Неофіційний переклад з англійської

 

Декларація Комітету ПАРЄ з питань міграції, біженців

та переміщених осіб щодо гуманітарної ситуації в Україні

 

Комітет з питань міграції, біженців та переміщених осіб висловлює занепокоєння щодо наслідків триваючого конфлікту для гуманітарної ситуації в Україні.

Переміщення значної кількості українського населення як з Криму, так і з південно-східних регіонів України має значний вплив на гуманітарну ситуацію країни в цілому. Згідно зі статистичними даними Верховного комісара ООН з питань біженців станом на середину червня загальна кількість внутрішньо переміщених осіб в Україні досягло майже 20 тисяч, включаючи більше 11,5 тисяч переважно кримських татар, які залишили Крим після анексії Росією, та близько 8 тисяч жителів південно-східних регіонів. Справжні цифри значно вищі, оскільки більшість з цих переміщених осіб не реєструються, покладаючись натомість на сприяння родичів або друзів.

У той час, як населення решти регіонів України зазвичай демонструє зразкову гостинність щодо внутрішньо переміщених осіб, здатність держави захистити їх потерпає від недоліків та обмежень. Є нагальна потреба у кращому скоординованому вирішенні на центральному рівні, зокрема у встановленні гармонізованих правил для реєстрації та сприяння внутрішньо переміщеним особам по всій країні. Міжнародна гуманітарна допомога також необхідна.

Комітет наголошує, що ситуація в Донецькій та Луганський областях викликає виняткове занепокоєння та погіршилась з часу проведення так званого «референдуму», в результаті якого відбулося незаконне проголошення незалежності самопроголошеною сепаратистською владою обох областей. Спостерігається значне зростання кримінальної діяльності озброєних груп, що призводить до викрадень, примусових утримань, випадків поганого поводження, тортур та вбивств, вся які позначаються на широкому колі населення в регіоні.

Крім того, в регіоні точаться постійні та інтенсивні військові дії, оскільки українська армія намагається відновити контроль над цими регіонами, і місцеве населення все частіше потрапляє під обстріл між військовими силами та озброєними сепаратистами. Зважаючи на те, що обидві сторони володіють важким озброєнням, бойові дії несуть серйозну загрозу для безпеки цивільного населення. 356 людей було вбито, зокрема 257 цивільних.

Зростаюче руйнування інфраструктури та власності створює серйозний ризик щодо санітарних умов. Доступ до послуг з охорони здоров'я та соціального забезпечення значно зменшився.

Неспроможність України контролювати її кордон з Росією вздовж зазначених областей та повідомлення про транспортування важкої зброї та бойовиків є основним занепокоєнням.

Комітет привітав мирний план, ініційований Президентом України  П.Порошенком, щодо мирного врегулювання ситуації у східних регіонах України.

Сподіваючись на його імплементацію, Комітет вирішує уважно стежити за гуманітарною ситуацією в Україні, а також ситуацією стосовно українських біженців, які перетнули кордони у пошуках притулку в Росії, а також в інших країнах.

 

Страсбург, 24 червня 2014 року