Кількість абзаців - 1039 Розмітка (ліва колонка)


Про Національну поліцію (Друге читання)

0. ЗАКОН УКРАЇНИ
 
1. Про Національну поліцію
 
2.

 
3. РОЗДІЛ І
 
4. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
 
5. Стаття 1 Національна поліція
 
6. 1. Національна поліція - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічного порядку та громадської безпеки.
 
7. 2. Діяльність Національної поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ згідно із законом.
 
8. Стаття 2. Завдання Національної поліції
 
9. 1. Завданнями Національної поліції є реалізація державної політики у сферах:
 
10. 1) забезпечення громадської безпеки та публічного порядку;
 
11. 2) охорони та захисту прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави;
 
12. 3) протидії злочинності;
 
13. 4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або інших надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги (поліцейські послуги).
 
14. 2. Національна поліція виконує свої завдання в межах повноважень і в спосіб, визначений Конституцією та законами України.
 
15. Стаття 3. Правова основа діяльності Національної поліції
 
16. 1. У своїй діяльності Національна поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, цим та іншими законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
 
17. Стаття 4. Міжнародне співробітництво Національної поліції
 
18. 1. Взаємовідносини у сферах діяльності Національної поліції з відповідними органами інших держав та міжнародними організаціями базуються на міжнародних договорах, а також на установчих актах та правилах міжнародних організацій, членом яких є Україна.
 
19. 2. Поліцейські, відповідно до законів та міжнародних договорів України, можуть бути направлені до міжнародних організацій, іноземних держав як представники Національної поліції з метою забезпечення координації співробітництва з питань, що належать до повноважень Національної поліції.
 
20. 3. На підставах та в порядку, визначеними Конституцією і законами України, міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, поліцейські можуть бути залучені до участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки.
 
21. Стаття 5. Взаємодія Національної поліції з органами державної влади та органами місцевого самоврядування
 
22. 1. Національна поліція в процесі своєї діяльності взаємодіє з органами правопорядку та іншими органами державної влади, а також органами місцевого самоврядування відповідно до закону та інших нормативно-правових актів.
 
23. РОЗДІЛ ІІ
 
24. ПРИНЦИПИ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ
 
25. Стаття 6. Дотримання прав і свобод людини
 
26. 1. Під час виконання своїх завдань Національна поліція забезпечує дотримання прав і свобод людини, гарантованих Конституцією та законами України, а також міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, і сприяє їх реалізації.
 
27. 2. Обмеження прав і свобод людини допускається виключно на підставах та в порядку, визначених Конституцією і законами України, за нагальної необхідності і в обсязі, необхідному для виконання завдань Національної поліції.
 
28. 3. Здійснення заходів, що обмежують права та свободи людини, має бути негайно припинене, якщо мета застосування таких заходів досягнута або відсутня необхідність подальшого застосування таких заходів.
 
29. 4. Поліцейським за жодних обставин заборонено сприяти або безпосередньо здійснювати, підбурювати або терпимо ставитися до будь-яких форм катування, жорстокого, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження чи покарання.
 
30. У разі виявлення таких дій кожен поліцейський зобов’язаний негайно вжити всіх можливих заходів до припинення таких дій.
 
31. 5. У діяльності Національної поліції забороняються будь-які привілеї чи обмеження за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
 
32. Стаття 7. Законність
 
33. 1. Національна поліція діє лише на підставі, у межах повноважень та в спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
 
34. 2. Поліцейський не може виконувати злочинні чи явно незаконні розпорядження та накази.
 
35. 3. Накази, розпорядження та доручення вищих органів, керівників, посадових та службових осіб, службова, політична, економічна або інша доцільність не можуть бути підставою для порушення поліцейським Конституції та законів України.
 
36. Стаття 8. Відкритість та прозорість
 
37. 1. Національна поліція здійснює свою діяльність на засадах відкритості та прозорості в межах, визначених законами України.
 
38. 2. Національна поліція забезпечує постійне інформування органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також громадськості про свою діяльність у сфері охорони та захисту прав і свобод людини, протидії злочинності, забезпечення публічного порядку та громадської безпеки.
 
39. 3. Національна поліція забезпечує доступ до публічної інформації, володільцем якої вона є, у порядку та відповідно до вимог, визначених законами України.
 
40. 4. Національна поліція може оприлюднити (поширити) інформацію з обмеженим доступом лише у випадках та в порядку, визначених законами України.
 
41. Стаття 9. Політична нейтральність
 
42. 1. Національна поліція забезпечує захист прав та свобод людини незалежно від її політичних переконань та партійної приналежності.
 
43. 2. Національна поліція у своїй діяльності є незалежною від рішень, заяв чи позиції політичних партій та громадських об’єднань.
 
44. 3. В органах і підрозділах Національної поліції заборонено використовувати будь-які предмети, що мають символіку політичних партій, та проводити політичну діяльність.
 
45. 4. Поліцейським заборонено висловлювати особисте ставлення до діяльності політичних партій під час виконання службових повноважень, а також використовувати службові повноваження в політичних цілях.
 
46. Стаття 10. Взаємодія з населенням на засадах партнерства
 
47. 1. Діяльність Національної поліції здійснюється в тісній співпраці та взаємодії з населенням, територіальними громадами та інститутами громадянського суспільства на засадах партнерства і спрямована на вирішення їхніх потреб.
 
48. 2. З метою визначення причин та/або умов учинення правопорушень планування службової діяльності органів і підрозділів Національної поліції здійснюється з урахуванням специфіки регіону та проблем територіальних громад.
 
49. 3. Рівень довіри населення до Національної поліції є основним критерієм оцінки ефективності діяльності органів і підрозділів Національної поліції.
 
50. Стаття 11. Безперервність
 
51. 1. Національна поліція забезпечує безперервне та цілодобове виконання своїх завдань. Кожен має право в будь-який час доби звернутися за допомогою до Національної поліції або поліцейського.
 
52. 2. Національна поліція не має права відмовити в розгляді або відкласти розгляд звернень стосовно захисту прав і свобод людини, юридичних осіб, інтересів суспільства та держави від протиправних посягань з посиланням на вихідний, святковий чи неробочий день або закінчення робочого дня.
 
53. РОЗДІЛ ІІІ
 
54. СИСТЕМА НАЦІОНАЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ ТА СТАТУС ПОЛІЦЕЙСЬКИХ
 
55. Стаття 12. Загальна система Національної поліції України
 
56. 1. Систему Національної поліції складають:
 
57. 1) центральний орган управління Національною поліцією;
 
58. 2) територіальні органи Національної поліції.
 
59. 2. До складу апарату центрального органу управління Національної поліції входять організаційно поєднані між собою структурні підрозділи, що забезпечують діяльність керівника Національної поліції, а також виконання покладених на Національну поліцію завдань.
 
60. 3. У складі Національної поліції функціонують:
 
61. 1) кримінальна поліція;
 
62. 2) патрульна поліція;
 
63. 3) поліція охорони;
 
64. 4) спеціальна поліція;
 
65. 5) поліція особливого призначення.
 
66. 4. У системі Національної поліції України можуть бути утворені науково-дослідні установи та установи забезпечення.
 
67. Стаття 13. Центральний орган управління Національної поліції
 
68. 1. Структуру центрального органу управління Національної поліції затверджує керівник Національної поліції за погодженням з Міністром внутрішніх справ України.
 
69. 2. Штатний розпис (штат) Національної поліції затверджує керівник Національної поліції.
 
70. 3. Кошторис Національної поліції затверджує керівник Національної поліції за погодженням з Міністром внутрішніх справ.
 
71. Стаття 14. Територіальні органи Національної поліції
 
72. 1. Територіальні органи Національної поліції утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах як юридичні особи публічного права в межах граничної чисельності Національної поліції і коштів, визначених на її утримання.
 
73. 2. Територіальні органи Національної поліції утворює, ліквідовує та реорганізовує Кабінет Міністрів України за поданням Міністра внутрішніх справ України на підставі пропозицій керівника Національної поліції.
 
74. 3. Структуру територіальних органів Національної поліції затверджує керівник Національної поліції за погодженням з Міністром внутрішніх справ України.
 
75. 4. Штатний розпис (штат) та кошторис територіальних органів Національної поліції затверджує керівник Національної поліції.
 
76. 5. Керівники територіальних органів Національної поліції призначаються на посади та звільняються з посад керівником Національної поліції за погодженням з Міністром внутрішніх справ України.
 
77. 6. Заступників керівників територіальних органів Національної поліції призначає на посади та звільняє з посад керівник територіального органу Національної поліції за погодженням з керівниками профільних структурних підрозділів центрального органу управління Національної поліції. Відмова в погодженні призначення на посаду повинна бути вмотивована.
 
78. 7. Керівником, заступником керівника територіального органу Національної поліції може бути призначена особа, яка:
 
79. 1) відповідає загальним умовам вступу на службу в поліцію;
 
80. 2) має вищу повну юридичну освіту;
 
81. 3) має стаж роботи в галузі права не менш як п’ять років;
 
82. 4) має досвід роботи на керівних посадах не менше одного року.
 
83. Стаття 15. Основні повноваження Міністра внутрішніх справ у відносинах з Національною поліцією
 
84. 1. Міністр внутрішніх справ:
 
85. 1) забезпечує формування державної політики у сфері забезпечення публічного порядку та громадської безпеки, охорони та захисту прав і свобод людини, інтересів суспільства й держави, а також надання поліцейських послуг та контролює її реалізацію Національною поліцією;
 
86. 2) забезпечує нормативно-правове регулювання діяльності Національної поліції, погоджує та подає на розгляд Кабінету Міністрів України розроблені Національною поліцією та Міністерством внутрішніх справ проекти законів, актів Кабінету Міністрів України з питань діяльності Національної поліції;
 
87. 3) затверджує стратегічні програми діяльності та визначає пріоритетні напрями роботи Національної поліції, шляхи виконання покладених на неї завдань, затверджує плани її роботи;
 
88. 4) забезпечує виконання міжнародних договорів України, які належать до сфер діяльності Національної поліції;
 
89. 5) забезпечує ведення та експлуатацію баз (банків) даних, визначає порядок обміну інформацією між Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією та іншими центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ;
 
90. 6) приймає рішення про розподіл бюджетних коштів, головним розпорядником яких є Міністерство внутрішніх справ;
 
91. 7) виконує інші обов’язки відповідно до цього та інших законів України.
 
92. Стаття 16. Поліцейський
 
93. 1. Поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у Національній поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
 
94. 2. Поліцейський має службове посвідчення та спеціальний жетон. Зразки та порядок видання службових посвідчень та спеціальних жетонів затверджує Міністр внутрішніх справ України.
 
95. Стаття 17. Основні обов’язки поліцейського
 
96. 1. Поліцейський зобов’язаний:
 
97. 1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність Національної поліції, та Присяги поліцейського;
 
98. 2) професійно виконувати свої службові обов’язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов’язків, наказів керівництва;
 
99. 3) поважати і не порушувати права і свободи людини;
 
100. 4) надавати невідкладну, зокрема медичну, допомогу особам, які постраждали від правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в безпорадному стані або стані, небезпечному для їх життя та здоров’я;
 
101. 5) зберігати інформацію з обмеженим доступом, яка стала йому відома у зв’язку з виконанням службових обов’язків;
 
102. 6) інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді.
 
103. 2. Поліцейський на всій території України незалежно від посади, яку він займає, місцезнаходження і часу доби в разі звернення до нього будь-якої особи із заявою чи повідомленням про події, які загрожують особистій чи громадській безпеці, або в разі безпосереднього виявлення таких подій зобов’язаний вжити заходів для попередження і припинення правопорушень, рятування людей, надання допомоги особам, які її потребують, визначення і затримання осіб, які вчинили правопорушення, охорони місця події і повідомити про це найближчий орган Національної поліції.
 
104. 3. Звертаючись до людини, поліцейський зобов’язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на її вимогу службове посвідчення, надавши можливість ознайомитися з викладеною в ньому інформацією, не випускаючи його з власних рук.
 
105. 4. Додаткові обов’язки, пов’язані із проходженням поліцейським служби в Національній поліції, можуть бути покладені на них виключно законом.
 
106. Стаття 18. Види відповідальності поліцейських
 
107. 1. У разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону.
 
108. 2. Підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом, що затверджується законом України.
 
109. 3. Держава відповідно до закону відшкодовує шкоду, завдану фізичній або юридичній особі рішеннями, дією чи бездіяльністю органу або підрозділу поліції, поліцейським під час здійснення ними своїх повноважень.
 
110. Стаття 19.Однострій поліцейських
 
111. 1. Поліцейські мають єдиний однострій. Поліцейський отримує однострій безкоштовно.
 
112. 2. Зразки предметів однострою поліцейських затверджує Кабінет Міністрів України.
 
113. 3. Поліцейському на однострої якого, відповідно до правил його носіння, повинен бути розміщений номер службового жетону, заборонено його знімати чи приховувати, а також будь-яким іншим чином перешкоджати читати інформацію на ньому або фіксувати її за допомогою технічних засобів.
 
114. 4. Правила носіння та норми належності однострою поліцейських затверджує Міністр внутрішніх справ України.
 
115. 5. Використання спеціальних звань, відзнак, форменого одягу і службового посвідчення поліцейського особою, яка не є поліцейським, заборонено і має наслідком відповідальність відповідно до Закону.
 
116. Стаття 20. Керівник та заступники керівника Національної поліції
 
117. 1. Безпосереднє керівництво Національною поліцією здійснює керівник Національної поліції.
 
118. 2. Керівник Національної поліції призначається на посаду та звільняється з посади Кабінетом Міністрів України за поданням Прем’єр-міністра України відповідно до пропозицій Міністра внутрішніх справ України.
 
119. 3. Керівник Національної поліції має першого заступника і заступників.
 
120. 4. Перший зступник та заступники керівника Національної поліції призначаються на посаду та звільняються з посади Міністром внутрішніх справ України за поданням керівника Національної поліції.
 
121. 5. Керівником та заступниками керівника Національної поліції може бути призначена особа, яка:
 
122. 1) відповідає загальним умовам вступу на службу в поліцію;
 
123. 2) має вищу повну юридичну освіту;
 
124. 3) має стаж роботи в галузі права не менш як сім років;
 
125. 4) має досвід роботи на керівних посадах не менш як п’ять років.
 
126. Стаття 21. Основні повноваження керівника Національної поліції
 
127. 1. Керівник Національної поліції:
 
128. 1) очолює Національну поліцію та здійснює керівництво її діяльністю, забезпечує виконання покладених на неї завдань;
 
129. 2) у межах компетенції організовує та контролює виконання в Національній поліції Конституції та законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, наказів міністерств, а також наказів і доручень Міністра внутрішніх справ з питань, що належать до сфери діяльності Національної поліції;
 
130. 3) вносить на розгляд Міністра внутрішніх справ пропозиції щодо забезпечення формування державної політики у сфері забезпечення громадської безпеки та публічного порядку, охорони й захисту прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави, протидії злочинності, надання поліцейських послуг;
 
131. 4) представляє у визначеному порядку Національну поліцію у відносинах з іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, іншими організаціями в Україні та за її межами;
 
132. 5) звітує перед Міністром внутрішніх справ про виконання покладених на Національну поліцію завдань і повноважень;
 
133. 6) розподіляє обов’язки між своїми заступниками;
 
134. 7) підписує накази Національної поліції;
 
135. 8) скасовує повністю чи в окремій частині акти територіальних органів Національної поліції;
 
136. 9) у межах повноважень дає обов’язкові для виконання поліцейськими, державними службовцями і працівниками Національної поліції доручення;
 
137. 10) затверджує положення про самостійні структурні підрозділи апарату Національної поліції;
 
138. 11) приймає на службу та звільняє зі служби, призначає та звільняє з посад поліцейських відповідно до положень цього Закону;
 
139. 12) призначає на посади та звільняє з посад у порядку, визначеному законом на іншими нормативно-правовими актами про державну службу, державних службовців апарату центрального органу управління Національної поліції;
 
140. 13) приймає на роботу та звільняє з роботи в порядку, визначеному законодавством про працю, працівників центрального органу управління Національної поліції;
 
141. 14) приймає у визначеному порядку рішення про заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності поліцейських;
 
142. 15) приймає у визначеному законодавством про державну службу порядку рішення про заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності державних службовців апарату центрального органу управління Національної поліції;
 
143. 16) приймає у визначеному трудовим законодавством порядку рішення про заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників Національної поліції;
 
144. 17) у визначеному порядку вносить подання про представлення поліцейських, державних службовців апарату центрального органу управління Національної поліції та працівників Національної поліції до відзначення державними нагородами України;
 
145. 18) присвоює спеціальні звання поліції відповідно до цього Закону;
 
146. 19) присвоює ранги державних службовців відповідно до законодавства про державну службу;
 
147. 20) вносить Міністру внутрішніх справ пропозиції про утворення територіальних органів Національної поліції, які є юридичними особами публічного права, у межах граничної чисельності поліцейських, державних службовців та працівників Національної поліції і коштів, визначених на її утримання, а також щодо їх ліквідації, реорганізації Кабінетом Міністрів України;
 
148. 21) утворює, ліквідовує, реорганізовує підприємства, заклади та установи, затверджує їхні положення (статути), у визначеному порядку призначає на посади та звільняє з посад їх керівників, здійснює інші повноваження з управління об’єктами державної власності, що належать до сфери управління Національної поліції;
 
149. 22) забезпечує дотримання визначеного Міністром внутрішніх справ порядку обміну інформацією між Міністерством внутрішніх справ і Національною поліцією;
 
150. 23) приймає у визначеному порядку рішення про розподіл бюджетних коштів, розпорядником яких є Національна поліція;
 
151. 24) виконує повноваження керівника державної служби в органі відповідно до законодавства про державну службу та здійснює інші повноваження відповідно до цього та інших законів України.
 
152. Стаття 22. Центральний орган управління Національної поліції
 
153. 1. Структуру центрального органу управління Національної поліції затверджує керівник Національної поліції за погодженням з Міністром внутрішніх справ України.
 
154. 2. Штатний розпис (штат) Національної поліції затверджує керівник Національної поліції.
 
155. 3. Кошторис Національної поліції затверджує керівник Національної поліції за погодженням з Міністром внутрішніх справ.
 
156. РОЗДІЛ ІV
 
157. ПОВНОВАЖЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ
 
158. Стаття 23. Основні повноваження Національної поліції
 
159. 1. Національна поліція відповідно до покладених на неї завдань:
 
160. 1) здійснює превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчинення правопорушень;
 
161. 2) виявляє причини та умови, що сприяють учиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, уживає в межах своєї компетенції заходів для їх усунення;
 
162. 3) уживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення;
 
163. 4) уживає заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров’ю фізичних осіб і громадській безпеці, що виникли внаслідок учинення кримінального, адміністративного правопорушення;
 
164. 5) здійснює своєчасне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події;
 
165. 6) здійснює досудове розслідування кримінальних правопорушень у межах визначеної підслідності;
 
166. 7) розшукує осіб, які переховуються від органів досудового розслідування, слідчого судді, суду, ухиляються від виконання кримінального покарання, пропали безвісти, та інших осіб у випадках, визначених законом;
 
167. 8) у випадках, визначених законом, здійснює провадження в справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про накладення адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання;
 
168. 9) доставляє у випадках і порядку, визначених законом, затриманих осіб, підозрюваних у вчиненні злочину, та осіб, які вчинили адміністративне правопорушення;
 
169. 10) уживає заходів із забезпечення публічного порядку та громадської безпеки на вулицях, площах, парках, скверах, стадіонах, вокзалах, аеропортах, морських та річкових портах, інших громадських місцях;
 
170. 11) регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі;
 
171. 12) здійснює супроводження транспортних засобів у випадках, визначених законом;
 
172. 13) видає відповідно до закону дозволи на рух окремих категорій транспортних засобів; у випадках, визначених законом, видає та погоджує дозвільні документи у сфері безпеки дорожнього руху;
 
173. 14) уживає всіх можливих заходів з надання невідкладної, зокрема медичної, допомоги особам, які постраждали від кримінальних чи адміністративних правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в ситуації, небезпечній для їх життя та здоров’я;
 
174. 15) уживає заходів для визначення осіб, які не здатні через стан здоров’я, вік або інші обставини повідомити інформацію про себе; встановлює особу за невпізнаним трупом;
 
175. 16) забезпечує безпеку взятих під захист осіб на підставах та в порядку, визначених законом;
 
176. 17) у межах своєї компетенції, визначеної законом, здійснює контроль за дотриманням вимог законів та інших нормативно-правових актів щодо опіки, піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, уживає заходів щодо запобігання дитячій бездоглядності, правопорушенням серед дітей, а також соціального патронажу щодо дітей, які відбували покарання у вигляді позбавлення волі;
 
177. 18) уживає заходів для запобігання та припинення насильства в сім’ї;
 
178. 19) здійснює охорону об’єктів права державної власності у випадках та порядку, визначених законом та іншими нормативно-правовими актами, а також бере участь у здійсненні державної охорони;
 
179. 20) здійснює на договірних засадах охорону фізичних осіб та об’єктів права приватної і комунальної власності;
 
180. 21) здійснює контроль за дотриманням фізичними та юридичними особами спеціальних правил та порядку зберігання і використання зброї, спеціальних засобів індивідуального захисту та активної оборони, боєприпасів, вибухових речовин і матеріалів, інших предметів, матеріалів та речовин, на які поширюється дозвільна система органів внутрішніх справ;
 
181. 22) здійснює у визначеному законом порядку приймання, зберігання, та знищення вилученої, добровільно зданої або знайденої вогнепальної, газової, холодної та іншої зброї, боєприпасів, набоїв, вибухових речовин та пристроїв, наркотичних засобів або психотропних речовин;
 
182. 23) здійснює контроль у межах своєї компетенції, визначеної законом, за дотриманням вимог режиму радіаційної безпеки в спеціально визначеній зоні радіаційного забруднення;
 
183. 24) сприяє забезпеченню відповідно до закону режиму воєнного або надзвичайного стану, зони надзвичайної екологічної ситуації в разі їх оголошення на всій території України або в окремій місцевості;
 
184. 25) виконує в межах компетенції запити органів правопорядку (правоохоронних органів) інших держав або міжнародних організацій поліції відповідно до закону та міжнародних договорів України.
 
185. Стаття 24. Додаткові повноваження Національної поліції
 
186. 1.Виконання інших (додаткових) повноважень може бути покладене на Національну поліцію виключно законами України.
 
187. Стаття 25. Повноваження поліції у сфері інформаційно-аналітичного забезпечення
 
188. 1. Національна поліція здійснює інформаційно-аналітичну діяльність виключно для реалізації своїх повноважень, визначених цим Законом.
 
189. 2. Національна поліція в рамках інформаційно-аналітичної діяльності:
 
190. 1) формує бази (банки) даних, що входять до єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ;
 
191. 2) користується базами (банками) даних Міністерства внутрішніх справ та інших державних органів;
 
192. 3) здійснює інформаційно-пошукову та інформаційно-аналітичну роботу;
 
193. 4) здійснює інформаційну взаємодію з іншими державними органами України, органами правопорядку іноземних держав та міжнародними організаціями.
 
194. 3. Національна поліція може створювати власні бази даних, необхідні для забезпечення щоденної діяльності органів (закладів, установ) Національної поліції у сфері трудових, фінансових, управлінських відносин, відносин документообігу, а також міжвідомчі інформаційно-аналітичні системи, необхідні для виконання покладених на неї повноважень.
 
195. 4. Діяльність Національної поліції, пов’язана із захистом і обробкою персональних даних, здійснюється на підставах, визначених Конституцією України, Законом України „Про захист персональних даних", іншими законами України.
 
196. Стаття 26. Формування інформаційних ресурсів поліцією
 
197. 1. Поліція наповнює та підтримує в актуальному стані наступні бази (банки) даних, що входять до єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ, стосовно:
 
198. 1) осіб, щодо яких поліцейські здійснюють профілактичну роботу;
 
199. 2) виявлених кримінальних та адміністративних правопорушень, осіб, які їх учинили, рух кримінальних проваджень; обвинувачених, обвинувальний акт щодо яких направлено до суду;
 
200. 3) розшуку підозрюваних, обвинувачених (підсудних) осіб, які ухиляються від відбування покарання або вироку суду;
 
201. 4) розшуку безвісно зниклих;
 
202. 5) установлення особи невпізнаних трупів та людей, які не можуть надати про себе будь-яку інформацію у зв’язку з хворобою або неповнолітнім віком;
 
203. 6) зареєстрованих в органах внутрішніх справ кримінальних або адміністративних правопорушень, подій, які загрожують особистій чи громадській безпеці, надзвичайних подій;
 
204. 7) осіб, затриманих за підозрою у вчиненні правопорушень (адміністративного затримання; затримання згідно з дорученнями органів правопорядку; затримання осіб органами досудового розслідування; адміністративний арешт, домашній арешт);
 
205. 8) осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, провадження у справах за якими здійснюється поліцією;
 
206. 9) зареєстрованих кримінальних та адміністративних корупційних правопорушень, осіб, які їх учинили, та результати розгляду цих правопорушень у судах;
 
207. 10) іноземців та осіб без громадянства, затриманих поліцією за порушення визначених правил перебування в Україні;
 
208. 11) викрадених номерних речей, цінностей та іншого майна, які мають характерні ознаки для ідентифікації, або речей, пов’язаних із учиненням правопорушень, відповідно до заяв громадян;
 
209. 12) викрадених (втрачених) документів за зверненням громадян;
 
210. 13) знайдених, вилучених предметів і речей, у тому числі заборонених або обмежених в обороті, а також документів з ознаками підробки, які мають індивідуальні (заводські) номери;
 
211. 14) викрадених транспортних засобів, які розшукуються у зв’язку з безвісним зникненням особи, виявлених безгосподарних транспортних засобів, а також викрадених, утрачених номерних знаків;
 
212. 15) виданих дозвільних документів у сфері безпеки дорожнього руху та дозволів на рух окремих категорій транспортних засобів;
 
213. 16) зброї, що перебуває у володінні та користуванні фізичних і юридичних осіб, яким надано дозвіл на придбання, зберігання, носіння, перевезення зброї;
 
214. 17) викраденої, втраченої, вилученої, знайденої зброї, а також добровільно зданої зброї із числа тієї, що незаконно зберігалася;
 
215. 18) бази даних, що формуються в процесі здійснення оперативно-розшукової діяльності відповідно до закону.
 
216. 2. Під час наповнення баз (банків) даних, визначених у пункті сьомому частини першої цієї статті, Національна поліція забезпечує збирання, накопичення мультимедійної інформації (фото, відео-, звукозапис) та біометричних даних (дактилокартки, зразки ДНК).
 
217. Стаття 27. Використання поліцією інформаційних ресурсів
 
218. 1. Національна поліція має безпосередній оперативний доступ до інформації та інформаційних ресурсів єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ.
 
219. 2. Доступ до інформації та інформаційних ресурсів єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ здійснюється за умови дотримання положень Закону України "Про захист персональних даних".
 
220. 3. Національна поліція також має безпосередній оперативний доступ до таких баз (банків):
 
221. Державного реєстру фізичних осіб-платників податків;
Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів;
Єдиного реєстру громадських формувань;
Єдиного державного демографічного реєстру;
Державного реєстру актів цивільного стану громадян;
Єдиного реєстру нотаріусів;
Єдиного реєстру довіреностей;
Державного реєстру обтяжень рухомого майна;
Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців;
Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення;
Єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство;
Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень;
Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
Єдиного реєстру досудових розслідувань;
Державного реєстру друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб’єктів інформаційної діяльності;
Єдиного державного реєстру судових рішень;
Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України;
Державного реєстру виборців;
Реєстру позичальників;
Державного реєстру документів дозвільного характеру;
Єдиного ліцензійного реєстру.
4. Національна поліція має безпосередній оперативний доступ до баз (банків) даних, зазначених у цій статті, через службу інформаційних технологій Міністерства внутрішніх справ.
 
222. 5. Порядок користування поліцією інформаційними ресурсами єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ та інших органів державної влади визначає Міністр внутрішніх справ.
 
223. 6. Безпосередній доступ до інформаційних ресурсів отримують виключно поліцейські, визначені уповноваженими особами Міністерства внутрішніх справ.
 
224. Стаття 28. Відповідальність за використання інформаційних ресурсів
 
225. 1. Національна поліція вживає всіх заходів, спрямованих на недопущення будь-яких порушень прав і свобод людини, пов’язаних з обробкою інформації.
 
226. 2. Поліцейські несуть персональну дисциплінарну, адміністративну та кримінальну відповідальність за вчинені ними діяння, що призвели до порушень прав і свобод людини, пов’язаних з обробкою інформації.
 
227. 3. Міністерство внутрішніх справ у межах компетенції здійснює контроль за дотриманням вимог законів та інших нормативно-правових актів під час формування та користування поліцейськими інформаційними базами (банками) даних, зазначеними в статтях 27, 28 цього Закону.
 
228. РОЗДІЛ V
 
229. ПОЛІЦЕЙСЬКІ ЗАХОДИ
 
230. Стаття 29. Вимоги до поліцейського заходу
 
231. 1. Поліцейський захід - це дія або комплекс дій превентивного або примусового характеру, який обмежує певні права і свободи людини і застосовується поліцейськими відповідно до закону для забезпечення виконання покладених на Національну поліцію повноважень.
 
232. 2. Поліцейський захід уживається виключно для виконання повноважень Національної поліції. Обраний поліцейський захід повинен бути законним, необхідним, пропорційним та ефективним.
 
233. 3. Обраний поліцейський захід є законним, якщо він визначений у законах України. Поліцейському заборонено обирати будь-які інші заходи, не визначені законами України.
 
234. 4. Обраний поліцейський захід є необхідним, якщо для виконання повноважень Національної поліції неможливо використати інший захід або якщо його застосування буде неефективним та якщо такий захід заподіяв би найменшу шкоду як адресату заходу, так і іншим особам.
 
235. 5. Застосований поліцейський захід є пропорційним, якщо шкода, заподіяна охоронюваним законом правам і свободам людини або інтересам суспільства чи держави, не перевищує блага, для захисту якого він був застосований, або створеної загрози заподіяння шкоди.
 
236. 6. Обраний поліцейський захід є ефективним, якщо його застосування забезпечує виконання повноважень Національної поліції.
 
237. 7. Поліцейський захід припиняється, якщо досягнуто мети його застосування, якщо неможливість досягнення мети заходу є очевидною або якщо немає необхідності в подальшому застосуванні такого заходу.
 
238. Стаття 30. Види поліцейських заходів
 
239. 1. Національна поліція для виконання покладених на неї завдань уживає заходів реагування на правопорушення, що визначені Кодексом України про адміністративні правопорушення та Кримінальним процесуальним кодексом України, на підставі та в порядку, визначеними цими законами.
 
240. 2. Національна поліція для охорони прав і свобод людини, запобігання загрозам публічному порядку і громадській безпеці або припинення їх порушення також застосовує в межах своєї компетенції поліцейські превентивні заходи та заходи примусу, визначені цим Законом.
 
241. 3. Національна поліція для виконання покладених на неї завдань може застосовувати інші заходи, визначені окремими законами.
 
242. 4. Якщо поліцейського неможливо ідентифікувати за зовнішніми ознаками, він зобов’язаний пред’явити особі документ, що посвідчує його повноваження.
 
243. Стаття 31. Превентивні поліцейські заходи
 
244. 1. Національна поліція може застосовувати такі превентивні заходи:
 
245. 1) перевірка документів особи;
 
246. 2) опитування особи;
 
247. 3) поверхнева перевірка і огляд;
 
248. 4) зупинення транспортного засобу;
 
249. 5) вимога покинути місце і обмеження доступу до визначеної території;
 
250. 6) обмеження пересування особи, транспортного засобу або фактичного володіння річчю;
 
251. 7) проникнення до житла чи іншого володіння особи;
 
252. 8) перевірка дотримання вимог дозвільної системи органів внутрішніх справ;
 
253. 9) застосування автоматичної фототехніки (радара) та відеотехніки.
 
254. Стаття 32. Перевірка документів особи
 
255. 1. Поліцейський може зупинити особу і вимагати пред’явлення нею документів, що посвідчують особу, для визначення її особи або документів, що підтверджують відповідне право, для перевірки наявності відповідних прав у таких випадках:
 
256. 1) якщо особа володіє зовнішніми ознаками, схожими на зовнішні ознаки особи, яка перебуває в розшуку, або безвісно зниклої особи;
 
257. 2) якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір учинити правопорушення;
 
258. 3) якщо особа перебуває на території чи об’єкті зі спеціальним режимом або в місці здійснення спеціального поліцейського контролю;
 
259. 4) якщо в особи є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші речі, обіг яких обмежений або заборонений, або якщо для зберігання, використання чи перевезення яких потрібен такий дозвіл, якщо встановити ці права іншим чином неможливо;
 
260. 5) якщо особа перебуває в місці вчинення правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, іншої надзвичайної події;
 
261. 6) якщо зовнішні ознаки особи чи транспортного засобу або дії особи дають достатні підстави вважати, що особа причетна до учинення правопорушення, транспортний засіб може бути знаряддям чи об’єктом учинення правопорушення.
 
262. Стаття 33. Опитування особи
 
263. 1. Поліцейський може опитати особу якщо існує достатньо підстав вважати, що вона володіє інформацією, необхідною для виконання поліцейських повноважень.
 
264. 2. Надання особою інформації є добровільним. Проведення опитування неповнолітніх допускається тільки за участю батьків (одного з них), іншого законного представника або педагога.
 
265. 3. Перед проведенням опитування особи поліцейський роз’яснює їй підстави та мету застосування поліцейського заходу, якщо це не перешкодить виконанню Національною поліцією повноважень, покладених на неї цим Законом.
 
266. Стаття 34. Поверхнева перевірка
 
267. 1. Поверхнева перевірка як превентивний поліцейський захід є здійсненням візуального огляду особи, проведенням по поверхні вбрання особи рукою, спеціальним приладом або засобом, візуальним оглядом речі або транспортного засобу.
 
268. 2. Поліцейський для здійснення поверхневої перевірки особи може зупиняти осіб та (або) оглядати їх, якщо існує достатньо підстав вважати, що в особи є при собі річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка становить загрозу для життя і здоров’ю такої особи або інших осіб.
 
269. 3. Поверхнева перевірка здійснюється поліцейським відповідної статі. У невідкладних випадках поверхневу перевірку може здійснити будь-який поліцейський лише з використанням спеціального приладу або засобу.
 
270. 4. Поліцейський може здійснювати поверхневу перевірку речі або транспортного засобу:
 
271. 1) якщо існує достатньо підстав вважати, що в зазначеному транспортному засобі знаходиться правопорушник або особа, свобода якої обмежується в незаконний спосіб;
 
272. 2) якщо існує достатньо підстав вважати, що в такому транспортному засобі знаходиться річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка становить загрозу життю і здоров’ю такої особи або інших осіб;
 
273. 3) якщо існує достатньо підстав вважати, що річ або транспортний засіб є знаряддям учинення правопорушення або (і) знаходиться в тому місці, де може бути скоєно кримінальне правопорушення, для запобігання якого необхідно провести поверхневу перевірку.
 
274. 5. Поверхнева перевірка речі або транспортного засобу здійснюється шляхом візуального огляду речі або (і) транспортного засобу або візуального огляду салону та багажника транспортного засобу.
 
275. 6. Під час поверхневої перевірки речі або транспортного засобу повинні бути присутніми фактичний володілець цієї речі або транспортного засобу чи повнолітній член його сім’ї.
 
276. Стаття 35. Зупинення транспортного засобу
 
277. 1. Поліцейський може зупиняти транспортні засоби в разі:
 
278. 1) якщо водій порушив правила дорожнього руху;
 
279. 2) якщо на транспортному засобі відсутній номерний знак або якщо номерний знак на транспортному засобі не відповідає визначеним вимогам, закріплений не у визначеному для цього місці, закритий іншими предметами чи забруднений, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані двадцяти метрів;
 
280. 3) якщо є ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу;
 
281. 4) якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до учинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення або якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб чи вантаж можуть бути об’єктом чи знаряддям учинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення;
 
282. 5) якщо транспортний засіб перебуває в розшуку;
 
283. 6) якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;
 
284. 7) якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод;
 
285. 8) якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху;
 
286. 9) якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;
 
287. 10) порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.
 
288. 2. Поліцейський зобов’язаний поінформувати водія про причину зупинення транспортного засобу.
 
289. Стаття 36. Вимога покинути місце і обмеження доступу на визначену територію
 
290. 1. Поліцейський може вимагати від особи (осіб) покинути визначене місце на певний строк або заборонити чи обмежити особам доступ до визначеної території або об’єктів, якщо це необхідно для забезпечення публічного порядку та громадської безпеки, охорони життя і здоров’я людей.
 
291. 2. Поліцейський може обмежувати або забороняти рух транспорту і пішоходів на окремих ділянках вулиць і автомобільних доріг у випадках затримання осіб відповідно до закону, під час аварій, інших надзвичайних обставин, якщо це необхідно для забезпечення публічного порядку та громадської безпеки, охорони життя і здоров’я людей.
 
292. Стаття 37. Обмеження пересування особи чи транспортного засобу або фактичного володіння річчю
 
293. 1. Національна поліція може затримувати особу на підставах, у порядку та на строки, визначені Конституцією України, Кримінальним процесуальним кодексом України та Кодексом України про адміністративні правопорушення, а також іншими законами України.
 
294. 2. Поліцейський може тимчасово обмежити пересування (свободу) осіб, які намагалися скоїти самогубство або мають ознаки вираженого психічного розладу і створюють у зв’язку з цим реальну небезпеку для себе і оточуючих, -до передання їх до лікувальних закладів, але не більш як на 12 годин.
 
295. 3. У випадках, визначених частиною 2 цієї статті, поліцейські повинні негайно викликати медичних працівників до місця фактичного знаходження таких осіб, а також, за можливості, поінформувати членів їх сім’ї.
 
296. 4. Поліцейський може тимчасово обмежити фактичне володіння річчю або пересування транспортного засобу для запобігання небезпеці, якщо є достатні підстави вважати, що річ або транспортний засіб можуть бути використані особою з метою посягання на своє життя і здоров’я або на життя чи здоров’я іншої людини, або пошкодження чужої речі.
 
297. 5. Обмеження фактичного володіння річчю здійснюється шляхом вилучення речі в її фактичного володільця, обмеження її перенесення або перевезення.
 
298. 6. Тимчасове обмеження пересування особи та перенесення або перевезення речі негайно припиняється, якщо немає необхідності здійснювати такий захід.
 
299. Стаття 38. Проникнення до житла чи іншого володіння особи
 
300. 1. Національна поліція може проникнути до житла чи іншого володіння особи без вмотивованого рішення суду лише в невідкладних випадках, пов’язаних із:
 
301. 1) рятуванням життя людей та цінного майна під час надзвичайних ситуацій;
 
302. 2) переслідуванням осіб, підозрюваних у вчиненні злочину;
 
303. 3) припиненням злочину, що загрожує життю осіб, які знаходяться в житлі або іншому володінні;
 
304. 4) перевіркою виконання визначених судом обмежень особою, яка перебуває під домашнім арештом або адміністративним наглядом.
 
305. 2. Проникнення поліцейського до житла чи іншого володіння особи не обмежує її права користуватися власним майном.
 
306. Стаття 39. Перевірка дотримання вимог дозвільної системи органів внутрішніх справ
 
307. 1. Поліція в порядку, визначеному Міністерством внутрішніх справ, може оглядати за участю адміністрації (керівництва) юридичних осіб, фізичних осіб (у тому числі фізичних осіб-підприємців) чи їх уповноважених представників приміщення, де знаходяться зброя, спеціальні засоби, боєприпаси, вибухові речовини та матеріали, інші предмети, матеріали і речовини, щодо зберігання і використання яких визначено спеціальні правила або порядок та на які поширюється дозвільна система органів внутрішніх справ, а також безпосередньо оглядати місця їх зберігання з метою перевірки дотримання правил поводження з ними та правил їх використання.
 
308. 2. Поліція може оглядати зброю, спеціальні засоби, боєприпаси, що знаходяться у фізичних та юридичних осіб, інші предмети, матеріали і речовини, щодо зберігання та використання яких визначено спеціальні правила чи порядок та на які поширюється дозвільна система органів внутрішніх справ, з метою перевірки дотримання правил поводження з ними та правил їх використання.
 
309. 3. Поліція відповідно до порядку, визначеного Міністерством внутрішніх справ, вилучає зброю, спеціальні засоби, боєприпаси, вибухові речовини та матеріали, інші предмети, матеріали і речовини, щодо зберігання і використання яких визначено спеціальні правила чи порядок та на які поширюється дозвільна система органів внутрішніх справ, а також опечатує і закриває об’єкти, де вони зберігаються чи використовуються (у тому числі стрілецькі тири, стрільбища невійськового призначення, мисливські стенди, підприємства і майстерні з виготовлення та ремонту зброї, спеціальних засобів, боєприпасів, магазини, у яких здійснюється їх продаж, піротехнічні майстерні, пункти вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування) у випадку виявлення порушення правил поводження з ними та правил їх використання, що загрожують громадській безпеці, до усунення таких порушень.
 
310. 4. Поліція інформує відповідний орган Міністерства внутрішніх справ в одноденний строк про кожен факт виявленого порушення правил зберігання і використання зброї, спеціальних засобів, боєприпасів, вибухових речовин та матеріалів, інших предметів, матеріалів і речовин, щодо зберігання і використання яких визначено спеціальні правила, порядок та на які поширюється дозвільна система органів внутрішніх справ.
 
311. Стаття 40. Застосування автоматичної фототехніки (радара) і відеотехніки
 
312. 1. Національна поліція для забезпечення публічного порядку та громадської безпеки може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель у порядку, визначеному законами та іншими нормативно-правовими актами України, автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою:
 
313. 1) попередження, виявлення або фіксування правопорушення, охорони громадської безпеки та власності, забезпечення безпеки осіб;
 
314. 2) забезпечення дотримання правил дорожнього руху.
 
315. 2. Інформація про змонтовану/розміщену автоматичну фототехніку (радари) і відеотехніку повинна бути розміщена на видному місці.
 
316. Стаття 41. Поліцейські заходи примусу
 
317. 1. Національна поліція під час виконання повноважень, визначених цим Законом, уповноважена застосовувати такі заходи примусу:
 
318. 1) психологічний або фізичний вплив (сила);
 
319. 2) застосування спеціальних засобів;
 
320. 3) застосування вогнепальної зброї.
 
321. 2. Психологічний вплив - це попередження про намір застосувати заходи фізичного впливу, спеціальні засоби, вогнепальну зброю, а також їх демонстрація з метою припинення протиправних дій правопорушників.
 
322. 3. Фізичним впливом є застосування будь-якої фізичної сили, а також спеціальних прийомів боротьби з метою припинення протиправних дій правопорушників.
4. Спеціальні засоби як поліцейські заходи примусу - це сукупність пристроїв, приладів і предметів, спеціально виготовлених, конструктивно призначених і технічно придатних для захисту людей від ураження різними предметами (у тому числі від зброї), тимчасового (відворотного) ураження людини (правопорушника, супротивника), пригнічення чи обмеження волі людини (психологічної чи фізичної) через здійснення впливу на неї чи предмети, що її оточують, з чітким регулюванням підстав і правил застосування таких засобів та службові тварини.
5. Для виконання своїх повноважень поліцейські можуть використовувати такі спеціальні засоби:
1) гумові та пластикові кийки;
2) електрошокові пристрої контактної та контактно-дистанційної дії;
3) засоби обмеження рухомості (кайданки, сітки для зв’язування тощо);
4) засоби, споряджені речовинами сльозогінної та подразнюючої дії;
5) засоби примусової зупинки транспорту;
6) спеціальні маркувальні та фарбувальні засоби;
7) службові собаки та службові коні;
8) пристрої, гранати та боєприпаси світлозвукової дії;
9) засоби акустичного та мікрохвильового впливу;
10) пристрої, гранати, боєприпаси та малогабаритні підривні пристрої для руйнування перешкод і примусового відчинення приміщень;
11) пристрої для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії;
12) засоби, споряджені безпечними димоутворюючими препаратами;
13) водомети, бронемашини та інші спеціальні транспортні засоби.
6. Поліцейський за жодних обставин не може застосовувати заходи примусу, не визначені цим Законом.
7. Не є заходом примусу використання поліцейським засобів індивідуального захисту (шоломів, бронежилетів та іншої спеціальної екіпіровки).
8. Поліцейський зобов’язаний негайно зупинити застосування певного виду заходу примусу в момент досягнення очікуваного результату.
 
323. 9. Норми належності підрозділів поліції спеціальними засобами та вогнепальною зброєю встановлюються Міністром внутрішніх справ.
 
324. Стаття 42. Порядок застосування поліцейських заходів примусу
 
325. 1. Поліцейський зобов’язаний заздалегідь попередити особу про застосування фізичної сили, спеціальних засобів і вогнепальної зброї і надати їй достатньо часу для виконання законної вимоги поліцейського, крім випадку, коли зволікання може спричинити посягання на життя і здоров’я особи чи (та) поліцейського або інші тяжкі наслідки, або в ситуації, що склалася, таке попередження є невиправданим або неможливим.
 
326. 2. Попередження може бути зроблено голосом, а за значної відстані або звернення до великої групи людей - через гучномовні установки, підсилювачі звуку.
 
327. 3. Вид та інтенсивність застосування заходів примусу визначаються з урахуванням конкретної ситуації, характеру правопорушення та індивідуальних особливостей особи, що вчинила правопорушення.
 
328. 4. Поліцейські зобов’язані надавати невідкладну медичну допомогу особам, які постраждали в результаті застосування заходів примусу.
 
329. 5. Заборонено застосування фізичної сили, спеціальних засобів і вогнепальної зброї до вагітних жінок, неповнолітніх, осіб з явними ознаками обмежених можливостей або старості, крім випадків учинення ними збройного чи групового нападу, учинення збройного опору поліцейському, що загрожує життю і здоров’ю інших осіб або поліцейських, якщо відбити такий напад або опір іншими способами і засобами неможливо.
 
330. Стаття 43. Застосування фізичної сили
 
331. 1. Поліцейський може застосовувати фізичну силу, у тому числі спеціальні прийоми боротьби (рукопашного бою), для забезпечення особистої безпеки або/та безпеки інших осіб, припинення правопорушення, затримання особи, яка вчинила правопорушення, якщо застосування інших поліцейських заходів не забезпечує виконання поліцейським повноважень, покладених на нього законом.
 
332. 2. Поліцейський зобов’язаний письмово повідомити свого керівника про заподіяння особі тілесних ушкоджень унаслідок застосування фізичної сили.
 
333. Стаття 44. Застосування спеціальних засобів
 
334. 1. Поліцейський для забезпечення громадської безпеки та охорони публічного порядку застосовує спеціальні засоби, визначені цим Законом.
 
335. 2. Поліцейський може застосовувати спеціальні засоби тільки в тому випадку, якщо він пройшов відповідну спеціальну підготовку.
 
336. 3. Загальні правила застосування спеціальних засобів:
 
337. 1) кайданки та інші засоби обмеження рухомості застосовуються до особи, яка вчинила кримінальне правопорушення та чинить або може чинити опір поліцейському або намагається втекти; затримання осіб; під час конвоювання (доставляння) затриманого або заарештованого; якщо особа своїми небезпечними діями може заподіяти шкоду собі і оточуючим; проведення процесуальних дій з особами у випадках, коли вони можуть створити реальну небезпеку оточуючим або собі;
 
338. 2) гумові та пластикові кийки застосовуються для відбиття нападу на поліцейського, іншу особу та/або об’єкт, що перебуває під охороною; для затримання особи, яка вчинила правопорушення і чинить злісну непокору законній вимозі поліцейського; для припинення масових і групових порушень правопорядку;
 
339. 3) засоби, споряджені речовинами сльозогінної та подразнюючої дії, застосовуються для відбиття нападу на поліцейського, іншу особу та/або об’єкт, що перебуває під охороною; для припинення масових і групових порушень правопорядку; під час затримання особи, яка вчинила правопорушення або для того, щоб примусити таку особу залишити територію, транспортний засіб або будівлю чи споруду, у яких вона переховується;
 
340. 4) засоби примусової зупинки транспорту застосовуються для примусової зупинки транспортного засобу, водій якого не виконав законні вимоги поліцейського щодо зупинки транспортного засобу, або якщо дії водія транспортного засобу створюють загрозу життю і здоров’ю людини, та якщо застосування такого засобу необхідне для захисту пропорційного суспільного блага;
 
341. 5) пристрої, гранати, боєприпаси та малогабаритні підривні пристрої для руйнування перешкод і примусового відчинення приміщень застосовуються під час затримання особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння; для звільнення особи, незаконно позбавленої свободи, що знаходиться в замкненому просторі;
 
342. 6) електрошокові пристрої контактної та контактно-дистанційної дії застосовуються з метою відбиття нападу на особу, поліцейського або (і) об’єкт, що перебуває під охороною, а також для відбиття нападу тварини, яка загрожує життю і здоров’ю поліцейського чи оточуючих осіб;
 
343. 7) спеціальні маркувальні та фарбувальні засоби застосовуються для маркування особи, яка вчинила кримінальне правопорушення або своїми діями провокує масові чи групові порушення правопорядку, з метою її подальшого виявлення та затримання, а також контролю за переміщенням речей;
 
344. 8) пристрої, гранати та боєприпаси світлозвукової дії, засоби акустичного та мікрохвильового впливу застосовуються для відбиття нападу на державний або (і) громадський об’єкт, відбиття нападу на особу або (і) поліцейського, для затримання особи, яка чинить збройний опір або з метою примусити таку особу залишити територію (транспортний засіб, будівлю, споруду, земельну ділянку), де перебуває така особа, або для звільнення особи, незаконно позбавленої свободи;
 
345. 9) водомети, бронемашини та інші спеціальні транспортні засоби застосовуються для припинення масових порушень громадського порядку чи масових заворушень, відбиття групового нападу на державні або (і) громадські об’єкти, для примусової зупинки транспортного засобу, водій якого не виконав законні вимоги поліцейського зупинитися, затримання озброєного злочинця;
 
346. 10) пристрої для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, застосовуються для захисту осіб від нападу на поліцейського та інших осіб, що загрожує їхньому життю і здоров’ю; для відбиття нападу на об’єкти, що перебувають під охороною, конвої, житлові та нежилі приміщення, а також для звільнення їх у разі захоплення; для затримання особи, яку застали під час учинення тяжкого або особливо тяжкого злочину і яка намагається втекти; для затримання особи, яка чинить збройний опір, намагається втекти з-під варти, а також озброєної особи, яка погрожує застосуванням зброї та інших предметів, що загрожують життю і здоров’ю людей і (або) поліцейського; для подання сигналу тривоги або виклику допоміжних сил; для знешкодження тварини, яка загрожує життю і здоров'ю людей або поліцейського; для припинення масових і групових порушень правопорядку; для відбиття групових нападів на державні або громадські об’єкти;
 
347. 11) засоби, споряджені безпечними димоутворювальними препаратами, застосовуються для забезпечення маскування дій працівників поліції, спрямованих на затримання особи, яка чинить збройний опір, або для того, щоб примусити таку особу залишити територію (транспортний засіб, будівлю, споруду, земельну ділянку), на які вона перебуває, або для звільнення особи, незаконно позбавленої свободи;
 
348. 12) службова собака застосовуються під час патрулювання, переслідування та затримання особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, під час конвоювання (доставлення) затриманої або заарештованої особи, для відбиття нападу на особу або (і) поліцейського;
 
349. 13) службовий кінь застосовується під час переслідування та затримання особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, під час патрулювання, припинення масових порушень правопорядку.
 
350. 4. Поліції (поліцейському) заборонено:
 
351. 1) наносити удари гумовими (пластиковими) кийками по голові, шиї, ключичній ділянці, статевих органах, попереку (куприку) і в живіт;
 
352. 2) під час застосування засобів, споряджених речовинами сльозогінної та подразнювальної дії, здійснювати прицільну стрільбу по людях, розкидання і відстрілювання гранат у натовп, повторне застосування їх у межах зони ураження в період дії цих речовин;
 
353. 3) відстрілювати патрони, споряджені гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, з порушенням визначених технічними характеристиками вимог щодо відстані від особи та стрільби в окремі частини голови і тіла людини;
 
354. 4) застосовувати водомети при температурі повітря нижче +5°С;
 
355. 5) застосовувати засоби примусової зупинки транспорту для примусової зупинки мотоциклів, мотоколясок, моторолерів, мопедів, транспортного засобу, що здійснює пасажирські перевезення, а також застосовувати такі засоби на гірських шляхах або ділянках шляхів з обмеженою видимістю, залізничних переїздах, мостах, шляхопроводах, естакадах, у тунелях;
 
356. 6) застосовувати кайданки більш ніж 2 години безперервного використання або без послаблення їх тиску.
 
357. 5. Застосування малогабаритного підривного пристрою для відкриття приміщень є виправданим, якщо шкода, заподіяна охоронюваним законом правам і інтересам, є меншою, ніж шкода, яку вдалося відвернути.
 
358. 6. Поліцейський зобов’язаний повідомити свого керівника про застосування до особи спеціального засобу.
 
359. Якщо поліцейський заподіяв особі поранення або каліцтво внаслідок застосування до неї спеціального засобу, керівник такого поліцейського зобов’язаний негайно повідомити про це відповідного прокурора.
 
360. 7. Допустимі параметри спеціальних засобів у частині їх фізичного, хімічного та іншого впливу на організм людини визначаються уповноваженими установами Міністерства охорони здоров’я України та (або) Академії медичних наук України.
 
361. 8. Правила зберігання, носіння та застосування спеціальних засобів, що є на озброєнні Національної поліції, визначаються нормативними актами Міністерства внутрішніх справ України.
 
362. Стаття 45. Застосування вогнепальної зброї
 
363. 1. Застосування вогнепальної зброї є найбільш суворим заходом примусу.
 
364. 2. Поліцейський уповноважений на зберігання, носіння вогнепальної зброї, а також на її застосування і використання лише якщо такий поліцейський пройшов відповідну спеціальну підготовку.
 
365. 3. Порядок зберігання і носіння вогнепальної зброї, що знаходиться в розпорядженні поліцейського, перелік вогнепальної зброї та боєприпасів, що використовуються в діяльності Національної поліції, та норми їх належності встановлюються Міністром внутрішніх справ України.
 
366. 4. Поліцейський може у виняткових випадках застосовувати вогнепальну зброю:
 
367. 1) для відбиття нападу на поліцейського, у випадку загрози його життю і здоров’ю;
 
368. 2) для захисту осіб від нападу, що загрожує їхньому життю і здоров’ю;
 
369. 3) для звільнення заручників або осіб, яких незаконно позбавлено волі;
 
370. 4) для відбиття нападу на об’єкти, що перебувають під охороною, конвої, житлові та нежилі приміщення, а також звільнення таких об’єктів у разі їх захоплення;
 
371. 5) для затримання особи, яку застали під час учинення тяжкого або особливо тяжкого злочину і яка намагається втекти;
 
372. 6) для затримання особи, яка чинить збройний опір, намагається втекти з-під варти, а також озброєної особи, яка погрожує застосуванням зброї та інших предметів, що загрожують життю і здоров’ю людей і (або) поліцейського;
 
373. 7) для зупинки транспортного засобу шляхом його пошкодження, якщо водій своїми діями створює загрозу життю чи здоров'ю людей і (або) поліцейського.
 
374. 5. Поліцейський уповноважений застосовувати вогнепальну зброю тільки після попередження про необхідність припинення протиправних дій і намір використання заходу примусу, визначеного цією статтею.
 
375. 6. Застосування вогнепальної зброї без попередження допускається:
 
376. 1) у районах проведення антитерористичної операції;
 
377. 2) якщо особа, яку затримує поліцейський із вогнепальною зброєю в руках, наблизилася до нього, скоротивши визначену ним відстань, чи доторкнулася до зброї;
 
378. 3) у разі збройного нападу, а також у разі раптового нападу із застосуванням бойової техніки, транспортних засобів або інших засобів, що загрожують життю і здоров’ю людей;
 
379. 4) якщо особа, затримана або заарештована за вчинення особливо тяжкого чи тяжкого злочину, втікає із застосуванням транспортного засобу;
 
380. 5) якщо особа чинить збройний опір;
 
381. 6) для припинення спроби заволодіти вогнепальною зброєю.
 
382. 7. Поліцейський уповноважений застосовувати вогнепальну зброю тільки з метою завдання особі такої шкоди, яка є необхідною і достатньою в такій обстановці, для негайного відвернення чи припинення збройного нападу.
 
383. 8. Поліцейський уповноважений застосовувати вогнепальну зброю у випадку збройного нападу, якщо відвернення чи припинення відповідного нападу неможливо досягнути іншими засобами.
 
384. 9. Поліцейському заборонено застосовувати вогнепальну зброю в місцях, де може бути завдано шкоди іншим особам, а також у вогненебезпечних та вибухонебезпечних місцях, крім випадків необхідності відбиття нападу або крайньої необхідності.
 
385. 10. Поліцейський зобов’язаний негайно повідомити свого керівника про активне застосування вогнепальної зброї, який, у свою чергу, зобов’язаний поінформувати центральний орган управління Національної поліції та відповідного прокурора.
 
386. 11. Поліцейський може взяти до рук вогнепальну зброю і привести її у готовність, якщо вважає, що в обстановці, що склалася, можуть виникнути підстави для її застосування.
 
387. 12. Під час затримання осіб, щодо яких у поліцейського виникла підозра у вчиненні правопорушень, а також під час перевірки документів у таких осіб поліцейський може привести в готовність вогнепальну зброю, що є попередженням про можливість її застосування.
 
388. Спроба особи, яку затримує поліцейський із вогнепальною зброєю в руках, наблизитися до нього, скоротивши визначену поліцейським відстань, чи доторкнутися до зброї є підставою для застосування вогнепальної зброї поліцейським.
 
389. 13. Поліцейський може використати вогнепальну зброю для подання сигналу тривоги або виклику допоміжних сил, або для знешкодження тварини, яка загрожує життю і здоров’ю поліцейського та інших осіб.
 
390. РОЗДІЛ VІ
 
391. ДОБІР НА ПОСАДУ ПОЛІЦЕЙСЬКОГО
 
392. Стаття 46. Призначення на посади поліцейських
 
393. 1. Призначення на посади поліцейських здійснюють посадові особи органів (закладів, установ) Національної поліції відповідно до номенклатури посад, яку затверджує Міністерство внутрішніх справ.
 
394. 2. У разі проведення конкурсу для визначення кандидата для призначення на відповідну посаду призначення на посади поліцейських здійснюють посадові особи органів (закладів, установ) Національної поліції згідно з номенклатурою посад, яку затверджує Міністерство внутрішніх справ, та відповідно до результатів конкурсу.
 
395. 3. Призначення на посади курсантів (слухачів) вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які готують поліцейських, здійснюють керівники таких закладів.
 
396. Стаття 47. Порядок призначення на посади поліцейських
 
397. 1. Призначення та звільнення з посад поліцейських здійснюється наказами посадових осіб, зазначених у статті 46 цього Закону.
 
398. 2. Накази про зарахування поліцейських курсантами, слухачами денної форми навчання до вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, є підставою для звільнення таких осіб зі штатних посад, які вони займають в органах (закладах, установах) Національної поліції.
 
399. 3. Випускники вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, після закінчення навчання призначаються на посади в органах (закладах, установах) Національної поліції наказами посадових осіб Національної поліції, зазначених у статті 46 цього Закону.
 
400. 4. Перед вибуттям до нового місця служби поліцейський має здати посаду: здати всю службову документацію, спеціальні засоби, зброю, матеріальні цінності, закріплені за поліцейським, не пізніше ніж через місяць від дня одержання органом (закладом, установою) витягу з наказу про переміщення по службі.
 
401. До зазначеного строку не зараховується час перебування поліцейського у відпустці, відрядженні, на лікарняному.
 
402. Стаття 48. Вимоги до кандидатів на службу до Національної поліції
 
403. 1. На службу до Національної поліції можуть бути прийняті громадяни України віком від 18 років незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.
 
404. 2. Вимоги щодо рівня фізичної підготовки для поліцейських та кандидатів, які вступають на службу до Національної поліції, затверджує Міністерство внутрішніх справ.
 
405. 3. Незалежно від професійних та особистих якостей, рівня фізичної підготовки та стану здоров’я на службу до Національної поліції не можуть бути прийняті особи у випадках, визначених частиною другою статті 69 цього Закону, а також особи які:
 
406. 1) протягом останніх дванадцяти місяців, що передують прийняттю на службу до Національної поліції, двічі і більше були притягнуті до адміністративної відповідальності;
 
407. 2) відповідно до норм закону мають статус підозрюваного, обвинуваченого (підсудного);
 
408. 3) відмовляються від взяття на себе зобов’язань дотримуватися обмежень та/або підписання Присяги поліцейського, визначених цим та іншими законами України;
 
409. 4) особи, які відмовляються укладати контракт у порядку та на підставах, визначених цим Законом.
 
410. Стаття 49. Перевірка кандидата на службу до Національної поліції
 
411. 1. Громадяни України, які виявили бажання поступити на службу до Національної поліції, з метою визначення стану їх здоров’я зобов’язані пройти медичні обстеження, а також перевірку рівня фізичної підготовки, психофізіологічне обстеження, обстеження на предмет виявлення алкогольної, наркотичної та токсичної залежності в порядку, визначеному Міністерством внутрішніх справ.
 
412. 2. Громадяни України, які виявили бажання поступити на службу до Національної поліції, за їх згодою можуть пройти тестування на поліграфі в порядку та на умовах, визначених законом та іншими нормативно-правовими актами.
 
413. 3. Відповідно до порядку, установленого законом, щодо осіб, які претендують на службу в Національній поліції, проводиться спеціальна перевірка, порядок проведення якої визначається законом та іншими нормативно-правовими актами.
 
414. Стаття 50. Поліцейські комісії
 
415. 1. Для забезпечення прозорого добору (конкурсу) та просування по службі поліцейських Національної поліції на підставі об’єктивного оцінювання професійного рівня та особистих якостей кожного поліцейського, відповідності їх посаді, визначення перспективи службового використання в органах Національної поліції створюються постійні поліцейські комісії.
 
416. 2. До складу поліцейської комісії апарату центрального органу управління Національної поліції обов’язково входять:
 
417. 1) два представники, визначені Міністром внутрішніх справ, не з числа поліцейських;
 
418. 2) один представник, визначений керівником Національної поліції;
 
419. 3) два представники від громадськості, які рекомендовані Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, з числа осіб, які мають бездоганну репутацію, високі професійні та моральні якості, суспільний авторитет.
 
420. 3. До складу поліцейської комісії територіальних органів Національної поліції обов’язково входять:
 
421. 1) один представник, визначений Міністром внутрішніх справ України, не з числа поліцейських;
 
422. 2) один представник, визначений керівником Національної поліції;
 
423. 3) один представник, визначений керівником відповідного територіального органу (закладу, установи) Національної поліції;
 
424. 4) два представники від громадськості, обрані відповідною обласною радою, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Київською міською радою, Севастопольською міською радою з числа осіб, які мають бездоганну репутацію, високі професійні та моральні якості, суспільний авторитет.
 
425. 4. Основними повноваженнями поліцейської комісії є:
 
426. 1) проведення відбору (конкурсу) на службу в органи (заклади, установи) Національної поліції, крім прийому на навчання до вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських;
 
427. 2) проведення конкурсу для призначення на вакантну посаду.
 
428. 5. Поліцейські комісії територіальних органів Національної поліції діють на постійній основі.
 
429. 6. Максимальний строк повноважень члена поліцейської комісії становить три роки.
 
430. Одна і та сама особа не може здійснювати повноваження члена поліцейської комісії більше ніж два строки підряд.
 
431. Члени поліцейських комісій не припиняють виконувати свої основні службові обов’язки за місцем основної роботи (служби).
 
432. 7. Забезпечення діяльності і проведення засідань поліцейських комісій здійснює апарат відповідного підрозділу поліції.
 
433. 8. Повноваження члена поліцейської комісії припиняються:
 
434. 1) у разі закінчення строку, на який призначено члена поліцейської комісії;
 
435. 2) якщо член поліцейської комісії подав заяву про припинення повноважень за власним бажанням;
 
436. 3) якщо член поліцейської комісії не може виконувати свої повноваження за станом здоров’я;
 
437. 4) якщо обвинувальний вирок щодо члена поліцейської комісії набрав законної сили;
 
438. 5) якщо член поліцейської комісії припинив громадянство або набув громадянства іншої держави;
 
439. 6) якщо члена Поліцейської комісії визнано безвісно відсутнім або оголошено померлим;
 
440. 7) у разі смерті члена поліцейської комісії.
 
441. Рішення про припинення повноважень члена поліцейської комісії приймає посадова особа або орган, що призначив (обрав) відповідного члена поліцейської комісії.
 
442. 9. Поліцейська комісія обирає таємним голосуванням більшістю голосів від загального складу голову поліцейської комісії і секретаря поліцейської комісії.
 
443. Голова поліцейської комісії організовує роботу комісії, визначає обов’язки секретаря комісії, веде засідання комісії. Обов’язки голови поліцейської комісії в разі його відсутності виконує секретар комісії.
 
444. Засідання поліцейської комісії проводяться відкрито і гласно, крім випадків, визначених законом.
 
445. Голова поліцейської комісії визначає дату, час і місце проведення засідання комісії, перелік питань, що виносяться на засідання, та оприлюднює цю інформацію на офіційному веб-порталі комісії.
 
446. 10. Член поліцейської комісії уповноважений:
 
447. 1) знайомитися з матеріалами, поданими на розгляд комісії, брати участь у їх дослідженні та перевірці;
 
448. 2) зазначати свої мотиви та міркування, а також подавати додаткові документи з питань, що розглядаються;
 
449. 3) вносити пропозиції щодо проекту рішення поліцейської комісії з будь-яких питань та голосувати „за" або „проти" того чи іншого рішення;
 
450. 4) висловлювати письмово окрему думку щодо рішення поліцейської комісії;
 
451. 5) здійснювати інші повноваження, визначені законом.
 
452. 11. Член поліцейської комісії повинен бути відведений, якщо є інформація про конфлікт інтересів або обставини, що викликають сумнів у його безсторонності. Якщо такі обставини існують, член поліцейської комісії повинен заявити самовідвід. Із тих самих підстав відвід члену комісії можуть заявити особи, щодо яких або за зверненням яких поліцейська комісія може прийняти рішення.
 
453. Відвід має бути вмотивованим і поданим до початку розгляду питання у формі письмової заяви на ім’я голови поліцейської комісії. Головуючий на засіданні зобов’язаний ознайомити із заявою про відвід члена комісії, якому заявлено відвід.
 
454. Рішення про відвід (самовідвід) приймає поліцейська комісія більшістю голосів членів, які беруть участь у засіданні. Член комісії, щодо якого приймається рішення про відвід (самовідвід), не бере участі в голосуванні.
 
455. 13. Поліцейська комісія проводить голосування за відсутності особи, щодо якої приймається рішення, і запрошених осіб.
 
456. Рішення поліцейської комісії викладаються в письмовій формі. У рішенні зазначаються дата і місце прийняття рішення, склад комісії, питання, що розглядалося, мотиви прийнятого рішення. Рішення підписує головуючий і члени комісії, які брали участь у прийнятті рішення.
 
457. Окрема думка члена поліцейської комісії викладається в письмовій формі і додається до справи, про що головуючий повідомляє на засіданні.
 
458. 14. Порядок діяльності поліцейських комісій визначається Міністром внутрішніх справ України з урахуванням положень цього Закону.
 
459. Стаття 51. Конкурс на посаду поліцейського
 
460. 1. З метою відбору осіб, здатних професійно виконувати повноваження Національної поліції та посадові обов’язки за відповідною вакантною посадою, у випадках, передбачених цим Законом, проводиться конкурс на службу до Національної поліції та (або) зайняття вакантної посади (далі - відкритий конкурс).
 
461. 2. Проведення конкурсу здійснюється з урахуванням рівня професійної компетентності, особистих якостей і досягнень кандидатів на прийняття на службу та зайняття вакантної посади.
 
462. 3. Конкурс на службу до Національної поліції обов’язково проводиться серед осіб, які вперше приймаються на службу до Національної поліції із призначенням на посади молодшого складу Національної поліції.
 
463. 4. Комплектуванню в порядку просування по службі посад молодшого, середнього та вищого складу Національної поліції, крім випадку, передбаченого частиною третьою цієї статті, за рішенням керівника, уповноваженого призначати на такі посади, може передувати як проведення відкритого конкурсу, так і проведення атестації.
 
464. 5. Конкурс проводиться відповідно до Типового порядку проведення конкурсу на службу до Національної поліції та (або) зайняття вакантної посади (далі - Типовий порядок проведення конкурсу), що затверджується Міністром внутрішніх справ.
 
465. Типовий порядок проведення конкурсу визначає:
 
466. 1) умови проведення конкурсу;
 
467. 2) вимоги щодо оприлюднення інформації про вакантну посаду державної служби та оголошення про проведення конкурсу;
 
468. 3) повноваження поліцейської комісії при проведенні конкурсу;
 
469. 4) порядок прийняття та розгляду документів для участі в конкурсі;
 
470. 5) порядок проведення тестування, співбесіди, інших видів оцінювання кандидатів на службу до Національної поліції та (або) зайняття вакантних посад;
 
471. 6) методи оцінювання кандидатів на службу до Національної поліції та (або) на зайняття вакантних посад державної служби.
 
472. 6. Рішення про оголошення конкурсу приймає керівник органу Національної поліції, якому надано право приймати громадян на службу до Національної поліції та (або) призначати на відповідну вакантну посаду.
 
473. 7. Конкурс проводиться відповідною поліцейською комісією.
 
474. Стаття 52. Оприлюднення інформації про проведення конкурсу
 
475. 1. Інформацію (оголошення) про вакантні посади в Національній поліції і про проведення конкурсу оприлюднюється відповідно до цього Закону і Типового порядку проведення конкурсу на офіційному веб-порталі центрального органу управління Національної поліції, відповідного територіального органу (закладу, установи) Національної поліції.
 
476. 2. В оголошенні про проведення конкурсу зазначаються:
 
477. 1) місцезнаходження поліцейської комісії, яка проводить відкритий конкурс;
 
478. 2) назва вакантної посади;
 
479. 3) стислий зміст службових обов’язків;
 
480. 4) умови грошового забезпечення;
 
481. 5) вимоги до освітньо-кваліфікаційного рівня, напряму підготовки (спеціальності), досвіду роботи, у тому числі в Національній поліції, та інші вимоги до рівня професійної компетентності кандидата на посаду відповідно до кваліфікаційних вимог до цієї посади, а також вимог до осіб, що приймаються на службу до Національної поліції;
 
482. 6) інформація щодо строковості чи безстроковості призначення на посаду;
 
483. 7) перелік документів, необхідних для участі в конкурсі, та строк їх подання;
 
484. 8) дата і місце проведення конкурсу;
 
485. 9) прізвище, номер телефону та адреса електронної пошти особи, яка надає додаткову інформацію з питань проведення конкурсу.
 
486. 3. Строк подання документів для участі в конкурсі не може становити менше 10 та більше 30 календарних днів з дня опублікування оголошення про проведення відкритого конкурсу.
 
487. Стаття 53. Документи, які подають для участі в конкурсі
 
488. 1. Особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, подає у визначеному порядку до поліцейської комісії такі документи:
 
489. 1) письмову заяву про участь у конкурсі, у якій також зазначається про надання особою згоди на проведення спеціальної перевірки відповідно до Закону "Про запобігання корупції" і на обробку персональних даних відповідно до Закону "Про захист персональних даних";
 
490. 2) копію паспорта громадянина України;
 
491. 3) копії документів про освіту;
 
492. 4) особову картку визначеного зразка, автобіографію та фотографії розміром і в кількості, визначених Типовим порядком проведення конкурсу;
 
493. 5) декларацію, визначену законом про запобігання корупції, за минулий рік;
 
494. 6) копію трудової книжки (за наявності);
 
495. 7) медичну довідку про стан здоров’я, форма і порядок надання якої визначають спільно центральний орган виконавчої влади з реалізації державної політики у сфері державної служби та центральний орган виконавчої влади з реалізації державної політики у сфері здоров’я;
 
496. 8) копію військового квитка або посвідчення особи військовослужбовця (для військовозобов’язаних або військовослужбовців).
 
497. Особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, перед складанням кваліфікаційного іспиту пред’являє поліцейській комісії паспорт громадянина України.
 
498. 2. Заборонено вимагати від особи, яка претендує на зайняття вакантної посади в Національній поліції, документи, не визначені цією статтею, якщо надання інших документів не визначено законом.
 
499. 3. Особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, має право додати до заяви про участь у конкурсі інші документи, крім зазначених у частині першій цієї статті.
 
500. Стаття 54. Порядок проведення конкурсної процедури
 
501. 1. Служба персоналу (кадрового забезпечення) органу Національної поліції, де проходить конкурс, проводить перевірку документів, поданих кандидатами, на відповідність загальним вимогам та інформує про це поліцейську комісію.
 
502. 2. Кандидати, які пройшли перевірку, передбачену частиною першою цієї статті, проходять тестування, співбесіду та інші види оцінювання відповідно до Типового порядку проведення конкурсу.
 
503. 3. У разі подання заяви про участь у конкурсі лише однією особою така особа проходить у встановленому порядку конкурсний відбір, за результатами якого приймається рішення про її прийняття на службу до Національної поліції та (або) призначення на посаду або про відмову в такому прийнятті та (або) призначенні.
 
504. 4. Засідання поліцейської комісії при проведенні конкурсу є правомочним, якщо на ньому присутні не менш як дві третини її членів.
 
505. 5. Під час засідання поліцейської комісії при проведенні конкурсу її члени:
 
506. 1) вивчають результати проведеної перевірки документів кандидатів;
 
507. 2) проводять відбір кандидатів з використанням видів оцінювання відповідно до Типового порядку проведення конкурсу;
 
508. 3) проводять співбесіду з кандидатами з урахуванням результатів тестування;
 
509. 4) особисто оцінюють рівень професійної компетентності претендентів, які відповідають умовам конкурсу, та визначають в особистому порядку їх загальний рейтинг;
 
510. 5) за результатами складення загального рейтингу претендентів, які відповідають умовам конкурсу, визначають переможця конкурсу.
 
511. 5. Рішення поліцейської комісії за результатами конкурсу вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість від її складу.
 
512. 6. Рішення поліцейської комісії оформлюється протоколом, який присутні на її засіданні члени комісії підписують не пізніше наступного дня після його проведення.
 
513. 7. Інформація про переможців конкурсу оприлюднюється не пізніше наступного дня після підписання протоколу засідання поліцейської комісії відповідно до Типового порядку проведення конкурсу.
 
514. Стаття 55. Призначення на посаду поліцейського
 
515. 1. На вакантну посаду поліцейського призначається переможець конкурсу в разі його проведення.
 
516. 2. Службові відносини особи, яка вступає на службу до поліції, розпочинаються з моменту видання наказу про призначення на посаду поліцейського.
 
517. Стаття 56. Атестування поліцейських
 
518. 1. Атестування поліцейських проводиться з метою оцінки їх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівня, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їх службової кар’єри.
 
519. 2. Атестування поліцейських проводиться:
 
520. 1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу;
 
521. 2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність;
 
522. 3) для вирішення питання про звільнення зі служби в Національній поліції через службову невідповідність.
 
523. 3. Атестування проводиться атестаційними комісіями органів (закладів, установ) Національної поліції, що створюються їх керівниками.
 
524. 4. Рішення про проведення атестування приймає керівник Національної поліції, керівники органів (закладів, установ) Національної поліції.
 
525. 5. Порядок проведення атестування поліцейських затверджується Міністром внутрішніх справ.
 
526. Стаття 57. Безстроковість призначення на посаду поліцейського
 
527. 1. Призначення на посаду поліцейського здійснюється безстроково (до виходу на пенсію або у відставку), за умови успішного виконання службових обов’язків.
 
528. 2. Строкове призначення здійснюється в разі заміщення посади поліцейського на період відсутності особи, за якою відповідно до закону зберігається посада поліцейського, та посад, призначенню на які передує укладання контракту.
 
529. Розділ VІІ
 
530. ЗАГАЛЬНІ ЗАСАДИ ПРОХОДЖЕННЯ СЛУЖБИ В НАЦІОНАЛЬНІЙ ПОЛІЦІЇ
 
531. Стаття 58. Служба в Національній поліції
 
532. 1. Служба в Національній поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на Національну поліцію повноважень.
 
533. 2. Час проходження служби в Національній поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
 
534. 3. Рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ.
 
535. 4. Видавати накази по особовому складу можуть керівники органів, підрозділів, закладів та установ Національної поліції відповідно до повноважень, визначених законом та іншими нормативно-правовими актами, та номенклатурою посад, затвердженою Міністерством внутрішніх справ.
 
536. 5. Порядок підготовки та видання наказів щодо проходження служби в Національній поліції встановлює Міністерство внутрішніх справ України.
 
537. 6. Поліцейські, у тому числі слухачі й курсанти вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України із специфічними умовами навчання, які перебувають на військовому обліку військовозобов’язаних, на час служби в Національній поліції знімаються з такого обліку і перебувають у кадрах Національної поліції.
 
538. Стаття 59. Правове регулювання служби в Національній поліції
 
539. 1. Проходження служби в Національній поліції регулюється цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
 
540. Стаття 60. Обмеження, пов’язані зі службою в Національній поліції
 
541. 1. На поліцейських поширюються обмеження, визначені Законом України "Про запобігання корупції", цим та іншими законами України.
 
542. 2. Не може бути поліцейським:
 
543. 1) особа, визнана недієздатною або обмежено дієздатною особою;
 
544. 2) особа, яка має непогашену або незняту судимість за вчинення злочину, крім реабілітованої;
 
545. 3) особа, щодо якої було припинено кримінальне провадження з нереабілітуючих підстав;
 
546. 4) особа, яку було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних корупційних правопорушень;
 
547. 5) особа, яка відмовляється від процедури спеціальної перевірки під час прийняття на службу до Національної поліції або від процедури оформлення допуску до державної таємниці, якщо для виконання службових обов’язків особи потрібен такий допуск;
 
548. 6) особа, яка має захворювання, що перешкоджає проходженню служби в поліції. Перелік захворювань, що перешкоджають проходженню служби в поліції, затверджується Міністерством внутрішніх справ спільно з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізовує державну політику у сфері охорони здоров’я;
 
549. 7) особа, яка втратила громадянство України та/або має громадянство (підданство) іноземної держави, або особа без громадянства;
 
550. 8) особа, яка надала завідомо неправдиву інформацію під час прийняття на службу до Національної поліції.
 
551. 3. За поліцейськими зберігаються всі права, визначені для громадян України Конституцією та законами України, за винятком обмежень, визначених цим та іншими законами України.
 
552. 4. Поліцейський не може бути членом будь-яких політичних партій.
 
553. 5. Поліцейський не може організовувати страйки та брати участь у страйках.
 
554. Стаття 61. Гарантії професійної діяльності поліцейського
 
555. 1. Поліцейський під час виконання покладених на Національну поліцію повноважень є представником держави.
 
556. 2. Законні вимоги поліцейського є обов’язковими для виконання всіма фізичними та юридичними особами.
 
557. 3. Поліцейський під час виконання покладених на нього обов’язків підпорядковується тільки своєму безпосередньому та прямому керівнику (начальнику).
 
558. Ніхто, крім безпосереднього і прямого керівника, не може давати будь-які письмові чи усні вказівки, вимоги, доручення поліцейському або іншим способом втручатися в законну діяльність поліцейського, у тому числі, діяльність, пов’язану з кримінальним або адміністративним провадженням.
 
559. 4. Поліцейський надає пояснення з приводу справ та матеріалів, які перебувають у нього в провадженні, а також надає їх для ознайомлення лише у випадках та в порядку, визначеному законом.
 
560. 5. Ніхто не має права покласти на поліцейського виконання обов’язків, не визначених законом.
 
561. 6. Втручання в діяльність поліцейського, перешкоджання виконанню ним відповідних повноважень, невиконання законних вимог поліцейського, будь-які інші протиправні дії стосовно поліцейського мають наслідком відповідальність відповідно до закону.
 
562. 7. Правопорушення щодо поліцейського або особи, звільненої зі служби в поліції, та членів їх сімей, учинені у зв’язку з його попередньою службовою діяльністю, мають наслідком відповідальність відповідно до закону.
 
563. 8. У разі затримання поліцейського за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення або обрання щодо нього тримання під вартою як запобіжного заходу його тримають у призначених для цього установах окремо від інших категорій осіб.
 
564. 9. Поліцейські, а також особи, звільнені зі служби в Національній поліції на підставі пунктів 1-4, 7, 8 частини третьої статті 76 цього Закону, для забезпечення власної безпеки мають право придбавати у власність пристрої для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, використовуючи їх виключно з підстав, визначених цим Законом.
 
565. Умови та порядок придбання зазначеними особами таких спеціальних засобів визначає Міністерство внутрішніх справ.
 
566. 10. Поліцейський:
 
567. 1) забезпечується належними умовами для виконання покладених на нього службових обов’язків;
 
568. 2) отримує в органах Національної поліції в установленому порядку інформацію, у тому числі з обмеженим доступом, та матеріали, необхідні для належного виконання покладених на нього обов’язків;
 
569. 3) користується повноваженнями, які передбачені цим Законом, незалежно від посади, яку він займає, місцезнаходження і часу;
 
570. 4) своєчасно і повно отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України;
 
571. 5) у повному обсязі користується гарантіями соціального та правового захисту, які передбачені цим законом та іншими актами законодавства;
 
572. 6) захищає свої права, свободи та законні інтереси всіма способами, які передбачені законом;
 
573. 7) при виконанні поліцейських повноважень користується безоплатно всіма видами громадського транспорту міського, приміського і місцевого сполучення (крім таксі), а також попутним транспортом. Поліцейські, які виконують повноваження поліції на транспортних засобах, крім того, мають право на безплатний проїзд у поїздах, на річкових і морських суднах. Під час службових відряджень поліцейські мають право на позачергове придбання квитків на всі види транспорту і розміщення в готелях при пред’явленні службового посвідчення і посвідчення про відрядження;
 
574. 8) може бути переміщений по службі залежно від результатів виконання покладених на нього обов’язків та своїх професійних, особистих якостей.
 
575. Стаття 62. Контракт про проходження служби в Національній поліції
 
576. 1. Контракт про проходження служби в Національній поліції - це письмовий договір, що укладається між громадянином України та державою, від імені якої виступає Національна поліція, для визначення правових відносин між сторонами.
 
577. 2. Контракт про проходження служби в Національній поліції укладається:
 
578. 1) з особами молодшого складу Національної поліції, які вперше прийняті на службу до Національної поліції, одноразово строком на два роки без права продовження;
 
579. 2) з громадянами, які зараховані до вищого навчального закладу із специфічними умовами навчання, який здійснює підготовку поліцейських, на час навчання;
 
580. 3) із заступниками керівника Національної поліції та керівниками територіальних органів Національної поліції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, науково-дослідних установ, ректорами (керівниками) вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, та прирівняних до них начальниками строком на 4 роки з правом продовження контракту одноразово строком до 4 років;
 
581. 4) з керівником Національної поліції строком на 5 років з правом продовження контракту одноразово строком до 5 років.
 
582. 3. Право на укладення від імені Національної поліції контракту про проходження служби надається:
 
583. 1) Міністрові внутрішніх справ України - з керівником Національної поліції та його заступниками;
 
584. 2) керівнику Національної поліції України - з особами, які згідно із законом на іншими нормативно-правовими актами призначаються на посади його наказами, крім осіб, право на підписання контракту з якими належить Міністру внутрішніх справ;
 
585. 3) керівнику вищого навчального закладу із специфічними умовами навчання, який здійснює підготовку поліцейських, -з курсантами та слухачами цих навчальних закладів про навчання;
 
586. 4) керівниками територіальних органів Національної поліції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, науково-дослідних установ, ректорами (керівниками) вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, та прирівняними до них начальниками з особами, які згідно із законом та іншими нормативно-правовими актами призначаються на посади їхніми наказами.
 
587. 4. Право на продовження контракту, якщо це допускається цим Законом, надається посадовим особам, зазначеним у частині третій цієї статті.
 
588. 5. Контракт є підставою для видання наказу про прийняття особи на службу до Національної поліції та/або призначення її на відповідну посаду.
 
589. 6. Після закінчення строку контракту, укладеного згідно з пунктом 1 частини другої цієї статті, поліцейський, який був стороною в цьому контракті, за рішенням начальника, якому надано право приймати на службу, може продовжити службу в поліції на підставі наказу відповідно до цього Закону.
 
590. 7. Контракт про навчання укладається з громадянами, які зараховані до вищого навчального закладу із специфічними умовами навчання, який здійснює підготовку поліцейських, за умови досягнення такими особами 18-річного віку.
 
591. Визначення правових відносин між курсантами вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, яким не виповнилося 18 років, і державою здійснюється відповідно до вимог Цивільного кодексу України.
 
592. 8. Контракт про проходження служби в Національній поліції укладається на підставах і в порядку, визначеному Міністерством внутрішніх справ.
 
593. 9. Типову форму контракту затверджує Міністерство внутрішніх справ.
 
594. Стаття 63. Присяга працівника Національної поліції
 
595. 1. Особа, яка вступає на службу до Національної поліції, складає Присягу на вірність Українському народові наступного змісту:
 
596. „Я, (прізвище, ім’я та по батькові), усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю, що буду вірно служити Українському народові, дотримуватися Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов’язки.
 
597. 2. Порядок складання Присяги встановлює Міністерство внутрішніх справ України.
 
598. Стаття 64. Переміщення поліцейських в органах, закладах та установах Національної поліції
 
599. 1. Переміщення поліцейських здійснюється:
 
600. 1) на вищу посаду - у порядку просування по службі,
 
601. 2) на рівнозначні посади:
 
602. для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби;
 
603. за ініціативою поліцейського;
 
604. у зв’язку зі скороченням штатів або проведенням реорганізації;
 
605. у разі необхідності проведення кадрової заміни в місцевостях з особливими природними, географічними, геологічними, кліматичними, екологічними умовами (далі - місцевості з визначеним строком служби);
 
606. за станом здоров’я - на підставі рішення медичної комісії;
 
607. з меншим обсягом роботи з урахуванням професійних і особистих якостей - на підставі висновку атестації;
 
608. у разі звільнення з посади на підставі рішення місцевої ради про прийняття резолюції недовіри, відповідно до статті 86 цього Закону;
 
609. 3) на посади, нижчі ніж та, на якій перебував поліцейський:
 
610. у зв’язку зі скороченням штатів або реорганізацією в разі неможливості призначення на рівнозначну посаду;
 
611. за станом здоров’я - на підставі рішення медичної комісії;
 
612. через службову невідповідність - на підставі висновку атестації з урахуванням професійних і особистих якостей;
 
613. за ініціативою поліцейського;
 
614. як виконання накладеного дисциплінарного стягнення - звільнення з посади відповідно до Дисциплінарного статуту;
 
615. у разі звільнення з посади на підставі рішення місцевої ради про прийняття резолюції недовіри, відповідно до статті 86 цього Закону;
 
616. 4) у зв’язку із зарахуванням на навчання до вищого навчального закладу із специфічними умовами навчання, який здійснює підготовку поліцейських, на денну форму навчання, а також у разі призначення на посаду після закінчення навчання.
 
617. 2. Посада вважається вищою, якщо за цією посадою штатом (штатним розписом) передбачене вище спеціальне звання поліції.
 
618. 3. Випускники вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, призначаються на відповідні вакантні посади безпосередньо після закінчення навчання в цих навчальних закладах.
 
619. 4. Поліцейський, переміщений з вищої посади на посаду, нижчу ніж та, на якій перебував поліцейський, у подальшому просувається по службі з дотриманням вимог, визначених цим Законом, а звільнений з посади в дисциплінарному порядку - після зняття дисциплінарного стягнення.
 
620. 5. Не допускається переміщення поліцейських жіночої статі на посади, нижчі ніж та, на якій перебував поліцейський, з мотивів, пов’язаних із вагітністю, наявністю в них дітей віком до трьох років (до шести років - за медичними показниками) або у зв’язку з тим, що вони є одинокими матерями та мають дітей віком до чотирнадцяти років чи дітей-інвалідів.
 
621. 6. Якщо законом визначено додаткові вимоги до кандидатів на призначення на окремі посади в органах (закладах, установах) Національної поліції, призначення на ці посади здійснюється за умови відповідності особи, що призначається на таку посаду, таким вимогам.
 
622. 7. Переведення поліцейських здійснюється в разі, коли звільнення їх з посад або призначення на інші посади належить до номенклатури призначення різних керівників.
 
623. 8. Переведення поліцейського може здійснюватися за його ініціативою, ініціативою прямих керівників (начальників), керівників інших органів (закладів, установ) Національної поліції, які порушили питання про переміщення.
 
624. 9. Переведення здійснюється на підставі єдиного наказу про звільнення із займаної посади та направлення для подальшого проходження служби до іншого органу (закладу, установи) Національної поліції та про призначення на посаду в органі (закладі, установі) Національної поліції, до якого переміщується поліцейський.
 
625. 10. У разі, якщо згідно із законом та іншими нормативно-правовими актами призначенню поліцейського на посаду повинно передувати погодження відповідних органів державної влади або органів місцевого самоврядування чи їх посадових осіб, призначення на посаду здійснюється після отримання такого погодження.
 
626. 11. Не допускається переміщення поліцейських на вищі посади протягом 6 місяців з дня притягнення до адміністративної чи дисциплінарної відповідальності.
 
627. Стаття 65. Службове сумісництво поліцейських
 
628. 1. Поліцейський не може під час проходження служби займатися іншою оплачуваною діяльністю, крім науково-педагогічної, наукової або творчої.
 
629. Стаття 66. Перебування поліцейських у розпорядженні
 
630. 1. Зарахування поліцейських наказами по особовому складу в розпорядження органів Національної поліції для подальшого проходження служби під керівництвом посадових осіб, уповноважених призначати на посади поліцейських, допускається в разі:
 
631. 1) звільнення поліцейського з посади у зв’язку з виконанням дисциплінарного стягнення або виконання висновку поліцейської комісії про невідповідність займаній посаді, якщо до кінця визначеного строку виконання дисциплінарного стягнення або протягом десяти днів з дня ухвалення висновку про службову невідповідність не вирішено питання про його подальше проходження служби;
 
632. 2) повернення поліцейських, які відповідно до норм закону були відряджені (прикомандировані) до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, інших органів державної влади (закладів, установ) або відповідного органу місцевого самоврядування на час виконання відповідних повноважень на постійній основі із залишенням їх на службі в Національній поліції;
 
633. 3) застосування до поліцейського тримання під вартою як запобіжного заходу;
 
634. 4) якщо поліцейський відсутній за місцем проходження служби та за місцем проживання і більше десяти днів близьким родичам невідомо, де він перебуває, -до повернення поліцейського (у разі неприйняття іншого рішення про подальше проходження ним служби в Національній поліції) або до дня набрання законної сили рішенням суду про визнання його безвісно відсутнім чи оголошення померлим;
 
635. 5) скорочення штатних посад, що займають поліцейські, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (шестирічного віку - за медичними показниками), якщо немає можливості перемістити таких осіб на вакантні посади, -до закінчення відпустки по догляду за дитиною.
 
636. 2. Поліцейські звільняються з посад та зараховуються в розпорядження наказами керівників, уповноважених призначати на такі посади поліцейських.
 
637. 3. Поліцейські, які зараховані в розпорядження відповідно до пунктів 1-2 частини першої цієї статті, продовжують проходити службу згідно із законом, виконуючи обов’язки служби відповідно до тимчасових функціональних обов’язків, визначені керівником відповідного органу (закладу, установи) Національної поліції, з урахуванням попередніх посад, які обіймав поліцейський, рівня його знань та професійного досвіду.
 
638. 4. Призначення на посади поліцейських, які перебувають у розпорядженні, проводиться в якомога коротший строк, але не пізніше ніж через два місяці з дня звільнення з попередньої посади і зарахування в розпорядження, за винятком випадків, визначених пунктами 3-5 частини першої цієї статті.
 
639. 5. До строку, зазначеного в частині четвертій цієї статті, не входить час перебування поліцейських на стаціонарному лікуванні. Сукупний строк призначення на посади поліцейських, які перебувають у розпорядженні, не повинен перевищувати 120 календарних днів.
 
640. 6. Поліцейський, якого звільнено з посади і зараховано в розпорядження, вважається таким, що перебуває в розпорядженні відповідного органу (установи, закладу), з дня, що настає за днем звільнення з посади, та дня, з якого він почав виконувати обов’язки за новою посадою, на яку його призначено, або до дня зарахування в розпорядження іншого органу (закладу, установи) Національної поліції для подальшого проходження там служби.
 
641. 7. Грошове забезпечення поліцейських, зарахованих у розпорядження, здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
 
642. Стаття 67. Порядок призначення поліцейських на посади під час здійснення реорганізації
 
643. 1. У разі здійснення реорганізації, унаслідок якої на підставі відповідного наказу скорочуються посади в органі чи окремому підрозділі органу (закладу, установи) Національної поліції, поліцейський, посада якого буде скорочена, має бути персонально попереджений про можливе наступне звільнення зі служби в Національній поліції за два місяці до такого звільнення.
 
644. 2. Поліцейський, посада якого скорочена, може бути призначений за його згодою на іншу посаду в будь-якому органі (закладі, установі) Національної поліції до закінчення двомісячного строку з дня його персонального попередження про можливе подальше звільнення зі служби в Національній поліції відповідно до частини першої цієї статті.
 
645. 3. Поліцейський, посада якого була скорочена і якого не призначено на іншу посаду в Національній поліції відповідно до частини другої цієї статті, після закінчення двомісячного строку з дня попередження про можливе подальше звільнення зі служби в Національній поліції має бути звільнений зі служби в Національній поліції на підставі пункту 4 частини першої статті 76 цього Закону.
 
646. 4. Перебування поліцейського, посада якого скорочена, на лікарняному, у відрядженні чи у відпустці не є перешкодою для його призначення на іншу посаду або звільнення зі служби в Національній поліції відповідно до положень цієї статті.
 
647. 5. Поліцейський, посада якого була скорочена, до дня його призначення на іншу посаду в Національній поліції або звільнення зі служби в Національній поліції зобов’язаний виконувати обов’язки за останньою посадою, яку він обіймав, якщо керівник органу (закладу, установи) Національної поліції не покладе на нього інші обов’язки.
 
648. 6. Якщо поліцейський, посада якого була скорочена, звернувся до керівника відвідного органу (закладу, установи) з клопотанням про надання йому відпустки, така відпустка може бути надана на підставах та в порядку, визначеному цим Законом. Тривалість наданої відпустки в такому випадку не може перевищувати загальну кількість днів, що залишилися до передостаннього дня двомісячного строку з дня персонального попередження поліцейського про можливе наступне звільнення зі служби в Національній поліції.
 
649. 7. Поліцейському, посада якого скорочена, грошове забезпечення виплачується включно до дня призначення на іншу посаду або дня звільнення зі служби в Національній поліції в розмірі, визначеному за останньою штатною посадою, яку він обіймав на момент її скорочення. Розмір щомісячної премії встановлюється рішенням керівника органу (закладу, установи) Національної поліції.
 
650. Стаття 68. Порядок тимчасового виконання обов’язків поліцейським
 
651. 1. У зв’язку зі службовою необхідністю на поліцейського, який займає штатну посаду, може бути покладено тимчасове виконання обов’язків за іншою посадою, а саме:
 
652. 1) вакантною - за його згодою;
 
653. 2) невакантною - у разі тимчасової відсутності або внаслідок усунення чи відсторонення від посади поліцейського, який займає таку посаду, незалежно від його згоди.
 
654. 2. Безперервний строк тимчасового виконання обов’язків не повинен перевищувати чотирьох місяців.
 
655. 3. Тимчасове виконання обов’язків покладається на поліцейських письмовим наказом керівника органу (закладу, установи) Національної поліції, який уповноважений призначати на відповідну посаду згідно з цим Законом.
 
656. Керівники органів (закладів, установ) Національної поліції можуть уповноважувати начальників структурних підрозділів таких органів (закладів, установ) самостійно приймати рішення про тимчасове покладення обов’язків за іншою невакантною посадою цього ж підрозділу на поліцейських, які їм підпорядковані.
 
657. 4. Для тимчасового заміщення посад, що обіймають поліцейські, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (шестирічного віку - за медичними показниками), на період перебування в таких відпустках керівники органів Національної поліції можуть призначати на ці посади інших поліцейських, а також приймати на роботу з призначенням на ці посади цивільних осіб, у тому числі державних службовців, які мають споріднені спеціальності, з укладенням з ними на цей період строкового трудового договору відповідно до вимог закону.
 
658. Стаття 69. Відсторонення поліцейського від виконання службових обов’язків ( посади)
 
659. 1. Поліцейський, щодо якого проводиться службове розслідування, може бути відсторонений від виконання службових обов’язків у порядку, визначеному Дисциплінарним статутом.
 
660. 2. Поліцейський, який є начальником органу (підрозділу) поліції, відстороняється від виконання службових обов’язків у разі прийняття відповідною місцевою радою резолюції недовіри згідно з положеннями статті 86 цього Закону.
 
661. 3. Поліцейський, щодо якого здійснюється кримінальне провадження, може бути відсторонений від посади в порядку, визначеному Кримінальним процесуальним кодексом.
 
662. 4. Відсторонення поліцейського від виконання службових обов’язків є тимчасовим недопущенням поліцейського до виконання обов’язків за займаною посадою.
 
663. 5. За особою, відстороненою від виконання службових обов’язків (посади), зберігаються всі види грошового забезпечення, які були їй визначені до відсторонення, за винятком премії.
 
664. 6. Поліцейський вважається відстороненим від виконання службових обов’язків з моменту видання відповідного наказу та до дня видання наказу про допуск до виконання службових обов’язків за займаною посадою.
 
665. У разі, якщо поліцейського, відстороненого від виконання службових обов’язків (посади), було звільнено зі служби в Національній поліції до дня видання наказу про допуск до виконання службових обов’язків за займаною посадою, він вважається таким, що був відсторонений від виконання службових обов’язків за посадою до дня звільнення зі служби в Національній поліції. Протягом періоду, коли поліцейського відсторонено від виконання службових обов’язків (посади), призначення такої особи на будь-яку іншу посаду заборонено.
 
666. 7. Якщо поліцейського було відсторонено від виконання службових обов’язків (посади), його можуть допустити до виконання службових обов’язків за займаною посадою або призначити на іншу посаду лише після скасування підстави відсторонення та видання відповідного наказу.
 
667. 8. На період відсторонення від виконання службових обов’язків (посади) у поліцейського вилучається службове посвідчення і табельна вогнепальна зброя. Службове посвідчення поліцейського, відстороненого від виконання службових обов’язків (посади), зберігається в його безпосереднього начальника. Табельна вогнепальна зброя поліцейського, відстороненого від виконання службових обов’язків (посади), зберігається в черговій частині органу (закладу, установи), де проходить службу поліцейський.
 
668. Стаття 70. Відрядження поліцейських до державних (міждержавних) органів, установ і організацій із залишенням на службі в Національній поліції
 
669. 1. Поліцейські за їхньою згодою можуть бути відряджені до державних органів, установ і організацій із залишенням на службі в Національній поліції, але зі звільненням із займаної посади з подальшим призначенням на посади відповідно до переліку посад, які можуть бути заміщені співробітниками Національної поліції в державних органах, установах і організаціях, що затверджується Президентом України.
 
670. 2. У разі потреби в поліцейських для заміщення вакантних посад у державних органах, установах і організаціях керівники таких органів державної влади, установ і організацій надсилають до Національної поліції письмовий запит про основні характеристики зазначених посад та професійні, освітні і кваліфікаційні вимоги, яким повинні відповідати поліцейські для зайняття таких посад.
 
671. 3. Рішення про відрядження поліцейських приймає керівник Національної поліції.
 
672. 4. Відрядження оформлюється на підставі запиту керівника державного органу, установи, організації, рапорту поліцейського та відповідного подання його прямого керівника.
 
673. 5. Про призначення відряджених поліцейських на посади керівники відповідних державних органів, установ і організацій мають письмово повідомити Національну поліцію.
 
674. 6. Звільнення з посад відряджених поліцейських здійснюється за рішенням керівника державного органу, установи, організації з подальшим направленням їх у розпорядження Національної поліції.
 
675. 7. За службової потреби керівник Національної поліції може в будь-який час відкликати з державного органу, установи чи організації відряджених поліцейських, повідомивши за місяць про таке відкликання керівника державного органу, установи чи організації з наданням відповідної заміни.
 
676. 8. Звільнені з посади відряджені поліцейські мають бути направлені в місячний строк у розпорядження Національної поліції з приписом, службовою характеристикою та наказом про звільнення з посади.
 
677. До зазначеного строку не включається час перебування поліцейського у відпустці, відрядженні, на лікарняному.
 
678. 9. Після повернення в розпорядження Національної поліції поліцейський має бути призначений на попередню посаду або іншу рівнозначну посаду з урахуванням рівня його освіти, фізичної підготовки та стану здоров’я.
 
679. 10. За відрядженими до державних органів, установ і організацій поліцейськими та членами їх сімей зберігаються всі гарантії та пільги, визначені законом для такої категорії осіб.
 
680. 11. Нагородження (заохочення) поліцейських, відряджених до державних органів, установ і організацій, державними нагородами та відомчими відзнаками здійснюється на загальних підставах за поданням керівника державного органу, установи, організації, до яких вони відряджені.
 
681. Стаття 71. Професійне навчання поліцейських
 
682. 1. Професійне навчання поліцейських складається з:
 
683. 1) первинної професійної підготовки;
 
684. 2) підготовки у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання;
 
685. 3) післядипломної освіти;
 
686. 4) службової підготовки - системи заходів, спрямованих на закріплення та оновлення необхідних знань, умінь та навичок працівника поліції з урахуванням оперативної обстановки, специфіки та профілю його оперативно-службової діяльності.
 
687. 4. Порядок, організація та терміни проведення професійного навчання визначає Міністерство внутрішніх справ України.
 
688. Стаття 72. Первинна професійна підготовка
 
689. 1. Поліцейські, які вперше прийняті на службу до Національної поліції, з метою набуття спеціальних навичок, необхідних для виконання повноважень Національної поліції, зобов’язані пройти первинну професійну підготовку за відповідними навчальними програмами (планами), затвердженими Міністерством внутрішніх справ.
 
690. 2. Положення цієї статті не поширюються на тих, хто здобуває вищу освіту на денній формі навчання за державним замовленням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських.
 
691. 3. Порядок і умови проходження первинної професійної підготовки визначає Міністерство внутрішніх справ України.
 
692. 4. Поліцейські після успішного закінчення курсу первинної професійної підготовки повертаються до органів (закладів, установ) Національної поліції, з яких вони були направлені для проходження первинної підготовки, для подальшого проходження служби в Національній поліції відповідно до цього Закону.
 
693. 5. Поліцейські, відраховані з навчальних закладів, де вони проходили первинну професійну підготовку, до закінчення навчання, а також поліцейські, які після закінчення курсу первинної професійної підготовки отримали незадовільні оцінки за результатами іспитів, повертаються до органів (закладів, установ) Національної поліції, з яких вони прибули на навчання, з подальшим звільненням зі служби в Національній поліції.
 
694. 6. Поліцейські, достроково відраховані з навчальних закладів, де вони проходили первинну професійну підготовку, за станом здоров’я, мають бути звільнені зі служби в Національній поліції на підставі пункту 2 частини першої статті 76 цього Закону.
 
695. Поліцейські, які достроково відраховані з навчальних закладів, де вони проходили первинну професійну підготовку, через недисциплінованість, невиконання навчального плану, небажання продовжувати або проходити навчання, а також поліцейські, які після закінчення курсу первинної професійної підготовки склали іспити і отримали незадовільні оцінки, підлягають звільненню зі служби в Національній поліції на підставі пунктів 5 або 6 частини першої статті 76 цього Закону.
 
696. 7. Заборонено залучати поліцейських, які не пройшли первинну професійну підготовку, до виконання повноважень Національної поліції, допускати до роботи з інформацією з обмеженим доступом або до будь-якої діяльності, пов’язаної з використанням зброї та спеціальних засобів (крім навчальних та тренувальних занять під час проходження первинної підготовки).
 
697. Стаття 73. Підготовка поліцейських у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання
 
698. 1. До вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, можуть бути зараховані громадяни України, яким станом на 31 грудня року вступу виповниться 17 років.
 
699. 2. Підготовка фахівців за державним замовленням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, проводиться на підставі контракту про здобуття освіти, який укладається між навчальним закладом, відповідним органом поліції та особою, яка навчається.
 
700. 3. Розподіл випускників вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, що навчаються на денній формі навчання за державним замовленням, здійснюється комісіями з персонального розподілу з урахуванням інтересів служби відповідно до набутої випускником кваліфікації, спеціальності та спеціалізації.
 
701. 4. Особи, які навчаються за державним замовленням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, у разі дострокового розірвання контракту про здобуття освіти з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції на підставі підпунктів 2, 4 частини першої статті 76 цього Закону, а також поліцейські, звільнені зі служби в поліції протягом трьох років після закінчення вищезазначених навчальних закладів з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції на підставі підпунктів 2, 4 частини першої статті 76 цього Закону, відшкодовують Міністерству внутрішніх справ України витрати, пов’язані з їх утриманням у вищому навчальному закладі в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
 
702. 5. У разі відмови від добровільного відшкодування витрат, указаних у частині четвертій цієї статті, таке відшкодування здійснюється в судовому порядку.
 
703. 6. Порядок добору, направлення та зарахування на навчання до вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, установлює Міністерство внутрішніх справ.
 
704. Стаття 74. Післядипломна освіта поліцейських
 
705. 1. Післядипломна освіта поліцейських здійснюється на загальних засадах, визначених Законом України „Про вищу освіту", з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, і складається з:
 
706. 1) спеціалізації;
 
707. 2) перепідготовки;
 
708. 3) підвищення кваліфікації;
 
709. 4) стажування.
 
710. 2. Післядипломна освіта поліцейських може здійснюватися як безпосередньо в підрозділах поліції, так і в навчальних закладах, у тому числі на договірних умовах.
 
711. 3. Поліцейські зобов’язані проходити підвищення кваліфікації за відповідним напрямом службової діяльності:
 
712. 1) не рідше одного разу на три роки;
 
713. 2) перед призначенням на керівну посаду, у тому числі вищу керівну посаду відносно до займаної.
 
714. 4. Поліцейські, які не пройшли підвищення кваліфікації відповідно до цієї статті або не виконали відповідну навчальну програму (отримали незадовільні оцінки за її підсумками), не можуть бути призначені на вищі посади.
 
715. 5. Поліцейські, які не виконали під час проходження підвищення кваліфікації відповідну навчальну програму (отримали незадовільні оцінки за її підсумками), можуть бути знову направлені для проходження підвищення кваліфікації не раніше ніж через рік.
 
716. 6. Підвищення кваліфікації поліцейських здійснюється у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання за відповідними програмами, погодженими Міністерством внутрішніх справ.
 
717. 7. Порядок організації післядипломної освіти поліцейських установлює Міністерство внутрішніх справ з урахуванням положень цього та інших законів.
 
718. 8. За результатами успішного проходження спеціалізації, перепідготовки та підвищення кваліфікації поліцейському видається документ за зразком, визначеним Міністерством внутрішніх справ.
 
719. Стаття 75. Граничний вік перебування на службі
 
720. 1. Поліцейські, які мають спеціальні звання молодшого складу Національної поліції, перебувають на службі до досягнення ними 45-річного віку.
 
721. 2. Особи, які мають спеціальні звання середнього і вищого складу Національної поліції, залежно від присвоєних їм спеціальних звань, перебувають на службі до досягнення ними такого віку:
 
722. 1) до підполковників поліції включно - 45 років;
 
723. 2) полковники, генерали поліції - 50 років.
 
724. 3. Поліцейські, які досягли граничного віку перебування на службі, мають бути звільнені зі служби.
 
725. 4. У разі необхідності керівники, уповноважені призначати на посади поліцейських, можуть залишити на службі поліцейських за їхнім клопотанням понад граничний вік перебування, але не більше ніж на 5 років виключно в разі, якщо такий поліцейський має високу професійну підготовку і досвід практичної роботи на займаній посаді та визнаний придатним за станом здоров’я для проходження служби.
 
726. 5. У виняткових випадках керівник Національної поліції може повторно продовжити таким особам строк служби до 5 років.
 
727. 6. Поліцейські, які перебувають на службі понад граничний вік, за їхнім клопотанням або за ініціативою керівника, уповноваженого призначати їх на посаду, можуть бути звільнені зі служби до закінчення строку, на який їм продовжено службу на підставах, визначених цим Законом.
 
728. Стаття 76. Звільнення зі служби в Національній поліції
 
729. 1. Поліцейський звільняється зі служби в Національній поліції, а служба в Національній поліції припиняється:
 
730. 1) у зв’язку із закінченням строку контракту;
 
731. 2) через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в Національній поліції;
 
732. 3) за віком - у разі досягнення встановленого для нього цим Законом граничного віку перебування на службі в Національній поліції;
 
733. 4) у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів;
 
734. 5) через службову невідповідність;
 
735. 6) у зв’язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту;
 
736. 7) за власним бажанням;
 
737. 8) у зв’язку з переходом у встановленому порядку на роботу до інших міністерств і відомств (організацій);
 
738. 9) у зв’язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі;
 
739. 10) у разі набрання законної сили рішенням суду щодо притягнення до відповідальності за вчинення адміністративного корупційного правопорушення, пов’язаного з порушенням обмежень, передбачених Законом України „Про запобігання корупції", або кримінального правопорушення;
 
740. 11) у зв’язку з набуттям громадянства або підданства іншої держави.
 
741. 4. Днем звільнення вважається день видання наказу про звільнення або дата, зазначена в наказі про звільнення.
 
742. 5. День звільнення вважається останнім днем служби.
 
743. Стаття.77 Стаж служби в Національній поліції
 
744. 1. Стаж служби в Національній поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
 
745. 2. До стажу служби в Національній поліції зараховуються:
 
746. 1) служба в Національній поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими з дня призначення на відповідну посаду;
 
747. 2) військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
 
748. 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
 
749. 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах державної виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ або на службі в Національній поліції;
 
750. 5) час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих;
 
751. 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
 
752. 3. Під час обчислення стажу служби в Національній поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
 
753. 4. Порядок обчислення вислуги років у Національній поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
 
754. Стаття 78. Особові справи поліцейських
 
755. 1. Проходження служби поліцейським відображається в його особовій справі.
 
756. 2. До особової справи вноситься автобіографічна інформація поліцейського та членів його сім’ї, інформація про проходження служби, трудову діяльність та інша інформація, що характеризує професійні, освітні та особисті якості особи, місце її проживання, а також інша необхідна інформація, визначена законом та іншими нормативно-правовими актами.
 
757. 3. Порядок формування та ведення особових справ поліцейських визначає Міністр внутрішніх справ.
 
758. Стаття 79. Види спеціальних звань поліцейських
 
759. 1. Установлюються такі спеціальні звання поліцейських:
1) спеціальні звання молодшого складу:
рядовий поліції;
капрал поліції;
сержант поліції;
старший сержант поліції;
2) спеціальні звання середнього складу;
молодший лейтенант поліції;
лейтенант поліції;
старший лейтенант поліції;
капітан поліції;
майор поліції;
підполковник поліції;
полковник поліції;
3) спеціальні звання вищого складу поліції:
генерал поліції третього рангу;
генерал поліції другого рангу;
генерал поліції першого рангу.
2. Граничні спеціальні звання молодшого, середнього складу за штатними посадами встановлюються начальником Національної поліції.
3. Граничні спеціальні звання поліції вищого складу Національної поліції за штатними посадами встановлюються Президентом України.
Стаття 80. Присвоєння первинних спеціальних звань
1. Первинні звання молодшого складу Національної поліції присвоюються керівниками органів Національної поліції, керівниками навчальних закладів, які здійснюють підготовку поліцейських, та науково-дослідних установ Національної поліції, які приймають рішення про прийняття на службу до Національної поліції одночасно з рішенням про прийняття на службу та призначення на посаду.
2. Первинні спеціальні звання середнього складу Національної поліції присвоює керівник Національної поліції в порядку, визначеному Міністерством внутрішніх справ України.
3. Первинні спеціальні звання вищого складу Національної поліції присвоюються Президентом України.
4. Громадянам, уперше прийнятим на службу до Національної поліції, присвоюється звання рядового поліції, якщо відсутні визначені цим Законом підстави для присвоєння іншого спеціального звання.
5. Громадянам, які мають вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем "молодший бакалавр", після прийняття на службу до Національної поліції та призначення на посади, що заміщуються особами середнього і вищого складу Національної поліції, присвоюється первинне спеціальне звання молодшого лейтенанта поліції.
6. Громадянам, які мають вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем не нижче бакалавра, після прийняття на службу до Національної поліції та призначення на посади, які заміщуються особами середнього і вищого складу Національної поліції, присвоюється первинне спеціальне звання лейтенанта поліції.
7. Військовослужбовцям та громадянам, які мають військові або спеціальні звання, класні чини, під час прийняття на службу до Національної поліції присвоюються первинні спеціальні звання Національної поліції, відповідні наявним у них військовим або спеціальним званням, класним чинам, у порядку, визначеному Міністерством внутрішніх справ.
8. Громадянам, які були звільнені зі служби в Національній поліції, під час повторного прийняття на службу присвоюється спеціальне звання поліції, яке вони мали на момент звільнення.
 
760. Стаття 81. Присвоєння чергових спеціальних звань Національної поліції
 
761. 1. Чергові спеціальні звання поліції присвоюються після закінчення строку вислуги в попередньому званні, якщо інше не визначено цим Законом, за умови відповідності спеціального звання, що присвоюється, спеціальному званню, передбаченому займаною штатною посадою, відсутності незнятих дисциплінарних стягнень.
 
762. 2. Чергове спеціальне звання молодшого лейтенанта поліції присвоюється:
 
763. 1) поліцейським з числа осіб молодшого складу, які без відриву від служби здобули вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем "молодший бакалавр" та проходять службу (призначені) на посадах, що заміщуються особами середнього складу Національної поліції;
 
764. 2) поліцейським з числа осіб молодшого складу Національної поліції, які заочно навчаються на останньому курсі вищих навчальних закладів, що здійснюють підготовку фахівців за освітньо-кваліфікаційними рівнями бакалавра та вище, і проходять службу (призначені) на посадах, які заміщуються особами середнього і вищого складу.
 
765. 3. Чергове спеціальне звання лейтенанта поліції присвоюється:
 
766. 1) молодшим лейтенантам Національної поліції, у яких закінчився строк вислуги в цьому званні;
 
767. 2) молодшим лейтенантам поліції, які після закінчення вищого навчального закладу набули кваліфікацію бакалавра та вище;
 
768. 3) курсантам і слухачам - випускникам вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських та набули кваліфікацію бакалавра та вище;
 
769. 4) поліцейським з числа молодшого складу Національної поліції, які без відриву від служби закінчили вищі навчальні заклади та набули кваліфікацію бакалавра і вище та проходять службу (призначені) на посадах, що заміщуються особами середнього і вищого складу Національної поліції.
 
770. 4. Курсантам - випускникам вищих навчальних закладів, які здійснюють підготовку поліцейських та набули кваліфікацію бакалавра і вище та отримали диплом з відзнакою, керівник Національної поліції може присвоїти чергове спеціальне звання старшого лейтенанта Національної поліції.
 
771. 5. Чергові спеціальні звання Національної поліції мають право присвоювати:
 
772. 1) керівники Національної поліції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, науково-дослідних установ, ректори (керівники) вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, та прирівняні до них керівники, -спеціальні звання Національної поліції молодшого, середнього складу Національної поліції до підполковника Національної поліції включно поліцейським, щодо яких вони є безпосередніми або прямими керівниками (начальниками);
 
773. 2) керівник Національної поліції - спеціальні звання Національної поліції молодшого, середнього складу Національної поліції до полковника Національної поліції включно, у тому числі заступникам керівника Національної поліції;
 
774. 3) Міністр внутрішніх справ України - спеціальні звання Національної поліції молодшого, середнього складу Національної поліції до полковника Національної поліції включно, керівнику Національної поліції;
 
775. 4) Президент України - спеціальні звання Національної поліції вищого складу Національної поліції.
 
776. Стаття 82. Строки вислуги в спеціальних званнях Національної поліції
 
777. 1. Установлюються такі строки вислуги в спеціальних званнях Національної поліції:
 
778. капрал поліції - 1 рік
 
779. сержант поліції - 3 роки
 
780. молодший лейтенант поліції - 1 рік
 
781. лейтенант поліції - 2 роки
 
782. старший лейтенант поліції - 3 роки
 
783. капітан поліції - 4 роки
 
784. майор поліції - 4 роки
 
785. підполковник поліції - 5 років
 
786. 2. Строки вислуги в званнях рядового поліції, старшого сержанта поліції та полковника поліції, генерала поліції третього рангу, генерала поліції другого рангу не встановлюються.
 
787. 3. Строк вислуги в спеціальному званні обчислюється від дня підписання наказу про присвоєння звання.
 
788. 4. Поліцейським, пониженим у спеціальному званні на один ступінь, строк вислуги для присвоєння чергового спеціального звання починає обраховуватися з дня видання наказу по особовому складу про пониження в попередньому спеціальному званні на один ступінь.
 
789. 5. Громадянам, які були повторно прийняті на службу до Національної поліції, до вислуги років у спеціальному званні зараховується строк вислуги в званні до звільнення зі служби.
 
790. 6. Поліцейським, поновленим у спеціальному званні у зв’язку із скасуванням як незаконного наказу про присвоєння спеціального звання, до вислуги років для отримання чергового спеціального звання зараховується строк вислуги в спеціальному званні, що було їм присвоєно внаслідок видання незаконного наказу, а також строк вислуги в наявному спеціальному званні до видання незаконного наказу.
 
791. 7. Чергові спеціальні звання Національної поліції до полковника поліції включно слухачам (у тому числі аспірантам (ад’юнктам) і докторантам) вищих навчальних закладів із специфічними умовами, які здійснюють підготовку поліцейських, присвоюються під час навчання після закінчення встановленого строку вислуги в спеціальному званні в разі відповідності чергового спеціального звання званню, передбаченому останньою штатною посадою, яку вони займали перед вступом до навчального закладу, аспірантури (ад’юнктури) чи докторантури без урахування наступних змін (підвищення чи пониження), унесених до штату за цією посадою.
 
792. 8. Присвоєння чергових спеціальних звань поліцейським, прикомандированим або відрядженим із залишенням у кадрах Національної поліції до інших органів державної влади (установ, організацій), органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, здійснюється за поданням керівників зазначених органів (установ, організацій) з додержанням вимог, передбачених цим Законом, за умови відповідності чергового спеціального звання спеціальному званню, передбаченому останньою займаною штатною посадою, яку співробітник займав до відрядження.
 
793. Стаття 83. Присвоєння спеціальних звань достроково та присвоєння спеціального звання на один ступінь вище від звання, передбаченого займаною штатною посадою
 
794. 1. Достроково спеціальні звання можуть бути присвоєні в порядку заохочення після закінчення не менш половини визначеного строку вислуги в спеціальному званні (у разі дострокового присвоєння спеціального звання посмертно - незалежно від строку вислуги в попередньому спеціальному званні та займаній штатній посаді) у разі відповідності спеціального звання, що присвоюється, спеціальному званню, передбаченому займаною штатною посадою.
 
795. 2. Чергові спеціальні звання Національної поліції на один ступінь вище від спеціального звання, передбаченого займаною штатною посадою, можуть присвоюватися в порядку заохочення після закінчення не менш ніж півтора строку вислуги за попереднім спеціальним званням.
 
796. Зазначене в цій частині положення не поширюється на випадки, коли спеціальним званням, передбаченим штатною посадою, є спеціальне звання старшого сержанта Національної поліції або полковника поліції.
 
797. 3. Підстави та порядок застосування заохочення у вигляді дострокового присвоєння спеціального звання та присвоєння спеціального звання на один ступінь вище від звання, передбаченого займаною штатною посадою, визначаються Дисциплінарним статутом.
 
798. 4. Поліцейським, які звільняються зі служби за віком або через хворобу, мають вислугу 25 років і більше в календарному обчисленні, після закінчення визначеного строку вислуги в наявному спеціальному званні за поданням прямих начальників може бути присвоєно чергове спеціальне звання Національної поліції на один ступінь вище від спеціального звання, передбаченого займаною посадою, до підполковника поліції включно.
 
799. Стаття 84. Пониження та позбавлення спеціальних звань Національної поліції
 
800. 1. Поліцейський може бути понижений у спеціальному званні на один ступінь унаслідок застосування відповідного дисциплінарного стягнення на підставах і в порядку, визначеними Дисциплінарним статутом.
 
801. 2. Поліцейським, пониженим у спеціальному званні на один ступінь, чергові спеціальні звання присвоюються в порядку, визначеному цим Законом.
 
802. 3. Поліцейські можуть бути позбавлені спеціального звання за вчинення кримінального правопорушення на підставі вироку суду, що набрав законної сили.
 
803. 4. Наказ про присвоєння спеціального звання Національної поліції, виданий з порушенням вимог, установлених цим Законом, має бути скасований незалежно від часу, що пройшов з моменту його видання, наказом начальника органу Національної поліції, який видав такий наказ (його наступника), наказом вищого начальника або на підставі рішення суду.
 
804. 5. Указ Президента України про присвоєння спеціального звання Національної поліції, виданий з порушенням вимог, визначених цим Законом, підлягає скасуванню незалежно від часу, що пройшов з моменту його видання, Указом Президента України або на підставі рішення суду.
 
805. 6. Поліцейський, якому було присвоєно спеціальне звання внаслідок видання незаконного наказу, має бути поновлений в спеціальному званні, яке він мав до видання наказу, незалежно від його вини у виданні незаконного наказу та подальшого присвоєння спеціальних звань.
 
806. 7. У разі, якщо на момент видання наказу про скасування наказу про присвоєння спеціального звання поліцейський має повну вислугу років для присвоєння чергового спеціального звання, йому має бути присвоєно чергове спеціальне звання за умови дотримання вимог, визначених цим Законом.
 
807. РОЗДІЛ VІІІ
 
808. ГРОМАДСЬКИЙ КОНТРОЛЬ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ
 
809. Стаття 85. Звіт про поліцейську діяльність
 
810. 1. З метою інформування громадськості про діяльність поліції керівник Національної поліції та керівники територіальних органів Національної поліції раз на рік готують та опубліковують на офіційних веб-порталах органів Національної поліції звіт про діяльність Національної поліції.
 
811. 2. Щорічний звіт про діяльність Національної поліції повинен містити інформацію про заходи, які вживалися Національною поліцією, та результати, отримані Національною поліцією.
 
812. 3. Керівники територіальних органів Національної поліції зобов’язані регулярно оприлюднювати статистичні та аналітичні дані про вжиті заходи щодо виявлення, запобігання та припинення порушень публічного порядку на офіційних веб-порталах органів, які вони очолюють.
 
813. Стаття 86. Прийняття резолюції недовіри керівникам органів Національної поліції
 
814. 1. Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Київська та Севастопольська міські ради, обласні та районні ради мають право за результатами оцінки діяльності органу Національної поліції на території відповідно Автономної Республіки Крим, міст Києва та Севастополя, відповідної області або району своїм рішенням прийняти резолюцію недовіри керівнику відповідного органу (підрозділу) Національної поліції, що є підставою для звільнення його із займаної посади.
 
815. 2. Рішення про прийняття резолюції недовіри керівнику органу (підрозділу) Національної поліції може бути прийнято не раніше, ніж через один рік після його призначення на посаду.
 
816. 3. Рішення про прийняття резолюції недовіри керівнику органу (підрозділу) Національної поліції вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше двох третин від складу депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Київської та Севастопольської міських рад, обласних та районних рад відповідно.
 
817. 4. У рішенні про прийняття резолюції недовіри керівнику органу (підрозділу) Національної поліції мають бути зазначені мотиви для його прийняття з посиланням на обставини, що їх обґрунтовують.
 
818. 5. Завірена належним чином копія рішення про прийняття резолюції недовіри керівнику органу (підрозділу) Національної поліції негайно надсилається кур’єром або поштовою кореспонденцією з повідомленням про отримання керівнику органу Національної поліції, до повноважень якого належить право призначення та звільнення з посади начальника органу (підрозділу) поліції, щодо якого відповідний орган прийняв резолюцію недовіри.
 
819. 6. Керівник органу Національної поліції, до повноважень якого належить право призначення на посаду та звільнення з посади керівника органу (підрозділу) Національної поліції, щодо якого прийнято резолюцію недовіри, з моменту надходження до очолюваного ним органу завіреної належним чином копії рішення відповідної місцевої ради про прийняття резолюції недовіри зобов’язаний негайно своїм наказом звільнити з посади такого керівника або відсторонити його від виконання службових обов’язків та призначити службову перевірку для вивчення обставин, що слугували мотивами для прийняття місцевою радою такого рішення. Про прийняте рішення відповідна місцева рада інформується в одноденний строк.
 
820. 7. Службова перевірка для вивчення обставин, що слугували мотивами для прийняття місцевою радою резолюції недовіри керівника органу (підрозділу) Національної поліції, проводиться в десятиденний строк.
 
821. 8. За результатами проведеної службової перевірки керівник органу Національної поліції, до повноважень якого належить право на призначення та звільнення з посади керівника органу (підрозділу) Національної поліції, щодо якого прийнято резолюцію недовіри, зобов’язаний протягом трьох робочих днів з дня закінчення перевірки прийняти рішення про подальше перебування такого керівника на займаній посаді.
 
822. 9. Про прийняте рішення стосовно подальшого перебування керівника, щодо якого прийнято резолюцію недовіри, на займаній посаді письмово інформується місцева рада, яка прийняла резолюцію недовіри.
 
823. 10. У разі прийняття рішення про залишення керівника органу (підрозділу) Національної поліції, щодо якого прийнято резолюцію недовіри, на займаній посаді відповідний керівник органу Національної поліції повинен письмово поінформувати відповідну місцеву раду про причини прийняття такого рішення та надати копії матеріалів проведеної перевірки. Матеріали, що містять інформацію з обмеженим доступом надаються на підставах та в порядку, визначеними законом.
 
824. 11. Місцева рада, яка прийняла резолюцію недовіри, протягом одного місяця з дня отримання рішення про залишення на посаді керівника органу (підрозділу) Національної поліції, щодо якого прийнято резолюцію недовіри, та копій матеріалів проведеної перевірки має право повторно розглянути питання про прийняття резолюції недовіри керівнику органу (підрозділу) Національної поліції.
 
825. 12. У разі, якщо при повторному розгляді за рішення про прийняття резолюції недовіри керівнику органу (підрозділу) Національної поліції проголосувало не менше трьох четвертих від складу відповідної місцевої ради, таке рішення вважається остаточним і підлягає обов’язковому виконанню в триденний строк з моменту прийняття.
 
826. 13. У разі, якщо керівник органу Національної поліції, до повноважень якого належить право на призначення на посаду та звільнення з посади керівника органу (підрозділу) Національної поліції, щодо якого прийнято резолюцію недовіри, протягом чотирнадцяти днів з дня отримання відповідного рішення очолюваним органом не видав наказу про звільнення такого керівника або не надіслав до відповідної місцевої ради інформацію щодо залишення на посаді такого керівника разом із матеріалами проведеної перевірки, рішення місцевої ради про прийняття резолюції недовіри набуває статус остаточного і підлягає обов’язковому виконанню в триденний строк.
 
827. Стаття 87. Взаємодія між керівниками територіальних органів Національної поліції та представниками органів місцевого самоврядування
 
828. 1. Керівники територіальних органів Національної поліції повинні не менше одного разу на два місяці проводити відкриті зустрічі з представниками органів місцевого самоврядування на рівнях областей, районів, міст та сіл з метою налагодження ефективної співпраці між Національною поліцією та органами місцевого самоврядування і населенням. На таких зустрічах обговорюється діяльність Національної поліції, визначаються поточні проблеми та обираються найефективніші способи їх вирішення.
 
829. 2. Керівники територіальних органів Національної поліції з метою підвищення авторитету та довіри населення до Національної поліції систематично інформують громадськість про стан правопорядку, заходи, які вживаються щодо попередження правопорушень.
 
830. Стаття 88. Спільні проекти з громадськістю
 
831. 1. Національна поліція взаємодіє з громадськістю шляхом підготовки та виконання спільних проектів, програм та заходів для задоволення потреб населення та покращення ефективності виконання Національною поліцією покладених на неї завдань.
 
832. 2. Співпраця між Національною поліцією та громадськістю спрямована на виявлення та усунення проблем, пов’язаних із здійсненням поліцейської діяльності, і сприяння застосуванню сучасних методів для підвищення результативності та ефективності здійснення такої діяльності.
 
833. 3. Національна поліція надає підтримку програмам правового виховання, пропагує правові знання в освітніх установах, засобах масової інформації та у видавничій діяльності.
 
834. Стаття 89. Залучення громадськості до розгляду скарг на дії чи бездіяльність поліцейських
 
835. Контроль за діяльністю Національної поліції може здійснюватися у формі залучення представників громадськості до спільного розгляду скарг на дії чи бездіяльність поліцейських та до перевірки інформації про належне виконання покладених на них обов’язків відповідно до законів та інших нормативно-правових актів України.
 
836. Розділ ІХ
 
837. СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ПОЛІЦЕЙСЬКИХ
 
838. Стаття 90. Службовий час і час відпочинку поліцейських
 
839. 1. Особливий характер служби в Національній поліції містить такі спеціальні умови для певних категорій поліцейських:
 
840. 1) службу у святкові та вихідні дні;
 
841. 2) службу позмінно;
 
842. 3) службу з нерівномірним графіком;
 
843. 4) службу в нічний час.
 
844. 2. Розподіл службового часу поліцейських визначається розпорядком дня, який затверджує начальник відповідного органу (закладу, установи) Національної поліції.
 
845. 3. Для поліцейських установлюється п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями, а для курсантів (слухачів) вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які готують поліцейських, -шестиденний робочий тиждень з одним вихідним днем.
 
846. 4. Вихідні, святкові та неробочі дні є днями відпочинку для всіх поліцейських, крім залучених до виконання службових обов’язків.
 
847. 5. Поліцейським, які виконували службові обов’язки у вихідні, святкові та неробочі дні, крім поліцейських, що працюють у змінному режимі, відповідний час для відпочинку в порядку компенсації надається протягом двох наступних місяців.
 
848. Стаття 91. Відпустки поліцейських
 
849. 1. Поліцейським надаються щорічні чергові оплачувані відпустки в порядку та тривалістю, визначеними цим Законом.
 
850. 2. Поліцейському надаються також додаткові відпустки у зв’язку з навчанням, творчі відпустки, соціальні відпустки, відпустки без збереження заробітної плати (грошового забезпечення) та інші види відпусток відповідно до законодавства про відпустки.
 
851. Стаття 92. Обчислення тривалості відпусток поліцейських
 
852. 1. Обчислення тривалості відпусток поліцейського - подобове. Святкові та неробочі дні до тривалості відпусток не включаються.
 
853. 2. Тривалість щорічної основної оплачуваної відпустки поліцейського становить тридцять календарних днів, якщо законом не визначено більшої тривалості відпустки.
 
854. 3. За кожний повний календарний рік служби в Національній поліції по досягненню п’ятирічного стажу служби поліцейському надається один календарний день додаткової оплачуваної відпустки, але не більш як п’ятнадцять календарних днів.
 
855. 4. Тривалість чергової відпустки в році вступу на службу в Національній поліції обчислюється пропорційно з дня вступу до кінця року з розрахунку однієї дванадцятої частини відпустки за кожен повний місяць служби.
 
856. 5. Відпустка тривалістю менше 10 діб за бажанням особи рядового або начальницького складу може бути надана одночасно з черговою відпусткою в наступному році.
 
857. 6. Поліцейським дозволяється, за їх бажанням, використовувати відпустку частинами. Одна частина відпустки має бути не менше 10 діб.
 
858. 7. Чергова відпустка надається поліцейському, як правило, до кінця календарного року.
 
859. 8. Поліцейським, які захворіли під час чергової відпустки, після одужання вона продовжується на число невикористаних днів. Продовження відпустки здійснюється начальником, який надав її, на підставі відповідного документа, засвідченого в визначеному законом чи іншим нормативно-правовим актом порядку.
 
860. 9. Поліцейським у рік звільнення за власним бажанням, за віком, через хворобу чи скорочення штату в році звільнення, за їх бажанням, надається чергова відпустка, тривалість якої обчислюється пропорційно з розрахунку однієї дванадцятої частини відпустки за кожний повний місяць служби в році звільнення.
 
861. 10. За невикористану в році звільнення відпустку поліцейським, які звільняються з Національної поліції, виплачується грошова компенсація відповідно до закону.
 
862. Стаття 93. Грошове забезпечення поліцейських
 
863. 1. Поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
 
864. 2. Грошове забезпечення виплачується в розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, з урахуванням положень цього Закону.
 
865. 3. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
 
866. 4. За поліцейськими, які тимчасово проходять службу за межами України, зберігається виплата грошового забезпечення в національній валюті та виплачується винагорода в іноземній валюті за нормами і в порядку, що визначає Кабінет Міністрів України.
 
867. 5. Поліцейські, відряджені до інших державних органів, установ, організацій та прикомандировані відповідно до цього Закону, отримують грошове забезпечення, ураховуючи посадовий оклад за посадою, яку вони займають в органі, установі чи організації, до якої вони відряджені, а також інших видів грошового забезпечення, визначених цим Законом.
 
868. 6. Грошове забезпечення поліцейських має бути індексоване відповідно до законів України.
 
869. Стаття 94. Медичне забезпечення поліцейських
 
870. 1. Поліцейським гарантується безоплатне медичне забезпечення в закладах охорони здоров’я Міністерства внутрішніх справ.
 
871. 2. У разі відсутності за місцем проходження служби, місцем проживання або тимчасового перебування поліцейських закладу охорони здоров’я Міністерства внутрішніх справ чи відповідних відділень або спеціального медичного обладнання, необхідного для надання медичної допомоги, а також у невідкладних випадках медична допомога надається державними або комунальними закладами охорони здоров’я.
 
872. 3. У разі відсутності спеціального медичного обладнання, медичних фахівців або спеціалізованих відділень у закладах охорони здоров’я Міністерства внутрішніх справ, а також інших державних та комунальних закладах охорони здоров’я, медичних показань, визначених закладом охорони здоров’я Міністерства внутрішніх справ України, бюджетних асигнувань поліцейський може бути направлений за висновком відповідного закладу охорони здоров’я на обстеження або лікування до приватного закладу охорони здоров’я або іноземного медичного закладу за рахунок коштів Національної поліції.
 
873. Направлення поліцейських на лікування за межі України здійснюється на загальних підставах у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
 
874. 4. Члени сімей поліцейських (дружина (чоловік), діти до 18 років, а в разі їх навчання у вищих навчальних закладах - до 23 років), а також члени сімей поліцейських, які загинули (померли), пропали безвісти, стали інвалідами під час проходження служби в поліції (у тому числі під час участі в міжнародних миротворчих операціях), мають право на безоплатне медичне обслуговування в закладах Міністерства внутрішніх справ України.
 
875. 5. Поліцейські та члени їх сімей (дружина (чоловік), діти до 18 років, а в разі їх навчання у вищих навчальних закладах - до 23 років) мають право на пільгове реабілітаційне, санаторно-курортне лікування, оздоровлення та відпочинок у медичних реабілітаційних центрах, санаторіях, будинках відпочинку, пансіонатах та оздоровчих закладах Міністерства внутрішніх справ за рахунок бюджетних коштів, визначених на утримання Міністерства в порядку, що встановлюється Міністерством внутрішніх справ.
 
876. 6. Поліцейські сплачують 25 відсотків, а члени їх сімей - 50 відсотків собівартості путівки в таких закладах та інших відповідних закладах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ України.
 
877. 7. Члени сімей поліцейських, які загинули (померли) під час проходження служби в поліції, мають право на безкоштовне санаторно-курортне лікування та оздоровлення один раз на два роки. До таких членів сімей належать: дружина (чоловік), якщо вона (він) не одружилися вдруге, діти до 18 років, а в разі їх навчання у вищих навчальних закладах - до 23 років, а також діти - інваліди з дитинства (незалежно від їх віку).
 
878. 8. Громадяни України з числа колишніх поліцейських, які були звільнені зі служби за станом здоров’я, за віком, у зв’язку із скороченням штату та члени їх сімей (дружина (чоловік), діти до 18 років, а в разі їх навчання у вищих навчальних закладах - до 23 років) мають право на медичне забезпечення в закладах охорони здоров’я Міністерства внутрішніх справ відповідно до умов, визначених частинами 1-7 цієї статті.
 
879. 9. Поліцейські зобов’язані щороку проходити комплексний медичний огляд (диспансеризацію), а за необхідності - цільові медичні огляди, психофізіологічні обстеження і тестування в порядку, визначеному Міністром внутрішніх справ України.
 
880. Стаття 95. Житлове забезпечення поліцейських
 
881. 1. Поліцейські забезпечуються житлом на підставах і в порядку, визначених житловим законодавством.
 
882. 2. Поліцейські, які згідно із законом визнані такими, що потребують поліпшення житлових умов, житлова площа надається в першочерговому порядку.
 
883. Особам, які звільнені зі служби в поліції і визнані інвалідами першої групи внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час виконання службових обов’язків під час служби в поліції, або захворювання, одержаного під час проходження служби в поліції, і які згідно із законом визнані такими, що потребують поліпшення житлових умов, житлові приміщення надаються позачергово.
 
884. Членам сім’ї (дружині (чоловіку), дітям) поліцейського, який загинув під час виконання службових обов’язків, і які згідно із законом визнані такими, що потребують поліпшення житлових умов та на момент загибелі поліцейського перебували на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов у відповідному населеному пункті, житлове приміщення надається в позачерговому порядку.
 
885. 3. Поліцейським та членам їх сімей можуть надаватися житлові приміщення в гуртожитках та службові житлові приміщення в порядку і на умовах, визначених житловим законодавством.
 
886. 4. Поліцейські, які перебувають на обліку громадян, що потребують поліпшення житлових умов, під час звільнення зі служби в поліції за станом здоров’я, за віком, у зв’язку із скороченням штату залишаються на цьому обліку до одержання житла з державного житлового фонду до настання визначених законом підстав для зняття із зазначеного обліку.
 
887. 5. Керівники органів поліції мають право виплачувати поліцейським, які не мають власного житла в населеному пункті, де вони проходять службу, і винаймають житло на підставі договору житлового найму, компенсацію за найм у розмірі, що не перевищує трьох мінімальних заробітних плат, визначених на 1 січня відповідного календарного року.
 
888. Стаття 96. Одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.
 
889. 1. Одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання.
 
890. 2. Одноразова грошова допомога призначається і виплачується в разі:
 
891. 1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті працівника поліції внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за вищевикладених обставин;
 
892. 2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції;
 
893. 3) визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов’язків, пов’язаних із виконанням повноважень та основних завдань поліції відповідно до цього Закону, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
 
894. 4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням ним служби в поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
 
895. 5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов’язків, пов’язаних із здійсненням повноважень та основних завдань поліції відповідно до цього Закону, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;
 
896. 6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов’язаного із проходженням служби в поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.
 
897. 3. Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
 
898. Стаття 97. Особи, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги
 
899. 1. У випадках, зазначених у підпунктах 1, 2 пункту 2 статті 96 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім’ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) поліцейського.
 
900. 2. Члени сім’ї та батьки загиблого (померлого) поліцейського визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
 
901. Якщо одна із зазначених осіб відмовляється від отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання.
 
902. Стаття 98. Розміри одноразової грошової допомоги
 
903. 1. Розміри одноразової грошової допомоги поліцейських, а в разі їх загибелі (смерті) особам, які за цим Законом мають право на її отримання, визначаються, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб на час виплати такої допомоги.
 
904. 2. У разі настання випадків, зазначених у частині другій статті 96 цього Закону, одноразова грошова допомога призначається і виплачується в таких розмірах:
 
905. 1) загибелі (смерті) поліцейського (пункт 1) -500-кратного прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб;
 
906. 2) смерті поліцейського (пункт 2) -250-кратного прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб;
 
907. 3) визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 3, інвалідності:
 
908. а) Ігрупи - 250-кратного прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб;
 
909. б) ІІ групи - 200-кратного прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб;
 
910. в) ІІІ групи - 150-кратного прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб;
 
911. 4) визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 4, інвалідності:
 
912. а) Ігрупи - 120-кратного прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб;
 
913. б) ІІ групи - 90-кратного прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб;
 
914. в) ІІІ групи - 70-кратного прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб;
 
915. 5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) унаслідок причин, зазначених у пункті 5, -у розмірі 70-кратного прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб;
 
916. 6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) унаслідок причин, зазначених у пункті 6, -залежно від ступеня втрати працездатності у відповідних відсотках від 70-кратного прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб.
 
917. Стаття 99. Призначення одноразової грошової допомоги
 
918. 1. Визначення інвалідності та ступеня втрати працездатності без визначення інвалідності поліцейським здійснюється в індивідуальному порядку державними закладами охорони здоров’я відповідно до закону та інших нормативно-правових актів.
 
919. 2. У разі встановлення факту настання смерті поліцейського, а також особи, звільненої зі служби в Національній поліції, внаслідок обставин, зазначених у пунктах 3-6 частини другої статті 96 цього Закону, якщо смерть настала протягом шести місяців після отримання інвалідності чи травми, унаслідок отримання яких поліцейський раніше отримував одноразову грошову допомогу згідно із зазначеними пунктами, виплата одноразової грошової допомоги особам, які мають право на її отримання, зазначеним у цьому Законі, здійснюється з вирахуванням суми допомоги, отриманої померлим.
 
920. 3. У разі визначення інвалідності чи часткової втрати працездатності без визначення інвалідності поліцейському, особі, звільненій зі служби в органах поліції, який (яка) на день отримання інвалідності, визначення відсотка часткової втрати працездатності без визначення інвалідності або на день його (її) звільнення з органів Національної поліції обіймав (обіймала) посаду в державному органі, установі, організації або у вищому навчальному закладі, які виконують роботу в інтересах держави та її безпеки, із залишенням на службі в Національній поліції, виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів тих державних органів, до яких вони були відряджені.
 
921. Виплата одноразової грошової допомоги особам, які мають право на її отримання в разі загибелі (смерті) працівника поліції, якщо поліцейський на день загибелі (смерті) обіймав посаду в державному органі, установі, організації або у вищому навчальному закладі, які виконують роботи в інтересах держави та її безпеки, із залишенням його на службі в Національній поліції, здійснюється в порядку, визначеному частиною третьою цієї статті.
 
922. 4. Одноразова грошова допомога у випадках, зазначених у частині другій цього Закону, призначається і виплачується за останнім місцем проходження служби поліцейським.
 
923. 5. Якщо особа одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги з підстав, визначених цим Законом, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, визначених з різних підстав іншими законами та нормативно-правовими актами, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за її вибором.
 
924. 6. Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, визначеної цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення в них такого права.
 
925. Стаття 100. Підстави, за якими призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються
 
926. Призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність, часткова втрата працездатності без визначення інвалідності поліцейського є наслідком:
 
927. а) учинення діяння, яке є злочином або адміністративним правопорушенням;
 
928. б) учинення дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння;
 
929. в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров’ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, який доведений судом);
 
930. г) подання особою свідомо неправдивої інформації про призначення і виплату одноразової грошової допомоги.
 
931. Стаття 101. Пенсійне забезпечення поліцейських
 
932. Пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
 
933. Стаття 102. Навчання дітей поліцейських
 
934. Особа, у якої один з батьків є поліцейським та має вислугу в календарному обчисленні 20 років і більше, особа, у якої один з батьків є громадянином, звільненим з поліції за віком, за станом здоров’я чи у зв’язку із скороченням штату або проведенням організаційних заходів, вислуга років у календарному обчисленні якого становить 20 років і більше, особа, у якої один з батьків є поліцейським, який став інвалідом унаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби, користується переважним правом зарахування до ліцеїв системи МВС, до вищих навчальних закладів МВС за умов успішного складання іспитів та відповідності іншим вимогам і правилам прийому до цих навчальних закладів протягом трьох років після здобуття необхідного для вступу рівня загальної середньої освіти.
 
935. Особа, у якої один з батьків (усиновлювачів) був поліцейським, який загинув чи визнаний судом безвісно відсутньою особою під час виконання ним службових обов’язків, протягом трьох років після здобуття відповідної загальної середньої освіти має право вступу поза конкурсом за особистим вибором спеціальності до державних і комунальних вищих та професійно-технічних навчальних закладів України для навчання за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів.
 
936. Розділ Х
 
937. ФІНАНСОВЕ ТА МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПОЛІЦІЇ
 
938. Стаття 103. Фінансування і матеріально-технічне забезпечення Національної поліції
 
939. 1. Фінансування і матеріально-технічне забезпечення Національної поліції здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, а також інших джерел, не заборонених законом.
 
940. 2. Майно Національної поліції є державною власністю і належить їй на праві оперативного управління. Органи Національної поліції здійснюють володіння, користування та розпорядження майном у порядку, визначеному законом.
 
941. 3. Правовий режим земельних ділянок, на яких розміщуються органи (заклади, установи) Національної поліції, визначається законом.
 
942. 4. Національна поліція може для виконання покладених на неї завдань і повноважень використовувати службові, у тому числі спеціалізовані транспортні засоби.
 
943. 5. Виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад надають безоплатно органам і підрозділам Національної поліції службові приміщення, обладнані меблями і засобами зв’язку, транспорт та інші матеріально-технічні засоби.
 
944. 6. Комунальні та приватні підприємства можуть виділяти органам та підрозділам Національної поліції кошти, транспорт та інші матеріально-технічні засоби, необхідні для виконання повноважень Національної поліції.
 
945. ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ
 
946. 1. Цей Закон набирає чинності з 01 липня 2015 року, крім:
 
947. 1) пунктів 1, 2, 7 - 14, 16-18 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону, які набирають чинності з дня, наступного за днем його опублікування;
 
948. 2) частини сьомої статті 14 та частини п’ятої статті 19 цього Закону, які набирають чинності з 01 січня 2017 року.
 
949. 2. До 31 грудня 2016 року керівником та заступниками керівника Національної поліції може бути призначена особа, яка:
 
950. 1) відповідає загальним умовам вступу на службу в поліцію;
 
951. 2) має повну вищу освіту;
 
952. 3) має стаж роботи не менше 10 років;
 
953. 4) має досвід роботи на керівних посадах не менше 5 років.
 
954. 3. До 31 грудня 2016 року керівником та заступниками керівника територіальних органів Національної поліції може бути призначена особа, яка:
 
955. 1) відповідає загальним умовам вступу на службу в поліцію;
 
956. 2) має повну вищу освіту;
 
957. 3) має стаж роботи не менше 5 років;
 
958. 4) має досвід роботи на керівних посадах не менше одного року.
 
959. 4. До приведення законодавства України у відповідність до цього Закону акти законодавства застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
 
960. 5. Визнати з таким, що втратив чинність, Закон України "Про міліцію" (Відомості Верховної Ради УРСР, 1991, № 4, ст. 20 із наступними змінами).
 
961. 6. Внести зміни до таких законів України:
 
962. 1) в абзаці другому частини першої статті 5 Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 22, ст. 303; 1994 р., № 11, ст. 52; 1999 р., № 4, ст. 35; 2001 р., № 14, ст. 72; 2003 р., № 30, ст. 247; 2011 р., № 45, ст. 485) слова ", судовою міліцією" виключити;
 
963. 2) у частині першій статті 15 Закону України "Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів" (Відомості Верховної Ради України, 1994 р., № 11, ст. 50 із наступними змінами):
 
964. пункт г) викласти в такій редакції:
 
965. "г) щодо суддів, працівників апарату суду та їх близьких родичів - на підрозділи відомчої воєнізованої охорони Державної судової адміністрації України; "
 
966. доповнити пунктом е) такого змісту:
 
967. "е) щодо інших працівників, зазначених у статті 2 цього Закону, -на Національну поліцію.";
 
968. 3) абзац перший частини третьої статті 3 Закону України "Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві" (Відомості Верховної Ради України, 1994 р., № 11, ст. 51; 2003 р., № 16, ст. 124; 2009 р., № 36-37, ст. 511; 2013 р., № 21, ст. 208) викласти в такій редакції:
 
969. "3. Здійснення заходів безпеки покладається на уповноважені органи, у складі структур яких з цією метою можуть створюватися спеціальні підрозділи. Безпека осіб, яких беруть під захист, якщо кримінальні провадження знаходяться в провадженні податкової міліції, прокуратури або суду, забезпечується за їх рішенням відповідно органами Служби безпеки, органами Національної поліції, органами і установами виконання покарань, слідчими ізоляторами чи підрозділами відомчої воєнізованої охорони Державної судової адміністрації України.";
 
970. 4) у частині першій статті 19 Закону України "Про судову експертизу" (Відомості Верховної Ради України, 1994 р., № 28, ст. 232; 2003 р., № 27, ст. 209; 2005 р., № 1, ст. 14) слова "Міністерством внутрішніх справ України" замінити словами "підрозділами відомчої воєнізованої охорони Державної судової адміністрації України", а слово "йому" виключити;
 
971. 5) у Законі України "Про судоустрій і статус суддів" (Відомості Верховної Ради України, 2010 р., № 41-45 із наступними змінами):
 
972. у статті 138:
 
973. у частині першій слова "Органи внутрішніх справ" замінити словами "Підрозділи відомчої воєнізованої охорони Державної судової адміністрації";
 
974. у частині третій слова "органами внутрішніх справ" замінити словами "відомчою воєнізованою охороною Державної судової адміністрації України";
 
975. у статті 157:
 
976. у частині першій слова "спеціалізовані підрозділи органів Міністерства внутрішніх справ" замінити словами "підрозділи відомчої воєнізованої охорони Державної судової адміністрації України";
 
977. доповнити новою частиною такого змісту:
 
978. "2. Підрозділи відомчої воєнізованої охорони утворюються Державною судовою адміністрацією України за погодженням з Міністерством внутрішніх справ України, працівники яких під час виконання службових обов’язків мають право користуватися вогнепальною зброєю та спеціальними засобами в порядку і відповідно до вимог, визначених законом.
 
979. Державна судова адміністрація за погодженням з Міністерством внутрішніх справ України затверджує положення про відомчу воєнізовану охорону та здійснює контроль за діяльністю її підрозділів.";
 
980. 6) у Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1992 р., № 29, ст.399):
 
981. а) статтю 1-2 доповнити пунктом "ж" такого змісту:
 
982. "ж) державні службовці та працівники навчальних, медичних закладів та науково-дослідних установ Міністерства внутрішніх справ або Національної поліції з числа колишніх працівників міліції, які станом на день опублікування Закону України "Про Національну поліцію" проходили службу в органах внутрішніх справ та мали календарну вислугу не менше п’яти років і продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їх територіальних органах, закладах та установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України "Про державну службу", а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах";
 
983. б) абзац перший пункту а) частини першої статті 12 після слів "у пунктах "б"-"д" доповнити буквою ", "ж";
 
984. в) у частині першій статті 13:
 
985. пункт "а" після слів "за станом здоров’я" доповнити словами ", особам, звільненим зі служби в Національній поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 76 Закону України "Про Національну поліцію";
 
986. пункт "б" після слів "органах внутрішніх справ, " доповнити словами "Національній поліції, ";
 
987. г) у статті 17:
 
988. пункт "б" частини першої після слів "органах внутрішніх справ" доповнити словами "Національній поліції, ";
 
989. після частини другої доповнити новою частиною такого змісту:
 
990. "До вислуги років осіб, зазначених у пункті "ж" статті 1-2 цього Закону, додатково зараховується час безперервної роботи (з дня призначення після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ (міліції) на посадах у Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їх територіальних органах, закладах та установах), що заміщуються державними службовцями, а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах".
 
991. У зв’язку з цим частини четверту і п’яту вважати відповідно частинами п’ятою і шостою;
 
992. д) статтю 43 доповнити новою частиною такого змісту:
 
993. "Особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2, пенсія обчислюється відповідно до частини третьої цієї статті з розміру грошового забезпечення, яке вони мали на день звільнення зі служби в органах внутрішніх справ.";
 
994. 7) в абзаці восьмому частини тринадцятої статті 17 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1992, № 27, ст.385) слова "особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України" замінити словами "поліцейським".
 
995. 7. Кабінету Міністрів України в місячний строк з дня набрання чинності цим Законом:
 
996. 1) забезпечити створення центрального органу виконавчої влади Національної поліції України та його територіальних органів;
 
997. 2) забезпечити призначення керівників та заступників керівників Національної поліції України та її територіальних органів;
 
998. 3) прийняти нормативно-правові акти, що випливають із цього Закону;
 
999. 4) привести свої нормативно-правові акти у відповідність до цього Закону;
 
1000. 5) забезпечити перегляд і приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність до цього Закону;
 
1001. 6) забезпечити прийняття міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів, що випливають із цього Закону;
 
1002. 7) ужити заходів щодо фінансового та матеріально-технічного забезпечення Національної поліції України.
 
1003. 8. З моменту опублікування цього Закону всі працівники міліції (особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), а також інші працівники Міністерства внутрішніх справ, його територіальних органів, закладів та установ уважаються такими, що попереджені у визначеному порядку про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів.
 
1004. 9. Працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в Національній поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом до 01 липня 2015 року, можуть бути прийняті на службу до Національної поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) Національної поліції.
 
1005. Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими по відношенню до посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.
 
1006. 10. Працівники міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до Національної поліції в термін, зазначений у пункті 9 прикінцевих та перехідних положень цього Закону, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ з 01 липня 2015 року через скорочення штатів.
 
1007. Указані в цьому пункті особи можуть бути звільнені зі служби в органах внутрішніх справ до настання зазначеного в цьому пункті терміну на підставах, визначених законом, що регламентує проходження служби в органах внутрішніх справ.
 
1008. 11. Перебування працівників міліції на лікарняному, у відрядженні чи у відпустці не є перешкодою для їх звільнення зі служби в органах внутрішніх справ відповідно до прикінцевих та перехідних положень цього Закону.
 
1009. 12. Працівникам міліції, які у визначеному цим Законом порядку прийняті на службу до Національної поліції наказами про призначення на відповідні посади одночасно присвоюються відповідні спеціальні звання Національної поліції відповідно до такої схеми співвідношення спеціальних звань:
 
1010. Спеціальне звання міліції Спеціальне звання поліції
 
1011. Рядовий міліції Рядовий поліції
 
1012. Молодший сержант міліції Капрал поліції
 
1013. Сержант міліції Сержант поліції
 
1014. Старший сержант міліції Старший сержант поліції
 
1015. Старшина міліції Старший сержант поліції
 
1016. Прапорщик міліції Старший сержант поліції
 
1017. Старший прапорщик міліції Старший сержант поліції
 
1018. Молодший лейтенант міліції Молодший лейтенант поліції
 
1019. Лейтенант міліції Лейтенант поліції
 
1020. Старший лейтенант міліції Старший лейтенант поліції
 
1021. Капітан міліції Капітан поліції
 
1022. Майор міліції Майор поліції
 
1023. Підполковник міліції Підполковник поліції
 
1024. Полковник міліції Полковник поліції
 
1025. Генерал-майор міліції Генерал поліції третього рангу
 
1026. Генерал-лейтенант міліції Генерал поліції другого рангу
 
1027. Генерал-полковник міліції Генерал поліції першого рангу
 
1028. 13. Працівникам міліції, які перейшли на службу до поліції, стаж вислуги в спеціальних званнях міліції зараховується до стажу вислуги для присвоєння чергових спеціальних звань Національної поліції.
 
1029. 14. До створення, укомплектування спеціально підготовленими поліцейськими та забезпечення функціонування на всій території України патрульної поліції тимчасово, до 31 грудня 2016 року, дозволяється функціонування в складі Національної поліції державної автомобільної інспекції та підрозділів громадської безпеки, на які покладаються обов’язки з охорони публічного порядку та забезпечення безпеки дорожнього руху в окремих регіонах та населених пунктах, де тимчасово відсутня патрульна поліція.
 
1030. Під час виконання повноважень з охорони публічного порядку та забезпечення безпеки дорожнього руху підрозділи державної автомобільної інспекції та громадської безпеки керуються положеннями цього Закону та інших законів України і підпорядковуються відповідним керівникам територіальних органів Національної поліції.
 
1031. Підрозділи державної автомобільної інспекції та громадської безпеки комплектуються поліцейськими, яким присвоюються спеціальні звання поліції відповідно до Прикінцевих та перехідних положень цього Закону.
 
1032. Структура, штат (штатний розпис) та кількість підрозділів державної автомобільної інспекції та громадської безпеки визначаються в порядку, визначеному цим та іншими законами України.
 
1033. По мірі готовності до початку функціонування патрульної поліції в регіонах та населених пунктах, де її обов’язки тимчасово виконують державна автомобільна інспекція та підрозділи громадської безпеки, уповноваженим керівником органу Національної поліції вживається щодо цих підрозділів організаційно-штатні заходи, пов’язані з їх ліквідацією, відповідно до положень цього Закону.
 
1034. Про день початку виконання патрульною поліцією своїх обов’язків у регіонах та населених пунктах, де тимчасово функціонували державна автомобільна інспекція та підрозділи громадської безпеки, завчасно сповіщаються місцеві органи державної влади, органи місцевого самоврядування та громадськість.
 
1035. України або Національній поліції (їх територіальних органах, закладах та установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями (а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах), після досягнення вислуги років, що дають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", мають право на пенсійне забезпечення згідно 15. Працівники міліції, які на день набрання чинності цим Законом мали календарну вислугу не менше 5 років та продовжили службу в Міністерстві внутрішніх справ із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
 
1036. 16. До 01 липня 2018 року положення пунктів 2-4 частини сьомої статті 14 та підпунктів 2 - 4 пункту 3 прикінцевих та перехідних положень цього Закону не поширюються на керівників територіальних органів поліції, що входять до складу патрульної поліції, поліції охорони та поліції особливого призначення.
 
1037. 17. Поліцейським дозволяється носіння та використання форменого обмундирування, визначеного для працівників міліції, до затвердження Кабінетом Міністрів України зразків форменого обмундирування поліцейських та забезпечення ним у визначеному порядку відповідно до затверджених норм.
 
1038. 18. До 31 грудня 2016 року Національній поліції дозволяється використання службових посвідчень, бланків, печаток, штампів, логотипів та емблем міліції та Міністерства внутрішніх справ.