Про Службу зовнішньої розвідки України (Друге читання)
0. | Проект |
1. | ЗАКОН УКРАЇНИ Про Службу зовнішньої розвідки України |
2. | Цей Закон визначає правові основи організації та діяльності Служби зовнішньої розвідки України |
3. | Стаття 1. Статус Служби зовнішньої розвідки України |
4. | Служба зовнішньої розвідки України (далі - Служба) є державним органом, який здійснює розвідувальну діяльність у політичній, економічній, військово-технічній, науково-технологічній, інформаційній та екологічній сферах, бере участь у боротьбі з міжнародною організованою злочинністю, тероризмом, забезпеченні безпеки установ і громадян України за кордоном. |
5. | Служба підпорядкована Президентові України та підконтрольна Президентові України і Верховній Раді України. |
6. | До особового складу Служби як військового формування належать військовослужбовці та працівники Служби. |
7. | Служба є правонаступником розвідувального органу Служби безпеки України стосовно зобов'язань, прав і обов'язків. |
8. | Стаття 2. Правова основа діяльності Служби |
9. | Правову основу діяльності Служби становлять Конституція України, Закон України "Про розвідувальні органи України", цей та інші законодавчі акти України, а також прийняті відповідно до них акти Президента України, інші нормативно-правові акти. |
10. | Стаття 3. Завдання Служби На Службу покладаються завдання: добування, аналітична обробка та надання розвідувальної інформації Президентові України, Голові Верховної Ради України, Прем'єр-міністрові України та іншим визначеним Президентом України споживачам; здійснення спеціальних заходів впливу на підтримку національних інтересів і державної політики України в економічній, політичній, воєнній, військово-технічній, екологічній та інформаційній сферах, зміцнення обороноздатності, економічного і науково-технічного розвитку; забезпечення безпечного функціонування установ України за кордоном, безпеки співробітників цих установ, членів їх сімей у державі перебування та відряджених за кордон громадян України, які обізнані з відомостями, що становлять державну таємницю; участь у боротьбі з тероризмом, міжнародною організованою злочинністю, незаконним обігом наркотичних засобів, незаконною торгівлею зброєю і технологією її виготовлення, незаконною міграцією; вжиття заходів безпосередньої протидії зовнішнім загрозам національній безпеці України; виконання інших спеціальних завдань, спрямованих на забезпечення національної безпеки України. |
11. | Стаття 4. Структура Служби |
12. | Загальну структуру Служби складають: апарат Голови Служби; |
13. | підрозділи агентурної та технічної розвідки, оперативно-технічні, інформаційно-аналітичні; підрозділи забезпечення; навчальні заклади та науково-дослідні установи. Для виконання покладених на неї завдань Службою можуть створюватися підрозділи регіонального базування. |
14. | Стаття 5 Загальна чисельність особового складу Служби Затвердити особовий склад Служби в існуючій чисельності. |
15. | Стаття 6. Керівництво Службою Загальне керівництво Службою здійснюється Президентом України. Безпосереднє керівництво Службою здійснює її Голова, який призначається на посаду і звільняється з посади Президентом України. Перший заступник Голови та заступники Голови Служби призначаються на посаду і звільняються з посади Президентом України за поданням Голови Служби. |
16. | Стаття 7. Колегія Служби Для колегіального обговорення найважливіших напрямів організації і діяльності Служби утворюється колегія - дорадчий орган при Голові служби. Положення про колегію Служби затверджує Президент України. |
17. | Стаття 8. Фінансування діяльності Служби |
18. | Фінансування діяльності Служби здійснюється відповідно до Закону України "Про розвідувальні органи України" за рахунок коштів Державного бюджету України та інших джерел, передбачених законом. |
19. | Стаття 9. Соціальний захист співробітників Служби |
20. | Соціальний захист співробітників Служби та членів їх сімей здійснюється відповідно до Законів України "Про розвідувальні органи України" та "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". |
21. | У разі загибелі військовослужбовця Служби у зв'язку з виконанням службових обов'язків сім'ї загиблого або його утриманцям виплачується одноразова допомога у розмірі десятирічного грошового забезпечення за останньою посадою, яку він займав, і призначається пенсія у зв'язку з втратою годувальника в розмірі місячного посадового окладу. |
22. | В разі каліцтва, заподіяного військовослужбовцю Служби у зв'язку з виконанням службових обов'язків, а також інвалідності, що настала у період проходження служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце у період проходження служби, йому виплачується одноразова допомога в розмірі від трирічного до п'ятирічного грошового забезпечення (залежно від ступеня втрати працездатності) і призначається пенсія по інвалідності. |
23. | Служба відшкодовує співробітникам її кадрового складу витрати на проїзд зі службовою метою всіма видами міського і приміського транспорту, за винятком таксі, а також витрати, пов'язані з використанням із зазначеною метою особистих транспортних засобів, у порядку, що визначається Головою Служби. |
24. | Стаття 10. Контроль за діяльністю Служби |
25. | Контроль за діяльністю Служби в межах конституційних повноважень здійснюється Президентом України, в тому числі через Раду національної безпеки і оборони України. |
26. | Верховною Радою України контроль за діяльністю Служби здійснюється в порядку, встановленому Конституцією України з урахуванням вимог Закону України "Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави". |
27. | Стаття 11. Прикінцеві положення 1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. |
28. | 2. Кабінету Міністрів України у тримісячний строк після набрання чинності цим Законом: |
29. | привести свої нормативно-правові акти у відповідність з цим Законом; забезпечити перегляд і скасування міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону. |