Участь Постійної делегації Верховної Ради України у

Парламентській асамблеї Організації з безпеки

та співробітництва в Європі (ПА ОБСЄ)

 

Парламентська асамблея - один з центральних інститутів ОБСЄ, що відіграє важливу роль у процесі вирішення завдань всієї Організації, була утворена у квітні 1991 року як парламентський вимір Наради з безпеки і співробітництва в Європі.  На той час до складу Асамблеї увійшов вищий законодавчий орган СРСР. Після розпаду  Радянського Союзу Верховна Рада України, за правонаступництвом, у січні 1992 року стала повноправним членом Асамблеї.

1 січня 1995р., у відповідності з рішенням Будапештського самміту, Нарада з безпеки та співробітництва в Європі (НБСЄ) змінила свою назву на Організацію з безпеки та співробітництва в Європі  (ОБСЄ), відповідно, її парламентська складова стала називатися ПА ОБСЄ.

 Згідно з  Правилами процедури ПА ОБСЄ Україні в Асамблеї надано вісім місць. Порядок формування Постійної делегації Верховної Ради України у ПА ОБСЄ  визначається Положенням “Про Постійну делегацію Верховної Ради України у Парламентській асамблеї Організації з безпеки і співробітництва в Європі”. Склад Постійної делегації формується на основі квот депутатських фракцій та затверджується Розпорядженням Голови Верховної Ради України.

         Делегація України у ПА ОБСЄ бере активну учать в роботі сесій та інших заходів Асамблеї.

         Протягом останніх двох скликань члени Постійної делегації Верховної Ради України взяли участь у 14 сесіях Асамблеї, 43 засіданнях її комітетів,       11 засіданнях Розширеного бюро, 8 семінарах та 5 конференціях, а також у моніторингу виборів у низці країн-членів.

         Серед питань, які порушувалися представниками Верховної Ради України на заходах Асамблеї, були боротьба з торгівлею людьми, проблеми біженців та вимушених переселенців, повернення та облаштування кримських татар, функціонування багатоетнічних суспільств, скасування смертної кари тощо.

         Активну участь члени Постійної делегації Верховної Ради України брали у підготовці документів Асамблеї щодо боротьби з тероризмом в усіх його проявах, ксенофобією, антисемітизмом, торгівлею зброєю та наркотиками, відмиванням грошей,  а також документів стосовно вирішення придністровського конфлікту, проблем глобальної безпеки та документів, пов’язаних з реформуванням ОБСЄ.

Так, на Десятій щорічній сесії ПА ОБСЄ у м.Париж члени української делегації підтримали висунуті Європейським Союзом ініціативи в галузі безпеки і оборони, зокрема рішення про формування в миротворчих цілях Корпусу швидкого реагування.

На Першій зимовій сесії ПА ОБСЄ 2002 року у м.Відень  делегацією України порушувалися питання боротьби з глобальним тероризмом та відмиванням грошей, наголошувалося на необхідності забезпечення сталого економічного розвитку, оскільки саме він є передумовою безпеки та стабільності в регіоні ОБСЄ.

         Під час Одинадцятої сесії ПА ОБСЄ (6-10 липня 2002 року, м.Берлін) було визначено новий керівний склад Асамблеї. На посаду Віце-президента було повторно обрано І.І.Осташа (вперше він був обраний на цю посаду у 1998 році під час проведення Восьмої сесії ПА ОБСЄ у м.Санкт-Петербург). О.Г.Білорус очолив Комітет з економічних питань, науки, технології та довкілля.

         Виступи народних депутатів України завжди набирають позитивного резонансу. Так, на засіданні Загального комітету з демократії, прав людини та гуманітарних питань Дванадцятої сесії ПА ОБСЄ (5-9 липня 2003 року, м.Роттердам) нашою делегацією було викладено низку пропозицій щодо підвищення ролі і дієвості ОБСЄ та її інститутів,  які були схвально сприйняті учасниками засідання.

         Розгляд та голосування Резолюції по Україні на Тринадцятій сесії ПА ОБСЄ (5-9 липня 2004 року, м.Единбург) підтвердили здатність членів Постійної делегації працювати єдиною командою в інтересах України. Резолюцію було прийнято.

         Про високий професіоналізм та авторитет членів Постійної делегації Верховної Ради України в ПА ОБСЄ свідчить факт постійної присутності народних депутатів України у керівному складі Асамблеї. Як вже було зазначено, двічі поспіль І.І.Осташ обирався на посаду Віце-президента Асамблеї, по закінченні строку його повноважень на Чотирнадцятій сесії Асамблеї (1-5 липня 2005 року, м.Вашингтон) з великим відривом від інших кандидатів на пост Віце-президента ПА ОБСЄ був обраний О.Г.Білорус.

         Плідну роботу Делегація проводила та проводить в Україні. Так, протягом останніх двох скликань Парламенту нашу державу відвідали Верховний комісар у справах національних меншин Р.Екеус (тричі) та його попередник Ван дер Стул (двічі), Президент ПА ОБСЄ Е.Хастінгс та його попередники Х.Дайн, А.Северін, Б.Джордж,  парламентські делегації ОБСЄ (двічі), колишній Генеральний секретар ОБСЄ Я.Кубіш, колишній Голова ОБСЄ Д.Рупель.

         В ході зустрічей високих гостей з керівництвом Верховної Ради України, членами та заступниками членів Постійної делегації Верховної Ради України у ПА ОБСЄ порушувалися питання двостороннього співробітництва, взаємовідносин України з країнами-членами Організації, що межують з нашою державою, політичної ситуації у Придністров’ї тощо. Особлива увага приділялася вирішенню внутрішніх проблем України, а саме – захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, створенню необхідних умов інтеграції в українське суспільство кримських татар, демократизації соціальних процесів тощо.

         Представники  ПА ОБСЄ висловлювали готовність допомагати Україні у її всебічному розвитку. В ході зустрічей неодноразово підкреслювались позитивні зрушення у напрямі інтегрування України до євроінституцій.  Окремої уваги заслуговує співпраця з ПА ОБСЄ та Організацією в цілому у сфері забезпечення проведення демократичних виборів в Україні.

         У березні 1998 року і листопаді 1999 року спостерігачі Парламентської асамблеї ОБСЄ перебували в Україні з метою моніторингу відповідно парламентських і президентських виборів. Близько 300 посланців, з них 50 зарубіжних парламентаріїв, брали участь у спостереженні за парламентськими виборами 2002 року.

         Активна співпраця з ПА ОБСЄ проводилася під час останніх президентських виборів. Всього в Україні працювало понад 12 тисяч офіційних спостерігачів від 30 міжнародних організацій та 22 іноземних держав. Місія ОБСЄ зі спостереження за виборами Президента України була найчисельнішою і налічувала понад 1300 членів.  Також значна кількість парламентаріїв країн-членів ОБСЄ відвідали Україну під час проведення спостереження за парламентськими виборами у 2006 році. Їх висновки були позитивними та виваженими.

15 лютого п.р. в м.Київ відбулася зустріч Першого заступника Голови Верховної Ради України А.І.Мартинюка з Президентом Парламентської асамблеї ОБСЄ Й.Леннмаркером, під час якої було обговорено питання співробітництва нашої держави з Організацією в цілому та Асамблеєю зокрема. Важливого значення в ході бесіди було приділено проведенню Шістнадцятої щорічної сесії ПА ОБСЄ, яка відбудеться у Києві 5-9 липня 2007 року.

          Постійна делегація Верховної Ради України в ПА ОБСЄ взяла участь у Шостій зимовій сесії Парламентської асамблеї (22-23 лютого п.р., м.Відень), в рамках якої обговорювалося питання проведення Шістнадцятої щорічної сесії в Києві. Керівник Делегації О.Г.Білорус запевнив членів Асамблеї у проведенні заходу на високому рівні.

        

 

 

 

 

Управління забезпечення міжпарламентських зв’язків апарату Верховної Ради України