Про внесення змін до Закону України ''Про будівельні норми" щодо удосконалення нормування у будівництві (Друге читання)
№ п.п. | Редакція, прийнята в першому читанні | Пропозиції | Висновки | Остаточна редакція |
0. |
Проєкт |
Проєкт |
||
1. |
ЗАКОН УКРАЇНИ |
ЗАКОН УКРАЇНИ |
||
2. |
Про внесення змін до Закону України «Про будівельні норми» щодо удосконалення нормування у будівництві |
Про внесення змін до Закону України «Про будівельні норми» щодо удосконалення нормування у будівництві |
||
3. |
Верховна Рада України п о с т а н о в л я є: |
Верховна Рада України п о с т а н о в л я є: |
||
4. |
І. Внести до Закону України «Про будівельні норми» (Відомості Верховної Ради України, 2010 р., № 5, ст. 41; 2011 р., № 18, ст. 735, № 34, ст. 343; 2013 р., № 48, ст. 682; 2014 р., № 1, ст. 4) такі зміни: |
-1- Пузійчук А.В. З огляду на запропоновану редакцію частини першої статті 2, якою визначається сфера дії Закону, внести зміни в преамбулу Закону, виклавши її в такій редакції: «Цей Закон регулює відносини у сфері нормування у будівництві та визначає правові та організаційні засади розроблення, погодження, затвердження, реєстрації і застосування будівельних норм.». Обґрунтування: правка має техніко-юридичний характер з метою узгодження між собою норм Закону. | Враховано редакційно |
І. Внести до Закону України «Про будівельні норми» (Відомості Верховної Ради України, 2010 р., № 5, ст. 41; 2011 р., № 18, ст. 735, № 34, ст. 343; 2013 р., № 48, ст. 682; 2014 р., № 1, ст. 4) такі зміни: 1. Преамбулу викласти в такій редакції: «Цей Закон регулює відносини у сфері нормування у будівництві та визначає правові та організаційні засади розроблення, погодження, затвердження, реєстрації і застосування будівельних норм». |
5. |
1. У статті 1: |
-2- Королевська Н.Ю. Солод Ю.В. Абзаци другий і третій пункту 1 розділу І проекту замінити абзацом такого змісту: "абзаци третій - четвертий викласти в такій редакції:". | Відхилено |
2. У частині першій статті 1: |
6. |
абзаци другий – четвертий викласти в такій редакції: |
абзаци другий – четвертий і шостий викласти в такій редакції: |
||
7. |
«базова організація у будівництві – організація, що виконує у визначеному напрямі науково-технічної діяльності у будівництві функції щодо здійснення робіт із нормування у будівництві; |
-3- Пузійчук А.В. Абзац третій пункту першого розділу Івикласти в такій редакції: «базова організація у будівництві – організація, що у визначеному напрямі науково-технічної діяльності у будівництві виконує функції щодо здійснення робіт із нормування у будівництві;». Обґрунтування: техніко-юридичні правки, що дозволяють логічно сформулювати термін «базова організація у будівництві», а також привести визначення терміну у відповідність до встановлених статтею 4 Закону України «Про будівельні норми» принципів державної політики у сфері нормування у будівництві. | Враховано |
«базова організація у будівництві – організація, що у визначеному напрямі науково-технічної діяльності у будівництві виконує функції щодо здійснення робіт із нормування у будівництві; |
8. |
будівельні норми – нормативний акт технічного характеру, що встановлює обов’язкові вимоги до об’єкта нормування у будівництві; |
-4- Горенюк О.О. В абзаці четвертому частини першої розділу Іслово «обов’язкові» виключити. Обґрунтування: Слід зазначити, що кожне слово закону повинно нести смислове навантаження, а отже необхідно уникати застосування зайвих слів, які перевантажують текст закону. Отже, у дефініції терміну застосовується словосполучення «обов’язкові вимоги». Однак слово «вимога» вже включає в себе поняття обов’язковості, а тому слово «обов’язкові» не несе смислового навантаження. Крім того, у разі наявності обов’язкових вимог може вважатись, що будівельні норми можуть містити необов’язкові вимоги до об’єкта нормування у будівництві. | Відхилено |
будівельні норми – нормативний акт технічного характеру, що встановлює обов’язкові вимоги до об’єкта нормування у будівництві; |
9. |
нормування у будівництві – діяльність із розроблення, погодження, перевірки, затвердження, внесення змін, скасування або визнання такими, що втратили чинність, будівельних норм;»; |
-5- Пузійчук А.В. Абзац п’ятий пункту першого розділу Івикласти в такій редакції: «нормування у будівництві – діяльність із розроблення, погодження, затвердження та перегляду (внесення змін, скасування, визнання такими, що втратили чинність) будівельних норм;». Обґрунтування: техніко-юридичні правки, що дозволяють логічно сформулювати термін «нормування у будівництві». | Відхилено |
нормування у будівництві – діяльність із розроблення, погодження, перевірки, затвердження, внесення змін, скасування або визнання такими, що втратили чинність, будівельних норм»; «галузеві будівельні норми - нормативний акт, затверджений центральним органом виконавчої влади в межах своїх повноважень у разі відсутності державних будівельних норм або необхідності встановлення вимог до будівництва окремих видів споруд, що конкретизують вимоги державних будівельних норм»; |
-6- Пузійчук А.В. Пункт перший розділу Іпісля абзацу п’ятого доповнити абзацом такого змісту: «в абзаці шостому слово «міністерством» замінити словами «центральними органами виконавчої влади». Обґрунтування: правка має техніко-юридичний характер з метою узгодження із запропонованими законопроектом змінами до статті 5 Закону. | Враховано редакційно | |||
10. |
доповнити новими абзацами сьомим та восьмим такого змісту: |
після абзацу шостого доповнити двома новими абзацами такого змісту: |
||
11. |
«параметричний метод нормування у будівництві – спосіб формування вимог до об’єкта нормування у будівництві, який передбачає встановлення цілей та/або параметрів безпеки, функціональності та якості об’єкта нормування у будівництві (критерію, вимоги до експлуатаційної характеристики та/або її показників); |
-7- Пузійчук А.В. Абзац сьомий пункту першого розділу Івикласти в такій редакції: «параметричний метод нормування у будівництві – спосіб встановлення вимог до об’єкта нормування у будівництві, який передбачає визначення цілей та/або параметрів безпеки, функціональності та якості об’єкта нормування у будівництві (критеріїв, вимог до експлуатаційної характеристики та/або її показників);». Обґрунтування: техніко-юридичні правки, що дозволяють логічно сформулювати термін «параметричний метод нормування у будівництві». | Враховано |
«параметричний метод нормування у будівництві – спосіб встановлення вимог до об’єкта нормування у будівництві, який передбачає визначення цілей та/або параметрів безпеки, функціональності та якості об’єкта нормування у будівництві (критеріїв, вимог до експлуатаційної характеристики та/або її показників); |
12. |
розпорядчий метод нормування у будівництві – спосіб формування вимог до об’єкта нормування у будівництві, який передбачає поелементний опис об’єкта нормування у будівництві (встановлення рішення, конструкції, матеріалу, які не передбачають альтернатив);». |
-8- Пузійчук А.В. Абзац восьмий пункту першого розділу Івикласти в такій редакції: «розпорядчий метод нормування у будівництві – спосіб встановлення вимог до об’єкта нормування у будівництві, який передбачає поелементний опис об’єкта нормування у будівництві (рішення, конструкції, матеріалів, які не передбачають альтернатив);». Обґрунтування: техніко-юридичні правки, що дозволяють логічно сформулювати термін «розпорядчий метод нормування у будівництві». | Враховано редакційно |
розпорядчий метод нормування у будівництві – спосіб встановлення вимог до об’єкта нормування у будівництві, який передбачає поелементний опис об’єкта нормування у будівництві (рішення, конструкції, матеріалів, що не передбачають альтернатив)». |
-9- Бондар Г.В. У статті 1 додати абзац п’ятий такого змісту: "нормативи – кількісне значення будівельних норм". додати абзац восьмий такого змісту: "параметри – мінімально необхідні кількісні характеристики об'єкта нормування у будівництві, визначені у відповідних нормативах у складі документації; У зв’язку з цим абзац сьомий вважати абзацом одинадцятим. Обгрунтування: законопроектом пропонується ввести параметричний спосіб нормування при розробці проектної документації об’єктів будівництва. Однак, термінології, яка би описувала параметри та нормативи, на які спиратимуться при розрахунках проектанти, не надано. Пропозиція полягає у введенні двох термінів «нормативи» та «параметри» до проекту Закону. | Відхилено | |||
13. |
У зв’язку з цим абзац сьомий вважати абзацом дев’ятим; |
У зв’язку з цим абзац сьомий вважати абзацом дев’ятим; |
||
14. |
доповнити абзацом десятим такого змісту: |
доповнити абзацом десятим такого змісту: |
||
15. |
«цільовий метод нормування у будівництві – спосіб формування вимог до об’єкта нормування у будівництві, який передбачає встановлення цілі та конкретних критеріїв оцінки технічних характеристик об’єкта нормування у будівництві.». |
-10- Пузійчук А.В. Абзац одинадцятий пункту першого розділу Івикласти в такій редакції: «цільовий метод нормування у будівництві – спосіб встановлення вимог до об’єкта нормування у будівництві, який передбачає визначення цілей та конкретних критеріїв оцінки технічних характеристик об’єкта нормування у будівництві.». Обґрунтування: техніко-юридичні правки, що дозволяють логічно сформулювати термін «цільовий метод нормування у будівництві». | Враховано |
«цільовий метод нормування у будівництві – спосіб встановлення вимог до об’єкта нормування у будівництві, який передбачає визначення цілей та конкретних критеріїв оцінки технічних характеристик об’єкта нормування у будівництві». |
16. |
2. Частину першу статті 2 викласти в такій редакції: |
3. Частину першу статті 2 викласти в такій редакції: |
||
17. |
«1. Дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у сфері нормування у будівництві, а також застосування будівельних норм.». |
-11- Пузійчук А.В. В абзаці другому пункту другого розділу Іслова «а також» замінити словом «та». | Враховано |
«1. Дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у сфері нормування у будівництві та застосування будівельних норм». |
18. |
3. Пункт 1 частини першої статті 4 викласти в такій редакції: |
4. Пункт 1 частини першої статті 4 викласти в такій редакції: |
||
19. |
«1) створення безпечного середовища для здоров’я та життєдіяльності людини (в тому числі для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення);». |
-12- Горенюк О.О. В абзаці четвертому частини другої розділу Іслова та знаки « (в тому числі для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення)і» виключити. Обґрунтування: На мою думку, конкретизування поняття слова «люди» словами особи з інвалідністю та інші маломобільні групи населення» є не зовсім коректним по відношенню саме до цих категорій громадян, оскільки всі категорії громадян - є люди. | Відхилено |
«1) створення безпечного середовища для здоров’я та життєдіяльності людини (у тому числі для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення)». |
20. |
4. У статті 5: |
5. У статті 5: |
||
21. |
у назві статті слово «Суб’єкти» замінити словами «Суб’єкти та об’єкти»; |
1) у назві слово «Суб’єкти» замінити словами «Суб’єкти та об’єкти»; |
||
22. |
у частині першій: |
2) у частині першій: |
||
23. |
у пункті 2 слово «міністерства» замінити словами «інші центральні органи виконавчої влади»; |
у пункті 2 слово «міністерства» замінити словами «інші центральні органи виконавчої влади»; |
||
24. |
доповнити абзацом такого змісту: |
доповнити абзацом такого змісту: |
||
25. |
«Перелік суб’єктів нормування у будівництві встановлюється Кабінетом Міністрів України.»; |
«Перелік суб’єктів нормування у будівництві встановлюється Кабінетом Міністрів України»; |
||
26. |
доповнити частиною другою такого змісту: |
3) доповнити частиною другою такого змісту: |
||
27. |
«2. Об’єктами нормування у будівництві є: |
«2. Об’єктами нормування у будівництві є: |
||
28. |
планування та забудова території; |
1) планування та забудова території; |
||
29. |
об’єкт будівництва, містобудування та архітектури та його складові частини; |
2) об’єкт будівництва, містобудування та архітектури і його складові частини; |
||
30. |
склад та зміст документації об’єктів будівництва, містобудування та архітектури.». |
3) склад і зміст документації об’єктів будівництва, містобудування та архітектури». |
||
31. |
5. У частині першій статті 6: |
6. У частині першій статті 6: |
||
32. |
пункт 2 викласти в такій редакції: |
1) пункт 2 викласти в такій редакції: |
||
33. |
«2) затвердження, внесення змін, визнання такими, що втратили чинність, скасування державних будівельних норм та координація їх розроблення та перевірки;»; |
-13- Пузійчук А.В. Абзац третій пункту п’ятого розділу Івикласти в такій редакції: «2) розроблення, погодження, затвердження, перегляд (внесення змін, скасування, визнання такими, що втратили чинність) державних будівельних норм;». Обґрунтування: правка має техніко-юридичний характер з метою узгодження із запропонованими законопроектом змінами до статті 1 Закону. | Відхилено |
«2) затвердження, внесення змін, визнання такими, що втратили чинність, скасування державних будівельних норм та координація їх розроблення та перевірки»; |
34. |
у пункті 3 слово «державних» виключити; |
2) у пункті 3 слово «державних» виключити; |
||
35. |
пункт 6 виключити; |
-14- Королевська Н.Ю. Солод Ю.В. Абзац п'ятий пункту 5 (виключення пункту 6 статті 6 Закону України "Про будівельні норми") розділу І проекту виключити. | Відхилено |
3) пункт 6 виключити; |
36. |
пункт 10 викласти в такій редакції: |
4) пункт 10 викласти в такій редакції: |
||
37. |
«10) забезпечення роботи з офіційного оприлюднення державних будівельних норм шляхом розміщення на своєму офіційному вебсайті і надання безоплатного доступу до них». |
-15- Дунда О.А. В абзаці сьомому пункту шостого розділу Іслова : «роботи з» вилучити. | Враховано |
«10) забезпечення офіційного оприлюднення державних будівельних норм шляхом розміщення на своєму офіційному веб-сайті і надання безоплатного доступу до них». |
38. |
6. У статті 7: |
7. У статті 7: |
||
39. |
у назві статті слово «міністерств» замінити словами «центральних органів виконавчої влади»; |
1) у назві слово «міністерств» замінити словами «центральних органів виконавчої влади»; |
||
40. |
у частині першій: |
2) у частині першій: |
||
41. |
в абзаці першому слово «міністерств» замінити словами «центральних органів виконавчої влади»; |
в абзаці першому слово «міністерств» замінити словами «центральних органів виконавчої влади»; |
||
42. |
пункт 1 викласти в такій редакції: |
пункти 1 і 6 викласти в такій редакції: |
||
43. |
«1) затвердження, внесення змін, визнання такими, що втратили чинність, скасування галузевих будівельних норм та координація їх розроблення та перевірки, а також погодження технічних завдань на їх розроблення;»; |
-16- Пузійчук А.В. Абзац шостий пункту шостого розділу Івикласти в такій редакції: «1) розроблення, затвердження, перегляд (внесення змін, скасування, визнання такими, що втратили чинність) галузевих будівельних норм, а також погодження технічних завдань на їх розроблення;». Обґрунтування: правка має техніко-юридичний характер з метою узгодження із запропонованими законопроектом змінами до статті 1 Закону. | Відхилено |
«1) затвердження, внесення змін, визнання такими, що втратили чинність, скасування галузевих будівельних норм і координація їх розроблення та перевірки, а також погодження технічних завдань на їх розроблення»; |
44. |
пункт 6 викласти в такій редакції: |
|||
45. |
«6) забезпечення офіційного оприлюднення галузевих будівельних норм, у тому числі шляхом розміщення на офіційному вебсайті відповідного суб’єкта нормування у будівництві і надання безоплатного доступу до них.». |
«6) забезпечення офіційного оприлюднення галузевих будівельних норм, у тому числі шляхом розміщення на офіційному веб-сайті відповідного суб’єкта нормування у будівництві і надання безоплатного доступу до них». |
||
46. |
7. Доповнити статтею 7-1 такого змісту: |
8. Доповнити статтею 7-1 такого змісту: |
||
47. |
«Стаття 7-1. Методи нормування у будівництві |
«Стаття 7-1. Методи нормування у будівництві |
||
48. |
1. До методів нормування у будівництві належать параметричний, розпорядчий та цільовий методи. |
1. До методів нормування у будівництві належать параметричний, розпорядчий та цільовий методи. |
||
49. |
2. Вибір методу нормування у будівництві здійснюється, виходячи з особливостей об’єкта нормування у будівництві. |
2. Вибір методу нормування у будівництві здійснюється, виходячи з особливостей об’єкта нормування у будівництві. |
||
50. |
Перевага надається параметричному методу нормування у будівництві.». |
-17- Ісаєнко Д.В. В абзаці другому частини другої статті 7-1 Закону України «Про будівельні норми» (пункт 7 розділу І законопроекту) слова «параметричному методу» пропоную замінити словами «параметричному та цільовому методам». | Враховано |
Перевага надається параметричному та цільовому методам нормування у будівництві». |
-18- Пузійчук А.В. У пункті сьомому розділуІ, яким пропонується доповнити Закон новою статтею 7-1, виключити абзац другий частини другої. Обґрунтування: запропоноване положення, яким передбачено, що перевага надається параметричному методу нормування у будівництві, не містить чіткої юридичної визначеності, з огляду на що його пропонується виключити. Умови та правила застосування методів нормування у будівництві можуть бути визначені на рівні підзаконного акту. | Відхилено | |||
-19- Горенюк О.О. Абзац п’ятий частини сьомої виключити. Обґрунтування: втілення цієї норми може створити підстави для суб’єктивного підходу та зловживання контролюючими органами у відповідній сфері. Також надання переваги параметричному методу нормування фактично може призвести до застосування в більшості випадків саме цього методу, що не завжди є виправданим. Крім того, норма цього абзацу носить рекомендаційний характер, а отже не є чіткою та однозначною, тому не відповідає вимозі юридичної визначеності та чіткості правової норми. | Відхилено | |||
51. |
8. У статті 8: |
9. У статті 8: |
||
52. |
у частині третій слово «Міністерства» замінити словами « Суб’єкти нормування у будівництві»; |
1) у частині третій слово «Міністерства» замінити словами «Суб’єкти нормування у будівництві»; |
||
53. |
частину шосту викласти в такій редакції: |
2) частину шосту викласти в такій редакції: |
||
54. |
«6. Тексти державних будівельних норм, включені до центрального фонду будівельних норм, та галузевих будівельних норм, включених до фондів галузевих будівельних норм, оприлюднюються на офіційних вебсайтах відповідних суб’єктів нормування у будівництві. Доступ до таких текстів є безоплатним.». |
«6. Тексти державних будівельних норм, включені до центрального фонду будівельних норм, та галузевих будівельних норм, включених до фондів галузевих будівельних норм, оприлюднюються на офіційних веб-сайтах відповідних суб’єктів нормування у будівництві. Доступ до таких текстів є безоплатним». |
||
55. |
9. У статті 10: |
-20- Королевська Н.Ю. Солод Ю.В. Пункт 9 розділу І проекту після абзацу першого доповнити абзацами такого змісту: "доповнити статтю частиною 2-1 такого змісту: "2-1. Під час розроблення, затвердження, внесення змін до державних та галузевих будівельних норм в обов'язковому порядку враховується необхідність планування і забудови населених пунктів, формування мікрорайонів, проектування, будівництва і реконструкції об’єктів фізичного оточення із пристосуванням для потреб осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.". | Відхилено |
10. У статті 10: |
56. |
частину третю викласти в такій редакції: |
-21- Королевська Н.Ю. Солод Ю.В. Абзаци другий пункту 9 (зміни до частини третьої статті 10 Закону України "Про будівельні норми") розділу І проекту виключити. | Відхилено |
1) частину третю викласти в такій редакції: |
57. |
«3. Виконавцями робіт з нормування у будівництві є базові організації у будівництві. Положення про базову організацію у будівництві затверджує Кабінет Міністрів України. Перелік базових організацій встановлює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури, відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України положення.»; |
-22- Королевська Н.Ю. Солод Ю.В. Абзаци третій пункту 9 (зміни до частини третьої статті 10 Закону України "Про будівельні норми") розділу І проекту виключити. | Відхилено |
«3. Виконавцями робіт з нормування у будівництві є базові організації у будівництві. Положення про базову організацію у будівництві затверджує Кабінет Міністрів України. Перелік базових організацій у будівництві встановлює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах будівництва, містобудування та архітектури»; |
-23- Дунда О.А. В абзаці третьому пункту розділу І проекту слова: «,відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України» виключити. | Враховано | |||
58. |
у частині п’ятій після слів «погодження, затвердження,» доповнити словами «реєстрації,»; |
2) перше речення частини п’ятої після слів «погодження, затвердження» доповнити словом «реєстрації»; |
||
59. |
у частині восьмій слова «опублікування в офіційному друкованому виданні» замінити словами «реєстрації та оприлюднення на офіційному вебсайті»; |
3) у частині восьмій слова «опублікування в офіційному друкованому виданні» замінити словами «реєстрації та оприлюднення на офіційному веб-сайті»; |
||
60. |
частину дев’яту викласти в такій редакції: |
4) частину дев’яту викласти в такій редакції: |
||
61. |
«9. Суб’єкти нормування у будівництві, що затвердили державні та галузеві будівельні норми чи зміни до них, зобов’язані розмістити тексти та актуалізовані тексти норм із внесеними змінами на своїх офіційних веб-сайтах та забезпечити безоплатний доступ до них.»; |
«9. Суб’єкти нормування у будівництві, що затвердили державні та галузеві будівельні норми чи зміни до них, зобов’язані розмістити тексти та актуалізовані тексти норм із внесеними змінами на своїх офіційних веб-сайтах і забезпечити безоплатний доступ до них»; |
||
62. |
доповнити частиною десятою такого змісту: |
-24- Пузійчук А.В. Абзаци восьмий пункту дев’ятого розділу І виключити. | Відхилено |
5) доповнити частиною десятою такого змісту: |
63. |
«10. Будівельні норми не повинні містити правових норм.». |
-25- Пузійчук А.В. Абзаци дев’ятий пункту дев’ятого розділу І виключити. Обґрунтування: запропонованим положенням пропонується визначити, що будівельні норми не повинні містити правових норм. При цьому законопроектом вносяться зміни до статті 1 Закону України «Про будівельні норми», де встановлюється, що «будівельні норми – нормативний акт технічного характеру, що встановлює обов’язкові вимоги до об’єкта нормування у будівництві». Нормативний акт – це прийнятий уповноваженим державним чи іншим органом у межах його компетенції офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, носить загальний чи локальний характер та застосовується неодноразово. Відтак будівельні норми є нормативними актами, що являє собою обов’язкові до виконання відповідними суб’єктами норми технічного характеру до виконання. З огляду на викладене таке положення є суперечливим та підлягає виключенню. | Відхилено |
«10. Будівельні норми не містять правових норм». |
-26- Дунда О.А. Абзаци дев’ятий пункту дев’ятого розділу І викласти в такій редакції: «10. Будівельні норми не містять правових норм». | Враховано | |||
64. |
10. Частину першу статті 11 викласти в такій редакції: |
-27- Королевська Н.Ю. Солод Ю.В. Пункт 10 розділу І проекту виключити. | Відхилено |
11. Частину першу статті 11 викласти в такій редакції: |
65. |
«1. Застосування будівельних норм або їх окремих положень є обов’язковим для всіх суб’єктів містобудування. Будівельні норми, правила іноземних держав застосовуються в Україні відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.». |
«1. Застосування будівельних норм або їх окремих положень є обов’язковим для всіх суб’єктів містобудування. Будівельні норми, правила іноземних держав застосовуються в Україні відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України». |
||
66. |
11. У статті 12: |
12. У статті 12: |
||
67. |
у частині першій слова «в офіційних друкованих виданнях та» виключити; |
-28- Дунда О.А. Абзац другий пункту одинадцятого розділу І доповнити словами: «а слово «веб-сайті» замінити словом «вебсайті»«. | Враховано редакційно |
1) у частині першій слова «в офіційних друкованих виданнях та» виключити; |
68. |
частину другу доповнити реченням такого змісту: « Право власності на будівельні норми належить державі.». |
-29- Пузійчук А.В. Абзац третій пункту одинадцятого розділу І виключити. Обґрунтування: Відповідно до статті 10 Закону України «Про авторське право і суміжні права» не є об’єктом авторського права видані органами державної влади у межах їх повноважень офіційні документи політичного, законодавчого, адміністративного характеру (закони, укази, постанови, судові рішення, державні стандарти тощо). Крім того, Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 11 листопада 2008 року № 25-рп/2008 дійшов висновку, що відповідно до Конституції України правовий режим власності, порядок і умови набуття та припинення права власності, а також права володіння, користування та розпорядження майном визначаються законом. За змістом статті 316 Цивільного кодексу України правом власності є право на річ (майно), яке здійснюється відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Зміст права власності включає в себе права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. Відтак нормативний акт не може бути визнаний повноцінним об’єктом права власності, оскільки щодо нього неможлива реалізація усіх повноважень власника. З огляду на викладене, на затверджені державні будівельні норми не можуть поширюватися будь-які майнові чи інтелектуальні права. | Відхилено |
2) частину другу доповнити реченням такого змісту: «Право власності на будівельні норми належить державі». |
69. |
ІІ. Прикінцеві положення |
ІІ. Прикінцеві положення |
||
70. |
1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. |
1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. |
||
71. |
2. Кабінету Міністрів України у двомісячний строк з дня набрання чинності цим Законом: |
2. Кабінету Міністрів України у двомісячний строк з дня набрання чинності цим Законом: |
||
72. |
привести власні нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; |
привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; |
||
73. |
забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади своїх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом. |
забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом. |