Кількість абзаців - 14 Таблиця поправок


Про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу України щодо права свідка на адвоката (Друге читання)

№ п.п. Редакція, прийнята в першому читанні Пропозиції Висновки Остаточна редакція
0. Проект
 
   Проект
 
1. ЗАКОН УКРАЇНИ
 
   ЗАКОН УКРАЇНИ
 
2. Про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу України (щодо права свідка на адвоката)
 
-1- Мойсик В.Р.
Пропоную назву Закону викласти в такій редакції:
"Про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу України щодо права свідка на захисника та іншу правову допомогу"
 
Враховано   Про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу України щодо права свідка на захисника та іншу правову допомогу
 
3. Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
 
   Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
 
4. І. Внести до Кримінально-процесуального кодексу України (Відомості Верховної Ради (ВВР), 1961, № 2 ст. 15) такі зміни:
 
-2- Кармазін Ю.А.
Пропоную частини першу та другу статті 44 викласти в такій редакції:
"Захисником є особа, яка в порядку, встановленому законом, уповноважена здійснювати захист прав і законних інтересів підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, засудженого, виправданого, свідка та надання їм необхідної юридичної допомоги при провадженні у кримінальній справі.
Як захисники допускаються особи, які мають свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю в Україні та інші фахівці у галузі права, які за законом мають право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи. У випадках і в порядку, передбачених цим Кодексом, як захисники допускаються близькі родичі обвинуваченого, підсудного, засудженого, виправданого, свідка, його опікуни або піклувальники".
 
Враховано частково   1. Внести до Кримінально-процесуального кодексу України такі зміни:
1) статтю 44 доповнити частиною такого змісту:
"Як захисники свідка, запрошені ним для надання правової допомоги під час допиту чи проведення інших слідчих дій за участю свідка, допускаються особи, які відповідають вимогам частин другої та третьої цієї статті. Допуск захисника свідка до участі в справі здійснюється в порядку, передбаченому частиною п‘ятою цієї статті";
статтю 48 доповнити частиною такого змісту:
"У разі участі захисника, запрошеного свідком для надання йому правової допомоги під час допиту чи проведення інших слідчих дій за його участю, він має право бути присутнім під час їх проведення; надавати в присутності слідчого консультації свідку, якщо фактичні обставини у справі можуть бути використані для кримінального переслідування особисто самого свідка або членів його сім‘ї чи близьких родичів; ставити з дозволу слідчого питання, що підлягають занесенню до протоколу, для уточнення і доповнення його відповідей; заперечувати проти незаконних дій слідчого щодо порядку проведення ним допиту чи інших слідчих дій з посиланням на норму закону, яка порушується, що підлягає занесенню до відповідного протоколу; оскаржувати дії слідчого в порядку, встановленому цим Кодексом, у разі якщо з характеру і змісту питань випливає, що свідок має допитуватись як підозрюваний";
3) статтю 61 доповнити частиною такого змісту:
"Одна і та ж особа в даній кримінальній справі не може бути захисником двох і більше свідків, а також захисником свідка та підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, потерпілого, цивільних позивача чи відповідача";
 
    -3- Кармазін Ю.А.
Пропоную частину першу статті 46 викласти в такій редакції:
"Підозрюваний, обвинувачений і підсудний мають право в будь-який момент провадження у справі відмовитися від запрошеного чи призначеного захисника, а свідок – від запрошеного захисника. Відмова допускається лише з ініціативи свідка, підозрюваного, обвинуваченого чи підсудного і не позбавляє його права запросити того ж чи іншого захисника в подальших стадіях процесу".
 
Враховано редакційно в статті 69-1   
    -4- Кармазін Ю.А.
Частини 4-5 статті 46 викласти в такій редакції:
"Прийнявши відповідно до вимог статті 50 цього Кодексу рішення про усунення захисника від участі в справі, а також прийнявши відмову захисника від виконання обов'язків, особа, яка провадить дізнання, слідчий, суддя чи суд роз'яснюють підозрюваному, обвинуваченому, підсудному, свідку його право запросити іншого захисника та надають йому для цього в стадії розслідування справи не менше доби, а в стадії судового розгляду справи - не менше трьох діб. Якщо у випадках, передбачених статтею 45 цього Кодексу, підозрюваний, обвинувачений, підсудний протягом цих строків не запросить іншого захисника, особа, яка провадить дізнання, слідчий чи суддя постановою, а суд - ухвалою самі призначають захисника.
Заміна одного захисника іншим, крім випадків, передбачених статтею 61 цього Кодексу, може мати місце тільки за клопотанням чи згодою підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, свідка".
 
Враховано редакційно в статті 69-1   
    -5- Кармазін Ю.А.
Частини 1-2 статті 47 викласти в такій редакції:
"Захисник запрошується підозрюваним, обвинуваченим, підсудним чи засудженим, свідком, їхніми законними представниками, а також іншими особами за проханням чи згодою підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, засудженого, свідка. Особа, що провадить дізнання, слідчий, суд зобов'язані надати затриманій особі чи особі, яка утримується під вартою, допомогу у встановленні зв'язку з захисником або з особами, які можуть запросити захисника.
Підозрюваний, обвинувачений, підсудний, свідок вправі запросити собі кількох захисників".
 
Враховано редакційно в статті 69-1   
    -6- Кармазін Ю.А.
Частину 5 статті 47 викласти в такій редакції:
"У випадку, коли є потреба у проведенні невідкладних слідчих чи інших процесуальних дій з участю захисника, а свідок, підозрюваний чи обвинувачений ще не встиг запросити захисника або явка обраного захисника неможлива, особа, яка провадить дізнання, слідчий своєю постановою вправі призначити захисника тимчасово до явки обраного захисника".
 
Враховано редакційно в статті 69-1   
    -7- Кармазін Ю.А.
Абзаци частини 1 статті 48 викласти в такій редакції:
"Захисник зобов'язаний використовувати передбачені в цьому Кодексі та в інших законодавчих актах засоби захисту з метою з'ясування обставин, які спростовують підозру чи обвинувачення, пом'якшують чи виключають кримінальну відповідальність підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, засудженого та надавати їм та свідку необхідну юридичну допомогу".
 
Відхилено , для захисника свідка немає потреби з'ясовувати обставин, які спростовують підозру чи обвинувачення, пом'якшують чи виключають кримінальну відповідальність підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, засудженого   
    -8- Кармазін Ю.А.
Частину 1,3-5 статті 48 викласти в такій редакції:
"1) до першого допиту свідка, підозрюваного чи обвинуваченого мати з ним конфіденційне побачення, а після першого допиту - такі самі побачення без обмеження їх кількості та тривалості";
"3) ознайомлюватися з матеріалами, якими обґрунтовується виклик свідка, затримання підозрюваного чи обрання запобіжного заходу або пред'явлення обвинувачення, а після закінчення досудового слідства - з усіма матеріалами справи;
4) бути присутнім на допитах свідка, підозрюваного, обвинуваченого та при виконанні інших слідчих дій, виконуваних з їх участю або за їхнім клопотанням чи клопотанням самого захисника, а при виконанні інших слідчих дій - з дозволу дізнавача, слідчого;
5) застосовувати науково-технічні засоби при провадженні тих слідчих дій, в яких бере участь захисник, а також при ознайомленні з матеріалами справи - з дозволу особи, яка провадить дізнання, чи слідчого, а в суді, якщо справа розглядається у відкритому судовому засіданні, - з дозволу судді чи суду, а застосування аудіо та відеозапису – без дозволу судді, чи суду, за умови, що це не буде заважати переміщенню осіб, які приймають участь у судовому засіданні, без можливості доступу до цих записів осіб, які повинні бути допитані в судовому засіданні".
 
Враховано частково    
    -9- Мойсик В.Р.
Пропоную статтю 61 доповнити частиною такого змісту:
"Одна і та ж особа в даній кримінальній справі не може бути захисником двох і більше свідків, а також захисником свідка та підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, потерпілого, цивільних позивача чи відповідача".
 
Враховано    
5. 1) Доповнити частину першу статті 69-1 новим пунктом 10 такого змісту:
"10) на отримання правової допомоги під час дачі показань".
 
-10- Писаренко В.В.
Пропоную частину першу статті 69-1 замість пункту 10 доповнити пунктом 1-1 такого змісту:
"1-1) на правову допомогу від обраної за власним бажанням особи (адвоката чи іншого фахівця в галузі права), яка за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи". А пункт 10 виключити.
 
Враховано частково   4) у статті 69-1:
у частині першій:
доповнити пунктом 4-1 такого змісту:
"4-1) на обраного за власним бажанням захисника під час допиту чи проведення інших слідчий дій за своєю участю відповідно до цього Кодексу та на іншу правову допомогу в порядку, встановленому законом, а також відмовитися від запрошеного ним захисника.
Захисник може запрошуватися свідком, його законним представником, а також іншими особами за його проханням чи згодою";
пункт 6 доповнити словами "а також у разі якщо у нього не має можливості вільно, без неправомірних обмежень отримати правову допомогу в обсязі і формах, як він того потребує, в тому числі запросити захисника";
 
    -11- Мойсик В.Р.
Доповнити статтю пунктом 4-1 такого змісту:
"4-1) мати обраного за власним бажанням захисника під час допиту чи проведення інших слідчий дій за своєю участю відповідно до цього Кодексу та на іншу правову допомогу в порядку, встановленому законом, а також відмовитись від запрошеного ним захисника.
Захисник може запрошуватись свідком, його законним представником або також іншими особами за його проханням чи згодою";
 
Враховано    
    -12- Мойсик В.Р.
Пункт 6 частини першої статті 69-1 доповнити словами " а також у разі, коли йому не надано можливості вільно, без неправомірних обмежень, отримати правову допомогу в обсязі і формах, як він того потребує, в тому числі запросити захисника ".
 
Враховано    
6. 2) Доповнити статтю 167 новими частинами п’ятою і шостою такого змісту:
 
-13- Писаренко В.В.
Замість прийнятих в першому читанні змін статті 167 КПК пропоную:
Частину другу статті 167 доповнити реченням такого змісту:
"При допиті свідка за його бажанням може бути присутнім адвокат або інший фахівець в галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи";
А після частини четвертої доповнити новою частиною такого змісту:
"Адвокат чи інший фахівець в галузі права, який присутній на допиті свідка, має право ставити з дозволу слідчого питання свідку, які підлягають занесенню в протокол допиту, заперечувати проти незаконних дій слідчого та робити зауваження щодо порядку проведення допиту свідка, які підлягають занесенню до протоколу допиту, подавати скаргу прокурору на порушення слідчим порядку проведення допиту свідка.
 
Враховано редакційно в статті 48  5) у статті 167:
 
7. "Свідок має право бути допитаним в присутності обраного ним адвоката або іншого фахівця в галузі права, що відповідно до закону має право надання правової допомоги.
 
-14- Мойсик В.Р.
Частину четверту статті 167 після слів "він викликаний" доповнити словами "роз‘яснює його права".
 
Враховано   частину четверту після слів "він викликаний" доповнити словами "та роз‘яснює його права";
 
8. У разі участі в допиті свідка адвоката або іншого фахівця в галузі права, що відповідно до закону має право надання правової допомоги, зазначені особи мають право ставити з дозволу дізнавача чи слідчого питання свідку, які підлягають занесенню в протокол допиту, заперечувати проти незаконних дій органу дізнання чи слідчого та робити зауваження щодо порядку проведення допиту свідка, які підлягають занесенню до протоколу допиту, подавати скаргу прокурору на порушення дізнавачем чи слідчим порядку проведення допиту свідка".
 
-15- Мойсик В.Р.
Доповнити статтю 167 частиною п‘ятою такого змісту:
"У разі, якщо свідок з‘явився на допит із захисником, то захисник має право бути присутнім при допиті; надавати в присутності слідчого консультації свідку, якщо фактичні обставини у справі можуть бути використані для кримінального переслідування особисто самого свідка або членів його сім‘ї чи близьких родичів; ставити з дозволу слідчого питання, що підлягають занесенню до протоколу допиту свідка, для уточнення і доповнення його відповідей; заперечувати проти незаконних дій слідчого щодо порядку проведення ним допиту з посиланням на норму закону, яка порушується, що підлягає занесенню до протоколу допиту; оскаржувати дії слідчого в порядку, встановленому цим Кодексом, у разі, якщо із характеру і змісту питань випливає, що свідок має допитуватись як підозрюваний".
 
Враховано   доповнити частиною такого змісту:
"У разі якщо свідок з‘явився на допит із захисником, захисник має право бути присутнім при допиті; надавати у присутності слідчого консультації свідку, якщо фактичні обставини у справі можуть бути використані для кримінального переслідування особисто самого свідка або членів його сім‘ї чи близьких родичів; ставити з дозволу слідчого питання, що підлягають занесенню до протоколу допиту свідка, для уточнення і доповнення його відповідей; заперечувати проти незаконних дій слідчого щодо порядку проведення ним допиту з посиланням на норму закону, яка порушується, що підлягає занесенню до протоколу допиту; оскаржувати дії слідчого в порядку, встановленому цим Кодексом, у разі якщо з характеру і змісту питань випливає, що свідок має допитуватись як підозрюваний";
 
9. 3) Доповнити статтю 303 новими частинами дев’ятою і десятою такого змісту:
 
-16- Писаренко В.В.
Замість доповнення статті 303 двома новими частинами пропоную частину третю статті 303 після слова "підсудний" доповнити словами "адвокат або інший фахівець в галузі права, який відповідно до закону надає правову допомогу свідку".
А частину шосту цієї статті після слів "самого свідка" доповнити словами "або адвоката чи іншого фахівця в галузі права, який надає свідку правову допомогу".
 
Враховано редакційно   6) у статті 303:
 
10. "Свідок має право бути допитаним в присутності обраного ним адвоката або іншого фахівця в галузі права, що відповідно до закону має право надання правової допомоги.
 
-17- Мойсик В.Р.
Частину третю статті 303 доповнити словами "а також запрошений ним захисник".
 
Враховано   частину третю доповнити словами "а також запрошений ним захисник";
 
11. У разі участі в допиті свідка адвоката або іншого фахівця в галузі права, що відповідно до закону має право надання правової допомоги, зазначені особи мають право ставити з дозволу суду (судді) запитання свідку для уточнення і доповнення відповідей".
 
-18- Мойсик В.Р.
У частині шостій статті 303 слова "чи самого свідка" замінити словами "самого свідка чи запрошеного ним захисника".
 
Враховано   у частині шостій слова "чи самого свідка" замінити словами "самого свідка чи запрошеного ним захисника".
 
12. У зв’язку з цим частини дев’яту-дванадцяту вважати відповідно частинами одинадцятою-чотирнадцятою.
 
      
13. ІІ. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.

   2. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.