ЗВІТ

про участь делегації Верховної Ради України

у 128-й Асамблеї Міжпарламентського Союзу

(22 – 27 березня 2013 року, м. Кіто, Еквадор)

 

 

 

Згідно з Розпорядженням Голови Верховної Ради України від 15 березня 2013 року №821 зі змінами, внесеними згідно Розпорядження Голови Верховної Ради України від 21 березня 2013 року №854, у період з    21 по 28 березня ц.р. делегація Верховної Ради України взяла участь                у 128-й Асамблеї Міжпарламентського Союзу у такому складі: член Комітету Верховної Ради України з питань бюджету Т.Я. Слюз, заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності Л.С. Мартинюк та заступник завідувача відділу Управління забезпечення міжпарламентських зв’язків Апарату Верховної Ради України Р.В. Палагусинець.

22 березня 2013 року відбулося урочисте відкриття 128-ї Асамблеї МПС, під час якого виступили Президент Республіки Еквадор Рафаель Корреа, Голова Національної Асамблеї Республіки Еквадор Хуан-Фернандо Кордеро-Куева, Голова Міжпарламентського Союзу Абдельвахад Раді тощо.

23 березня 2013 року представники геополітичної групи «12+» в Міжпарламентському Союзі на своєму засіданні одностайно проголосували за входження України до своїх лав.

 

Робота постійних та інших комітетів МПС

 

          У рамках 128-ї Асамблеї МПС три постійні комітети обговорювали доповіді та проекти резолюцій, зокрема:

 

·       Перший постійний комітет з питань миру та міжнародної безпеки розглянув проект доповіді та резолюції на тему “Забезпечення відповідальності за захист: роль парламенту у захисті життя цивільного населення”;

·       Другий постійний комітет з питань сталого розвитку, фінансів і торгівлі ознайомився з проектом доповіді та резолюції на тему “Справедлива торгівля та інноваційні механізми фінансування в інтересах сталого розвитку”;

·       Третій постійний комітет з питань демократії та прав людини заслухав проект доповіді та резолюції на тему “Використання медіа, у тому числі соціальних медіа, для ширшого залучення громадян до суспільного життя та розвитку демократії”.

У доповіді Першого постійного комітету з питань миру та міжнародної безпеки наголошувалося на тому, що після декількох глобальних ініціатив, в 2005 році на Всесвітньому Саміті відповідальність за захист було визнано необхідним і важливим принципом для боротьби з масовими звірствами, такими як геноцид, етнічні чистки, військові злочини і злочини проти людства. Враховуючи, що боротьба з безкарністю осіб, які вчинили найтяжчі злочини є дуже важливою, парламенти в усьому світі повинні своєчасно, послідовно та об'єктивно розглянути шляхи та засоби правильного та ефективного введення в дію і реалізації відповідальності за захист. У своїй резолюції Комітет наголосив на тому, що парламенти повинні якомога активніше брати участь у забезпеченні відповідальності за захист. Їх роль у збереженні життя громадян потребує від них активної діяльності у сфері запобігання або припинення масових звірств, а також повинна ґрунтуватися на повазі до принципу розподілу влади, а нагляд з боку виконавчої влади повинен відповідати демократичним принципам, зокрема, захисту та заохоченню прав людини.

У доповіді Другого постійного комітету з питань сталого розвитку, фінансів і торгівлі йшлося про те, що справедлива торгівля надає можливості для розвитку малих виробників і робітників у країнах, що розвиваються, а також позитивно впливає на систему міжнародної торгівлі та на приватні компанії, закликаючи їх стати більш справедливими і сприятливими по відношенню до сталого розвитку. Підкреслювалася необхідність та важливість дотримання розвиненими країнами їх фінансових зобов'язань і принципів ефективної зовнішньої допомоги для досягнення ЦРТ та інших цілей в сфері розвитку. Враховуючи масштаби потреб у фінансуванні сталого економічного розвитку, у доповіді наголошувалося на тому, що фінансові ресурси повинні формуватися з приватних, державних і змішаних джерел, через різні канали та за допомогою різних інструментів. Саме тому,  прийнята резолюція закликає парламенти та уряди вивчити потенціал нетрадиційних джерел фінансування, необхідних для задоволення потреб в галузі розвитку та визначити можливі механізми їх розподілу.

У доповіді Третього постійного комітету з питань демократії та прав людини мова йшла про важливість використання засобів масової інформації, включаючи соціальні медіа, у якості інструментів для посилення долучення громадян до суспільного життя та розвитку демократії. Також наголошувалося на необхідності забезпечення рівноваги між правами людини на свободу слова та відповідальністю ЗМІ і журналістів. Зокрема, підкреслювалася важливість розробки принципів та механізмів притягнення до відповідальності представників ЗМІ при цьому забезпечуючи повагу прав, викладених у Загальній декларації прав людини та Міжнародному пакті про громадські і політичні права, особливо права на свободу слова. Важливим результатом засідання, стало прийняття резолюції “Використання медіа, у тому числі соціальних медіа, для ширшого залучення громадян до суспільного життя та розвитку демократії”, яка рекомендує парламентам розробити стратегії та директиви для більш глибокого залучення громадян у демократичний процес шляхом використання ЗМІ, в тому числі, соціальних медіа, а також закликає їх активно інформувати громадськість про діяльність парламенту, дебати та процедури.

Протягом усієї Асамблеї МПС проводилося загальне обговорення політичної, економічної та соціальної ситуації у світі на тему «Від невпинного зростання до цілеспрямованого розвитку “Buen vivir - Жити добре: нові підходи, нові рішення», у якому взяли участь близько 100 делегатів, серед яких і член Комітету Верховної Ради України з питань бюджету, член Спеціальної контрольної комісії Верховної Ради України з питань приватизації, член Виконавчого комітету Національної парламентської групи в Міжпарламентському Союзі Т.Я. Слюз.

Під час виступу народний депутат України підкреслила існування небезпеки загострення кризових явищ в окремих країнах, а також загрози другої хвилі світової фінансово-економічної кризи та наголосила на необхідності пошуку оптимальної моделі фінансово-економічної політики, здатної убезпечити світову економіку від виникнення нових глобальних потрясінь та створення умов для сталого економічного зростання. Виступ Т.Я. Слюз стосувався таких ключових питань, як: небезпека збереження наявних глобальних дисбалансів та накопичення системних ризиків; оздоровлення світової економіки; розбудова нового світового економічного порядку, з врахуванням інтересів і потреб країн, що розвиваються, передусім, найбідніших країн; встановлення справедливого і рівноправного режиму обміну результатами економічної діяльності між розвиненими країнами і країнами, що розвиваються; забезпечення широкого доступу до новітніх технологічних досягнень на основі вільного трансферту технологій. У своєму виступі представник Української делегації акцентувала увагу присутніх на намірах нашої держави здійснити реальний внесок до міжнародних зусиль, спрямованих на вирішення нагальних проблем бідніших країн. Вона підкреслила, що Україна залишається традиційним донором двосторонньої гуманітарної допомоги для країн, що потерпають від природних катастроф та інших надзвичайних ситуацій. У 2012 році наша країна підтримала діяльність ООН, спрямовану на допомогу населенню близькосхідного регіону, що постраждало внаслідок збройного конфлікту в Сирії. Завершуючи свій виступ, Т.Я. Слюз зазначила, що головними завданнями для України сьогодні є економічна стабілізація та переведення національної економіки на інноваційну модель розвитку, а також ефективна інтеграція у світовий економічний простір.

Керівна Рада Міжпарламентського Союзу схвалила проведення              129-ї Асамблеї МПС у період з 7 по 9 жовтня 2013 року в м. Женеві (Швейцарська Конфедерація).

 

Висновки та пропозиції

 

          Участь делегації Верховної Ради України у 128-й асамблеї МПС дозволила обмінятись поглядами з найактуальніших питань міжнародного порядку денного та визначити пріоритетні напрями міжпарламентської співпраці на майбутнє.  

                   

За підсумками роботи делегації Верховної Ради України                 у 128-й Асамблеї МПС видається за доцільне внести такі пропозиції:

 

1.     Використовуючи практику інших міжпарламентських організацій, утворити Постійну делегацію Верховної Ради України в Міжпарламентському Союзі та затвердити її персональний склад, по можливості до початку 129-ї Асамблеї МПС (7-9 жовтня 2013 року, м. Женева, Швейцарія) з метою забезпечення спадкоємності конструктивної роботи української делегації в рамках Асамблеї;

 

2.     Передбачити в орієнтовному розрахунку витрат на сплату членських внесків Верховної Ради України до бюджетів міжнародних парламентських організацій у 2014 році перерахування внеску до геополітичної групи «12+» в Міжпарламентському Союзі;

 

3.     Звіт про участь делегації Верховної Ради України у 128-й Асамблеї Міжпарламентського Союзу у порядку інформування надіслати до Міністерства закордонних справ України.

 

 

 

Член Комітету Верховної Ради України

з питань бюджету, член Виконавчого комітету Національної парламентської групи в МПС

Т. СЛЮЗ