Про оптові ринки сільськогосподарської продукції (Повторне друге читання)
0. |
ЗАКОН УКРАЇНИ Проект |
1. |
Про оптові ринки сільськогосподарської продукції |
2. |
Цей Закон визначає правові засади створення та діяльності оптових ринків сільськогосподарської продукції (надалі - ОРСП) в Україні, регулює відносини в цій сфері і спрямований на підвищення ефективності галузі сільського господарства та поліпшення забезпечення населення сільськогосподарською продукцією. |
3. |
Стаття 1. Визначення термінів |
4. |
У цьому Законі основні терміни вживаються у такому значенні: |
5. |
асоціація ОРСП - договірне об'єднання, створене ОРСП з метою координації своєї діяльності, надання взаємодопомоги та захисту спільних інтересів; |
6. |
майновий комплекс ОРСП - об'єкт, сукупність активів якого забезпечує провадження діяльності ОРСП на постійній і регулярній основі. |
7. |
оптові торги ОРСП - здійснення конкурентного відбору переможця торгів згідно з процедурами, встановленими організатором відповідно до законодавства; |
8. |
оптова торгівля - сфера підприємницької діяльності з придбання і перероблення товарів для наступної їх реалізації підприємствам роздрібної торгівлі, іншим суб'єктам підприємницької діяльності. |
9. |
оптовий ринок сільськогосподарської продукції (ОРСП) - це суб'єкт підприємницької діяльності, який утворено згідно із законодавством і метою діяльності якого є створення необхідних умов для здійснення операцій з продажу та купівлі сільськогосподарської продукції, яка підпадає під визначення 1-24 груп УКТ ЗЕД (за винятком підакцизних товарів), укладення відповідних договорів; |
10. |
послуги ОРСП - послуги, що надаються ОРСП суб'єктам господарювання з метою створення необхідних умов для здійснення операцій з продажу та купівлі наявних видів сільськогосподарської продукції, укладення відповідних договорів; |
11. |
роздрібна торгівля - сфера підприємницької діяльності з продажу товарів або послуг на основі усного або письмового договорів купівлі-продажу безпосередньо кінцевим споживачам для їх власного некомерційного використання; |
12. |
саморегулівна організація ОРСП - добровільне об'єднання професійних учасників ОРСП, яке не має на меті одержання прибутку, створене з метою захисту інтересів своїх членів, інтересів інших учасників ОРСП та зареєстроване центральним органом виконавчої влади з питань аграрної політики у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; |
13. |
свідоцтво про реєстрацію ОРСП (далі - свідоцтво) - документ, що засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності на здійснення діяльності ОРСП шляхом внесення його до Реєстру ОРСП (далі - Реєстр). |
14. |
Стаття 2. Законодавство, що регулює діяльність ОРСП |
15. |
Діяльність ОРСП регулюється цим Законом, відповідними положеннями Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України, інших законів та нормативно-правових актів України. |
16. |
Стаття 3. Сфера дії Закону |
17. |
Положення цього Закону поширюються на правовідносини, що виникають в процесі діяльності ОРСП. |
18. |
Стаття 4. Поняття ОРСП |
19. |
ОРСП є суб’єктами підприємницької діяльності - юридичними особами, що здійснюють діяльність з надання послуг сільськогосподарським товаровиробникам та іншим суб’єктам господарювання у сфері заготівлі, збуту, придбання і перероблення сільськогосподарської продукції для наступної реалізації у роздрібній торгівлі, і мають право на державну фінансову підтримку, якою користуються сільськогосподарські товаровиробники, у тому числі в частині кредитування. |
20. |
Суб'єкти підприємницької діяльності можуть отримати статус ОРСП шляхом внесення до Реєстру ОРСП, якщо їхня діяльність відповідає вимогам цього Закону. |
21. |
ОРСП можуть мати будь-яку організаційно-правову форму відповідно до законодавства. Юридичні особи не мають права використовувати у своїх найменуваннях термін "ОРСП" та його похідні Не підлягають державній реєстрації, в тому числі як суб'єкти підприємницької діяльності, під найменуваннями, які включають термін "ОРСП", якщо їх діяльність не відповідає вимогам, передбаченим цим Законом. |
22. |
Відносини між учасниками ОРСП будуються на договірних засадах. |
23. |
Операції з продажу та купівлі сільськогосподарської продукції на ОРПС можуть здійснюватися: |
24. |
шляхом укладання прямих договорів між продавцем і покупцем; |
25. |
через посередників. |
26. |
Продаж товару на ОРСП може здійснюватися способами, що передбачають конкуренцію покупців (конкурси, прилюдні торги, аукціони тощо). |
27. |
Договори купівлі-продажу сільськогосподарської продукції на ОРСП не можуть здійснюватися від імені і за рахунок ОРСП. |
28. |
Стаття 5. Учасники ОРСП |
29. |
Учасниками ОРСП є оптові покупці та продавці, а також інші особи, що виконують роботи та/або надають послуги, необхідні для функціонування ОРСП. |
30. |
Оптові покупці ОРСП - юридичні та фізичні особи, які здійснюють господарську діяльність із закупівлі сільськогосподарської продукції. |
31. |
Продавці ОРСП - юридичні і фізичні особи, що є власниками сільськогосподарської продукції, або їх уповноважені представники. |
32. |
Стаття 6. Види ОРСП |
33. |
ОРСП поділяються: |
34. |
1. За територією діяльності на: |
35. |
- національні ОРСП, діяльність яких поширюється на територію всієї України та іноземних держав. |
36. |
Головним завданням національних ОРСП є створення необхідних умов вітчизняним товаровиробникам для міжрегіонального, в межах держави, та міждержавного обміну сільськогосподарською продукцією. |
37. |
Національні ОРСП розміщуються у місцях, визначених схемою мережі національних ОРСП. |
38. |
Схема мережі національних ОРСП є невід'ємною частиною програми розвитку мережі національних ОРСП, що затверджується Кабінетом Міністрів України у порядку, передбаченому Законом України "Про державні цільові програми". |
39. |
Вимоги до національних ОРСП встановлюються Кабінетом Міністрів України. |
40. |
Найменування національного ОРСП повинно містити слова "національний ОРСП". |
41. |
На національних ОРСП здійснюється виключно оптова торгівля; |
42. |
- місцеві ОРСП, діяльність яких поширюється на територію однієї або декількох адміністративно-територіальних одиниць, визначених частиною другою статті 133 Конституції України. |
43. |
Головним завданням місцевих ОРСП є створення необхідних умов для здійснення операцій купівлі продажу сільськогосподарської продукції в межах території їх діяльності. |
44. |
Допомога за рахунок державного бюджету може бути надана лише одному виду місцевого ОРСП. |
45. |
Місцеві ОРСП розміщуються у місцях, визначених обласними радами та Верховною Радою АР Крим. |
46. |
Вимоги до місцевих ОРСП встановлюються Кабінетом Міністрів України |
47. |
2. За асортиментом продукції, що реалізується, на: |
48. |
- спеціалізовані, здійснюють операції з продажу та купівлі окремих видів сільськогосподарської продукції, яка підпадає під визначення 1-24 груп УКТ ЗЕД (за винятком підакцизних товарів); |
49. |
- універсальні, здійснюють операції з продажу та купівлі будь-якої сільськогосподарської продукції, яка підпадає під визначення 1-24 груп УКТ ЗЕД (за винятком підакцизних товарів). |
50. |
3. За формою власності на: |
51. |
- державні, що діють на основі державної власності; |
52. |
- комунальні, що діють на основі комунальної власності територіальної громади; |
53. |
- приватні, що діють на основі приватної власності. |
54. |
Стаття 7. Державна політика підтримки ОРСП |
55. |
Державна політика підтримки ОРСП здійснюється шляхом: |
56. |
розроблення, затвердження та контролю за реалізацією заходів щодо створення та функціонування ОРСП; |
57. |
забезпечення достовірною інформацією учасників ОРСП про кон'юнктуру та споживчу якість товарів; |
58. |
розроблення і контролю за виконанням правил торгівлі, ветеринарних і санітарних правил, інших нормативно-правових документів, що регламентують їх діяльність; |
59. |
виділення земельних ділянок під ОРСП, в тому числі із земель державної чи комунальної власності, з урахуванням санітарної зони, у розмірі, що забезпечуватиме учасників ринку необхідними торговими місцями, сприятиме розміщенню відповідних об'єктів інфраструктури ринку, а також з урахування подальшого розвитку ОРСП; |
60. |
надання організаційної, технічної та фінансової допомоги у створенні та функціонуванні ОРСП; |
61. |
стимулювання реалізації на ОРСП сільськогосподарської продукції вітчизняного виробництва; |
62. |
забезпечення ОРСП під'їзними дорогами, водо- і електропостачанням, іншими комунікаціями загального призначення; |
63. |
включення до програм соціально-економічного розвитку територій заходів з розвитку ОРСП; |
64. |
організації навчання, проведення семінарів з питань оптової торгівлі сільськогосподарською продукцією, формування та функціонування ОРСП; |
65. |
популяризації переваг продажу продукції через ОРСП, особливо серед дрібнотоварних виробників сільськогосподарської продукції, сприяння кооперації сільськогосподарських товаровиробників для продажу продукції на ОРСП та створенню таких ринків, в тому числі кооперативних. |
66. |
Стаття 8. Правила роботи ОРСП |
67. |
Правила роботи затверджуються кожним ОРСП на підставі типових правил роботи ОРСП, що затверджуються центральним органом виконавчої влади з питань аграрної політики. |
68. |
У типових правилах роботи передбачаються: |
69. |
режим роботи ОРСП; |
70. |
порядок проведення торгів на ОРСП; |
71. |
порядок врегулювання взаємовідносин між продавцями і покупцями; |
72. |
вимоги до організаційного, матеріального й технічного забезпечення роботи ОРСП; |
73. |
вимоги до продажу окремих видів сільськогосподарської продукції; |
74. |
порядок реєстрації й обліку обсягів реалізації окремих видів продукції; |
75. |
порядок інформування учасників ОРСП про стан попиту і пропозиції, про ціни і кон’юнктуру ринку продукції, що реалізується; |
76. |
порядок взаєморозрахунків між учасниками оптових торгів; |
77. |
вимоги до якості продукції, що реалізується, та гарантій ОРСП щодо дотримання санітарно-гігієнічних норм; |
78. |
правила користування мірами і вимірювальними приладами; |
79. |
забезпечення дотримання правил оптових торгів і рішень органів державної влади та місцевого самоврядування з питань діяльності ОРСП; |
80. |
санкції за порушення правил роботи ОРСП та порядок їх застосування; |
81. |
загальний порядок формування і сплати тарифів, зборів та інших платежів на ОРСП. |
82. |
Правила роботи кожного ОРСП можуть доповнюватися специфічними положеннями, що відображають особливості їх роботи. |
83. |
Правила роботи національних ОРСП погоджуються з центральним органом виконавчої влади з питань аграрної політики, а місцевих ОРСП - з місцевим органом виконавчої влади адміністративно-територіальної одиниці, де розташований ОРСП. |
84. |
Стаття 9. Землі ОРСП |
85. |
ОРСП можуть мати земельні ділянки у власності, на праві постійного користування чи орендувати їх. |
86. |
Законом можуть бути встановлені пільги для ОРСП щодо плати за землю. |
87. |
Якщо ОРСП орендує землі права державної чи комунальної власності, орендна плата не може перевищувати ставки земельного податку. |
88. |
Стаття 10. Надання допомоги ОРСП у період становлення |
89. |
ОРСП у період становлення надається допомога за рахунок державного і місцевого бюджетів. |
90. |
Період становлення місцевих ОРСП - три роки, а національних ОРСП - п'ять років. |
91. |
Кабінет Міністрів України в проекті Державного бюджету України передбачає кошти на підтримку ОРСП. |
92. |
Органи місцевого самоврядування щорічно передбачають кошти в проектах місцевих бюджетів на підтримку ОРСП та визначають порядок їх використання. |
93. |
Порядок використання коштів Державного бюджету України для надання підтримки ОРСП встановлюється Кабінетом Міністрів України. |
94. |
Стаття 11. Оподаткування ОРСП |
95. |
Законом можуть бути передбачені пільги з оподаткування ОРСП. |
96. |
Органи місцевого самоврядування в межах їх компетенції можуть надавати ОРСП пільги в частині сплати місцевих податків і зборів. |
97. |
У випадку припинення діяльності ОРСП до закінчення терміну надання ОРСП податкових пільг ОРСП сплачує до бюджету за весь період його діяльності суму податку, обчислену в розмірі, встановленому для ОРСП. Ця норма застосовується у разі припинення діяльності місцевого ОРСП раніше ніж через три роки, а національного ОРСП - через п'ять років з моменту закінчення строку дії податкової пільги. Ця норма не застосовується у випадку припинення діяльності ОРСП через обставини непереборної дії, викупу земельної ділянки для суспільних потреб чи примусового відчуження її з мотивів суспільної необхідності. |
98. |
Стаття 12. Реєстр ОРСП |
99. |
Положення про реєстр ОРСП, форма свідоцтва ОРСП, порядок його видачі, зупинення дії та/або анулювання затверджуються Кабінетом Міністрів України. |
100. |
Складовими частинами реєстру ОРСП є реєстр національних ОРСП та реєстр місцевих ОРСП. |
101. |
Ведення реєстру ОРСП здійснює центральний орган виконавчої влади з питань аграрної політики. |
102. |
Інформація з реєстру ОРСП є відкритою та доступною для юридичних і фізичних осіб. |
103. |
Порядок надання інформації з реєстру ОРСП визначається центральним органом виконавчої влади з питань аграрної політики. |
104. |
Стаття 13. Система інформаційного забезпечення ОРСП |
105. |
Центральний орган виконавчої влади з питань аграрної політики, з метою щоденного й повного забезпечення учасників оптових торгів інформацією про кон'юнктуру ринків на кожному ОРСП, створює систему інформаційного забезпечення учасників ОРСП |
106. |
Положення про систему інформаційного забезпечення ОРСП затверджується центральним органом виконавчої влади з питань аграрної політики за погодженням із саморегулівною організацією ОРСП. ОРСП зобов'язані надавати щоденно центральному органу виконавчої влади з питань аграрної політики інформацію про кон'юнктуру ринків у порядку та в обсягах, визначених цим положенням. |
107. |
Інформація про кон'юнктуру ринків є публічною. Центральний орган виконавчої влади з питань аграрної політики щоденно публікує інформацію про кон'юнктуру ринків та розповсюджує її усім ОРСП. |
108. |
Центральний орган виконавчої влади з питань аграрної політики щорічно під час складання проекту державного бюджету передбачати кошти на забезпечення роботи системи інформаційного забезпечення учасників ОРСП. Порядок їх використання встановлюється Кабінетом Міністрів України. |
109. |
Стаття 14. Регулювання і нагляд за діяльністю ОРСП |
110. |
Державне регулювання і нагляд за діяльністю ОРСП здійснюють центральний орган виконавчої влади з питань аграрної політики, інші державні органи та органи місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції. |
111. |
Стаття 15. Асоціації оптових ринків сільськогосподарської |
112. |
продукції |
113. |
З метою координації своєї діяльності, надання взаємодопомоги та захисту спільних інтересів ОРСП мають право на добровільних засадах створювати асоціації оптових ринків сільськогосподарської продукції. |
114. |
Рішення про створення асоціації ОРСП приймає установча конференція представників ОРСП. Повноваження представника ОРСП, який бере участь у конференції, підтверджуються рішенням відповідного органу управління ОРСП. |
115. |
Асоціація ОРСП є юридичною особою, має самостійний баланс, банківські рахунки, печатку, штамп та бланки із своїм найменуванням, власну символіку. |
116. |
Асоціація ОРСП набуває статусу юридичної особи з моменту її державної реєстрації. |
117. |
Асоціація ОРСП утримується за рахунок внесків ОРСП - своїх членів і не здійснює підприємницької діяльності, за винятком отримання пасивних доходів у вигляді процентів, дивідендів, страхових виплат і відшкодувань та роялті. |
118. |
Асоціація ОРСП може бути засновником (співзасновником) суб'єктів підприємницької діяльності для виконання своїх статутних завдань. |
119. |
Асоціація має право розміщувати вільні кошти на депозитних рахунках. |
120. |
Асоціація ОРСП діє на підставі статуту, який затверджується рішенням конференції представників ОРСП. |
121. |
Статут асоціації ОРСП повинен містити: |
122. |
найменування асоціації та її юридичну адресу; |
123. |
мету утворення та основні завдання асоціації; |
124. |
порядок утворення та діяльності органів управління асоціації, їх повноваження; |
125. |
права та обов'язки членів асоціації; |
126. |
умови і порядок вступу до об'єднання та порядок виходу з нього; |
127. |
порядок сплати членами асоціації вступних та інших внесків; |
128. |
джерела формування та порядок використання майна асоціації |
129. |
у тому числі коштів), порядок утворення спільних фінансових фондів та використання їх коштів; |
130. |
порядок звітності і здійснення контролю за діяльністю виконавчого та інших органів управління асоціації; |
131. |
порядок внесення змін і доповнень до статуту; |
132. |
порядок припинення діяльності асоціації та вирішення майнових питань у зв'язку з її ліквідацією (реорганізацією). |
133. |
Статут асоціації ОРСП може містити й інші положення щодо організаційних, господарських та інших питань діяльності асоціації. |
134. |
Державна реєстрація асоціацій ОРСП проводиться в порядку, передбаченому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців". |
135. |
Відносини між ОРСП та їх об'єднаннями будуються на договірних засадах. |
136. |
Стаття 16. Саморегулівна організація ОРСП |
137. |
За рішенням центрального органу виконавчої влади з питань аграрної політики одній із асоціацій ОРСП може бути надано статус саморегулівної організації ОРСП. |
138. |
Асоціація ОРСП може отримати статус саморегулівної організації, якщо її членами є ОРСП більш ніж з половини адміністративно-територіальних одиниць, визначених частиною другою статті 133 Конституції України, в тому числі не менше половини національних ОРСП. |
139. |
Порядок визнання статусу саморегулівної організації центральним органом виконавчої влади з питань аграрної політики встановлює Кабінет Міністрів України. |
140. |
Обсяги делегованих саморегулівній організації повноважень та порядок їх реалізації встановлюються центральним органом виконавчої влади з питань аграрної політики. |
141. |
Саморегулівна організація ОРСП в межах та в порядку, визначених центральним органом виконавчої влади з питань аграрної політики, може: |
142. |
брати участь у розробленні державних цільових програм підтримки та розвитку ОРСП; |
143. |
вести реєстр ОРСП; |
144. |
здійснювати методичне забезпечення діяльності ОРСП; |
145. |
здійснювати професійну підготовку фахівців ОРСП; |
146. |
розробляти і впроваджувати правила роботи ОРСП; |
147. |
проводити моніторинг, узагальнення та аналіз діяльності ОРСП; |
148. |
здійснювати інші функції, делеговані центральним органом виконавчої влади з питань аграрної політики. |
149. |
Статут та внутрішні положення саморегулівної організації ОРСП у частині здійснення делегованих функцій підлягають погодженню з боку центрального органу виконавчої влади з питань аграрної політики. |
150. |
Рішення саморегулівної організації ОРСП, прийняті в межах делегованих повноважень, є обов'язковими для виконання всіма ОРСП. |
151. |
Центральний орган виконавчої влади з питань аграрної політики здійснює моніторинг реалізації делегованих саморегулівній організації ОРСП повноважень і у разі необхідності має право припинити або відкликати такі повноваження включно до позбавлення асоціації статусу саморегулівної організації. |
152. |
Стаття 17. Відповідальність за порушення норм цього Закону |
153. |
Особи, винні в порушенні норм цього Закону несуть відповідальність відповідно до закону. |
154. |
Прикінцеві положення |
155. |
1. Цей Закон набирає чинності з 1 січня 2009 року. |
156. |
2. Внести зміни до законів України: |
157. |
1) частину першу статті 12 Закону України "Про плату за землю" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 38, ст. 560) доповнити пунктом такого змісту: |
158. |
"26) новостворені місцеві ОРСП протягом трьох років, а національні ОРСП - п'яти років з часу передачі їм земельної ділянки у власність"; |
159. |
2) підпункт "б" пункту 2 статті 22 Земельного кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2002, N 3-4, ст. 27 викласти у такій редакції: |
160. |
"б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісового фонду, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під оптовими ринками сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо)"; |
161. |
3) статтю 4 Декрету Кабінету Міністрів України "Про місцеві податки і збори" (Відомості Верховної Ради, 1993, N 30, ст. 336) доповнити частиною четвертою такого змісту: |
162. |
"Не справляється ринковий збір на оптових ринках сільськогосподарської продукції, визнаних такими відповідно до Закону України "Про оптові ринки сільськогосподарської продукції"; |
163. |
4) статтю 4 Закону України "Про податок на додану вартість" (Відомості Верховної Ради України, 1997 р., N 21, ст. 156) доповнити пунктом 4.11. такого змісту: |
164. |
"У разі, коли платник податку здійснює операції з поставки сільськогосподарської продукції вітчизняного виробництва, придбаної на національних оптових ринках сільськогосподарської продукції, базою оподаткування є 50% вартості сільськогосподарської продукції. |
165. |
Сільськогосподарська продукція вітчизняного виробництва вважається придбаною на національних оптових ринках сільськогосподарської продукції, якщо придбання сільськогосподарської продукції засвідчено належним чином оформленим документом, що підтверджує її придбання (далі - Документ), який надається національним оптовим ринком сільськогосподарської продукції. |
166. |
Вимоги до Документу, умови та порядок його надання встановлюються органами державної податкової служби". |
167. |
3. До приведення законів України, інших нормативно-правових актів з питань діяльності ОРСП у відповідність із цим Законом вони застосовуються у частині, що не суперечить цьому Закону |
168. |
4. Юридичні особи, які використовують термін "ОРСП" у своєму найменуванні та діяльність яких не відповідає вимогам цього Закону, зобов'язані змінити своє найменування протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом. |
169. |
5. Законодавчі акти України до приведення їх у відповідність із цим Законом діють у частині, що не суперечить йому. |
170. |
6. Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців після набрання чинності цим Законом: |
171. |
подати на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо приведення законодавчих актів України у відповідність із цим Законом; |
172. |
привести у відповідність з цим Законом свої нормативно-правові акти; |
173. |
забезпечити прийняття нормативно-правових актів, передбачених цим Законом; |
174. |
створити Реєстр ОРСП. |
175. |
7. Кабінету Міністрів України протягом шести місяців після набрання чинності цим Законом затвердити програму розвитку мережі національних ОРСП. |