Про індустріальні парки (Друге читання)
0. |
ПРОЕКТ |
1. |
Закон України |
2. |
Про індустріальні парки |
3. |
Цей Закон визначає правові та організаційні засади створення та функціонування індустріальних парків на території України. |
4. |
Розділ 1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ |
5. |
Стаття 1. Мета закону |
6. |
Метою цього закону є визначення правил щодо створення й експлуатації індустріальних парків та управління ними для забезпечення економічного розвитку та підвищення конкурентоспроможності територій, активізації інвестиційної та інноваційної діяльності, створення нових робочих місць, розвитку сучасної виробничої та ринкової інфраструктури. |
7. |
Стаття 2. Терміни і визначення |
8. |
Індустріальний парк - визначена відповідно до містобудівної документації та земельного кадастру, облаштована відповідною інфраструктурою земельна ділянка, у межах якої учасники індустріального парку можуть здійснювати промислове виробництво, господарську та науково-дослідну діяльність на умовах, визначених цим законом та договором на участь у індустріальному парку. |
9. |
Вибір земельних ділянок для індустріального парку - комплекс організаційно-правових, планувальних, землевпорядних та інших дій органів державної влади та місцевого самоврядування щодо пошуку, вилучення, викупу, відведення і визначення в натурі (на місцевості) вільної від забудови або забудованої промисловими об’єктами земельної ділянки, призначеної для створення індустріального парку. |
10. |
Ініціатори створення індустріального парку - органи державної влади та місцевого самоврядування, які за Конституцією України здійснюють права власника на землю від імені Українського народу і за законом наділені повноваженнями розпорядження землею, а також юридичні і фізичні особи -власники земельних ділянок, які можуть бути використані для створення індустріального парку. |
11. |
Керуюча компанія індустріального парку - створена згідно законодавства України юридична особа незалежно від форм власності, яка пройшла конкурсний відбір, набула на праві довгострокової оренди вибрану земельну ділянку із земель державної чи комунальної власності, уклала угоду з ініціатором створення індустріального парку на облаштування території парку або визначена, відповідно положень цього закону, ініціатором створення індустріального парку на землях приватної власності і забезпечує реалізацію Концепції індустріального парку. |
12. |
Учасники індустріального парку - господарські товариства, фізичні особи - підприємці, які у визначеному законом порядку набули право на земельні ділянки на території індустріального парку для промислового виробництва, здійснення господарської та науково-дослідної діяльності відповідно до Концепції індустріального парку. |
13. |
Облаштування території індустріального парку - виконання робіт керуючою компанією за рахунок бюджетних, власних або запозичених коштів з метою створення належних умов здійснення господарської діяльності учасниками індустріального парку. |
14. |
Стаття 3. Законодавство про індустріальні парки |
15. |
Законодавчу основу для створення і функціонування індустріальних парків складають Конституція України, цей закон, Цивільний кодекс України, Господарський кодекс України, Земельний кодекс України, закон України "Про планування і забудову територій", інші законодавчі акти України, а також міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. |
16. |
Якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Законом, застосовуються правила міжнародного договору. |
17. |
Стаття 4. Сфера дії закону |
18. |
Цей закон поширюється на суспільні відносини, що виникають у зв’язку із створенням і функціонуванням індустріальних парків на основі використання його учасниками земельних ділянок, інших природних ресурсів, майна і цілісних майнових комплексів для здійснення господарської діяльності. |
19. |
Дія цього закону не поширюється на діяльність промислових підприємств, які не відповідають вимогам цього закону щодо визначення правового режиму індустріальних парків. |
20. |
Стаття 5. Основні засади створення і функціонування індустріальних парків. |
21. |
1. Створення і функціонування індустріальних парків на території України здійснюється на таких засадах: |
22. |
вільний доступ до інформації про можливість використання земель для створення індустріальних парків; |
23. |
конкурентність у виборі приватної керуючої компанії індустріального парку на землях державної і комунальної власності; |
24. |
рівність усіх учасників індустріального парку у здійсненні господарської діяльності на території індустріального парку; |
25. |
гарантованості права власності на земельні ділянки на території індустріального парку; |
26. |
додержання умов договору на участь у створенні і функціонуванні індустріального парку; |
27. |
державної підтримки у створенні індустріальних парків; |
28. |
законності у створенні та функціонуванні індустріальних парків. |
29. |
2. Функціональне призначення індустріальних парків визначається Концепцією індустріальних парків. |
30. |
Розділ 2. ПРАВО НА СТВОРЕННЯ ІНДУСТРІАЛЬНИХ ПАРКІВ |
31. |
Стаття 6. Право на створення індустріальних парків на землях державної і комунальної власності |
32. |
Індустріальні парки можуть створюватися на землях державної, комунальної та приватної власності. Право на створення індустріальних парків на землях державної і комунальної власності мають центральні і місцеві органи державної влади та органи місцевого самоврядування, які за законом наділені повноваженнями розпорядження землею. |
33. |
Стаття 7. Право на створення індустріальних парків на землях приватної власності |
34. |
Право на створення індустріальних парків на землях приватної власності мають господарські товариства, фізичні особи-підприємці, які є власниками земельних ділянок, які згідно з цим законом відповідають вимогам щодо використання їх для індустріального парку. |
35. |
Розділ 3. ВИБІР НАДАННЯ І ОБЛАШТУВАННЯ ЗЕМЕЛЬНИХ ДІЛЯНОК ДЛЯ ІНДУСТРІАЛЬНИХ ПАРКІВ |
36. |
Стаття 8. Вимоги до вибору земельної ділянки для індустріального парку: |
37. |
1. Вибір земельних ділянок для індустріального парку має здійснюватися на основі містобудівної документації, земельно-кадастрової інвентаризації земель населених пунктів, технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна на земельних ділянках, землевпорядної документації відповідно до Земельного Кодексу України та інших нормативно-правових актів. |
38. |
2. Земельна ділянка, яка вибирається для створення індустріального парку, має відповідати таким вимогам: |
39. |
а) розміри земельних ділянок, що надаються для зазначених цілей, визначаються відповідно до затверджених в установленому порядку державних норм і проектної документації; |
40. |
б) мінімальна площа повинна становити не менше 7 га; |
41. |
в) мати цільове і функціональне призначення для промислового використання з метою виробництва продукції промисловості, здійснення учасниками парку господарської та науково-дослідної діяльності; |
42. |
г) можуть бути розташовані як в межах, так і за межами населених пунктів і використовуватися відповідно до містобудівної документації; |
43. |
д) мати доступ до автомобільних доріг загальнодержавного значення та міжнародних транспортних коридорів, залізниць та аеропортів і прив’язані до об’єктів комунальної інфраструктури; |
44. |
е) бути вільною від будь-яких обмежень і обтяжень; |
45. |
є) не бути предметом судових чи інших юрисдикційних процедур; |
46. |
ж) відповідати екологічним стандартам захисту довкілля. |
47. |
Стаття 9. Умови до використання земельної ділянки для індустріального парку |
48. |
Використання земельних ділянок на території індустріального парку має здійснюватися з додержанням таких умов: |
49. |
а)земельні ділянки повинні перебувати у власності учасників парку або ж використовуватись на інших правових титулах не менше 30 років; |
50. |
б) відведення земельних ділянок на території індустріальних парків здійснюється з урахуванням черговості їх освоєння; |
51. |
в) надання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, проводиться після оформлення в установленому порядку прав користування надрами і відновлення земель згідно із затвердженим проектом рекультивації на раніше відпрацьованих площах у встановлені строки; |
52. |
г) використання земель індустріальних парків обмежується санітарно-епідеміологічними та екологічними вимогами. |
53. |
Стаття 10. Вибір земельних ділянок |
54. |
1. Вибір земельних ділянок для створення індустріального парку не на землях промисловості державної і комунальної власності здійснюється органами державної влади та місцевого самоврядування лише після примусового вилучення з користування чи викупу з приватної власності і переведення таких земель у землі промисловості в порядку, визначеному земельним законодавством України з врахуванням вимог цього закону. |
55. |
2. Вибір земельних ділянок для створення індустріальних парків на землях державної і комунальної власності здійснюється за рахунок коштів державного чи місцевих бюджетів, а також за рахунок залучених інвестицій. |
56. |
3. Вибрана на землях державної чи комунальної власності вільна від забудови земельна ділянка за рішенням органів державної влади чи місцевого самоврядування, які ініціювали і прийняли рішення щодо створення індустріального парку, надається керуючій компанії на праві довгострокової оренди без проведення земельних торгів з правом передачі земельних ділянок учасникам індустріального парку у суборенду. |
57. |
Стаття 11. Планування території індустріальних парків |
58. |
Використання земельних ділянок індустріальних парків здійснюється на основі Плану земельно-господарського устрою території індустріального парку, який розробляється і затверджується відповідно до законів України "Про планування і забудову територій" і "Про землеустрій", Генерального плану індустріального парку, плану зонування території індустріального парку та іншої містобудівної документації. |
59. |
Стаття 12. Правові форми та порядок використання земель для індустріальних парків. |
60. |
1. На території індустріального парку використання земельних ділянок учасниками парку може здійснюватися у таких правових формах: |
61. |
а) право власності; |
62. |
б) право на оренду землі; |
63. |
в) право на постійне користування землею; |
64. |
ґ) право на забудову чужої земельної ділянки. |
65. |
2. Керуюча компанія надає у користування на праві суборенди земельну ділянку учаснику індустріального парку без додаткового погодження з органами державної влади чи місцевого самоврядування, які ініціювали і прийняли рішення про створення індустріального парку. |
66. |
3. У випадках, коли на одну й ту ж земельну ділянку на території індустріального парку претендують два і більше потенційних учасники, керуюча компанія зобов’язана провести земельні торги у формі земельного аукціону чи конкурсу. |
67. |
4. Кожний учасник індустріального парку, який освоїв і використовує надану у суборенду земельну ділянку за функціональним призначенням упродовж 5 років вправі придбати таку ділянку у власність в порядку, передбаченому земельним законодавством України без проведення земельних торгів. |
68. |
5. За клопотанням учасника індустріального парку продаж земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності здійснюють відповідні органи державної влади та місцевого самоврядування, які законом наділені повноваженнями розпорядження землею. |
69. |
6. Кошти, одержані від продажу земельних ділянок державної і комунальної власності на території індустріального парку зараховуються до відповідних бюджетів в порядку, передбаченому законом про Державний бюджет на поточний рік. |
70. |
Стаття 13. Облаштування території індустріального парку. |
71. |
Керуюча компанія, на умовах, визначених у договорі з ініціатором створення індустріального парку, забезпечує облаштування території індустріального парку шляхом будівництва або модернізації під'їзних автошляхів та залізничних колій, потужностей з електро-, водо-, газо-, теплопостачання, водовідведення, очищення води, об'єктів пожежної безпеки, об'єктів виробничого призначення, складської інфраструктури, об'єктів для розміщення адміністративних приміщень та об'єктів громадського харчування, створення інформаційних комунікацій, паркувальних зон та "зеленої зони", а також із забезпечення охорони, транспортування, складського, інформаційно-комунікаційного, консультаційного та сервісного обслуговування території індустріального парку. |
72. |
Розділ 4. ПОРЯДОК ТА УМОВИ СТВОРЕННЯ ІНДУСТРІАЛЬНИХ ПАРКІВ |
73. |
Стаття 14. Ініціювання створення індустріальних парків. |
74. |
1. Ініціаторами створення індустріальних парків на землях державної і комунальної власності можуть бути центральні та місцеві органи державної влади, органи місцевого самоврядування, які законом наділені повноваженнями розпорядження землею, а також розташованими на таких земельних ділянках об’єктами нерухомості та цілісними майновими комплексами державної і комунальної власності. |
75. |
2. Ініціаторами створення індустріального парку можуть бути господарські товариства, а також фізичні особи-підприємці, які мають у власності земельні ділянки, що можуть бути використані для створення індустріального парку. |
76. |
3. Ініціатор створення індустріального парку на належних йому землях приватної власності може обирати керуючу компанію для створення і забезпечення управління індустріальним парком, або ж самостійно вирішувати питання щодо облаштування земельної ділянки для індустріального парку та забезпечувати управління таким парком. |
77. |
Стаття 15. Концепція індустріального парку |
78. |
1. Ініціатор створення індустріального парку зобов’язаний розробити і затвердити Концепцію індустріального парку, у якій мають бути відображені мета, завдання, умови створення індустріального парку, визначені природні, матеріальні, інтелектуальні, фінансові трудові та інші ресурси, функціональне використання земельних ділянок у господарській діяльності учасників парку, охорона довкілля, забезпечення екологічної безпеки населення. |
79. |
2. Розроблена Концепція індустріального парку, яка має бути реалізована на землях державної і комунальної власності, затверджується ініціатором створення такого парку шляхом прийняття відповідного рішення (розпорядження). |
80. |
Стаття 16. Вибір керуючої компанії індустріального парку. |
81. |
1. В разі створення індустріального парку на землях державної і комунальної власності ініціатор може у встановленому законом порядку заснувати державне чи комунальне підприємство як керуючу компанію такого парку або ж укласти договір з існуючим державним чи комунальним підприємством щодо облаштування території парку і забезпечення його функціонування. |
82. |
2. Вибір приватної керуючої компанії індустріального парку на землях державної і комунальної власності здійснює ініціатор створення такого парку виключно на конкурентних засадах шляхом організації і проведення конкурсу в порядку, визначеному цим законом. |
83. |
Стаття 17. Організація і проведення конкурсу з вибору керуючої компанії. |
84. |
1. Організація і проведення конкурсу з вибору приватної керуючої компанії здійснюється ініціатором створення індустріального парку на землях державної і комунальної власності. |
85. |
2. Ініціатор створення індустріального парку: |
86. |
- затверджує умови конкурсу з відбору керуючої компанії; |
87. |
- утворює конкурсну комісію, затверджує її склад та порядок роботи; |
88. |
- готує конкурсну документацію; |
89. |
- оголошує конкурс; |
90. |
- визначає розмір реєстраційного внеску; |
91. |
- письмово підтверджує надходження заявок на участь у конкурсі; |
92. |
- забезпечує претендентів необхідною інформацією (документами) для підготовки пропозицій для участі у конкурсі; |
93. |
- приймає рішення про допущення (недопущення) претендентів до участі у конкурсі з обґрунтуванням причини відмови; |
94. |
- повідомляє претендентів про допущення (недопущення) до участі у конкурсі. |
95. |
Підставою для недопущення претендента до участі у конкурсі з відбору керуючої компанії для створення індустріального парку може бути неподання у заявці на участь у конкурсі необхідної інформації, подання її у неповному обсязі або подання неправдивої інформації. |
96. |
3. Інформація про оголошення конкурсу з вибору керуючої компанії повинна містити відомості щодо: |
97. |
- органу, який є ініціатором створення індустріального парку; |
98. |
- концепції створення індустріального парку; |
99. |
- земельної ділянки, на території якої передбачається створення індустріального парку; |
100. |
- переліку об'єктів, які розміщені на земельній ділянці (найменування, характеристики тощо); |
101. |
- строку, на який створюється індустріальний парк; |
102. |
- уповноваженого органу, до якого слід звертатися для отримання додаткової інформації; |
103. |
- розміру реєстраційного внеску. |
104. |
Реєстраційний внесок сплачується шляхом безготівкового перерахування на поточний рахунок ініціатора створення індустріального парку та використовується на організацію та підготовку проведення конкурсу. |
105. |
За зверненням претендента ініціатор створення індустріального парку подає йому необхідну додаткову інформацію про концепцію парку, земельну ділянку та розташовані на ній об'єкти. |
106. |
4. Заявки на участь у конкурсі подаються протягом тридцяти днів з дня його оголошення. |
107. |
Заявка на участь у конкурсі має містити: |
108. |
- повне найменування претендента, його юридичну адресу; |
109. |
- пропозиції претендента до плану створення, облаштування території та діяльності (бізнес-план) індустріального парку. |
110. |
- відомості, які підтверджують можливість претендента забезпечити належне фінансування створення та діяльності індустріального парку, наявність досвіду та можливостей технологічного і організаційного забезпечення такої діяльності. |
111. |
5. Заявки, документи та матеріали, подані претендентами, розглядаються протягом тридцяти днів з останнього дня подачі заявки. |
112. |
Конкурсна комісія розглядає заявки, подані претендентами, які були допущені до участі у конкурсі, документи та матеріали з пропозиціями щодо умов створення індустріального парку, визначає їх відповідність умовам конкурсу, готує висновки щодо визначення кращих умов створення та діяльності індустріальних парків. |
113. |
Під час розгляду заявок, документів і матеріалів претенденти мають право вносити зміни до пропозицій про виконання умов конкурсу з метою їх вдосконалення або зняти свою заявку з розгляду. Зміни пропозицій про виконання умов конкурсу вносяться не пізніш як за десять днів до закінчення строку розгляду заявок. |
114. |
6. Заявка на участь у конкурсі, отримана ініціатором створення індустріального парку після закінчення строку подачі, не розглядається. |
115. |
7. Переможцем конкурсу визнається претендент, який запропонував кращі умови створення та діяльності індустріального парку, відповідно до умов конкурсу. |
116. |
8. У разі, коли заявка на участь у конкурсі надійшла лише від одного претендента, то він може бути визнаний переможцем конкурсу за умови забезпечення реалізації визначених ініціатором умов конкурсу, а конкурс вважається таким, що відбувся. |
117. |
9. На підставі висновків конкурсної комісії ініціатор створення індустріального парку приймає рішення про переможця конкурсу. |
118. |
10. Повідомлення про визначення переможця конкурсу має бути надіслано переможцю конкурсу у термін не пізніше п'яти днів з дня прийняття рішення. |
119. |
11. Ініціатор створення індустріального парку укладає договір з переможцем конкурсу про створення та діяльність індустріального парку після погодження всіх його умов, але не пізніше п’яти днів з дня визначення переможця конкурсу. |
120. |
Стаття 18. Конфіденційність конкурсних умов |
121. |
1. Інформація, що міститься у конкурсних пропозиціях учасників конкурсу з визначення керуючої компанії для створення та діяльності індустріального парку, є конфіденційною і не підлягає розголошенню стороннім особам та іншим учасникам. |
122. |
2. Результати оцінки конкурсних пропозицій учасників конкурсу з визначення керуючої компанії для створення та діяльності індустріального парку не підлягають розголошенню до укладення договору, крім випадків, передбачених законодавством України. |
123. |
Розділ 5. ДОГОВІР ПРО СТВОРЕННЯ ТА ДІЯЛЬНІСТЬ ІНДУСТРІАЛЬНОГО ПАРКУ. |
124. |
Стаття 19. Укладення та строк дії договору про створення та діяльність індустріального парку. |
125. |
1. Договір між ініціатором створення індустріального парку та керуючою компанією укладається на строк не менше 30 років. |
126. |
2. Договір про створення індустріального парку вважається укладеним після погодження між сторонами договору у передбачених законом порядку та формі усіх його істотних умов, з дня підписання сторонами тексту договору. |
127. |
3. Строк дії договору може бути змінений за згодою сторін в межах терміну, передбаченого пунктом один цієї статті. Після закінчення строку дії договору, цей договір може бути продовжений на строк, визначений сторонами. |
128. |
4. У разі невиконання зобов'язань однією із сторін, договір про створення та діяльність індустріального парку може бути достроково припинений за згодою сторін або за рішенням суду. |
129. |
5. Договір про створення та діяльність індустріального парку може бути достроково припинений також в інших випадках, передбачених законом. |
130. |
6. У разі дострокового припинення договору з керуючою компанією, раніше укладені угоди між нею й учасниками індустріального парку залишаються чинними для нової керуючої компанії. |
131. |
7. Форма Типового договору про створення та діяльність індустріального парку затверджується Кабінетом Міністрів України. |
132. |
Стаття 20. Істотні умови договору про створення та діяльність індустріального парку. |
133. |
1. Істотними умовами договору про створення індустріального парку є: |
134. |
- предмет договору; |
135. |
- детальний опис земельної ділянки, її меж, розташованих на ній об'єктів (перелік та вартість майна або технічні і фінансові умови створення індустріального парку); |
136. |
- строк дії договору; |
137. |
- залучення на умовах найму працівників, переважно громадян України; |
138. |
- види діяльності, роботи, послуги, які здійснюються за умовами договору і передбачені концепцією індустріального парку, перелік робіт з вдосконалення інфраструктури, які реалізуються при створенні індустріального парку; |
139. |
- умови та обсяги поліпшення об'єктів, що розташовані на території індустріального парку та порядок компенсації витрат на їх здійснення; |
140. |
- умови, розмір і порядок внесення платежів за користування земельною ділянкою та об'єктами, розташованими на них; |
141. |
- порядок використання амортизаційних відрахувань; |
142. |
- відновлення об'єктів та умови їх повернення разом з земельними ділянками, які не були відчужені у власність учасників парку; |
143. |
- відповідальність за виконання сторонами зобов'язань; |
144. |
- гарантії страхування керуючою компанією нерухомих об'єктів та іншого майна індустріального парку, одержаних у користування; |
145. |
- порядок припинення дії договору; |
146. |
- порядок вирішення спорів між сторонами. |
147. |
2. Умови договору є чинними на весь строк його дії, у тому числі у випадках, коли після його укладення законодавчими актами встановлені правила, які погіршують становище керуючої компанії. |
148. |
3. Внесення змін в умови договору про створення індустріального парку можливе за взаємною згодою сторін. |
149. |
4. Реорганізація керуючої компанії - юридичної особи не є підставою для розірвання договору. |
150. |
5. Невід’ємною частиною цього договору є: |
151. |
а) рішення про створення індустріального парку; |
152. |
б) концепція створення і діяльності індустріального парку, підготовлена ініціатором; |
153. |
б) концептуальний дизайн індустріального парку, підготовлений керуючою компанією; |
154. |
в) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, встановлення її меж в натурі (на місцевості) та закріплення меж межовими знаками; |
155. |
г) генеральний план забудови індустріального парку; |
156. |
д) технічний паспорт на розташовані на земельній ділянці об’єкти нерухомого майна; |
157. |
е) бізнес-план. |
158. |
Стаття 21. Відповідальність сторін за невиконання зобов’язань за договором про створення та діяльність індустріального парку. |
159. |
1. За невиконання або за неналежне виконання умов договору про створення та діяльність індустріального парку, у тому числі за спробу зміни або розірвання договору в односторонньому порядку, крім випадків, передбачених цим Законом, сторони несуть відповідальність, встановлену законами України та договором про створення індустріального парку. |
160. |
2. У разі визнання керуючої компанії банкрутом вона відповідає за своїми борговими зобов'язаннями майном, яке належить їй на праві власності, відповідно до законодавства України. |
161. |
Стаття 22. Припинення дії договору про створення та діяльність індустріального парку. |
162. |
1. Дія договору про створення та діяльність індустріального парку припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено, якщо сторони не уклали угоди про його пролонгацію. |
163. |
2. Дія договору може бути припинена достроково у разі: |
164. |
- невиконання однією із сторін своїх зобов'язань за договором; |
165. |
- ліквідації керуючої компанії за рішенням суду, в тому числі у зв'язку з визнанням її банкрутом. |
166. |
2. У разі припинення дії договору про створення індустріального парку керуюча компанія зобов'язана повернути ініціатору створення індустріального парку земельні ділянки, які не були відчужені у власність учасників, а також об'єкти на умовах, зазначених у договорі. Якщо керуюча компанія допустила погіршення стану земельної ділянки та/або об'єктів, розміщених на цій ділянці або їх загибель, вона повинна відшкодувати ініціатору створення індустріального парку збитки, якщо не доведе, що погіршення або загибель об'єктів сталися не з вини керуючої компанії. |
167. |
3. У разі розірвання договору з керуючою компанією через невиконання його положення ініціатор створення індустріального парку проводить повторний конкурс на визначення керуючої компанії. |
168. |
Стаття 23. Вирішення спорів з питань виконання договорів щодо створення і діяльності індустріальних парків. |
169. |
1. Спори, що виникають з питань виконання договорів про створення та діяльність індустріального парку, вирішуються сторонами відповідного договору. |
170. |
Спірні питання, щодо яких сторони не дійшли згоди, розглядаються у судовому порядку відповідно до законодавства України. |
171. |
2. Спори, що виникають з питань виконання умов договорів про здійснення господарської діяльності на території парку за участю нерезидентів, вирішуються в порядку, передбаченому законодавством України і можуть розглядатися міжнародним арбітражним судом за місцем, обумовленим сторонами у договорі. |
172. |
3. У разі порушення умов договору сторони мають право вимагати розірвання договору у порядку, встановленому законодавством України. |
173. |
РОЗДІЛ 6. ОСНОВНІ ПРАВА ТА ОБОВ’ЯЗКИ ІНІЦІАТОРА ТА КЕРУЮЧОЇ КОМПАНІЇ ІНДУСТРІАЛЬНОГО ПАРКУ |
174. |
Стаття 24. Права і обов’язки ініціатора створення індустріального парку. |
175. |
1. Ініціатор має право: |
176. |
- здійснювати контроль за дотриманням керуючою компанією умов договору; |
177. |
- надавати виключне право на створення інфраструктури (будівництво) та (або) управління (експлуатацію) об'єкта, що розміщені на земельній ділянці, відведеній в установленому законом порядку для створення індустріального парку; |
178. |
- вимагати від керуючої компанії дотримання концепції створення та діяльності індустріального парку та генерального плану розташування об'єктів; |
179. |
- вимагати дострокового розірвання договору в разі порушення керуючою компанією умов договору; |
180. |
- вимагати звіт про використання амортизаційних відрахувань; |
181. |
- вимагати від керуючої компанії відшкодування збитків у разі погіршення стану об'єкта або земельної ділянки, яке сталося з вини керуючої компанії; |
182. |
- за зверненням керуючої компанії здійснити заходи щодо розширення території індустріального парку, якщо у межах наявної території неможливо розмістити нових учасників. |
183. |
2. Ініціатор зобов'язаний: |
184. |
- передати керуючій компанії земельну ділянку та розташовані на ній об'єкти у стані та строки, передбачені договором про створення та діяльність індустріального парку; |
185. |
- зберігати комерційну таємницю керуючої компанії; |
186. |
- не втручатися у поточну господарську діяльність керуючої компанії та учасників індустріального парку; |
187. |
- узгоджувати невід'ємні поліпшення щодо його майна, переданого у користування керуючій компанії; |
188. |
- здійснювати контроль за дотриманням концепції створення та діяльності індустріального парку та генерального плану розташування об'єктів, щоквартально заслуховувати звіт керуючої компанії про виконання бізнес-плану; |
189. |
- при укладенні договору передбачити в його умовах використання в діяльності, пов'язаної із створенням та діяльністю індустріального парку, працівників - громадян України, у тому числі і звільнених у зв'язку з ліквідацією державного або комунального підприємства, майно якого надано в користування керуючій компанії. |
190. |
3. Ініціатор має також інші права і обов'язки, передбачені договором про створення та діяльність індустріального парку та законодавством України. |
191. |
Стаття 25. Права і обов'язки керуючої компанії індустріального парку |
192. |
1. Керуюча компанія має право: |
193. |
- здійснювати господарську діяльність відповідно до чинного законодавства з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом; |
194. |
- вимагати розірвання договору у разі порушення ініціатором умов договору і відшкодування збитків, завданих невиконанням умов договору; |
195. |
- на продовження строку дії договору у разі виконання його умов; |
196. |
- отримувати плату за вироблені товари (роботи, послуги) згідно з умовами договору; |
197. |
- використовувати амортизаційні відрахування на відновлення основних фондів, отриманих у користування; |
198. |
- на контрактній основі залучати до виконання спеціальних робіт на території індустріального парку третіх осіб. При цьому керуюча компанія несе відповідальність за виконання такими особами умов договору та законодавства України; |
199. |
- звертатися до ініціатора створення індустріального парку з пропозицією щодо коригування концепції та генерального плану забудови території індустріального парку, погодження змін бізнес-плану; |
200. |
- ініціювати розгляд питання стосовно розширення території індустріального парку у разі, якщо у межах наявної території неможливо розмістити нових учасників. |
201. |
2. Керуюча компанія зобов'язана: |
202. |
- виконувати умови договору про створення індустріального парку; |
203. |
- забезпечувати виконання проекту бізнес-плану створення та діяльності індустріального парку та генерального плану розташування об'єктів; |
204. |
- залучати нових учасників індустріального парку, укладати з ними договори; |
205. |
- одержувати дозволи та погодження в органах державної влади, місцевого самоврядування для здійснення будівництва виробничих та інших приміщень, необхідних для ведення господарської діяльності учасниками індустріального парку, представляти їх інтереси у стосунках із дозвільними органами та службами; |
206. |
- використовувати на території індустріального парку новітні технології, сучасні матеріали і техніку; |
207. |
- впроваджувати передові енерго- і ресурсозберігаючі технології, в тому числі для переробки побутових та виробничих відходів; |
208. |
- узгоджувати невід'ємні поліпшення щодо майна, переданого ініціатором у користування керуючій компанії; |
209. |
- утримувати земельну ділянку та об'єкти в належному стані; |
210. |
- після закінчення строку, на який було укладено договір, передати земельну ділянку разом з об'єктами інфраструктури, що розташовані на ній, в належному стані ініціатору створення індустріального парку відповідно до умов договору. |
211. |
3. Керуюча компанія має також інші права та обов'язки, передбачені договором про створення індустріального парку та законодавством України. |
212. |
Розділ 7. ГОСПОДАРСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ НА ТЕРИТОРІЇ ІНДУСТРІАЛЬНОГО ПАРКУ |
213. |
Стаття 26. Умови здійснення господарської діяльності на території індустріального парку. |
214. |
Учасники індустріального парку здійснюють свою господарську діяльність відповідно до Цивільного Кодексу України, Господарського Кодексу України, Земельного Кодексу України, інших законів, а також положень цього закону, Концепції індустріального парку затвердженої ініціатором, договору на створення та діяльність індустріального парку, договору про господарську діяльність на території індустріального парку. |
215. |
Стаття 27. Договір про здійснення господарської діяльності на території індустріального парку. |
216. |
Договір про здійснення господарської діяльності на території індустріального парку укладається між керуючою компанією та учасником індустріального парку. |
217. |
1. Істотними умовами договору про здійснення господарської діяльності на території індустріального парку є: |
218. |
а) види діяльності, роботи, послуги, які здійснюються за умовами договору про здійснення господарської діяльності на території індустріального парку; |
219. |
б) переважне використання праці працівників - громадян України; |
220. |
в) умови та обсяги поліпшення об'єктів, що розміщені на земельній ділянці, на території якої створюється індустріальний парк; |
221. |
г) відповідальність за виконання сторонами зобов'язань; |
222. |
д) порядок продовження і припинення дії договору про здійснення господарської діяльності на території індустріального парку; |
223. |
е) права і обов'язки керуючої компанії та учасника індустріального парку; |
224. |
є) порядок вирішення спорів між сторонами. |
225. |
2. Об’єкти інфраструктури індустріального парку, які надані керуючій компанії у користування (управління), учаснику індустріального парку не передаються. |
226. |
3 Договір про здійснення господарської діяльності на території індустріального парку припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено, якщо сторони не домовились про його пролонгацію. |
227. |
Договір може бути припинений достроково у разі: |
228. |
а) невиконання однією із сторін взятих на себе зобов’язань за договором; |
229. |
б) ліквідації учасника індустріального парку. |
230. |
4. У разі визнання учасника індустріального парку банкрутом він відповідає за своїми борговими зобов’язаннями майном, яке належить йому на праві власності, відповідно до законодавства України. |
231. |
Стаття 28. Правовий режим майна учасників господарської діяльності на території індустріального парку. |
232. |
1. Створені керуючою компанією за рахунок власних чи запозичених коштів на території індустріального парку об’єкти інфраструктури є власністю керуючої компанії. Використання таких об’єктів здійснюється відповідно до договору на здійснення господарської діяльності між керуючою компанією і учасником індустріального парку. |
233. |
2. В разі відчуження учаснику індустріального парку земельної ділянки у власність розташовані на такій ділянці об’єкти інфраструктури не передаються у власність учасника індустріального парку, а залишаються у власності керуючої компанії. |
234. |
3. Створені на території індустріального парку майнові об’єкти і цілісні майнові комплекси належать учасникам господарської діяльності індустріального парку на праві власності. |
235. |
4. В разі припинення діяльності індустріального парку правовий режим майна ініціатора, керуючої компанії, учасників індустріального парку визначається відповідно до вимог чинного законодавства та договорів на створення та діяльність індустріального парку. |
236. |
Стаття 29. Облік та звітність учасників господарської діяльності на території індустріального парку. |
237. |
Бухгалтерський облік та фінансова звітність щодо діяльності, що пов'язана із створенням і діяльністю індустріального парку, ведеться відповідно до законодавства України та з урахуванням цього закону. |
238. |
Розділ 8. ДЕРЖАВНЕ СТИМУЛЮВАННЯ ІНДУСТРІАЛЬНИХ ПАРКІВ |
239. |
Стаття 30. Державні преференції для створення індустріальних парків |
240. |
1. Керуючій компанії індустріального парку встановлюються такі види державного стимулювання: |
241. |
а) надання фінансової підтримки шляхом повної або часткової компенсації відсоткової ставки за залученими в національній валюті банківськими кредитами для виконання робіт з будівництва доріг і потужностей з водопостачання, водовідведення, каналізації та очистки води, з впровадження передових енерго- і ресурсозберігаючих технологій, переробки побутових та виробничих відходів на термін 5 років з початку реалізації програми (бізнес-плану). В разі користування іноземними кредитами компенсація відсоткової ставки здійснюється в національній валюті України за офіційним курсом, встановленим на дату сплати таких відсотків; |
242. |
б) звільняються від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва у разі вилучення (викупу) земель сільськогосподарського призначення для індустріального парку; |
243. |
в) застосування додаткової норми прискореної амортизації нових основних фондів групи 3 і 4 в межах виконання проекту (бізнес-плану) створення та діяльності індустріального парку. |
244. |
Стаття 31. Державні преференції учасникам індустріального парку. |
245. |
1. Для учасників індустріального парку, що уклали договір з керуючою компанією, встановлюються такі окремі види державного стимулювання: |
246. |
а) звільняються від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва у разі вилучення (викупу) земель сільськогосподарського призначення для індустріального парку; |
247. |
б) звільняються від сплати митних зборів з імпорту нового високотехнологічного обладнання, яке не виробляється в Україні та ввозиться для виробничої діяльності на території індустріального парку; |
248. |
в) одержують через посередництво керуючої компанії всі дозволи органів державної влади та місцевого самоврядування на будівництво об’єктів виробничого призначення та інших споруд, необхідних для здійснення господарської діяльності; |
249. |
г) звільняються від сплати внесків на спорудження об’єктів інженерної і соціальної інфраструктури у населених пунктах; |
250. |
2. Місцева підтримка учасникам індустріального парку надається в межах коштів місцевих бюджетів та відповідно до законодавства України. |
251. |
Розділ 9. ЛІКВІДАЦІЯ ІНДУСТРІАЛЬНИХ ПАРКІВ |
252. |
Стаття 32. Підстави ліквідації індустріальних парків |
253. |
1. Індустріальний парк ліквідується, якщо: |
254. |
а) протягом трьох років після прийняття рішення про його створення не розпочато реалізацію Концепції створення та діяльності індустріального парку; |
255. |
б) всі учасники припинили свою господарську діяльність; |
256. |
Стаття 33. Порядок ліквідації індустріальних парків |
257. |
1. Рішення про ліквідацію індустріальних парків приймається ініціатором створення індустріального парку. |
258. |
2. Ліквідація індустріального парку не є підставою для ліквідації керуючої компанії. В разі прийняття відповідного рішення щодо керуючих компаній державної та комунальної форми власності, їх ліквідація здійснюється в порядку, визначеному чинним законодавством. |
259. |
Розділ 10. ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ |
260. |
1. Цей закон набирає чинності з дня його опублікування. |
261. |
2. Внести такі зміни до Земельного кодексу України: |
262. |
1) Главу 13 Земельного кодексу України доповнити статтею 66-1 такого змісту: |
263. |
Стаття 66-1. Землі індустріальних парків |
264. |
1. Землі індустріальних парків належать до земель промисловості. |
265. |
2. Вибір земельних ділянок для індустріального парку має здійснюватися на основі містобудівної документації, земельно-кадастрової інвентаризації земель населених пунктів, технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна на земельних ділянках, землевпорядної документації. |
266. |
3. Для створення індустріальних парків площа земельних ділянок має бути не менше 7 га. |
267. |
4. Відведення земельних ділянок на території індустріальних парків здійснюється з урахуванням черговості їх освоєння. |
268. |
2) статтю 93 доповнити частиною такого змісту: |
269. |
"9. У разі створення індустріального парку на землях державної чи комунальної власності земельна ділянка надається в оренду на строк не менше 30 років". |
270. |
3) статтю 124 доповнити новою частиною такого змісту: |
271. |
"5. Керуюча компанія індустріального парку має право без додаткового погодження з орендодавцем передавати у суборенду учасникам індустріального парку надану їй із земель державної чи комунальної власності у довгострокову оренду земельну ділянку для облаштування і освоєння території індустріального парку". |
272. |
4) частину другу статті 134 доповнити абзацом двадцятим такого змісту: |
273. |
" створення на таких ділянках індустріальних парків". |
274. |
3. Кабінету Міністрів України у місячний строк після опублікування цього закону: |
275. |
а) підготувати та подати на розгляд Верховної Ради України та Президенту України пропозиції про внесення змін до законодавчих актів, що випливають із цього закону; |
276. |
б) привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим законом; |
277. |
в) внести зміни і доповнення у нормативно-правові акти з питань проведення земельних торгів, що випливають з цього закону. |