Про основні засади впровадження та функціонування Єдиної державної системи моніторингу виробництва, постачання, транспортування, споживання та оплати за паливно-енергетичні ресурси і комунальні послуги (Друге читання)
0. |
Проект |
1. |
ЗАКОН УКРАЇНИ |
2. |
Про основні засади впровадження та функціонування Єдиної державної системи моніторингу виробництва, постачання, транспортування, споживання та оплати за паливно-енергетичні ресурси і комунальні послуги |
3. |
Цей Закон визначає правові, економічні та організаційні засади впровадження та функціонування Єдиної державної системи моніторингу виробництва, постачання, транспортування, споживання і оплати за паливно-енергетичні ресурси і комунальні послуги (далі - ЄДСМ) . |
4. |
Стаття 1. Законодавство про основні засади впровадження та функціонування ЄДСМ |
5. |
Законодавство України про основні засади впровадження та функціонування ЄДСМ ґрунтується на Конституції України і складається з цього Закону, інших законів, а також нормативно-правових актів, що приймаються відповідно до цього Закону. |
6. |
Стаття 2. Визначення термінів |
7. |
У цьому Законі терміни вживаються у такому значенні: |
8. |
1) ЄДСМ – багаторівневий територіально розподілений інтегрований комплекс уніфікованих організаційних, технічних, комунікаційних, інформаційних, програмних засобів і методів формування зведеного енергетичного балансу держави та його індикативних показників за єдиними стандартами; |
9. |
2) зведений енергетичний баланс держави - система індикативних показників, що відображає повну кількісну відповідність між надходженням та використанням паливно-енергетичних ресурсів і комунальних послуг у державі в цілому за певний інтервал часу та характеризує рух фізичних обсягів на стадіях видобування, виробництва, перетворення, транспортування, зберігання, постачання та кінцевого споживання для оцінки динаміки їх внутрішнього виробництва, імпорту та експорту в натуральному і вартісному вимірах, а також для оцінки прогнозних характеристик внутрішнього і зовнішнього попиту та ключових параметрів макроекономічного розвитку. Зведений енергетичний баланс держави поєднує енергетичний баланс регіонів України та баланси різновидів паливно-енергетичних ресурсів і комунальних послуг, сформованих за єдиною методологією; |
10. |
3) індикативні показники зведеного енергетичного балансу держави - система показників, що відображає рівень енергоємності економіки та питомого споживання паливно-енергетичних ресурсів і комунальних послуг, структурні і цінові пропорції зведеного енергетичного балансу держави та включає в себе всі показники динаміки енергетичних потоків, а також аналітичні розрахункові показники, що характеризують ефективність енергетичного комплексу і житлово-комунального господарства України; |
11. |
4) Уповноважений орган - центральний орган виконавчої влади, який здійснює затвердження методик, форм та стандартів ЄДСМ, забезпечення контролю за впровадженням та функціонуванням ЄДСМ; |
12. |
5) Регламент ЄДСМ - документ, що містить порядок організації та координації узгоджених дій із впровадження та функціонування ЄДСМ з метою забезпечення послідовної і надійної експлуатації ЄДСМ; опис алгоритмів, дій, стандартів, форматів документів, інструктивні матеріали та протоколи взаємодії суб’єктів, які підпадають під сферу дії цього Закону; |
13. |
6) спеціалізоване державне підприємство – державне підприємство, утворене відповідно до чинного законодавства України з метою впровадження та забезпечення функціонування ЄДСМ. |
14. |
Стаття 3. Суб’єкти, які підпадають під сферу дії цього Закону |
15. |
Під сферу дії цього Закону підпадають наступні суб’єкти: |
16. |
1) фізичні особи-підприємці та юридичні особи незалежно від форм власності, які здійснюють видобування, виробництво, перетворення, транспортування, зберігання, постачання паливно-енергетичних ресурсів і комунальних послуг; |
17. |
2) центральні і місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи незалежно від форм власності, які здійснюють споживання і оплату паливно-енергетичних ресурсів і комунальних послуг; |
18. |
3) юридичні особи, які здійснюють збір та обробку платежів фізичних та юридичних осіб за спожиті паливно-енергетичні ресурси і комунальні послуги; |
19. |
4) фізичні особи-підприємці та юридичні особи незалежно від форм власності, які здійснюють виробництво та впровадження телеметричних систем обліку видобування, вироблення, перетворення, транспортування, постачання, споживання паливно-енергетичних ресурсів і комунальних послуг; |
20. |
5) фізичні особи-підприємці та юридичні особи незалежно від форм власності, які забезпечують впровадження та функціонування ЄДСМ відповідно до Регламенту ЄДСМ. |
21. |
Стаття 4. Основні завдання ЄДСМ |
22. |
Основними завданнями ЄДСМ є: |
23. |
1) забезпечення органів державної влади, суб’єктів господарювання та споживачів об’єктивною і достовірною інформацією про обсяги видобування, виробництва, перетворення, транспортування, зберігання, постачання, споживання паливно-енергетичних ресурсів і комунальних послуг відповідно до чинного законодавства, що дозволить здійснити оцінку реального стану економічної, соціальної, енергетичної та екологічної безпеки і визначити шляхи їх зміцнення; |
24. |
2) забезпечення прозорих умов та правил функціонування ринку паливно-енергетичних ресурсів і комунальних послуг; |
25. |
3) забезпечення формування економічно обґрунтованих цін і тарифів на паливно-енергетичні ресурси і комунальні послуги, а також оплати за них відповідно до фактично наданих обсягів та якісних характеристик; |
26. |
4) забезпечення служб енергоаудиту та систем енергоменеджменту підприємств усіх форм власності інформаційними ресурсами щодо економічних механізмів енергоефективності та енергозбереження; |
27. |
5) забезпечення формування та ведення зведеного енергетичного балансу у натуральному та вартісному вимірах. |
28. |
Стаття 5. Основні функції ЄДСМ |
29. |
Основними функціями ЄДСМ є забезпечення: |
30. |
1) збору та реєстрації інформації про видобування, вироблення, перетворення, транспортування, зберігання, постачання, споживання паливно-енергетичних ресурсів і комунальних послуг усіх видів у натуральних показниках; |
31. |
2) збору та реєстрації фінансово-економічної інформації, пов’язаної з видобуванням, виробленням, перетворенням, транспортуванням, зберіганням, постачанням, споживанням паливно-енергетичних ресурсів і комунальних послуг усіх видів у вартісних показниках; |
32. |
3) додатковими інформаційними ресурсами процесу формування енергетичних балансів по усім існуючим показникам паливно-енергетичних ресурсів і комунальних послуг та зведення повного енергетичного балансу України, у тому числі на регіональних, територіальних, галузевих і темпоральних рівнях; |
33. |
4) додатковими інформаційними ресурсами процесу формування фінансового балансу по усіх видах паливно-енергетичних ресурсів і комунальних послуг і зведення повного фінансового балансу енергетики України, у тому числі на регіональних, територіальних, галузевих та темпоральних рівнях; |
34. |
5) збору, реєстрації інформації та формуванню балансів для стратегічного планування та прогнозування по іншим галузям економіки; |
35. |
6) аналізу отриманої інформації, виявлених тенденцій в енергетиці та інших галузях економіки держави, які необхідні для прийняття рішень органами державної влади з питань, що належать до їх компетенції; |
36. |
7) контролю за використанням єдиних принципів, методологічних підходів, методик та алгоритмів розрахунків цін і тарифів для ринків паливно-енергетичних ресурсів і комунальних послуг. |
37. |
Стаття 6. Методологічні основи ЄДСМ |
38. |
1. Методологічними основами ЄДСМ є: |
39. |
1) єдиний науково-методичний підхід до алгоритмів обробки інформаційних характеристик; |
40. |
2) використання уніфікованих методів збору та аналізу інформаційних характеристик паливно-енергетичних ресурсів і комунальних послуг; |
41. |
3) єдина нормативно-методична база, яка забезпечує достовірність і порівнянність вимірів, звітної інформації і результатів обробки інформації; |
42. |
4) єдині правила створення і ведення баз даних; |
43. |
5) єдина науково-технічна політика стосовно вимірювального, комп'ютерного, комунікаційного обладнання і програмно-технічного забезпечення. |
44. |
2. Зазначені в частині першій цієї статті методологічні основи ЄДСМ застосовуються відповідними органами державної влади та органами місцевого самоврядування при впровадженні і функціонуванні ЄДСМ. |
45. |
Стаття 7. Основні принципи впровадження та функціонування ЄДСМ |
46. |
Впровадження та функціонування ЄДСМ здійснюється на таких принципах: |
47. |
1) законність; |
48. |
2) загальний характер; |
49. |
3) повнота відомостей; |
50. |
4) достовірність відомостей; |
51. |
5) постійність; |
52. |
6) захищеність. |
53. |
Стаття 8. Впровадження та функціонування ЄДСМ |
54. |
1. ЄДСМ впроваджується на території України. |
55. |
2. Впровадження ЄДСМ забезпечується Уповноваженим органом у відповідності до затвердженого Регламенту ЄДСМ. |
56. |
3. Уповноважений орган діє на підставі Положення про нього, яке затверджується указом Президента України. |
57. |
4. Впровадження і функціонування ЄДСМ здійснюється спеціалізованим державним підприємством разом із науково-дослідною установою, визначеною Уповноваженим органом на конкурсній основі. |
58. |
Стаття 9. Повноваження Уповноваженого органу |
59. |
Уповноважений орган у межах своїх повноважень: |
60. |
1) затверджує Регламент ЄДСМ; |
61. |
2) приймає нормативно-правові акти, які є обов’язковими для виконання суб’єктами, які підпадають під сферу дії цього Закону; |
62. |
3) затверджує плани та графіки впровадження ЄДСМ; |
63. |
4) забезпечує створення єдиних стандартів, форм та методів збору, обробки та обміну достовірної інформації щодо видобування, вироблення, перетворення, транспортування, зберігання, постачання та споживання паливно-енергетичних ресурсів і комунальних послуг; |
64. |
5) координує та здійснює організаційно-методичне забезпечення діяльності суб’єктів, які підпадають під сферу дії цього Закону, у питаннях впровадження та функціонування ЄДСМ; |
65. |
6) організовує та забезпечує створення єдиної державної бази даних суб’єктів, які підпадають під сферу дії цього Закону; |
66. |
7) одержує на безоплатній основі від суб’єктів, які підпадають під сферу дії цього Закону, інформацію, документи і матеріали, у тому числі з обмеженим доступом, необхідні для впровадження та функціонування ЄДСМ; |
67. |
8) забезпечує захист і збереження інформації; |
68. |
9) бере участь у розробленні концептуальних засад та пріоритетних напрямів державної науково-технічної політики в паливно-енергетичному комплексі та житлово-комунальному господарстві; |
69. |
10) забезпечує контроль за цільовим та ефективним використанням коштів, спрямованих на впровадження та функціонування ЄДСМ; |
70. |
11) бере участь у проведенні державної експертизи стану абонентського і приладного обліку суб’єктів, які підпадають під сферу дії цього Закону; |
71. |
12) залучає до проведення державних експертиз спеціалістів органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій за погодженням з їх керівництвом; |
72. |
13) організовує контроль за достовірністю інформації з формування зведеного енергетичного балансу держави та регіональних енергетичних балансів і моніторингу їх індикативних показників, що відображають рівень економічної, соціальної, енергетичної та екологічної безпеки держави; |
73. |
14) узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його повноважень, розробляє та вносить на розгляд Кабінету Міністрів України у встановленому порядку пропозиції щодо вдосконалення законодавства, надає висновки до проектів законів та інших нормативно-правових актів, що стосуються ЄДСМ; |
74. |
15) організовує проведення науково-технічних та аналітичних досліджень з питань, що належать до його повноважень; |
75. |
16) залучає вчених та спеціалістів центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ і організацій (за погодженням з їх керівництвом) для проведення консультацій та експертиз по розгляду науково-технічних проектів та науково-технічних пропозицій щодо основних напрямів вдосконалення ЄДСМ; |
76. |
17) створює, у разі потреби, робочі та експертні групи; |
77. |
18) інформує органи влади та громадськість про свою діяльність в установленому законом порядку; |
78. |
19) здійснює співробітництво з відповідними органами іноземних держав та міжнародними організаціями; |
79. |
20) здійснює інші повноваження, передбачені законами України. |
80. |
Стаття 10. Основні завдання спеціалізованого державного підприємства |
81. |
1. Спеціалізоване державне підприємство є державним замовником ЄДСМ та відповідає за її надійну експлуатацію. |
82. |
2. Державне підприємство з метою впровадження та функціонування ЄДСМ забезпечує організацію: |
83. |
1) інформаційно-комунікаційної системи програмно-апаратних комплексів (серверів), об’єднаних між собою високошвидкісними каналами зв’язку, до яких у постійному чи в епізодичному режимах підключені суб’єкти, які підпадають під сферу дії цього Закону; |
84. |
2) системи інформаційних потоків, спрямованої на інтеграцію даних щодо характеристик видобування, вироблення, перетворення, транспортування, зберігання, постачання, споживання і розрахунків за паливно-енергетичні ресурси і комунальні послуги за єдиними формами і стандартами; |
85. |
3) захисту від несанкціонованого доступу до інформації, яка знаходиться у розпорядженні ЄДСМ; |
86. |
4) надання інформації ЄДСМ суб’єктам, які підпадають під сферу дії цього Закону, відповідно до цього Закону, інших законів України та Регламенту ЄДСМ. |
87. |
Стаття 11. Фінансування впровадження та функціонування ЄДСМ |
88. |
1. Впровадження і функціонування ЄДСМ здійснюється на засадах державно-приватного партнерства, інвестицій, наданих спеціалізованому державному підприємству на впровадження та функціонування ЄДСМ, фінансових надходжень від функціонування ЄДСМ та інших надходжень, які не заборонені законами України. |
89. |
Стаття 12. Отримання інформації від суб'єктів, які підпадають під сферу дії цього Закону |
90. |
1. Суб'єкти, які підпадають під сферу дії цього Закону, в обов’язковому порядку надають спеціалізованому державному підприємству інформаційні характеристики щодо видобування, вироблення, перетворення, транспортування, зберігання, постачання, споживання та розрахунків за паливно-енергетичні ресурси і комунальні послуги, перелік та специфікації яких визначаються Регламентом ЄДСМ. |
91. |
2. Суб'єкти, які підпадають під сферу дії цього Закону, зобов’язані на безоплатній основі надавати інформацію, необхідну для функціонування ЄДСМ. |
92. |
3. Порядок та умови надання інформації, зазначеної у частині першій цієї статті, визначаються Регламентом ЄДСМ. |
93. |
Стаття 13. Надання інформації ЄДСМ суб’єктам, які підпадають під сферу дії цього Закону |
94. |
Порядок надання інформації, яка знаходиться у розпорядженні ЄДСМ, одержання доступу до такої інформації визначається Законом України "Про доступ до публічної інформації" та Регламентом ЄДСМ. |
95. |
Стаття 14. Захист інформації в ЄДСМ |
96. |
1. Захист інформації в ЄДСМ є обов’язковим при впровадженні та функціонуванні ЄДСМ. |
97. |
2. Захист інформації в ЄДСМ здійснюється на основі законодавства України про інформацію та про державну таємницю. |
98. |
3. Основними засобами цілісного захисту інформації в ЄДСМ є: |
99. |
1) застосування сертифікованих відповідно до законодавства України засобів захисту інформації; |
100. |
2) запобігання несанкціонованого доступу до ЄДСМ; |
101. |
3) забезпечення справжності та цілісності інформації в ЄДСМ; |
102. |
4) захист інформації при її передачі по інформаційно-телекомунікаційних системах; |
103. |
5) організація і проведення робіт по збереженню працездатності технічних засобів ЄДСМ; |
104. |
6) реагування на порушення встановленого порядку впровадження та функціонування ЄДСМ і вжиття заходів щодо попередження таких випадків. |
105. |
Стаття 15. Контроль за впровадженням та функціонуванням ЄДСМ та діяльністю Уповноваженого органу |
106. |
1. Контроль за впровадженням та функціонуванням ЄДСМ у межах своїх повноважень здійснює Уповноважений орган. |
107. |
2. Контроль за діяльністю Уповноваженого органу здійснюється відповідно до Закону. |
108. |
Стаття 16. Відповідальність за порушення вимог цього Закону |
109. |
Особи, винні в порушенні вимог цього Закону, несуть відповідальність, встановлену законами України. |
110. |
Стаття 17. Прикінцеві та перехідні положення |
111. |
1. Цей Закон набирає чинності з дня наступного за днем його опублікування. |
112. |
2. До приведення у відповідність з цим Законом інші нормативно-правові акти діють у частині, що не суперечить цьому Закону. |
113. |
3. Кабінету Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом та забезпечити приведення міністерствами та іншими органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом. |