Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини (Друге читання)
№ п.п. | Редакція, прийнята в першому читанні | Пропозиції | Висновки | Остаточна редакція |
0. | Проект | Проект | ||
1. | ЗАКОН УКРАЇНИ | ЗАКОН УКРАЇНИ | ||
2. | "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" | "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" | ||
3. | Цей Закон регулює правовідносини, що виникають у зв'язку: з обов"язком держави виконати рішення Європейського суду з прав людини у справах проти України; з необхідністю усунення причин порушення Україною Конвенції про захист прав людини та основних свобод і протоколів до неї; з впровадженням в українське судочинство та адміністративну практику європейських стандартів прав людини; зі створенням передумов для зменшення числа заяв до Європейського суду з прав людини проти України. | -1- Онопенко В.В. У преамбулі, у ст.1 проекту в назві Конвенції слова "основних свобод" замінити словами "основоположних свобод". | Враховано | Цей Закон регулює відносини, що виникають у зв'язку: з обов"язком держави виконати рішення Європейського суду з прав людини у справах проти України; з необхідністю усунення причин порушення Україною Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод і протоколів до неї; з впровадженням в українське судочинство та адміністративну практику європейських стандартів прав людини; зі створенням передумов для зменшення числа заяв до Європейського суду з прав людини проти України. |
4. | Глава 1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ | Глава 1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ | ||
5. | Стаття 1. Визначення термінів | Стаття 1. Визначення термінів | ||
6. | 1.1 Для цілей цього Закону терміни вживаються в такому значенні: | 1. У цьому Законі терміни вживаються в такому значенні: | ||
7. | Конвенція - Конвенція про захист прав людини та основних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; | Конвенція - Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; | ||
8. | Суд - Європейський суд з прав людини; | Суд - Європейський суд з прав людини; | ||
9. | Комісія - Європейська комісія з прав людини; | Комісія - Європейська комісія з прав людини; | ||
10. | практика Суду - практика Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини; | практика Суду - практика Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини; | ||
11. | Рішення - а) остаточне рішення Європейського суду з прав людини у справі проти України, яким визнано порушення Конвенції про захист прав людини та основних свобод; б) рішення Європейського суду з прав людини щодо справедливої сатисфакції у справі проти України; в) рішення Європейського суду з прав людини щодо дружнього врегулювання у справі проти України; | -2- Онопенко В.В. В абз.6 ч.1 ст.1 у пункті "б" слово "рішення" замінити словами "остаточне рішення". | Враховано | Рішення - а) остаточне рішення Європейського суду з прав людини у справі проти України, яким визнано порушення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод; б) остаточне рішення Європейського суду з прав людини щодо справедливої сатисфакції у справі проти України; в) рішення Європейського суду з прав людини щодо дружнього врегулювання у справі проти України; |
12. | Стягувач - а) заявник до Європейського суду з прав людини у справі проти України, на користь якого постановлено рішенням Європейського суду з прав людини або з яким досягнуто дружнього врегулювання, чи його представник, чи його правонаступник; б) особа (група осіб), на користь якої рішенням Європейського суду з прав людини визначено обов'язок України в міждержавній справі; | Стягувач - а) заявник до Європейського суду з прав людини у справі проти України, на користь якого постановлено рішенням Європейського суду з прав людини або з яким досягнуто дружнього врегулювання, чи його представник, чи його правонаступник; б) особа (група осіб), на користь якої рішенням Європейського суду з прав людини визначено обов'язок України в міждержавній справі; | ||
13. | відшкодування - а) сума справедливої сатисфакції, визначена рішенням Європейського суду з прав людини відповідно до статті 41 ; б) визначена у рішенні Європейського суду з прав людини стосовно дружнього врегулювання сума грошової виплати на користь Стягувача; | -3- Онопенко В.В. В абзаці 8 ч.1 після слів "статті 41" доповнити словами "Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод". В абзаці 9 пункт "а" викласти в такій редакції: "а) виплата Стягувачеві відшкодування та вжиття додаткових заходів індивідуального характеру". Пункт "в" вважати пунктом "б". Абзац 10 викласти в такій рдакції: "Орган представництва - орган, відповідальний за забезпечення представництва України в Європейському суді з прав людини та виконання його рішень". У зв'язку з цим абзац 11 вилучити. | Враховано | відшкодування - а) сума справедливої сатисфакції, визначена рішенням Європейського суду з прав людини відповідно до статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод; б) визначена у рішенні Європейського суду з прав людини стосовно дружнього врегулювання сума грошової виплати на користь Стягувача; |
14. | виконання Рішення - а) виплата Стягувачеві відшкодування; б) вжиття заходів індивідуального характеру; в) вжиття заходів загального характеру; | виконання Рішення - а) виплата Стягувачеві відшкодування та вжиття додаткових заходів індивідуального характеру; б) вжиття заходів загального характеру; | ||
15. | орган представництва - орган, відповідальний за забезпечення представництва України в Європейському суді з прав людини; | Орган представництва - орган, відповідальний за забезпечення представництва України в Європейському суді з прав людини та виконання його рішень; | ||
16. | орган виконання - орган, відповідальний за виконання рішення Європейського суду з прав людини. | |||
17. | оригінальний текст - офіційний текст, виконаний офіційною мовою Ради Європи: а) Конвенції про захист прав людини та основних свобод 1950 року та протоколів до неї; б) рішення та ухвали Європейського суду з прав людини; в) ухвали Європейської комісії з прав людини. | оригінальний текст - офіційний текст, виконаний офіційною мовою Ради Європи: а) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та протоколів до неї; б) рішення та ухвали Європейського суду з прав людини; в) ухвали Європейської комісії з прав людини. | ||
18. | Стаття 2. Виконання Рішення | Стаття 2. Виконання Рішення | ||
19. | 2.1 Рішення є обов'язковим для виконання на всій території України відповідно до статті 46 Конвенції. | 1. Рішення є обов'язковим для виконання Україною відповідно до статті 46 Конвенції. | ||
20. | 2.2 Порядок виконання Рішення визначається цим Законом, Законом України "Про виконавче провадження", іншими нормативно-правовими актами з урахуванням особливостей, що передбачені цим Законом. | 2. Порядок виконання Рішення визначається цим Законом, Законом України "Про виконавче провадження", іншими нормативно-правовими актами з урахуванням особливостей, що передбачені цим Законом. | ||
21. | Стаття 3. Фінансування витрат на виконання Рішення | Стаття 3. Фінансування витрат на виконання Рішення | ||
22. | 3.1 Виконання Рішення здійснюється за рахунок Державного бюджету України. | -4- Онопенко В.В. Ч.2 ст.3 вилучити, оскільки ці питання є предметом бюджетного законодавства. | Враховано | 1. Виконання Рішення здійснюється за рахунок Державного бюджету України. |
23. | 3.2 Кошти на фінансування витрат на виконання Рішення визначаються окремою бюджетною програмою в Законі України про Державний бюджет на відповідний рік. | |||
24. | Глава 2. ДОСТУП ДО РІШЕННЯ | Глава 2. ДОСТУП ДО РІШЕННЯ | ||
25. | Стаття 4. Стислий виклад Рішення | Стаття 4. Стислий виклад Рішення | ||
26. | 4.1 Протягом трьох днів від дня одержання повідомлення про набуття Рішенням статусу остаточного орган представництва готує та надсилає для опублікування в газетах "Урядовий кур'єр" та "Голос України" стислий виклад Рішення українською мовою (далі - "стислий виклад Рішення"), який має включати: | 1. Протягом трьох днів від дня одержання повідомлення про набуття Рішенням статусу остаточного орган представництва готує та надсилає для опублікування в газетах "Урядовий кур'єр" та "Голос України" стислий виклад Рішення українською мовою (далі - "стислий виклад Рішення"), який має включати: | ||
27. | а) офіційну назву рішення мовою оригіналу та в перекладі українською мовою; | а) офіційну назву рішення мовою оригіналу та в перекладі українською мовою; | ||
28. | б) номер заяви до Суду; | б) номер заяви до Суду; | ||
29. | в) дату постановлення Рішення; | в) дату постановлення Рішення; | ||
30. | г) стислий виклад фактів у справі; | г) стислий виклад фактів у справі; | ||
31. | д) стислий виклад питань права; | д) стислий виклад питань права; | ||
32. | е) переклад резолютивної частини рішення. | е) переклад резолютивної частини рішення. | ||
33. | 4.2 Зазначені у пункті 4.1 видання публікують стислий виклад Рішення протягом семи днів від дня його одержання. | 2. Зазначені у частині першій цієї статті видання публікують стислий виклад Рішення протягом семи днів від дня його одержання. | ||
34. | Стаття 5. Сповіщення про Рішення | Стаття 5. Сповіщення про Рішення | ||
35. | 5.1 Протягом трьох днів орган представництва надсилає стислий виклад Рішення Стягувачеві, Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини, всім державним органам, посадовим особам та іншим суб'єктам, прямо причетним до справи, за якою постановлено Рішення, разом з копією оригінального тексту. | 1. Протягом трьох днів Орган представництва надсилає стислий виклад Рішення Стягувачеві, Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини, всім державним органам, посадовим особам та іншим суб'єктам, прямо причетним до справи, за якою постановлено Рішення, разом з копією оригінального тексту. | ||
36. | Стаття 6. Переклад та оприлюднення Рішення | Стаття 6. Переклад та оприлюднення Рішення | ||
37. | 6.1 З метою виконання заходів загального характеру держава забезпечує переклад та опублікування повних текстів Рішень українською мовою спеціалізованим у питаннях практики Суду юридичним виданням, що має поширення у професійному середовищі правників. | 1. З метою виконання заходів загального характеру держава забезпечує переклад та опублікування повних текстів Рішень українською мовою спеціалізованим у питаннях практики Суду юридичним виданням, що має поширення у професійному середовищі правників. | ||
38. | 6.2 Автентичність перекладу повних текстів Рішень засвідчується органом представництва. | 2. Автентичність перекладу повних текстів Рішень засвідчується Органом представництва. | ||
39. | 6.3 Визначення видання, яке здійснюватиме переклад та опублікування повних текстів Рішень, а також замовлення необхідної кількості примірників видання з метою забезпечення судів, органів прокуратури, юстиції, внутрішніх справ, служби безпеки, установ виконання покарань, інших зацікавлених суб'єктів, провадиться на конкурсній основі органом представництва. | -5- Онопенко В.В. У ч.4 ст.6 слова "Державну судову адміністрацію України" замінити словами "державний орган, відповідальний за організаційно-матеріальне забезпечення судів" | Враховано | 3. Визначення видання, яке здійснюватиме переклад та опублікування повних текстів Рішень, а також замовлення необхідної кількості примірників видання з метою забезпечення судів, органів прокуратури, юстиції, внутрішніх справ, служби безпеки, установ виконання покарань, інших зацікавлених суб'єктів, провадиться на конкурсній основі Органом представництва. |
40. | 6.4.Забезпечення суддів перекладом повних текстів Рішень покладається на Державну судову адміністрацію України. | 4. Забезпечення суддів опублікованим перекладом повних текстів Рішень покладається на державний орган, відповідальний за організаційно-матеріальне забезпечення судів. | ||
41. | Глава 3. ВИКОНАННЯ РІШЕННЯ | Глава 3. ВИКОНАННЯ РІШЕННЯ | ||
42. | Стаття 7. Звернення Рішення до виконання в частині виплати відшкодування | Стаття 7. Звернення Рішення до виконання в частині виплати відшкодування | ||
43. | 7.1 Протягом трьох днів від дня отримання повідомлення Суду про набуття Рішенням статусу остаточного орган представництва: | 1. Протягом трьох днів від дня отримання повідомлення Суду про набуття Рішенням статусу остаточного Орган представництва: | ||
44. | а) надсилає Стягувачеві повідомлення з роз'ясненням його права подати до Державної виконавчої служби заяву про виплату відшкодування, в якій мають бути зазначені реквізити банківського рахунку для перерахування коштів; | а) надсилає Стягувачеві повідомлення з роз'ясненням його права подати до державної виконавчої служби заяву про виплату відшкодування, в якій мають бути зазначені реквізити банківського рахунку для перерахування коштів; | ||
45. | б) надсилає до Державної виконавчої служби оригінальний текст і переклад резолютивної частини Рішення. Автентичність перекладу засвідчується органом представництва. | б) надсилає до державної виконавчої служби оригінальний текст і переклад резолютивної частини Рішення. Автентичність перекладу засвідчується Органом представництва; | ||
46. | в) Державна виконавча служба упродовж трьох днів з дня надходження документів, зазначених у підпукті "б" пункту 7.1, відкриває виконавче провадження; | в) державна виконавча служба упродовж трьох днів з дня надходження документів, зазначених у пункті "б" цієї частини, відкриває виконавче провадження. | ||
47. | 7.2 Неподання Стягувачем заяви про виплату відшкодування не є перешкодою для виконання Рішення. | 2. Неподання Стягувачем заяви про виплату відшкодування не є перешкодою для виконання Рішення. | ||
48. | Стаття 8. Виплата відшкодування | Стаття 8. Виплата відшкодування | ||
49. | 8.1 Виплата Стягувачеві відшкодування має бути здійснена у тримісячний строк з моменту набуття Рішенням статусу остаточного. | 1. Виплата Стягувачеві відшкодування має бути здійснена у тримісячний строк з моменту набуття Рішенням статусу остаточного. | ||
50. | 8.2 У випадку порушення строку, зазначеного в пункті 8.1 цієї статті, на суму відшкодування нараховується пеня відповідно до Рішення. | 2. У разі порушення строку, зазначеного в частині першій цієї статті, на суму відшкодування нараховується пеня відповідно до Рішення. | ||
51. | 8.3 Протягом одного місяця від дня відкриття виконавчого провадження за Рішенням Державна виконавча служба надсилає до Державного казначейства України постанову про відкриття виконавчого провадження та документи, передбачені у підпункті "б" пункту 7.1 цього Закону. | 3. Протягом одного місяця від дня відкриття виконавчого провадження за Рішенням державна виконавча служба надсилає до Державного казначейства України постанову про відкриття виконавчого провадження та документи, передбачені у пункті "б" частини першої статті 7 цього Закону. | ||
52. | 8.4 Державне казначейство України протягом 10 днів від дня надходження зазначених у пункті 8.3 цієї статті документів здійснює списання на вказаний Стягувачем банківський рахунок, а в разі його відсутності - на депозитний рахунок Державної виконавчої служби коштів з відповідної бюджетної програми Державного бюджету України. Порядок збереження коштів на депозитному рахунку Державної виконавчої служби визначається Законом України "Про виконавче провадження". | 4. Державне казначейство України протягом 10 днів від дня надходження зазначених у частині третій цієї статті документів здійснює списання на вказаний Стягувачем банківський рахунок, а в разі його відсутності - на депозитний рахунок державної виконавчої служби коштів з відповідної бюджетної програми Державного бюджету України. Порядок збереження коштів на депозитному рахунку державної виконавчої служби визначається Законом України "Про виконавче провадження". | ||
53. | 8.5 Підтвердження списання, отримане від Державного казначейства, є для Державної виконавчої служби підставою для закінчення виконавчого провадження. | 5. Підтвердження списання, отримане від Державного казначейства, є для державної виконавчої служби підставою для закінчення виконавчого провадження. | ||
54. | 8.6 Державна виконавча служба протягом трьох днів надсилає органові виконання постанову про закінчення виконавчого провадження та підтвердження списання коштів. | -6- Онопенко В.В. У ч.6 ст.8 слова "органові виконання" замінити словами "Органу представництва". | Враховано | 6. Державна виконавча служба протягом трьох днів надсилає Органу представництва постанову про закінчення виконавчого провадження та підтвердження списання коштів. |
55. | Стаття 9. Окремі питання, пов'язані з виплатою відшкодування | Стаття 9. Окремі питання, пов'язані з виплатою відшкодування | ||
56. | 9.1 Якщо встановити місцеперебування (місцезнаходження) Стягувача - фізичної особи неможливо, а також у випадку смерті Стягувача - фізичної особи чи реорганізації або ліквідації Стягувача - юридичної особи сума відшкодування перераховується на депозитний рахунок Державної виконавчої служби. Аналогічна процедура застосовується у випадку, передбаченому пунктом 7.2 цього Закону. | 1. Якщо встановити місцеперебування (місцезнаходження) Стягувача - фізичної особи неможливо, а також у разі смерті Стягувача - фізичної особи чи реорганізації або ліквідації Стягувача - юридичної особи сума відшкодування перераховується на депозитний рахунок державної виконавчої служби. Аналогічна процедура застосовується у випадку, передбаченому частиною другою статті 7 цього Закону. | ||
57. | 9.2 Сума відшкодування, яка перебуває на депозитному рахунку Державної виконавчої служби, перераховується: | 2. Сума відшкодування, яка перебуває на депозитному рахунку державної виконавчої служби, перераховується: | ||
58. | а) на рахунок Стягувача після подання ним відповідної заяви; | а) на рахунок Стягувача після подання ним відповідної заяви; | ||
59. | б) на рахунки спадкоємців Стягувача - фізичної особи після подання ними належним чином оформлених документів, які надають їм право на отримання спадщини; | б) на рахунки спадкоємців Стягувача - фізичної особи після подання ними належним чином оформлених документів, які надають їм право на отримання спадщини; | ||
60. | в) на рахунок правонаступника реорганізованого Стягувача - юридичної особи після подання ним належним чином оформлених документів, які підтверджують його правонаступництво; | в) на рахунок правонаступника реорганізованого Стягувача - юридичної особи після подання ним належним чином оформлених документів, які підтверджують його правонаступництво; | ||
61. | г) на рахунки засновників (учасників, акціонерів) ліквідованого Стягувача - юридичної особи після подання ними рішень суду, які підтверджують їхній статус засновників (учасників, акціонерів) ліквідованого Стягувача - юридичної особи на момент ліквідації та визначають частку відшкодування, що належить до виплати кожному із засновників (учасників, акціонерів); | г) на рахунки засновників (учасників, акціонерів) ліквідованого Стягувача - юридичної особи після подання ними рішень суду, які підтверджують їхній статус засновників (учасників, акціонерів) ліквідованого Стягувача - юридичної особи на момент ліквідації та визначають частку відшкодування, що належить до виплати кожному із засновників (учасників, акціонерів); | ||
62. | 9.3 Інформацію про наявність на депозитному рахунку Державної виконавчої служби суми відшкодування Державна виконавча служба надсилає органові виконання для подальшого інформування ним Комітету міністрів Ради Європи. | -7- Онопенко В.В. У ч..3 ст.9 слова "органові виконання для подальшого інформування ним Комітету міністрів Ради Європи" замінити словами "Органу представництва". Ч.4 ст.9 вилучити, а ч.5 вважати частиною 4. | Враховано | 3. Інформацію про наявність на депозитному рахунку державної виконавчої служби суми відшкодування державна виконавча служба надсилає Органу представництва. |
63. | 9.4 Кошти, виплачені як відшкодування, вважаються збитками Державного бюджету України. | |||
64. | 9.5 Позивачем у справах про відшкодування збитків, завданих Державному бюджету України внаслідок виплати відшкодування, виступає орган представництва, який зобов'язаний протягом трьох місяців з моменту, визначеному у пункті 8.4 цього Закону, звернутися до суду з відповідним позовом. | 4. Позивачем у справах про відшкодування збитків, завданих Державному бюджету України внаслідок виплати відшкодування, виступає Орган представництва, який зобов'язаний протягом трьох місяців з моменту, визначеного в частині четвертій статті 8 цього Закону, звернутися до суду з відповідним позовом. | ||
65. | Стаття 10. Заходи індивідуального характеру | -8- Онопенко В.В. У ст.10 і наступних статтях перед словами "заходи індивідуального характеру" доповнити словом "додаткові". Ч.1 ст.10 викласти в такій редакції: "З метою забезпечити відновлення порушених прав Стягувача, крім виплати відшкодування, вживаються додаткові заходи індивідуального характеру | Враховано | Стаття 10. Додаткові заходи індивідуального характеру |
66. | 10.1 Заходи індивідуального характеру вживаються додатково до виплати відшкодування з метою забезпечити відновлення порушених прав Стягувача. | 1. З метою забезпечити відновлення порушених прав Стягувача, крім виплати відшкодування, вживаються додаткові заходи індивідуального характеру | ||
67. | 10.2 Заходами індивідуального характеру є: | 2. Додатковими заходами індивідуального характеру є: | ||
68. | а) відновлення настільки, наскільки це можливо, попереднього юридичного стану, який Стягувач мав до порушення Конвенції (rеstіtutіо іn іntеgrum); | а) відновлення настільки, наскільки це можливо, попереднього юридичного стану, який Стягувач мав до порушення Конвенції (rеstіtutіо іn іntеgrum); | ||
69. | б) заходи, крім відшкодування, передбачені в рішенні Суду про дружнє врегулювання. | б) заходи, передбачені в рішенні Суду про дружнє врегулювання. | ||
70. | 10.3 Відновлення попереднього юридичного стану Стягувача здійснюється, зокрема, шляхом: | 3. Відновлення попереднього юридичного стану Стягувача здійснюється, зокрема, шляхом: | ||
71. | а) повторного розгляду справи судом, включаючи відновлення провадження у справі; | а) повторного розгляду справи судом, включаючи відновлення провадження у справі; | ||
72. | б) повторного розгляду справи адміністративним органом. | б) повторного розгляду справи адміністративним органом. | ||
73. | Стаття 11. Дії органу представництва щодо вжиття заходів індивідуального характеру | Стаття 11. Дії Органу представництва щодо вжиття додаткових заходів індивідуального характеру | ||
74. | 11.1 Протягом трьох днів від дня одержання повідомлення про набуття Рішенням статусу остаточного орган представництва: | 1. Протягом трьох днів від дня одержання повідомлення про набуття Рішенням статусу остаточного Орган представництва: | ||
75. | а) надсилає Стягувачеві повідомлення з роз'ясненням його права порушити провадження про перегляд справи та/або про його право на відновлення провадження відповідно до чинного законодавства; | а) надсилає Стягувачеві повідомлення з роз'ясненням його права порушити провадження про перегляд справи та/або про його право на відновлення провадження відповідно до чинного законодавства; | ||
76. | б) повідомляє органи, які є відповідальними за виконання передбачених у рішенні Суду про дружнє врегулювання заходів індивідуального характеру, про зміст, порядок і строки виконання цих заходів. До повідомлення додається переклад рішення про дружнє врегулювання, автентичність якого засвідчується органом представництва. | б) повідомляє органи, які є відповідальними за виконання передбачених у рішенні Суду про дружнє врегулювання додаткових заходів індивідуального характеру, про зміст, порядок і строки виконання цих заходів. До повідомлення додається переклад рішення про дружнє врегулювання, автентичність якого засвідчується Органом представництва. | ||
77. | 11.2 Контроль за виконанням заходів індивідуального характеру, передбачених у рішенні Суду про дружнє врегулювання, покладається на орган представництва. | 2. Контроль за виконанням додаткових заходів індивідуального характеру, передбачених у рішенні Суду про дружнє врегулювання, покладається на Орган представництва. | ||
78. | 11.3 Орган представництва в рамках здійснення передбаченого пунктом 11.2 цього Закону контролю має право отримувати від органів, які є відповідальними за виконання заходів індивідуального характеру, передбачених у рішенні Суду про дружнє врегулювання, інформацію про хід і наслідки виконання таких заходів, а також вносити Прем'єр-міністрові України подання щодо забезпечення виконання заходів індивідуального характеру. | 3. Орган представництва в рамках здійснення передбаченого частиною другою цієї статті контролю має право отримувати від органів, які є відповідальними за виконання додаткових заходів індивідуального характеру, передбачених у рішенні Суду про дружнє врегулювання, інформацію про хід і наслідки виконання таких заходів, а також вносити Прем'єр-міністрові України подання щодо забезпечення виконання додаткових заходів індивідуального характеру. | ||
79. | 11.4 Про виконання заходів індивідуального характеру орган представництва повідомляє орган виконання. | -9- Онопенко В.В. Ч.4 ст.11 доцільно вилучити. | Враховано | |
80. | Стаття 12. Дії органів, які є відповідальними за виконання заходів індивідуального характеру | Стаття 12. Дії органів, які є відповідальними за виконання додаткових заходів індивідуального характеру | ||
81. | 12.1 Органи, відповідальні за виконання заходів індивідуального характеру, зобов'язані: | 1. Органи, відповідальні за виконання додаткових заходів індивідуального характеру, зобов'язані: | ||
82. | а) невідкладно та у визначений Рішенням та/або чинним законодавством строк виконати заходи індивідуального характеру; | а) невідкладно та у визначений Рішенням та/або чинним законодавством строк виконати додаткові заходи індивідуального характеру; | ||
83. | б) надавати інформацію на запити органу представництва про перебіг і наслідки виконання заходів індивідуального характеру; | б) надавати інформацію на запити Органу представництва про перебіг і наслідки виконання додаткових заходів індивідуального характеру; | ||
84. | в) дієво та без зволікань реагувати на подання органу представництва; | в) дієво та без зволікань реагувати на подання Органу представництва; | ||
85. | г) про виконання заходів індивідуального характеру повідомити про це орган представництва. | г) про виконання додаткових заходів індивідуального характеру повідомити про це Орган представництва. | ||
86. | Стаття 13. Заходи загального характеру | Стаття 13. Заходи загального характеру | ||
87. | 13.1 Заходи загального характеру вживаються з метою забезпечити додержання державою положень Конвенції, порушення яких встановлене Рішенням, забезпечити усунення недоліків системного характеру, які лежать в основі виявленого Судом порушення, а також усунути підстави для надходження до Суду заяв проти України, спричинених проблемою, що вже була предметом розгляду в Суді. | 1. Заходи загального характеру вживаються з метою забезпечити додержання державою положень Конвенції, порушення яких встановлене Рішенням, забезпечити усунення недоліків системного характеру, які лежать в основі виявленого Судом порушення, а також усунути підстави для надходження до Суду заяв проти України, спричинених проблемою, що вже була предметом розгляду в Суді. | ||
88. | 13.2 Заходами загального характеру є заходи, спрямовані на усунення зазначеної в Рішенні системної проблеми та її першопричини, зокрема: | 2. Заходами загального характеру є заходи, спрямовані на усунення зазначеної в Рішенні системної проблеми та її першопричини, зокрема: | ||
89. | а) внесення змін до чинного законодавства та практики його застосування; | а) внесення змін до чинного законодавства та практики його застосування; | ||
90. | б) внесення змін до адміністративної практики; | б) внесення змін до адміністративної практики; | ||
91. | в) забезпечення юридичної експертизи законопроектів; | в) забезпечення юридичної експертизи законопроектів; | ||
92. | г) забезпечення професійної підготовки з питань вивчення Конвенції та практики Суду, прокурорів, адвокатів, працівників правоохоронних органів, працівників імміграційних служб, інших категорій працівників, професійна діяльність яких пов'язана із правозастосуванням, а також з триманням людей в умовах позбавлення свободи; | г) забезпечення професійної підготовки з питань вивчення Конвенції та практики Суду прокурорів, адвокатів, працівників правоохоронних органів, працівників імміграційних служб, інших категорій працівників, професійна діяльність яких пов'язана із правозастосуванням, а також з триманням людей в умовах позбавлення свободи; | ||
93. | д) інші заходи, крім заходів індивідуального характеру, які визначаються - за умови нагляду з боку Комітету міністрів Ради Європи - державою-відповідачем відповідно до Рішення щодо вимог статті 46 Конвенції з метою забезпечити усунення недоліків системного характеру, припинити спричинені цими недоліками порушення Конвенції та забезпечити максимальне відшкодування наслідків цих порушень. | -10- Онопенко В.В. У пункті "д" ч.2 ст.13 слова "крім заходів індивідуального характеру" та "щодо вимог статті 46 Конвенції" вилучити. | Враховано | д) інші заходи, які визначаються - за умови нагляду з боку Комітету міністрів Ради Європи - державою-відповідачем відповідно до Рішення з метою забезпечити усунення недоліків системного характеру, припинити спричинені цими недоліками порушення Конвенції та забезпечити максимальне відшкодування наслідків цих порушень. |
94. | Стаття 14. Дії щодо органу представництва щодо вжиття заходів загального характеру | Стаття 14. Дії Органу представництва щодо вжиття заходів загального характеру | ||
95. | 14.1 Упродовж одного місяця з дня одержання повідомлення про набуття Рішенням статусу остаточного орган представництва готує та надсилає до Кабінету Міністрів України подання щодо вжиття заходів загального характеру (далі - "подання"). | 1. Упродовж одного місяця з дня одержання повідомлення про набуття Рішенням статусу остаточного Орган представництва готує та надсилає до Кабінету Міністрів України подання щодо вжиття заходів загального характеру (далі - "подання"). | ||
96. | 14.2 Подання включає пропозиції щодо вирішення зазначеної в Рішенні системної проблеми та усунення її першопричини, зокрема: | 2. Подання включає пропозиції щодо вирішення зазначеної в Рішенні системної проблеми та усунення її першопричини, зокрема: | ||
97. | а) аналіз обставин, що призвели до порушення Конвенції; | а) аналіз обставин, що призвели до порушення Конвенції; | ||
98. | б) пропозиції щодо внесення змін до чинного законодавства ; | б) пропозиції щодо внесення змін до чинного законодавства; | ||
99. | в) пропозиції щодо внесення змін до адміністративної практики; | в) пропозиції щодо внесення змін до адміністративної практики; | ||
100. | г) пропозиції для врахування під час підготовки законопроектів; | г) пропозиції для врахування під час підготовки законопроектів; | ||
101. | д) пропозиції щодо забезпечення професійної підготовки з питань вивчення Конвенції та практики Європейського суду з прав людини для суддів, прокурорів, адвокатів, працівників правоохоронних органів, імміграційних служб, інших категорій працівників, професійна діяльність яких пов'язана із правозастосуванням, а також з триманням людей в умовах позбавлення свободи; | д) пропозиції щодо забезпечення професійної підготовки з питань вивчення Конвенції та практики Європейського суду з прав людини для суддів, прокурорів, адвокатів, працівників правоохоронних органів, імміграційних служб, інших категорій працівників, професійна діяльність яких пов'язана із правозастосуванням, а також з триманням людей в умовах позбавлення свободи; | ||
102. | е) пропозиції щодо здійснення інших заходів загального характеру, спрямованих на усунення недоліків системного характеру, припинення спричиненого цими недоліками порушення Конвенції та забезпечення максимального відшкодування наслідків цих порушень; | е) пропозиції щодо здійснення інших заходів загального характеру, спрямованих на усунення недоліків системного характеру, припинення спричиненого цими недоліками порушення Конвенції та забезпечення максимального відшкодування наслідків цих порушень; | ||
103. | є) перелік центральних органів виконавчої влади, які є відповідальними за вжиття кожного з пропонованих у поданні заходів. | є) перелік центральних органів виконавчої влади, які є відповідальними за вжиття кожного з пропонованих у поданні заходів. | ||
104. | 14.3 Одночасно з поданням орган представництва готує аналітичний огляд для Верховного Суду України, який включає: | 3. Одночасно з поданням Орган представництва готує аналітичний огляд для Верховного Суду України, який включає: | ||
105. | а) аналіз обставин, що спричинили порушення Конвенції; | а) аналіз обставин, що спричинили порушення Конвенції; | ||
106. | б) пропозиції щодо приведення судової практики у відповідність з вимогами Конвенції. | б) пропозиції щодо приведення судової практики у відповідність з вимогами Конвенції. | ||
107. | 14.4 Одночасно з поданням орган представництва готує та надсилає до Апарату Верховної Ради України пропозиції для врахування під час підготовки законопроектів. | 4. Одночасно з поданням Орган представництва готує та надсилає до Апарату Верховної Ради України пропозиції для врахування під час підготовки законопроектів. | ||
108. | 14.5 Орган представництва повідомляє орган виконання про вжиття Україною заходів загального характеру. | -11- Онопенко В.В. Ч.5 ст.14 вилучити. | Враховано | |
109. | Стаття 15. Дії Кабінету Міністрів України щодо вжиття заходів загального характеру | Стаття 15. Дії Кабінету Міністрів України щодо вжиття заходів загального характеру | ||
110. | 15.1 Прем'єр-міністр України відповідно до подання, передбаченого у статті 14 цього Закону, визначає центральні органи виконавчої влади, які є відповідальними за виконання заходів загального характеру, та невідкладно дає їм відповідні доручення. | 1. Прем'єр-міністр України відповідно до подання, передбаченого у статті 14 цього Закону, визначає центральні органи виконавчої влади, які є відповідальними за виконання заходів загального характеру, та невідкладно дає їм відповідні доручення. | ||
111. | 15.2 Керівник центрального органу виконавчої влади, визначений у дорученні Прем'єр-міністра України, у встановлений в дорученні строк: | -12- Онопенко В.В. У ч.2 ст.15 слово "Керівник" вилучити. | Враховано | 2. Центральний орган виконавчої влади, визначений у дорученні Прем'єр-міністра України, у встановлений в дорученні строк: |
112. | а) забезпечує в межах своєї компетенції видання відомчих актів на виконання заходів загального характеру та особисто контролює їх виконання; | а) забезпечує в межах своєї компетенції видання відомчих актів на виконання заходів загального характеру та особисто контролює їх виконання; | ||
113. | б) вносить до Кабінету Міністрів України пропозиції щодо прийняття нових, скасування чинних або внесення змін до чинних нормативно-правових актів. | -13- Онопенко В.В. У пункті "б" ч.2 ст.15 змінити порядок згадування щодо нормативно-правових актів. | Враховано | б) вносить до Кабінету Міністрів України пропозиції щодо прийняття нових, скасування чинних нормативно-правових актів або внесення до них змін. |
114. | 15.3 Кабінет Міністрів України: | 3. Кабінет Міністрів України: | ||
115. | а) видає в межах своєї компетенції акти на виконання заходів загального характеру; | а) видає в межах своєї компетенції акти на виконання заходів загального характеру; | ||
116. | б) вносить у порядку законодавчої ініціативи до Верховної Ради України законопроекти щодо прийняття нових, скасування чинних законів або внесення до них змін. | б) вносить у порядку законодавчої ініціативи до Верховної Ради України законопроекти щодо прийняття нових, скасування чинних законів або внесення до них змін. | ||
117. | 15.4 Відповідні акти мають бути видані та відповідний законопроект має бути внесений Кабінетом Міністрів України на розгляд Верховної Ради України протягом трьох місяців від дня видання доручення Прем'єр-міністра України, передбаченого пунктом 15.1 цього Закону. | 4. Відповідні акти мають бути видані та відповідний законопроект має бути внесений Кабінетом Міністрів України на розгляд Верховної Ради України протягом трьох місяців від дня видання доручення Прем'єр-міністра України, передбаченого частиною першою цієї статті. | ||
118. | Стаття 16. Відповідальність за невиконання чи неналежне виконання рішення | Стаття 16. Відповідальність за невиконання чи неналежне виконання рішення | ||
119. | 16.1 У разі невиконання або неналежного виконання Рішення винні службові особи, до повноважень яких належить це виконання, несуть адміністративну, цивільну або кримінальну відповідальність, передбачену законами України. | 1. У разі невиконання або неналежного виконання Рішення винні службові особи, до повноважень яких належить це виконання, несуть адміністративну, цивільну або кримінальну відповідальність, передбачену законами України. | ||
120. | Глава 4. ЗАСТОСУВАННЯ В УКРАЇНІ КОНВЕНЦІЇ ТА ПРАКТИКИ СУДУ | Глава 4. ЗАСТОСУВАННЯ В УКРАЇНІ КОНВЕНЦІЇ ТА ПРАКТИКИ СУДУ | ||
121. | Стаття 17. Застосування судами | Стаття 17. Застосування судами Конвенції та практики Суду | ||
122. | 17.1 Суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права. | 1. Суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права. | ||
123. | Стаття 18. Порядок посилання | Стаття 18. Порядок посилання на Конвенцію та практику Суду | ||
124. | 18.1 Для цілей посилання на текст Конвенції суди використовують офіційний переклад Конвенції українською мовою (далі - переклад). | 1. Для цілей посилання на текст Конвенції суди використовують офіційний переклад Конвенції українською мовою (далі - переклад). | ||
125. | 18.2 Для цілей посилання на рішення та ухвали Суду та на ухвали Комісії суди використовують переклади текстів рішень Суду та ухвал Комісії (далі - переклад), надруковані у виданні, передбаченому в статті 6 цього Закону. | 2. Для цілей посилання на рішення та ухвали Суду та на ухвали Комісії суди використовують переклади текстів рішень Суду та ухвал Комісії (далі - переклад), надруковані у виданні, передбаченому в статті 6 цього Закону. | ||
126. | 18.3 У разі відсутності перекладу Рішення та ухвали Суду чи ухвали Комісії суд користується оригінальним текстом. | 3. У разі відсутності перекладу Рішення та ухвали Суду чи ухвали Комісії суд користується оригінальним текстом. | ||
127. | 18.4 У разі виявлення мовної неузгодженості між перекладом та оригінальним текстом суд користується оригінальним текстом. | -14- Онопенко В.В. У ч.ч.4 та .5 ст.18 слова "неузгодженості" замінити словами "розбіжності". | Враховано | 4. У разі виявлення мовної розбіжності між перекладом та оригінальним текстом суд користується оригінальним текстом. |
128. | 18.5 У разі виявлення мовної неузгодженості між оригінальними текстами та/або в разі потреби мовного тлумачення оригінального тексту використовується відповідна практика Суду. | 5. У разі виявлення мовної розбіжності між оригінальними текстами та/або в разі потреби мовного тлумачення оригінального тексту використовується відповідна практика Суду. | ||
129. | Стаття 19. Застосування у сфері законодавства та в адміністративній практиці | Стаття 19. Застосування у сфері законодавства та в адміністративній практиці | ||
130. | 19.1 Орган представництва здійснює юридичну експертизу всіх законопроектів, а також підзаконних нормативних актів, на які поширюється вимога державної реєстрації, на відповідність Конвенції, за результатами чого готує спеціальний висновок. | 1. Орган представництва здійснює юридичну експертизу всіх законопроектів, а також підзаконних нормативних актів, на які поширюється вимога державної реєстрації, на відповідність Конвенції, за результатами чого готує спеціальний висновок. | ||
131. | 19.2 Нездійснення передбаченої пунктом 19.1 цього Закону перевірки або наявність висновку про невідповідність законопроекту чи підзаконного акта вимогам Конвенції є підставою для зупинення подальшого розгляду відповідного законопроекту або для відмови в державній реєстрації відповідного підзаконного акта. | -15- Зарубінський О.О. У ч.2 ст.19 слова "законопроекту чи " та "для зупинення подальшого розгляду відповідного законопроекту або" вилучити. | Враховано | 2. Нездійснення передбаченої частиною першою цієї статті перевірки або наявність висновку про невідповідність підзаконного акта вимогам Конвенції є підставою для відмови в державній реєстрації відповідного підзаконного акта. |
132. | 19.3 Орган представництва забезпечує постійну та з розумною періодичністю перевірку чинних законів і підзаконних актів на відповідність Конвенції та практиці Суду, передовсім у сферах, що стосуються діяльності правоохоронних органів, кримінального провадження, позбавлення свободи, прав іноземців. | -16- Онопенко В.В. У ч.3 ст.19 слова "прав іноземців" вилучити. | Враховано | 3. Орган представництва забезпечує постійну та з розумною періодичністю перевірку чинних законів і підзаконних актів на відповідність Конвенції та практиці Суду, передовсім у сферах, що стосуються діяльності правоохоронних органів, кримінального провадження, позбавлення свободи. |
133. | 19.4 За результатами передбаченої у пункті 19.3 цього Закону перевірки орган представництва подає до Кабінету Міністрів України пропозиції щодо внесення змін до чинних законів та підзаконних актів з метою приведення їх у відповідність з вимогами Конвенції та відповідною практикою Суду. | 4. За результатами передбаченої у частині третій цієї статті перевірки Орган представництва подає до Кабінету Міністрів України пропозиції щодо внесення змін до чинних законів та підзаконних актів з метою приведення їх у відповідність з вимогами Конвенції та відповідною практикою Суду. | ||
134. | 19.5 Міністерства та відомства забезпечують систематичний контроль за додержанням у рамках відомчого підпорядкування адміністративної практики, що відповідає Конвенції та практиці Суду. | 5. Міністерства та відомства забезпечують систематичний контроль за додержанням у рамках відомчого підпорядкування адміністративної практики, що відповідає Конвенції та практиці Суду. | ||
135. | Стаття 20. Застосування в правничій освіті та професійній підготовці | -17- Онопенко В.В. У ст.20: у ч.1 слова "обов'язковим елементом для" замінити словами "обов'язковою складовою"; вилучити пункт "а" ч.1, оскільки це питання має визначатися не законом, а актами Міністерства освіти і науки України. Пункт "б" викласти в такій редакції: "кваліфікаційних вимог до суддів, прокурорів, адвокатів, нотаріусів". | Враховано | Стаття 20. Застосування Конвенції та практики Суду в професійній підготовці |
136. | 20.1 Вивчення Конвенції та практики Суду є обов'язковим елементом для: | 1. Застосування Конвенції та практики Суду є обов'язковою складовою: | ||
137. | а) одержання диплома про вищу освіту в галузі права, а в разі потреби - у політичній та управлінській галузях; | |||
138. | б) складання кваліфікаційних іспитів для суддів, адвокатів, нотаріусів; | а) кваліфікаційних вимог до суддів, прокурорів, адвокатів, нотаріусів; | ||
139. | г) програм первинної підготовки та підвищення кваліфікації суддів, прокурорів, адвокатів, працівників правоохоронних органів, імміграційних служб, інших категорій працівників, професійна діяльність яких пов'язана із правозастосуванням, а також з триманням людей в умовах позбавлення свободи; | б) програм первинної підготовки та підвищення кваліфікації суддів, прокурорів, адвокатів, працівників правоохоронних органів, імміграційних служб, інших категорій працівників, професійна діяльність яких пов'язана із правозастосуванням, а також з триманням людей в умовах позбавлення свободи. | ||
140. | 20.2 Держава забезпечує підготовку кваліфікованого викладацького персоналу у сфері вивчення Конвенції та практики Суду. | -18- Онопенко В.В. Ч.2 ст.20 вилучити. | Враховано | |
141. | 20.3 Держава заохочує та підтримує ініціативи недержавного характеру зі сприяння розумінню та знанню системи Конвенції. | 2. Держава заохочує та підтримує ініціативи недержавного характеру зі сприяння розумінню та знанню системи Конвенції. | ||
142. | Глава 5. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ | Глава 5. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ | ||
143. | 1. Закон набирає чинності з дня його опублікування. | 1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. | ||
144. | 2. Кабінету Міністрів України протягом місяця з дня набрання чинності цим Законом: | 2. Кабінету Міністрів України: - протягом місяця з дня набрання чинності цим Законом: | ||
145. | - привести у відповідність з цим Законом свої нормативно-правові акти; | - привести у відповідність із цим Законом свої нормативно-правові акти; | ||
146. | - забезпечити приведення у відповідність з цим Законом нормативно-правових актів центральних органів виконавчої влади. | - забезпечити приведення у відповідність з цим Законом нормативно-правових актів центральних органів виконавчої влади. | ||
147. | 3. Кабінету Міністрів України щорічно передбачати в проекті Державного бюджету України окремою бюджетною програмою кошти на виконання рішень Європейського суду з прав людини. | - щорічно передбачати в проекті Державного бюджету України окремою бюджетною програмою кошти на виконання рішень Європейського суду з прав людини. |