Кількість абзаців - 142 Таблиця поправок


Про органи внутрішніх справ (Друге читання)

№ п.п. Редакція, прийнята в першому читанні Пропозиції Висновки Остаточна редакція
0. Закон України
 
   Закон України
 
1. Про органи внутрішніх справ
 
-1- Ленський О.О.
Назву проекту Закону викласти у такій редакції:
«Про Міністерство внутрішніх справ України».
Обгрунтування: Пропозиція вноситься у зв’язку з тим, що зміст запропонованого законопроекту не відповідає його назві. Адже фактично весь законопроект присвячений питанням структури, завдань, повноважень Міністерства внутрішніх справ, а "інші органи внутрішніх справ" лише згадуються у статті 4 проекту.
 
Відхилено скільки, порушується структура законопроекту, змінюється концепція.  Про органи внутрішніх справ
 
2. Цей Закон визначає правові та організаційні засади діяльності центральних органів виконавчої влади України у сфері внутрішніх справ.
 
   Цей Закон визначає правові та організаційні засади діяльності центральних органів виконавчої влади України у сфері внутрішніх справ.
 
3. Розділ І
 
   Розділ І
 
4. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
 
   ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
 
5. Стаття 1. Визначення термінів
 
   Стаття 1. Визначення термінів
 
6. 1. У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
 
   1. У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
 
7. 1) внутрішні справи - суспільні відносини, пов’язані із захистом прав і свобод людини та громадянина, інтересів суспільства та держави, протидії злочинності, забезпеченням публічного порядку, громадської безпеки та безпеки дорожнього руху, а також у сферах захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні, цивільного захисту та міграції (імміграції та еміграції);
 
-2- Левченко Ю.В.
Пункт 1 частини 1 статті 1 Законопроекту викласти у наступній редакції:
«1) внутрішні справи — суспільні відносини, пов’язані із захистом прав і свобод людини та громадянина, інтересів суспільства та держави, протидії злочинності, забезпеченням публічного порядку, громадської безпеки та безпеки дорожнього руху;».
Обгрунтування: Законопроектом пропонується значно посилити роль Міністра внутрішніх справ України, передавши йому у пряме підпорядкування Державної прикордонної служби України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної міграційної служби України.
Відповідно до законопроекту Державна прикордонна служба має виконувати завдання з охорони державного кордону України та контролю за в'їздом і виїздом іноземців з території нашої держави, що не є компетенцією органів внутрішніх справ. Ці функції відрізняються від тих, які традиційно здійснюють органи внутрішніх справ.
Діяльність Державної служби України з надзвичайних ситуацій теж навряд чи може бути поєднана з виконанням забезпечення захисту законних інтересів, особистої власності, прав і свобод громадян, інтересів суспільства і держави від злочинних посягань та інших правопорушень. Підпорядкування цих органів Міністерству внутрішніх справ України, на наш погляд, є недоцільним.
Таким чином, вважаємо за доцільне виключити із пункту 1 частини 1 статті 1 Законопроекту положення «а також у сферах захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні, цивільного захисту та міграції (імміграції та еміграції)».
 
Відхилено е відповідає концепції законопроекту (відсутні напрями державної політики, що реалізують ДПС, ДСНС, ДМС)  1) внутрішні справи - суспільні відносини, пов’язані із захистом та охороною прав і свобод людини та громадянина, інтересів суспільства та держави, протидії злочинності, забезпеченням публічної безпеки і порядку, безпеки дорожнього руху, а також у сферах захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні, цивільного захисту та міграції (імміграції та еміграції);
 
    -3- Сотник О.С.
В п. 1 ч. 1 ст. 1 проекту закону слово "захистом" замінити словом "охороною";
 
Враховано редакційно (Пункт 1 ч. 1 ст. 1 проекту закону окрім слова «захистом» доповнено і словом «охороною»)   
    -4- Чумак В.В.
У пункті 1 частини першої статті 1 проекту Закону слово «захистом» замінити словом «охороною», слово «громадської» виключити;
 
Враховано редакційно ля узгодження з термінологією проекту Закону «Про Національну поліцію» слова «забезпеченням публічного порядку, громадської безпеки» викласти у такій редакції: «забезпеченням публічної безпеки і порядку»   
8. 2) органи внутрішніх справ України (далі - органи внутрішніх справ) - система органів виконавчої влади та військових формувань, які беруть участь у формуванні та реалізують державну політику у сфері внутрішніх справ.
 
-5- Костенко П.П.
В п. 2 ч. 1 ст. 1 проекту закону після слів "які беруть участь у формуванні та" перед словами "реалізують державну політику" доповнити словом " (або)".
 
Враховано   2) органи внутрішніх справ України (далі - органи внутрішніх справ) - система органів виконавчої влади та військових формувань, що беруть участь у формуванні та/або реалізують державну політику у сфері внутрішніх справ.
 
    -6- Сотник О.С.
Чумак В.В.
В п. 2 ч. 1 ст. 1 проекту закону слова "та військових формувань" виключити.
 
Відхилено е відповідає концепції законопроекту, адже до системи ОВС не ввійде Національна гвардія України, а це передбачено в Коаліційній угоді   
9. Стаття 2. Правові засади діяльності органів внутрішніх справ
 
   Стаття 2. Правові засади діяльності органів внутрішніх справ
 
10. Органи внутрішніх справ у своїй діяльності керуються Конституцією України, міжнародними договорами України, цим та іншими законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами.
 
-7- Сотник О.С.
Чумак В.В.
В абз. 1 ч. 1 ст. 2 проекту закону перед початком тексту абзацу додати цифру "1.", слова ",іншими нормативно-правовими актами" виключити.
 
Враховано частково пропозицію щодо виключення з положення слів: ",іншими нормативно-правовими актами", тому, що це не узгоджується із вимогами статті 3 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади».  1. Органи внутрішніх справ у своїй діяльності керуються Конституцією України, , цим та іншими законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, міжнародними договорами України згода на обов’язковість яких надана Верховною радою України, іншими нормативно-правовими актами.
 
11. Стаття 3. Загальні принципи діяльності органів внутрішніх справ
 
   Стаття 3. Загальні принципи діяльності органів внутрішніх справ
 
12. 1. Діяльність органів внутрішніх справ ґрунтується на принципах верховенства права, законності, забезпечення дотримання прав і свобод людини і громадянина, позапартійності, безперервності, забезпечення єдності державної політики, прозорості, відкритості та відповідальності.
 
-8- Сотник О.С.
Ч. 1 ст. 3 проекту закону після слів "залучають громадян" доповнити словами "та громадські об’єднання".
 
Відхилено скільки у ч. 1 ст. 3 проекту закону слова "залучають громадян" відсутні.  1. Діяльність органів внутрішніх справ ґрунтується на принципах верховенства права, законності, забезпечення дотримання прав і свобод людини і громадянина, позапартійності, безперервності, забезпечення єдності державної політики, прозорості, відкритості та відповідальності.
 
13. 2. Органи внутрішніх справ здійснюють свою діяльність виключно на підставах, у межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
 
   2. Органи внутрішніх справ здійснюють свою діяльність виключно на підставах, у межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
 
14. 3. Органи внутрішніх справ постійно інформують громадськість про свою діяльність, залучають громадян до процесу прийняття рішень, що мають важливе суспільне значення, та спільних проектів, спрямованих на задоволення потреб населення і підвищення ефективності виконання завдань органів внутрішніх справ.
 
-9- Чумак В.В.
У частині третій статті 3 проекту Закону слово «громадян» замінити словами «осіб і громадські об’єднання».
 
Враховано   3. Органи внутрішніх справ постійно інформують громадськість про свою діяльність, залучають осіб і громадські об’єднання до процесу прийняття рішень, що мають важливе суспільне значення, та реалізації спільних проектів, спрямованих на задоволення потреб населення і підвищення ефективності виконання завдань органів внутрішніх справ.
 
15. Розділ ІІ
 
   Розділ ІІ
 
16. ОРГАНІЗАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ ОРГАНІВ ВНУТРІШНІХ СПРАВ
 
   ОРГАНІЗАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ ОРГАНІВ ВНУТРІШНІХ СПРАВ
 
17. Стаття 4. Система органів внутрішніх справ
 
-10- Пинзеник В.М.
Статтю 4 викласти у такій редакції:
«Стаття 4. Система органів внутрішніх справ
До системи органів внутрішніх справ входять Міністерство внутрішніх справ України та інші органи виконавчої влади у складі Міністерства внутрішніх справ України, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України.
Складовою частиною МВС є Національна гвардія України, завдання і функції якої визначаються законом»
 
Відхилено е не узгоджується із вимогами статті 3 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади». Крім того, якщо до складу Міністерства внутрішніх справ ввійдуть інші органи виконавчої влади, то в особі Міністерства буде створено «монстра».  Стаття 4. Система органів внутрішніх справ
 
    -11- Чумак В.В.
Статтю 4 проекту Закону викласти у наступній редакції:
«Стаття 4. Система органів внутрішніх справ
До системи органів внутрішніх справ входять Міністерство внутрішніх справ України та інші центральні органи виконавчої влади, визначені Кабінетом Міністрів України, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (далі — центральні органи виконавчої влади)» .
 
Відхилено    
18. 1. До системи органів внутрішніх справ входять:
 
-12- Веселова Н.В.
Частину 1 статті 4 викласти у редакції:
«1. До системи органів внутрішніх справ входять:
1) Міністерство внутрішніх справ України;
2) Національна поліція України;
3) Національна гвардія України».
 
Відхилено е відповідає концепції законопроекту до системи ОВС не включено ДМС, ДСНС, ДПС  1. До системи органів внутрішніх справ входять:
 
    -13- Левченко Ю.В.
Статтю 4 Законопроекту викласти у наступній редакції:
«Стаття 4. Система органів внутрішніх справ
1. До системи органів внутрішніх справ входять:
1) Міністерство внутрішніх справ України;
2) центральні органи виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (далі — центральні органи виконавчої влади):
Національна поліція України;
центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності;
3) Національна гвардія України».
Обгрунтування: Стаття 4 законопроекту потребує поправок у зв’язку із виключенням із пункту 1 частини 1 статті 1 Законопроекту положення «а також у сферах захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні, цивільного захисту та міграції (імміграції та еміграції)»
 
Відхилено е відповідає концепції законопроекту до системи ОВС не включено ДМС, ДСНС, ДПС.   
19. 1) Міністерство внутрішніх справ України;
 
-14- Сотник О.С.
В ч. 1 ст. 4 проекту закону слова
":1) Міністерство внутрішніх справ України;
2) центральні органи виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (далі - центральні органи виконавчої влади):
Національна поліція України;
центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні;
центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів;
центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності;
3) Національна гвардія України"
замінити словами
"Міністерство внутрішніх справ України та інші центральні органи виконавчої влади, визначені Кабінетом Міністрів України (далі – центральні органи виконавчої влади)".
 
Відхилено   1) Міністерство внутрішніх справ України;
 
20. 2) центральні органи виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (далі - центральні органи виконавчої влади):
 
-15- Костенко П.П.
П. 2 ч. 1 ст. 4 проекту закону перед словами "центральні органи виконавчої влади, діяльність яких спрямовується" доповнити словом "інші", слова "Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України" замінити словами "в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України".
 
Відхилено   2) центральні органи виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (далі - центральні органи виконавчої влади):
 
21. Національна поліція України;
 
   Національна поліція України;
 
22. центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні;
 
   центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні;
 
23. центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів;
 
-16- Костенко П.П.
В пп. 3 п. 2 ч. 1 ст. 4 проекту закону після слів "який реалізує державну політику у сферах" та перед словом "міграції" доповнити словом "зовнішньої", слова "громадянства," та "фізичних осіб," виключити.
 
Відхилено   центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів;
 
24. центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності;
 
-17- Костенко П.П.
П. 2 ч. 1 ст. 4 доповнити новим підпунктом п’ятим в такій редакції:
"інші центральні органи виконавчої влади, визначені Кабінетом Міністрів України".
 
Відхилено   центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності;
 
25. 3) Національна гвардія України.
 
   3) Національна гвардія України.
 
26. Стаття 5. Міністерство внутрішніх справ України
 
-18- Добродомов Д.Є.
Мосійчук І.В.
Статтю 5 законопроекту викласти у такій редакції:
«Стаття 5. Кабінет Міністрів України
Кабінет Міністрів України забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері внутрішніх справ».
Обгрунтування: Як зазначає ГНЕУ норма законопроекту в запропонованій редакції може завадити конституційній функції КМУ координувати та реорганізувати спільну роботу МВС, Державної прикордонної служби, Державної служби України з надзвичайних ситуацій та Державної міграційної служби України. оскільки, зокрема, реорганізація можлива «відповідно до закону» (ст..116 Конституції України). Це централізує владу МВС над відповідними ЦОВВ.
 
Відхилено е узгоджується із вимогами статті 6 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» (це завдання міністерства, а не Кабінету Міністрів України).  Стаття 5. Міністерство внутрішніх справ України
 
27. Міністерство внутрішніх справ України забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері внутрішніх справ.
 
-19- Костенко П.П.
В абз. 1 ч. 1 ст. 5 проекту закону слова "та реалізацію" виключити;
доповнити абз. 1 ч. 1 ст. 5 проекту закону після слів "у сфері внутрішніх справ" словами "а також здійснює її реалізацію у сферах, в яких її не здійснюють центральні органи виконавчої влади";
доповнити ч. 1 ст. 5 проекту закону новим абзацом другим в такій редакції:
"Якщо спрямування і координацію діяльності центрального органу виконавчої влади здійснює інше міністерство або безпосередньо Кабінет Міністрів України, то формування державної політики у відповідній сфері забезпечує таке інше міністерство або Кабінет Міністрів України відповідно.".
 
Відхилено е узгоджується із вимогами Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» (зокрема статей 6 та 7) та не відповідає концепції законопроекту.  1. Міністерство внутрішніх справ України забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері внутрішніх справ.
 
    -20- Писаренко В.В.
Бондар В.В.
Частину першу статті 5 викласти у такій редакції:
«Міністерство внутрішніх справ України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні та реалізації державної політики у сфері захисту прав і свобод людини та громадянина, власності, інтересів суспільства і держави від злочинних посягань, боротьби зі злочинністю, розкриття та розслідування злочинів, охорони громадського порядку, забезпечення громадської безпеки, безпеки дорожнього руху, а також з питань формування державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів»
 
Відхилено е узгоджується із вимогами Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», а також не відповідає концепції законопроекту (відсутні напрями державної політики, що реалізуються ДПС та ДСНС)   
    -21- Сотник О.С.
В абз. 1 ч. 1 ст. 5 проекту закону перед початком тексту абзацу додати цифру "1.".
 
Враховано    
28. Стаття 6. Центральні органи виконавчої влади
 
-22- Пинзеник В.М.
Статтю 6 виключити.
 
Відхилено е відповідає концепції законопроекту.  Стаття 6. Інші центральні органи виконавчої влади
 
29. 1. Центральні органи виконавчої влади утворюються для виконання окремих функцій з реалізації державної політики у відповідній сфері.
 
-23- Костенко П.П.
В ч. 1 ст. 6 проекту закону слова "виконання окремих функцій" виключити.
 
Відхилено е узгоджується із вимогами Закону України «Про центральні органи виконавчої влади». Буде відсутнє розмежування завдань між ОВС.  1. Центральні органи виконавчої влади утворюються для виконання окремих функцій з реалізації державної політики у відповідній сфері.
 
30. 2. Організація, повноваження і порядок діяльності центральних органів виконавчої влади визначаються законом.
 
-24- Геращенко А.Ю.
У частині 2 статті 6 слово «законом» замінити словами «законодавством України».
 
Враховано редакційно   2. Організація, повноваження і порядок діяльності центральних органів виконавчої влади визначаються законодавством.
 
31. Стаття 7. Національна гвардія України
 
-25- Пинзеник В.М.
Чумак В.В.
Статтю 7 проекту Закону виключити.
 
Відхилено е відповідає концепції законопроекту.  Стаття 7. Національна гвардія України
 
32. Національна гвардія України є військовим формуванням з правоохоронними функціями, що входить до системи органів внутрішніх справ, завдання та функції якого визначені законом.
 
-26- Геращенко А.Ю.
У частині 1 статті 7 слово «законом» замінити словами «Законом України «Про національну гвардію України»
 
Враховано   1. Національна гвардія України є військовим формуванням з правоохоронними функціями, що входить до системи органів внутрішніх справ, завдання та функції якого визначені Законом України «Про Національну гвардію України».
 
33. Розділ ІІІ
 
   Розділ ІІІ
 
34. МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ
 
   МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ
 
35. Стаття 8. Загальна структура та чисельність Міністерства внутрішніх справ України
 
   Стаття 8. Загальна структура та чисельність Міністерства внутрішніх справ України
 
36. 1. До загальної структури Міністерства внутрішніх справ України входять:
 
-27- Пинзеник В.М.
У статті 8 частину першу викласти у такій редакції:
«1. Структура Міністерства внутрішніх справ України затверджується Міністром внутрішніх справ України».
 
Відхилено е відповідає п.22 частини 1 статті 85 Конституції України, адже структура МВС затверджується Верховною Радою України.  1. До загальної структури Міністерства внутрішніх справ України входять:
 
    -28- Паламарчук М.П.
Частину першу статті 8 проекту викласти у такій редакції:
«1. До загальної структури Міністерства внутрішніх справ України входять:
1) апарат Міністерства внутрішніх справ України;
2) Інспекція з нагляду за діяльністю органів внутрішніх справ;
3) Головний центр з надання сервісних послуг та центри з надання сервісних послуг як територіальні органи Міністерства внутрішніх справ;
4) навчальні заклади та науково-дослідні установи;
5) заклади охорони здоров’я, підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України.»
 
Відхилено (Автор пропозиції не наполягає).   
    -29- Чумак В.В.
Сотник О.С.
Частину першу статті 8 проекту Закону викласти у наступній редакції:
«1. До загальної структури Міністерства внутрішніх справ України входить апарат Міністерства внутрішніх справ України та інші підрозділи, визначені Кабінетом Міністрів України».
 
Відхилено е відповідає п.22 частини 1 статті 85 Конституції України, адже структура МВС затверджується Верховною Радою України. КМУ не визначає підрозділи міністерств.   
37. 1) апарат Міністерства внутрішніх справ України;
 
   1) апарат Міністерства внутрішніх справ України;
 
38. 2) Головний центр з надання сервісних послуг та центри з надання сервісних послуг як територіальні органи Міністерства внутрішніх справ;
 
-30- Костенко П.П.
В п. 2 ч. 1 ст. 8 проекту закону слова "як територіальні органи" виключити;
 
Відхилено МВС, крім центрів з надання послуг, інших територіальних органів не передбачається. До того ж, таке положення законопроекту узгоджується з вимогами Закону України «Про центральні органи виконавчої влади»  2) Головний центр з надання сервісних послуг та центри з надання сервісних послуг як територіальні органи Міністерства внутрішніх справ;
 
39. 3) навчальні заклади та науково-дослідні установи;
 
-31- Костенко П.П.
П. 3 ч. 1 ст. 8 проекту закону після слів «та науково-дослідні установи» доповнити словами «експертної служби, які законом або рішенням Кабінету Міністрів України віднесені до сфері управління Міністерства внутрішніх справ України і не належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади або Національної гвардії України».
 
Відхилено иключить можливість створення інших науково-дослідних установ та не узгоджується із вимогами Закону України «Про центральні органи виконавчої влади»  3) навчальні заклади та науково-дослідні установи;
 
40. 4) заклади охорони здоров’я, підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України.
 
-32- Костенко П.П.
В п. 4 ч. 1 ст. 8 проекту закону слова "що належать" замінити словами "які рішенням Кабінету Міністрів України віднесені", після слів "Міністерства внутрішніх справ України" доповнити словами "і не належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади або Національної гвардії України".
 
Відхилено е узгоджується із вимогами Закону України «Про центральні органи виконавчої влади».  4) заклади охорони здоров’я, підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України.
 
41. 2. Загальна чисельність Міністерства внутрішніх справ України визначається Верховною Радою України.
 
   2. Загальна чисельність Міністерства внутрішніх справ України визначається Верховною Радою України.
 
42. Стаття 9. Основні завдання Міністерства внутрішніх справ України
 
   Стаття 9. Основні завдання Міністерства внутрішніх справ України
 
43. 1. Основними завданнями Міністерства внутрішніх справ України є:
 
   1. Основними завданнями Міністерства внутрішніх справ України є:
 
44. 1) забезпечення нормативно-правового регулювання у сфері внутрішніх справ;
 
-33- Мосійчук І.В.
П.1, п.2 ч.1 ст.9 проекту Закону викласти в наступній редакції:
«1) забезпечення нормативно-правового регулювання у сфері внутрішніх справ. Нормативно-правове регулювання взаємодії Міністерства з іншими центральними органами виконавчої влади має бути обов'язково погоджені з Кабінетом Міністрів України;
2) визначення пріоритетних напрямів розвитку органів внутрішніх справ за погодженням з Кабінетом Міністрів України»;
Обгрунтування: Норми законопроекту в запропонованій редакції централізують владу МВС над відповідними ЦОВВ. Це може завадити конституційній функції Кабінету Міністрів координувати та реорганізовувати спільну роботу МВС, Державної прикордонної служби, Державної служби України з надзвичайних ситуацій та Державної міграційної служби України. Оскільки, зокрема, реорганізація можлива "відповідно до закону" (ст.116 Конституції України).
 
Відхилено е узгоджується з вимогами Закону України «Про центральні органи виконавчої влади».  1) забезпечення нормативно-правового регулювання у сфері внутрішніх справ;
 
45. 2) визначення пріоритетних напрямів розвитку органів внутрішніх справ;
 
   2) визначення пріоритетних напрямів розвитку органів внутрішніх справ;
 
46. 3) інформування та надання роз'яснень щодо здійснення державної політики у сфері внутрішніх справ;
 
   3) інформування та надання роз'яснень щодо здійснення державної політики у сфері внутрішніх справ;
 
47. 4) узагальнення практики застосування законодавства, розроблення пропозицій щодо його вдосконалення та внесення в установленому порядку проектів законодавчих актів, актів Президента України, Кабінету Міністрів України на розгляд Президентові України та Кабінету Міністрів України;
 
   4) узагальнення практики застосування законодавства, розроблення пропозицій щодо його вдосконалення та внесення в установленому порядку проектів законодавчих актів, актів Президента України, Кабінету Міністрів України на розгляд Президентові України та Кабінету Міністрів України;
 
48. 5) забезпечення здійснення соціального діалогу у сфері внутрішніх справ;
 
   5) забезпечення здійснення соціального діалогу у сфері внутрішніх справ;
 
49. 6) здійснення інших завдань, визначених законами України.
 
-34- Костенко П.П.
Доповнити ст. 9 проекту закону новою частиною другою в такій редакції:
"2. Якщо спрямування і координацію діяльності центрального органу виконавчої влади здійснює інше міністерство, ніж Міністерство внутрішніх справ України, або безпосередньо Кабінет Міністрів України, то визначені в частині першій цієї статті завдання у відповідній сфері покладаються на таке інше міністерство або на Кабінет Міністрів України відповідно".
 
Відхилено е узгоджується із вимогами Закону України «Про центральні органи виконавчої влади». (Центральні органи виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується через відповідного міністра, або центральні органи виконавчої влади зі спеціальним статусом (представляє Прем'єр-міністр України).  6) здійснення інших завдань, визначених законами України.
 
50. Стаття 10. Функції Міністерства внутрішніх справ України
 
   Стаття 10. Функції Міністерства внутрішніх справ України
 
51. Функції Міністерства внутрішніх справ України визначаються законами та Положенням про Міністерство внутрішніх справ України, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
 
-35- Костенко П.П.
В абз. 1 ч. 1 ст. 10 проекту закону слова "законами та Положенням про Міністерство внутрішніх справ України, що затверджується Кабінетом Міністрів України" замінити словом "законом".
 
Відхилено ідповідно до ч. 3 статті 3 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», положення про міністерства, інші центральні органи виконавчої влади затверджує Кабінет Міністрів України.  1. Функції Міністерства внутрішніх справ України визначаються законами та Положенням про Міністерство внутрішніх справ України, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
 
    -36- Сотник О.С.
В абз. 1 ч. 1 ст. 10 проекту закону перед початком тексту абзацу додати цифру "1.".
 
Враховано    
52. Стаття 11. Міністр внутрішніх справ України
 
-37- Пинзеник В.М.
Статтю 11 виключити.
 
Відхилено е відповідає концепції законопроекту.  Стаття 11. Міністр внутрішніх справ України
 
53. Міністр внутрішніх справ України як член Кабінету Міністрів України здійснює повноваження, визначені Законами України «Про Кабінет Міністрів України» та «Про центральні органи виконавчої влади».
 
-38- Сотник О.С.
В абз. 1 ч. 1 ст. 11 проекту закону перед початком тексту абзацу додати цифру "1.".
 
Враховано   1. Міністр внутрішніх справ України як член Кабінету Міністрів України здійснює повноваження, визначені законами України «Про Кабінет Міністрів України» та «Про центральні органи виконавчої влади».
 
54. Розділ ІV
 
   Розділ ІV
 
55. ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ОРГАНІВ ВНУТРІШНІХ СПРАВ
 
   ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ОРГАНІВ ВНУТРІШНІХ СПРАВ
 
56. Стаття 12. Підготовка кадрів
 
   Стаття 12. Підготовка кадрів
 
57. 1. Підготовка кадрів для органів внутрішніх справ України здійснюється шляхом розміщення державного замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів у навчальних закладах Міністерства внутрішніх справ України без проведення конкурсу та укладення державного контракту.
 
-39- Костенко П.П.
В ч. 1 ст. 12 проекту закону слова "Міністерства внутрішніх справ України" замінити словами "що належать до структури Міністерства внутрішніх справ України або перебувають у сфері управління центральних органів виконавчої влади чи Національної гвардії України,".
 
Відхилено е відповідає концепції законопроекту.  1. Підготовка кадрів для органів внутрішніх справ України здійснюється шляхом розміщення державного замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів у навчальних закладах Міністерства внутрішніх справ України без проведення конкурсу та укладення державного контракту.
 
    -40- Чумак В.В.
Частину першу статті 12 проекту Закону викласти у такій редакції:
«Підготовка кадрів для органів внутрішніх справ України здійснюється в порядку, визначеному законодавством про освіту»;
 
Відхилено е відповідає концепції законопроекту.   
    -41- Сотник О.С.
В ч. 1 ст. 12 проекту закону слова "шляхом розміщення державного замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів у навчальних закладах Міністерства внутрішніх справ України без проведення конкурсу та укладення державного контракту" замінити словами:
"в порядку, визначеному законодавством про освіту, з урахуванням особливостей, встановлених у законах про окремі органи внутрішніх справ".
 
Відхилено е відповідає концепції законопроекту.   
    -42- Сотник О.С.
Чумак В.В.
Частини 2 і 3 ст. 12 проекту закону виключити,
 
Відхилено е відповідає концепції законопроекту.   
58. 2. Розподіл випускників навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України, які навчалися на денній формі навчання за державним замовленням, здійснюється комісіями з персонального розподілу з урахуванням набутої випускником кваліфікації, спеціальності та спеціалізації.
 
-43- Костенко П.П.
В ч. 2 ст. 12 проекту закону слова "Міністерства внутрішніх справ України" замінити словами "зазначених у частині першій цієї статті,", після слів "комісіями з персонального розподілу" доповнити словами " органу, до структури або сфери управління якого належить відповідний навчальний заклад,".
 
Відхилено е відповідає концепції законопроекту.  2. Розподіл випускників навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України, які навчалися на денній формі навчання за державним замовленням, здійснюється комісіями з персонального розподілу з урахуванням набутої випускником кваліфікації, спеціальності та спеціалізації.
 
59. 3. Порядок відбору кандидатів на навчання до навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України та положення про комісії з персонального розподілу затверджуються Міністром внутрішніх справ України.
 
-44- Левченко Ю.В.
Частину 3 статті 12 Законопроекту викласти у наступній редакції:
«3. Порядок відбору кандидатів на навчання до навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України та положення про комісії з персонального розподілу затверджуються Кабінетом Міністрів України».
Обгрунтування: Дана норма передбачає, що Міністр внутрішніх справ України (який очолює МВС України і має широкі повноваження на підставі законів «Про Кабінет Міністрів України " та «Про центральні органи виконавчої влади") матиме право одноосібно розробляти відповідні методики добору кадрів в органи внутрішніх справ і на підставі цих методик сам же і призначатиме відповідних осіб на керівні посади вказаних державних органів, у т.ч. в міністерстві.
Запропоновані проектом майже необмежені повноваження Міністра внутрішніх справ щодо добору кадрів створює ризики значних корупційних зловживань з керівництва Міністерства внутрішніх справ України
 
Відхилено е відповідає вимогам п.4 частини 2 статті 13 Закону України «Про вищу освіту» (здійснюють розподіл випускників вищих навчальних закладів, що належать до сфери їх управління, для подальшого проходження служби (для вищих військових навчальних закладів (вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання) та частини 4 цієї ж статті Закону України «Про вищу освіту».  3. Порядок відбору кандидатів на навчання до навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України та положення про комісії з персонального розподілу затверджуються Міністром внутрішніх справ України.
 
    -45- Костенко П.П.
В ч. 3 ст. 12 проекту закону слова "Міністерства внутрішніх справ України замінити словами ", «вказаних у частині першій цієї статті,"
після слів "Міністром внутрішніх справ України" доповнити словами " (щодо навчальних закладів, що належать до структури Міністерства внутрішніх справ України), керівником центрального органу виконавчої влади чи командувачем Національної гвардії України (щодо навчальних закладів, що перебувають у сфері управління відповідного центрального органу виконавчої влади чи Національної гвардії України)»,
доповнити новим абзацом другим в такій редакції:
"Відбір кандидатів на навчання до вказаних навчальних закладів здійснюється на конкурсній основі."
 
Відхилено ропозиція доповнити ч. 3 ст. 12 проекту новим абзацом другим: "Відбір кандидатів на навчання до вказаних навчальних закладів здійснюється на конкурсній основі" передбачено частиною 1 статті 44 Закону України «Про вищу освіту».   
    -46- Костенко П.П.
Доповнити ст. 12 проекту закону новою частиною четвертою в такій редакції:
"4. Спеціальні правила підготовки кадрів для окремих центральних органів виконавчої влади або Національної гвардії України визначаються законом.".
 
Відхилено е відповідає вимогам Закону України «Про вищу освіту», зокрема статтям 12 та 13 щодо управління у сфері вищої освіти.   
60. Стаття 13. Фінансове і матеріально-технічне забезпечення
 
   Стаття 13. Фінансове і матеріально-технічне забезпечення
 
61. Фінансове і матеріально-технічне забезпечення діяльності органів внутрішніх справ здійснюється за рахунок коштів державного бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством.
 
-47- Сотник О.С.
В абз. 1 ч. 1 ст. 13 проекту закону перед початком тексту абзацу додати цифру "1."
 
Враховано   1. Фінансове і матеріально-технічне забезпечення діяльності органів внутрішніх справ здійснюється за рахунок коштів державного бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством.
 
    -48- Левченко Ю.В.
Статтю 13 законопроекту викласти у наступній редакції:
«Стаття 13. Фінансове і матеріально-технічне забезпечення
Фінансове і матеріально-технічне забезпечення діяльності органів внутрішніх справ здійснюється за рахунок коштів державного бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством.
Міністерство внутрішніх справ України щоквартально перед Кабінетом Міністрів України та щорічно перед Верховною Радою України звітують щодо витрачених коштів державного бюджету на фінансове і матеріально-технічне забезпечення діяльності органів внутрішніх справ.
Обгрунтування: Законопроектом закріплюється положення відповідно до якого Міністр внутрішніх справ України (який очолює МВС України і має широкі повноваження на підставі законів «Про Кабінет Міністрів України " та «Про центральні органи виконавчої влади") матиме право одноосібно організовувати і здійснювати фінансове, матеріально-технічне та ресурсне забезпечення органів внутрішніх справ і самому ж контролювати витрачання відповідних державних коштів.
Запропоновані проектом майже необмежені повноваження Міністра внутрішніх справ щодо фінансового, матеріально- технічного та ресурсного забезпечення зазначених державних органів створює ризики значних корупційних зловживань з керівництва Міністерства внутрішніх справ України.
 
Відхилено е узгоджується з установленою у статтях 58-62 Бюджетного кодексу системою звітності про виконання Державного бюджету України.   
62. Стаття 14. Ресурсне забезпечення
 
-49- Пинзеник В.М.
Статтю 14 викласти у такій редакції: «Ресурсне забезпечення Міністерства внутрішніх справ здійснюється відповідно до законодавства».
 
Відхилено   Стаття 14. Ресурсне забезпечення
 
63. 1. Закупівля товарів, робіт і послуг для органів внутрішніх справ здійснюється в установленому законом порядку.
 
-50- Левченко Ю.В.
Частину 1 статті 14 законопроекту викласти у наступній редакції:
«Стаття 14. Ресурсне забезпечення
Закупівля товарів, робіт і послуг для органів внутрішніх справ здійснюється в установленому законом порядку.
Міністерство внутрішніх справ України щоквартально перед Кабінетом Міністрів України та щорічно перед Верховною Радою України звітують щодо закупівлі товарів, робіт і послуг для органів внутрішніх справ.»
Обгрунтування: див попередню пропозицію Н.д.Левченка № - Перевірте, не співпадає номер і прізвище!!
 
Відхилено е узгоджується з вимогами Закону України «Про здійснення державних закупівель», зокрема статті 19.  1. Закупівля товарів, робіт і послуг для органів внутрішніх справ здійснюється у встановленому законом порядку.
 
64. 2. Місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування мають право відповідно до законодавства безоплатно надавати органам внутрішніх справ службові та жилі приміщення, транспортні засоби, засоби зв’язку та телекомунікації, необхідні для виконання покладених законом завдань.
 
   2. Місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування мають право відповідно до законодавства безоплатно надавати органам внутрішніх справ службові та жилі приміщення, транспортні засоби, засоби зв’язку і телекомунікації, необхідні для виконання покладених законом завдань.
 
65. 3. Органи внутрішніх справ мають службові приміщення та споруди, об’єкти соціальної інфраструктури, службовий житловий фонд, забезпечують експлуатацію та функціонування систем зв’язку, телекомунікаційних мереж і є спеціальними користувачами радіочастотного ресурсу України.
 
   3. Органи внутрішніх справ мають службові приміщення та споруди, об’єкти соціальної інфраструктури, службовий житловий фонд, забезпечують експлуатацію та функціонування систем зв’язку, телекомунікаційних мереж і є спеціальними користувачами радіочастотного ресурсу України.
 
66. 4. Майно, закріплене за підприємствами, установами та організаціями, що належать до сфери управління органів внутрішніх справ, є державною власністю.
 
   4. Майно, закріплене за підприємствами, установами та організаціями, що належать до сфери управління органів внутрішніх справ, є державною власністю.
 
67. Стаття 15. Наукове забезпечення
 
   Стаття 15. Наукове забезпечення
 
68. 1. Міністерство внутрішніх справ України визначає основні напрями наукового забезпечення діяльності органів внутрішніх справ.
 
   1. Міністерство внутрішніх справ України визначає основні напрями наукового забезпечення діяльності органів внутрішніх справ.
 
69. 2. Вищі навчальні заклади та наукові установи, які належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України, проводять науково-дослідні, дослідно-конструкторські роботи з визначених напрямів наукового забезпечення діяльності органів внутрішніх справ.
 
-51- Сотник О.С.
Чумак В.В.
Ч. 2 ст. 15 проекту закону виключити
 
Відхилено зв’язку з урахуванням пропозиції №56 Н.д.Геращенка А.Ю.  2. Вищі навчальні заклади та наукові установи, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України, проводять науково-дослідні, дослідно-конструкторські роботи з визначених напрямів наукового забезпечення діяльності органів внутрішніх справ.
 
70. Стаття 16. Судово-експертна діяльність та техніко-криміналістичне забезпечення
 
-52- Веселова Н.В.
Левченко Ю.В.
Статтю 16 виключити..
Обгрунтування: Відповідно до статті 7 Закону України "Про судову експертизу" суб’єктами судово-експертної діяльності в Україні є не лише експертні служби Міністерства внутрішніх справ України, а також й науково-дослідні установи судових експертиз Міністерства юстиції України, науково-дослідні установи судових експертиз, судово-медичні та судово-психіатричні установи Міністерства охорони здоров'я України, експертні служби Міністерства оборони України, Служби безпеки України та Державної прикордонної служби України.
Також, відповідно до статті 3 Закону України "Про судову експертизу" судово-експертна діяльність здійснюється на принципах законності, незалежності, об'єктивності і повноти дослідження.
Вважаємо, що Міністерство внутрішніх справ України не може забезпечити дотримання вищезазначених принципів, оскільки як орган досудового слідства буде виступати зацікавленою особою у вирішенні тієї чи іншої справи на свою користь. Більше того, за таких обставин виникають корупційні ризики.
 
Відхилено зв’язку з урахуванням пропозиції №56 Н.д.Геращенка А.Ю.  Стаття 16. Судово-експертна діяльність та техніко-криміналістичне забезпечення
 
    -53- Ленський О.О.
Статтю 16 виключити.
Нумерацію статей змінити відповідно.
Обгрунтування: Пропозиція вноситься у зв’язку з тим, що некоректною є пропозиція проекту щодо наділення Міністерства внутрішніх справ України правом "організовувати проведення та проводити судову експертизу в кримінальному, виконавчому провадженнях, адміністративних, цивільних та господарських справах…". Адже відповідно до статті 7 Закону України "Про судову експертизу" суб’єктами судово-експертної діяльності в Україні є не лише експертні служби Міністерства внутрішніх справ України, а також й науково-дослідні установи судових експертиз Міністерства юстиції України, науково-дослідні установи судових експертиз, судово-медичні та судово-психіатричні установи Міністерства охорони здоров'я України, експертні служби Міністерства оборони України, Служби безпеки України та Державної прикордонної служби України.
 
Відхилено зв’язку з урахуванням пропозиції №56 Н.д.Геращенка А.Ю.   
    -54- Сотник О.С.
Ч. 1 ст. 16 проекту закону викласти в такій редакції:
"1. Організація та проведення органами внутрішніх справ судової експертизи в кримінальному, виконавчому провадженнях, адміністративних, цивільних та господарських справах, справах про адміністративні правопорушення, забезпечення участі спеціалістів в оперативно-розшукових заходах, слідчих та інших процесуальних діях, забезпечення функціонування криміналістичних обліків здійснюються в порядку, визначеному законодавством.".
 
Відхилено зв’язку з урахуванням пропозиції №56 Н.д.Геращенка А.Ю., яка є більш вдалою.   
71. 1. Міністерство внутрішніх справ України організовує проведення та проводить судову експертизу в кримінальному, виконавчому провадженнях, адміністративних, цивільних та господарських справах, справах про адміністративні правопорушення, а також забезпечує в установленому порядку участь спеціалістів в оперативно-розшукових заходах, слідчих та інших процесуальних діях, забезпечує функціонування криміналістичних обліків.
 
-55- Костенко П.П.
В ч. 1 ст. 16 проекту закону після слів "Міністерство внутрішніх справ України" доповнити словами "та інші органи внутрішніх справ",
слова "організовує проведення та проводить судову експертизу" замінити словами "забезпечують функціонування науково-дослідних експертних установ, що належать до сфери їхнього управління, та здійснення цими установами і їх експертами судових експертиз",
між словами "цивільних" і "господарських справах" слово "та" замінити знаком ",", після "господарських справах" знак "," замінити на "та",
після слів "справах про адміністративні правопорушення" доповнити словами "відповідно до закону",
слова ",а також забезпечує в установленому порядку участь спеціалістів в оперативно-розшукових заходах, слідчих та інших процесуальних діях, забезпечує функціонування криміналістичних обліків" виключити.
 
Відхилено зв’язку з урахуванням пропозиції №56 Н.д.Геращенка А.Ю., яка є більш вдалою. Крім того виключення слів ",а також забезпечує в установленому порядку участь спеціалістів в оперативно-розшукових заходах, слідчих та інших процесуальних діях, забезпечує функціонування криміналістичних обліків" унеможливить експертно-криміналістичне забезпечення правоохоронної діяльності ОВС.  1. Державні спеціалізовані експертні установи Міністерства внутрішніх справ України проводять судову експертизу в кримінальному, виконавчому провадженнях, адміністративних, цивільних та господарських справах, справах про адміністративні правопорушення; в установленому порядку залучаються до проведення слідчих (розшукових) дій, ведуть криміналістичні обліки.
 
    -56- Геращенко А.Ю.
Частину 1 статті 16 викласти у такій редакції:
«1. Державні спеціалізовані експертні установи Міністерства внутрішніх справ України, проводять судову експертизу в кримінальному, виконавчому провадженнях, адміністративних, цивільних та господарських справах, справах про адміністративні правопорушення; в установленому порядку залучаються до проведення слідчих (розшукових) дій, ведуть криміналістичні обліки.»;
 
Враховано    
    -57- Чумак В.В.
Частину першу статті 16 проекту Закону викласти у наступній редакції:
«1. Організація проведення та проведення судової експертизи в кримінальному, виконавчому провадженнях, адміністративних, цивільних та господарських справах, справах про адміністративні правопорушення здійснюється в порядку, визначеному законодавством про судову експертизу».
 
Відхилено зв’язку з урахуванням пропозиції №56 Н.д.Геращенка А.Ю., яка є більш вдалою.   
    -58- Писаренко В.В.
Бондар В.В.
Частину першу статті 16 проекту Закону викласти у наступній редакції:
«1. Міністерство внутрішніх справ України може проводити судову експертизу у порядку передбаченому Законом України «Про судову експертизу», а також забезпечує в установленому порядку участь спеціалістів в оперативно-розшукових заходах, слідчих та інших процесуальних діях, забезпечує функціонування криміналістичних обліків».
 
Відхилено зв’язку з урахуванням пропозиції №56 Н.д.Геращенка А.Ю., яка є більш вдалою.   
    -59- Костенко П.П.
Доповнити ст. 16 проекту закону новою частиною другою в такій редакції:
"2. Міністерство внутрішніх справ України та інші органи внутрішніх справ забезпечують в установленому порядку участь спеціалістів в оперативно-розшукових заходах, слідчих та інших процесуальних діях.";
 
Враховано редакційно (В пропозиції №56 Н.д.Геращенка А.Ю.)   
    -60- Костенко П.П.
Доповнити ст. 16 проекту закону новою частиною третьою в такій редакції:
"3. Національна поліція України забезпечує функціонування криміналістичних обліків.".
 
Відхилено    
72. Стаття 17. Інформаційне забезпечення
 
   Стаття 17. Інформаційне забезпечення
 
73. 1. Інформаційне забезпечення органів внутрішніх справ здійснюється через єдину інформаційну-телекомунікаційну систему Міністерства внутрішніх справ України виключно для виконання завдань, покладених законом на органи внутрішніх справ.
 
-61- Сотник О.С.
В ч. 1 ст. 17 проекту закону слово "інформаційну-телекомунікаційну" замінити словом "інформаційно-телекомунікаційну", після слів "завдань, покладних законом на органи внутрішніх справ" доповнити словами ",в порядку, визначеному законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, а також нормативно-правовими актами Міністерства внутрішніх справ України з питань, визначених законом",
 
Враховано частково лово "інформаційну-телекомунікаційну" замінено словом "інформаційно-телекомунікаційну", відповідно до ЗУ «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах» Що стосується іншої частини пропозиції, то це врегульовано у частині 4 статті 17 законопроекту.  1. Інформаційне забезпечення органів внутрішніх справ здійснюється через єдину інформаційно-телекомунікаційну систему Міністерства внутрішніх справ України виключно для виконання завдань, покладених законом на органи внутрішніх справ.
 
    -62- Чумак В.В.
В частині першій статті 17 проекту Закону слова «єдину» та «Міністерства внутрішній справ України» виключити.
 
Відхилено ризведе до відсутності чіткої визначеності норми права та відповідно її тлумачення і застосування.   
74. 2. Міністерство внутрішніх справ України здійснює:
 
-63- Чумак В.В.
Частину другу статті 17 проекту Закону викласти у наступній редакції:
«2. Доступ до державних реєстрів здійснюється в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, з урахуванням вимог Закону України «Про захист персональних даних».
 
Відхилено бмежує застосування державних реєстрів лише під час досудового розслідування та дублює частину 4 статті 17 законопроекту.  2. Міністерство внутрішніх справ України здійснює:
 
75. ведення та використання інформаційних ресурсів, формування політики інформаційного забезпечення органів внутрішніх справ;
 
-64- Костенко П.П.
В п. 1 ч. 2 ст. 17 проекту закону слова "ведення та використання інформаційних ресурсів," виключити.
 
Відхилено   1) ведення та використання інформаційних ресурсів, формування політики інформаційного забезпечення органів внутрішніх справ;
 
76. інформаційну взаємодію з іншими державними органами, правоохоронними органами іноземних держав та міжнародними організаціями.
 
-65- Чумак В.В.
Частину третю статті 17 проекту Закону викласти у наступній редакції:
«3. Доступ до інформаційних ресурсів інформаційної системи надається авторизованим користувачам органів внутрішніх справ відповідно до покладених на ці органи завдань з додержанням вимог законодавства про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах та про захист персональних даних та європейських стандартів».
 
Відхилено ублює частину 6 статті 17 законопроекту.  2) інформаційну взаємодію з іншими державними органами, правоохоронними органами іноземних держав та міжнародними організаціями.
 
77. 3. Органи внутрішніх справ формують та підтримують в актуальному стані інформаційні ресурси, що входять до єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України, щодо:
 
-66- Костенко П.П.
Абзац перший ч. 3 ст. 17 проекту закону викласти в такій редакції:
"3. Центральні органи виконавчої влади та Національна гвардія України формують, використовують та підтримують в актуальному стані ті інформаційні ресурси, які є необхідними для реалізації їхніх функцій та повноважень, і які входять до єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України, щодо:";
 
Відхилено центральні органи виконавчої влади і Національна гвардія України – це і є органи внутрішніх справ.  3. Органи внутрішніх справ формують та підтримують в актуальному стані інформаційні ресурси, що входять до єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України, щодо:
 
78. осіб, стосовно яких працівниками органів внутрішніх справ проводиться профілактична робота;
 
   осіб, стосовно яких працівниками органів внутрішніх справ проводиться профілактична робота;
 
79. виявлених кримінальних та адміністративних правопорушень, осіб, які їх учинили; руху кримінальних проваджень; обвинувачених, обвинувальний акт стосовно яких надіслано до суду;
 
   виявлених кримінальних та адміністративних правопорушень, осіб, які їх учинили; руху кримінальних проваджень; обвинувачених, обвинувальний акт стосовно яких надіслано до суду;
 
80. розшуку підозрюваних, обвинувачених (підсудних) осіб, які ухиляються від відбування покарання або вироку суду;
 
   розшуку підозрюваних, обвинувачених (підсудних) осіб, які ухиляються від відбування покарання або вироку суду;
 
81. розшуку безвісти зниклих осіб;
 
   розшуку безвісти зниклих осіб;
 
82. установлення особистості невпізнаних трупів та осіб, які не можуть надати про себе будь-яких відомостей у зв’язку із хворобою або малолітнім віком;
 
   установлення особистості невпізнаних трупів та осіб, які не можуть надати про себе будь-яких відомостей у зв’язку із хворобою або малолітнім віком;
 
83. зареєстрованих в органах внутрішніх справ кримінальних або адміністративних правопорушень, подій, які загрожують особистій чи громадській безпеці, надзвичайних подій;
 
   зареєстрованих в органах внутрішніх справ кримінальних або адміністративних правопорушень, подій, які загрожують особистій чи громадській безпеці, надзвичайних подій;
 
84. осіб, затриманих за підозрою у вчиненні правопорушень (адміністративне затримання; затримання згідно з дорученнями правоохоронних органів; затримання осіб органами досудового розслідування; адміністративний арешт, домашній арешт);
 
   осіб, затриманих за підозрою у вчиненні правопорушень (адміністративне затримання; затримання за дорученням правоохоронних органів; затримання осіб органами досудового розслідування; адміністративний арешт, домашній арешт);
 
85. осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, провадження у справах щодо яких здійснюється органами внутрішніх справ;
 
   осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, провадження у справах щодо яких здійснюється органами внутрішніх справ;
 
86. зареєстрованих кримінальних та адміністративних корупційних правопорушень, осіб, які їх учинили, та результатів розгляду цих правопорушень у судах;
 
   зареєстрованих кримінальних та адміністративних корупційних правопорушень, осіб, які їх учинили, та результатів розгляду цих правопорушень у судах;
 
87. іноземців та осіб без громадянства, які затримані поліцією за порушення встановлених правил перебування в Україні;
 
   іноземців та осіб без громадянства, затриманих поліцією за порушення встановлених правил перебування в Україні;
 
88. викрадених номерних речей, цінностей та іншого майна, які мають характерні ознаки для їх ідентифікації, або речей, пов’язаних з учиненням правопорушень, відповідно до звернень громадян;
 
   викрадених номерних речей, цінностей та іншого майна, які мають характерні ознаки для їх ідентифікації, або речей, пов’язаних з учиненням правопорушень, відповідно до звернень громадян;
 
89. викрадених (втрачених) документів за зверненням громадян;
 
   викрадених (втрачених) документів за зверненням громадян;
 
90. знайдених, вилучених предметів і речей, у тому числі заборонених або обмежених в обігу, а також документів з ознаками підробки, які мають індивідуальні (заводські) номери;
 
   знайдених, вилучених предметів і речей, у тому числі заборонених або обмежених в обігу, а також документів з ознаками підробки, які мають індивідуальні (заводські) номери;
 
91. викрадених транспортних засобів та транспортних засобів, які розшукуються у зв’язку із зникненням безвісти особи, виявлених безгосподарних транспортних засобів, а також викрадених, утрачених номерних знаків;
 
   викрадених транспортних засобів і транспортних засобів, які розшукуються у зв’язку із зникненням безвісти особи, виявлених безгосподарних транспортних засобів, а також викрадених (втрачених) номерних знаків;
 
92. виданих дозвільних документів у сфері безпеки дорожнього руху та дозволів на рух окремих категорій транспортних засобів;
 
   виданих дозвільних документів у сфері безпеки дорожнього руху та дозволів на рух окремих категорій транспортних засобів;
 
93. зброї, яка перебуває в користуванні громадян, підприємств, установ, організацій, господарських об’єднань, яким дано дозвіл на її придбання, зберігання, носіння, перевезення;
 
   зброї, що перебуває у користуванні громадян, підприємств, установ, організацій, господарських об’єднань, яким надано дозвіл на її придбання, зберігання, носіння, перевезення;
 
94. викраденої, утраченої, вилученої, знайденої зброї, а також добровільно зданої із числа тієї, що незаконно зберігалася;
 
   викраденої, втраченої, вилученої, знайденої зброї, а також добровільно зданої із числа тієї, що незаконно зберігалася;
 
95. інформації, у тому числі персональних даних осіб, що формується відповідно до Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність»;
 
   персональних даних осіб та іншої інформації, що формується відповідно до Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність»;
 
96. громадян України, іноземців та осіб без громадянства, зареєстрованих у пунктах пропуску через державний кордон;
 
-67- Левченко Ю.В.
У частині 3 статті 17 Законопроекту слова:
«громадян України, іноземців та осіб без громадянства, зареєстрованих у пунктах пропуску через державний кордон;
осіб, яких затримано за порушення вимог законодавства про державний кордон;
осіб, яким заборонено в’їзд в Україну;
іноземців та осіб без громадянства, у тому числі таких, яким оформлено посвідку на постійне проживання в Україні;
транспортних засобів, які перетнули державний кордон;
документів, що дають право на в’їзд та виїзд з України» - виключити.
Обгрунтування: Частина 3 статті 17 законопроекту потребує поправок у зв’язку із виключенням із пункту 1 частини 1 статті 1 Законопроекту положення «а також у сферах захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні, цивільного захисту та міграції (імміграції та еміграції)»
 
Відхилено скільки проектом Закону до системи органів внутрішніх справ віднесено ДМС та ДПС, то і бази даних залишаються.  громадян України, іноземців та осіб без громадянства, зареєстрованих у пунктах пропуску через державний кордон;
 
97. осіб, яких затримано за порушення вимог законодавства про державний кордон;
 
   осіб, затриманих за порушення вимог законодавства про державний кордон;
 
98. осіб, яким заборонено в’їзд в Україну;
 
   осіб, яким заборонено в’їзд в Україну;
 
99. іноземців та осіб без громадянства, у тому числі таких, яким оформлено посвідку на постійне проживання в Україні;
 
   іноземців та осіб без громадянства, у тому числі тих, яким оформлено посвідку на постійне проживання в Україні;
 
100. транспортних засобів, які перетнули державний кордон;
 
   транспортних засобів, що перетнули державний кордон;
 
101. документів, що дають право на в’їзд та виїзд з України;
 
   документів, що дають право на в’їзд до та виїзд з України;
 
102. суб’єктів господарювання, у яких утворюється відомча пожежна охорона;
 
   суб’єктів господарювання, в яких утворюється відомча пожежна охорона;
 
103. потенційно небезпечних об’єктів та об’єктів підвищеної небезпеки;
 
   потенційно небезпечних об’єктів та об’єктів підвищеної небезпеки;
 
104. пожеж та їх наслідків;
 
   пожеж та їх наслідків;
 
105. об’єктів та окремих територій, які підлягають постійному та обов’язковому на договірній основі обслуговуванню державними аварійно-рятувальними службами;
 
   об’єктів та окремих територій, що підлягають постійному та обов’язковому обслуговуванню державними аварійно-рятувальними службами на договірній основі;
 
106. виданих ліцензій про умови провадження господарської діяльності з надання послуг і виконання робіт протипожежного призначення;
 
-68- Геращенко А.Ю.
У абзаці тридцятому частини 3 статті 17 слова «про умови провадження» замінити словами «на провадження».
 
Враховано   виданих ліцензій на провадження господарської діяльності з надання послуг і виконання робіт протипожежного призначення;
 
107. виданих ліцензій на провадження охоронної діяльності;
 
   виданих ліцензій на провадження охоронної діяльності;
 
108. єдиної системи цивільного захисту;
 
   єдиної системи цивільного захисту;
 
109. реєстрації місця проживання або місця перебування особи;
 
-69- Левченко Ю.В.
У частині 3 статті 17 проекту Закону слова:
«реєстрації місця проживання або місця перебування особи;
документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України або спеціальний статус особи;
імміграції до України;
осіб, які отримали або претендували на отримання статусу біженця чи особи, яка потребує додаткового захисту, осіб, які набули (припинили) громадянство України, та осіб, яким надано (скасовано) дозвіл на імміграцію в Україну.»
- виключити.
Обгрунтування: Частина 3 статті 17 законопроекту потребує поправок у зв’язку із виключенням із пункту 1 частини 1 статті 1 Законопроекту положення «а також у сферах захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні, цивільного захисту та міграції (імміграції та еміграції)»
 
Відхилено скільки проектом Закону до системи органів внутрішніх справ віднесено ДМС, то і бази даних залишаються.  реєстрації місця проживання або місця перебування особи;
 
110. документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України або спеціальний статус особи;
 
   документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України або спеціальний статус особи;
 
111. імміграції до України;
 
   імміграції в Україну;
 
112. осіб, які отримали або претендували на отримання статусу біженця чи особи, яка потребує додаткового захисту, осіб, які набули (припинили) громадянство України, та осіб, яким надано (скасовано) дозвіл на імміграцію в Україну.
 
-70- Чумак В.В.
Частини четверту-сьому статті 17 виключити
 
Відхилено е відповідає концепції законопроекту, адже виключить положення щодо врегулювання питання оперативного доступу ОВС до державних реєстрів.  осіб, які отримали або претендували на отримання статусу біженця чи особи, яка потребує додаткового захисту, осіб, які набули (припинили) громадянство України, та осіб, яким надано (скасовано) дозвіл на імміграцію в Україну.
 
113. 4. Органи внутрішніх справ відповідно до покладених на них завдань та повноважень, передбачених законом, в обсягах і порядку, установленому законодавством та підзаконними міжвідомчими нормативно-правовими актами Міністерства внутрішніх справ України та держателів відповідних реєстрів, мають право безпосереднього оперативного доступу до таких реєстрів:
 
-71- Костенко П.П.
Абзац перший ч. 4 ст. 17 проекту закону викласти в такій редакції:
"4. Національна поліція виключно для розслідування кримінальних правопорушень в рамках кримінального провадження, в обсягах і порядку, установленому законодавством та підзаконними міжвідомчими нормативно-правовими актами Національної поліції та держателя відповідного реєстру, має право безпосереднього оперативного доступу до таких реєстрів:";
 
Відхилено еврегульованим залишається питання щодо використання реєстрів іншими ОВС. До того ж пропонується встановити обмеження використання реєстрів досудовим розслідуванням, що унеможливить їх використання Національною поліцією для реалізації інших повноважень, зокрема розшуку осіб.  4. Органи внутрішніх справ відповідно до покладених на них завдань та повноважень, передбачених законом, в обсягах і порядку, встановлених законодавством та підзаконними міжвідомчими нормативно-правовими актами Міністерства внутрішніх справ України та держателів відповідних реєстрів, мають право безпосереднього оперативного доступу до таких реєстрів:
 
    -72- Сотник О.С.
Абз. 1 ч. 4 ст. 17 проекту закону викласти в такій редакції:
"2. Національна поліція виключно для цілей досудового розслідування в межах кримінального провадження, в обсягах і порядку, установленому законодавством та підзаконними міжвідомчими нормативно-правовими актами Національної поліції та держателів відповідних реєстрів, має право безпосереднього оперативного доступу до таких реєстрів:",
 
Відхилено еврегульованим залишається питання щодо використання реєстрів іншими ОВС. До того ж пропонується встановити обмеження використання реєстрів досудовим розслідуванням, що унеможливить їх використання Національною поліцією для реалізації інших повноважень, зокрема розшуку осіб.   
    -73- Ленський О.О.
У розділі ІV частину 4 статті 17 виключити.
Обгрунтування: Пропозиція вноситься у зв’язку з тим, що викликає зауваження й пропозиція проекту щодо надання всім органам внутрішніх справ права "безпосереднього оперативного доступу до таких реєстрів як: Державного реєстру фізичних осіб – платників податків; Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів; Єдиного реєстру громадських формувань; Єдиного державного демографічного реєстру…" (частина 4 статті 17). У пропонованій нормі не визначено, які саме посадові особи тих чи інших органів внутрішніх справ мають такі широкі повноваження щодо доступу до зазначених державних реєстрів, при цьому неясно, навіщо усім органам внутрішніх справ мати постійний необмежений доступ, наприклад, до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або Реєстру документів дозвільного характеру. Крім того, звертаємо увагу, що, наприклад, інформація Реєстру позичальників являє собою банківську таємницю, й доступ до неї можливий лише за обґрунтованим рішенням суду. Тому є всі підстави вважати, що відсутність відповідних законодавчих обмежень щодо безперешкодного доступу до конкретних державних реєстрів створює ризики корупційних зловживань.
 
Відхилено частині 6 статті 17 законопроекту уточнено необхідні відомості.   
    -74- Писаренко В.В.
Бондар В.В.
Частину 4 статті 17 викласти у такій редакції:
«Органи внутрішніх справ відповідно до покладених на них завдань та повноважень, передбачених законом, мають право доступу до державних реєстрів, єдиних державних реєстрів та єдиних реєстрів, в обсягах і порядку, установленому законами України, що регламентують функціонування, адміністрування та використання відповідних реєстрів».
 
Відхилено рахування цієї поправки надасть право доступу органам внутрішніх справ до всіх баз даних у державі.   
    -75- Веселова Н.В.
Частину 4 статті 17 викласти у такій редакції:
«Органи внутрішніх справ відповідно до покладених на них завдань та повноважень, передбачених законом, в обсягах і порядку, установленому законодавством та підзаконними міжвідомчими нормативно-правовими актами Міністерства внутрішніх справ України та держателів відповідних реєстрів, мають право безпосереднього оперативного доступу до таких реєстрів:
Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів;
Єдиного державного демографічного реєстру;
Державного реєстру актів цивільного стану громадян;
Єдиного реєстру нотаріусів;
Єдиного реєстру довіреностей;
Державного реєстру обтяжень рухомого майна;
Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення;
Єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство;
Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень;
Єдиного реєстру досудових розслідувань;
Єдиного державного реєстру судових рішень».
 
Відхилено неможливить підвищення оперативності і якості реалізації функцій ОВС.   
    -76- Левченко Ю.В.
Частину 4 статті 17 Законопроекту викласти у наступній редакції:
«4. Органи внутрішніх справ відповідно до покладених на них завдань та повноважень, передбачених законом, в обсягах і порядку, установленому законодавством та підзаконними міжвідомчими нормативно-правовими актами Міністерства внутрішніх справ України та держателів відповідних реєстрів, мають право безпосереднього оперативного доступу до таких реєстрів:
Державного реєстру обтяжень рухомого майна;
Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення;
Єдиного реєстру досудових розслідувань;
Єдиного державного реєстру судових рішень;
Реєстру документів дозвільного характеру;
Єдиного ліцензійного реєстру.»
Обгрунтування: Викликає зауваження й пропозиція проекту щодо надання всім органам внутрішніх справ права "безпосереднього оперативного доступу до таких реєстрів як: Державного реєстру фізичних осіб – платників податків; Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів; Єдиного реєстру громадських формувань; Єдиного державного демографічного реєстру…" (частина 4 статті 17). У пропонованій нормі не визначено, які саме посадові особи тих чи інших органів внутрішніх справ мають такі широкі повноваження щодо доступу до зазначених державних реєстрів, при цьому неясно, навіщо усім органам внутрішніх справ мати постійний необмежений доступ, наприклад, до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або Реєстру документів дозвільного характеру. Крім того, звертаємо увагу, що, наприклад, інформація Реєстру позичальників являє собою банківську таємницю, й доступ до неї можливий лише за обґрунтованим рішенням суду. Тому є всі підстави вважати, що відсутність відповідних законодавчих обмежень щодо безперешкодного доступу до конкретних державних реєстрів створює ризики корупційних зловживань.
Також, варто зазначити, що європейська практика свідчить про необхідність розосередження усіх реєстрів, тобто ведення їх різними органами влади – для виключення небезпеки перетворення МВС в орган, який слідкуватиме за кожним з громадян.
 
Відхилено неможливить підвищення оперативності і якості реалізації функцій ОВС.   
114. Державного реєстру фізичних осіб - платників податків;
 
-77- Шпенов Д.Ю.
З частини 4 статті 17 виключити такі слова: «Державного реєстру фізичних осіб - платників податків», «Державного реєстру актів цивільного стану громадян», «Єдиного реєстру довіреностей», «Державного реєстру обтяжень рухомого майна», «Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень», «Державного реєстру речових прав на нерухоме майно», «Реєстру позичальників».
 
Відхилено неможливить підвищення оперативності і якості реалізації функцій ОВС.  Державного реєстру фізичних осіб - платників податків;
 
    -78- Сотник О.С.
П. 1, 3, 15, 18 та 20 абз. 1 ч. 4 ст. 17 проекту закону виключити .
 
Відхилено икористання реєстрів необхідно здійснювати для виконання завдань та функцій ОВС.   
115. Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів;
Єдиного реєстру громадських формувань;
Єдиного державного демографічного реєстру;
Державного реєстру актів цивільного стану громадян;
Єдиного реєстру нотаріусів;
Єдиного реєстру довіреностей;
Державного реєстру обтяжень рухомого майна;
Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців;
Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення;
Єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство;
Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень;
Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
Єдиного реєстру досудових розслідувань;
Державного реєстру друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб’єктів інформаційної діяльності;
Єдиного державного реєстру судових рішень;
Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України;
Державного реєстру виборців;
Реєстру позичальників;
Реєстру документів дозвільного характеру;
Єдиного ліцензійного реєстру.
 
-79- Костенко П.П.
Доповнити ч. 4 ст. 17 проекту закону новим абзацом двадцять третім в такій редакції:
"Інші органи внутрішніх справ, а також Національна поліція в інших випадках можуть отримувати інформацію з реєстрів, вказаних у цій частині, на підставах та в порядку, визначених законом.";
 
Відхилено регульовано у абзаці 1 частини 4 статті 17 законопроекту.  Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів;
Єдиного реєстру громадських формувань;
Єдиного державного демографічного реєстру;
Державного реєстру актів цивільного стану громадян;
Єдиного реєстру нотаріусів;
Єдиного реєстру довіреностей;
Державного реєстру обтяжень рухомого майна;
Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;
Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення;
Єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство;
Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень;
Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
Єдиного реєстру досудових розслідувань;
Державного реєстру друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб’єктів інформаційної діяльності;
Єдиного державного реєстру судових рішень;
Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України;
Державного реєстру виборців;
Реєстру позичальників;
Реєстру документів дозвільного характеру;
Єдиного ліцензійного реєстру.
 
116. 5. Порядок користування інформаційними ресурсами єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України визначається Міністром внутрішніх справ України.
 
-80- Пинзеник В.М.
У статті 17 частини 5,6 виключити і замінити частиною 5 у такій редакції: «Міністерства та інші органи виконавчої влади мають право доступу до єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України відповідно до закріплених за ними функцій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України».
 
Враховано редакційно , як нову частину 8 (Пропонується залишити частини 5 та 6, як є у проекті Закону, а текст пропозиції Н.д.Пинзеника В.М. після слів «Міністерства та інші органи виконавчої влади» доповнити словами «у випадках передбачених законом» і вважати її частиною 8 статті 17 законопроекту): «8. Міністерства та інші органи виконавчої влади у випадках передбачених законом мають право доступу до єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України відповідно до закріплених за ними функцій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України».  5. Порядок користування інформаційними ресурсами єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України визначається Міністром внутрішніх справ України.
 
    -81- Сотник О.С.
Ч. 5 ст. 17 проекту закону виключити, у зв’язку з цим ч.ч. 6, 7 вважати частинами п’ятою і шостою ст. 17 проекту закону відповідно.
 
Відхилено оложення частини 5 статті 17 законопроекту узгоджуються з вимогами законів України, що регулюють питання функціонування інформаційно-телекомунікаційних систем (баз персональних даних).   
117. 6. Доступ до інформаційних ресурсів єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України та державних реєстрів надається авторизованим користувачам органів внутрішніх справ відповідно до покладених на ці органи завдань з додержанням вимог законодавства про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах та про захист персональних даних та європейських стандартів.
 
-82- Костенко П.П.
В ч. 6 ст. 17 проекту закону після слів "єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України" слово "та" замінити словами ", а також до", після слів "державних реєстрів" доповнити словами "у випадках та в порядку, визначених частиною четвертою цієї статті,";
 
Враховано частково   6. Доступ до інформаційних ресурсів єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України, а також до державних реєстрів, визначених частиною четвертою цієї статті, надається авторизованим користувачам уповноважених на такий доступ органів внутрішніх справ з додержанням вимог законодавства про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах та про захист персональних даних, а також європейських стандартів.
 
    -83- Сотник О.С.
В ч. 5 (до зміни – ч. 6) ст. 17 проекту закону після слів "надається авторизованим користувачам" перед словами "органів внутрішніх справ" доповнити словами "уповноважених на такий доступ", після слів "органів внутрішніх справ" слова "відповідно до покладених на ці органи завдань" виключити;
 
Враховано    
118. 7. Міністерство внутрішніх справ України забезпечує збереження інформації щодо дій авторизованих користувачів органів внутрішніх справ, пов’язаних з обробкою інформації.
 
-84- Костенко П.П.
Абз. 1 ч. 7 ст. 17 проекту закону перед словами "дій авторизованих користувачів" доповнити словом "всіх", слова "обробкою інформації" замінити словами "доступом до та використанням єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України, не менше ніж протягом одного року з дня вчинення відповідної дії";
 
Враховано   7. Міністерство внутрішніх справ України забезпечує збереження інформації щодо всіх дій авторизованих користувачів органів внутрішніх справ, пов’язаних з доступом до та використанням єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України, не менш як протягом одного року з дня вчинення відповідної дії.
8. Міністерства та інші органи виконавчої влади у випадках передбачених законом мають право доступу до єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України відповідно до закріплених за ними функцій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України
Стаття 18. Забезпечення внутрішньої безпеки
1. З метою попередження, виявлення та припинення кримінальних, адміністративних правопорушень у професійній діяльності персоналу органів внутрішніх справ, а також усунення загроз його життю або здоров’ю, що виникають внаслідок учинення протиправних посягань, пов’язаних з відповідною діяльністю у складі апарату Міністерства внутрішніх справ України діє підрозділ внутрішньої безпеки.
Підрозділ внутрішньої безпеки забезпечує здійснення покладених на нього завдань у всіх органах внутрішніх справ, окрім розвідувального органу центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні.
2. Підрозділ внутрішньої безпеки підпорядковується безпосередньо Міністрові внутрішніх справ України.
3. Працівники підрозділу внутрішньої безпеки Міністерства внутрішніх справ України мають право зберігати, носити та застосовувати вогнепальну зброю і спеціальні засоби, а також застосовувати фізичний вплив у випадках, на умовах та в порядку, передбачених Законом України «Про Національну поліцію».
4. Працівники підрозділу внутрішньої безпеки Міністерства внутрішніх справ України підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Шкода, завдана майну працівника підрозділу внутрішньої безпеки Міністерства внутрішніх справ України чи майну членів його сім’ї у зв’язку з виконанням службових обов’язків, відшкодовується в повному обсязі за рахунок коштів Державного бюджету України з наступним стягненням цієї суми з винуватих осіб у порядку, встановленому законом.
5. У разі загибелі (смерті) працівника підрозділу внутрішньої безпеки Міністерства внутрішніх справ України під час виконання службових обов’язків сім’ї загиблого (померлого), а в разі її відсутності його батькам та утриманцям виплачується одноразова грошова допомога в розмірі десятирічного розміру оплати праці загиблого (померлого) за останньою посадою, яку він займав, у порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
 
    -85- Костенко П.П.
Доповнити ч. 7 ст. 17 проекту закону новим абзацом другим в такій редакції:
"Національна поліція забезпечує збереження інформації щодо всіх дій авторизованих користувачів Національної поліції, пов’язаних з доступом до та використанням державних реєстрів, вказаних у частині четвертій цієї статті, не менше ніж протягом одного року з дня вчинення відповідної дії."
 
Відхилено    
    -86- Сотник О.С.
Ч. 6 (до зміни – ч. 7) ст. 17 проекту закону після слів "пов’язаних з обробкою інформації" доповнити словами "з єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України. Порядок контролю за діями авторизованих користувачів Національної поліції, пов’язаними із доступом до та використанням єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України і державних реєстрів, вказаних в частині другій цієї статті, встановлюється законом".
 
Відхилено таття 92 Конституції України не передбачає встановлення порядку контролю за діями користувачів законом. Крім того, у частині 2 статті 17 законопроекту встановлено повноваження МВС.   
    -87- Геращенко А.Ю.
Луценко Ю.В.
Доповнити розділ ІV «Забезпечення діяльності органів внутрішніх справ» законопроекту новою статтею 18 такого змісту:
«Стаття 18. Забезпечення внутрішньої безпеки
1. З метою попередження, виявлення та припинення кримінальних, адміністративних правопорушень у професійній діяльності персоналу органів внутрішніх справ, а також усунення загроз його життю або здоров’ю, що виникають внаслідок учинення протиправних посягань, пов’язаних з відповідною діяльністю у складі апарату Міністерства внутрішніх справ України діє підрозділ внутрішньої безпеки.
Підрозділ внутрішньої безпеки забезпечує здійснення покладених на нього завдань у всіх органах внутрішніх справ, окрім розвідувального органу центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні.
2. Підрозділ внутрішньої безпеки підпорядковується безпосередньо Міністрові внутрішніх справ України.
3. Працівники підрозділу внутрішньої безпеки Міністерства внутрішніх справ України мають право зберігати, носити та застосовувати вогнепальну зброю і спеціальні засоби, а також застосовувати психологічний та фізичний вплив у випадках, на умовах та в порядку, передбачених Законом України «Про Національну поліцію».
4. Працівники підрозділу внутрішньої безпеки Міністерства внутрішніх справ України підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Шкода, завдана майну працівника підрозділу внутрішньої безпеки Міністерства внутрішніх справ України чи майну членів його сім’ї у зв’язку з виконанням службових обов’язків, відшкодовується в повному обсязі за рахунок коштів Державного бюджету України з наступним стягненням цієї суми з винуватих осіб у порядку, встановленому законом.
5. У разі загибелі (смерті) працівника підрозділу внутрішньої безпеки Міністерства внутрішніх справ України під час виконання службових обов’язків сім’ї загиблого (померлого), а в разі її відсутності його батькам та утриманцям виплачується одноразова грошова допомога в розмірі десятирічного розміру оплати праці загиблого (померлого) за останньою посадою, яку він займав, у порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.»
У зв’язку з чим змінити нумерацію статей 18-23 законопроекту
 
Враховано отрібно визначитися чи буде підрозділ внутрішньої безпеки, який перебуватиме у складі апарату Міністерства внутрішніх справ України здійснювати покладені на нього завдання щодо попередження, виявлення та припинення кримінальних, адміністративних правопорушень у професійній діяльності всього персоналу органів внутрішніх справ чи лише посадових осіб та співробітників їх центральних апаратів.. За пропозицією автора поправки Геращенка А.Ю. у частині 3 запропонованої ним нової статті 18 слова «психологічний та» виключити.   
119. Стаття 18. Матеріально-побутове забезпечення та соціальний захист
 
-88- Каплін С.М.
Назву статті 18 викласти у такій редакції:
«Стаття 18. Матеріально-побутове забезпечення, соціальний та правовий захист» .
 
Відхилено равовий захист персоналу ОВС врегульовано у законодавчих актах України  Стаття 18. Матеріально-побутове забезпечення та соціальний захист
 
120. Матеріально-побутове забезпечення та соціальний захист військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу цивільного захисту визначаються законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України та нормативно-правовими актами Міністерства внутрішніх справ України, виданими на їх виконання.
 
-89- Каплін С.М.
Ч.1 ст. 18 після слів «виданими на їх виконання.» доповнити реченням такого змісту: «Працівники органів внутрішніх справ перебувають під захистом держави, їх соціально-правовий захист здійснюють професійні спілки».
 
Відхилено е відповідає вимогам законодавчих актів України, що врегульовують питання соціально-правового захисту окремих категорій персоналу ОВС, крім того відсутність визначення терміну «працівники ОВС» позбавить норму будь-якого змісту.  1. Матеріально-побутове забезпечення та соціальний захист військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу цивільного захисту визначаються законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України та нормативно-правовими актами Міністерства внутрішніх справ України, виданими на їх виконання.
 
    -90- Чумак В.В.
У статті 18 проекту Закону:
слова «військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу цивільного захисту» замінити словом «службовців».
 
Відхилено рахування поправки позбавить норму будь-якого змісту.   
    -91- Костенко П.П.
В абз. 1 ч. 1 ст. 18 проекту закону слова "Міністерства внутрішніх справ України, виданими на їх виконання" замінити словами " відповідних органів внутрішніх справ, виданими на виконання законів та актів Кабінету Міністрів України, якщо інше не встановлено законом".
 
Відхилено е відповідає вимогам статті 23 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» (накази нормативно-правового характеру уповноважено видавати лише міністерство).   
    -92- Сотник О.С.
В абз. 1 ч. 1 ст. 18 проекту Закону перед початком тексту абзацу додати цифру "1.", слова "актами Президента України, Кабінету Міністрів України та нормативно-правовими актами Міністерства внутрішніх справ України, виданими на їх виконання" викласти в редакції "актами Президента України та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України".
 
Враховано частково технічну правку. Інше2 , оскільки. не відповідає вимогам статті 23 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади».   
121. Стаття 19. Медичне забезпечення
 
-93- Пинзеник В.М.
Статтю 19 виключити.
 
Відхилено е відповідає концепції законопроекту  Стаття 20. Медичне забезпечення
 
    -94- Чумак В.В.
Статтю 19 проекту Закону викласти у наступній редакції:
«Медичне забезпечення службовців здійснюється згідно із законодавством про охорону здоров’я».
 
Відхилено е відповідає концепції законопроекту   
122. Міністерство внутрішніх справ України забезпечує проведення профілактичних, лікувальних, оздоровчих та реабілітаційних заходів для персоналу органів внутрішніх справ, якому таке право надано законом, через заклади охорони здоров’я, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України, за встановленими Міністерством охорони здоров’я України стандартами.
 
-95- Костенко П.П.
В абз. 1 ч. 1 ст. 19 проекту закону слова "Міністерство внутрішніх справ України забезпечує" замінити словами "Органи внутрішніх справ забезпечують", перед словом "персоналу" доповнити словом "їхнього", після слова "персоналу" слова "органів внутрішніх справ" виключити, після слів "що належать до сфери управління" слова "Міністерства внутрішніх справ України" замінити словами "відповідного органу внутрішніх справ", в кінці абзацу доповнити словами ",якщо інше не встановлено законом".
 
Відхилено е відповідає концепції законопроекту  1. Міністерство внутрішніх справ України забезпечує проведення профілактичних, лікувальних, оздоровчих та реабілітаційних заходів для персоналу органів внутрішніх справ, якому таке право надано законом, у закладах охорони здоров’я, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України, за встановленими Міністерством охорони здоров’я України стандартами.
 
    -96- Сотник О.С.
Абз. 1 ч. 1 ст. 19 проекту закону викласти в такій редакції:
"1. Проведення профілактичних, лікувальних, оздоровчих та реабілітаційних заходів для персоналу органів внутрішніх справ, якому таке право надано законом, через заклади охорони здоров’я, що належать до сфери управління органів внутрішніх справ, здійснюється за встановленими Міністерством охорони здоров’я України стандартами у відповідності до законодавства про охорону здоров’я.".
 
Відхилено е відповідає концепції законопроекту   
123. Стаття 20. Взаємодія органів внутрішніх справ
 
   Стаття 21. Взаємодія органів внутрішніх справ
 
124. Органи внутрішніх справ та їх територіальні органи організовують взаємодію підпорядкованих сил і засобів з метою забезпечення ефективної реалізації державної політики у сфері внутрішніх справ шляхом попередження, усунення або мінімізації негативних наслідків правопорушень, надзвичайних ситуацій та небезпечних подій, а також причин і умов, що сприяли їх учиненню або виникненню.
 
-97- Сотник О.С.
Чумак В.В.
В абз. 1 ч. 1 ст. 20 проекту закону перед початком тексту абзацу додати цифру "1.", слова "та їх територіальні органи" виключити, а слова "підпорядкованих сил і засобів" замінити словами "своїх підрозділів".
 
Враховано частково (Не 1 пропозицію виключити з абзацу першого статті 20 слова "та їх територіальні органи" оскільки, відповідно до статей 13 та 21 Закону України «Про ЦОВВ» до структури центральних органів виконавчої влади входять територіальні органи).  1. Органи внутрішніх справ та їх територіальні органи організовують взаємодію підрозділів з метою забезпечення ефективної реалізації державної політики у сфері внутрішніх справ шляхом запобігання, усунення або мінімізації негативних наслідків правопорушень, надзвичайних ситуацій та небезпечних подій, а також причин і умов, що сприяли їх учиненню або виникненню.
 
125. Порядок взаємодії органів внутрішніх справ за окремими напрямками діяльності визначається наказами Міністерства внутрішніх справ України.
 
-98- Костенко П.П.
Абз. 2 ч. 1 ст. 20 проекту закону доповнити новим реченням в такій редакції: "Якщо спрямування і координацію діяльності центрального органу виконавчої влади здійснює інше міністерство або безпосередньо Кабінет Міністрів України, то порядок взаємодії такого органу з іншими органами внутрішніх справ за окремими напрямками діяльності визначає Кабінет Міністрів України.".
 
Відхилено е відповідає концепції законопроекту та вимогам Закону «Про центральні органи виконавчої влади».  Порядок взаємодії органів внутрішніх справ за окремими напрямами діяльності визначається наказами Міністерства внутрішніх справ України.
 
126. Стаття 21. Взаємодія із суб’єктами приватного та публічного права
 
-99- Пинзеник В.М.
Статтю 21 виключити.
 
Відхилено е відповідає концепції законопроекту.  Стаття 22. Взаємодія із суб’єктами приватного та публічного права
 
127. Органи внутрішніх справ під час виконання покладених на них завдань взаємодіють з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян, фізичними та юридичними особами, правоохоронними органами іноземних держав, міжнародними організаціями на підставі та в порядку, що визначені законодавством, міжнародними договорами, а також установчими документами та правилами міжнародних організацій, членом яких є Україна.
 
-100- Сотник О.С.
В абз. 1 ч. 1 ст. 21 проекту закону перед початком тексту абзацу додати цифру "1.", слова "об’єднаннями громадян" замінити словами "громадськими об’єднаннями".
 
Враховано   1. Органи внутрішніх справ під час виконання покладених на них завдань взаємодіють з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, громадськими об’єднаннями, фізичними та юридичними особами, органами іноземних держав, міжнародними організаціями на підставах та в порядку, визначеному законодавством, міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, а також установчими документами та правилами міжнародних організацій, членом яких є Україна.
 
    -101- Чумак В.В.
У статті 21 проекту Закону:
слова «об’єднаннями громадян» замінити словами «громадськими об’єднаннями».
2) слово «правоохоронними» виключити.
 
Враховано    
128. Розділ V
 
   Розділ V
 
129. КОНТРОЛЬ І НАГЛЯД ЗА ДІЯЛЬНІСТЮ
 
   КОНТРОЛЬ І НАГЛЯД ЗА ДІЯЛЬНІСТЮ
 
130. ОРГАНІВ ВНУТРІШНІХ СПРАВ
 
   ОРГАНІВ ВНУТРІШНІХ СПРАВ
 
131. Стаття 22. Контроль за діяльністю органів внутрішніх справ та їх підзвітність
 
-102- Паламарчук М.П.
Статтю 22 проекту викласти в такій редакції:
«1. Контроль за діяльністю органів внутрішніх справ та їх підзвітність здійснюються в порядку, визначеному Конституцією України, Законом України «Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави» та іншими законами України.
Як елемент демократичного цивільного контролю за органами внутрішніх справ, що мають надані Конституцією та законами України права на здійснення примусових заходів та обмеження прав людини, у складі Міністерства внутрішніх справ створюється Інспекція з нагляду за діяльністю органів внутрішніх справ (далі – Інспекція).
Інспекція з нагляду за діяльністю органів внутрішніх справ – це цивільний орган, що комплектується державними службовцями та здійснює контроль за діяльністю правоохоронних органів та військових (воєнізованих) формувань у системі органів внутрішніх справ. До складу Інспекції не можуть входити військовослужбовці або особи, що проходять іншу спеціальну службу та мають відповідні спеціальні звання.
Інспекція підпорядковується особисто Міністрові внутрішніх справ.
Інспекція здійснює свою діяльність гласно та відкрито. Контроль за діяльністю органів внутрішніх справ з боку Інспекції здійснюється у формі інспекторських перевірок. Порядок та форми здійснення таких перевірок, організаційна структура Інспекції, інші аспекти її діяльності визначаються Положенням про Інспекцію, яке затверджується Міністром внутрішніх справ. Інспекції та її окремим працівникам заборонено у своїй діяльності використовувати заходи оперативно-розшукової діяльності.
Для здійснення інспекційних перевірок Інспекцією, її керівництво може залучати сторонніх експертів та представників громадських організацій на добровільних засадах.
Інспекція може здійснювати свою діяльність планово та позапланово. Позапланові перевірки можуть здійснюватись у разі отримання відповідного звернення від громадян, установ чи організацій.
Результати перевірки доповідаються Міністрові внутрішніх справ. За результатами інспекційних перевірок, Міністр внутрішніх справ може проводити службові наради із керівниками органів внутрішніх справ щодо виявлених недоліків. У разі потреби, Міністр внутрішніх справ може доповідати результати перевірок на засіданні Кабінету Міністрів України з метою оцінки діяльності керівників органів внутрішніх справ.
9. Усі результати інспекційних перевірок Інспекції не пізніше, ніж протягом тижня після закінчення такої перевірки – публікуються на офіційному веб-сайті МВС у відповідному розділі».
 
Відхилено (Автор поправки не наполягає).  Стаття 23. Контроль за діяльністю органів внутрішніх справ та їх звітність
 
132. Контроль за діяльністю органів внутрішніх справ та їх підзвітність здійснюються в порядку, визначеному Конституцією України, Законом України «Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави» та іншими законами України.
 
-103- Ленський О.О.
У розділі V у статті 22 слова «та іншими законами України» виключити.
Обгрунтування: Пропозиція вноситься у зв’язку з тим, що незрозумілою є пропозиція проекту щодо здійснення контролю за діяльністю органів внутрішніх справ та їх підзвітності у порядку, "визначеному Конституцією України, Законом України "Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави" та іншими законами України" (стаття 22). Адже зі змісту проекту неясно, про які саме "інші закони України" у даному випадку йдеться. Крім того, попри те, що не всі органи внутрішніх справ є правоохоронними органами у розумінні ст. 1 Закону України "Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави", будь-яких змін до зазначеного Закону у проекті не пропонується.
 
Відхилено е відповідає законодавчим актам України, зокрема Закону України «Про Кабінет Міністрів України», «Про Рахункову палату».  1. Контроль за діяльністю органів внутрішніх справ та їх звітність здійснюються в порядку, визначеному Конституцією України, Законом України «Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави» та іншими законами України.
 
    -104- Сотник О.С.
В абз. 1 ч. 1 ст. 22 проекту закону перед початком тексту абзацу додати цифру "1.".
 
Враховано    
133. Стаття 23. Нагляд за додержанням законності в діяльності органів внутрішніх справ
 
-105- Чумак В.В.
Статтю 23 проекту Закону виключити.
 
Відхилено е доцільно виключати, адже контроль та нагляд взаємопов’язані питання в державному управлінні.  Стаття 24. Нагляд за додержанням законності в діяльності органів внутрішніх справ
 
    -106- Левченко Ю.В.
Статтю 23 Законопроекту викласти у наступній редакції:
«Стаття 23. Нагляд за додержанням законності в діяльності органів внутрішніх справ
Нагляд за додержанням вимог законів підрозділами органів внутрішніх справ здійснюють органи прокуратури України.».
Обгрунтування: В проекті відсутній комплексний законодавчий підхід щодо суб'єктів та форм контролю за усією діяльністю органів внутрішніх справ. За таких обставин, вважаємо за доцільне закріпити в законопроекті, що органи прокуратури України здійснюють нагляд за додержанням вимог законів підрозділами органів внутрішніх справ.
 
Відхилено ступить в протиріччя з Законом України від 14 жовтня 2014 року «Про прокуратуру».   
134. Нагляд за додержанням вимог законів підрозділами органів внутрішніх справ, які провадять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство, виконують судові рішення в кримінальних провадженнях, а також застосовують інші заходи примусового характеру, пов’язані з обмеженням особистої свободи громадян, здійснюють органи прокуратури України.
 
-107- Сотник О.С.
В абз. 1 ч. 1 ст. 23 проекту закону перед початком тексту абзацу додати цифру "1.".
 
Враховано   1. Нагляд за додержанням вимог законів підрозділами органів внутрішніх справ, що провадять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство, виконують судові рішення в кримінальних провадженнях, а також застосовують інші заходи примусового характеру, пов’язані з обмеженням особистої свободи громадян, здійснюють органи прокуратури України.
 
135. Розділ VІ
 
   Розділ VІ
 
136. ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ
 
   ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ
 
137. 1. Цей Закон набирає чинності з 1 червня 2015 року.
 
-108- Добродомов Д.Є.
Пропонується у ч. 1 Розділу VІ слово «червня» замінити на «вересня».
Обгрунтування: Цілком очевидним є неможливість набрання чинності законом 1 червня 2015 р., тому необхідно відтермінувати принаймні до 1 вересня 15 р.
 
Відхилено е узгоджується з частиною 3 статті 27 Бюджетного кодексу України  1. Цей Закон набирає чинності з дня набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
 
    -109- Чумак В.В.
В п. 1 розділу VІ Прикінцеві та Перехідні положення проекту закону слово "червня" замінити на слово "липня".
 
Відхилено    
    -110- Костенко П.П.
Сотник О.С.
В п. 1 розділу VІ "Прикінцеві та перехідні положення" проекту закону слова "з 1 червня 2015 року" замінити словами "з дня набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію"";.
 
Враховано    
138. 2. Визнати таким, що втратив чинність, Закон України «Про загальну структуру і чисельність Міністерства внутрішніх справ України» (Відомості Верховної Ради України, 2002 р., № 16, ст. 115, № 43, ст. 313; 2004 р., № 10, ст. 95, № 36, ст. 431; 2014 р., № 15, ст. 326, № 20-21, ст. 745; 2015 р., № 6, ст. 40).
 
-111- Сотник О.С.
Чумак В.В.
Пункт 2 розділу VІ "Прикінцеві та перехідні положення" виключити, у зв’язку з цим п. 3 вважати пунктом другим.
 
Відхилено   2. Визнати таким, що втратив чинність, Закон України «Про загальну структуру і чисельність Міністерства внутрішніх справ України» (Відомості Верховної Ради України, 2002 р., № 16, ст. 115, № 43, ст. 313; 2004 р., № 10, ст. 95, № 36, ст. 431; 2014 р., № 15, ст. 326, № 20-21, ст. 745; 2015 р., № 6, ст. 40).
3. Державні службовці та працівники навчальних закладів, медичних та наукових установ Міністерства внутрішніх справ України або Національної поліції з числа колишніх працівників міліції, які станом на день опублікування Закону України «Про Національну поліцію» проходили службу в органах внутрішніх справ та мали календарну вислугу не менше п’яти років і продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ України або Національній поліції (їх територіальних органах, закладах та установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України «Про державну службу», а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах – на будь-яких посадах, громадяни України з числа колишніх працівників органів внутрішніх справ та члени їхніх сімей отримують медичну допомогу в закладах охорони здоров’я, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України.
4. У вищих навчальних закладах, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України, в межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, дозволяється вводити посади, що заміщаються військовослужбовцями, поліцейськими чи особами начальницького складу служби цивільного захисту. Перелік зазначених посад, а також порядок їх заміщення затверджуються Міністерством внутрішніх справ України.
 
    -112- Геращенко А.Ю.
Доповнити розділ VІ «Прикінцеві та перехідні положення» пунктами 3 та 4 такого змісту:
«3. Державні службовці та працівники навчальних закладів, медичних та наукових установ Міністерства внутрішніх справ України або Національної поліції з числа колишніх працівників міліції, які станом на день опублікування Закону України «Про Національну поліцію» проходили службу в органах внутрішніх справ та мали календарну вислугу не менше п’яти років і продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ України або Національній поліції (їх територіальних органах, закладах та установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України «Про державну службу», а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах – на будь-яких посадах, громадяни України з числа колишніх працівників органів внутрішніх справ та члени їх сімей отримують медичну допомогу у закладах охорони здоров’я, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України.
4. У вищих навчальних закладах, які належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України, в межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, дозволяється вводити посади, що заміщаються військовослужбовцями, поліцейськими чи особами начальницького складу служби цивільного захисту. Перелік зазначених посад, а також порядок їх заміщення затверджується Міністерством внутрішніх справ України.»
У зв’язку з чим пункт 3 вважати пунктом 5.
 
Враховано    
139. 3. Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом:
 
   5. Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом:
 
140. привести власні нормативно-правові акти у відповідність до цього Закону;
 
   привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
 
141. забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади своїх нормативно-правових актів у відповідність до цього Закону.

-113- Костенко П.П.
Після пп. 2 п. 3 розділу VІ "Прикінцеві та перехідні положення" додати знак ";", доповнити п. 3 розділу VІ "Прикінцеві та перехідні положення" новим підпунктом третій в такій редакції:
"внести до Верховної Ради України пропозиції про внесення змін до законів України щодо приведення їх у відповідність до цього Закону".
 
Враховано редакційно   забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом;
подати до Верховної Ради України пропозиції щодо внесення змін до законів України, що випливають із цього Закону.