Про повернення приватизованого майна у державну і комунальну власність (Друге читання)
0. | Проект |
1. | Закон України |
2. | Про повернення приватизованого майна у державну і комунальну власність |
3. | Цей Закон визначає правові, економічні та організаційні засади повернення приватизованого майна у державну і комунальну власність в Україні та регулює відносини, пов'язані з його проведенням. |
4. | Розділ І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ |
5. | Стаття 1. Способи повернення приватизованого майна у державну і комунальну власність |
6. | Повернення у власність держави і власність територіальних громад майна, набутого юридичними та фізичними особами шляхом приватизації, у разі визнання недійсними або розірвання відповідних договорів за рішенням суду (далі - реприватизація) здійснюється шляхом примусового відчуження на користь держави або територіальної громади об'єктів у разі: |
7. | розірвання за рішенням суду договорів купівлі-продажу об'єктів приватизації у зв'язку з невиконанням іншою стороною зобов'язань, передбачених договором; |
8. | визнання в установленому законодавством порядку договорів купівлі-продажу майна, укладених у процесі приватизації, недійсними. |
9. | Стаття 2. Мета реприватизації |
10. | Реприватизація майна здійснюється з метою відновлення порушених прав держави як власника щодо приватизованих об'єктів, умови приватизації яких не виконано та/або приватизація яких здійснювалася з порушенням законодавства. |
11. | Стаття 3. Принципи реприватизації |
12. | Реприватизація здійснюється на основі таких принципів: |
13. | законності; |
14. | державного регулювання та контролю; |
15. | дотримання антимонопольного законодавства; |
16. | забезпечення соціальних гарантій, наданих згідно із законодавством працівникам підприємства, що реприватизується; |
17. | дотримання гарантій, наданих згідно із законодавством інвесторам; |
18. | забезпечення відшкодування власнику вартості об'єкта, що реприватизується. |
19. | Стаття 4. Законодавство про реприватизацію |
20. | 1. Законодавство про реприватизацію складається з цього Закону, інших актів законодавства з питань реприватизації. |
21. | 2. Дія цього Закону не поширюється на реприватизацію об'єктів недержавного житлового та земельного фондів, крім земельних ділянок, на яких розташовано об'єкти реприватизації. |
22. | 3. Реприватизація акцій (часток, паїв), що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб у майні підприємств із змішаною формою власності, здійснюється відповідно до законодавства та установчих документів цих підприємств. |
23. | 4. Реприватизація майна, що перебувало у власності територіальних громад та було приватизоване відповідно до законодавства, регулюється положеннями цього Закону, інших законодавчих актів з питань реприватизації і здійснюється відповідними органами місцевого самоврядування. |
24. | Стаття 5. Об'єкти реприватизації |
25. | До об'єктів, що підлягають реприватизації, належать: |
26. | цілісні майнові комплекси приватизованих підприємств; |
27. | майно структурних підрозділів приватизованих підприємств (цехів, виробництв, дільниць, інших підрозділів, що можуть бути визначені як окремі майнові комплекси), якщо у разі їх виділення у самостійні підприємства не порушується технологічна єдність виробництва з основної спеціалізації підприємства, із структури якого вони виділяються; |
28. | окремі будівлі, споруди, приватизовані у складі цілісних майнових комплексів або як самостійні об'єкти; |
29. | акції (частки, паї), що належать фізичним чи юридичним особам у майні господарських товариств та інших об'єднань. |
30. | Стаття 6. Суб'єкти реприватизації |
31. | Суб'єктами реприватизації можуть бути: |
32. | державні органи приватизації, інші органи, уповноважені здійснювати управління об'єктами державної власності; |
33. | посередники; |
34. | інші особи, які залучаються органами приватизації на договірних засадах. |
35. | Стаття 7. Державні органи, які здійснюють реприватизацію |
36. | 1. Державну політику у сфері реприватизації здійснює Кабінет Міністрів України. |
37. | 2. Фонд державного майна України, його регіональні відділення забезпечують здійснення відповідних процедур реприватизації у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. |
38. | Розділ ІІ. ПРИЙНЯТТЯ РІШЕННЯ |
39. | Стаття 8. Прийняття рішення про реприватизацію |
40. | 1. Рішення про реприватизацію об'єкта приймається державним органом приватизації на підставі відповідного рішення суду. |
41. | 2. З моменту прийняття рішення про реприватизацію майна підприємства стосовно цього підприємства припиняється чинність частин третьої, п'ятої і шостої статті 10, частин першої і третьої статті 12, частини другої статті 24, частини третьої статті 25 Закону України "Про підприємства в Україні" щодо купівлі, продажу, передачі, обміну, здачі в оренду, надання безоплатно, списання майна, випуску та придбання цінних паперів, надання та одержання кредитів у розмірі, що перевищує середньорічний рівень таких операцій за останні три роки з урахуванням рівня інфляції. У разі необхідності такі дії виконуються з дозволу Фонду державного майна України. |
42. | Розділ ІІІ. ФІНАНСОВІ ВІДНОСИНИ РЕПРИВАТИЗАЦІЇ |
43. | Стаття 9. Визначення вартості об'єкта реприватизації |
44. | 1. Вартість об'єкта реприватизації визначається шляхом проведення його незалежної оцінки відповідно до методики, що затверджується Кабінетом Міністрів України. |
45. | Для обчислення загальної вартості об'єкта реприватизації ціна його продажу під час приватизації коригується з урахуванням: |
46. | офіційно визначених індексів інфляції за період від дати укладення договору купівлі-продажу (біржового контракту на купівлю-продаж акцій) до дати прийняття рішення про реприватизацію; |
47. | зношення необоротних активів, приватизованих у складі об'єкта приватизації; |
48. | власного оборотного капіталу підприємства, який утворився за цей період; |
49. | інвестицій, внесених власником об'єкта у необоротні активи після приватизації об'єкта, з їх відповідним коригуванням на вартість (частку вартості) відчужених до прийняття рішення про реприватизацію необоротних активів, які були приватизовані у складі об'єкта, в порядку, встановленому методикою, зазначеною в абзаці першому цього пункту. |
50. | 2. Відшкодування вартості об'єкта, що реприватизується, здійснюється в установленому Кабінетом Міністрів України порядку. |
51. | 3. У разі коли під час розірвання договорів купівлі-продажу виявлено факти розкрадання, нестачі, знищення (псування) майна об'єкта, що реприватизується, власник зобов'язаний відшкодувати державі завдані збитки. |
52. | Розмір відшкодування завданих збитків визначається шляхом проведення незалежної оцінки об'єкта. |
53. | Порядок та умови відшкодування завданих збитків визначаються Кабінетом Міністрів України. |
54. | Стаття 10. Джерела коштів для реприватизації |
55. | 1. Відшкодування витрат, пов'язаних з реприватизацією, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету або відповідного місцевого бюджету, передбачених на зазначені цілі. |
56. | 2. Обсяг кошів, що спрямовуються на повернення об'єктів у державну власність, визначається у Державному бюджеті на відповідний рік, а коштів, що спрямовуються на повернення об'єктів у комунальну власність, - у відповідному місцевому бюджеті. |
57. | Стаття 11. Оформлення угод |
58. | 1. Передача об'єкта реприватизації у власність держави чи власність територіальної громади оформляється актом приймання-передачі. Форма та порядок підписання акта приймання-передачі об'єкта реприватизації визначається Фондом державного майна України. |
59. | 2. Угоди щодо операцій з акціями, які повернуто у власність держави шляхом реприватизації, можуть укладатися після занесення відомостей, визначених законодавством, до реєстру власників іменних цінних паперів. |
60. | Стаття 12. Соціальні гарантії, що надаються працівникам підприємства, яке реприватизується |
61. | 1. З дня прийняття рішення про реприватизацію до завершення процесу реприватизації звільнення працівників підприємства, що реприватизується, з ініціативи адміністрації не допускається, крім звільнення на підставі пункту 6 статті 40 Кодексу законів про працю України або у зв'язку з вчиненням працівником дій, за які законодавством передбачено можливість звільнення на підставі пунктів 3, 4, 7 і 8 статті 40 та статті 41 Кодексу законів про працю України. |
62. | 2. Трудові відносини на підприємствах, що реприватизуються, регулюються законодавством про працю. |
63. | Стаття 13. Спори, що виникають у процесі реприватизації |
64. | Спори, що виникають у процесі реприватизації, розв'язуються судом або господарським судом відповідно до їх компетенції у встановленому порядку. |
65. | Стаття 14. Відповідальність за порушення законодавства про реприватизацію |
66. | 1. За порушення законодавства про реприватизацію винні особи несуть кримінальну, адміністративну, дисциплінарну, цивільно-правову відповідальність згідно із законодавством. |
67. | 2. Посадові особи державних органів приватизації, інших органів виконавчої влади за наявності в їх діях ознак злочину, пов'язаного з порушенням законодавства про реприватизацію, несуть кримінальну відповідальність згідно із законодавством. |
68. | 3. Недопущення працівників державних органів, що здійснюють реприватизацію, на об'єкт, який реприватизується шляхом примусового відчуження, протидія чи перешкоджання їх діям тягне за собою відповідальність власника об'єкта, передбачену законодавством. |
69. | 4. Збитки, заподіяні порушенням законодавства про реприватизацію, а також витрати щодо забезпечення збереження об'єктів підлягають відшкодуванню у порядку, передбаченому законодавством. |
70. | Стаття 15. Прикінцеві положення |
71. | 1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. |
72. | 2. Нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону. |
73. | 3. Кабінету Міністрів України: |
74. | підготувати та подати до Верховної Ради України пропозиції про внесення змін до законодавчих актів, що випливають з цього Закону; |
75. | розробити та привести у відповідність з цим Законом власні нормативно-правові акти; |
76. | забезпечити перегляд і скасування міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади власних нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону. |