Кількість абзаців - 54 Розмітка (ліва колонка)


Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо визначення статусу юридичних клінік як суб'єктів надання безоплатної первинної та вторинної правової допомоги) (Друге читання)

0. Проект
 
1. ЗАКОН УКРАЇНИ
 
2. Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення статусу юридичних клінік як суб’єктів надання безоплатної первинної та вторинної правової допомоги
 
3. З метою закріплення статусу суб’єктів надання безоплатної первинної та вторинної правової допомоги юридичних клінік при вищих навчальних закладах України юридичного профілю, які своєю діяльністю протягом останніх п’ятнадцяти років зробили вагомий внесок у забезпечення доступу вразливих верств населення нашої держави до безоплатної правової допомоги, Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
 
4. І. Внести зміни до таких законів України:
 
5. 1. У Законі України «Про безоплатну правову допомогу» (Офіційний вісник України, 2011 р., № 51, ст. 2009 із наступними змінами):
 
6. 1) частину першу статті 1 доповнити новими пунктами 5 та 6 такого змісту:
 
7. «5) юридична клініка - структурний підрозділ вищого навчального закладу України юридичного профілю, що створюється як база для практичного навчання та проведення навчальної практики студентів старших курсів, а також для надання безоплатної правової допомоги;
 
8. 6) вищий навчальний заклад України юридичного профілю - вищий навчальний заклад України ІІІ-ІV рівнів акредитації, що здійснює підготовку фахівців у галузі знань «Право», незалежно від форми власності та підпорядкування;
 
9. 2) частину першу статті 9 доповнити новим пунктом такого змісту:
 
10. «5) юридичні клініки.»;
 
11. 3) доповнити статтею 12-1 такого змісту:
 
12. «Стаття 12-1. Надання безоплатної первинної правової допомоги юридичними клініками
 
13. 1. Юридичні клініки створюються в структурі вищих навчальних закладів України юридичного профілю з метою формування у студентів поваги до принципів верховенства права, справедливості і людської гідності, набуття ними практичних навичок надання правової допомоги та проведення правової просвіти населення.
 
14. 2. Юридичні клініки не є юридичними особами, мають власні бланки, печатку із своїм найменуванням та фінансуються за рахунок коштів вищих навчальних закладів, при яких вони створені, Державного бюджету України та місцевих бюджетів, інших не заборонених законодавством джерел.
 
15. 3. Порядок діяльності юридичних клінік визначається відповідними положеннями про юридичні клініки, затвердженими вищими навчальними закладами України юридичного профілю на основі Типового положення про юридичну клініку вищого навчального закладу України, а також іншими внутрішніми актами цих юридичних клінік, погодженими з головними управліннями юстиції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі за їх місцем знаходження.
 
16. 4. Безоплатна первинна правова допомога в юридичній клініці надається студентами-консультантами з числа студентів старших курсів вищого навчального закладу України юридичного профілю, які здобувають вищу юридичну освіту, під контролем осіб (кураторів), що мають вищу юридичну освіту, стаж діяльності в галузі права не менше двох років та є відповідальними за проходження практичного навчання та проведення навчальної практики таких студентів в юридичній клініці.
 
17. 5. Особистий прийом осіб, які потребують безоплатної первинної правової допомоги, проводиться в юридичній клініці студентами-консультантами постійно в установлені дні та години. Графік прийому осіб в юридичній клініці повинен бути доведений до їх відома.
 
18. 6. Юридична клініка забезпечує надання всіх видів правових послуг безоплатної первинної правової допомоги, передбачених частиною другою статті 7 цього Закону, протягом 15 календарних днів з дня надходження звернення від особи, яка потребує безоплатної первинної правової допомоги.
 
19. 7. Якщо під час особистого прийому в юридичній клініці встановлено, що особа потребує безоплатної вторинної правової допомоги, передбаченої пунктом 1 частини другої статті 13 цього Закону, студент-консультант, який проводить особистий прийом, зобов’язаний роз’яснити такій особі порядок звернення про надання безоплатної вторинної правової допомоги до інших суб’єктів надання такої допомоги. У випадку звернення особи за безоплатною вторинною правовою допомогою, передбаченою пунктами 2 та 3 частини другої статті 13 цього Закону, студент-консультант зобов’язаний забезпечити доступ такої особи до безоплатної вторинної правової допомоги в порядку, передбаченому статтею 24-1 цього Закону.
 
20. 8. У разі наявності обставин, за яких особі в юридичній клініці неможливо надати безоплатну первинну правову допомогу (через її стан здоров’я, поведінку, зловживання своїми правами чи наявність конфлікту інтересів тощо), юридична клініка має право прийняти рішення про відмову у наданні безоплатної первинної правової допомоги. Копія цього рішення з одночасним роз’ясненням порядку звернення про надання безоплатної первинної правової допомоги до інших суб’єктів надання такої допомоги видається (надсилається) особі, яка звернулася до юридичної клініки.»;
 
21. 4) частину першу статті 15 доповнити новим пунктом такого змісту:
 
22. «4) юридичні клініки.»;
 
23. 5) доповнити статтею 24-1 такого змісту:
 
24. «Стаття 24-1. Надання безоплатної вторинної правової допомоги юридичними клініками
 
25. 1. Юридичні клініки забезпечують надання всіх видів правових послуг безоплатної вторинної правової допомоги, передбачених пунктами 2 та 3 частини другої статті 13 цього Закону, вразливим категоріям осіб, передбачених пунктами 1, 2, 9-12 частини першої статті 14 цього Закону.
 
26. 2. У разі звернення особи про надання одного з видів безоплатної вторинної правової допомоги, передбачених пунктами 2 та 3 частини другої статті 13 цього Закону, юридична клініка зобов’язана протягом десяти днів з дня надходження звернення прийняти рішення щодо надання безоплатної вторинної правової допомоги (про надання або про відмову в наданні безоплатної вторинної правової допомоги з підстав, передбачених частиною першою статті 20 цього Закону).
 
27. 3. Про прийняте рішення про надання безоплатної вторинної правової допомоги юридична клініка письмово повідомляє про це особу або її законного представника, а також суд, орган державної влади, орган місцевого самоврядування, в яких здійснюватиметься представництво інтересів особи. У разі прийняття рішення про відмову в наданні безоплатної вторинної правової допомоги копія цього рішення з одночасним роз’ясненням порядку звернення про надання безоплатної вторинної правової допомоги до інших суб’єктів надання такої допомоги видається (надсилається) особі, яка звернулася до юридичної клініки.
 
28. 4. Безоплатна вторинна правова допомога в юридичній клініці надається студентами-консультантами з числа студентів старших курсів вищого навчального закладу України юридичного профілю, які здобувають вищу юридичну освіту, під контролем осіб (кураторів) з числа адвокатів, які є відповідальними за проходження практичного навчання та проведення навчальної практики таких студентів в юридичній клініці, а також включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу на постійній основі за контрактом, або до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу на тимчасовій основі на підставі договору.
 
29. 5. Надання безоплатної вторинної правової допомоги в юридичній клініці припиняється у випадках, передбачених частиною першою статті 23 цього Закону, або за заявою особи, яка звернулася про надання такої допомоги.
 
30. 6. При наданні безоплатної вторинної правової допомоги юридична клініка користується правами, передбаченими пунктами 2-6 частини першої статті 25 цього Закону.
 
31. 7. Під час виконання функцій з надання безоплатної вторинної правової допомоги юридичні клініки взаємодіють із центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги, із судами, органами прокуратури та іншими правоохоронними органами, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування.»;
 
32. 6) у статті 28:
 
33. у пункті шостому частини першої після слів «органам місцевого самоврядування» доповнити словами «юридичним клінікам»;
 
34. доповнити частину першу новими пунктами 15 та 16 такого змісту:
 
35. «15) затверджує спільно з Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України Типове положення про юридичну клініку вищого навчального закладу України;
 
36. 16) погоджує через головні управління юстиції в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі за місцем знаходження юридичних клінік відповідні положення про юридичні клініки, затверджені вищими навчальними закладами України юридичного профілю, та інші внутрішні акти цих юридичних клінік; «.
 
37. У зв’язку з цим пункт 15 частини першої статті 28 вважати відповідно пунктом 17;
 
38. 7) статтю 30 доповнити частиною третьою такого змісту:
 
39. «3. Рішення юридичної клініки про відмову у наданні безоплатної первинної правової допомоги та безоплатної вторинної правової допомоги оскарженню в адміністративному та судовому порядку не підлягають.»;
 
40. 8) статтю 31 доповнити частиною другою такого змісту:
 
41. «2. Дії та бездіяльність студентів-консультантів юридичної клініки, які порушують порядок та строки розгляду звернень про надання безоплатної правової допомоги, надання неякісної правової допомоги можуть бути оскаржені особою, яка звернулася за такою допомогою, керівнику юридичної клініки. Право на таке оскарження та його порядок повинні бути роз’яснені особі під час її звернення до юридичної клініки.».
 
42. 2. У Цивільному процесуальному кодексі України (Відомості Верховної Ради, 2004, № 40-41, 42, ст. 492 із наступними змінами):
 
43. 1) частину другу статті 42 доповнити реченням такого змісту:
 
44. «У разі якщо представником сторони чи іншої особи, яка бере участь у справі, є студент-консультант юридичної клініки вищого навчального закладу України юридичного профілю, довіреність фізичної особи може бути посвідчена також керівником юридичної клініки з прикладенням печатки такої клініки.».
 
45. 3. У Кодексі адміністративного судочинства України (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., №№ 35-36, 37, ст. 446 із наступними змінами):
 
46. 1) частину четверту статті 58 доповнити реченням такого змісту:
 
47. «Довіреність фізичної особи, яка звернулася за правовою допомогою до юридичної клініки вищого навчального закладу України юридичного профілю, може бути посвідчена також керівником юридичної клініки з прикладенням печатки такої клініки.».
 
48. 4. У Кодексі України про адміністративні правопорушення (Відомості Верховної Ради УРСР, 1984 р., додаток до № 51, ст. 1122 із наступними змінами):
 
49. 1) статтю 269 після частини третьої доповнити новими частинами такого змісту:
 
50. «Якщо потерпілий є суб’єктом права на безоплатну вторинну правову допомогу, у розгляді справи про адміністративне правопорушення може брати участь його представник.
 
51. Повноваження студента-консультанта юридичної клініки вищого навчального закладу України юридичного профілю як представника потерпілого підтверджуються довіреністю, посвідченою керівником юридичної клініки з прикладенням печатки такої клініки.».
 
52. ІІ. Кабінету Міністрів України у трьохмісячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити приведення центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів, що регулюють діяльність юридичних клінік, у відповідність з цим Законом.
 
53. ІІІ. Цей Закон набирає чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування.