Кількість абзаців - 351 Розмітка (ліва колонка)


Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію (Друге читання)

0. Проект  
1. ЗАКОН УКРАЇНИ Про внесення змін до Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"  
2. Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:  
3. І. Внести зміни до Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (Відомості Верховної Ради України, 1999р., №27, ст.221; 2003р., №37, ст. 300), виклавши його у такій редакції:  
4. "Закон України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію  
5. Цей Закон встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, Генерального штабу Збройних Сил України, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності на майно та організаційно - правової форми господарювання (далі - підприємства), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів  
6. Розділ І ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ  
7. Стаття 1. Основні поняття  
8. 1. Мобілізаційна підготовка - це комплекс організаційних, політичних, економічних, фінансових, соціальних, правових і спеціальних заходів, які здійснюються у мирний час з метою підготовки органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, національної економіки, підприємств та Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України (далі - Збройні Сили України, інші військові формування), органів і сил Цивільної оборони України (далі - система цивільного захисту України), до своєчасного та організованого проведення мобілізації і задоволення потреб оборони держави, захисту її території та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.  
9. 2. Система управління мобілізаційною підготовкою - це складова частина загальної системи управління державою, яка за своїми завданнями і функціями об'єднує всі органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи системи цивільного захисту України, діяльність яких спрямована на підготовку систем управління державою, зв'язку, інформаційного забезпечення, а також фінансових і матеріально-технічних ресурсів та підприємств до проведення мобілізації.  
10. 3. Мобілізація - це комплекс заходів, які здійснюються у державі з метою планомірного переведення органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, національної економіки та підприємств на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, системи цивільного захисту України - на організацію і штати воєнного часу.  
11. Мобілізація в Україні може бути загальною або частковою та проводитися відкрито чи приховано.  
12. Загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується всіх органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, національної економіки та підприємств, Збройних Сил України, інших військових формувань, системи цивільного захисту України.  
13. Часткова мобілізація може проводитися в окремих місцевостях держави, а також стосуватися деякої частини національної економіки, підприємств, Збройних Сил України, інших військових формувань, системи цивільного захисту України.  
14. З метою ліквідації наслідків стихійного лиха, аварій та катастроф у мирний час може проводитися цільова мобілізація.  
15. У рішенні про проведення мобілізації Президентом України визначаються вид, обсяги, порядок і строк її проведення.  
16. Рішення про проведення відкритої мобілізації повинно бути негайно оголошене через засоби масової інформації.  
17. Рішення про проведення прихованої мобілізації доводиться до органів державної влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим по закритих каналах оповіщення у порядку, що визначається Президентом України.  
18. З моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, національної економіки та підприємств, Збройних Сил України, інших військових формувань, системи цивільного захисту України, а для громадян України - виконання свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.  
19. 4. Демобілізація - це комплекс заходів, спрямованих на планомірне переведення органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, національної економіки та підприємств на роботу і функціонування в умовах мирного часу, а Збройних Сил України, інших військових формувань, системи цивільного захисту України - на організацію і штати мирного часу.  
20. Рішення про демобілізацію, а також порядок і строки її проведення приймає Президент України.  
21. 5. Мобілізаційний план - це сукупність документів, які визначають зміст, обсяги, виконавців, порядок і строки здійснення заходів щодо мобілізаційного розгортання Збройних Сил України, інших військових формувань, системи цивільного захисту України, переведення національної економіки та підприємств, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування та систем забезпечення життєдіяльності населення на режим функціонування в умовах особливого періоду.  
22. 6. Мобілізаційні завдання - це окремі вимоги мобілізаційного плану щодо номенклатури, обсягів виробництва необхідної продукції, утворення і підготовки до розгортання спеціальних формувань, надання послуг, у тому числі з ремонту тощо в умовах особливого періоду, а також затверджені в установленому порядку першочергові заходи мобілізаційної підготовки.  
23. 7. Довготермінові і річні програми мобілізаційної підготовки - це документи, в яких визначаються пріоритетні заходи мобілізаційної підготовки, що здійснюються в мирний час.  
24. 8. Основні показники мобілізаційного плану - це розрахункові потреби держави на особливий період, сформовані у натуральному і вартісному обчисленні, для задоволення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань, системи цивільного захисту України, забезпечення функціонування національної економіки та життєдіяльності населення.  
25. 9. Мобілізаційні потужності - це виробничі потужності підприємств, які створюються в мирний час для виробництва продукції і задоволення інших потреб держави в особливий період. Мобілізаційні потужності не підлягають приватизації, у тому числі у разі ліквідації підприємств. Рішення щодо передачі мобілізаційних потужностей іншим підприємствам приймаються органами виконавчої влади, іншими державними органами в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.  
26. Порядок створення, утримання, використання мобілізаційних потужностей визначається Кабінетом Міністрів України.  
27. Стаття 2. Правова основа мобілізаційної підготовки та мобілізації  
28. Правовою основою мобілізаційної підготовки та мобілізації є Конституція України, Закон України "Про оборону України", цей Закон, інші закони України, а також видані відповідно до них нормативно-правові акти.  
29. Стаття 3. Основні принципи і зміст мобілізаційної підготовки та мобілізації  
30. 1. Мобілізаційна підготовка та мобілізація є складовою частиною комплексу заходів, які здійснюються з метою забезпечення оборони держави, за винятком цільової мобілізації.  
31. 2. Мобілізаційна підготовка та мобілізація здійснюються на основі таких принципів:  
32. централізоване керівництво;  
33. завчасність;  
34. плановість;  
35. комплексність і погодженість;  
36. персональна відповідальність за здійснення заходів щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації;  
37. додержання прав підприємств і громадян;  
38. гарантована достатність;  
39. наукова обґрунтованість;  
40. фінансова забезпеченість.  
41. 3. Зміст мобілізаційної підготовки становить:  
42. правове регулювання у сфері мобілізаційної підготовки та мобілізації;  
43. наукове і методичне забезпечення мобілізаційної підготовки та мобілізації;  
44. визначення умов діяльності та підготовка органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування та підприємств до роботи в особливий період;  
45. розроблення мобілізаційних планів, довготермінових і річних програм мобілізаційної підготовки;  
46. підготовка Збройних Сил України, інших військових формувань до проведення мобілізації;  
47. підготовка національної економіки та її галузей до переведення і функціонування в умовах особливого періоду;  
48. підготовка системи цивільного захисту України до функціонування в умовах особливого періоду;  
49. створення, розвиток та утримання мобілізаційних потужностей для задоволення потреб держави в особливий період;  
50. створення і підготовка до розгортання спеціальних формувань;  
51. створення мобілізаційного резерву;  
52. створення та утримання страхового фонду документації на продукцію мобілізаційного та оборонного призначення;  
53. підготовка і утримання в належному стані техніки та об'єктів, призначених для передачі у разі мобілізації Збройним Силам України, іншим військовим формуванням;  
54. підготовка системи управління державою до функціонування в особливий період;  
55. планування і підготовка до нормованого забезпечення населення продовольчими та непродовольчими товарами, медичним обслуговуванням, послугами зв'язку, транспорту, комунальними та побутовими послугами;  
56. військовий облік військовозобов'язаних і призовників;  
57. підготовка та накопичення військово-навчених людських ресурсів військовозобов'язаних і призовників для комплектування Збройних Сил України, інших військових формувань під час мобілізації;  
58. бронювання військовозобов'язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами на період мобілізації та на воєнний час;  
59. підготовка керівників складу органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, системи цивільного захисту України, підприємств до дій у разі мобілізації;  
60. підвищення кваліфікації з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації керівників органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, працівників відповідних мобілізаційних підрозділів і працівників з питань мобілізаційної роботи;  
61. проведення військово-економічних мобілізаційних навчань і тренувань;  
62. перевірка та оцінка стану мобілізаційної готовності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, системи цивільного захисту України, національної економіки, адміністративно-територіальних одиниць України та підприємств;  
63. міжнародне співробітництво у сфері мобілізаційної підготовки;  
64. підготовка фінансової системи держави до функціонування в умовах особливого періоду;  
65. підготовка до запровадження стандартів особливого періоду;  
66. планування і підготовка до технічного прикриття в особливий період об'єктів, споруд та транспортних магістралей оборонного і важливого загальнодержавного значення;  
67. укладення договорів (контрактів) на виконання підприємствами мобілізаційних завдань (замовлень), поставку матеріально-технічних ресурсів, виконання робіт та надання послуг в особливий період;  
68. підготовка транспортної системи до забезпечення мобілізації;  
69. підготовка до перерозподілу трудових ресурсів в особливий період  
70. інформаційне забезпечення  
71. підготовка до переведення редакцій друкованих засобів масової інформації і телерадіоорганізацій до роботи під час мобілізації та у воєнний час;  
72. 4.Зміст мобілізації становить:  
73. переведення органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, національної економіки, підприємств та адміністративно-територіальних одиниць України на роботу в умовах особливого періоду;  
74. переведення Збройних Сил України, інших військових формувань, системи цивільного захисту України на організацію і штати воєнного часу.  
75. Розділ ІІ ОРГАНІЗАЦІЙНІ ОСНОВИ МОБІЛІЗАЦІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ ТА МОБІЛІЗАЦІЇ  
76. Стаття 4. Організація і порядок проведення мобілізаційної підготовки та мобілізації  
77. 1. Організація і порядок проведення мобілізаційної підготовки та мобілізації органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, національної економіки та підприємств, Збройних Сил України, інших військових формувань, системи цивільного захисту України, адміністративно-територіальних одиниць визначаються цим Законом, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.  
78. 2. Керівництво мобілізаційною підготовкою та мобілізацією держави, безпосередньо Збройних Сил України, інших військових формувань покладається на Президента України; органів державної влади, інших державних органів, національної економіки, системи цивільного захисту України - на Кабінет Міністрів України; в Автономній Республіці Крим - на Раду міністрів Автономної Республіки Крим; у сферах управління центральних органів виконавчої влади (галузях національної економіки) та адміністративно-територіальних одиницях України - на відповідні центральні і місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування; на підприємствах - на їх керівників.  
79. 3. Функції щодо координації планування, методологічного, методичного, наукового забезпечення мобілізаційної підготовки та мобілізації і контролю у сферах управління центральних органів виконавчої влади (галузях національної економіки) покладаються на центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики, а в Збройних Силах України, інших військових формуваннях - на Міністерство оборони України.  
80. 4. Співробітництво з іншими державами у сфері мобілізаційної підготовки здійснюється відповідно до міжнародних договорів України.  
81. Стаття 5. Мобілізаційні підрозділи  
82. 1.Організація здійснення заходів з мобілізаційної підготовки та мобілізації і контроль за здійсненням цих заходів в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування та на підприємствах покладається на їх мобілізаційні підрозділи або призначених працівників з питань мобілізаційної роботи.  
83. Мобілізаційні підрозділи (працівники з питань мобілізаційної роботи) є складовою частиною системи управління мобілізаційною підготовкою.  
84. 2. Структура і штати мобілізаційних підрозділів центральних і місцевих органів виконавчої влади визначаються з урахуванням характеру та обсягу мобілізаційної роботи керівником відповідного органу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.  
85. Структура і штати мобілізаційних підрозділів інших державних органів визначаються їх керівниками з урахуванням характеру та обсягу мобілізаційної роботи.  
86. Мобілізаційні підрозділи (посади працівників з питань мобілізаційної роботи) у структурі виконавчих органів рад утворюються ( вводяться) рішенням відповідних рад. Чисельність працівників мобілізаційних підрозділів (працівників з питань мобілізаційної роботи) органів місцевого самоврядування визначають сільські, селищні, міські ради за погодженням з відповідними місцевими органами виконавчої влади, а підприємств - їх керівники за погодженням з відповідними центральними або місцевими органами виконавчої влади з урахуванням сфери діяльності, характеру та обсягу мобілізаційної роботи.  
87. 3. Мобілізаційні підрозділи та працівники з питань мобілізаційної роботи підпорядковуються безпосередньо керівникам відповідних органів державної влади, інших державних органів, виконавчих органів рад та підприємств.  
88. Забороняється об`єднання мобілізаційних підрозділів органів державної влади, інших державних органів з іншими функціональними підрозділами та сумісництво працівників з питань мобілізаційної роботи, а також покладення на них функцій, які не пов'язані з розв'язанням поточних проблем мобілізаційної підготовки.  
89. 4 Порядок утворення, функції, права та обов'язки мобілізаційних підрозділів органів державної влади, інших державних органів, а також функції, права та обов'язки працівників з питань мобілізаційної роботи визначаються положенням, яке затверджується Кабінетом Міністрів України.  
90. Стаття 6. Військовий обов'язок Військовий обов'язок встановлюється з метою задоволення комплектування Збройних Сил України, інших військових формувань особовим складом у разі мобілізації, а також для підготовки в мирний час військово-навчених людських ресурсів. Порядок виконання військового обов'язку визначається законом України.  
91. Стаття 7. Військово-транспортний обов'язок 1.Військово-транспортний обов'язок встановлюється з метою задоволення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань на період мобілізації та у воєнний час транспортними засобами і технікою і поширюється на центральні та місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, у тому числі на залізниці, порти, пристані, аеропорти, нафтобази, автозаправні станції дорожнього господарства та інші підприємства, які забезпечують експлуатацію транспортних засобів, а також на громадян - власників транспортних засобів  
92. 2. Порядок виконання військово-транспортного обов'язку, а також відшкодування державою збитків, яких зазнають центральні і місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, а також громадяни внаслідок відчуження транспортних засобів у разі мобілізації та у воєнний час, визначаються законом.  
93. Стаття 8. Фінансування мобілізаційної підготовки та мобілізації 1.Фінансування мобілізаційної підготовки здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, а також коштів підприємств.  
94. 2. З державного бюджету відповідно до закону фінансуються заходи та роботи з мобілізаційної підготовки, які мають загальнодержавне значення.  
95. 3.За рахунок коштів підприємств фінансуються заходи та роботи з мобілізаційної підготовки, що здійснюються за ініціативою самих підприємств згідно з мобілізаційними планами.  
96. 4. Видатки на здійснення заходів з мобілізаційної підготовки та мобілізації провадяться відповідно до вимог Бюджетного кодексу України та інших нормативно-правових актів з питань бюджетного процесу.  
97. Стаття 9. Стимулювання заходів з мобілізаційної підготовки  
98. Амортизаційні відрахування на законсервовані мобілізаційні потужності, які не використовуються в поточному виробництві, а також на законсервовану техніку та транспортні засоби мобілізаційного призначення, які не експлуатуються, не здійснюються.  
99. Інші пільги для підприємств та громадян, що виконують роботи з мобілізаційної підготовки, передбачаються відповідними законами.  
100. Стаття 10. Захист інформації про мобілізаційну підготовку та мобілізацію  
101. Організація робіт і захист інформації про мобілізаційну підготовку та мобілізацію здійснюються відповідно до Закону України "Про державну таємницю" та інших нормативно-правових актів з цих питань.  
102. Розділ ІІІ ФУНКЦІЇ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ, ПОВНОВАЖЕННЯ ОРГАНІВ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ, ІНШИХ ДЕРЖАВНИХ ОРГАНІВ, ГЕНЕРАЛЬНОГО ШТАБУ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ ТА ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ У СФЕРІ МОБІЛІЗАЦІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ ТА МОБІЛІЗАЦІЇ  
103. Стаття 11. Верховна Рада України  
104. Верховна Рада України відповідно до Конституції України здійснює законодавче регулювання питань мобілізаційної підготовки та мобілізації.  
105. Стаття 12. Президент України  
106. Відповідно до повноважень, визначених Конституцією України, Президент України:  
107. здійснює керівництво у сфері мобілізаційної підготовки та мобілізації держави;  
108. визначає мету, завдання, вид, обсяги, порядок і строки проведення мобілізаційної підготовки та мобілізації;  
109. координує діяльність органів державної влади, інших державних органів, Збройних Сил України, інших військових формувань у сфері мобілізаційної підготовки та мобілізації;  
110. визначає структуру та затверджує мобілізаційний план України, Положення про мобілізаційну підготовку Збройних Сил України, інших військових формувань, Положення про порядок проведення мобілізації в Україні;  
111. надає (позбавляє) право на звільнення від призову на військову службу в разі мобілізації та у воєнний час окремим громадянам або категоріям громадян;  
112. приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію та демобілізацію, про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України;  
113. встановлює режим роботи органів державної влади, інших державних органів під час мобілізації та у воєнний час;  
114. видає нормативно-правові акти з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації.  
115. Стаття 13. Суди загальної юрисдикції  
116. Організаційне забезпечення мобілізаційної підготовки Верховного Суду України та вищих спеціалізованих судів здійснює Кабінет Міністрів України, інших судів загальної юрисдикції - центральний орган виконавчої влади з питань організаційного забезпечення судів.  
117. Стаття 14. Прокуратура України  
118. Генеральна прокуратура України забезпечує мобілізаційну підготовку органів прокуратури України до функціонування в особливий період.  
119. Стаття 15. Кабінет Міністрів України  
120. Кабінет Міністрів України:  
121. керує мобілізаційною підготовкою та мобілізацією в Україні у межах своїх повноважень, видає акти з цих питань;  
122. організовує розроблення проекту мобілізаційного плану України та подає його на затвердження Президентові України;  
123. організовує наукове, методологічне, методичне та інформаційне забезпечення мобілізаційної підготовки та мобілізації;  
124. розробляє проекти актів, які повинні набрати чинності під час мобілізації та у воєнний час;  
125. затверджує Положення про мобілізаційну підготовку національної економіки України;  
126. визначає порядок управління національною економікою та заходи із забезпечення її функціонування в особливий період;  
127. визначає і затверджує основні показники мобілізаційного плану національної економіки та мобілізаційні завдання центральним і місцевим органам виконавчої влади, іншим державним органам, Раді міністрів Автономної Республіки Крим на особливий період;  
128. визначає джерела і порядок фінансування заходів мобілізаційної підготовки та мобілізації;  
129. створює мобілізаційний резерв матеріально-технічних і сировинних ресурсів;  
130. встановлює порядок розбронювання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, а також порядок їх відпуску в особливий період;  
131. встановлює порядок створення, розвитку, передачі, ліквідації і реалізації мобілізаційних потужностей;  
132. організовує роботу, пов'язану із створенням страхового фонду документації на продукцію мобілізаційного призначення, затверджує довготермінові державні програми формування страхового фонду документації на продукцію мобілізаційного та оборонного призначення;  
133. затверджує довготермінові та річні програми мобілізаційної підготовки відповідних сфер управління центральних органів виконавчої влади (галузей національної економіки), Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя;  
134. визначає порядок укладення договорів (контрактів) на виконання підприємствами мобілізаційних завдань (замовлень), зокрема на поставку матеріально технічних ресурсів, виконання робіт та надання послуг, у тому числі щодо поставки готової продукції, забезпечення виконання зазначених завдань (замовлень) матеріально-технічними ресурсами, а також щодо їх фінансування;  
135. визначає порядок передачі органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування мобілізаційних завдань (замовлень) підприємств, які підлягають ліквідації (реорганізації), іншим підприємствам, що залучаються до виконання мобілізаційних завдань (замовлень);  
136. визначає і затверджує ліміти та норми відчуження транспортних засобів і техніки на період мобілізації та у воєнний час;  
137. під час оголошення мобілізації здійснює контроль у межах своїх повноважень за здійсненням заходів щодо переведення Збройних Сил України, інших військових формувань на організацію і штати воєнного часу;  
138. організовує у разі оголошення мобілізації переведення національної економіки на функціонування в умовах особливого періоду;  
139. організовує бронювання військовозобов'язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами на період мобілізації та на воєнний час;  
140. організовує роботу та взаємодію центральних і місцевих органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, інших державних органів у питаннях мобілізаційної підготовки та мобілізації;  
141. визначає порядок проведення перевірок стану та оцінки мобілізаційної готовності сфер управління центральних органів виконавчої влади (галузей національної економіки), органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, системи цивільного захисту України, адміністративно-територіальних одиниць України та підприємств;  
142. здійснює контроль за мобілізаційною підготовкою та проводить кадрову політику щодо мобілізаційних органів в Україні;  
143. встановлює статистичну звітність у сфері мобілізаційної підготовки, щороку доповідає Президентові України про стан мобілізаційної готовності національної економіки;  
144. у разі необхідності ініціює питання про надання пільг підприємствам, для яких встановлено мобілізаційні завдання (замовлення);  
145. розробляє порядок відшкодування державою збитків завданих підприємствам у зв'язку з виконанням ними мобілізаційних завдань (замовлень) в особливий період, та громадянам, які надають під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, що є їх власністю, військовим частинам Збройних Сил України, інших військових формувань;  
146. планує і проводить військово-економічні мобілізаційні навчання та тренування;  
147. організовує підвищення кваліфікації з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації керівників органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, працівників мобілізаційних органів та працівників з питань мобілізаційної роботи;  
148. визначає порядок утворення і підготовки до розгортання спеціальних формувань;  
149. забезпечує виконання законів України, інших нормативно-правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації;  
150. організовує виконання зобов'язань за міжнародними договорами України про співробітництво у сфері мобілізаційної підготовки;  
151. організовує міждержавну кооперацію з питань військово-технічного співробітництва у сфері мобілізаційної підготовки;  
152. Стаття 16. Центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики  
153. Центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики:  
154. здійснює методологічне та методичне забезпечення мобілізаційної підготовки національної економіки;  
155. проводить аналіз економічного і військово-економічного потенціалів національної економіки;  
156. здійснює координацію планування, методологічне забезпечення розроблення проектів мобілізаційних планів та довготермінових і річних програм мобілізаційної підготовки національної економіки;  
157. бере участь у розробленні проектів законодавчих та інших нормативно-правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації;  
158. координує роботу щодо створення, розвитку, утримання, передачі ліквідації і реалізації мобілізаційних потужностей;  
159. координує роботу щодо створення мобілізаційного резерву матеріально-технічних і сировинних ресурсів;  
160. організовує наукове забезпечення заходів мобілізаційної підготовки національної економіки та формує завдання для проведення наукових досліджень з цих питань;  
161. розробляє і подає Кабінету Міністрів України проект мобілізаційного плану національної економіки;  
162. бере участь у формуванні бюджету держави на особливий період;  
163. аналізує стан мобілізаційної готовності національної економіки і подає річну доповідь Кабінету Міністрів України;  
164. визначає потреби центральних і місцевих органів виконавчої влади щодо фінансування заходів мобілізаційної підготовки для їх включення до проекту державного бюджету на відповідний рік;  
165. розробляє критерії оцінок рівнів і здійснює контроль за станом мобілізаційної готовності національної економіки та підприємств;  
166. зводить баланс та проводить економічний аналіз основних показників розвитку національної економіки на особливий період;  
167. бере участь у розробленні проектів державних програм економічного і соціального розвитку України з метою урахування мобілізаційних потреб держави;  
168. координує роботу щодо підготовки пропозицій до проектів державних програм економічного і соціального розвитку України в частині мобілізаційної підготовки;  
169. координує роботу з утворення та підготовки спеціальних формувань, призначених для передачі до складу Збройних Сил України та інших військових формувань під час проведення мобілізації;  
170. здійснює контроль за виконанням довготермінових і річних програм мобілізаційної підготовки національної економіки;  
171. організовує бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час, забезпечує надання звітності з питань бронювання військовозобов'язаних у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;  
172. бере участь в узагальненні практики застосування актів законодавства з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації, розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавства та в установленому порядку вносить їх на розгляд Кабінету Міністрів України.  
173. Стаття 17. Міністерство оборони України  
174. Міністерство оборони України: організовує планування, методологічне, методичне та наукове забезпечення мобілізаційної підготовки Збройних Сил України, інших військових формувань;  
175. подає на розгляд Кабінету Міністрів України пропозиції щодо потреб Збройних Сил України, інших військових формувань на особливий період виходячи з економічних можливостей держави на особливий період;  
176. подає до Кабінету Міністрів України проект мобілізаційного плану Збройних Сил України, інших військових формувань;  
177. організовує у мирний час накопичення у непорушному запасі та мобілізаційному резерві Збройних Сил України озброєння, військової техніки, інших матеріально-технічних засобів, продовольства, речового та іншого майна, забезпечує створення, формування і ведення страхового фонду документації на продукцію мобілізаційного та оборонного призначення та створення резерву військово-навчених людських ресурсів на період мобілізації та на воєнний час;  
178. забезпечує формування військово-технічної політики та пропозицій щодо мобілізаційних завдань (замовлень) на створення, виробництво та ремонт озброєння, військової техніки, інших матеріально-технічних засобів;  
179. бере участь у плануванні мобілізаційної підготовки у відповідних сферах управління центральних органів виконавчої влади (галузях національної економіки);  
180. бере участь у розробленні проектів законів та інших нормативно-правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації у Збройних Силах України, інших військових формуваннях;  
181. укладає договори (контракти) на виконання мобілізаційних завдань (замовлень) з підприємствами, що належать до сфери його управління, і підприємствами, які залучаються ним до виконання мобілізаційних завдань (замовлень).  
182. бере участь у розробленні штатів і табелів до штатів щодо оснащення матеріально-технічними засобами спеціальних формувань, призначених для передачі під час мобілізації до складу Збройних Сил України, інших військових формувань;  
183. Стаття 18. Генеральний штаб Збройних Сил України  
184. Генеральний штаб Збройних Сил України:  
185. розробляє схему мобілізаційного розгортання Збройних Сил України та спеціальних формувань, призначених для передачі під час мобілізації до складу Збройних Сил України, а також організовує розроблення схеми мобілізаційного розгортання інших військових формувань і спеціальних формувань, призначених для передачі під час мобілізації до складу інших військових формувань;  
186. розробляє проект мобілізаційного плану Збройних Сил України, інших військових формувань на особливий період;  
187. планує і здійснює методологічне, методичне та наукове забезпечення мобілізаційної підготовки і контроль мобілізаційної готовності Збройних Сил України, інших військових формувань;  
188. планує і організовує у мирний час накопичення в непорушному запасі та мобілізаційному резерві Збройних Сил України озброєння, військової техніки, інших матеріально-технічних засобів, продовольства, речового та іншого майна, забезпечує створення, формування і ведення страхового фонду документації на продукцію мобілізаційного призначення та створення резерву військово-навчених людських ресурсів на період мобілізації;  
189. визначає потреби Збройних Сил України на особливий період, узагальнює потреби інших військових формувань, які включені до схеми мобілізаційного розгортання;  
190. бере участь у формуванні військово-технічної політики і готує пропозиції щодо мобілізаційних завдань (замовлень) на створення, виробництво та ремонт озброєння, військової техніки, інших матеріально-технічних засобів;  
191. разом з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування забезпечує функціонування системи військового обліку громадян;  
192. розробляє проекти законів та інших нормативно-правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації у Збройних Силах України, інших військових формуваннях;  
193. планує і проводить мобілізацію та демобілізацію у Збройних Силах України і бере участь у проведенні мобілізації та демобілізації в інших військових формуваннях;  
194. розробляє штати і табелі до штатів оснащення матеріально-технічними засобами спеціальних формувань, призначених для передачі під час мобілізації до складу Збройних Сил України, та бере участь у розробленні штатів і табелів до штатів щодо оснащення матеріально-технічними засобами спеціальних формувань, призначених для передачі під час мобілізації до складу інших військових формувань;  
195. бере участь в укладенні договорів (контрактів) на виконання мобілізаційних завдань (замовлень) з підприємствами, що належать до сфери управління Міністерства оборони України, і підприємствами, які залучаються ним до виконання мобілізаційних завдань.  
196. планує і організовує підготовку та перепідготовку військовозобов'язаних;  
197. Стаття 19. Центральні органи виконавчої влади та інші державні органи  
198. Центральні органи виконавчої влади та інші державні органи:  
199. розробляють мобілізаційні плани, довготермінові і річні програми мобілізаційної підготовки відповідних сфер управління (галузей національної економіки);  
200. здійснюють методологічне, методичне і наукове забезпечення мобілізаційної підготовки та мобілізації у відповідній сфері управління (галузі національної економіки);  
201. планують, організовують і контролюють мобілізаційну підготовку у відповідній сфері управління (галузі національної економіки) та здійснюють заходи щодо переведення її на функціонування в умовах особливого періоду;  
202. забезпечують державне регулювання мобілізаційної підготовки у відповідній сфері управління (галузі національної економіки), керують мобілізаційною підготовкою підприємств, що належать до сфери їх управління, і підприємств, які залучаються ними до виконання мобілізаційних завдань;  
203. визначають у відповідній сфері управління (галузі національної економіки) можливості щодо задоволення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань, національної економіки та населення в умовах особливого періоду;  
204. визначають потреби (обсяги) у фінансуванні заходів з мобілізаційної підготовки;  
205. утворюють мобілізаційні підрозділи;  
206. здійснюють заходи щодо забезпечення виконання мобілізаційних планів, довготермінових і річних програм мобілізаційної підготовки у відповідній сфері управління (галузі національної економіки);  
207. доводять мобілізаційні завдання (замовлення) до підприємств, що належать до сфери їх управління;  
208. укладають договори (контракти) про виконання мобілізаційних завдань (замовлень) з підприємствами, що належать до сфери їх управління, і підприємствами, які залучаються ними до виконання мобілізаційних завдань;  
209. сприяють підприємствам у виконанні мобілізаційних завдань (замовлень) відповідно до укладених договорів (контрактів);  
210. вносять у межах своїх повноважень до Кабінету Міністрів України пропозиції щодо формування державних довготермінових і річних програм (планів) мобілізаційної підготовки;  
211. у разі ліквідації (реорганізації) підприємств, для яких встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), здійснюють заходи щодо передачі таких завдань (замовлень) іншим підприємствам у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;  
212. під час мобілізації організовують здійснення комплексу заходів щодо переведення підприємств, що належать до сфери їх управління, на роботу в умовах особливого періоду;  
213. організовують бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час, забезпечують надання звітності з питань бронювання військовозобов'язаних у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;  
214. організовують підвищення кваліфікації працівників мобілізаційних органів та працівників з питань мобілізаційної роботи;  
215. організовують створення, розвиток, утримання та ліквідацію мобілізаційних потужностей на підприємствах, що належать до сфери їх управління або залучаються ними до виконання мобілізаційних завдань;  
216. організовують створення, формування і ведення страхового фонду документації на продукцію мобілізаційного та оборонного призначення;  
217. розробляють довготермінові програми формування страхового фонду документації на продукцію мобілізаційного та оборонного призначення;  
218. здійснюють контроль за формуванням, зберіганням та обслуговуванням мобілізаційного резерву матеріально-технічних і сировинних ресурсів на підприємствах, що належать до сфери їх управління або залучаються ними до виконання мобілізаційних завдань;  
219. розробляють і затверджують нормативно-правові акти з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації у відповідній сфері управління (галузі національної економіки);  
220. формують проекти основних показників мобілізаційних планів у відповідній сфері управління (галузі національної економіки);  
221. забезпечують виконання законів України та інших нормативно-правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації;  
222. подають центральному органу виконавчої влади з питань економічної політики щорічну доповідь про стан мобілізаційної готовності відповідних сфер управління (галузей національної економіки) та про хід виконання довготермінових і річних програм мобілізаційної підготовки;  
223. взаємодіють з центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації і одержують від них в установленому законодавством порядку інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання мобілізаційних завдань;  
224. надають інформацію місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування з питань, що належать до їх компетенції, про характер мобілізаційних завдань, покладених ними на підприємства, які знаходяться на їх території.  
225. Стаття 20. Рада міністрів Автономної Республіки Крим  
226. Рада міністрів Автономної Республіки Крим:  
227. формує проект основних показників мобілізаційного плану;  
228. розробляє мобілізаційний план, довготермінові і річні програми мобілізаційної підготовки;  
229. здійснює методичне забезпечення мобілізаційної підготовки та мобілізації органів влади Автономної Республіки Крим;  
230. керує мобілізаційною підготовкою органів влади Автономної Республіки Крим;  
231. планує, організовує і контролює мобілізаційну підготовку в Автономній Республіці Крим, переведення економіки на функціонування в умовах особливого періоду;  
232. визначає можливості економіки Автономної Республіки Крим щодо задоволення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань, національної економіки та забезпечення життєдіяльності населення в умовах особливого періоду;  
233. визначає потреби (обсяги) у фінансуванні заходів з мобілізаційної підготовки;  
234. утворює мобілізаційні підрозділи;  
235. здійснює заходи щодо забезпечення виконання мобілізаційного плану, довготермінових і річних програм мобілізаційної підготовки;  
236. доводить мобілізаційні завдання до інших органів влади Автономної Республіки Крим;  
237. сприяє виконанню підприємствами мобілізаційних завдань (замовлень);  
238. вносить на розгляд Кабінету Міністрів України пропозиції щодо формування довготермінових і річних програм мобілізаційної підготовки;  
239. забезпечує разом з військовим комісаріатом Автономної Республіки Крим функціонування системи військового обліку громадян України, організовує бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та у воєнний час, забезпечує надання звітності з питань бронювання військовозобов'язаних у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;  
240. забезпечує надання військовим комісаріатам відомостей про реєстрацію, банкрутство (ліквідацію) підприємств згідно із законодавством;  
241. організовує підвищення кваліфікації працівників мобілізаційних підрозділів та працівників з питань мобілізаційної роботи;  
242. організовує створення, розвиток, утримання та ліквідацію мобілізаційних потужностей;  
243. організовує створення, формування і ведення страхового фонду документації на продукцію мобілізаційного та оборонного призначення;  
244. здійснює контроль за створенням та утриманням мобілізаційного резерву;  
245. подає центральному органу виконавчої влади з питань економічної політики щорічну доповідь про стан мобілізаційної готовності Автономної Республіки Крим та про хід виконання довготермінових і річних програм мобілізаційної підготовки;  
246. одержує від центральних органів виконавчої влади необхідну інформацію з питань, які належать до її компетенції, про мобілізаційні завдання (замовлення), встановлені підприємствам, що знаходяться на території Автономної Республіки Крим, з метою планування раціонального використання людських і матеріальних ресурсів під час мобілізації та у воєнний час;  
247. забезпечує виконання законів України та інших нормативно-правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації.  
248. Стаття 21. Місцеві органи виконавчої влади Місцеві органи виконавчої влади: беруть участь у формуванні проектів основних показників мобілізаційного плану;  
249. розробляють мобілізаційні плани, довготермінові і річні програми мобілізаційної підготовки;  
250. здійснюють методичне забезпечення мобілізаційної підготовки та мобілізації органів місцевого самоврядування, підприємств, що перебувають у державній або комунальній власності чи у спільній власності територіальних громад і передані до сфери їх управління або залучаються ними до виконання мобілізаційних завдань (замовлень);  
251. планують, організовують і контролюють мобілізаційну підготовку на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць та переведення їх економіки на функціонування в умовах особливого періоду;  
252. керують мобілізаційною підготовкою підприємств, що перебувають у державній або комунальній власності чи у спільній власності територіальних громад та передані до сфери їх управління або залучаються ними до виконання мобілізаційних завдань (замовлень);  
253. визначають можливості економіки адміністративно-територіальних одиниць щодо задоволення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань, національної економіки та забезпечення життєдіяльності населення в умовах особливого періоду;  
254. визначають потреби (обсяги) у фінансуванні заходів з мобілізаційної підготовки;  
255. утворюють мобілізаційні підрозділи;  
256. здійснюють заходи щодо забезпечення виконання мобілізаційних планів, довготермінових і річних програм мобілізаційної підготовки;  
257. доводять мобілізаційні завдання до органів місцевого самоврядування та передають їм необхідні фінансові ресурси;  
258. доводять розпорядження про виконання мобілізаційних завдань (замовлень) до підприємств, що перебувають у державній або комунальній власності чи у спільній власності територіальних громад та передані до сфери їх управління або залучаються ними до виконання мобілізаційних завдань (замовлень), та укладають з ними договори (контракти);  
259. сприяють підприємствам, які знаходяться на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць, у виконанні ними мобілізаційних завдань (замовлень);  
260. у межах своїх повноважень вносять на розгляд Кабінету Міністрів України пропозиції щодо формування довготермінових і річних програм мобілізаційної підготовки;  
261. у разі ліквідації (реорганізації) підприємств, що перебувають у державній або комунальній власності чи у спільній власності територіальних громад та передані до сфери їх управління або залучаються ними до виконання мобілізаційних завдань (замовлень), здійснюють заходи щодо передачі цих завдань (замовлень) іншим підприємствам у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;  
262. під час мобілізації організовують здійснення комплексу заходів щодо переведення підприємств, що перебувають у державній або комунальній власності чи у спільній власності територіальних громад та передані до сфери їх управління або залучаються ними до виконання мобілізаційних завдань (замовлень), на роботу в умовах особливого періоду;  
263. забезпечують разом з військовими комісаріатами функціонування системи військового обліку громадян України, організовують бронювання військовозобов'язаних за місцевими органами виконавчої влади на період мобілізації та на воєнний час, забезпечують надання звітності з питань бронювання військовозобов'язаних у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;  
264. забезпечують надання військовим комісаріатам відомостей про реєстрацію, банкрутство (ліквідацію) підприємств згідно із законодавством;  
265. сприяють військовим комісаріатам у їх роботі в мирний час та під час мобілізації;  
266. організовують підвищення кваліфікації працівників мобілізаційних підрозділів та працівників з питань мобілізаційної роботи;  
267. організовують створення, розвиток, утримання та ліквідацію мобілізаційних потужностей на підприємствах, що перебувають у державній або комунальній власності чи у спільній власності територіальних громад та передані до сфери їх управління або залучаються ними до виконання мобілізаційних завдань (замовлень);  
268. організовують створення, формування і ведення страхового фонду документації на продукцію мобілізаційного та оборонного призначення;  
269. здійснюють контроль за створенням та утриманням мобілізаційного резерву на підприємствах, що перебувають у державній або комунальній власності чи у спільній власності територіальних громад та передані до сфери їх управління або залучаються ними до виконання мобілізаційних завдань (замовлень);  
270. організовують у установленому порядку своєчасне оповіщення та прибуття громадян, які призиваються на військову службу під час мобілізації, доставку транспортних засобів і техніки, що відчужуються, на збірні пункти та у військові частини, а також надання будівель, споруд, земельних ділянок, транспортних та інших матеріально-технічних засобів і послуг військовим об'єднанням, з'єднанням і частинам Збройних Сил України, інших військових формувань згідно з мобілізаційними планами;  
271. забезпечують виконання законів України та інших нормативно-правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації;  
272. подають центральному органу виконавчої влади з питань економічної політики щорічну доповідь про стан мобілізаційної готовності на території області, міст Києва і Севастополя та про хід виконання довготермінових і річних програм мобілізаційної підготовки;  
273. одержують від центральних органів виконавчої влади необхідну інформацію з питань, що належать до їх компетенції, а також про мобілізаційні завдання (замовлення), встановлені підприємствам, що знаходяться на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць, з метою планування раціонального використання людських і матеріальних ресурсів під час мобілізації та у воєнний час.  
274. Стаття 22. Органи місцевого самоврядування  
275. Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад:  
276. планують, організовують і забезпечують мобілізаційну підготовку та мобілізацію на території відповідних населених пунктів;  
277. беруть участь у формуванні основних показників мобілізаційного плану;  
278. розробляють мобілізаційні плани, довготермінові і річні програми мобілізаційної підготовки;  
279. забезпечують на території відповідних населених пунктів виконання мобілізаційних завдань (замовлень) підприємствами, установами, організаціями що перебувають у комунальній власності або залучаються ними до виконання цих завдань (замовлень);  
280. під час оголошення мобілізації здійснюють заходи щодо переведення підприємств, які знаходяться на території відповідних населених пунктів, на роботу в умовах особливого періоду;  
281. доводять розпорядження про виконання мобілізаційних завдань (замовлень) до підприємств комунальної та недержавної форми власності, які знаходяться на території відповідних населених пунктів, та укладають з ними договори (контракти);  
282. керують мобілізаційною підготовкою підприємств, що перебувають у комунальній власності або залучаються ними до виконання мобілізаційних завдань (замовлень);  
283. здійснюють контроль за створенням та утриманням мобілізаційного резерву на підприємствах, що перебувають у комунальній власності;  
284. у разі ліквідації (реорганізації) підприємств, що перебувають у комунальній власності і яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення) або які залучаються ними до їх виконання, здійснюють заходи щодо передачі цих завдань (замовлень) іншим підприємствам, які знаходяться на території відповідних населених пунктів, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;  
285. організовують під час мобілізації в установленому порядку своєчасне оповіщення та прибуття громадян, які призиваються на військову службу, доставку транспортних засобів і техніки, що відчужуються, на збірні пункти та у військові частини, а також надання будівель, споруд, земельних ділянок, транспортних та інших матеріально-технічних засобів і послуг військовим частинам Збройних Сил України, інших військових формувань відповідно до мобілізаційних планів;  
286. забезпечують на території відповідних населених пунктів ведення військового обліку військовозобов'язаних і призовників, бронювання військовозобов'язаних за органами місцевого самоврядування на період мобілізації та на воєнний час і надання звітності щодо бронювання військовозобов'язаних у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;  
287. забезпечують надання військовим комісаріатам відомостей про реєстрацію, банкрутство (ліквідацію) підприємств згідно із законодавством;  
288. сприяють військовим комісаріатам у їх роботі в мирний час та під час мобілізації;  
289. одержують від місцевих органів виконавчої влади необхідну інформацію про характер мобілізаційних завдань (замовлень), встановлених підприємствам, які знаходяться на території відповідних населених пунктів, з метою планування раціонального використання людських і матеріальних ресурсів під час мобілізації та у воєнний час;  
290. вирішують разом з місцевими органами виконавчої влади питання щодо виконання мобілізаційних завдань (замовлень) підприємствами, що перебувають у комунальній власності або залучаються ними до виконання цих завдань (замовлень) у разі втрати зв'язку із зазначеними підприємствами під час мобілізації та у воєнний час;  
291. забезпечують на території відповідних населених пунктів виконання законів України та інших нормативно-правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації.  
292. Стаття 13. Суди загальної юрисдикції  
293. Організаційне забезпечення мобілізаційної підготовки Верховного Суду України та вищих спеціалізованих судів здійснює Кабінет Міністрів України, інших судів загальної юрисдикції - центральний орган виконавчої влади з питань організаційного забезпечення судів.  
294. Стаття 14. Прокуратура України  
295. Генеральна прокуратура України забезпечує мобілізаційну підготовку органів прокуратури України до функціонування в особливий період.  
296. Розділ ІV ОБОВ'ЯЗКИ ПІДПРИЄМСТВ І ГРОМАДЯН ЩОДО МОБІЛІЗАЦІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ ТА МОБІЛІЗАЦІЇ  
297. Стаття 23. Підприємства  
298. 1.Підприємства зобов'язані:  
299. планувати і здійснювати заходи щодо підготовки підприємств до виконання мобілізаційних завдань (замовлень) та забезпечувати поставки продукції згідно з укладеними договорами (контрактами);  
300. у разі їх ліквідації (реорганізації) своєчасно сповіщати про це відповідні органи державної влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування, з якими укладено договори (контракти) на виконання мобілізаційних завдань (замовлень);  
301. під час мобілізації здійснювати заходи щодо переведення виробництва (діяльності) на функціонування в умовах особливого періоду;  
302. утримувати в належному стані техніку, будівлі, споруди та об'єкти інфраструктури, що призначені для передачі у разі мобілізації військовим частинам Збройних Сил України, іншим військовим формуванням або для спільного з ними використання у воєнний час;  
303. сприяти військовим комісаріатам у їх роботі в мирний час та під час мобілізації;  
304. забезпечувати своєчасне прибуття працівників, які призиваються на військову службу в разі мобілізації, на збірні пункти та до військових частин;  
305. забезпечувати доставку транспортних засобів і техніки, що відчужуються на збірні пункти та у військові частини у разі мобілізації згідно з мобілізаційними завданнями (замовленнями);  
306. здійснювати заходи щодо підготовки до розгортання спеціальних формувань, призначених для передачі у разі мобілізації до складу Збройних Сил України, інших військових формувань, розгортання та передачі їх в особливий період згідно з мобілізаційними планами;  
307. виділяти техніку, будівлі, інші об'єкти інфраструктури військовим частинам Збройних Сил України, інших військових формувань згідно з мобілізаційними планами з наступним відшкодуванням збитків;  
308. створювати та утримувати мобілізаційні потужності, матеріальні цінності мобілізаційного резерву згідно з мобілізаційними завданнями (замовленнями);  
309. забезпечувати формування і ведення страхового фонду документації на продукцію мобілізаційного та оборонного призначення;  
310. вести облік військовозобов'язаних і призовників з числа працюючих, здійснювати заходи щодо бронювання військовозобов'язаних за підприємствами на період мобілізації та на воєнний час і надавати звітність з цих питань відповідним органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування;  
311. надавати відповідним органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування інформацію, необхідну для планування і здійснення мобілізаційних заходів;  
312. утворювати мобілізаційні підрозділи та призначати працівників з питань мобілізаційної роботи.  
313. 2.Підприємства не можуть відмовлятися від укладення договорів (контрактів) на виконання мобілізаційних завдань (замовлень), якщо з урахуванням мобілізаційного розгортання їх можливості дають змогу виконати ці мобілізаційні завдання (замовлення).  
314. 3. Підприємства, які є виконавцями мобілізаційних завдань (замовлень) з виробництва кінцевої продукції, укладають договори (контракти) з підприємствами - виробниками комплектуючих виробів, постачальниками матеріально-технічних засобів, сировини.  
315. Стаття 24. Обов'язки громадян  
316. 1. Громадяни зобов'язані:  
317. з'являтися за викликом до військових комісаріатів для постановки на військовий облік та визначення призначення на воєнний час;  
318. надавати під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власником яких вони є, військовим частинам Збройних Сил України, інших військових формувань з наступним відшкодуванням державою збитків.  
319. 2.Громадяни у разі мобілізації можуть бути відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану" залучені до виконання робіт з метою забезпечення оборони держави, а також зараховані до спеціальних формувань.  
320. Громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю, виконують мобілізаційні завдання (замовлення) згідно з укладеними договорами (контрактами).  
321. 3.Під час мобілізації громадяни, які підлягають призову на військову службу, зобов'язані з'явитися на збірні пункти у строки, зазначені в мобілізаційних посвідченнях, повістках або у розпорядженнях військових комісарів.  
322. 4. Громадяни, які перебувають у запасі, завчасно приписуються до військових частин (призначаються) для проходження військової служби у воєнний час або для використання їх як працівників у Збройних Силах України, інших військових формуваннях.  
323. 5. Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх для використання як працівників Збройних Сил України, інших військових формуваннях здійснюють місцеві органи виконавчої влади через військові комісаріати.  
324. 6. Громадянам, які перебувають на військовому обліку, з моменту оголошення мобілізації забороняється виїзд з місця проживання без дозволу військового комісара.  
325. Стаття 25. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації  
326. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:  
327. заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;  
328. визнані тимчасово нездатними до військової служби за станом здоров'я - на строк до шести місяців;  
329. чоловіки, на утриманні яких перебуває більше чотирьох дітей віком до 16 років;  
330. жінки, на утриманні яких перебувають діти віком до 16 років (можуть бути призваними тільки за місцем проживання у разі їх згоди);  
331. зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, відповідно до законодавства України;  
332. народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим;  
333. Розділ VІ БРОНЮВАННЯ ВІЙСЬКОВОЗОБОВ'ЯЗАНИХ НА ПЕРІОД МОБІЛІЗАЦІЇ ТА НА ВОЄННИЙ ЧАС  
334. Стаття 26. Мета бронювання військовозобов'язаних у мирний та у воєнний час  
335. Бронювання військовозобов'язаних, які перебувають у запасі, здійснюється у мирний та у воєнний час з метою забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств в особливий період.  
336. Стаття 27. Організація і порядок бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час  
337. 1.Бронюванню підлягають військовозобов'язані, які працюють в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), якщо це вкрай необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів та виконання мобілізаційних завдань (замовлень).  
338. 2.Організація, порядок, обсяги та переліки посад і професій військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час, визначаються цим Законом, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.  
339. Розділ VІІ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА УКРАЇНИ ПРО МОБІЛІЗАЦІЙНУ ПІДГОТОВКУ ТА МОБІЛІЗАЦІЮ  
340. Стаття 28. Відповідальність за організацію мобілізаційної підготовки та стан мобілізаційної готовності  
341. 1. Відповідальність за організацію мобілізаційної підготовки та стан мобілізаційної готовності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, відповідних сфер управління центральних органів виконавчої влади (галузей національної економіки), адміністративно-територіальних одиниць і населених пунктів, Збройних Сил України, інших військових формувань та підприємств покладається на відповідних керівників.  
342. Посадові особи, винні у порушенні законів та інших нормативно-правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації, а також громадяни за невиконання своїх обов'язків щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації несуть відповідальність згідно із законом".  
343. ІІ. Прикінцеві положення  
344. 1.Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.  
345. 2.Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом:  
346. підготувати та подати до Верховної Ради України пропозиції про внесення змін до законів України, що випливають із цього Закону;  
347. розробити і подати на розгляд Верховної Ради України проект закону про встановлення адміністративної та кримінальної відповідальності за порушення у сфері мобілізаційної підготовки;  
348. розробити та привести власні нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;  
349. забезпечити перегляд і скасування міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону.  
350. 3. До приведення у відповідність із цим Законом інші закони України та нормативно-правові акти діють у частині, що не суперечить цьому Закону.