Кількість абзаців - 594 Розмітка (ліва колонка)


Про загальний військовий обов'язок і військову службу(нова редакція) (Друге читання)

0. Проект
 
1. Закон України
Про внесення змін до Закону України «Про загальний військовий обов’язок і військову службу»
 
2. Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
 
3. Внести до Закону України "Про загальний військовий обов'язок і військову службу" (Відомості Верховної Ради України, 1999 р., № 33, ст. 270; 2000 р., № 4, ст. 27, № 30, ст. 235; 2003 р., № 4, ст. 34, № 5, ст. 37, № 15, ст. 108, № 27, ст. 209, № 29, ст. 234; 2004 р., № 8, ст. 67, № 10, ст. 94, № 36, ст. 444; 2005 р., № 16, ст. 259, № 20, ст. 276, із змінами, внесеними Законом України від 2 червня 2005 року № 2636-ІV) зміни, виклавши його у такій редакції:
 
4. «ЗАКОН УКРАЇНИ
 
5. Про військовий обов’язок і військову службу
 
6. Цей Закон здійснює правове регулювання стосовно військового обов’язку і військової служби з метою реалізації громадянами України конституційного обов’язку щодо захисту Вітчизни.
 
7. Глава І.
 
8. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
 
9. Стаття 1. Військовий обов’язок
 
10. 1. Захист суверенітету та територіальної цілісності України є конституційним обов’язком громадян України.
 
11. Військовий обов’язок встановлюється з метою забезпечення комплектування особовим складом Збройних Сил України та інших військових формувань, посади у яких, відповідно до законів України, комплектуються військовослужбовцями (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), а також підготовки населення до захисту України.
 
12. 2. Військовий обов’язок включає:
 
13. підготовку до військової служби;
 
14. приписку до призовних дільниць;
 
15. прийняття у добровільному порядку та призов на військову службу;
 
16. проходження військової служби;
 
17. виконання військового обов’язку в запасі;
 
18. дотримання правил військового обліку;
 
19. військове навчання в особливий період.
 
20. 3. Громадяни України мають право на заміну виконання військового обов’язку альтернативною (невійськовою) службою згідно з Конституцією України та Законом України «Про альтернативну (невійськову) службу».
 
21. 4. Військовий обов’язок не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, що перебувають в Україні.
Від виконання військового обов’язку звільняються громадяни України на підставах, визначених цим Законом.
 
22. Виконання військового обов’язку громадянами України забезпечується органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, керівниками підприємств, установ і організацій незалежно від підпорядкування і форми власності в межах їх повноважень, передбачених законодавством України, та районними, об’єднаними районними, міськими, об’єднаними міськими військовими комісаріатами (далі – районні (міські) військові комісаріати) Автономної Республіки Крим, областей та міста Києва.
 
23. 5. Щодо військового обов’язку громадяни України поділяються на такі категорії:
 
24. допризовники – особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;
 
25. призовники – особи, приписані до призовних дільниць;
 
26. військовослужбовці – особи, які проходять військову службу;
 
27. військовозобов’язані – особи, які перебувають у запасі і призначені для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань під час мобілізації та у воєнний час, а також виконання робіт із забезпечення оборони держави;
 
28. резервісти – військовозобов’язані, які у добровільному порядку перебувають у військовому резерві Збройних Сил України та інших військових формувань.
 
29. Районними (міськими) військовими комісаріатами до паспортів призовників та військовозобов’язаних вноситься позначка про їх належність до відповідної категорії.
 
30. 6. Громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, зобов’язані:
 
31. прибувати за викликом районного (міського) військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори;
 
32. проходити медичний огляд та лікування у лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районного (міського) військового комісаріату;
 
33. проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов’язок у запасі;
 
34. виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
 
35. 7. Жінки, які мають фах, споріднений з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною у переліку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я і віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних.
 
36. У воєнний час жінки, які перебувають на військовому обліку військовозобов’язаних чи пройшли загальне військове навчання, можуть бути призвані на військову службу на підставі Указу Президента України.
 
37. Стаття 2. Військова служба і виконання військового обов’язку в запасі
 
38. 1. Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров’я і віком громадян України, пов’язаній із захистом Вітчизни.
 
39. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до загального стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Для громадян України, призваних на строкову військову службу, які на момент призову займали посади, навчалися або працювали за професією, що відповідно до закону передбачає право на призначення пенсій на пільгових умовах і в пільгових розмірах, час проходження строкової військової служби зараховується також і до стажу роботи, що передбачає такі пільги.
 
40. 2. Порядок проходження громадянами України військової служби, їх права та обов’язки визначаються цим Законом, положеннями про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, які затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
 
41. 3. Види військової служби:
 
42. строкова військова служба;
 
43. військова служба за контрактом осіб рядового, сержантського і старшинського складу;
 
44. військова служба (навчання) курсантів (слухачів) вищих військових навчальних закладів, а також військових інститутів, факультетів військової підготовки, кафедр військової підготовки вищих навчальних закладів (далі – військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів);
 
45. військова служба за контрактом осіб офіцерського складу;
 
46. кадрова військова служба осіб офіцерського складу, зарахованих до Збройних Сил України та інших військових формувань до встановлення військової служби за контрактом.
 
47. Строкова військова служба встановлюється з метою підготовки громадян України для збройного захисту Вітчизни шляхом здобуття військово-облікової спеціальності та набуття практичних навичок та умінь під час її проходження.
 
48. Строкову військову службу громадяни України проходять на військових посадах у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, відповідно до законів України.
 
49. 4. Виконання військового обов’язку в запасі в мирний час полягає у дотриманні порядку і правил військового обліку, проходженні зборів, збереженні та вдосконаленні військовозобов’язаними знань, навичок і умінь, необхідних для виконання ними обов’язків військової служби в особливий період відповідно до військово-облікових чи цивільних спеціальностей.
 
50. Військовозобов’язані у добровільному порядку можуть перебувати у військовому резерві.
 
51. Порядок перебування громадян України у військовому резерві визначається законом.
 
52. 5. Громадяни України, які призвані або добровільно вступили на військову службу, складають Військову присягу на вірність Українському народу.
 
53. Військовозобов’язані, які раніше не склали Військову присягу, та студенти вищих навчальних закладів, які навчаються за програмою підготовки офіцерів запасу і не проходили строкову військову службу, складають Військову присягу під час проходження зборів або мобілізації.
 
54. 6. Громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, призиваються або приймаються на військову службу, та військовозобов’язані, які перебувають у резерві або призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями під час проведення мобілізації, проходять обов’язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується Міністром оборони України за погодженням з центральним органом виконавчої влади у галузі охорони здоров’я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністром оборони України.
 
55. Стаття 3. Правова основа військового обов’язку і військової служби
 
56. Правовою основою військового обов’язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, інші закони України, а також нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов’язку, проходження військової служби та статусу військовослужбовців.
 
57. Стаття 4. Комплектування військовослужбовцями Збройних Сил України та інших військових формувань
 
58. 1. Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються шляхом:
 
59. призову громадян України на військову службу;
 
60. прийняття громадян України на військову службу за контрактом.
 
61. 2. Для доукомплектування Збройних Сил України та інших військових формувань особовим складом під час мобілізації проводиться планомірна військова підготовка і забезпечується перебування в запасі необхідної кількості військовонавчених громадян.
 
62. 3. Генеральний штаб Збройних Сил України проводить розподіл наявних призовних ресурсів за станом здоров’я та рівнем освіти пропорційно між Збройними Силами України та іншими військовими формуваннями.
 
63. 4. Порядок комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань військовослужбовцями встановлюється цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
 
64. Стаття 5. Склад військовослужбовців і військовозобов’язаних. Військові звання
 
65. 1. Військовослужбовці та військовозобов’язані поділяються на рядовий склад, сержантський і старшинський склад та офіцерський склад.
 
66. Встановлюються такі військові звання:
 
67. Армійські Корабельні
 
68. Рядовий склад
 
69. солдат матрос
 
70. старший солдат старший матрос
 
71. Сержантський і старшинський склад
 
72. молодший сержант старшина 2 статті
 
73. сержант старшина 1 статті
 
74. старший сержант головний старшина
 
75. старшина головний корабельний старшина
 
76. прапорщик мічман
 
77. старший прапорщик старший мічман
 
78. Офіцерський склад
 
79. Молодший офіцерський склад
 
80. молодший лейтенант молодший лейтенант
 
81. лейтенант лейтенант
 
82. старший лейтенант старший лейтенант
 
83. капітан капітан-лейтенант
 
84. Старший офіцерський склад
 
85. майор капітан 3 рангу
 
86. підполковник капітан 2 рангу
 
87. полковник капітан 1 рангу
 
88. бригадний генерал бригадний адмірал
 
89. Вищий офіцерський склад
 
90. генерал-майор контр-адмірал
 
91. генерал-лейтенант віце-адмірал
 
92. генерал-полковник адмірал
 
93. генерал армії України
 
94. 2. До військових звань осіб офіцерського складу медичної та юридичної служб Збройних Сил України та інших військових формувань, військових судів і прокуратур, які мають відповідну освіту та займають відповідну штатну посаду, додаються слова «медичної служби» і «юстиції».
 
95. До військових звань громадян України, які перебувають у запасі чи у відставці, додаються слова відповідно «запасу» або «у відставці».
 
96. 3. Порядок присвоєння, пониження, позбавлення та поновлення військових звань військовослужбовців та переатестації військовозобов’язаних, які мають спеціальні звання, для присвоєння військових звань встановлюється законодавством.
 
97. Стаття 6. Військові посади
 
98. 1. Військові посади (штатні посади, що підлягають заміщенню військовослужбовцями) і відповідні їм військові звання передбачаються у штатах (штатних розписах) військових частин, кораблів, органів військового управління, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів.
 
99. Перелік посад, що підлягають заміщенню вищим офіцерським складом, затверджується Президентом України, а посад інших військовослужбовців – Міністром оборони України.
 
100. Окремі військові посади в мирний час (на умовах строкового трудового договору) можуть заміщатися цивільними особами у порядку і за правилами, встановленими Міністром оборони України.
 
101. Співвідношення чисельності різних категорій офіцерського складу за військовими званнями та граничні строки перебування осіб офіцерського складу на посадах у Збройних Силах України встановлюються Міністром оборони України.
 
102. 2. Призначення за поданням Прем`єр-міністра України Міністра оборони України та припинення його повноважень на цій посаді здійснює Президент України.
 
103. Президент України також призначає на посади та звільняє з посад заступників Міністра оборони України, начальника Генерального штабу Збройних Сил України, командувачів видів Збройних Сил України, командувачів військ оперативних командувань, а також вище командування інших військових формувань.
 
104. Порядок призначення на інші військові посади встановлюється положеннями про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців.
 
105. На посаду Міністра оборони України призначаються цивільні особи.
 
106. На посади заступників Міністра оборони України можуть призначатися як військовослужбовці, так і цивільні особи.
 
107. Військові посади у складі багатонаціональних сил за кордоном заміщаються військовослужбовцями, які проходять військову службу за контрактом або перебувають на кадровій військовій службі.
 
108. Військовослужбовці можуть проходити військову службу не займаючи військову посаду у випадках та у строки, встановлені положеннями про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців.
 
109. 3. Військовослужбовці Збройних Сил України та інших військових формувань можуть бути відряджені до органів виконавчої влади, установ і організацій, у яких не передбачено проходження громадянами військової служби, для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі. Перелік посад, які можуть бути заміщені військовослужбовцями у цих органах виконавчої влади, установах і організаціях, затверджується Президентом України.
 
110. Стаття 7. Військова форма одягу і відзнаки військовослужбовців
 
111. 1. Для військовослужбовців встановлюються військова форма одягу та знаки розрізнення. Військовослужбовці під час виконання службових обов’язків, а військовозобов’язані під час зборів носять відповідну військову форму одягу.
 
112. Зразки військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовців, правила їх носіння розробляються Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, які здійснюють управління військовими формуваннями, та затверджуються Кабінетом Міністрів України, а надалі патентуються в установленому порядку.
 
113. Спеціальна відзнака генерала армії України встановлюється Президентом України.
 
114. 2. Забороняється вводити для працівників незалежно від місця роботи форму одягу і знаки розрізнення, подібні до форми одягу і знаків розрізнення військовослужбовців.
 
115. 3. Державні органи, органи місцевого самоврядування та суб’єкти господарювання для зміни існуючої форми одягу та знаків розрізнення своїх працівників, які не є військовослужбовцями, або введення нових подають відповідні пропозиції до Кабінету Міністрів України після їх узгодження з Міністерством оборони України.
 
116. 4. Носіння військової форми одягу і знаків розрізнення військовослужбовців особами, які не мають на те права, забороняється і тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
 
117. Глава ІІ. ПІДГОТОВКА ГРОМАДЯН УКРАЇНИ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ
 
118. Стаття 8. Підготовка допризовників і призовників до військової служби
 
119. 1. Підготовка громадян України до військової служби включає допризовну підготовку, підготовку призовників з військово-технічних спеціальностей, підготовку у військових оркестрах, військових ліцеях та ліцеях з посиленою військово-фізичною підготовкою, підготовку до вступу у вищі військові навчальні заклади та вищі навчальні заклади, які мають військові навчальні підрозділи, військову підготовку у вищих навчальних закладах, фізичну підготовку, лікувально-оздоровчу роботу, підвищення рівня освітньої підготовки, вивчення державної мови та патріотичне виховання.
 
120. 2. Відповідальність за організацію та проведення допризовної підготовки покладається на міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, до сфери управління яких належать навчальні заклади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування.
 
121. 3. Підготовка призовників з військово-технічних спеціальностей проводиться у професійно-технічних навчальних закладах міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та у навчальних закладах Товариства сприяння обороні України або інших організацій.
 
122. 4. Порядок організації та проведення допризовної підготовки та підготовки призовників з військово-технічних спеціальностей визначається Положенням про допризовну підготовку та Положенням про підготовку призовників з військово-технічних спеціальностей, які затверджуються Кабінетом Міністрів України.
 
123. 5. Контроль за організацією, проведенням і результатами допризовної підготовки та підготовки призовників з військово-технічних спеціальностей, програмним і методичним забезпеченням цієї підготовки здійснюється Міністерством оборони України та іншими центральними органами виконавчої влади, до сфери управління яких належать навчальні заклади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування.
 
124. Стаття 9. Допризовна підготовка
 
125. Допризовна підготовка включається до Державного стандарту повної середньої освіти професійно-технічних і загальноосвітніх навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, у разі якщо певний освітньо-кваліфікаційний рівень здобувається на основі базової середньої освіти, та проводиться за програмами, погодженими з Міністерством оборони України.
 
126. Стаття 10. Підготовка призовників з військово-технічних спеціальностей
 
127. 1. Підготовка призовників з військово-технічних спеціальностей проводиться:
 
128. призовників – учнів професійно-технічних навчальних закладів, які навчаються у них за професіями, спорідненими з військово-обліковими спеціальностями, – безпосередньо у цих закладах;
 
129. призовників, які працюють, і тих, що тимчасово не працюють, а також учнів професійно-технічних навчальних закладів, які навчаються у них за професіями, не спорідненими з військово-обліковими спеціальностями, – у професійно-технічних навчальних закладах міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та у навчальних закладах Товариства сприяння обороні України або інших громадських організацій.
 
130. 2. До навчання залучаються призовники, які досягли 17-річного віку, придатні за станом здоров’я до військової служби та підлягають призову на строкову військову службу після закінчення навчання.
 
131. 3. Кількість призовників, які підлягають підготовці з військово-технічних спеціальностей, та перелік цих спеціальностей визначаються Міністерством оборони України разом з іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади і затверджуються Кабінетом Міністрів України.
 
132. Стаття 11. Військова підготовка громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу
 
133. 1. Військову підготовку за програмою підготовки офіцерів запасу на добровільних засадах проходять студенти вищих навчальних закладів ІІІ або ІV рівня акредитації з денною формою навчання, придатні до військової служби за станом здоров’я та морально-діловими якостями.
 
134. Військова підготовка проводиться у військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів або у вищих військових навчальних закладах. Порядок проведення військової підготовки визначається Кабінетом Міністрів України за поданням Міністерства оборони України, погодженим з центральним органом виконавчої влади у галузі освіти і науки.
 
135. Військова підготовка включається до навчальних планів вищого навчального закладу як окрема навчальна дисципліна. Програми військової підготовки розробляються згідно з вимогами кваліфікаційних характеристик офіцерів запасу за відповідною військово-обліковою спеціальністю. Порядок розроблення та затвердження кваліфікаційних характеристик офіцерів запасу та програм військової підготовки визначається Міністерством оборони України.
 
136. 2. Громадянам України, які здобули вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем не нижче спеціаліста, пройшли повний курс військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу, склали встановлені іспити та атестовані до офіцерського складу, присвоюється відповідне первинне військове звання офіцера запасу
.
 
137. Громадяни України, які не атестовані для присвоєння військового звання офіцерського складу і не пройшли строкової військової служби, після закінчення вищого навчального закладу підлягають призову на строкову військову службу з урахуванням, за можливості, фаху, який вони здобули у вищому навчальному закладі, або за спорідненими військово-обліковими спеціальностями.
 
138. 3. Перелік військово-облікових спеціальностей, за якими ведеться військова підготовка громадян, визначається Кабінетом Міністрів України за поданням Міністерства оборони України, погодженим з центральним органом виконавчої влади у галузі освіти і науки. Обсяг підготовки за військово-обліковими спеціальностями визначаються Генеральним штабом Збройних Сил України.
 
139. 4. Перелік вищих навчальних закладів, студенти яких проходять підготовку за програмою підготовки офіцерів запасу, визначається Кабінетом Міністрів України за поданням Міністерства оборони України, погодженим з відповідними центральними органами виконавчої влади.
 
140. Військові навчальні підрозділи є структурними підрозділами цих вищих навчальних закладів. Рішення про створення, реорганізацію та ліквідацію військових навчальних підрозділів приймається Кабінетом Міністрів України за поданням Міністерства оборони України, погодженим з центральними органами виконавчої влади, до сфери управління яких належать вищі навчальні заклади.
 
141. Міністерство оборони України за погодженням з ректором вищого навчального закладу здійснює добір і призначення осіб на посади науково-педагогічних (наукових) працівників військового навчального підрозділу та контроль за організацією проведенням і результатами підготовки офіцерів запасу.
 
142. 5. Під час проходження навчальних зборів (стажування), передбачених програмами підготовки офіцерів запасу, на громадян України, які проходять таку підготовку, поширюються права та обов’язки, встановлені актами законодавства для військовозобов’язаних, призваних на збори.
 
143. 6. Фінансове і матеріальне забезпечення військової підготовки громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Додаткове фінансування такої діяльності може провадитися за рахунок інших джерел фінансування.
 
144. Стаття 12. Підготовка до вступу у вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів
 
145. 1. Громадяни України, які виявили бажання вступити до вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, можуть проходити попередню підготовку у загальноосвітніх навчальних закладах, військових ліцеях, ліцеях з посиленою військово-фізичною підготовкою, у військових оркестрах, навчальних закладах громадських організацій, на підготовчих курсах при вищих військових навчальних закладах або військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів.
 
146. 2. Фізична підготовка допризовників та призовників організовується за програмою фізичної культури центральними органами виконавчої влади в галузі освіти і науки, фізичної культури і спорту, у вищих, професійно-технічних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах, спортивних товариствах і клубах.
 
147. 3. Лікувально-оздоровча робота з громадянами України організовується за місцем їх проживання (перебування) відповідними органами охорони здоров’я.
 
148. Медичні огляди громадян України 15 – 17-річного віку проводяться щороку лікарями-спеціалістами, які залучаються до медичного огляду призовників. У разі потреби громадянам призначається необхідне лікування з проведенням оздоровчих заходів.
 
149. 4. Органи управління освітою здійснюють необхідні заходи щодо підвищення рівня виховання, освітньої підготовки допризовної та призовної молоді, організовують додаткові заняття для вивчення державної мови громадянами, які погано володіють нею або не володіють зовсім.
 
150. 5. Кабінет Міністрів України, міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування разом із Збройними Силами України та іншими військовими формуваннями, об`єднаннями громадян зобов’язані систематично проводити патріотично-виховну роботу з громадянами.
 
151. Стаття 13. Права та обов’язки громадян України, які проходять підготовку до військової служби
 
152. 1. За громадянами України, які проходять підготовку з військово-технічних спеціальностей з відривом від виробництва, на весь час підготовки, включаючи час проїзду до місця підготовки та у зворотному напрямку, зберігаються місце роботи, займана посада незалежно від підпорядкування і форми власності підприємств, установ і організацій.
 
153. Витрати, пов’язані з наймом житла на період навчання зазначених громадян України, оплатою вартості проїзду до місця навчання (зборів) і назад та виплатою середнього заробітку за місцем роботи здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
 
154. 2. Відвідування громадянами України, направленими військовими комісаріатами для проходження підготовки до військової служби, занять та інших заходів, що стосуються підготовки допризовників та призовників, обов’язкове.
 
155. Глава ІІІ. ПРИПИСКА ГРОМАДЯН УКРАЇНИ ДО ПРИЗОВНИХ ДІЛЬНИЦЬ, ПРИЗОВ І ПРИЙНЯТТЯ НА ВІЙСЬКОВУ СЛУЖБУ
 
156. Стаття 14. Приписка громадян України до призовних дільниць
 
157. 1. Приписка громадян України чоловічої статі до призовних дільниць проводиться з метою взяття юнаків на військовий облік призовників, визначення їх кількості, ступеня придатності до військової служби, встановлення освітнього рівня, здобутої спеціальності або професії, рівня фізичної підготовки, вивчення їх особистих якостей.
 
158. Для проведення приписки громадян України у районах (містах) утворюються призовні дільниці.
 
159. 2. До призовних дільниць щороку протягом січня – березня приписуються юнаки, яким у рік приписки виповнюється 17 років. Приписка проводиться районними (міськими) військовими комісаріатами, крім Київського міського військового комісаріату, за місцем проживання.
 
160. Не підлягають приписці до призовних дільниць громадяни України, які відбувають покарання в установах виконання покарань або стосовно яких вжито примусових заходів медичного характеру.
 
161. 3. Керівники житлово-експлуатаційних організацій, підприємств, установ та організацій незалежно від підпорядкування і форми власності, які здійснюють експлуатацію будинків, органи місцевого самоврядування, на які покладено ведення первинного обліку військовозобов’язаних і призовників, а також керівники інших підприємств, установ, організацій, навчальних закладів незалежно від підпорядкування і форми власності щороку в строки, встановлені Кабінетом Міністрів України, зобов’язані подавати до відповідних районних (міських) військових комісаріатів списки громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць.
 
162. 4. Для приписки до призовної дільниці громадяни України зобов’язані прибути до районного (міського) військового комісаріату в строк, зазначений у повістці, та подати необхідні документи, перелік яких встановлюється Міністром оборони України.
 
163. 5. Для проведення приписки громадян України до призовних дільниць у районних (міських) військових комісаріатах утворюються комісії з питань приписки у складі:
 
164. голова комісії – районний (міський) військовий комісар;
 
165. члени комісії:
 
166. - представник районного (міського) органу освіти;
 
167. - представник структурного підрозділу районного (міського) органу внутрішніх справ, який проводить роботу з неповнолітніми;
 
168. - лікар, який організовує роботу медичного персоналу з медичного огляду громадян України, які підлягають приписці;
 
169. - психолог соціальної служби районної державної адміністрації (виконавчого органу міської ради);
 
170. - секретар комісії.
 
171. Персональний склад районної (міської) комісії з питань приписки, порядок її проведення затверджуються щороку головою районної державної адміністрації (виконавчого органу міської ради).
 
172. 6. На районні (міські) комісії з питань приписки покладаються:
 
173. організація і проведення медичного огляду допризовників, які викликаються на комісію, визначення їх придатності для військової служби;
 
174. виявлення і попередній добір кандидатів для направлення до вступу на навчання у вищих військових навчальних закладах або військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів;
 
175. направлення призовників, придатних за медичними та іншими показниками, для проходження підготовки з військово-технічних спеціальностей;
 
176. направлення для медичного огляду до призовної комісії Автономної Республіки Крим, обласних або Київської міської призовних комісій призовників, яких визнано непридатними до військової служби за станом здоров’я, та таких, що виявили незгоду з результатами медичного огляду;
 
177. прикріплення до лікувально-профілактичних закладів за місцем проживання громадян України, яких визнано під час приписки тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я, та таких, що потребують обстеження або медичного нагляду. Відвідування лікувально-профілактичних і лікувальних закладів згідно з рішенням комісії з питань приписки для громадян-допризовників обов’язкове;
 
178. прикріплення до відповідних навчальних закладів громадян, які мають низьку освітню підготовку, а також не володіють або погано володіють державною мовою;
 
179. організація роботи з вивчення особистості призовників, їх морально-ділових якостей та сімейного стану;
 
180. зняття з військового обліку призовників та взяття на військовий облік військовозобов’язаних громадян, яких:
 
181. - за станом здоров’я визнано непридатними до військової служби у мирний час, обмежено придатними у воєнний час;
 
182. - раніше було засуджено до позбавлення (чи обмеження) волі за скоєння злочинів невеликої та середньої тяжкості, арешту та виправних робіт, у тому числі із звільненням від покарання;
 
183. виключення з військового обліку громадян, яких:
 
184. - за станом здоров’я визнано непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;
 
185. - раніше було засуджено до позбавлення (чи обмеження) волі за скоєння тяжких та особливо тяжких злочинів.
 
186. За результатами медичного огляду і з урахуванням рівня освітньої підготовки, особистих якостей, роду діяльності та спеціальності громадянина комісія з питань приписки може прийняти одне з рішень:
 
187. придатний для військової служби та попередньо призначений до служби у Збройних Силах України чи іншому військовому формуванні;
 
188. тимчасово непридатний до військової служби, потребує лікування;
 
189. підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та проведення повторного медичного огляду (із зазначенням дати проведення);
 
190. непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, взяти на облік військовозобов’язаних;
 
191. непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, виключити з військового обліку;
 
192. підлягає взяттю на військовий облік військовозобов’язаних як раніше засуджений до позбавлення (чи обмеження) волі за скоєння злочинів невеликої та середньої тяжкості (арешту, виправних робіт), у тому числі із звільненням від відбування покарання;
 
193. підлягає виключенню з військового обліку як раніше засуджений до позбавлення (чи обмеження) волі за скоєння тяжких та особливо тяжких злочинів.
 
194. 7. Громадянам України, приписаним до призовних дільниць, видаються посвідчення про приписку, роз’яснюються права та обов’язки, правила військового обліку та відповідальність за порушення цих правил.
 
195. Стаття 15. Призовний вік. Призов громадян України на строкову військову службу
 
196. 1. На строкову військову службу в мирний час призиваються придатні для цього за станом здоров’я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 25-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на військову службу (далі – громадяни України призовного віку).
 
197. Громадяни України призовного віку у добровільному порядку можуть бути прийняті на військову службу за контрактом на умовах, передбачених частиною першою статті 20 цього Закону, та в порядку, визначеному положеннями про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців.
 
198. Призов громадян України на строкову військову службу включає проходження ними призовної комісії та відправлення їх до військових частин.
 
199. Організація підготовки та проведення призову громадян України на строкову військову службу здійснюється міськими (районними) державними адміністраціями (виконавчими органами місцевого самоврядування) у взаємодії з військовими комісаріатами.
 
200. Порядок організації підготовки та проведення призову громадян України на строкову військову службу визначається цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
 
201. 2. Строки проведення призову (призовів) громадян України на строкову військову службу на наступний рік визначаються Указом Президента України, який публікується у засобах масової інформації не пізніш як за місяць до закінчення поточного року.
 
202. Чисельність громадян України, які підлягають призову на строкову військову службу, та обсяги видатків для проведення чергового призову визначаються Кабінетом Міністрів України.
 
203. Після набрання чинності Указом Президента України:
 
204. громадяни України, яким надійшла повістка районного (міського) військового комісаріату на прибуття до призовної дільниці для проходження призовної комісії, зобов’язані прибути в пункт і в строк, зазначені у повістці;
 
205. у разі коли за будь-яких обставин повістка не надійшла, призовники зобов’язані з’явитися до призовної дільниці у десятиденний строк з дня початку відповідного чергового призову, визначеного Указом Президента України;
 
206. громадяни України призовного віку, які змінили місце проживання, зобов’язані у семиденний строк прибути до районного (міського) військового комісаріату за новим місцем проживання для взяття на військовий облік;
 
207. керівники підприємств, установ, організацій і навчальних закладів незалежно від підпорядкування та форми власності на вимогу військових комісаріатів забезпечують своєчасне прибуття громадян України призовного віку до призовних дільниць.
 
208. 3. У ході проведення чергового призову зміна місця військового обліку громадян призовного віку не допускається, за винятком підтверджених відповідними документами випадків, які передбачають:
 
209. переведення на роботу в іншу місцевість;
 
210. переїзд на нове місце проживання;
 
211. прийняття до навчального закладу і вибуття в іншу місцевість для продовження навчання;
 
212. направлення за розподілом на роботу в іншу місцевість після закінчення навчального закладу.
 
213. 4. У разі неявки громадянина України без поважних причин за викликом районного (міського) військового комісаріату на призовну комісію він несе відповідальність, встановлену законом.
 
214. Поважними причинами неприбуття призовників до призовних дільниць у строк, встановлений військовим комісаріатом, які підтверджуються відповідними документами, визнаються:
 
215. перешкода стихійного характеру, хвороба призовника або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у зазначені пункт і строк;
 
216. смерть його близького родича або близького родича його дружини.
 
217. Стаття 16. Призовні комісії
 
218. 1. Для проведення призову громадян України на строкову військову службу в районах (містах) утворюються призовні комісії в складі:
 
219. голова комісії – заступник голови районної державної адміністрації (виконавчого органу міської ради);
 
220. члени комісії:
 
221. - районний (міський) військовий комісар;
 
222. - заступник начальника районного (міського) органу освіти;
 
223. - заступник начальника районного (міського) органу внутрішніх справ;
 
224. - лікар, який організовує роботу медичного персоналу щодо медичного огляду призовників;
 
225. - психолог соціальної служби районної державної адміністрації (виконавчого органу міської ради);
 
226. - представники Збройних Сил України та інших військових формувань, громадських організацій, підприємств, установ і організацій за попереднім узгодженням з головою комісії;
 
227. - секретар комісії.
 
228. 2. Персональний склад районної (міської) призовної комісії, графік засідань призовної комісії, порядок проведення та забезпечення заходів з організації призову затверджуються головою районної державної адміністрації (виконавчого органу міської ради).
 
229. 3. На районні (міські) призовні комісії покладається:
 
230. організація медичного огляду призовників та призов громадян України на строкову військову службу з призначенням їх для служби у Збройних Силах України чи іншому військовому формуванні;
 
231. надання призовникам відстрочки від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтею 17 цього Закону;
 
232. звільнення призовників від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтею 18 цього Закону, взяття їх на облік військовозобов’язаних або виключення з військового обліку;
 
233. направлення осіб призовного віку, які виявили бажання вступити до вищих військових навчальних закладів або військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, для проходження випробувань та складання вступних іспитів або прийняття рішення про відмову у такому направленні;
 
234. направлення до лікувально-профілактичних закладів за місцем проживання (перебування) громадян, яких визнано тимчасово непридатними до військової служби;
 
235. організація роботи з вивчення особистості призовників, їх морально-ділових якостей та сімейного стану;
 
236. направлення до відповідних правоохоронних органів матеріалів на призовників, які ухиляються від призову на строкову військову службу;
 
237. виключення з військового обліку призовників громадян у зв’язку із направленням для проходження альтернативної (невійськової) служби;
 
238. внесення на розгляд призовної комісії вищого рівня клопотань щодо надання громадянам України відстрочок від призову на строкову військову службу у випадках, не передбачених цим Законом.
 
239. У разі втрати (зміни) підстав щодо надання призовникам відстрочки від призову на строкову військову службу, передбачених цим Законом, призовна комісія може скасувати (змінити) раніше прийняте нею рішення.
 
240. Рішення призовної комісії може бути оскаржено громадянином України до призовної комісії вищого рівня або до суду в порядку, визначеному законодавством.
 
241. 4. Для керівництва і контролю за діяльністю районних (міських) призовних комісій в Автономній Республіці Крим та областях, місті Києві утворюються призовна комісія Автономної Республіки Крим, обласні, Київська міська призовні комісії.
 
242. Персональний склад призовної комісії Автономної Республіки Крим, обласних, Київської міської призовних комісій, порядок проведення та забезпечення роботи з організації призову затверджуються Головою Ради міністрів Автономної Республіки Крим та головами обласних, Київської міської державних адміністрацій відповідно.
 
243. На призовні комісії покладається:
 
244. керівництво діяльністю районних (міських) призовних комісій;
 
245. організація медичного огляду громадян України, які визнані районними (міськими) комісіями з питань приписки або призовними комісіями непридатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я, та громадян України, які заявили про незгоду з результатами медичного огляду чи рішеннями районних (міських) комісій з питань приписки або призовних комісій, а також громадян, які призвані на строкову військову службу, безпосередньо перед їх відправкою у військові частини;
 
246. перевірка підстав щодо надання відстрочки або звільнення громадян України від призову на військову службу;
 
247. контроль за обґрунтованим призначенням призовників для служби у Збройних Силах України чи іншому військовому формуванні, з урахуванням їх освіти, досвіду, здібностей, інтересів та особистих можливостей;
 
248. розгляд скарг громадян на рішення та дії районних (міських) призовних комісій.
 
249. Призовні комісії Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва мають право переглядати та змінювати рішення відповідних районних (міських) призовних комісій та рішень комісій з питань приписки стосовно громадян України, визнаних непридатними до військової служби за станом здоров’я.
 
250. 5. Рішення призовної комісії Автономної Республіки Крим, обласних, Київської міської призовних комісій може бути оскаржене до суду відповідно до законодавства.
 
251. Стаття 17. Відстрочка від призову на строкову військову службу
 
252. 1. Відстрочка від призову надається призовникам за рішенням районної (міської) призовної комісії за сімейними обставинами, станом здоров’я, для здобуття освіти та продовження професійної діяльності.
 
253. 2. Відстрочка від призову за сімейними обставинами за їх бажанням надається призовникам, які мають:
 
254. 1) непрацездатних батька і матір чи одинокого непрацездатного батька (одиноку непрацездатну матір) або непрацездатних осіб, під опікою, піклуванням чи на утриманні яких перебував призовник, або осіб, над якими призовник здійснює опіку чи піклування, якщо вони не мають інших працездатних осіб – громадян України, зобов’язаних відповідно до законодавства їх утримувати.
 
255. Непрацездатність зазначених осіб визначається у порядку, встановленому законодавством;
 
256. 2) неповнолітніх рідних (повнорідних чи неповнорідних) братів і сестер або непрацездатних рідних (повнорідних чи неповнорідних) братів і сестер незалежно від їх віку, якщо вони не мають інших працездатних осіб, крім призовника, зобов’язаних відповідно до законодавства їх утримувати;
 
257. 3) одинокого батька або одиноку матір, у яких на утриманні перебувають двоє і більше неповнолітніх дітей, до досягнення старшим із них повноліття;
 
258. 4) дитину віком до трьох років або старше трьох років, яка виховується без матері у зв’язку з її смертю або за рішенням суду;
 
259. 5) двох і більше дітей;
 
260. 6) дитину-інваліда;
 
261. 7) дружину-інваліда;
 
262. 8) вагітну дружину.
 
263. Відстрочка від призову за сімейними обставинами за власним бажанням може надаватися призовнику, який є сиротою.
 
264. За наявності в сім’ї двох і більше синів, один із яких проходить строкову військову службу, відстрочка від призову за сімейними обставинами може надаватися призовнику на час проходження строкової військової служби його братом.
 
265. У разі коли призову підлягають декілька синів одночасно, відстрочка може надаватися одному з них за їх бажанням з урахуванням пропозиції батьків.
 
266. Призовна комісія може прийняти рішення про надання призовнику відстрочки від призову за сімейними обставинами незважаючи на небажання призовника нею скористатися, виходячи при цьому з того, що його призов може суттєво погіршити матеріальне становище осіб, яких відповідно до законодавства він повинен утримувати.
 
267. 3. Відстрочка від призову за станом здоров’я на строк до одного року надається призовникам, які визнані під час медичного огляду тимчасово непридатними до військової служби.
 
268. 4. Відстрочка від призову для здобуття освіти на весь період навчання надається громадянам України призовного віку, які навчаються:
 
269. у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах з денною формою навчання. У разі досягнення такими призовниками 21-річного віку відстрочка втрачає силу;
 
270. у вищих навчальних закладах з денною формою навчання, в тому числі під час здобуття наступного вищого освітньо-кваліфікаційного рівня вищої освіти – до закінчення навчання;
 
271. у середніх або вищих духовних навчальних закладах з денною формою навчання – до закінчення навчання;
 
272. в інтернатурі, аспірантурі або докторантурі з відривом або без відриву від виробництва.
 
273. Право на відстрочку для здобуття освіти також мають громадяни України, які в рамках міжнародних договорів України навчаються у навчальних закладах інших держав.
 
274. Відстрочка для здобуття освіти надається один раз за період навчання і громадяни призовного віку, відраховані з навчальних закладів за власним бажанням, за невиконання навчального плану, порушення умов контракту або недисциплінованість втрачають право на відстрочку від призову незалежно від їх повторного зарахування до того чи іншого вищого навчального закладу або поновлення у вищому навчальному закладі.
 
275. Особи, які перервали навчання у зв’язку з отриманням академічної відпустки за станом здоров’я або сімейними обставинами для догляду за близькими родичами, право на надану відстрочку не втрачають.
 
276. Громадяни України мають право на відстрочку для здобуття освіти за умови, що вони навчаються для здобуття наступного вищого рівня освіти.
 
277. У разі переведення призовників, які навчаються у вищих навчальних закладах ІІІ або ІV рівня акредитації з денною формою навчання, для навчання в інший навчальний заклад зазначеного рівня акредитації і форми навчання право на відстрочку не втрачається за умови переведення протягом навчального року – на курс, не нижче того, на якому вони навчалися, а після закінчення навчального року – на вищий курс.
 
278. 5. Відстрочка від призову для продовження професійної діяльності надається таким громадянам України призовного віку:
 
279. педагогічним працівникам з повною вищою освітою, основним місцем роботи яких є загальноосвітні навчальні заклади за умови повного навантаження на займаній посаді – на весь період їх роботи, а також медичним працівникам за умови повного навантаження на займаній посаді – на весь період їх роботи в сільській місцевості за фахом;
 
280. випускникам вищих навчальних закладів, аспірантури або докторантури, які займають посади наукових працівників в установах Національної академії наук України, – на весь період роботи;
 
281. випускникам професійно-технічних навчальних закладів за умови їх роботи за здобутою професією на державних або комунальних підприємствах, в установах, організаціях або суб’єктах господарювання, частка у статутному фонді яких належить державі чи територіальній громаді – на один рік з дня закінчення навчального закладу;
 
282. священнослужителям, які закінчили вищі або середні духовні навчальні заклади і займають посаду в релігійних організаціях, що діють за статутом (положенням), зареєстрованими у встановленому порядку, – на час виконання обов’язків священнослужителя;
 
283. кандидатам у народні депутати України, зареєстрованим у встановленому порядку, за їх заявою – до дня опублікування результатів виборів включно;
 
284. сільським, селищним та міським головам і депутатам усіх рівнів – на строк виконання ними цих повноважень;
 
285. особам, які самостійно або разом з батьками ведуть фермерське господарство, – на строк не більше одного року з моменту отримання для цієї діяльності земельної ділянки.
 
286. 6. Відстрочка від призову надається призовникам, щодо яких проводиться дізнання чи досудове слідство або стосовно яких кримінальна справа розглядається судом, - до прийняття відповідного рішення.
 
287. 7. У випадках, не передбачених цим Законом для призовних комісій районних (міських) військових комісаріатів, відстрочка від призову може бути надана призовникам згідно з рішеннями призовної комісії Автономної Республіки Крим, обласних та Київської міської призовних комісій за поданням районних (міських) призовних комісій.
 
288. 8. Призовники, яким надано відстрочку, зобов’язані щороку до 1 жовтня подавати у військові комісаріати документи, що підтверджують їх право на відстрочку.
 
289. 9. Призовники, які втратили підстави для надання відстрочки, а також особи, які не мають права на відстрочку або підстав для звільнення від призову, передбачених статтями 17 та 18 цього Закону, і не призвані з різних причин на строкову військову службу у встановлені строки, повинні бути призвані під час здійснення чергового призову.
 
290. Стаття 18. Звільнення від призову на строкову військову службу
 
291. 1. Від призову на строкову військову службу в мирний час звільняються громадяни України:
 
292. які визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби в мирний час;
 
293. які до дня відправки на строкову військову службу досягли 25-річного віку;
 
294. батько або мати, рідний (повнорідний, неповнорідний) брат або сестра яких загинули, померли або стали інвалідами під час проходження військової служби або зборів військовозобов’язаних. Призовники, які мають право на звільнення від призову на цій підставі, можуть його не використовувати;
 
295. які до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах;
 
296. які були засуджені за скоєння злочину до позбавлення (обмеження) волі, арешту, у тому числі із звільненням від відбування покарання, а також до виправних робіт;
 
297. яким після закінчення вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Служби безпеки України, Управління державної охорони України, Державної прикордонної служби України, Державного департаменту України з питань виконання покарань присвоєно військові (спеціальні) звання офіцерського (начальницького) складу.
 
298. Стаття 19. Загальні умови укладення контракту на проходження військової служби
 
299. 1. Військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом та перебувають на кадровій і строковій військовій службі, громадяни, які підлягають призову на строкову військову службу або перебувають у запасі, а також жінки, які не перебувають на військовому обліку, у разі прийняття на військову службу за контрактом або її продовження укладають контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України та інших формуваннях.
 
300. 2. Форма, порядок і правила укладення контракту, припинення (розірвання) контракту та наслідки припинення (розірвання) контракту визначаються положеннями про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців.
 
301. Стаття 20. Прийняття на військову службу за контрактом
 
302. 1. На військову службу за контрактом приймаються громадяни, які пройшли професійно-психологічний відбір і відповідають установленим вимогам проходження військової служби:
 
303. військовослужбовці, які прослужили на строковій військовій службі не менше шести місяців, громадяни призовного віку, які мають вищу освіту, та військовозобов’язані і жінки, які не мають військових звань офіцерського складу, з відповідною освітою та спеціальною підготовкою віком від 18 до 40 років – на військову службу за контрактом осіб рядового, сержантського і старшинського складу;
 
304. особи з повною загальною середньою освітою віком від 17 до 21 року, в тому числі ті, яким 17 років виповнюється у рік початку військової служби, військовослужбовці строкової військової служби, військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, та військовозобов’язані віком до 23 років, які мають повну загальну середню освіту та не мають військових звань офіцерського складу, у разі зарахування їх на перший та наступні курси навчання, а також особи віком до 25 років, які мають базову вищу освіту, у разі зарахування їх на випускний курс навчання - на військову службу (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів або військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів;
 
305. військовослужбовці, які закінчили вищі військові навчальні заклади або військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів та яким присвоєно військове звання офіцерського складу, – на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу;
 
306. прапорщики (старші прапорщики) та мічмани (старші мічмани), які мають повну вищу освіту, що відповідає профілю службової діяльності, – на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу (крім Служби безпеки України та Управління державної охорони України);
 
307. офіцери запасу, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі, – на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу;
 
308. особи офіцерського складу, які перебувають на кадровій військовій службі, – на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу.
 
309. 2. На військову службу за контрактом осіб офіцерського складу в Службу безпеки України та інші військові формування приймаються громадяни України, які мають повну вищу освіту, що відповідає профілю службової діяльності, і не досягли граничного віку перебування на військовій службі осіб офіцерського складу, із числа військовослужбовців строкової служби, які прослужили не менше шести місяців, осіб рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, військовозобов’язаних, а також жінок віком до 40 років.
 
310. Стаття 21. Матеріальне забезпечення громадян України у зв’язку з призовом або прийняттям на військову службу
 
311. 1. Громадянам України, які звільняються з роботи у зв’язку з призовом або прийняттям на військову службу за контрактом, виплачується за місцем роботи вихідна допомога у розмірі двомісячного середнього заробітку за рахунок коштів Державного бюджету України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
 
312. 2. Громадяни України для виконання обов’язків, пов’язаних із взяттям на військовий облік, призовом або прийняттям (вступом) на військову службу, а також особи, які направляються військовими комісаріатами на медичний огляд (медичне обстеження в амбулаторних чи стаціонарних умовах), лікування, звільняються від роботи на час, необхідний для виконання зазначених обов’язків та перебування в лікувальному закладі охорони здоров’я, із збереженням за ними займаної посади і виплатою середньої заробітної платні за місцем роботи.
 
313. Фінансування проведення медичного огляду, а у разі необхідності – амбулаторного чи стаціонарного обстеження громадян України, які підлягають призову на строкову військову службу, проводиться за рахунок Державного бюджету України або місцевих бюджетів.
 
314. 3. Перевезення громадян України, пов’язані з призовом на військову службу, до місця служби та їх харчування у дорозі здійснюються за рахунок коштів, передбачених на ці цілі у Державному бюджеті України Міністерству оборони України та іншим центральним органам виконавчої влади, до яких направляються військовослужбовці.
 
315. 4. Перевезення громадян, прийнятих на військову службу за контрактом, до місця служби здійснюються за рахунок коштів, передбачених на ці цілі у Державному бюджеті України Міністерству оборони України та іншим центральним органам виконавчої влади, у яких проходять військову службу військовослужбовці.
 
316. Глава ІV. ПРОХОДЖЕННЯ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ
 
317. Стаття 22. Граничний вік перебування на військовій службі
 
318. 1. Граничний вік перебування на військовій службі встановлюється:
 
319. 1) для військовослужбовців військової служби за контрактом рядового, сержантського і старшинського складу – до 45 років;
 
320. 2) для військовослужбовців молодшого офіцерського складу – до 45 років;
 
321. 3) для військовослужбовців старшого офіцерського складу: майорів (капітанів 3 рангу), підполковників (капітанів 2 рангу) – до 50 років; полковників (капітанів 1 рангу), бригадних генералів (бригадних адміралів) – до 55 років;
 
322. 4) для військовослужбовців вищого офіцерського складу – до 60 років.
 
323. 2. Військовослужбовці Збройних Сил України та інших військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, які мають високу професійну підготовку, досвід практичної роботи на займаній посаді, визнані військово-лікарською комісією придатними за станом здоров’я для проходження військової служби, на їх прохання можуть бути залишені на військовій службі понад граничний вік до 5 років, а доктори наук і професори – до 10 років, у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців.
 
324. Стаття 23. Строки військової служби
 
325. 1. Строки військової служби для осіб офіцерського складу, які перебувають на кадровій військовій службі, обмежуються граничним віком перебування на військовій службі, встановленим статтею 22 цього Закону.
 
326. 2. Строки строкової військової служби в календарному обчисленні встановлюються:
 
327. для солдатів і матросів, сержантів і старшин, які проходять строкову військову службу в Збройних Силах України та інших формуваннях, – до 12 місяців;
 
328. для матросів і старшин, які проходять строкову військову службу на кораблях, суднах і в берегових частинах бойового забезпечення Військово-Морських Сил Збройних Сил України та Морської охорони Державної прикордонної служби, – до 18 місяців;
 
329. для осіб, які мають вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем підготовки спеціаліста або магістра, – до 9 місяців;
 
330. 3. Для громадян, які вперше прийняті на військову службу за контрактом, встановлюються наступні строки військової служби в календарному обчисленні:
 
331. для військовослужбовців, прийнятих на посади рядового складу, – 3 роки;
 
332. для військовослужбовців, прийнятих на посади сержантського і старшинського складу, – 5 років;
 
333. для курсантів вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів – час навчання у вищому військовому навчальному закладі або військовому навчальному підрозділі вищого навчального закладу;
 
334. для осіб офіцерського складу – 5 років.
 
335. Строк проходження військової служби для категорій військовослужбовців, зазначених у цій частині, може бути продовжено за новим контрактом на 3 – 5 років до досягнення граничного віку перебування на військовій службі.
 
336. 4. Військовослужбовці, прийняті на військову службу за контрактом із числа військовослужбовців строкової служби та громадян призовного віку, які не проходили строкову військову службу, у разі розірвання контракту направляються для проходження строкової військової служби, якщо вони не вислужили встановлені строки строкової військової служби, за винятком випадків, передбачених пунктами «б», «г», «д» чи «з» частини шостої статті 26 цього Закону.
 
337. Стаття 24. Початок і закінчення військової служби. Час та місце виконання обов’язків військової служби
 
338. 1. Початком проходження військової служби вважається:
 
339. 1) день відправлення у військову частину із військового комісаріату – для громадян, призваних на строкову військову службу;
 
340. 2) день зарахування до списків особового складу військової частини (військового закладу, установи тощо) – для громадян, прийнятих на військову службу за контрактом;
 
341. 3) день призначення на посаду курсанта вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу вищого навчального закладу –для громадян, які не проходили військову службу, та військовозобов’язаних;
 
342. 4 день призначення на посаду – для громадян, які прийняті на військову службу до Служби безпеки України.
 
343. 2. Закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця із списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців.
 
344. 3. Військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов’язки військової служби:
 
345. 1) на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять);
 
346. 2) на шляху прямування на службу або із служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби;
 
347. 3) поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов’язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника);
 
348. 4) під час виконання державних або громадських обов’язків, якщо навіть ці обов’язки не були пов’язані з військовою службою;
 
349. 5) під час виконання обов’язку з урятування людського життя, охорони державної, комунальної і приватної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.
 
350. Стаття 25. Підготовка громадян України для проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу
 
351. 1. Підготовка громадян для проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу проводиться у вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів.
 
352. 2. Порядок проведення підготовки встановлюється Міністерством оборони України та центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.
 
353. Зарахування громадян до вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів провадиться на добровільних засадах відповідно до особистих заяв, після успішного складання вступних іспитів та відповідних випробувань.
 
354. Громадяни України, які в установленому порядку зараховані до вищих військових навчальних закладів або військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів для здобуття певних освітніх та освітньо-кваліфікаційних рівнів і не мають звань офіцерського складу, вважаються курсантами, а ті, що мають такі звання, – слухачами.
 
355. З громадянами України – курсантами вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу вищого навчального закладу, укладається контракт про проходження військової служби (навчання) на строки, передбачені абзацом четвертим частини третьої статті 23 цього Закону.
 
356. Установлення правових відносин між курсантами, яким не виповнилося 18 років, і державою здійснюється відповідно до вимог Цивільного кодексу України. Порядок проходження ними військової служби (навчання) встановлюється положеннями про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців та іншими нормативно-правовими актами України.
 
357. Курсанти із числа військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, після зарахування до вищого військового навчального закладу або військового навчального підрозділу вищого навчального закладу укладають новий контракт про проходження військової служби (навчання) на строки, передбачені абзацом четвертим частини третьої статті 23 цього Закону.
 
358. 3. Курсантам, які не мали військового звання до зарахування до вищого військового навчального закладу або військового навчального підрозділу вищого навчального закладу, присвоюється військове звання рядового складу. За військовослужбовцями та військовозобов’язаними зберігаються військові звання, які вони отримали під час проходження військової служби.
 
359. 4. Військові звання випускникам вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів присвоюються у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців.
 
360. 5. Курсанти та слухачі у разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжувати навчання або через недисциплінованість та у разі відмови від подальшого проходження військової служби на посадах офіцерського складу після закінчення вищого навчального закладу відшкодовують Міністерству оборони України та іншим центральним органам виконавчої влади, до сфери управління яких належать ці навчальні заклади, витрати, пов’язані з їх утриманням у вищому навчальному закладі, відповідно до порядку і норм, встановлених Кабінетом Міністрів України. У разі відмови від добровільного відшкодування витрат таке відшкодування здійснюється у судовому порядку.
 
361. 6. Курсанти чоловічої статі, відраховані з вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів (за винятком випадків, передбачених пунктами «б», «г», «д» чи «з» частини шостої статті 26 цього Закону), направляються у військові частини для подальшого проходження військової служби, якщо вони не вислужили встановленого строку строкової військової служби.
 
362. При цьому в строк військової служби військовослужбовцям зараховується:
 
363. тривалість строкової військової служби до вступу у вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів;
 
364. тривалість військової служби за контрактом до вступу у вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів;
 
365. тривалість військової служби під час навчання у вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів із розрахунку два місяці служби (навчання) за контрактом – за один місяць строкової військової служби.
 
366. Курсанти чоловічої статі, відраховані з вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів за пунктами «б», «г», «д» чи «з» частини шостої статті 26 цього Закону, направляються у військовий комісаріат за місцем проживання для взяття на військовий облік.
 
367. 7. Курсанти жіночої статі, відраховані з вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, звільняються з військової служби:
 
368. якщо вони не мають військово-облікової спеціальності – без взяття на військовий облік;
 
369. якщо вони мають військово-облікову спеціальність – з направленням у військовий комісаріат за місцем проживання (перебування) для взяття на військовий облік.
 
370. Стаття 26. Звільнення з військової служби
 
371. 1. Звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється:
 
372. а) у запас, якщо військовослужбовці не досягли граничного віку перебування у запасі і за станом здоров’я придатні до військової служби;
 
373. б) у відставку, якщо військовослужбовці досягли граничного віку перебування у запасі або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров’я до військової служби з виключенням з військового обліку.
 
374. 2. Звільнення із служби проводиться:
 
375. а) військовослужбовців строкової служби, які вислужили встановлені строки служби – на підставі Указу Президента України в порядку, визначеному Міністерством оборони України;
 
376. б) військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, – на підставах, передбачених частиною шостою цієї статті;
 
377. в) осіб офіцерського складу, які проходять кадрову військову службу, – на підставах, передбачених частиною сьомою цієї статті.
 
378. 3. Військовослужбовці строкової військової служби звільняються із служби достроково:
 
379. а) за станом здоров’я – на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії;
 
380. б) за сімейними обставинами – у разі виникнення у них права на відстрочку внаслідок зміни сімейних обставин, а також у разі виникнення обставин, передбачених абзацом четвертим статті 18 цього Закону;
 
381. в) у зв’язку із засудженням до позбавлення чи обмеження волі, у тому числі із звільненням від відбування покарання.
 
382. 4. У разі потреби за рішенням Президента України військовослужбовці строкової військової служби, які вислужили встановлені строки, можуть бути затримані на службі на строк до шести місяців.
 
383. 5. Військовослужбовці, звільнені із строкової військової служби в запас або у відставку, забезпечуються відповідним обмундируванням за переліком, встановленим Міністерством оборони України, проїзними документами до місця проживання, харчуванням на час перебування в дорозі, грошовою допомогою в розмірі, встановленому Кабінетом Міністрів України.
 
384. Військовослужбовці строкової служби за їх бажанням можуть бути звільнені в запас у власному цивільному одязі.
 
385. 6. Контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять службу за контрактом, звільняються з військової служби:
 
386. а) у зв’язку із закінченням строку контракту;
 
387. б) за станом здоров’я – на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність або обмежену придатність до військової служби;
 
388. в) за віком – у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі;
 
389. г) у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів – у разі неможливості використання на службі;
 
390. д) через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких встановлено Кабінетом Міністрів України;
 
391. е) через службову невідповідність;
 
392. є) у зв’язку з обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили, яким призначено покарання у вигляді позбавлення чи обмеження волі, позбавлення військового звання, позбавлення права займати певні посади;
 
393. ж) у зв’язку з позбавленням військового звання в дисциплінарному порядку;
 
394. з) у зв’язку із систематичним невиконанням умов контракту командуванням (за бажанням військовослужбовця);
 
395. і) у зв’язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем.
 
396. 7. Офіцери, які проходять кадрову військову службу, звільняються з військової служби:
 
397. а) за власним бажанням;
 
398. б) за станом здоров’я – на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність або обмежену придатність до військової служби;
 
399. в) за віком – у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі;
 
400. г) у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів – у разі неможливості використання на службі;
 
401. д) через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України;
 
402. е) через службову невідповідність;
 
403. є) у зв’язку з обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили, яким призначено покарання у вигляді позбавлення чи обмеження волі, позбавлення військового звання, позбавлення права займати певні посади;
 
404. ж) у зв’язку з позбавленням військового звання в дисциплінарному порядку.
 
405. 8. Звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється в порядку, передбаченому положеннями про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців.
 
406. 9. Військовослужбовці, які набули права на пенсію за вислугою років, а також ті, що є ветеранами війни або учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і до досягнення встановленого граничного віку їх перебування на військовій службі залишилося п’ять і менше років, на їх прохання можуть бути звільнені з військової служби з підстав, визначених у пункті «в» частин шостої та сьомої цієї статті.
 
407. Глава V. ВИКОНАННЯ ВІЙСЬКОВОГО ОБОВ’ЯЗКУ В ЗАПАСІ
 
408. Стаття 27. Зарахування в запас. Категорії запасу
 
409. 1. У запас Збройних Сил України зараховуються громадяни України, придатні за станом здоров’я до проходження військової служби у мирний або воєнний час, які перебувають на військовому обліку в районних (міських) військових комісаріатах і не досягли граничного віку перебування в запасі.
 
410. 2. Запас поділяється на першу і другу категорії.
 
411. До запасу першої категорії належать військовозобов’язані, які проходили військову службу та здобули під час її проходження військово-облікову спеціальність.
 
412. До запасу другої категорії належать військовозобов’язані, які не здобули військово-облікової спеціальності під час проходження військової служби або не проходили військової служби, а також військовозобов’язані-жінки.
 
413. Військовозобов’язані, зараховані в запас другої категорії, в разі здобуття під час перебування в запасі військово-облікової спеціальності переводяться до запасу першої категорії.
 
414. Стаття 28. Розряди запасу та граничний вік перебування в запасі
 
415. 1. Запас поділяється на два розряди. Розряди встановлюються залежно від віку військовозобов’язаних.
 
416. Граничний вік перебування в запасі другого розряду є граничним віком перебування в запасі.
 
417. 2. Особи, які перебувають у запасі та мають військові звання рядового, сержантського і старшинського складу, поділяються на розряди за віком:
 
418. 1) перший розряд – до 35 років;
 
419. 2) другий розряд:
 
420. рядовий склад – до 40 років;
 
421. сержантський і старшинський склад:
 
422. сержанти і старшини – до 45 років;
 
423. прапорщики і мічмани – до 50 років.
 
424. 3. Особи офіцерського складу, які перебувають у запасі, поділяються на розряди за віком:
 
425. 1) перший розряд:
 
426. молодший офіцерський склад – до 45 років;
 
427. старший офіцерський склад:
 
428. майор (капітан 3 рангу), підполковник (капітан 2 рангу) – до 50 років;
 
429. полковник (капітан 1 рангу), бригадний генерал (бригадний адмірал) – до 55 років;
 
430. вищий офіцерський склад – до 60 років;
 
431. 2) другий розряд:
 
432. молодший офіцерський склад – до 50 років;
 
433. старший офіцерський склад:
 
434. майор (капітан 3 рангу), підполковник (капітан 2 рангу) - до 55 років;
 
435. полковник (капітан 1 рангу), бригадний генерал (бригадний адмірал) – до 60 років;
 
436. вищий офіцерський склад – до 65 років.
 
437. 4. Військовозобов’язані-жінки незалежно від військових звань зараховуються до запасу другого розряду. Граничний вік перебування їх у запасі встановлюється: для осіб офіцерського складу – 50 років, для інших військовозобов’язаних-жінок – 40 років.
 
438. Стаття 29. Проходження зборів військовозобов’язаними
 
439. 1. Військовозобов’язані призиваються на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори.
 
440. Права та обов’язки військовозобов’язаних, призваних на збори, встановлюються цим Законом.
 
441. 2. Військовозобов’язані із числа осіб офіцерського складу запасу, які не проходили військової служби як офіцери, а також офіцери запасу, звільнені з військової служби до набуття права на пенсію за вислугою років, та особи рядового, сержантського і старшинського складу можуть бути призвані військовими комісаріатами на навчальні збори:
 
442. першого розряду – до п’яти разів строком до двох місяців кожного разу;
 
443. другого розряду – до трьох разів строком до одного місяця кожного разу.
 
444. 3. Час і строки проведення навчальних зборів військовозобов’язаних визначаються Генеральним штабом Збройних Сил України відповідно до цього Закону.
 
445. 4. Військовозобов’язані у період між навчальними зборами за планом Генерального штабу Збройних Сил України можуть залучатися до перевірочних зборів строком до 15 днів як без відриву від виробництва, так і з відривом.
 
446. 5. Загальний строк зборів під час перебування в запасі не може перевищувати 10 місяців. При цьому час перебування на перевірочних зборах зараховується до загального строку перебування на навчальних зборах.
 
447. 6. У разі прийняття Президентом України рішення про введення в Україні або в окремих її місцевостях надзвичайного стану, а також оголошення окремих місцевостей України зонами надзвичайної екологічної ситуації військовозобов’язані можуть призиватися на спеціальні збори на строк не більше двох місяців.
 
448. 7. Призвані на збори військовозобов’язані забезпечуються коштами і матеріальними засобами у порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
 
449. 8. За призваними на збори військовозобов’язаними зберігається на весь період зборів, включаючи час проїзду до місця їх проведення і назад, місце роботи, займана посада та середній заробіток, незалежно від підпорядкування і форми власності підприємств, установ і організацій.
 
450. Виплата середнього заробітку здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
 
451. Якщо військовозобов’язаний захворів під час зборів і продовжує хворіти після їх закінчення, за ним зберігаються місце роботи і посада, а з дня закінчення зборів, у разі тимчасової непрацездатності, замість заробітної плати виплачується допомога відповідно до законодавства.
 
452. 9. Військовозобов’язаним, які на день призову на збори не працюють, на весь період зборів, включаючи час проїзду до місця їх проведення і назад, виплачується грошове забезпечення в розмірі мінімальної заробітної плати за рахунок коштів, передбачених на ці цілі у Державному бюджеті України Міністерству оборони України та іншим центральним органам виконавчої влади, до сфери управління яких належать військові формування.
 
453. Стаття 30. Звільнення від проходження зборів
 
454. 1. Від проходження зборів звільняються:
 
455. 1) працівники Збройних Сил України та інших формувань;
 
456. 2) працівники підприємств, установ і організацій цивільної авіації, які безпосередньо забезпечують перевезення, обслуговування та ремонт повітряних суден і аеродромної техніки;
 
457. 3) плавучий склад суден морського і річкового транспорту та рибної промисловості в період навігації;
 
458. 4) особи, які працюють у сільському господарстві, а також зайняті на підприємствах з ремонту сільськогосподарської техніки, – в період посівних і збиральних робіт, за винятком перевірочних зборів;
 
459. 5) науково-педагогічні (педагогічні) працівники вищих, професійно-технічних і середніх навчальних закладів, навчальних закладів громадських організацій, утворених відповідно до законодавства України, – в період, коли в цих закладах проводяться заняття;
 
460. 6) студенти вищих навчальних закладів з денною і вечірньою формами навчання – на весь строк навчання, студенти вищих навчальних закладів із заочною формою навчання і такі, що здають іспити екстерном, а також аспіранти та докторанти – в період екзаменаційних сесій;
 
461. 7) військовозобов’язані-жінки, за винятком перевірочних зборів;
 
462. 8) особи, звільнені з військової служби, – протягом року після звільнення в запас, за винятком перевірочних зборів;
 
463. 9) військовозобов’язані, які мають дітей віком до трьох років або трьох і більше дітей віком до 16 років;
 
464. 10) військовозобов’язані у зв’язку з депутатською діяльністю;
 
465. 11) військовозобов’язані, заброньовані за органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та воєнний час;
 
466. 12) студенти, які навчаються у вищих і середніх духовних навчальних закладах;
 
467. 13) священнослужителі, які займають посаду в одній із релігійних організацій, що діє за статутом (положенням), зареєстрованим у встановленому порядку;
 
468. 14) кандидати у народні депутати України, зареєстровані в установленому порядку, за їх заявою – до дня опублікування результатів виборів включно;
 
469. 15) офіцери запасу, звільнені з військової служби з правом на пенсію, за винятком перевірочних зборів.
 
470. 2. В окремих випадках, за наявності інших поважних причин і подання військовозобов’язаними відповідних документів, рішення про звільнення від проходження навчальних зборів приймається районним (міським) військовим комісаріатом, де вони перебувають на військовому обліку.
 
471. Стаття 31. Присвоєння військових звань у запасі
 
472. 1. Військовозобов’язаним, які пройшли навчальні збори і склали заліки за програмою навчання або здобули відповідну освіту, можуть бути присвоєні чергові військові звання в запасі у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців та нормативно-правовими актами з питань військового обліку військовозобов’язаних.
 
473. Стаття 32. Переведення військовозобов’язаних у відставку
 
474. 1. Військовозобов’язані, які досягли граничного віку перебування в запасі, а також визнані військово-лікарськими комісіями непридатними для військової служби у воєнний час, виключаються з військового обліку і переводяться у відставку.
 
475. Глава VІ. ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК ГРОМАДЯН УКРАЇНИ
 
476. Стаття 33. Загальні правила військового обліку
 
477. 1. Військовий облік поділяється на облік призовників і військовозобов’язаних.
 
478. 2. Загальне керівництво роботою, пов’язаною з організацією та веденням військового обліку призовників і військовозобов’язаних, контроль за станом цієї роботи в органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від підпорядкування і форми власності здійснює Генеральний штаб Збройних Сил України. Функціонування системи військового обліку забезпечується органами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади.
 
479. 3. Військовий облік усіх призовників і військовозобов’язаних ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
 
480. Військовий облік військовозобов’язаних за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.
 
481. Військовий облік призовників і військовозобов’язаних ведеться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
 
482. Стаття 34. Персонально-якісний, персонально-первинний та персональний облік призовників і військовозобов’язаних
 
483. 1. Персонально-якісний облік призовників і військовозобов’язаних передбачає облік відомостей (біографічні дані, стан здоров’я, результати співбесід тощо) щодо призовників і військовозобов’язаних, які узагальнюються в особових справах призовників або в облікових картках військовозобов’язаних. Ведення персонально-якісного обліку покладається на районні військові комісаріати.
 
484. Персонально-якісний облік військовозобов’язаних Служби безпеки України покладається на відповідні облікові органи Служби безпеки України.
 
485. 2. Персонально-первинний облік призовників і військовозобов’язаних передбачає облік основних відомостей щодо призовників за місцем їх проживання. У сільській місцевості, а також у містах і селищах, де відсутні військові комісаріати, він ведеться органами місцевого самоврядування.
 
486. 3. Персональний облік призовників і військовозобов’язаних передбачає облік основних відомостей щодо призовників і військовозобов’язаних за місцем їх роботи або навчання та покладається на керівників підприємств, установ, організацій і навчальних закладів незалежно від підпорядкування і форми власності.
 
487. Стаття 35. Загальний і спеціальний облік
 
488. 1. На загальному військовому обліку перебувають військовозобов’язані, не заброньовані за органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та воєнний час.
 
489. 2. На спеціальному військовому обліку перебувають військовозобов’язані, заброньовані за органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та воєнний час.
 
490. Стаття 36. Військовий облік громадян України, які перебувають за кордоном
 
491. 1. Військовий облік громадян України, які тимчасово перебувають за кордоном, ведеться дипломатичними та консульськими представництвами України. Дипломатичні та консульські представництва зобов’язані забезпечити прибуття до місця проживання на території України громадян України, які досягли повноліття і не мають відстрочки або не звільнені від призову на строкову військову службу, для проходження призовної комісії та сприяти поверненню військовозобов’язаних в Україну у разі проведення мобілізації та у воєнний час.
 
492. 2. Особливості ведення військового обліку громадян, які тимчасово перебувають за кордоном, визначаються Кабінетом Міністрів України.
 
493. 3. Військовий облік громадян України, які постійно проживають за кордоном, не ведеться.
 
494. Стаття 37. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього
 
495. 1. Взяттю на військовий облік призовників та військовозобов’язаних у військових комісаріатах підлягають громадяни України:
 
496. 1) на військовий облік призовників:
 
497. приписані до призовних дільниць;
 
498. які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;
 
499. які набули громадянства України і згідно з цим Законом підлягають приписці до призовних дільниць;
 
500. 2) на військовий облік військовозобов’язаних:
 
501. звільнені з військової служби у запас;
 
502. звільнені з альтернативної (невійськової) служби;
 
503. військовозобов’язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;
 
504. звільнені із служби начальницького та рядового складу Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Державного департаменту України з питань виконання покарань, Державної податкової адміністрації України, Державної спеціальної служби транспорту;
 
505. які набули громадянство України і згідно цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов’язаних;
 
506. виключені з військового обліку Служби безпеки України;
 
507. які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від призову на строкову військову службу.
 
508. Взяттю на військовий облік військовозобов’язаних підлягають жінки, що належать до категорій, зазначених у частині сьомій статті 1 цього Закону.
 
509. 2. Призовники та військовозобов’язані після прибуття до нового місця проживання зобов’язані у семиденний строк стати на військовий облік.
 
510. У воєнний час виїзд призовників і військовозобов’язаних з місця проживання без дозволу районного (міського) військового комісаріату забороняється.
 
511. 3. Зняттю з військового обліку призовників та військовозобов’язаних у військових комісаріатах підлягають громадяни:
 
512. 1) з військового обліку призовників:
 
513. які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання;
 
514. які вибувають на строк більше трьох місяців за межі України;
 
515. які взяті, згідно з рішеннями комісії з питань приписки або призовної комісії на облік військовозобов’язаних;
 
516. які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою офіцерів запасу;
 
517. 2) з військового обліку військовозобов’язаних:
 
518. які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання;
 
519. які після проходження строкової військової служби прийняті на військову службу до інших військових формувань, Служби безпеки України, Управління державної охорони України та на службу в органи внутрішніх справ і податкової міліції;
 
520. які вибули на строк більше трьох місяців за межі України;
 
521. в інших випадках, визначених Міністром оборони України.
 
522. 4. Виключенню з військового обліку у військових комісаріатах підлягають громадяни:
 
523. 1) призвані чи прийняті на військову службу або направлені для проходження альтернативної (невійськової) служби;
 
524. 2) які проходять військову службу (навчання) у вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів;
 
525. 3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;
 
526. 4) які досягли граничного віку перебування в запасі;
 
527. 5) які припинили громадянство України;
 
528. 6) які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжких або особливо тяжких злочинів;
 
529. 7) які направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або відносно яких застосовано заходи примусового медичного характеру;
 
530. 8) які не отримали до 40-річного віку військово-облікової або спорідненої з нею спеціальності;
 
531. 9) які померли;
 
532. 10) в інших випадках, визначених Міністром оборони України.
 
533. Стаття 38. Обов’язки органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, посадових осіб, призовників і військовозобов’язаних щодо виконання правил військового обліку
 
534. 1. В адміністративно-територіальних одиницях, де немає військових комісаріатів, відповідні органи рад, керівники підприємств, установ та організацій, у тому числі навчальних закладів, незалежно від підпорядкування і форми власності, зобов’язані на вимогу військових комісаріатів сповіщати призовників і військовозобов’язаних про їх виклик до військових комісаріатів, забезпечувати своєчасне прибуття за цим викликом, у семиденний строк повідомляти районні (міські) військові комісаріати про прийняття на роботу (навчання) та звільнення з роботи (навчання) призовників і військовозобов’язаних.
 
535. 2. Органи виконавчої влади, що здійснюють реєстрацію за місцем проживання (перебування) громадян, виконавчі органи рад зобов’язані:
 
536. здійснювати реєстрацію за місцем проживання або місцем перебування чи зняття з реєстрації призовників і військовозобов’язаних лише у разі наявності в їх військово-облікових документах позначок військових комісаріатів відповідно про зняття з військового обліку або про перебування на військовому обліку за місцем проживання, а також повідомляти про місце перебування призовників і військовозобов’язаних за запитом військових комісаріатів;
 
537. надавати районним (міським) військовим комісаріатам допомогу у прийнятті допризовників на військовий облік, проведенні призову громадян на військову службу (збори), контролі за виконанням ними правил військового обліку та виявленні громадян з числа призовників і військовозобов’язаних, які порушують ці правила.
 
538. 3. Органи внутрішніх справ у встановленому законом порядку зобов’язані проводити розшук, затримання і доставку до військових комісаріатів громадян, які ухиляються від виконання військового обов’язку, надсилати (у двотижневий строк) до військових комісаріатів або органів місцевого самоврядування, що ведуть військовий облік, відомості про випадки виявлення громадян, які не перебувають, проте повинні перебувати на військовому обліку, а також відомості про осіб, які отримали громадянство України і повинні бути взяті на військовий облік.
 
539. 4. Органи реєстрації актів громадянського стану зобов’язані у семиденний строк повідомити районні (міські) військові комісаріати про зміну призовниками і військовозобов’язаними прізвища, імені та по батькові, одруження (розлучення), випадки реєстрації смерті призовників або військовозобов’язаних та вилучення військово-облікових документів, пільгових посвідчень, а також інші дані.
 
540. 5. Органи дізнання та попереднього (досудового) слідства зобов’язані в семиденний строк повідомити районні (міські) військові комісаріати про призовників, щодо яких ведеться дізнання або попереднє (досудове) слідство, а суди – про призовників, кримінальні справи яких розглядаються судом, а також про вироки стосовно призовників і військовозобов’язаних, що набрали законної сили.
 
541. Посвідчення про приписку призовників, військові квитки військовозобов’язаних, засуджених до позбавлення чи обмеження волі або арешту, надсилаються судами до відповідних військових комісаріатів.
 
542. 6. Медико-соціальні експертні комісії зобов’язані у семиденний строк повідомити відповідні районні (міські) військові комісаріати про всіх призовників і військовозобов’язаних, яких визнано інвалідами.
 
543. Керівники лікувальних закладів під час проведення призову зобов’язані у триденний строк повідомити відповідні районні (міські) військові комісаріати про всіх громадян призовного віку, які перебувають на стаціонарному лікуванні.
 
544. 7. Житлово-експлуатаційні організації, інші організації або підприємства та установи, що здійснюють експлуатацію будинків, а також власники будинків повинні своєчасно подавати необхідні відомості про призовників і військовозобов’язаних відповідним військовим комісаріатам, виконавчим органам сільських, селищних і міських рад, на які покладено ведення обліку призовників і військовозобов’язаних, стежити за виконанням призовниками і військовозобов’язаними правил військового обліку, а також сповіщати їх про виклик до військових комісаріатів.
 
545. 8. Призовники та військовозобов’язані у разі зміни їх сімейного стану, стану здоров’я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи і посади зобов’язані особисто в семиденний строк повідомити про це орган, де вони перебувають на військовому обліку.
 
546. Глава VІІ. ПРИЗОВ ПІД ЧАС МОБІЛІЗАЦІЇ. ДЕМОБІЛІЗАЦІЯ
 
547. Стаття 39. Призов на військову службу під час мобілізації та наступні призови на військову службу у воєнний час
 
548. 1. Рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях приймається Президентом України у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
 
549. 2. Призов на військову службу під час мобілізації проводиться на підставі Указу Президента України про мобілізацію. Призову на військову службу під час мобілізації підлягають громадяни України, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації та на воєнний час.
 
550. Не підлягають призову у зв’язку з мобілізацією та у воєнний час громадяни України:
 
551. щодо яких проводиться дізнання чи досудове слідство або справа розглядається судом – до прийняття відповідного рішення;
 
552. які засуджені до позбавлення волі та перебувають в установах виконання покарань;
 
553. які мають на своєму утриманні дітей віком до 14 років або інвалідів 1 групи, у разі відсутності інших осіб, зобов’язаних їх утримувати.
 
554. Наступні призови у воєнний час проводяться на підставі відповідних наказів Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України.
 
555. Після оголошення наказу:
 
556. військовозобов’язаний, який отримав повістку або має мобілізаційне розпорядження, зобов’язаний прибути в пункт і строк, зазначені у повістці (мобілізаційному розпорядженні);
 
557. громадяни України, які без законних підстав не перебувають на військовому обліку за місцем проживання, та громадяни України, зареєстровані за місцем перебування, зобов’язані у триденний строк прибути до районного (міського) військового комісаріату (військово-облікового органу), відповідно за місцем проживання чи перебування;
 
558. керівники підприємств, установ, організацій і навчальних закладів незалежно від форми власності зобов’язані відкликати військовозобов’язаних з відряджень для прибуття їх до пунктів збору;
 
559. керівники дипломатичних представництв за кордоном зобов’язані сприяти поверненню військовозобов’язаних – громадян України, які тимчасово перебувають за кордоном.
 
560. 3. Зміна місця військового обліку громадянами, які підлягають виконанню військового обов’язку під час мобілізації та наступних призовів у воєнний час, заборонена. Зміна місця проживання можлива лише за умови подання до військово-облікового органу документів, які підтверджують, що громадянин:
 
561. переведений на роботу в іншу місцевість;
 
562. прийнятий до навчального закладу і вибуває для продовження освіти або закінчив навчальний заклад і за розподілом направляється на роботу.
 
563. 4. У разі неявки громадянина без поважних причин за викликом районного (міського) військового комісаріату (військово-облікового органу) на пункт збору він несе відповідальність, встановлену законом.
 
564. 5. Військовослужбовці у разі оголошення мобілізації продовжують проходити військову службу, за винятком військовослужбовців-жінок, які мають дітей віком до 16 років, якщо вони не висловили бажання продовжувати службу.
 
565. Стаття 40. Звільнення у зв’язку з демобілізацією
 
566. 1. Порядок та строки звільнення у зв’язку з демобілізацією визначаються відповідним Указом Президента України.
 
567. 2. Військовослужбовці, яких звільняють з військової служби у зв’язку з демобілізацією, забезпечуються за рахунок держави повним комплектом обмундирування і взуття. Також за рахунок держави здійснюється їх перевезення до місця проживання та забезпечення у дорозі харчуванням.
 
568. Стаття 41. Загальне військове навчання громадян
 
569. 1. З метою підготовки необхідного контингенту для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань у воєнний час за рішенням Кабінету Міністрів України запроваджується обов’язкове для всіх громадян загальне військове навчання: чоловіків – віком від 15 до 50 років, жінок – віком від 18 до 40 років, які мають дітей віком понад 8 років або не мають їх.
 
570. Загальне військове навчання громадян здійснюється за місцем роботи, навчання або проживання без відриву від виробництва та навчання.
 
571. 2. Організація та керівництво загальним військовим навчанням покладається на Генеральний штаб Збройних Сил України, центральні органи виконавчої влади, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування.
 
572. Місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, незалежно від підпорядкування і форми власності разом з Міністерством оборони України та іншими центральними органами виконавчої влади створюють необхідну навчально-матеріальну базу, забезпечують добір і підготовку керівників військового навчання.
 
573. 3. Порядок проведення загального військового навчання і категорії громадян, які звільняються від нього, визначаються Кабінетом Міністрів України.
 
574. Глава VІІІ. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО ВІЙСЬКОВИЙ ОБОВ’ЯЗОК І ВІЙСЬКОВУ СЛУЖБУ
 
575. Стаття 42. Відповідальність посадових осіб і громадян
 
576. 1. Керівники, інші посадові особи органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ та організацій незалежно від підпорядкування і форми власності та громадяни, винні у порушенні порядку військового обліку, допризовної підготовки, приписки до призовних дільниць, призову на строкову військову службу, проходження навчальних зборів (занять), мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності, прибуття за викликом до військового комісаріату, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов’язок і військову службу, несуть відповідальність, встановлену законом.
 
577. 2. Районні (міські) військові комісаріати зобов’язані під час проведення приписки до призовних дільниць, призову на строкову військову службу та проходження навчальних зборів ознайомити громадян з їх правами та обов’язками згідно з вимогами цього Закону.
 
578. Глава ІХ. ФІНАНСОВЕ І МАТЕРІАЛЬНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
 
579. Стаття 43. Фінансове і матеріальне забезпечення заходів, пов’язаних із виконанням військового обов’язку
 
580. 1. Фінансове забезпечення заходів, пов’язаних із виконанням військового обов’язку та військової служби, здійснюється за рахунок коштів, передбачених їх виконавцям у Державному бюджеті України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Додаткове фінансування цих заходів може здійснюватися за рахунок коштів місцевих бюджетів та інших джерел фінансування.
 
581. Центральні органи виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування для проведення медичного огляду громадян, призову їх на військову службу, відправки призваних осіб до військових частин, відбору кандидатів на військову службу за контрактом зобов’язані забезпечувати районні (міські) військові комісаріати необхідною кількістю технічних працівників та обслуговуючого персоналу, обладнаними призовними (збірними) пунктами, медикаментами, інструментарієм, медичним і господарським майном, автомобільним транспортом, а також забезпечувати здійснення охорони громадського порядку на призовних пунктах.
 
582. 2. Для повного і якісного виконання планів проведення мобілізації в особливий період місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування разом з підприємствами, установами та організаціями незалежно від підпорядкування і форми власності та районними (міськими) військовими комісаріатами у мирний час утворюють дільниці для оповіщення і збору військовозобов’язаних, а також здійснюють збирання техніки з підприємств, установ та організацій незалежно від підпорядкування і форми власності, комплектують їх особовим складом з числа військовозобов’язаних без звільнення громадян від виконання основних обов’язків за місцем роботи та сприяють у набутті ними професійних навичок.
 
583. 3. Місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування забезпечують районні (міські) військові комісаріати службовими будинками, підсобними господарськими приміщеннями і приміщеннями для призовних пунктів (дільниць), здійснюють поточний і капітальний ремонти цих будинків та приміщень, здійснюють оплату районним (міським) військовим комісаріатам комунально-побутових послуг (освітлення, водопостачання, опалення тощо) за рахунок коштів місцевого бюджету.
 
584. Поточний та капітальний ремонти службових будинків районних (міських) військових комісаріатів, підсобних господарських приміщень і приміщень для призовних пунктів (дільниць), які перебувають у державній власності та належать до сфери управління Міністерства оборони України, а також оплата наданих їм комунально-побутових послуг (освітлення, водопостачання, опалення тощо) здійснюються за рахунок коштів, передбачених на ці цілі у Державному бюджеті України Міністерству оборони України.
 
585. 4. За членами комісій з питань приписки до призовних дільниць, призовних та лікарських комісій при районних (міських) військових комісаріатах, лікарями і середнім медичним персоналом, технічними працівниками та обслуговуючим персоналом, які направляються для роботи на призовних дільницях і збірних пунктах під час взяття допризовників на військовий облік і призову громадян на військову службу або на збори для проведення медичного огляду і повторного огляду громадян, а також для відправки призваних на збірні пункти, на весь час виконання цих обов’язків зберігаються займана посада та середній заробіток за місцем постійної роботи за рахунок коштів Державного бюджету у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
 
586. Зазначеним особам під час виконання цих обов’язків в іншій місцевості за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України Міністерству оборони України, відшкодовуються витрати, пов’язані з їх виїздом в іншу місцевість та у зворотному напрямку, наймом (піднайом) житла, а також витрати на відрядження.
 
587. Глава Х. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
 
588. 1. Права Міністра оборони України, передбачені цим Законом, надаються керівникам центральних органів виконавчої влади та інших державних органів, командуванню військових формувань, на які покладено завдання з організації проходження військової служби у підпорядкованих їм військових частинах, підприємствах, установах та організаціях.
 
589. 2. Громадяни звільнені від призову на військову службу або яким було надано відстрочку від призову на строкову військову службу відповідно до Закону України «Про загальний військовий обов’язок і військову службу», користуються правом звільнення або відстрочки до закінчення строку їх дії або втрати щодо них підстав.
 
590. Громадяни, які на день набрання чинності цим Законом, проходять строкову військову службу в Збройних Силах України та інших військових формуваннях, звільняються з військової служби після вислуги строків строкової служби, передбачених Законом України «Про загальний військовий обов’язок і військову службу».
 
591. 3. Контракти про проходження військової служби, укладені до набрання чинності цим Законом, діють протягом строку, на який вони укладені.
 
592. 4. За військовослужбовцями та військовозобов’язаними зберігається військове звання «рядовий», присвоєне до набрання чинності цим Законом.
 
593. 5. До приведення законодавства України у відповідність з цим Законом закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону».