Про внесення змін та доповнень до Закону України ''Про застосування електронних та контрольно-касових апаратів і товарно-касових книг при розрахунках із споживачами у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг'' (Друге читання)
0. | Закон України |
1. | "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про застосування електронних контрольно-касових апаратів і товарно-касових книг при розрахунках із споживачами у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" |
2. | Верховна Рада України п о с т а н о в л я є : |
3. | І. Внести зміни і доповнення до Закону України "Про застосування електронних контрольно-касових апаратів і товарно-касових книг при розрахунках із споживачами у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (Відомості Верховної Ради України, 1996 р., №33, ст. 155), виклавши його у такій редакції: |
4. | Закон України |
5. | "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" |
6. | Цей Закон регулює застосування реєстраторів розрахункових операцій підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності, а також фізичними особами резидентами та нерезидентами України - суб'єктами підприємницької діяльності (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) або виконують операції купівлі-продажу готівкової іноземної валюти. |
7. | Встановлення норм щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій для сфер застосування, визначених цим Законом, в інших законодавчих актах не допускається. |
8. | Розділ І. |
9. | ВИЗНАЧЕННЯ ТЕРМІНІВ |
10. | Стаття 1. У цьому Законі терміни вживаються у такому значенні: |
11. | фіскальні функції - здатність реєстраторів розрахункових операцій забезпечувати одноразове занесення, довготермінове зберігання у фіскальній пам'яті, багаторазове зчитування і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, виконаних в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), або про обсяг операцій з купівлі-продажу готівкової іноземної валюти; |
12. | реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс (електронний контрольно-касовий апарат, комп'ютерно-касова система, електронний контрольно-касовий реєстратор, електронний таксометр, лічильник торговельного автомату та інше), призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземних валют або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). |
13. | електронний контрольно-касовий апарат - реєстратор розрахункових операцій, який додатково забезпечує друкування розрахункових документів та фінансової звітної інформації. В цілях цього Закону до електронних контрольно-касових апаратів віднесені електронний таксометр і електронний контрольно-касовий реєстратор. |
14. | комп'ютерно-касова система - реєстратор розрахункових операцій, виконаний із застосуванням комп'ютерних засобів, який крім основних технологічних операцій, визначених сферою його застосування, забезпечує друкування розрахункових документів і фінансової звітної інформації; |
15. | Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій - перелік сертифікованих у державній системі сертифікації на відповідність вимогам діючих державних стандартів України та вимогам щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторів розрахункових операцій, дозволених для застосування у сфері, визначеній цим Законом. |
16. | Положення про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України |
17. | фіскальна пам'ять - запам'ятовуючий пристрій у складі електронного контрольно-касового апарату (комп'ютерно-касової системи), призначений для одноразового занесення, довготермінового зберігання і багаторазового зчитування підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, яку неможливо змінити або знищити без пошкодження самого пристрою; |
18. | виробник - суб'єкт, підприємницької діяльності, який виробляє реєстратори розрахункових операцій і є власником конструкторсько-технологічної та програмної документації або відповідної ліцензії на їх виготовлення; |
19. | постачальник - виробник або суб'єкт підприємницької діяльності, який за договором з виробником організовує продаж, технічне обслуговування і ремонт реєстраторів розрахункових операцій; |
20. | центр сервісного обслуговування - суб'єкт підприємницької діяльності, який за договором з постачальником надає суб'єктам підприємницької діяльності послуги щодо введення в експлуатацію, технічного обслуговування, гарантійного, післягарантійного ремонту реєстраторів розрахункових операцій; |
21. | розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, квитанція тощо), що підтверджує факт продажу товарів, надання послуг, купівлі-продажу готівкової іноземної валюти, надрукований зареєстрованим у встановленому порядку електронним контрольно-касовим апаратом, комп'ютерно-касовою системою чи іншим реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну у випадках, передбачених цим Законом; |
22. | фінансова санкція - грошова сума, що стягується за порушення вимог цього Закону з суб'єктів підприємницької діяльності - юридичних та фізичних осіб за місцем їх реєстрації до місцевого бюджету; |
23. | оперативна перевірка - сукупність заходів контролюючих органів, направлених на контроль за дотриманням суб'єктами підприємницької діяльності вимог цього Закону, інших законодавчих і нормативних актів, що визначають порядок проведення розрахунків, обліку товарів та грошових коштів. Оперативні перевірки проводяться з періодичністю і в терміни, визначені контролюючим органом; |
24. | уповноважений банк - комерційний банк, зареєстрований на території України, що має ліцензію Національного банку України на здійснення валютних операцій, а також здійснює валютний контроль за операціями своїх клієнтів; |
25. | фіскальний режим роботи - режим роботи реєстратора розрахункових операцій, який забезпечує безумовне виконання фіскальних функцій; |
26. | фіскальний звітний чек - документ встановленої форми, надрукований електронним контрольно-касовим апаратом (комп'ютерно-касовою системою), що містить дані денного звіту і під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті; |
27. | денний звіт - документ встановленої форми, надрукований електронним контрольно-касовим апаратом (комп'ютерно-касовою системою), що містить інформацію про денні підсумки за операціями з розрахунків, проведеними з його (її) застосуванням; |
28. | контрольна стрічка - документ, надрукований електронним контрольно-касовим апаратом (комп'ютерно-касовою системою), який містить копії надрукованих електронним контрольно-касовим апаратом (комп'ютерно-касовою системою) касових чеків; |
29. | робоче місце касира - місце, де здійснюються розрахунки із споживачами за продані товари (надані послуги) та зберігаються готівкові грошові кошти, одержані за реалізовані товари (надані послуги). |
30. | Розділ ІІ |
31. | ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ РОЗРАХУНКІВ |
32. | Стаття 2. Суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані: |
33. | 1) видавати особі, яка отримує товар (послугу), розрахунковий документ встановленої форми, що підтверджує факт продажу товарів (надання послуг) на повну суму покупки (наданої послуги); |
34. | 2) проводити операції з розрахунків через зареєстровані у встановленому порядку і переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з додержанням встановленого порядку їх застосування; |
35. | 3) застосовувати реєстратори розрахункових операцій, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій; |
36. | 4) забезпечувати незмінність конструкції та програмного забезпечення реєстратора розрахункових операцій; |
37. | 5) вести журнал обліку роботи реєстратора розрахункових операцій і зберігати протягом трьох місяців після його закінчення; |
38. | 6) подавати до органів державної податкової служби звітність, пов'язану із застосуванням реєстратора розрахункових операцій, не пізніше 5 числа наступного за звітним місяця; |
39. | 7) реалізовувати товари (надавати послуги) за умови наявності цінника на товар (прейскуранта, тарифу на послугу, що надається) у грошовій одиниці України; |
40. | 8) забезпечувати щоденне друкування електронним контрольно-касовим апаратом (комп'ютерно-касовою системою) фіскального звітного чеку і його зберігання в журналі обліку роботи реєстратора розрахункових операцій; |
41. | 9) забезпечувати друкування електронним контрольно-касовим апаратом (комп'ютерно-касовою системою) контрольної стрічки з відображенням даних про всі проведені операції з розрахунків; |
42. | 10) проводити операції з розрахунків через електронні контрольно-касові апарати (комп'ютерно-касові системи) з використанням режиму попереднього програмування кожного найменування, кількості та цін товарів (послуг); |
43. | 11) вести в установленому порядку за місцем реалізації та/або зберігання кількісно-сумовий облік товарів, реалізовувати тільки обліковані товари; |
44. | 12) забезпечувати відповідність сум готівкових грошових коштів на робочому місці касира сумі коштів, яка зазначена в денному звіті електронного контрольно-касового апарата (комп'ютерно-касової системи); |
45. | 13) вводити в експлуатацію, проводити технічне обслуговування, ремонтувати реєстратори розрахункових операцій тільки через центри сервісного обслуговування; |
46. | 14) у випадках, передбачених цим Законом, проводити операції з розрахунків з використанням зареєстрованої належним чином товарно-касової книги з додержанням встановленого порядку її ведення. |
47. | Стаття 3. Уповноважені банки та уповноважені фінансово-кредитні установи, що здійснюють операції з купівлі-продажу готівкової іноземної валюти, крім випадків, якщо ці операції здійснюються у касах цих установ з оформленням розрахункових документів відповідно з нормативними актами Національного банку України, а також суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють ці операції на підставі агентських угод з уповноваженими банкам, зобов'язані: |
48. | 1) проводити операції з купівлі-продажу готівкової іноземної валюти через зареєстровані у встановленому порядку комп'ютерно-касові системи; |
49. | 2) видавати розрахунковий документ, що підтверджує здійснення операції з купівлі-продажу готівкової іноземної валюти; |
50. | 3) здійснювати операції з купівлі-продажу готівкової іноземної валюти тільки за рахунок коштів банку або фінансово-кредитної установи. |
51. | Стаття 4. На період виходу з ладу реєстратора розрахункових операцій та здійснення його ремонту або у разі тимчасового відключення електроенергії, але не більше 72 годин, облік продажу товарів (надання послуг) здійснюється із застосуванням товарно-касової книги і з обов'язковою видачею розрахункових документів особам, що одержують товари (послуги). |
52. | У разі виходу з ладу комп'ютерно-касової системи, що застосовується для реєстрації операцій з купівлі-продажу готівкової іноземної валюти, облік цих операцій та формування розрахункових документів здійснюється у порядку, встановленому Національним банком України. |
53. | Стаття 5. Форми товарно-касових книг для різних галузей, порядок їх реєстрації та ведення затверджуються Міністерством фінансів України та Державним комітетом статистики України за погодженням з Державною податковою адміністрацією України. |
54. | Порядок кількісно-сумового обліку товарів суб'єктами господарювання, в тому числі і за місцем їх реалізації та/або зберігання, встановлюється Міністерством фінансів України за погодженням з Міністерством зовнішніх економічних зв'язків та торгівлі України та Державною податковою адміністрацією України. |
55. | Порядок виконання операцій з купівлі-продажу готівкової іноземної валюти встановлюється Національним банком України. |
56. | Стаття 6. Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, форма та зміст розрахункових документів, порядок ведення журналу обліку роботи реєстратора розрахункових операцій та порядок подання звітності щодо обсягів виконаних операцій з продажу товарів (наданих послуг) із їх застосуванням встановлюються Державною податковою адміністрацією України. |
57. | Порядок реєстрації комп`ютерно-касових систем, що застосовуються для реєстраторів розрахункових операцій з купівлі - продажу готівкової іноземної валюти, встановлюється Державною податковою адміністрацією України за погодженням з Національним банком України. |
58. | Стаття 7. Реєстратори розрахункових операцій та товарно-касові книги не застосовуються: |
59. | 1) при здійсненні операцій торгівлі продукцією власного виробництва підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі, громадського харчування та послуг, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням приходних і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку; |
60. | 2) при виконанні усіх банківських операцій (крім операцій з купівлі-продажу готівкової іноземної валюти); |
61. | 3) при виконанні операцій з купівлі-продажу готівкової іноземної валюти у разі, якщо ці операції виконуються у касах уповноважених банків та касах уповноважених фінансово-кредитних установ з оформленням розрахункових документів відповідно до нормативних актів Національного банку України. |
62. | Стаття 8. Перелік окремих форм діяльності у сфері торгів-лі, громадського харчування та послуг, специфіка яких дозволяє здійснювати розрахунки без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням товарно-касових книг і обов'язковою видачею розрахункових документів, встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням Міністерства економіки України і Державної податкової адміністрації України. |
63. | Стаття 9. Терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік операцій з розрахунків в готівковій та безготівковій формах (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням Міністерства економіки України і Державної податкової адміністрації України. |
64. | Розділ ІІІ |
65. | ОБов'ЯзковІ вимоги до РЕЄСТАТОРІВ РОЗРАХУНКОВИХ ОПЕРАЦІЙ, ЇХ ТЕХНІЧНОГО обслуговуваннЯ та РЕМОНТУ |
66. | Стаття 10. На території України у сферах, визначених цим Законом, дозволяється застосовувати лише реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій. |
67. | Сертифікація реєстраторів розрахункових операцій на відповідність вимогам щодо реалізації фіскальних функцій проводиться центром сертифікації при Державній податковій адміністрації України. |
68. | Стаття 11. Вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування встановлюються Державною податковою адміністрацією України у формі галузевих стандартів. |
69. | Вимоги щодо реалізації фіскальних функцій комп'ютерно-касовими системами, що застосовуються для купівлі-продажу готівкової іноземної валюти, встановлюються Державною податковою адміністрацією України разом з Національним банком України. |
70. | Стаття 12. Центри сервісного обслуговування зобов'язані: |
71. | 1) проводити свою діяльність згідно з встановленим порядком технічного обслуговування та ремонту реєстраторів розрахункових операцій; |
72. | 2) у разі виходу з ладу реєстратора розрахункових операцій забезпечувати відновлення його роботи на протязі 72 годин; |
73. | 3) складати технічні висновки щодо відповідності конструкції та програмного забезпечення реєстратора розрахункових операцій конструкторській документації виробника при його введенні в експлуатацію, технічному обслуговуванні та ремонті; 4) у разі встановлення невідповідності конструкції та/або програмного забезпечення реєстратора розрахункових операцій конструкторській документації виробника, повідомляти про це державну податкову інспекцію за місцем експлуатації реєстратора розрахункових операцій. |
74. | Стаття 13. Положення про порядок продажу, технічного обслуговування та ремонту реєстраторів розрахункових операцій затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням Державної податкової адміністрації України. |
75. | Розділ IV. |
76. | Контроль за додержаннЯм порЯдку проведеннЯ розрахункІв |
77. | Стаття 14. Контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку розрахунків із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій, інших вимог цього Закону здійснюють Державний комітет України у справах захисту прав споживачів, Міністерство внутрішніх справ, а також органи державної податкової служби України шляхом проведення оперативних перевірок. |
78. | Стаття 15. Порядок контролю за здійсненням операцій з купівлі-продажу готівкової іноземної валюти встановлюється Національним банком України за погодженням з Державною податковою адміністрацією України. |
79. | Розділ V. |
80. | ВІдповІдальнІсть за порушеннЯ вимог цього Закону |
81. | Стаття 16. За порушення суб'єктами підприємницької діяльності вимог цього Закону за рішенням органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: |
82. | 1) ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахунків без застосування реєстраторів розрахункових операцій чи товарно-касових книг або у разі не проведення операцій з розрахунків через реєстратори розрахункових операцій; |
83. | 2) ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні операцій з розрахунків непереведеного у фіскальний режим роботи реєстратора розрахункових операцій; |
84. | 3) ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні операцій з розрахунків не зареєстрованих у встановленому порядку реєстратора розрахункових операцій або товарно-касової книги; |
85. | 4) ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення операції з розрахунків на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); |
86. | 5) п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в журналі обліку роботи реєстратора розрахункових операцій; |
87. | 6) тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання друку контрольної стрічки; |
88. | 7) п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення операцій з розрахунків через електронний контрольно-касовий апарат (комп'ютерно-касову систему) без використання режиму попереднього програмування кожного найменування, кількості та цін товарів (послуг); |
89. | 8) двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невідповідності суми готівкових грошових коштів на робочому місці касира сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, більше, ніж на 0,5 неоподаткованих мінімумів доходів громадян; |
90. | 9) десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі неведення журналу обліку роботи реєстратора розрахункових операцій або незберігання його на протязі встановленого терміну; |
91. | 10) тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невидачі розрахункового документа при використанні товарно-касової книги або порушення порядку проведення розрахунків через каси підприємств, установ і організацій, в яких ці операції проводяться з оформленням приходних і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку; |
92. | 11) п'ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування реєстраторів розрахункових операцій, конструкція чи програмне забезпечення яких не відповідають конструкторській документації виробника. |
93. | Стаття 17. У разі порушення уповноваженими банками, уповноваженими фінансово-кредитними установами та суб'єктами підприємницької діяльності, що здійснюють свою діяльність на підставі агентських угод з уповноваженими банками, порядку виконання операцій з купівлі-продажу готівкової іноземної валюти, встановленого розділом 2 цього Закону, за рішенням органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: |
94. | 1) ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення операцій без застосування комп'ютерно-касової системи або у разі їх не проведення через комп'ютерно-касову систему; |
95. | 2) ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні операцій не зареєстрованої у встановленому порядку комп'ютерно-касової системи; |
96. | 3) ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі не видачі розрахункового документу, що підтверджує здійснення операції; |
97. | 4) п'ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування комп'ютерно-касової системи, в якій внесені зміни в сертифіковані програмно-технічні засоби, що реалізують фіскальні функції. |
98. | Стаття 18. До суб'єктів підприємницької діяльності, що реалізують для застосування у сферах, визначених цим Законом, реєстратори розрахункових операцій, які не пройшли сертифікацію у державній системі сертифікації і не включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, або конструкція чи програмне забезпечення яких не відповідають конструкторській документації виробника, за рішенням органів державної податкової служби України застосовується фінансова санкція у розмірі п'ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожну реалізовану одиницю, при цьому вартість реалізованої продукції повертається покупцю, а реалізована продукція підлягає конфіскації. |
99. | Стаття 19. До суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані, застосовується фінансова санкція у розмірі вартості необлікованих товарів по цінах реалізації, але не менше двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. |
100. | Стаття 20. До суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку кількісно-сумовий облік товарів за місцем реалізації та/або зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі вартості необлікованих товарів по цінах реалізації, але не менше ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. |
101. | Стаття 21. До суб'єктів підприємницької діяльності, які не виставили цінники на товар, що продається (прейскуранти або тарифи на послуги, що надаються, використовують цінники та прейскуранти, що містять ціни і тарифи в іноземній валюті або в інших одиницях, які не є грошовою одиницею України, застосовується фінансова санкція у розмірі одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян за кожний невиставлений цінник на товар (прейскурант або тариф на послугу) або виставлений цінник на товар (прейскурант або тариф на послугу) в іноземній валюті чи в інших одиницях. |
102. | Стаття 22. У разі встановлення контролюючими органами невідповідності конструкції чи програмного забезпечення реєстраторів розрахункових операцій конструкторській документації виробника і на які складені технічні висновки згідно з пунктом 3 статті 12 цього Закону, до центрів сервісного обслуговування, що надали ці висновки, застосовується фінансова санкція у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. |
103. | Стаття 23. Суми нарахованих фінансових санкцій, які визначені статтями 16-22 цього Закону, підлягають перерахуванню до місцевого бюджету підприємствами, установами і організаціями - суб'єктами підприємницької діяльності в п'ятиденний термін, а громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності - в п'ятнадцятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України відповідного рішення. |
104. | Стаття 24. Посадові особи та працівники торгівлі, громадського харчування та сфери послуг за порушення вимог цього Закону притягуються органами державної податкової служби України до адміністративної відповідальності згідно з чинним законодавством. |
105. | Стаття 25. Особи, які внесли зміни до конструкції або програмного забезпечення реєстраторів розрахункових операцій, що призвело до знищення чи заміни накопичених даних про операції з розрахунків, притягаються до кримінальної відповідальності згідно з чинним законодавством. |
106. | II. ПрикІнцевІ положеннЯ |
107. | 1. Цей Закон набирає чинності через місяць з дня його опублікування. |
108. | 2. Кабінету Міністрів України у місячний термін внести на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо внесення змін до законодавчих актів України, що випливають з цього Закону. |
109. | 3. Кабінету Міністрів України, Національному банку України, Державній податковій адміністрації України, іншим центральним органам виконавчої влади у місячний термін привести свої нормативні акти у відповідність з цим Законом. |
110. | 4. Національному банку України, міністерствам і відомствам у шестимісячний термін розробити та затвердити нормативні документи, що визначені у цьому Законі. |
111. | 5. Міністерствам і відомствам, що здійснюють розроблення нормативних документів стосовно технічних вимог до фіскальних засобів контролю для різних сфер застосування, вимог щодо організації їх виробництва, випробувань тощо забезпечити узгодження розроблених документів з Державною комісією з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом. |