Про упаковку та відходи упаковки (Друге читання)
0. |
Проект Закон України |
1. |
Про упаковку та відходи упаковки |
2. |
Цей Закон регулює відносини у сфері поводження з упаковкою та відходами упаковки з метою забезпечення екологічної безпеки, запобігання негативного впливу таких відходів на здоров’я людини і навколишнє природне середовище шляхом організації та координації діяльності з їх збирання та утилізації. |
3. |
|
4. |
Розділ І Загальні положення |
5. |
Стаття 1. Визначення термінів |
6. |
У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються у такому значенні: |
7. |
упаковка - продукція, яка виготовлена з будь-яких пакувальних матеріалів та допоміжних пакувальних засобів, використовується для вміщення, захисту, збереження, переміщення, доставки та презентації товарів, від сировини до готових виробів, починаючи від виробника і закінчуючи користувачем чи споживачем. Упаковка поділяється на споживчу, групову і транспортну; |
8. |
споживча упаковка – упаковка, яка становить товарну одиницю для споживача на момент купівлі; |
9. |
транспортна упаковка – упаковка, яка призначена для переміщення та перевезення певної кількості товарних одиниць з метою уникнення механічного пошкодження при транспортуванні. Транспортна упаковка не включає контейнери для автомобільних, залізничних, водних та повітряних перевезень; |
10. |
групова упаковка - упаковка, яка на момент купівлі становить групу певної кількості однотипного товару, незалежно від того чи вона продається кінцевому користувачу або споживачу, чи слугує лише як засіб доповнення у момент продажу і її можна зняти, не завдаючи шкоди характеристикам продукції; |
11. |
Предмет не може бути віднесений до упаковки, якщо він є складовою частиною продукту і призначений для вміщення, підтримки або захисту продукту протягом строку служби і всі елементи, призначені для використання, споживання чи утилізації разом. |
12. |
Предмети, які розроблені та призначені для наповнення в момент продажу, предмети разового вжитку, що продаються, наповнюються та призначені для наповнення в момент продажу, вважаються упаковкою. |
13. |
Пакувальні матеріали та допоміжні елементи, які інтегровані в упаковку, вважаються її частиною. |
14. |
Допоміжні елементи, що приєднані до продукту, або долучені до нього та виконують функцію упаковки, вважаються упаковкою, окрім випадків, коли вони є невід’ємною частиною цього продукту і всі елементи призначені для споживання чи утилізації разом; |
15. |
пакування – підготовка продукції до транспортування, зберігання, реалізації і споживання із застосуванням упаковки; |
16. |
санкціоновані місця – місця для встановлення контейнерів, урн чи інших засобів, які застосовуються для роздільного чи змішаного збирання використаної упаковки та інших відходів; |
17. |
відходи упаковки – упаковка або пакувальний матеріал, які втратили свої функції і не можуть бути в подальшому використані за призначенням в місцях утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення; |
18. |
життєвий цикл упаковки – усі процеси поводження з упаковкою, включаючи проектування, виробництво, кінцеве використання, утилізацію чи видалення; |
19. |
зобов’язаний суб’єкт - суб’єкт господарської діяльності, який імпортує, виробляє упаковку та/або продукцію в упаковці, здійснює оптову чи роздрібну торгівлю товарів в упаковці, загальна маса якої перевищує 500 кг на рік; |
20. |
кінцевий користувач продукції в упаковці – юридична або фізична особа, яка після використання продукції повинна позбутися відходів упаковки шляхом утилізації чи видалення; |
21. |
оператор системи поводження з відходами упаковки (далі – оператор системи) – суб’єкт некомерційного господарювання зі статусом юридичної особи, діяльність якого відповідає вимогам цього Закону та здійснюється на основі права оперативного управління в організаційних формах, які визначаються зобов’язаними суб’єктами; |
22. |
поводження з упаковкою - діяльність, яка здійснюється з упаковкою та пакувальними матеріалами; |
23. |
поводження з відходами упаковки - діяльність, яка спрямована на запобігання накопиченню відходів упаковки шляхом їх збирання, сортування, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації, видалення, знешкодження і захоронення, включаючи контроль за цими операціями; |
24. |
система поводження з відходами упаковки (далі - система) – комплекс взаємопов’язаних та взаємодіючих організаційних, фінансових, матеріально-технічних, наукових та інформаційних заходів зобов’язаних суб’єктів, споживачів, органів державної влади та місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами упаковки, спрямованих на запобігання негативного впливу відходів упаковки на здоров’я людини і навколишнє природне середовище, що координуються оператором системи на засадах некомерційного господарювання; |
25. |
учасник системи – зобов’язаний суб’єкт, який уклав договір з оператором системи. |
26. |
Стаття 2. Законодавство України про упаковку та відходи упаковки |
27. |
Законодавство України про упаковку та відходи упаковки складається з цього Закону, законів України "Про відходи", "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", "Про житлово-комунальні послуги" та інших нормативно-правових актів України. |
28. |
Стаття 3. Сфера дії цього Закону |
29. |
Дія цього Закону поширюється на відносини у сфері поводження з упаковкою та відходами упаковки щодо забезпечення їх утилізації незалежно від місця та джерела їх використання та/або утворення. |
30. |
Дія цього Закону не поширюється на експортну продукцію в упаковці, продукцію в упаковці, яка містить радіоактивні речовини та відходи упаковки, які віднесено законодавством до небезпечних відходів. |
31. |
Стаття 4. Суб’єкти відносин у сфері поводження з упаковкою та відходами упаковки |
32. |
Суб’єктами відносин у сфері поводження з упаковкою та відходами упаковки є: |
33. |
зобов’язані суб’єкти; |
34. |
кінцеві користувачі продукції в упаковці; |
35. |
суб’єкти господарської діяльності,які здійснюють діяльність у сфері поводження з відходами упаковки; |
36. |
споживачі, які визначені Законом України "Про захист прав споживачів"; |
37. |
органи державної влади та місцевого самоврядування. |
38. |
Стаття 5. Об’єкти правового регулювання у сфері поводження з упаковкою та відходами упаковки |
39. |
Об’єктами правового регулювання у сфері поводження з упаковкою та відходами упаковки є суспільні відносини з питань: |
40. |
господарської діяльності у сфері поводженням з упаковкою та відходами упаковки та їх транскордонного переміщення; |
41. |
нормування обсягів утилізації відходів упаковки, стандартизації та сертифікації; |
42. |
моніторингу, обліку і контролю; |
43. |
інформування населення щодо стану навколишнього природного середовища та у сфері поводження з відходами упаковки. |
44. |
Розділ ІІ ДЕРЖАВНА ПОЛІТИКА У СФЕРІ ПОВОДЖЕННЯ З УПАКОВКОЮ ТА ВІДХОДАМИ УПАКОВКИ |
45. |
Стаття 6. Принципи державної політики у сфері поводження з упаковкою та відходами упаковки |
46. |
Державна політика у сфері поводження з упаковкою та відходами упаковки будується на принципах: |
47. |
державного управління і регулювання відносин у сфері поводження з упаковкою та відходами упаковки; |
48. |
пріоритетності охорони здоров’я людини, підтримки та відтворення сприятливого стану навколишнього природного середовища; |
49. |
зменшення питомої ваги упаковки на одиницю пакованої продукції; |
50. |
науково обґрунтованого узгодження екологічних і економічних інтересів суспільства, суб’єктів господарювання; |
51. |
сприяння створенню системи поводження з відходами упаковки; |
52. |
усунення торгівельних бар’єрів при поводженні з упаковкою та відходами упаковки; |
53. |
попередження накопичення відходів упаковки; |
54. |
недопущення повторного використання упаковки при втраті її функціонального призначення або зниження якісних характеристик; |
55. |
максимального залучення у господарський обіг відходів упаковки як вторинної сировини; |
56. |
покращення санітарно-гігієнічних характеристик упаковки за рахунок зменшення в ній шкідливих речовин; |
57. |
використання способів утилізації відходів упаковки, які забезпечують безпечність і мінімізацію шкоди здоров’ю людини та навколишньому природному середовищу; |
58. |
нормування обсягів утилізації відходів упаковки; |
59. |
забезпечення максимального повторного використання упаковки; |
60. |
забезпечення придатності відходів упаковки до її утилізації; |
61. |
організація контролю за місцями чи об’єктами утворення, розміщення, перероблення, утилізації та нагляд за місцями видалення відходів упаковки; |
62. |
забезпечення обліку упаковки на ринку України та обліку утворення та використання відходів упаковки; |
63. |
наближення вимог державних стандартів на технології виробництва упаковки та утилізації відходів упаковки до відповідних стандартів, прийнятих у Європейському Союзі; |
64. |
доступності інформації у сфері поводження з упаковкою та відходами упаковки суб’єктів господарської діяльності, визначених відповідно до законодавства; |
65. |
формування суспільної свідомості щодо необхідності підтримання сприятливого стану навколишнього природного середовища, поводження з упаковкою та відходами упаковки, економного використання ресурсів та залучення населення до роздільного збирання відходів упаковки. |
66. |
Стаття 7. Упаковка та відходи упаковки як об’єкти права власності |
67. |
Діяльність у сфері поводження з упаковкою та відходами упаковки може здійснюватися суб’єктами господарювання, якщо інше не передбачено законами України. |
68. |
Упаковка та відходи упаковки, які знаходяться в господарському обігу є об’єктами права власності відповідно до законодавства. |
69. |
Відносини права власності на відходи упаковки здійснюються відповідно до розділу ІІ Закону України "Про відходи". |
70. |
Стаття 8. Особливості стандартизації у сфері поводження з упаковкою та відходами упаковки |
71. |
Стандартизації у сфері поводження з упаковкою та відходами упаковки підлягають: |
72. |
вимоги щодо класифікації упаковки та відходів упаковки; |
73. |
методи визначення присутності важких металів та інших небезпечних речовин в упаковці та їх впливу на навколишнє природне середовище з упаковки та відходів упаковки; |
74. |
критерії вмісту вторинно перероблених матеріалів в упаковці для певних типів упаковки відповідно до технічних регламентів; |
75. |
методи біологічної утилізації та вироблення компосту; |
76. |
вимоги до маркування упаковки; |
77. |
вимоги до гранично допустимих у складі упаковки шкідливих та небезпечних компонентів. |
78. |
Стаття 9. Маркування та сертифікація упаковки |
79. |
Упаковка підлягає маркуванню та сертифікації відповідно до вимог технічних регламентів. |
80. |
Маркування упаковки здійснюється з метою забезпечення роздільного збирання, повторного (багаторазового) використання та утилізації відходів упаковки. |
81. |
Маркування є засобом ідентифікації і класифікації відходів упаковки для їх використання як вторинної сировини у відповідних галузях промисловості. |
82. |
Сертифікація передбачає встановлення відповідності упаковки або відходів упаковки характеристикам, які наводяться при маркуванні упаковки. |
83. |
Сертифікат на упаковку надається на вимогу кінцевого користувача/ споживача упаковки, а також на вимогу спеціально уповноважених органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування на будь-якій стадії життєвого циклу упаковки. |
84. |
Стаття 10. Технічний регламент у сфері поводження з упаковкою та відходами упаковки |
85. |
Поводження з упаковкою та відходами упаковки здійснюється у відповідності до технічного регламенту, встановленого згідно до законодавства органом державної влади, що визначає технічні вимоги до продукції, процесів чи послуг безпосередньо або через посилання на стандарти. |
86. |
Стаття 11. Вимоги до упаковки |
87. |
До упаковки та її виробництва встановлюються наступні вимоги: |
88. |
відповідність нормам технологічного регулювання, стандартам; |
89. |
обов’язкове маркування та сертифікація; |
90. |
забезпечення відсутності шкідливого впливу на здоров’я людини. |
91. |
Відходи упаковки, які піддаються біологічній утилізації, збираються окремо і не повинні містити речовини, які розкладаються за допомогою фізичних, хімічних та теплотехнічних процесів. |
92. |
Упаковка повинна розроблятися, виготовлятися та реалізовуватися таким чином, щоб сприяти її вторинному використанню чи відновленню. |
93. |
Відходи упаковки, які переробляються з метою відновлення енергії, повинні мати показник теплотворності не менше 5 кДж/кг. |
94. |
Розділ ІІІ ПРАВА ТА ОБОВ’ЯЗКИ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ, ІНОЗЕМЦІВ ТА ОСІБ БЕЗ ГРОМАДЯНСТВА У СФЕРІ ПОВОДЖЕННЯ З УПАКОВКОЮ ТА ВІДХОДАМИ УПАКОВКИ |
95. |
Стаття 12. Права громадян України, іноземців та осіб без громадянства у сфері поводження з упаковкою, відходами упаковки |
96. |
Громадяни України, іноземці та особи без громадянства у сфері поводження з упаковкою, відходами упаковки мають право на: |
97. |
безпечний для життя і здоров’я контакт з упаковкою; |
98. |
безпечні для життя і здоров’я умови при здійсненні операцій з упаковкою, відходами упаковки. |
99. |
Стаття 13. Обов’язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства у сфері поводження з упаковкою, відходами упаковки |
100. |
Громадяни України, іноземці та осіб без громадянства у сфері поводження з упаковкою, відходами упаковки зобов’язані: |
101. |
дотримуватися вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів з цих питань; |
102. |
забезпечувати роздільне збирання відходів упаковки та надходження цих відходів до санкціонованих місць. |
103. |
Розділ ІV ПРАВА ТА ОБОВ’ЯЗКИ ЗОБОВ’ЯЗАНИХ СУБ’ЄКТІВ, ОБОВ’ЯЗКИ ОПЕРАТОРА СИСТЕМИ |
104. |
Стаття 14. Права зобов’язаних суб’єктів |
105. |
Зобов’язані суб’єкти, які визначені цим Законом, мають право: |
106. |
отримувати від органів державної влади та органів місцевого самоврядування інформацію щодо загальнодержавних, регіональних та місцевих програм поводження з відходами упаковки; |
107. |
брати участь у розробці та реалізації загальнодержавних та місцевих програм поводження з відходами, охорони довкілля, в частині поводження з відходами упаковки; |
108. |
обирати у відповідності з цим Законом спосіб виконання норм утилізації відходів упаковки; |
109. |
брати участь у організації системи поводження з відходами упаковки та бути її учасниками. |
110. |
Стаття 15. Обов`язки зобов’язаних суб’єктів |
111. |
Зобов’язані суб’єкти щодо поводження з відходами упаковки зобов’язані забезпечувати утилізацію відходів упаковки відповідно до затверджених норм утилізації відходів упаковки, самостійно або шляхом укладання договорів з оператором системи. |
112. |
Зобов’язані суб’єкти – учасники системи передають свої зобов’язання оператору системи щодо організації робіт із забезпечення збирання та утилізації відходів упаковки відповідно до затверджених норм утилізації, підготовки та погодження спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері поводження з відходами п’ятирічних програм діяльності, ведення обліку обсягів утворення відходів упаковки за видами матеріалів та звітності. |
113. |
У випадку самостійного способу виконання норм утилізації зобов’язані суб’єкти щодо поводження з відходами упаковки зобов’язані: |
114. |
вести облік обсягів утворення відходів упаковки за видами матеріалів; |
115. |
здійснювати роздільне збирання відходів упаковки, що утворилися в процесі їх діяльності, за видами матеріалів, якщо інше не передбачено технологічними вимогами, які забезпечують утилізацію матеріалів відходів упаковки; |
116. |
повертати відходи споживчої, групової і транспортної упаковки постачальнику; |
117. |
забезпечувати приймання та утилізацію відходів упаковки, що утворилася в процесі обігу та споживання імпортованої, виробленої або реалізованої через торгівельну мережу їх продукції; |
118. |
щорічно не пізніше 1 жовтня погоджувати в територіальних органах спеціально уповноваженого органу центральної виконавчої влади у сфері поводження з відходами та органах місцевого самоврядування програму діяльності на наступний календарний рік щодо забезпечення обсягів утилізації відходів упаковки згідно з затвердженими нормами утилізації відходів упаковки; |
119. |
звітувати в першому кварталі року, що настає за звітним, до територіальних органів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері поводження з відходами та органи місцевого самоврядування про виконання норм утилізації відходів упаковки; |
120. |
виконувати вимоги державних стандартів України та інших нормативних актів у сфері поводження з упаковкою та відходами упаковки. |
121. |
Стаття 16. Обов`язки оператора системи |
122. |
Оператори системи зобов’язані: |
123. |
укладати договори із зобов’язаними суб’єктами про передачу їх зобов’язань, згідно статті 15 цього Закону, та з органами місцевого самоврядування і суб’єктами господарської діяльності, які здійснюють діяльність у сфері поводження з відходами упаковки щодо організації забезпечення роздільного збирання відходів упаковки та їх утилізації; |
124. |
забезпечувати створення та ведення інформаційної системи поводження з упаковкою та відходами упаковки, постійне проведення моніторингу у цій сфері; |
125. |
не пізніше першого кварталу року, що настає за звітним, подавати до спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері поводження з відходами щорічний звіт про виконання п’ятирічної програми діяльності щодо забезпечення норм утилізації відходів. |
126. |
Оператор системи не здійснює безпосередню діяльність із збирання, оброблення (перероблення), перевезення відходів упаковки для подальшої їх утилізації, а тільки укладає договори із зобов’язаними суб’єктами на організацію робіт з виконання норм утилізації відходів упаковки, таким чином, не підпадає під вимоги Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" стосовно ліцензування заготівлі, обробки окремих видів відходів як вторинної сировини. |
127. |
Метою діяльності оператора системи не є одержання прибутку і його майно не розподіляється між засновниками або членами системи. |
128. |
Оператор системи має право брати участь у тендерах та фінансувати роботи з інформування і навчання населення, реалізацію пілотних проектів щодо організації роздільного збирання відходів упаковки, розроблення та супроводження програмних документів щодо забезпечення утилізації відходів упаковки. |
129. |
Вартість послуг щодо організації робіт з забезпечення утилізації відходів упаковки відповідно до затверджених норм утилізації встановлюється оператором системи на кожний наступний рік в четвертому кварталі поточного року. |
130. |
Формування вартості послуг щодо організації робіт з забезпечення утилізації відходів упаковки, здійснюється на підставі щорічних фінансових витрат та доходів, які забезпечують утилізацію відходів упаковки, по кожному виду матеріалу, з якого виготовлено упаковку, відповідно до затверджених методологічних засад формування та встановлення витрат на забезпечення утилізації відходів упаковки. |
131. |
Вартість послуг щодо організації робіт із забезпечення утилізації відходів упаковки враховується у собівартості упаковки і упакованої продукції. |
132. |
Оператор системи має бути зареєстрованим в спеціально уповноваженому центральному органі виконавчої влади у сфері поводження з відходами у встановленому порядку. |
133. |
Розділ V СИСТЕМА ПОВОДЖЕННЯ З ВІДХОДАМИ УПАКОВКИ, НОРМИ УТИЛІЗАЦІЇ ВІДХОДІВ УПАКОВКИ |
134. |
Стаття 17. Система поводження з відходами упаковки |
135. |
Центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, оператор системи, зобов’язані суб’єкти вживають необхідних заходів щодо створення та функціонування системи поводження з відходами упаковки з метою забезпечення реалізації вимог цього Закону. |
136. |
Система повинна забезпечувати організацію виконання зобов’язаними суб’єктами встановлених норм утилізації відходів упаковки. |
137. |
Управління системою здійснюється оператором системи згідно розробленої ним п’ятирічної програми діяльності, затвердженої спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері поводження з відходами. |
138. |
Стаття 18. Норми утилізації відходів упаковки |
139. |
З метою запобігання та зменшення обсягів утворення відходів упаковки для зобов’язаних суб’єктів встановлюються такі норми утилізації відходів упаковки по роках після набуття чинності цим Законом: |
140. |
у перший рік – 15%; |
141. |
у другий рік – 20%; |
142. |
у третій рік – 25 %; |
143. |
у четвертий рік – 30%; |
144. |
у п’ятий рік – 35%. |
145. |
Обсяги утилізації відходів упаковки на кожний наступний рік визначаються зобов’язаними суб’єктами щорічно відповідно до затверджених норм утилізації та обчислюються в залежності від планових обсягів виробництва та реалізації упаковки і пакувальних матеріалів, застосування упаковки для пакування, транспортування та реалізації продукції, утворення відходів упаковки. |
146. |
Зворотна споживча і транспортна упаковка включається до норм утилізації відходів упаковки. |
147. |
Після закінчення п’ятого календарного року, що наступає за роком, в якому набрав чинності цей Закон, норми утилізації відходів упаковки на наступні роки встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері поводження з відходами. |
148. |
Розділ VІ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ, КОНТРОЛЬ ТА НАГЛЯД ЗА ЗДІЙСНЕННЯМ ДІЯЛЬНОСТІ ЩОДО ПОВОДЖЕННЯ З УПАКОВКОЮ ТА ВІДХОДАМИ УПАКОВКИ |
149. |
Стаття 19. Органи, що здійснюють державне регулювання поводження з упаковкою та відходами упаковки |
150. |
Органами, що здійснюють державне регулювання поводження з упаковкою та відходами упаковки, є Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері поводження з відходами, інші органи виконавчої влади та місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції. |
151. |
Методологічне та нормативно-правове забезпечення особливостей поводження з відходами упаковки здійснює спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері поводження з відходами. |
152. |
Державне регулювання поводження з упаковкою та відходами упаковки реалізується шляхом впровадження заходів відповідно до законодавства. |
153. |
Стаття 20. Компетенція спеціально уповноваженого центрального органу у сфері поводження відходами упаковки |
154. |
Спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері поводження з відходами упаковки є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері поводження з відходами. |
155. |
Спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері поводження з відходами упаковки у межах своїх повноважень: |
156. |
забезпечує здійснення державної політики щодо поводження з відходами упаковки; |
157. |
здійснює із залученням інших державних та недержавних організацій аналіз щодо обсягів щорічного обігу упаковки та складає щорічний баланс утворення та утилізації відходів упаковки в Україні; |
158. |
контролює виконання зобов’язаними суб’єктами норм утилізації відходів упаковки; |
159. |
забезпечує розроблення та погодження законодавчих і нормативних документів, що регулюють питання поводження з відходами упаковки; |
160. |
забезпечує обмін інформацією з відповідними органами влади інших держав та міжнародними організаціями у сфері поводження з відходами упаковки; |
161. |
забезпечує внесення пропозицій Кабінету Міністрів України щодо встановлення норм утилізації відходів упаковки; |
162. |
забезпечує розроблення та впровадження заходів із збирання, перероблення та утилізації відходів упаковки в Україні, здійснення контролю за її реалізацію, а також включення їх до програмних документів щодо поводження з відходами, охорони довкілля та соціально-економічного розвитку України; |
163. |
забезпечує розроблення та впровадження просвітницьких заходів серед населення України щодо необхідності залучення відходів упаковки у господарський обіг; |
164. |
забезпечує розроблення та затвердження форм обліку та встановлення термінів подання інформації щодо обсягів утворення, збирання, перероблення та утилізації відходів упаковки; |
165. |
забезпечує розроблення та затвердження положення про реєстрацію операторів систем, встановлення вимог до розроблення та затвердження п’ятирічних програм їх діяльності; |
166. |
забезпечує розроблення та затвердження положення щодо проведення тендеру та укладання договорів органами місцевого самоврядування з суб’єктами господарської діяльності у сфері поводження з відходами як вторинної сировини щодо забезпечення роздільного збирання відходів упаковки; |
167. |
забезпечує здійснення екологічного контролю в зоні діяльності митниць щодо наявності в угодах на поставку в Україну товарної продукції, суб’єктами господарської діяльності - імпортерами продукції в упаковці, пункту стосовно утилізації відходів упаковки або вивезення їх з України, або наявності договору з оператором системи про передачу зобов’язань щодо організації робіт з забезпечення утилізації відходів упаковки відповідно до затверджених норм утилізації; |
168. |
забезпечує проведення планових та непланових перевірок діяльності суб’єктів господарювання за додержанням ними вимог цього Закону та інших нормативно-правових документів у сфері поводження з відходами упаковки; |
169. |
здійснює інші повноваження у сфері поводження з відходами упаковки відповідно до своєї компетенції. |
170. |
Стаття 21. Повноваження органів місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами упаковки |
171. |
Органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами упаковки забезпечують: |
172. |
проведення контролю щодо виконання вимог законодавства про відходи упаковки; |
173. |
організацію роздільного збирання відходів упаковки; |
174. |
складання щорічного балансу утворення та утилізації відходів упаковки; |
175. |
укладання договорів на тендерній основі з суб’єктами господарювання, які здійснюють діяльність у сфері поводження з відходами як вторинної сировини, відповідно до положення затвердженого спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері поводження з відходами; |
176. |
розроблення та впровадження місцевих заходів із роздільного збирання та утилізації відходів упаковки, включення їх у місцеві програмні документи щодо поводження з відходами, охорони довкілля та соціально-економічного розвитку місцевості; |
177. |
надання на пільгових умовах в оренду приміщень, об’єктів інфраструктури, земельних ділянок для санкціонованих місць з роздільного збирання, заготівлі та утилізації відходів упаковки; |
178. |
встановлення відповідно до законодавства порядку поводження з відходами упаковки в самостійних адміністративно-територіальних одиницях або їх об’єктах, що мають єдиний адміністративний центр. |
179. |
Стаття 22. Державний контроль та нагляд за здійсненням діяльності щодо поводження з упаковкою та відходами упаковки |
180. |
Державний контроль за здійсненням діяльності щодо поводження з упаковкою та відходами упаковки здійснюють спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері поводження з відходами та його регіональні органи, інші спеціально уповноважені на це органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції, а також місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування згідно з законодавством. |
181. |
Державному контролю щодо поводження з упаковкою та відходами упаковки підлягають: |
182. |
забезпечення виконання зобов’язаними суб’єктами обсягів норм утилізації відходів упаковки відповідно до затверджених норм утилізації відходів упаковки; |
183. |
дотримання суб’єктами господарювання у сфері поводження з відходами упаковки чинного законодавства, екологічних, санітарних та інших правил і норм, а також виявлення порушень цих вимог і вжиття заходів до їх усунення; |
184. |
дотримання суб’єктами господарювання вимог, передбачених міжнародними угодами і договорами щодо поводження з відходами упаковки та їх транскордонного переміщення; |
185. |
облік і звітність про відходи упаковки. |
186. |
Державний нагляд за додержанням законів у здійсненні діяльності щодо поводження з відходами упаковки здійснюють органи прокуратури України в межах повноважень, передбачених законом. |
187. |
Стаття 23. Повноваження органів державного контролю за здійсненням діяльності щодо поводження з упаковкою та відходами упаковки |
188. |
Органи державного контролю за здійсненням діяльності щодо поводження з упаковкою та відходами упаковки відповідно до своєї компетенції мають право: перевіряти додержання вимог законодавства України, що регулює здійснення діяльності щодо поводження з відходами упаковки. |
189. |
Органи державного контролю за здійсненням діяльності щодо поводження з відходами упаковки у разі виявлення фактів, що містять ознаки протиправної діяльності суб'єктів підприємницької діяльності у сфері поводження з відходами упаковки, передають такі матеріали відповідним правоохоронним органам і повідомляють про це спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань поводження з відходами. |
190. |
Розділ VІІ ПРАВОПОРУШЕННЯ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ У СФЕРІ ПОВОДЖЕННЯ З ВІХОДАМИ УПАКОВКИ |
191. |
Стаття 24. Правопорушення у сфері поводження з упаковкою та відходами упаковки |
192. |
Правопорушеннями у сфері поводження з упаковкою та відходами упаковки є: |
193. |
а) порушення вимог стандартизації, сертифікації у сфері виробництва упаковки, поводження з відходами упаковки; |
194. |
б) перевищення виробниками упаковки гранично допустимих норм концентрації шкідливих та небезпечних речовин в упаковці; |
195. |
в) не забезпечення виконання обсягів утилізації упаковки відповідно до затверджених норм утилізації упаковки; |
196. |
г) ухилення зобов’язаних суб’єктів від виконання обов’язків щодо виконання норм утилізації відходів упаковки; |
197. |
ґ) ухилення імпортерами товарів в упаковці від вивезення з України відходів упаковки, що утворилися внаслідок реалізації чи споживання імпортованої ними продукції, або не виконання затверджених норм утилізації відходів упаковки; |
198. |
д) порушення правил обліку, термінів і порядку подання інформації та звітності про відходи упаковки; |
199. |
е) не забезпечення збирання та надходження відходів упаковки, що утворилася внаслідок споживання продукції, до санкціонованих місць; |
200. |
є) не забезпечення роздільного збирання відходів упаковки за видами матеріалів; |
201. |
ж) приховування, перекручування або відмова від надання повної та достовірної інформації за запитами посадових осіб, громадян та їх об’єднань про упаковку, відходи упаковки; |
202. |
з) порушення вимог і правил відповідної нормативно-технічної та технологічної документації, погодженої в установленому порядку; |
203. |
и) створення перешкод у здійснені контролю за діяльністю суб’єктів господарської діяльності у сфері поводження з упаковкою та відходами упаковки; |
204. |
і) порушення вимог порядку поводження з відходами упаковки в самостійних адміністративно-територіальних одиницях, що мають єдиний адміністративний центр. |
205. |
Стаття 25. Відповідальність за правопорушення у сфері поводження з упаковкою та відходами упаковки |
206. |
Особи, винні у порушенні законодавства, що регулює здійснення діяльності у сфері поводження з упаковкою та відходами упаковки, несуть адміністративну, цивільно-правову чи кримінальну відповідальність згідно з законами України. |
207. |
Особи винні в правопорушеннях, передбачених підпунктами "б", "г", "ґ" статті 24 цього Закону несуть адміністративну відповідальність у вигляді штрафу у розмірі від 100 до 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. |
208. |
Особи, винні в правопорушеннях, передбачених підпунктами "в", "и" статті 24 несуть адміністративну відповідальність у вигляді штрафу у розмірі від 70 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. |
209. |
Особи, винні в правопорушеннях, передбачених підпунктами "а", "з", "д", "ж" та статті 24 несуть адміністративну відповідальність у вигляді штрафу у розмірі від 50 до 70 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. |
210. |
Посадові особи, винні в правопорушеннях, передбачених підпунктами "е", "є", "і" статті 24 цього Закону несуть адміністративну відповідальність у вигляді штрафу у розмірі від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. |
211. |
Громадяни, винні в правопорушеннях, передбачених підпунктами "е", "є", "і" статті 24 цього Закону несуть адміністративну відповідальність у вигляді штрафу у розмірі від 1 до 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. |
212. |
У разі систематичного ухилення зобов’язаних суб’єктів від виконання встановлених норм утилізації відходів упаковки або укладення договорів з оператором системи, вони несуть фінансову відповідальність у вигляді штрафу у розмірі подвійної вартості, яку вони були зобов’язані сплатити за виконання послуг щодо організації робіт з забезпечення норм утилізації відходів упаковки, що встановлена оператором системи та діє на час визначення розміру штрафу. |
213. |
Витрати на сплату зазначеного штрафу не враховуються у вартості упаковки і упакованої продукції. |
214. |
Штрафи стягуються з винних осіб, за рішенням спеціально уповноважених органів в порядку, передбаченому чинним законодавством України. |
215. |
Стаття 26. Відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про упаковку та відходи упаковки |
216. |
Суб’єкти господарської діяльності та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства, зобов’язані відшкодувати шкоду заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про упаковку та відходи упаковки, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України. |
217. |
Розділ VІІІ МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО |
218. |
Стаття 27. Міжнародне співробітництво у здійсненні діяльності у сфері поводження з упаковкою та відходами упаковки |
219. |
Україна бере участь у міжнародному співробітництві у сфері поводження з упаковкою та відходами упаковки відповідно до норм міжнародного права. |
220. |
Якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлені інші правила ніж ті, що передбачені цим Законом, то застосовуються правила міжнародного договору. |
221. |
Участь України у міжнародному співробітництві у здійсненні діяльності у сфері поводження з упаковкою та відходами упаковки реалізується шляхом: |
222. |
участі у роботі міжнародних організацій з питань розроблення нових методів утилізації відходів упаковки, сучасного обладнання, технологій перероблення та сортування відходів упаковки; |
223. |
виконання міжнародних наукових програм, обміну інформацією, технологіями; |
224. |
здійснення міжнародних професійних, наукових і виробничих контактів. |
225. |
Розділ ІХ ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ |
226. |
1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. |
227. |
2. Стаття 16 цього Закону набуває чинності з 1 січня 2009 року. |
228. |
3. Кабінету Міністрів України у чотиримісячний термін: |
229. |
привести свої нормативно-правові акти у відповідність з цим Законом; |
230. |
забезпечити перегляд і скасування міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону; |
231. |
за поданням Міністерства економіки та Міністерства охорони навколишнього середовища забезпечити прийняття нормативно-правових актів про встановлення механізмів економічного регулювання заходів щодо забезпечення утилізації відходів упаковки і зменшення обсягів їх утворення; |
232. |
відповідно до компетенції забезпечити прийняття нормативно-правових актів, передбачених цим Законом. |