Про внесення змін до деяких законів України щодо експлуатаційних дозволів (Друге читання)
№ п.п. | Редакція, прийнята в першому читанні | Пропозиції | Висновки | Остаточна редакція |
0. |
Проект |
Проект |
||
1. |
Закон УкраЇни |
Закон України |
||
2. |
Про внесення змін до деяких законів України |
Про внесення змін до деяких законів України |
||
3. |
щодо видачі експлуатаційних дозволів |
щодо видачі експлуатаційних дозволів |
||
4. |
__________________________________________ |
__________________________________________ |
||
5. |
Верховна Рада України п о с т а н о в л я є: |
Верховна Рада України п о с т а н о в л я є: |
||
6. |
1. Внести зміни до таких законів України: |
І. Внести зміни до таких законів України: |
||
7. |
1) частину першу статті 4 Закону України "Про рибу, інші водні живі ресурси та харчову продукцію з них" (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., № 15, ст. 107) викласти в такій редакції: |
1. Частину першу статті 4 Закону України "Про рибу, інші водні живі ресурси та харчову продукцію з них" (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., № 15, ст. 107) викласти в такій редакції: |
||
8. |
"Переробку продуктів лову мають право здійснювати суб’єкти господарювання за наявності експлуатаційного дозволу для потужностей (об’єктів) з переробки таких продуктів, що видається головним державним санітарним лікарем або головним державним інспектором ветеринарної медицини у встановленому законодавством порядку."; |
-1- Кармазін Ю.А. Абзац другий підпункту 1 викласти в такій редакції: "Переробку продуктів лову мають право здійснювати суб’єкти господарювання за наявності в них дозволу на цей вид діяльності, який видається органами державної санітарно-епідеміологічної служби та державною службою ветеринарної медицини у встановленому законом порядку" | Враховано редакційно |
"Переробку продуктів лову мають право здійснювати суб’єкти господарювання за наявності експлуатаційного дозволу для потужностей (об’єктів) з переробки таких продуктів, що видається відповідним головним державним інспектором ветеринарної медицини у встановленому законодавством порядку". |
-2- Мартинюк А.І. В абзаці другому підпункту 1 слова "головним державним санітарним лікарем або головним державним інспектором" замінити словами "органами державної санітарно-епідеміологічної служби та державною службою ветеринарної медицини у встановленому законом порядку" | Відхилено | |||
-3- Литвин Ю.О. В абзаці другому підпункту 1слова "головним державним санітарним лікарем або" виключити | Враховано | |||
-4- Ляпіна К.М. Абзац другий підпункту 1 викласти в такій редакції: "Переробку продуктів лову мають право здійснювати суб’єкти господарювання за наявності експлуатаційного дозволу на потужності (об’єкти) з переробки таких продуктів, що видається відповідним головним державним інспектором ветеринарної медицини у встановленому законодавством порядку" | Враховано | |||
9. |
2) частину першу статті 9 Закону України "Про молоко та молочні продукти" (Відомості Верховної Ради України, 2004 р., № 47, ст. 513) викласти в такій редакції: |
2. Частину першу статті 9 Закону України "Про молоко та молочні продукти" (Відомості Верховної Ради України, 2004 р., № 47, ст. 513) викласти в такій редакції: |
||
10. |
"Виробництво молока, молочної сировини здійснюється за наявності експлуатаційного дозволу для потужностей (об'єктів) з їх виробництва, що видається головним державним інспектором ветеринарної медицини, а молочних продуктів — за наявності експлуатаційного дозволу для потужностей (об’єктів) з їх виробництва, що видається головним державним санітарним лікарем. Експлуатаційний дозвіл видається у встановленому законодавством порядку."; |
-5- Кармазін Ю.А. Абзац другий підпункту 2 викласти в такій редакції: "Виробництво молока, молочної сировини здійснюється за наявності дозволу державних установ ветеринарної медицини, молочних продуктів — за наявності дозволу державної санітарно епідеміологічної служби, виданих у встановленому законом порядку" | Враховано редакційно |
"Виробництво молока, молочної сировини та молочних продуктів (крім молочних продуктів для спеціального дієтичного споживання (використання), у тому числі продукти для дитячого харчування, харчування для спортсменів та осіб похилого віку) здійснюється за наявності експлуатаційного дозволу для потужностей (об'єктів) з їх виробництва, що видається відповідним головним державним інспектором ветеринарної медицини, а виробництво молочних продуктів для спеціального дієтичного споживання (використання), у тому числі продуктів для дитячого харчування, харчування для спортсменів та осіб похилого віку — за наявності експлуатаційного дозволу для потужностей (об’єктів) з їх виробництва, що видається відповідним головним державним санітарним лікарем. Експлуатаційний дозвіл видається у встановленому законодавством порядку". |
-6- Мартинюк А.І. В абзаці другому підпункту 2 слова "головним державним інспектором ветеринарної медицини" замінити словами "державною службою ветеринарної медицини" а слова "головним державним санітарним лікарем" - словами "органами державної санітарно-епідеміологічної служби" | Відхилено | |||
-7- Кирильчук Є.І. В абзаці другому підпункту 2 слова "молочних продуктів" замінити словами "молочних рідин" | Відхилено | |||
-8- Литвин Ю.О. Абзац другий підпункту 2 викласти в такій редакції: "Виробництво молока, молочної сировини, молочних продуктів (крім харчових продуктів для спеціального дієтичного споживання (використання) у тому числі продукти для дитячого харчування) здійснюється за наявності експлуатаційного дозволу для потужностей (об’єктів) з їх виробництва, що видається головним державним інспектором ветеринарної медицини, а спеціалізоване виробництво молочних продуктів для дитячого харчування (в разі, якщо це основний вид діяльності підприємства) – за наявності експлуатаційного дозволу для потужностей (об’єктів) з їх виробництва, що видається головним державним санітарним лікарем. Експлуатаційний дозвіл видається у встановленому законодавством порядку" | Враховано редакційно | |||
-9- Ляпіна К.М. Абзац другий підпункту 2 викласти в такій редакції: "Виробництво молока, молочної сировини та молочних продуктів (крім молочних продуктів для спеціального дієтичного споживання (використання) у тому числі продукти для дитячого харчування, харчування для спортсменів та осіб похилого віку) здійснюється за наявності експлуатаційного дозволу для потужностей (об'єктів) з їх виробництва, що видається відповідним головним державним інспектором ветеринарної медицини, а молочних продуктів для спеціального дієтичного споживання (використання) у тому числі продукти для дитячого харчування, харчування для спортсменів та осіб похилого віку — за наявності експлуатаційного дозволу для потужностей (об’єктів) з їх виробництва, що видається відповідним головним державним санітарним лікарем. Експлуатаційний дозвіл видається у встановленому законодавством порядку" | Враховано | |||
11. |
3) у Законі України "Про безпечність та якість харчових продуктів" (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., № 50, ст. 533): |
3. У Законі України "Про безпечність та якість харчових продуктів" (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., № 50, ст. 533): |
||
12. |
у пункті 6 частини другої статті 10 слово "скасовувати" замінити словом "анулювати"; |
-10- Кармазін Ю.А. Абзац другий підпункту 3 викласти в такій редакції: "6) видавати, призупиняти дію та анулювати дозволи на експлуатацію потужностей (об’єкти) з виробництва та/або обігу харчових продуктів, підконтрольних санітарній службі" | Враховано редакційно |
1) у пункті 6 частини другої статті 10 слово "скасовувати" замінити словом "анульовувати"; |
13. |
у статті 22: |
2) у статті 22: |
||
14. |
у частині четвертій слова "скасування та поновлення, а також оплати за отримання" замінити словами "анулювання та поновлення, а також розмір плати за отримання та поновлення"; |
-11- Кармазін Ю.А. Абзац четвертий підпункту 3 викласти в такій редакції: "4. Форма та умови дозволу на експлуатацію, порядок його отримання, призупинення, анулювання та поновлення, а також розмір плати за отримання та поновлення експлуатаційного дозволу встановлюється Кабінетом Міністрів України на підставі спільного подання центральних органів виконавчої влади у сфері охорони здоров'я та з питань аграрної політики" | Враховано редакційно |
у частині четвертій слова "скасування та поновлення, а також оплати за отримання" замінити словами "анулювання та поновлення, а також розмір плати за видачу та поновлення"; |
-12- Ляпіна К.М. В абзаці четвертому підпункту 3 слово "отримання" замінити словом "видачу" | Враховано | |||
15. |
доповнити статтю частинами такого змісту: |
доповнити частинами п’ятою – восьмою такого змісту: |
||
16. |
"5. Рішення про видачу або відмову у видачі експлуатаційного дозволу приймається протягом 30 робочих днів після надходження документів на розгляд державної санітарно-епідеміологічної служби або державної ветеринарної служби. |
-13- Терещук С.М. Частину 5 статті 22 після слова "документів" доповнити словами "на отримання експлуатаційного дозволу на виробництво продуктів харчування" і далі за текстом | Враховано |
"5. Рішення про видачу або відмову у видачі експлуатаційного дозволу приймається протягом 30 робочих днів з дня надходження документів для видачі експлуатаційного дозволу на виробництво та/або обіг харчових продуктів на розгляд державної санітарно-епідеміологічної служби. Рішення про видачу або відмову у видачі експлуатаційного дозволу приймається протягом 30 робочих днів з дня надходження документів для видачі експлуатаційного дозволу на виробництво харчових продуктів на розгляд державної ветеринарної служби. |
17. |
6. Підставою для відмови у видачі експлуатаційного дозволу операторові потужності (об’єкта), що провадить діяльність з виробництва та/або обігу харчових продуктів, підконтрольних санітарній службі, є: |
6. Підставою для відмови у видачі експлуатаційного дозволу операторові потужності (об’єкта), що провадить діяльність з виробництва та/або обігу харчових продуктів, підконтрольних санітарній службі, є: |
||
18. |
1) зареєстровані протягом останніх шести місяців випадки харчових отруєнь, гострих кишкових інфекцій або інших захворювань, де фактором передачі, доведеним в установленому законодавством порядку, були харчові продукти, що вироблені на потужності (об’єкті), заявленій для отримання експлуатаційного дозволу; |
-14- Терещук С.М. В пункті один частини 6-тої статті 22 вираз "останніх шести місяців" замінити на "останніх дев’яти місяців" | Відхилено |
1) зареєстровані протягом останніх шести місяців випадки харчових отруєнь, гострих кишкових інфекцій або інших захворювань, де фактором передачі, доведеним у встановленому законодавством порядку, були харчові продукти, вироблені на потужності (об’єкті), заявленій для видачі експлуатаційного дозволу; |
19. |
2) зареєстровані факти виявлення небезпечної чи непридатної до споживання продукції, що вироблена на потужності (об’єкті), заявленій для отримання експлуатаційного дозволу; |
2) зареєстровані факти виявлення небезпечної чи непридатної до споживання продукції, виробленої на потужності (об’єкті), заявленій для видачі експлуатаційного дозволу; |
||
20. |
3) відмова оператора потужності (об’єкта) у проведенні інспекції, невиконання ним приписів, розпоряджень, виданих за результатами проведення органом державного нагляду (контролю) планових та позапланових заходів. |
3) відмова оператора потужності (об’єкта) у проведенні інспекції, невиконання ним приписів, розпоряджень, виданих за результатами проведення органом державного нагляду (контролю) планових та позапланових заходів. |
||
21. |
7. Підставою для відмови у видачі експлуатаційного дозволу операторові потужності (об’єкта), що провадить діяльність з виробництва харчових продуктів, підконтрольних ветеринарній службі, та операторові агропродовольчого ринку є: |
-15- Литвин Ю.О. Пункт сьомий частини 6-тої статті 22 викласти в такій редакції: "Підставою для відмови у видачі експлуатаційного дозволу операторові потужності (об’єкта), що проводить діяльність з виробництва харчових продуктів, підконтрольних ветеринарній службі, та операторові агропродовольчого ринку, крім підстав, визначених у п. 6 даної статті також є: 1) запровадження карантинних обмежень та/або карантину у зв’язку з виникненням інфекційних захворювань, у тому числі спільних для тварин та людей; 2) не створення оператором агроподовольчого ринку умов для незалежної роботи державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи – не виділення у користування службових приміщень, об лаштованих опаленням, освітленням, вентиляцією, водопроводом з гарячою і холодною водою, каналізацією та обладнанням" | Враховано |
7. Підставою для відмови у видачі експлуатаційного дозволу операторові потужності (об’єкта), що провадить діяльність з виробництва харчових продуктів, підконтрольних ветеринарній службі, та операторові агропродовольчого ринку, крім підстав, визначених у частині шостій цієї статті, також є: |
22. |
1) запровадження карантинно-обмежувальних заходів або карантину у зв’язку з виникненням інфекційних захворювань, зокрема спільних для тварин та людей; |
1) запровадження карантинних обмежень та/або карантину у зв’язку з виникненням інфекційних захворювань, у тому числі спільних для тварин та людей; |
||
23. |
2) відмова оператора потужності (об’єкта), оператора агропродовольчого ринку від проведення інспекції; |
|||
24. |
3) невиконання оператором потужності (об’єкта) приписів, розпоряджень, виданих за результатами планових та позапланових заходів, проведених органом державного ветеринарно-санітарного нагляду; |
|||
25. |
4) нестворення оператором агропродовольчого ринку умов для належної роботи державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи — невиділення у користування службових приміщень, облаштованих опаленням, освітленням, вентиляцією, водопроводом з гарячою і холодною водою, каналізацією та обладнанням. |
2) не створення адміністрацією (власником) агропродовольчого ринку умов для належної роботи державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи — не виділення у користування службових приміщень, облаштованих опаленням, освітленням, вентиляцією, водопроводом з гарячою і холодною водою, каналізацією та обладнанням. |
||
26. |
8. Кошти, що надходять від видачі та поновлення експлуатаційного дозволу для потужностей (об’єктів) з виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів, зараховуються до Державного бюджету України"; |
-16- Ляпіна К.М. Пункт 8 викласти в такій редакції: "Плата за видачу та поновлення експлуатаційного дозволу для потужностей (об’єктів) з виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів, зараховується до Державного бюджету України". | Немає висновку |
8. Плата за видачу та поновлення експлуатаційного дозволу для потужностей (об’єктів) з виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів, зараховується до Державного бюджету України"; |
27. |
у назві та тексті статті 23 слово "скасування" в усіх відмінках замінити словом "анулювання" у відповідному відмінку. |
-17- Кармазін Ю.А. В тексті законопроекту слова "експлуатаційний дозвіл на потужності (об’єкти)" замінити словами "дозвіл на експлуатацію потужностей (об’єктів)" у відповідному відмінку | Відхилено |
3) у назві та тексті статті 23 слова "скасування" та "скасований" замінити відповідно словами "анулювання" та "анульований". |
-18- Ляпіна К.М. Доповнити законопроект новим пунктом такого змісту: "у частинах першій та другій статті 52 слова "скасовуються" та "скасовується" замінити відповідно словами "анулюються" та "анулюється". | Відхилено | |||
28. |
2. Цей Закон набирає чинності через тридцять днів з дня його опублікування. | -19- Ляпіна К.М. Частину другу законопроекту викласти в такій редакції: "Прикінцеві положення 1. Цей Закон набирає чинності через два місяці з дня його опублікування. 2. Кабінету Міністрів України у місячний термін з дня опублікування цього Закону привести свої нормативно-правові акти у відповідність з цим Законом і ввести їх у дію одночасно з введенням у дію цього Закону" | Враховано редакційно |
ІІ. Прикінцеві положення 1. Цей Закон набирає чинності через тридцять днів з дня його опублікування. 2. Кабінету Міністрів України у місячний строк з дня опублікування цього Закону: привести свої нормативно-правові акти у відповідність з цим Законом; забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність з цим Законом. |