Про внесення змін до Закону України ''Про державну систему біобезпеки при створенні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів'' (Друге читання)
№ п.п. | Редакція, прийнята в першому читанні | Пропозиції | Висновки | Остаточна редакція |
0. |
ПРОЕКТ |
ПРОЕКТ |
||
1. |
Закон України |
Закон України |
||
2. |
Про внесення змін до Закону України «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів» |
Про внесення змін до Закону України «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів» |
||
3. |
Верховна Рада України п о с т а н о в л я є: |
Верховна Рада України постановляє: |
||
4. |
І. Внести до Закону України «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів» (Відомості Верховної Ради України, 2007 р., № 35, ст. 484) такі зміни: |
І. Внести до Закону України «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів» (Відомості Верховної Ради України, 2007 р., № 35, ст. 484) такі зміни: |
||
5. |
1) статтю 1 доповнити абзацами такого змісту: |
1.Статтю 1 доповнити абзацами такого змісту: |
||
6. |
«арбітражні випробування ГМО - лабораторні дослідження, що проводяться на вимогу особи, яка оскаржує результати попереднього лабораторного дослідження; |
«арбітражні випробування ГМО - лабораторні дослідження, що проводяться на вимогу особи, яка оскаржує результати попереднього лабораторного дослідження; |
||
7. |
референтні зразки ГМО - еталонний (референтний) матеріал ГМО, значення властивостей якого є достатньо однорідним та придатним, щоб оцінювати метод вимірювання чи встановлювати певні властивості матеріалу; |
референтні зразки ГМО - еталонний (референтний) матеріал ГМО, значення властивостей якого є достатньо однорідним та придатним, щоб оцінювати метод вимірювання чи встановлювати певні властивості матеріалу; |
||
8. |
цільовий таксон - відособлена група організмів, до якої належать ГМО, які споріднені між собою спільністю ознак і властивостей, в результаті чого таким організмам може бути присвоєна таксономічна категорія; |
цільовий таксон - відособлена група організмів, до якої належать ГМО, які споріднені між собою спільністю ознак і властивостей, у результаті чого таким організмам може бути присвоєна таксономічна категорія; |
||
9. |
трансформаційна подія - зміна генетичного матеріалу організму за допомогою штучних прийомів переносу генів, які не відбуваються у природних умовах.»; |
трансформаційна подія - зміна генетичного матеріалу організму за допомогою штучних прийомів переносу генів, які не відбуваються у природних умовах»; |
||
10. |
2) абзац п’ятий статті 5 після слів «введення в обіг» доповнити словами «і подальший обіг»; |
2. Абзац п’ятий статті 5 після слів «введення в обіг» доповнити словами «і подальший обіг»; |
||
11. |
3) статтю 6 після слів «виконавчої влади» доповнити словами «та Науково-методологічний центр з питань випробувань ГМО»; |
3. Статтю 6 після слів «виконавчої влади» доповнити словами «та науково-методологічний центр з питань випробувань ГМО»; |
||
12. |
4) статтю 7 доповнити абзацами такого змісту: |
4. Статтю 7 доповнити абзацами такого змісту: |
||
13. |
«визначає наукову установу, уповноважену на виконання функцій Науково-методологічного центру з питань випробувань ГМО; |
-1- Самойлик К.С. У абзаці другому пункту 4 розділу І після слова «визначає» доповнити слова «за поданням НАН України» | Враховано |
«визначає за поданням НАН України наукову установу, уповноважену на виконання функцій науково-методологічного центру з питань випробувань ГМО; |
14. |
визначає функції Науково-методологічного центру з питань випробувань ГМО.»; |
визначає функції науково-методологічного центру з питань випробувань ГМО». |
||
15. |
5) розділ ІІ доповнити статтею 11-2 такого змісту: |
-2- Самойлик К.С. Пункт 5 розділу І законопроекту вилучити | Враховано | |
16. |
«Стаття 11-2. Повноваження Науково-методологічного центру з питань випробувань ГМО Науково-методологічний центр з питань випробувань ГМО: здійснює науково-методологічну координацію діяльності випробувальних лабораторій з визначення вмісту ГМО у продукції; забезпечує одержання та підготовку референтних зразків ГМО та зразків контрольних цільових таксонів з метою створення їх колекції, їх зберігання, утримання та надання випробувальним лабораторіям; забезпечує проведення міжлабораторного порівняння результатів дослідження продукції для визначення в ній вмісту ГМО; здійснює тестування та атестацію в установленому порядку методик ідентифікації ГМО, включаючи відбір зразків (проб) та ідентифікацію трансформаційних подій; |
-3- Кармазін Ю.А. Пункт 5 розділу І проекту викласти у такій редакції: «Стаття 11-2. Повноваження Науково-методологічного центру з питань випробувань ГМО Науково-методологічний центр з питань випробувань ГМО: здійснює науково-методологічну координацію діяльності та контроль над усіх випробувальних лабораторій з визначення вмісту ГМО у продукції; забезпечує одержання та підготовку референтних зразків ГМО та зразків контрольних цільових таксонів з метою створення їх колекції, їх зберігання, утримання та надання випробувальним лабораторіям для використання в їхній діяльності; Співпрацює з випробувальними лабораторіями з визначення вмісту ГМО у продукції, що є структурними підрозділами підприємств, що входять до складу спеціально уповноваженого органу державної виконавчої влади в галузі технічного регулювання і споживчої політики, та здійснюють свою діяльність на підставі положення, яке затверджується спеціально уповноваженим органом державної влади в галузі технічного регулювання і споживчої політики та забезпечує проведення міжлабораторного порівняння результатів дослідження продукції для визначення в ній вмісту ГМО та контроль за правильністю та об’єктивністю результатів таких досліджень; здійснює тестування та атестацію в установленому порядку методик ідентифікації ГМО, дає оцінку ефективності таких методик, включаючи відбір зразків (проб) та ідентифікацію трансформаційних подій;» | Враховано частково (у абзаці першому та абзаці третьому пункту четвертого статті 15-1) | |
17. |
проводить арбітражні випробування ГМО на вимогу особи, яка оскаржує результати попередніх випробувань ГМО.». |
|||
18. |
6) у статті 15: |
5. У статті 15: |
||
19. |
назву статті доповнити словами «та вимоги щодо їх відстежуваності»; |
назву доповнити словами «та вимоги щодо їх відстежуваності»; |
||
20. |
доповнити статтю частинами такого змісту: |
доповнити частинами другою-четвертою такого змісту: |
||
21. |
«Суб’єкти господарювання, які вперше вводять в обіг продукцію, що містить ГМО або отримана з їх використанням, складають у довільній формі письмову декларацію, в якій зазначаються відомості про суб’єкта господарювання, те, що така продукція містить ГМО або отримана з їх використанням, а також наводиться номер такої продукції у відповідному Державному реєстрі ГМО із зазначенням назви такого реєстру. |
-4- Кармазін Ю.А. Абзац третій пункту 6 розділу І викласти у такій редакції: «Суб’єкти господарювання, які вперше вводять в обіг продукцію, що містить ГМО або отримана з їх використанням, складають у довільній формі письмову декларацію, в якій в обов’язковому порядку зазначаються відомості про суб’єкта господарювання, те, що така продукція містить ГМО або отримана з їх використанням, а також наводиться номер такої продукції у відповідному Державному реєстрі ГМО із зазначенням назви такого реєстру з метою відстеження обігу ГМО та продуктів , отриманих з використанням ГМО, на всіх етапах їх розміщення на ринку за рахунок виробництва й розподілу, зокрема, здійснення моніторингу їх потенційного впливу на навколишнє середовище, контроль та перевірку змісту інформації, зазначеної при маркуванні продукції, реалізація заходів управління ризками та вилучення в необхідних випадках продукції, що містить генетично модифіковані організми або отримані з їх використанням, з метою недопущення негативних наслідків, у тому числі для здоров’я людей, забезпечення екологічної, біологічної, генетичної безпеки. | Враховано частково у абзаці третьому статті 15) |
«Суб’єкти господарювання, які вперше вводять в обіг продукцію, що містить ГМО або отримана з їх використанням, складають у довільній формі письмову декларацію, в якій в обов’язковому порядку зазначаються відомості про суб’єкта господарювання, те, що така продукція містить ГМО або отримана з їх використанням, а також наводиться номер такої продукції у Державному реєстрі ГМО. |
22. |
Суб’єкти господарювання під час проведення всіх операцій з передачі продукції, яка містить ГМО або отримана з їх використанням, забезпечують надання суб’єктам господарювання, яким вони передають таку продукцію, копії декларації, зазначеної в частині другій цієї статті. |
Суб’єкти господарювання під час проведення всіх операцій з передачі продукції, що містить ГМО або отримана з їх використанням, забезпечують надання суб’єктам господарювання, яким вони передають таку продукцію, копії декларації, зазначеної в частині другій цієї статті. |
||
23. |
Суб’єкти господарювання зобов’язані зберігати протягом п’яти років з дня передачі продукції, яка містить ГМО або отримана з їх використанням, декларацію, зазначену в частині другій цієї статті, або її копію, а також документацію, яка дає змогу ідентифікувати: |
Суб’єкти господарювання зобов’язані зберігати протягом п’яти років з дня передачі продукції, що містить ГМО або отримана з їх використанням, декларацію, зазначену в частині другій цієї статті, або її копію, а також документацію, яка дає змогу ідентифікувати: |
||
24. |
будь-якого суб’єкта господарювання, який передав їм відповідну продукцію; |
суб’єкта господарювання, який передав їм відповідну продукцію; |
||
25. |
будь-якого суб’єкта господарювання, якому вони передали відповідну продукцію.». |
-5- Самойлик К.С. Розділ І проекту доповнити пунктом 7 такого змісту :»7) розділ ІІ доповнити статтею 15-1 такого змісту: «Стаття 15-1 Державний контроль за обігом ГМО та продукції, що отримана з використанням ГМО З метою здійснення державного контролю за обігом ГМО та продукції, що отримана з використанням ГМО, центральні органи виконавчої влади, відповідальні за виконання цього Закону, створюють за відповідними напрямами, , мережу випробувальних лабораторії з визначення вмісту ГМО у продукції. Положення про мережу випробувальних лабораторій з визначення вмісту ГМО у продукції затверджується Кабінетом Міністрів України. Науково-методична координація діяльності випробувальних лабораторій з визначення вмісту ГМО у продукції здійснюється науково-методичним центром з питань випробувань ГМО. Науково-методологічний центр з питань випробувань ГМО є державною науковою установою, який: забезпечує одержання та підготовку референтних зразків ГМО і зразків контрольних цільових таксонів з метою створення їх колекції, а також їх зберігання, утримання та надання випробувальним лабораторіям для використання в їхній діяльності; забезпечує проведення міжлабораторного порівняння результатів дослідження продукції для визначення в ній вмісту ГМО; здійснює тестування та атестацію в установленому порядку методик ідентифікації ГМО, дає оцінку ефективності таких методик, включаючи відбір зразків (проб) та ідентифікацію трансформаційних подій; проводить арбітражні випробування ГМО на вимогу особи, яка оскаржує результати попередніх випробувань ГМО. Положення про Науково-методологічний центр з питань випробувань ГМО затверджується Кабінетом Міністрів України.» | Враховано |
суб’єкта господарювання, якому вони передали відповідну продукцію «. 6. Доповнити статтею 15-1 такого змісту: «Стаття 15-1 Державний контроль за обігом ГМО та продукції, що отримана з використанням ГМО З метою здійснення державного контролю за обігом ГМО та продукції, що отримана з використанням ГМО, центральні органи виконавчої влади, відповідальні за виконання цього Закону, створюють за відповідними напрямами, мережу випробувальних лабораторії з визначення вмісту ГМО у продукції. Положення про мережу випробувальних лабораторій з визначення вмісту ГМО у продукції затверджується Кабінетом Міністрів України. Науково-методична координація діяльності випробувальних лабораторій з визначення вмісту ГМО у продукції здійснюється науково-методичним центром з питань випробувань ГМО. Науково-методологічний центр з питань випробувань ГМО є державною науковою установою, який: забезпечує одержання та підготовку референтних зразків ГМО і зразків контрольних цільових таксонів з метою створення їх колекції, а також їх зберігання, утримання та надання випробувальним лабораторіям для використання в їхній діяльності; забезпечує проведення міжлабораторного порівняння результатів дослідження продукції для визначення в ній вмісту ГМО; здійснює тестування та атестацію в установленому порядку методик ідентифікації ГМО, дає оцінку ефективності таких методик, включаючи відбір зразків (проб) та ідентифікацію трансформаційних подій; проводить арбітражні випробування ГМО на вимогу особи, яка оскаржує результати попередніх випробувань ГМО. Положення про науково-методологічний центр з питань випробувань ГМО затверджується Кабінетом Міністрів України». |
26. |
ІІ. Прикінцеві положення |
ІІ. Прикінцеві положення |
||
27. |
1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. |
-6- Кармазін Ю.А. Толстенко В.Л. Пункт 1 прикінцевих положень викласти у такій редакції «1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.» | Враховано |
1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. |
28. |
2. Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом визначити наукову установу, уповноважену на виконання функцій Науково-методологічного центру з питань випробувань ГМО. | -7- Толстенко В.Л. Доповнити пункт 2 прикінцевих положень абзацом у редакції: Кабінету Міністрів України привести свої нормативно-правові акти у відповідність з цим Законом, скасувати ті нормативні акти, які суперечать цому Закону» | Враховано |
2. Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом: визначити наукову установу, уповноважену на виконання функцій науково-методологічного центру з питань випробувань ГМО; привести свої нормативно-правові акти у відповідність з цим Законом; забезпечити перегляд і скасування міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону. |