Кількість абзаців - 62 Розмітка (ліва колонка)


Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років (Друге читання)

0. Проект ЗАКОН УКРАЇНИ Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років  
1. Відзначаючи всесвітньо-історичне значення Перемоги, визвольний характер Великої Вітчизняної війни, її вплив на боротьбу народів Європи та інших континентів, необхідність міжнародного співробітництва з метою підтримки загального миру і громадської злагоди, недопущення різних проявів фашизму і націонал-екстремізму,  
2. зважаючи на необхідність постійного щоденного державного і громадського піклування про ветеранів Великої Вітчизняної війни та жертв фашизму і важливість вшанування безсмертного подвигу народу-переможця,  
3. виходячи з історичних традицій українського народу зберігати пам'ять про захисників Вітчизни, які віддали своє життя в боротьбі за її свободу і незалежність, приймається цей Закон України.  
4. Стаття 1. День Перемоги  
5. 9 травня є всенародне свято - День Перемоги.  
6. День Перемоги - вихідний день і щорічно відзначається як торжество народу-переможця над фашизмом, як всенародна пам'ять про боротьбу українського народу за свободу і незалежність своєї Батьківщини і безсмертний подвиг її учасників.  
7. Поважне ставлення до пам'яті про Перемогу і учасників Великої Вітчизняної війни є священним обов'язком держави і всіх громадян України.  
8. В День Перемоги в столиці України місті-герої Києві проводяться військовий парад, святкові маніфестації з використанням символіки років Великої Вітчизняної війни.  
9. Артилерійський салют, фейєрверк проводяться в містах-героях Києві, Керчі, Одесі, Севастополі, а також в містах, де розташовані штаби оперативних командувань та видів Збройних Сил України.  
10. Міністерству оборони України, Міністерству внутрішніх справ України, Державному комітету у справах охорони державного кордону України, Службі Безпеки України, Національній гвардії України, Міністерству України у справах сім'ї та молоді, Комітету у справах ветеранів війни та воєнних конфліктів в іноземних державах при Кабінеті Міністрів України спільно з Радою організацій ветеранів України та міськими громадськими організаціями ветеранів щорічно планувати і проводити відповідні заходи виховної та військово-патріотичної роботи у військових підрозділах, організаціях, підприємствах і навчальних закладах різного відомчого підпорядкування.  
11. Порядок проведення святкових заходів, урочистих зборів, мітингів, демонстрацій, святкових маніфестацій, присвячених Дню Перемоги, визначається постановою Кабінету Міністрів згідно з цим законом.  
12. Стаття 2. Форми увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні  
13. Основними формами увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні є:  
14. - установлення почесної варти біля Вічного вогню, пам'ятників Невідомому солдату і Невідомому матросу, інших пам'ятників, покладання вінків, квітів до братських меморіалів і могил;  
15. - поважне ставлення до державних нагород і інших відзнак Великої Вітчизняної війни, заснування до Дня Перемоги ювілейної медалі, нагрудних пам'ятних знаків, нагородження ними учасників Великої Вітчизняної війни, воїнів-інтернаціоналістів, офіцерів, прапорщиків і мічманів Збройних Сил України;  
16. - об'єктивне дослідження і висвітлення історії Великої Вітчизняної війни на підставі державної концепції, національної і регіональних програм патріотичного виховання населення, які формуються Національною Академією Наук України за участю ветеранських організацій згідно Указу Президента України №459/99;  
17. - неприпустимість фальсифікованого відображення історії Великої Вітчизняної війни в засобах масової інформації, навчально-методичній літературі та інших виданнях;  
18. - запровадження державної і місцевих премій за найкращі твори літератури, кіно, мистецтва по правдивому висвітленню історії Великої Вітчизняної війни;  
19. - спорудження пам'ятників, музеїв, створення військових меморіальних комплексів-кладовищ для поховань ветеранів Великої Вітчизняної війни, їх упорядкування та збереження;  
20. - проведення пошукової роботи з метою виявлення невідомих військових поховань і непохованих останків загиблих, установлення імен загиблих і тих, хто пропав безвісти;  
21. - занесення навічно до списків військових з'єднань, частин (кораблів) імен військовослужбовців, які здійснили героїчні подвиги;  
22. - занесення навічно до Книг пам'яті (історичних паспортів) військових частин (кораблів), з'єднань та об'єднань, які брали участь в обороні та визволенні міст від німецько-фашистських військ та їх сателітів;  
23. - публікування в засобах масової інформації матеріалів про героїчні подвиги учасників Великої Вітчизняної війни, відображення їх в творах літератури і мистецтва, видання книг і альбомів Пам'яті;  
24. - присвоєння вулицям, майданам, організаціям, військовим частинам (кораблям) прізвищ та імен воїнів, які проявили мужність і героїзм, неприпустимість їх перенайменування;  
25. - створення в учбових закладах, на підприємствах, в організаціях, військових частинах музеїв, кімнат (кутків) бойової та трудової слави періоду Великої Вітчизняної війни.  
26. Стаття 3. Почесна варта  
27. В столиці України місті-герої Києві, в містах- героях Керчі, Одесі, Севастополі, столиці Автономної Республіки Крим місті Сімферополі, в обласних містах, біля могил Невідомого солдата і Невідомого матроса і інших пам'ятників установлюється почесна варта №1, а також покладаються вінки до братських могил і меморіалів в дні святкування Дня Перемоги, Дня захисника Вітчизни і інших державних свят.  
28. До складу почесної варти №1, крім військових, входять учні старших класів, студенти училищ і вищих учбових закладів.  
29. Стаття 4. Про державні нагороди і інші відзнаки Великої Вітчизняної війни  
30. Увічненню підлягають державні нагороди, почесні найменування і звання, символи і інші відзнаки Великої Вітчизняної війни, бойові знамена військових частин, з'єднань і об'єднань, військово-морські прапори кораблів.  
31. Державні нагороди і інші відзнаки, пов'язані з Великою Вітчизняною війною, не можуть бути об'єктом відчуження або продажу з корисною метою.  
32. Ювілейні дати, пов'язані з Великою Вітчизняною війною і вшануванням її учасників, відзначаються пам'ятною медаллю, нагрудним пам'ятним знаком, порядок нагородження якими встановлюється Законом України згідно з ст.92 Конституції України.  
33. Кабінету Міністрів, Міністерству оборони України до ювілейних дат, пов'язаних з Великою Вітчизняною війною, з метою заохочення і вшанування ветеранів впровадити присвоєння чергових військових звань в запасі і відставці офіцерам-інвалідам, учасникам бойових дій, активістам ветеранських організацій з подання рад ветеранських організацій через районні, міські і обласні військові комісаріати.  
34. Стаття 5. Державні премії України імені полководців Перемоги.  
35. До Дня Перемоги запровадити щорічні державні премії України імені полководців Перемоги - кавалерів ордена "Перемоги", які відзначилися в здійсненні операцій по захисту і визволенню України, за видатні досягнення в галузі військових наук, створення військової техніки, а також за найкращі твори літератури, кіно, мистецтва, за найкращий посібник по правдивому висвітленню історії Великої Вітчизняної війни в програмах і підручниках для середніх і вищих учбових закладів, за найкращі телепрограми і телеканали по висвітленню патріотизму і героїзму народів нашої Батьківщини в роки Великої Вітчизняної війни.  
36. Розмір Державних премій України імені полководців Перемоги, порядок їх присудження і вручення визначається Положенням про Державні премії імені полководців Перемоги, яке затверджується Президентом України.  
37. В Автономній Республіці Крим, областях, містах-героях Києві, Керчі, Одесі, Севастополі і інших містах до Дня Перемоги запровадити місцеві премії імені полководців Перемоги, які відзначилися в здійсненні операцій по визволенню України.  
38. Стаття 6. Пам'ятники Великої Вітчизняної війни  
39. До пам'ятників Великої Вітчизняної війни відносяться скульптурні, архітектурні та інші меморіальні споруди і об'єкти, що увічнюють пам'ять про події, про учасників, про ветеранів і жертв Великої Вітчизняної війни.  
40. На Україні споруджуються, зберігаються і реставруються пам'ятники, інші меморіальні споруди, об'єкти, що увічнюють пам'ять про учасників і жертв Великої Вітчизняної війни, а також про місця бойових дій, які увійшли в історію як символ стійкості, мужності і героїзму нашого народу.  
41. Державні виконавчі органи влади України, органи влади Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації несуть відповідальність за облік і збереження пам'ятників Великої Вітчизняної війни, які розміщені на підвідомчих їм територіях, підтримку їх у стані, гідному шанобливого ставлення до пам'яті про Перемогу нашого народу у Великій Вітчизняній війні, сумісно з відповідними радами депутатів визначають місця розташування земельних ділянок, виділяють їх і створюють військові меморіальні комплекси-кладовища для поховань ветеранів Великої Вітчизняної війни, воїнів-інтернаціоналістів і інших заслужених перед Батьківщиною військових.  
42. Поховання учасників бойових дій у Великій Вітчизняній війні виконуються безкоштовно.  
43. Спорудження, збереження, реставрація і упорядкування пам'ятників Великої Вітчизняної війни, меморіальних комплексів забезпечується виділенням цільових коштів з державного бюджету, бюджетів місцевих органів влади та пожертвувань фізичних і юридичних осіб.  
44. Підприємства, установи і організації, які виділяють кошти на увічнення Перемоги, спорудження, збереження і реставрацію пам'ятників, звільняються від оподаткування прибутків на суму внесених ними коштів.  
45. Вважати неприпустимим наругу над пам'ятниками Великої Вітчизняної війни, їх руйнування і знищення, перейменування вулиць імені героїв Великої Вітчизняної війни, спорудження пам'ятників та інших меморіальних об'єктів поплічникам, посібникам фашизму, які воювали на його боці проти свого народу.  
46. Органам місцевої влади регіонів України відновити назви перейменованих вулиць імені Героїв Великої Вітчизняної війни та повернути на попередні місця пам'ятники Великої Вітчизняної війни, перенесених чи зруйнованих після 1990 року.  
47. За порушення, пов'язані з наругою над пам'ятниками Великої Вітчизняної війни, їх руйнуванням і знищенням винні притягуються до кримінальної чи адміністративної відповідальності.  
48. Кабінету Міністрів України до 2000 року сформувати Єдиний національний реєстр пам'ятників Великої Вітчизняної війни, визначити їх балансову належність.  
49. Стаття 7. Заборона проявів фашизму і націонал-екстремізму на території України  
50. Найважливішим напрямком державної політики України по увічненню Перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні є рішуча боротьба з проявами фашизму. Україна заявляє про неухильне додержання своїх міжнародних зобов'язань щодо вжиття всіх необхідних заходів проти створення і діяльності на своїй території фашистських організацій і рухів націонал-екстремістського характеру.  
51. На Україні забороняються зухвалий глум над правдою історії, використання в будь-якій формі нацистської символіки як образи багатонаціонального народу і пам'яті жертв, яких він зазнав у Великій Вітчизняній війні.  
52. Стаття 8. Цільові державні програми  
53. Уряду України щорічно розробляти і затверджувати цільові державні програми "Ветеран", "Турбота", "Здоров'я похилих людей", вживати інші заходи по виконанню законодавства щодо соціального захисту і надання допомоги учасникам, ветеранам, ополченцям і жертвам Великої Вітчизняної війни, передбачаючи в бюджеті на це кошти окремим рядком.  
54. Контроль за наданням необхідної допомоги учасникам, ветеранам, ополченцям і жертвам Великої Вітчизняної війни, забезпеченням установлених їм законом пільг і соціальних гарантій здійснюється відповідними державними і місцевими виконавчими гілками влади, органами прокуратури.  
55. Порушення цих законів і правових актів є тяжким моральним і кримінальним злочином.  
56. Стаття 9. Міжнародні договори про надання допомоги учасникам другої світової війни і про збереження пам'ятників, пов'язаних з подіями другої світової війни  
57. Україна забезпечує виконання міжнародних договорів про надання допомоги учасникам, ветеранам і жертвам другої світової війни. На підставі відповідних міжнародних договорів Україна забезпечує спорудження, збереження і реставрацію пам'ятників в місцях поховань громадян України, що загинули в роки другої світової війни, які знаходяться поза межами її території.  
58. Україна сприяє виявленню поховань жертв другої світової війни, розміщеним на її території, спорудженню, збереженню і реставрації пам'ятників у місцях поховань, відродженню гуманістичного ставлення до них.  
59. Контроль за виконанням положень цього Закону покладається на Кабінет Міністрів України.  
60. Стаття 10. Про набуття чинності Закону.  
61. Цей Закон України набуває чинності з дня його офіційного опублікування.