Кількість абзаців - 222 Таблиця поправок


Про систему інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу України (Повторне друге читання)

№ п.п. Редакція, прийнята в першому читанні Пропозиції Висновки Остаточна редакція
0. Проект      Проект  
1. ЗАКОН УКРАЇНИ      ЗАКОН УКРАЇНИ  
2. Про систему інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу України   -1- Шпак В.Ф.
Назва Закону викласти в такій редакції "Про систему управління інженерно-технічним забезпеченням агропромислового комплексу України  
Відхилено   Про систему інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу України  
3. Цей Закон встановлює правові, економічні та організаційні засади формування і функціонування системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу, регулює суспільні відносини в сфері технічного і технологічного обслуговування агропромислового комплексу, створює сприятливі економічні умови для розробки, випробування, виробництва, використання і обслуговування технічних засобів для галузей агропромислового виробництва, визначає шляхи державної підтримки відтворення і розвитку їх матеріально-технічної бази.   -2- Шпак В.Ф.
У преамбулі замінити слова „регулює суспільні відносини" словами „регулює відносини"  
Враховано   Цей Закон встановлює правові, економічні та організаційні засади формування і функціонування системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу, регулює відносини в сфері технічного і технологічного обслуговування агропромислового комплексу, створює сприятливі економічні умови для розробки, випробування, виробництва, реалізації, використання і обслуговування технічних засобів для галузей агропромислового виробництва, визначає шляхи державної підтримки відтворення і розвитку їх матеріально-технічної бази.  
    -3- Калінчук В.А.
У приамбулі після слова "виробництва" вставити слово: „...реалізації..."  
Враховано    
4. Розділ І      Розділ І  
5. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ      ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ  
6. Стаття 1. Визначення основних термінів      Стаття 1. Визначення основних термінів  
7. У цьому Законі терміни вживаються в такому значенні:      1. У цьому Законі терміни вживаються в такому значенні:  
8. 1) система інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу - сукупність суб'єктів господарювання, принципів, форм, методів, організаційних та економічних важелів, спрямованих на створення, випробування, виробництво, використання й обслуговування технічних засобів для агропромислового комплексу;   -4- Шпак В.Ф.
Стаття 1 пункт 1 викласти в такій редакції: "система інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу - сукупність суб'єктів господарювання, що знаходяться у відношеннях і зв'язках, а також," ... далі по тексту  
Враховано   1) система інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу - сукупність суб'єктів господарювання, що знаходяться у відносинах і зв'язках, а також принципів, форм, методів, організаційних та економічних важелів, спрямованих на створення, випробування, реалізацію, виробництво, використання й обслуговування технічних засобів для агропромислового комплексу;  
    -5- Калінчук В.А.
Стаття 1 п.1 після слова "випробування" вставити слово: „...реалізації..."  
Враховано    
9. 2) технічні засоби для агропромислового комплексу - машини, механізми, обладнання, устаткування, технологічні комплекси і лінії з них, які використовуються в сільськогосподарському виробництві, харчовій та переробній промисловості для вирощування, збирання, зберігання та переробки сільськогосподарської продукції;   -6- Шпак В.Ф.
Стаття 1 пункт 1 слова: „в сільськогосподарському виробництві" замінити на „у сільському господарстві", в кінці речення додати слова: ... „а також для надання послуг з технічного сервісу"  
Враховано   2) технічні засоби для агропромислового комплексу - машини, механізми, обладнання, устаткування, технологічні комплекси і лінії з них, які використовуються в сільському господарстві, харчовій та переробній промисловості для вирощування, збирання, зберігання та перероблення сільськогосподарської продукції, а також для надання послуг з технічного сервісу;  
10. 3) технічний сервіс - забезпечення агропромислового комплексу технічними засобами і підтримання їх у технічно-справному стані протягом усього періоду експлуатації, вивчення попиту, реклама, технічна і торгово-економічна інформація, доставка, передпродажна підготовка, гарантійне обслуговування нових та відремонтованих технічних засобів, забезпечення запасними частинами, навчання експлуатаційно-ремонтного персоналу;   -7- Шпак В.Ф.
Стаття 1 пункт 3 викласти в такій редакції: "4) технічний сервіс - комплекс робіт і послуг з інформаційного та матеріально-технічного забезпечення товаровиробників, ремонту та технічного обслуговування технічних засобів для агропромислового комплексу."  
Відхилено   3) технічний сервіс - забезпечення агропромислового комплексу технічними засобами і підтримання їх у технічно справному стані протягом усього періоду експлуатації, вивчення попиту, реклама, технічна і торгово-економічна інформація, доставка, передпродажна підготовка, гарантійне обслуговування нових та відремонтованих технічних засобів, забезпечення запасними частинами, навчання експлуатаційно-ремонтного персоналу;  
11. фірмовий технічний сервіс здійснюється виробниками технічних засобів;      фірмовий технічний сервіс здійснюється виробниками технічних засобів;  
12. 4) технологічний сервіс - діяльність за замовленням, спрямована на виконання технологічних процесів і операцій з вирощування, збирання, зберігання і переробки сільськогосподарської продукції, агрохімічних, меліоративних, транспортних та інших робіт, прокату і оренди технічних засобів;   -8- Шпак В.Ф.
Стаття 1 пункт 4 викласти в такій редакції: "5) технологічний сервіс - комплекс робіт і послуг, пов'язаний з виконанням технологічних операцій у сільськогосподарському виробництві на замовлення товаровиробників. "  
Відхилено   4) технологічний сервіс - діяльність за замовленням, спрямована на виконання технологічних процесів і операцій з вирощування, збирання, зберігання і переробки сільськогосподарської продукції, агрохімічних, меліоративних, транспортних та інших робіт, прокату і оренди технічних засобів;  
13. 5) вторинний ринок технічних засобів для агропромислового комплексу - система товарно-грошових відносин, що виникають у процесі купівлі-продажу уживаних технічних засобів з метою відновлення їх споживних якостей або розукомплектування та використання придатних і відновлених вузлів, агрегатів і запасних частин для їх реалізації та проведення ремонтних робіт;   -9- Шпак В.Ф.
Стаття 1 пункт 5 викласти в такій редакції: "6) вторинний ринок технічних засобів для агропромислового комплексу - торгова діяльність підприємств технічного сервісу, інших юридичних та фізичних осіб з реалізації технічних засобів, що були у користуванні."  
Враховано   5) вторинний ринок технічних засобів для агропромислового комплексу - торгова діяльність підприємств технічного сервісу, інших юридичних та фізичних осіб з реалізації технічних засобів, що були в користуванні;  
14. 6) державна технічна політика в агропромисловому комплексі - цілеспрямована оформлена діяльність держави, що виражає цілі, напрями, форми, важелі та засоби втручання органів державної влади та місцевого самоврядування в процес створення, випробування, виробництва, використання та обслуговування технічних засобів для агропромислового комплексу;   -10- Шпак В.Ф.
Стаття 1 пункт 5 викласти в такій редакції: "7) державна технічна політика в агропромисловому комплексі - система, правових, економічних та організаційних заходів, спрямованих на досягнення цілей і виконання завдань, визначених відповідними затвердженими державними програмами."  
Відхилено   6) державна технічна політика в агропромисловому комплексі - цілеспрямована законодавчо оформлена система організаційно-економічних і правових заходів, які здійснюються органами управління для формування взаємопов'язаних процесів створення, виробництва, реалізації, використання та обслуговування технічних засобів, наукового, інформаційного і кадрового забезпечення агропромислового комплексу;  
    -11- Калінчук В.А.
Стаття 1 п.6 викласти в такій редакції :"державна технічна політика в агропромисловому комплексі - цілеспрямована законодавчо оформлена система організаційно-економічних і правових заходів, які здійснюються органами управління для формування взаємопов'язаних процесів створення, виробництва, реалізації, використання та обслуговування технічних засобів, наукового, інформаційного і кадрового забезпечення агропромислового комплексу;  
Враховано    
15. 7) амортизація технічних засобів для агропромислового комплексу - це поступовий фізичний і моральний знос машин та перенесення їх вартості частинами у межах норм амортизаційних відрахувань на вартість новоствореної продукції, виконаних робіт чи наданих послуг; амортизаційні відрахування є основним джерелом простого відтворення технічних засобів.   -12- Шпак В.Ф.
Стаття 1 пункт 7, вилучити  
Враховано   7) науково-технічне забезпечення - комплекс науково-дослідних, дослідно-конструкторських робіт, робіт з освоєння виробництва, випробувань та пропаганди нових технічних засобів для агропромислового комплексу.  
    -13- Шпак В.Ф.
Стаття 1 доповнити новим пунктом 8. 8) науково-технічне забезпечення - комплекс науково-дослідних, дослідно-конструкторських робіт, робіт з освоєння виробництва, випробувань та пропаганди нових технічних засобів для агропромислового комплексу.  
Враховано    
16. Стаття 2. Сфера дії та відносини, які регулюються даним Законом      Стаття 2. Сфера дії та відносини, які регулюються цим Законом  
17. 1. Дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у процесі формування і функціонування системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу, а саме:   -14- Шпак В.Ф.
Стаття 2 замінити слова „системи інженерно-технічного забезпечення" на „системи управління інженерно-технічним забезпеченням"  
Відхилено   1. Дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у процесі формування і функціонування системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу, а саме:  
    -15- Шпак В.Ф.
Стаття 2 викласти у такій редакції: "1. Дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають між суб'єктами системи інженерно-технічним забезпеченням агропромислового комплексу у процесі її функціонування, а саме:"  
Враховано    
18. 1) розробки, створення, випробування, виробництва, використання та обслуговування технічних засобів;   -16- Шпак В.Ф.
Стаття 2 пункт 1 викласти у такій редакції: 1) науково-технічного забезпечення, технічного й технологічного сервісу.  
Відхилено   1) розробку, створення, випробування, виробництво, реалізацію, використання технічних засобів, технічного та технологічного сервісу;  
    -17- Калінчук В.А.
Стаття 2 п.1 ч.1після слова "виробництва" вставити слово: „...реалізації..."після слова використання доповнити словами " технічних засобів, технічного та технологічного сервісу";  
Враховано    
19. 2) здійснення державного нагляду за якістю технічних засобів та пально-мастильних матеріалів;   -18- Шпак В.Ф.
Стаття 2 пункт 2викласти у такій редакції: "2) здійснення державного нагляду за якістю, технічним станом, умовами експлуатації та зберігання технічних засобів, а також якістю пально-мастильних матеріалів"  
Враховано   2) здійснення державного нагляду за якістю, технічним станом, умовами експлуатації та зберіганням технічних засобів, а також якістю пально-мастильних матеріалів;  
20. 3) наукового та інформаційного обслуговування суб'єктів системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу;   -19- Калінчук В.А.
Стаття 2 п.1 ч.3 слово "наукового" замінити на "науково-технічного"  
Враховано   3) науково-технічне та інформаційне обслуговування суб'єктів системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу;  
21. 4) підготовки та перепідготовки інженерно-технічних кадрів.      4) підготовку та перепідготовку інженерно-технічних кадрів.  
22. 2. Правове регулювання формування та функціонування системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу здійснюється відповідно до цього Закону, законів України "Про стимулювання розвитку вітчизняного машинобудування для агропромислового комплексу" (07.02. 2002 р. № 3023 - ІІІ), "Про захист прав покупців сільськогосподарських машин" (05.06.2003 р. № 900 - ІV), "Про підтвердження відповідності" (17.05.2001 р. № 2406), "Про стандартизацію" (17.05.2001 р. № 2408-ІІІ), інших нормативно-правових актів.      2. Правове регулювання формування та функціонування системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу здійснюється відповідно до законів України "Про стимулювання розвитку вітчизняного машинобудування для агропромислового комплексу", "Про захист прав покупців сільськогосподарських машин", "Про підтвердження відповідності", "Про стандартизацію", цього Закону, інших нормативно-правових актів.  
23. Розділ ІІ      Розділ ІІ  
24. ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ СИСТЕМИ ІНЖЕНЕРНО-ТЕХНІЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ   -20- Шпак В.Ф.
Назву розділу ІІ викласти в новій редакції:" Розділ ІІ. Мета й основні завдання системи управління інженерно-технічним забезпеченням агропромислового комплексу."  
Відхилено   ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ СИСТЕМИ ІНЖЕНЕРНО-ТЕХНІЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ  
25. Стаття 3. Основні завдання системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу   -21- Шпак В.Ф.
Назву статті 3 викласти в новій редакції:" Стаття 3.Мета й основні завдання системи управління інженерно-технічним забезпеченням агропромислового комплексу."  
Відхилено   Стаття 3. Основні завдання системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу  
    -22- Шпак В.Ф.
Стаття 3 замінити слова „системи інженерно-технічного забезпечення" на „системи управління інженерно-технічним забезпеченням"  
Відхилено    
    -23- Шпак В.Ф.
Статтю 3 доповнити новою частиною 1 такого змісту: "1. Метою системи управління інженерно-технічним забезпеченням агропромислового комплексу є задоволення потреб товаровиробників у якісних технічних засобах виробництва та технічних і технологічних послугах."  
Відхилено    
26. 1. Завдання системи:   -24- Шпак В.Ф.
Стаття 3. Завдання системи управління визначити частиною 2. 2. Завдання системи:  
Відхилено   1. Завдання системи:  
27. 1) забезпечення потреб сільськогосподарського виробництва, підприємств харчової і переробної промисловості вітчизняними технічними засобами;   -25- Шпак В.Ф.
Стаття 3 підпункт 1) частини 1. Вилучити  
Відхилено   1) забезпечення потреб сільськогосподарського виробництва, підприємств харчової і переробної промисловості вітчизняними технічними засобами;  
28. 2) розробка і реалізація державної програми технічної політики в агропромисловому комплексі;   -26- Шпак В.Ф.
Стаття 3 частина 1 пункт 1 викласти у такій редакції: "1) Моніторинг стану інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу, розробка й реалізація державних програм технічної політики в агропромисловому комплексі."  
Відхилено   2) розробка і реалізація державної цільової програми технічної політики в агропромисловому комплексі;  
29. 3) формування та розвиток ринку технічних засобів для агропромислового комплексу, у тому числі вторинного, розширення мережі сервісних підприємств;   -27- Шпак В.Ф.
Стаття 3 частина 1 пункт 3 викласти у такій редакції: "2) створення конкурентного середовища та розвиток ринку нових технічних засобів для агропромислового комплексу, вторинного ринку, а також ринків технічних і технологічних послуг."  
Відхилено   3) формування та розвиток ринку технічних засобів для агропромислового комплексу, у тому числі вторинного, розширення мережі сервісних підприємств;  
30. 4) сприяння освоєнню результатів наукових, дослідно-конструкторських та технологічних розробок для інноваційного розвитку агропромислового комплексу;      4) сприяння освоєнню результатів наукових, дослідно-конструкторських та технологічних розробок для інноваційного розвитку агропромислового комплексу;  
31. 5) розробка та реалізація програм розвитку інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу;      5) розробка та реалізація програм розвитку інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу;  
32. 6) забезпечення виробників сільськогосподарської продукції достовірною інформацією про споживчі властивості машин і обладнання.   -28- Шпак В.Ф.
Стаття 3 частина 1 пункт 6 викласти у такій редакції: "3) створення й підтримка єдиного розгалуженого до районного рівня науково-виробничого інформаційного простору "  
Відхилено   6) забезпечення виробників сільськогосподарської продукції достовірною інформацією про споживчі властивості машин і обладнання.  
    -29- Шпак В.Ф.
Стаття 3 частина 1 пункт 6 доповнити новим пунктом: "4) сприяння створенню виробниками машин на корпоративних засадах спільної дієвої, розгалуженої мережі підприємств технічного сервісу."  
Відхилено    
33. 2. Основним організаційним принципом інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу є системний підхід до створення, проведення державних випробувань, виробництва технічних засобів, їх використання, ремонту та технічного обслуговування, розробки і освоєння нових технологій та кадрового забезпечення.   -30- Шпак В.Ф.
Стаття 3,Частину 2. пронумерувати як 3. і викласти у такій редакції:"3. Основним організаційним принципом системи управління інженерно-технічним забезпеченням агропромислового комплексу є системний підхід до формування надійних зв'язків і взаємовигідних відношень між суб'єктами системи, що забезпечуватиме комплексне вирішення питань науково-технічного забезпечення, технічного та технологічного сервісу. Пріоритетність розвитку системи управління інженерно-технічним забезпеченням агропромислового комплексу"  
Відхилено   2. Основним організаційним принципом інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу є системний підхід до створення, проведення державних випробувань, виробництва технічних засобів, їх використання, ремонту та технічного обслуговування, розробки і освоєння нових технологій та кадрового забезпечення.  
34. Стаття 4. Пріоритетність розвитку системи інженерно-технічного   -31- Шпак В.Ф.
Стаття 4 викласти в такій редакції: "Пріоритетність розвитку системи управління інженерно-технічним забезпеченням агропромислового комплексу реалізується:"  
Відхилено   Стаття 4. Пріоритетність розвитку системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу  
35. забезпечення агропромислового комплексу       
36. Пріоритетність розвитку системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу реалізується:      1. Пріоритетність розвитку системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу реалізується:  
37. 1) спрямованістю державної технічної політики в агропромисловому комплексі на створення і виробництво технічних засобів, технічний і технологічний сервіс, оснащення ними підприємств сільського господарства, харчової і переробної промисловості, кадрове забезпечення;   -32- Шпак В.Ф.
Стаття 4 пункт 1 викласти в такій редакції: "1) спрямованістю заходів державної технічної політики в агропромисловому комплексі на прискорений розвиток і технологічне переоснащення об'єктів технічного та технологічного сервісу"  
Враховано частково   1) спрямованістю державної технічної політики в агропромисловому комплексі на прискорене створення і виробництво технічних засобів, технічного і технологічного сервісу, оснащення ними підприємств сільського господарства, харчової і переробної промисловості, кадрове забезпечення;  
38. 2) державним регулюванням діяльності суб'єктів системи інженерно-технічного забезпечення шляхом бюджетної підтримки, кредитування, оподаткування, ціноутворення, митної та амортизаційної політики з застосуванням комплексу пільг.   -33- Шпак В.Ф.
Стаття 4 пункт 2 викласти в такій редакції: "2) наданням суб'єктам системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу бюджетної підтримки та комплексу пільг з оподаткування, кредитування, ціноутворення, створенням сприятливої митної й амортизаційної політики."  
Відхилено   2) державним регулюванням діяльності суб'єктів системи інженерно-технічного забезпечення шляхом бюджетної підтримки, кредитування, оподаткування, ціноутворення, митної та амортизаційної політики із застосуванням комплексу пільг.  
39. Розділ ІІІ      Розділ ІІІ  
40. СУБ'ЄКТИ СИСТЕМИ ІНЖЕНЕРНО-ТЕХНІЧНОГО      СУБ'ЄКТИ СИСТЕМИ ІНЖЕНЕРНО-ТЕХНІЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТА ВЗАЄМОВІДНОСИНИ МІЖ НИМИ  
41. ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТА ВЗАЄМОВІДНОСИНИ МІЖ НИМИ       
42. Стаття 5. Суб'єкти системи інженерно-технічного забезпечення   -34- Калінчук В.А.
Стаття 5. після слова сільськогосподарського доповнити словами "і продовольчого" та після слова нагляду доповнити словами "органи підтвердження відповідності" та доповнити в кінці словами "та операторів технічних засобів"  
Враховано   Стаття 5. Суб'єкти системи інженерно-технічного забезпечення 1. Суб'єктами системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу є технічні та технологічні науково-дослідні, дослідно-конструкторські організації та машиновипробувальні установи, заводи тракторного, сільськогосподарського і продовольчого машинобудування, агротехсервісні структури, спеціалізовані підприємства з торгівлі, лізингові компанії, інженерно-технічні підрозділи сільськогосподарських товаровиробників, інформаційно-консультативні служби, органи державного технічного нагляду, органи підтвердження відповідності, навчальні заклади з підготовки, підвищення кваліфікації і атестації інженерно-технічних працівників та операторів технічних засобів.  
43. Суб'єктами системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу є технічні та технологічні, науково-дослідні, дослідно-конструкторські організації та машиновипробувальні установи, заводи тракторного і сільськогосподарського машинобудування, агротехсервісні структури, спеціалізовані підприємства з торгівлі, лізингові компанії, інженерно-технічні підрозділи сільськогосподарських товаровиробників, інформаційно-консультативні служби, органи державного технічного нагляду, сертифікації, навчальні заклади з підготовки, підвищення кваліфікації і атестації інженерно-технічних працівників.   -35- Шпак В.Ф.
Розділ ІІІ, Стаття 5 "Суб'єктами системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу є підприємства, організації, установи різних форм власності, їх об'єднання або інженерно-технічні структурні підрозділи, до переважного складу робіт яких входить: 1) комплекс системних спостережень за розвитком технічних засобів для виконання нових прогресивних технологій і технологічних операцій в агропромисловій сфері, узагальнення й розповсюдження інтегрованої інформації про них, інша інфрмаційнодорадча діяльн.; 2) наукові дослідження, розробка вихідних вимог до нових технічних засобів і їх систем, конструювання сільськогоспо- дарських машин і обладнання, їх випробування на відповідність технічній документації й сертифікація; 3) комплекс робіт з освоєння виробництва, виробництво й поставки сільськогосподарських машин і обладнання; 4) комплекс робіт і послуг з матеріально-технічного забезпечення товаровиробників, ремонт, технічне обслуговування технічних засобів та інші технічні послуги підприємствам АПК; 5) комплекс робіт і послуг, пов'я- заний з виконанням технологічних операцій у сільськогосподар - ському виробництві на замовлення товаровиробників; 6) експлуатація й обслуговування сільгоспмашин і обладнання; 7) підготовка, підвищення кваліфікації й атестація інженерно - технічних працівників та кадрів масових професій; 8) державний технічний нагляд за дотриманням вимог законодавчих актів з обліку, технічної експлу- атації та безпеки праці й навколишнього середовища.  
Відхилено    
44. Стаття 6. Взаємовідносини між суб'єктами системи      Стаття 6. Взаємовідносини між суб'єктами системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу та принципи їх діяльності  
45. інженерно-технічного забезпечення агропромислового       
46. комплексу та принципи їх діяльності       
47. 1. Діяльність суб'єктів системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу здійснюється на основі поєднання принципів державного регулювання і ринкового саморегулювання економічних взаємовідносин між ними.      1. Діяльність суб'єктів системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу здійснюється на основі поєднання принципів державного регулювання і ринкового саморегулювання економічних взаємовідносин між ними.  
48. 2. Основними принципами діяльності суб'єктів системи інженерно-технічного забезпечення є:      2. Основними принципами діяльності суб'єктів системи інженерно-технічного забезпечення є:  
49. пріоритет інтересів сільськогосподарських товаровиробників;      1) пріоритет інтересів сільськогосподарських товаровиробників;  
50. спрямованість на розробку інноваційних технологій та створення, виробництво, використання і обслуговування технічних засобів;      2) спрямованість на розробку інноваційних технологій та створення, виробництво, використання і обслуговування технічних засобів;  
51. паритетність економічних взаємовідносин між суб'єктами системи інженерно-технічного забезпечення;      3) паритетність економічних взаємовідносин між суб'єктами системи інженерно-технічного забезпечення;  
52. вільний вибір партнерів у господарській діяльності суб'єктами системи інженерно-технічного забезпечення;      4) вільний вибір партнерів у господарській діяльності суб'єктами системи інженерно-технічного забезпечення;  
53. рівноправність форм власності і господарювання.      5) рівноправність форм власності і господарювання.  
54. Розділ ІV   -36- Шпак В.Ф.
Статті 13,14,15,16,17 викладати у розділі ІУ, як статті 10,11,12,13,14.  
Відхилено   Розділ ІV  
55. ДЕРЖАВНЕ УПРАВЛІННЯ СИСТЕМОЮ       
56. ІНЖЕНЕРНО-ТЕХНІЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ      ДЕРЖАВНЕ УПРАВЛІННЯ СИСТЕМОЮ ІНЖЕНЕРНО-ТЕХНІЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ  
57. Стаття 7. Організація державного управління системою      Стаття 7. Організація державного управління системою інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу  
58. інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу   -37- Шпак В.Ф.
Розділ ІУ стаття 7 В кінці речення поставити кому й продовжити: „шляхом: 1) бюджетної підтримки інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу; 2) пільгового кредитування інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу; 3) лізингового інвестування в інженерно-технічне забезпечення агропромислового комплексу; 4) встановлення сприятливих митної й амортизаційної політики; 5) організації метрологічного контролю, державних випробувань і сертифікації в системі інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу; 6) державного технічного нагляду в системі інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу; 7) розвитку ринкових відносин в системі інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу;  
Відхилено    
59. 1. Державне управління системою інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу здійснюють Кабінет Міністрів України, уповноважений центральний орган та регіональні структури виконавчої влади з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу.      1. Державне управління системою інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу здійснюють Кабінет Міністрів України, спеціально уповноважений орган виконавчої влади, з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу, його територіальні органи.  
60. 2. Органи виконавчої влади та місцевого самоврядування взаємодіють з уповноваженим центральним органом виконавчої влади з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу і сприяють виконанню його функцій.      2. Органи виконавчої влади та місцевого самоврядування взаємодіють з спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу і сприяють виконанню його функцій.  
61. Стаття 8. Компетенція Кабінету Міністрів України щодо      Стаття 8. Повноваження Кабінету Міністрів України щодо інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу  
62. інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу       
63. До компетенції Кабінету Міністрів України належить:      1. До повноважень Кабінету Міністрів України належить:  
64. 1) затвердження стратегії державної технічної політики в агропромисловому комплексі;      1) розроблення стратегії державної технічної політики в агропромисловому комплексі;  
65. 2) затвердження (схвалення) відповідних програм розвитку системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу і організація їх виконання;      2) затвердження (схвалення) відповідних програм розвитку системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу і організація їх виконання;  
66. 3) розглядає пропозиції до проектів державного бюджету щодо розмірів видатків необхідних для пріоритетного розвитку системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу;      3) підготовка пропозицій до проектів державного бюджету щодо розмірів видатків, необхідних для пріоритетного розвитку системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу;  
67. 4) формування державних резервів пально-мастильних матеріалів для сільського господарства.      4) формування державних резервів пально-мастильних матеріалів для сільського господарства; 5) здійснення інших повноважень визначених Конституцією України та законами України.  
68. Стаття 9. Компетенція уповноваженого центрального      Стаття 9. Повноваження спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу  
69. органу виконавчої влади з інженерно-технічного       
70. забезпечення агропромислового комплексу       
71. Уповноважений центральний орган виконавчої влади:      1. Спеціально уповноважений орган виконавчої влади з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу:  
72. 1) розробляє проект стратегії державної технічної політики в агропромисловому комплексі, подає його для затвердження Кабінету Міністрів України і вживає заходів щодо її виконання;      1) розробляє проект стратегії державної технічної політики в агропромисловому комплексі, подає його Кабінету Міністрів України і вживає заходів щодо її виконання;  
73. 2) сприяє створенню та діяльності корпорацій, інших промислово-фінансових об'єднань з розробки та виготовлення технічних засобів для інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу;   -38- Шпак В.Ф.
Стаття 9, п. 2) викласти в такій редакції: "2)сприяє створенню та діяльності корпорацій, інших промислово-фінансових об'єднань:- з розробки та виготовлення технічних засобів останнього покоління для переоснащення та оновлення основних фондів агропромислового комплексу; - зі створення об'єднаної мережі підприємств технічного сервісу;"  
Відхилено   2) сприяє створенню та діяльності корпорацій, інших промислово-фінансових об'єднань з розробки та виготовлення технічних засобів для інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу;  
74. 3) є державним замовником науково-дослідних і дослідно-конструкторських розробок, що провадяться за державні кошти;   -39- Шпак В.Ф.
Стаття 9, пункт 3 викласти в такій редакції: "3) є генеральним розпорядником бюджетних коштів, що виділяються на розвиток системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу, замовником науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт зі створення нових машин і обладнання, передбачених державними цільовими програмами."  
Відхилено   3) є державним замовником науково-дослідних і дослідно-конструкторських розробок, що провадяться за державні кошти;  
75. 4) розробляє проекти державних програм розвитку інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу на основі науково обгрунтованої системи машин і технологій виробництва, зберігання і переробки сільськогосподарської продукції, подає їх на затвердження Кабінету Міністрів України та вживає заходів щодо їх реалізації;   -40- Шпак В.Ф.
Стаття 9, пункт 4) перше речення викласти "4) розробляє проекти державних програм розвитку виробництва елементної бази технічних засобів та технічних засобів для агропромислового комплексу на основі ..".. далі по тексту.  
Відхилено   4) розробляє проекти державних цільових програм розвитку інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу на основі науково обгрунтованої системи машин і технологій виробництва, зберігання і переробки сільськогосподарської продукції, подає їх на затвердження Кабінету Міністрів України та вживає заходів щодо їх реалізації;  
76. 5) визначає перелік технічних засобів для виробництва, зберігання і переробки сільськогосподарської продукції, що підлягають обов'язковим державним випробуванням та сертифікації за показниками призначення;   -41- Шпак В.Ф.
Стаття 9, пункт 5 викласти в такій редакції: "5) визначає перелік технічних засобів для агропромислового комплексу, що підлягають обов'язковим державним випробуванням та сертифікації за показниками призначення."  
Враховано   5) визначає перелік технічних засобів для агропромислового комплексу, що підлягають обов'язковим державним приймальним випробуванням та підтвердженню відповідності за показниками призначення;  
    -42- Калінчук В.А.
Стаття 9. п.5 вилучити слово "обовязковим" а після слова державним доповнити " приймальним" замінити слово "сертифікації" на "підтвердженню відповідності"  
Враховано    
77. 6) координує розробку технічних регламентів і технічних умов, державних та галузевих стандартів у системі інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу, в межах своєї компетенції бере участь у розробленні стандартів;   -43- Шпак В.Ф.
Стаття 9, пункт 6 викласти в такій редакції: "6) координує розробку й перегляд технічних регламентів і технічних умов, а також державних та галузевих стандартів, якими визначаються вимоги щодо показників якості, технологічності та безпечності технічних засобів для агропромислового комплексу... далі по тексту.  
Враховано   6) координує розробку й перегляд технічних регламентів і технічних умов, а також державних та галузевих стандартів, якими визначаються вимоги щодо показників якості, технологічності та безпечності технічних засобів для агропромислового комплексу. В межах своєї компетенції бере участь у розробленні стандартів;  
78. 7) переглядає і встановлює вимоги до створюваних технічних засобів, у тому числі і такі, що забезпечують екологічну безпеку та безпеку праці при їх виготовленні і використанні та застосуванні технологій виробництва, зберігання і переробки сільськогосподарської продукції;   -44- Шпак В.Ф.
Стаття 9, пункт 7 викласти в такій редакції: "7) переглядає й узгоджує вихідні вимоги до створюваних нових технічних засобів, у тому числі й ті, що забезпечують екологічну безпеку та безпеку праці при їх використанні;"  
Враховано   7) переглядає й узгоджує вихідні вимоги до створюваних нових технічних засобів, у тому числі й ті, що забезпечують екологічну безпеку та безпеку праці при їх використанні;  
79. 8) створює у своїй системі органи з оцінки відповідності Національного агентства з акредитації України відповідно до чинного законодавства;   -45- Калінчук В.А.
Стаття 9. п.8. викласти в редакції "створює органи з оцінки відповідності відповідно до закону";  
Враховано   8) створює органи з оцінки відповідності відповідно до закону;  
80. 9) визначає за результатами державних випробувань доцільність освоєння нових зразків технічних засобів для агропромислового комплексу і веде їх Державний реєстр;      9) визначає за результатами державних випробувань доцільність освоєння нових зразків технічних засобів для агропромислового комплексу і веде їх Державний реєстр;  
81. 10) забезпечує створення і розвиток єдиного інформаційного простору в системі інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу;      10) забезпечує створення і розвиток єдиного інформаційного простору в системі інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу;  
82. 11) визначає основні напрями удосконалення ринку технічних засобів і технологій, формування вторинного ринку на принципах економічної заінтересованості;      11) визначає основні напрями удосконалення ринку технічних засобів і технологій, формування вторинного ринку на принципах економічної заінтересованості;  
83. 12) здійснює організаційно-економічні заходи, спрямовані на зростання експортного потенціалу та розвиток міжнародного співробітництва в сфері інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу;      12) здійснює організаційно-економічні заходи, спрямовані на зростання експортного потенціалу та розвиток міжнародного співробітництва в сфері інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу;  
84. 13) регулює взаємовідносини у сфері надання технічних та технологічних послуг, оренди та прокату технічних засобів в агропромисловому комплексі;   -46- Шпак В.Ф.
Стаття 9, пункт 13 викласти в такій редакції: "13) регулює взаємовідносини у сфері технічного та технологічного сервісу "  
Відхилено    
    -47- Калінчук В.А.
Стаття 9. п.13 Вилучити.  
Враховано    
85. 14) координує роботу по підготовці та перепідготовці інженерно-технічних і механізаторських кадрів для агропромислового комплексу;   -48- Шпак В.Ф.
Стаття 9, пункт14 викласти в такій редакції: "14) бере участь в організації підготовки та перепідготовки інженерно-технічних кадрів та кадрів масових професій для агропромислового комплексу"  
Враховано   13) бере участь в організації підготовки та перепідготовки інженерно-технічних кадрів та кадрів масових професій для агропромислового комплексу;  
86. 15) розробляє проекти законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини в системі інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу у процесі розробки, випробування, виробництва, використання і обслуговування технічних засобів і технологій;   -49- Шпак В.Ф.
Стаття 9, пункт 15 викласти в такій редакції: "15) бере участь у розробці проектів нормативно-правових актів, що регулюють відносини в системі інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу;  
Враховано   14) бере участь у розробці проектів нормативно-правових актів, що регулюють відносини в системі інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу;  
87. 16) сприяє разом з регіональними органами виконавчої влади гарантованому забезпеченню сільськогосподарських товаровиробників пально-мастильними матеріалами.      15) сприяє разом з територіальними органами виконавчої влади гарантованому забезпеченню сільськогосподарських товаровиробників пально-мастильними матеріалами.  
88. Розділ V   -50- Шпак В.Ф.
статті розділу У викладати під номерами 15,16,17.  
Відхилено   Розділ V  
89. РИНКОВІ ВІДНОСИНИ В СИСТЕМІ ІНЖЕНЕРНО-ТЕХНІЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ      РИНКОВІ ВІДНОСИНИ В СИСТЕМІ ІНЖЕНЕРНО-ТЕХНІЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ  
90. Стаття 10. Ринок технічних засобів, технічного і технологічного сервісу   -51- Шпак В.Ф.
Стаття 10, назва викласти в такій редакції6 " Стаття 15. Ринки технічних засобів, технічного й технологічного сервісу"  
Враховано   Стаття 10. Ринки технічних засобів, технічного й технологічного сервісу  
91. 1. Розробка, виробництво, використання і обслуговування технічних засобів для сільського господарства, харчової та переробної промисловості грунтується на принципах ринкової економіки.   -52- Шпак В.Ф.
Стаття 15, частина 1 викласти в такій редакції: "1.Робота підприємств, організацій, установ різних форм власності з розробки, виробництва, використання й обслуговування технічних засобів для агропромислового комплексу ґрунтується на принципах ринкової економіки."  
Враховано   1. Робота підприємств, організацій, установ різних форм власності з розробки, виробництва, реалізації, використання й обслуговування технічних засобів для агропромислового комплексу ґрунтується на принципах ринкової економіки.  
    -53- Калінчук В.А.
Стаття 10. п.1 після слова виробництва доповнити словом "реалізації"  
Враховано    
92. 2. Уповноважений центральний орган виконавчої влади з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу розробляє схеми і принципи формування ринку технічних засобів.   -54- Шпак В.Ф.
Стаття 15, частина 2 викласти в такій редакції: "2. Уповноважений центральний орган виконавчої влади з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу розробляє й реалізує заходи зі створення дієвої розгалуженої ринкової мережі підприємств, організацій, установ різних форм власності "  
Враховано   2. Спеціально уповноважений орган виконавчої влади з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу розробляє й реалізує заходи зі створення дієвої розгалуженої ринкової мережі підприємств, організацій, установ різних форм власності.  
93. 3. Замовником нових технічних засобів та технологій виробництва, зберігання та переробки сільськогосподарської продукції є агропромислові товаровиробники, інтереси яких представляє центральний уповноважений орган виконавчої влади з аграрної політики.   -55- Шпак В.Ф.
Стаття 15, частина 3 викласти в такій редакції: "3. Уповноважений центральний орган виконавчої влади з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу представляє інтереси сільгосптоваровиробників, як "замовників на поставку нових технічних засобів для агропромислового комплексу.  
Враховано   3. Спеціально уповноважений орган виконавчої влади з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу представляє на ринку техніки інтереси сільгосптоваровиробників як замовників нових технічних засобів для агропромислового комплексу.  
    -56- Калінчук В.А.
Стаття 10. п.3 після слова представляє доповнити "на ринку техніки" та вилучити слова "на поставку" і "для агропромислового комплексу"  
Враховано    
94. 4. Виробник серійно виготовляє і продає технічні засоби лише в тому випадку, коли забезпечує їх передпродажний, гарантійний і післягарантійний технічний сервіс на договірних засадах, здійснює підготовку механізаторів для їх експлуатації, ремонту і технічного обслуговування.   -57- Шпак В.Ф.
Стаття 15, частина 4 викласти в такій редакції: "4. Уповноважений центральний орган виконавчої влади з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу сприяє ринковій діяльності лише тих виробників серійних технічних засобів, які забезпечують повний обсяг послуг з технічного сервісу, беруть участь у підготовці кадрів для експлуатації, ремонту й технічного обслуговування виробів."  
Враховано   4. Спеціально уповноважений орган виконавчої влади з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу сприяє діяльності виробників серійних технічних засобів, які забезпечують передпродажний, гарантійний і на договірних умовах післягарантійний технічний сервіс, здійснюють підготовку та перепідготовку кадрів для експлуатації, ремонту й технічного обслуговування.  
    -58- Калінчук В.А.
Стаття 10. п. 4 після слова забезпечують доповнити словами "передпродажний, гарантійний і на договірних умовах післягарантійний" та замінити слова беруть участь у підготовці на слова "здійснюють підготовку та перепідготовку"  
Враховано    
95. Стаття 11. Вторинний ринок технічних засобів      Стаття 11. Вторинний ринок технічних засобів  
96. 1. Купівля-продаж уживаних технічних засобів, вузлів, агрегатів і запасних частин здійснюється на вторинному ринку. Суб'єктами вторинного ринку є юридичні і фізичні особи, які продають-купують уживані технічні засоби, вузли, агрегати і запасні частини або здійснюють їх капітально-відновлювальні ремонти.      1. Купівля-продаж технічних засобів, вузлів, агрегатів і запасних частин, що були в користуванні, здійснюються на вторинному ринку. Суб'єктами вторинного ринку є юридичні і фізичні особи, які продають-купують технічні засоби, вузли, агрегати і запасні частини, що були в користуванні, або здійснюють їх капітально-відновлювальні ремонти.  
97. 2. Уповноважений центральний орган виконавчої влади з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу розробляє схеми і принципи формування вторинного ринку технічних засобів, вузлів і механізмів, які підлягають відновленню та ремонту. Координує роботу ремонтних підприємств.      2. Спеціально уповноважений орган виконавчої влади з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу розробляє схеми і принципи формування вторинного ринку технічних засобів, вузлів і механізмів, які підлягають відновленню та ремонту.  
98. 3. Уживані та відновлені технічні засоби реалізуються лише за наявності документа, що засвідчує їх технічний стан, виданого інспекцією державного технічного нагляду.   -59- Шпак В.Ф.
Стаття 16 використати термін „що були в користуванні"  
Відхилено   3. Відновлені технічні засоби та ті, що були в користуванні, реалізуються лише за наявності документа, що засвідчує їх технічний стан, виданого інспекцією державного технічного нагляду.  
99. Стаття 12. Організація ринку пально-мастильних матеріалів   -60- Шпак В.Ф.
Стаття 12 вважати статтею 17.  
Відхилено   Стаття 12. Організація ринку пально-мастильних матеріалів  
100. 1. Для стабілізації цін і забезпечення потреби сільськогосподарських товаровиробників у напружені (весняно-польові, збиральні) періоди робіт уповноважений центральний орган виконавчої влади з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу розробляє за участю інших зацікавлених центральних органів виконавчої влади ринкові схеми і принципи гарантованого забезпечення сільськогосподарських товаровиробників пально-мастильними матеріалами і подає їх на затвердження Кабінету Міністрів України.   -61- Калінчук В.А.
Стаття 12. п.1. вилучити слова "розробляє за участю інших зацікавлених центральних органів виконавчої влади ринкові схеми і принципи гарантованого" на слова "бере участь разом з іншими зацікавленими центральними та місцевими органами виконавчої влади у розробці ринкової схеми і принципів гарантованого"  
Враховано   1. Для стабілізації цін і забезпечення потреби сільськогосподарських товаровиробників у напружені (весняно-польові, збиральні) періоди робіт спеціально уповноважений орган виконавчої влади з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу бере участь разом з іншими зацікавленими органами виконавчої влади у розробці ринкової схеми і принципів гарантованого забезпечення сільськогосподарських товаровиробників пально-мастильними матеріалами і подає їх на затвердження Кабінету Міністрів України.  
101. 2. Уповноважений центральний орган виконавчої влади з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу забезпечує протягом року стабільне постачання пально-мастильних матеріалів сільськогосподарським товаровиробникам відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України ринкових схем та принципів гарантованого забезпечення сільськогосподарських товаровиробників пально-мастильними матеріалами.      2. Спеціально уповноважений орган виконавчої влади з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу забезпечує протягом року стабільне постачання пально-мастильних матеріалів сільськогосподарським товаровиробникам відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України ринкових схем та принципів гарантованого забезпечення сільськогосподарських товаровиробників пально-мастильними матеріалами.  
102. 3. Уповноважений центральний орган виконавчої влади з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу організовує наукові дослідження, виробництво й використання біологічних видів палива, зокрема біодизеля.      3. Спеціально уповноважений орган виконавчої влади з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу організовує наукові дослідження, виробництво й використання біологічних видів палива, зокрема біодизеля.  
103. Розділ VІ      Розділ VІ  
104. ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ СИСТЕМИ      ДЕРЖАВНА ПІДТРИМКА ДІЯЛЬНОСТІ СИСТЕМИ ІНЖЕНЕРНО-ТЕХНІЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ  
105. ІНЖЕНЕРНО-ТЕХНІЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ       
106. АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ       
107. Стаття 13. Державна підтримка інженерно-технічного   -62- Шпак В.Ф.
Назву статті 13 викласти "Стаття 10. Державна підтримка системи управління інженерно-технічним забезпеченням агропромислового комплексу"  
іхилено  Стаття 13. Державна підтримка інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу  
108. забезпечення агропромислового комплексу       
109. 1. Цінова політика в системі інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу здійснюється відповідно до законів України.   -63- Шпак В.Ф.
Стаття 13, частина 1 викласти в такій редакції:"1. Цінова політика в системі управління інженерно-технічним забезпеченням агропромислового комплексу здійснюється відповідно до чинного законодавства України і спрямовується на попередження диспаритету цін."  
Враховано   1. Цінова політика в системі інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу здійснюється відповідно до закону і спрямовується на попередження диспаритету цін.  
110. 2. Обсяг щорічних асигнувань на державну підтримку системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу становить п'ять відсотків загальних видатків державного бюджету. Крім того, один відсоток видатків державного бюджету виділяється на розвиток вітчизняного машинобудування, як це передбачено статтею 8 Закону України "Про стимулювання розвитку вітчизняного машинобудування для агропромислового комплексу" (07.02.2002 р. № 3023-ІІІ).   -64- Шпак В.Ф.
Стаття 13, частина 2 викласти в такій редакції:"2. Обсяги щорічних асигнувань на підтримку системи управління інженерно-технічним забезпеченням агропромислового комплексу становлять п'ять відсотків загальних видатків державного бюджету і передбачаються щорічно в законах про державні бюджети окремим рядком.  
Відхилено   2. Обсяг щорічних асигнувань на державну підтримку системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу становить 4 відсотки загальних видатків державного бюджету.  
111. 3. Контроль за використанням виділених коштів здійснює уповноважений центральний орган виконавчої влади з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу.   -65- Шпак В.Ф.
Стаття 13, частина 3 викласти в такій редакції:"3. Генеральним розпорядником бюджетних коштів, що виділяються на державну підтримку системи управління інженерно-технічним забезпеченням агропромислового комплексу та на пріоритетний розвиток вітчизняного машинобудування для агропромислового комплексу  
Відхилено   3. Внутрішній фінансовий контроль за використанням виділених коштів здійснює спеціально уповноважений орган виконавчої влади з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу та інші органи відповідно до своїх повноважень.  
    -66- Шпак В.Ф.
Стаття 13, частина 1 викласти в такій редакції:" (№ 3023-ІІІ від 01.02.2002) призначається уповноважений центральний орган виконавчої влади з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу.  
Відхилено    
112. Виділені кошти спрямовуються на:   -67- Шпак В.Ф.
Виділені кошти спрямовуються на: .......далі по тексту.  
Враховано   4. Виділені кошти спрямовуються на:  
113. 1) часткову компенсацію, в розмірі 50 відсотків, вартості придбаної сільськогосподарськими підприємствами збиральної техніки вітчизняного виробництва;   -68- Шпак В.Ф.
Стаття 13, частина 3 пункт 1 викласти в такій редакції:"1) часткову компенсацію, в розмірі до 50 відсотків, вартості придбаної сільськогосподарськими товаровиробниками збиральної техніки вітчизняного виробництва;"  
Враховано   1) часткову компенсацію, в розмірі 50 відсотків, вартості придбаної сільськогосподарськими товаровиробниками збиральної техніки вітчизняного виробництва;  
114. 2) часткову компенсацію, в розмірі 40 відсотків, вартості придбаних технічних засобів для впровадження інноваційних технологій виробництва, зберігання і переробки важливих сільськогосподарських культур та продукції тваринництва;      2) часткову компенсацію, в розмірі 40 відсотків, вартості придбаних технічних засобів для впровадження інноваційних технологій виробництва, зберігання і перероблення важливих сільськогосподарських культур та продукції тваринництва;  
115. 3) часткову компенсацію, в розмірі 70 відсотків, облікової ставки Національного банку України за кредитами комерційних банків, що надаються підприємствам сільського господарства, харчової і переробної промисловості на придбання технічних засобів;      3) часткову компенсацію, в розмірі 70 відсотків, облікової ставки Національного банку України за кредитами комерційних банків, що надаються підприємствам сільського господарства, харчової і переробної промисловості на придбання технічних засобів;  
116. 4) формування ринкової інфраструктури інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу, створення системи моніторингу та банків інформації;      4) формування ринкової інфраструктури інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу, створення системи моніторингу та банків інформації;  
117. 5) продаж вітчизняних технічних засобів для агропромислового комплексу на умовах фінансового лізингу;      5) продаж вітчизняних технічних засобів для агропромислового комплексу на умовах фінансового лізингу;  
118. 6) організацію державного технічного нагляду за технічним станом машин і обладнання та якістю пально-мастильних матеріалів;      6) організацію державного технічного нагляду за технічним станом машин і обладнання та якістю пально-мастильних матеріалів;  
119. 7) підготовку і перепідготовку механізаторських та інженерно-технічних кадрів.   -69- Калінчук В.А.
Стаття 13. п.7 доповнити словами "та операторів що управляють технічними засобами"  
Враховано   7) підготовку і перепідготовку механізаторських та інженерно-технічних кадрів і операторів, що управляють технічними засобами.  
120. 4. Видатки на розвиток системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу передбачаються щорічно в державному бюджеті окремим рядком.      5. Видатки на розвиток системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу передбачаються щорічно в державному бюджеті окремими рядками.  
121. Стаття 14. Кредитування інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу   -70- Шпак В.Ф.
Стаття 14, назву викласти в такій редакції: "Стаття 11. Кредитування суб'єктів системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу  
Враховано   Стаття 14. Кредитування суб'єктів системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу  
122. 1. Кредитування інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу здійснюється відповідно до чинних законів на загальних підставах з урахуванням пріоритетів інноваційно-інвестиційного розвитку технічного переоснащення сільськогосподарського виробництва.   -71- Шпак В.Ф.
Стаття 14, частина 1 викласти в такій редакції:"1. Кредитування суб'єктів системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу здійснюється відповідно до чинного законодавства на загальних підставах з урахуванням пріоритетів інноваційно-інвестиційного оновлення основних фондів підприємств аграрно-промислового комплексу."  
Враховано   1. Кредитування суб'єктів системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу здійснюється відповідно до закону з урахуванням пріоритетів інноваційно-інвестиційного оновлення основних фондів підприємств аграрно-промислового комплексу.  
123. 2. Механізм кредитування системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу розробляє Кабінет Міністрів України. Для цього він:   -72- Шпак В.Ф.
Стаття 14, частина 2 викласти в такій редакції:"2. Механізм кредитування суб'єктів системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу встановлює Кабінет Міністрів України. Для цього він:"  
Враховано   2. Механізм кредитування суб'єктів системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу встановлює Кабінет Міністрів України. Для цього він:  
124. 1) формує систему державного цільового кредитування технічного переоснащення агропромислового виробництва;   -73- Шпак В.Ф.
Стаття 14, частина 2 пункт 1 викласти в такій редакції:"1) формує систему державного цільового кредитування для оновлення основних фондів суб'єктів агропромислового виробництва"  
Відхилено   1) формує систему державного цільового кредитування технічного переоснащення агропромислового виробництва;  
125. 2) визначає обсяги державних кредитних ресурсів на розвиток інженерно-технічного забезпечення;   -74- Шпак В.Ф.
Стаття 14, частина 2 пункт 2 викласти в такій редакції:"2) визначає обсяги державних кредитних ресурсів на розвиток системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу;"  
Враховано   2) вносить пропозиції щодо обсягів державних кредитних ресурсів на розвиток системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу;  
126. 3) встановлює порядок використання кредитних ресурсів для технічного переоснащення агропромислового комплексу;   -75- Шпак В.Ф.
Стаття 14, частина 2 пункт 3 викласти в такій редакції:"3) встановлює порядок використання кредитних ресурсів для оновлення основних фондів суб'єктів агропромислового комплексу  
Відхилено   3) встановлює порядок використання кредитних ресурсів для технічного переоснащення агропромислового комплексу;  
127. 4) встановлює обсяги часткової компенсації вартості придбаної нової техніки.      4) встановлює обсяги часткової компенсації вартості придбаної нової техніки.  
128. Стаття 15. Лізингові операції в системі інженерно-технічного   -76- Шпак В.Ф.
Стаття 15 назву статті викласти в такій редакції: "Стаття 12. Лізингова діяльність в системі інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу"  
Відхилено   Стаття 15. Лізингова діяльність  
    -77- Калінчук В.А.
Стаття 15. викласти " Лізингова діяльність"  
Враховано    
129. забезпечення агропромислового комплексу       
130. 1. Кабінет Міністрів України сприяє розвитку ринку фінансового лізингу, розширенню внутрішніх фінансових ресурсів машинобудівних заводів, залученню банків, інших фінансових установ та вітчизняних і зарубіжних інвесторів.   -78- Шпак В.Ф.
Стаття 12, частина 1 викласти в такій редакції:"1. Кабінет Міністрів України створює сприятливі умови для розвитку лізингової діяльності комерційних банків, інших фінансових установ, вітчизняних і зарубіжних інвесторів, машинобудівних підприємств.  
Враховано   1. Кабінет Міністрів України створює сприятливі умови для розвитку лізингової діяльності комерційних банків, інших фінансових установ, вітчизняних і зарубіжних інвесторів, машинобудівних підприємств та державних лізингових компаній.  
    -79- Калінчук В.А.
Стаття 15. п.1 доповнити словами "та державних лізингових компаній"  
Враховано    
131. 2. Передбачені для лізингових операцій кошти державного бюджету використовуються виключно на закупівлю вітчизняної техніки для агропромислового комплексу, проведення складних ремонтів, відновлення уживаних машин вітчизняного виробництва та їх продаж на вторинному ринку.   -80- Шпак В.Ф.
Стаття 12, частина 2 викласти в такій редакції:"2. Щорічні лізингові інвестиції в оновлення основних фондів суб'єктів виробничої діяльності в агропромисловому комплексі за рахунок видатків державного бюджету збільшуються до рівня 30 відсотків загального річного інвестування."  
Відхилено   2. Передбачені для лізингових операцій кошти державного бюджету використовуються виключно на закупівлю вітчизняної техніки для агропромислового комплексу, проведення складних ремонтів, відновлення машин вітчизняного виробництва, що були в користуванні, та їх продаж на вторинному ринку.  
132. Стаття 16. Митна політика в системі інженерно-   -81- Шпак В.Ф.
Стаття 16 назву статті викласти в такій редакції: "Стаття 13. Митна політика стосовно системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу"  
Враховано   Стаття 16. Митна політика стосовно системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу  
133. технічного забезпечення агропромислового комплексу       
134. 1. Митна політика держави спрямовується за допомогою митно-тарифних та нетарифних заходів на захист економічних інтересів суб'єктів системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу та здійснюється відповідно до митного законодавства України.      1. Митна політика держави спрямовується за допомогою митно-тарифних та нетарифних заходів на захист економічних інтересів суб'єктів системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу та здійснюється відповідно до митного законодавства.  
135. 2. При вивезенні на митну територію України технічних засобів для агропромислового комплексу (крім уживаних), комплектуючих виробів та запасних частин до них, аналоги яких не виробляються вітчизняними заводами, стягнення ввізного мита не застосовується.   -82- Шпак В.Ф.
Стаття 16, частини 2,3 замінити терміном „що були у користуванні"  
Враховано   2. При ввезенні на митну територію України технічних засобів для агропромислового комплексу (крім тих що були в користуванні), комплектуючих виробів та запасних частин до них, аналоги яких не виробляються вітчизняними підприємствами, стягнення ввізного мита не застосовується.  
    -83- Калінчук В.А.
Стаття 16.п.2. замінити слово "вивезенні" на "ввезенні"  
Враховано    
136. 3. Митна політика при ввезенні на митну територію України технічних засобів для агропромислового комплексу як нових, так і уживаних комплектуючих виробів та запасних частин до них, аналоги яких виробляються вітчизняним машинобудуванням, здійснюється в інтересах національних товаровиробників.      3. Митна політика при ввезенні на митну територію України технічних засобів для агропромислового комплексу як нових, так і тих, що були в користуванні, комплектуючих виробів та запасних частин до них, аналоги яких виробляються підприємствами вітчизняного машинобудування, здійснюється в інтересах національних товаровиробників.  
137. 4. Митно-тарифні та нетарифні заходи до експортних операцій з вітчизняними технічними засобами для агропромислового комплексу, комплектуючими виробами та запасними частинами до них здійснюються в інтересах вітчизняних товаровиробників і для стимулювання нарощування експортного потенціалу.   -84- Калінчук В.А.
Стаття 16 . доповнити пунктом 5 в такій редакції "Уповноважений центральний орган виконавчої влади з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу розробляє і подає Кабінету Міністрів України заходи щодо надання митних пільг на імпорт окремих технічних засобів, комплектуючих виробів для складної сільськогосподарської техніки, які не виробляються в Україні."  
Враховано   4. Митно-тарифні та нетарифні заходи до експортних операцій з вітчизняними технічними засобами для агропромислового комплексу, комплектуючими виробами та запасними частинами до них здійснюються в інтересах вітчизняних товаровиробників і для стимулювання нарощування експортного потенціалу. 5. Спеціально уповноважений орган виконавчої влади з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу розробляє і подає Кабінету Міністрів України заходи щодо надання митних пільг на імпорт окремих технічних засобів, комплектуючих виробів для складної сільськогосподарської техніки, які не виробляються в Україні.  
138. Стаття 17. Амортизаційна політика держави в      Стаття 17. Амортизаційна політика держави в агропромисловому комплексі  
139. агропромисловому комплексі       
140. 1. Амортизаційна політика держави забезпечує відтворення основних засобів у межах норм амортизаційних відрахувань.      1. Амортизаційна політика держави забезпечує відтворення основних засобів у межах норм амортизаційних відрахувань.  
141. 2. Амортизаційні відрахування використовуються лише за призначенням. Відрахування, використані не за призначенням, поповнюються за рахунок прибутку.      2. Амортизаційні відрахування використовуються лише за призначенням. Відрахування, використані не за призначенням, поповнюються за рахунок прибутку.  
142. 3. Реальна ринкова вартість основних засобів визначається на основі централізованої систематичної (один раз у 5-7 років) переоцінки та щорічної її індексації відповідно до інфляції.      3. Реальна ринкова вартість основних засобів визначається на основі централізованої систематичної (один раз на 5-7 років) переоцінки та щорічної її індексації відповідно до інфляції.  
143. 4. Кабінет Міністрів України розробляє амортизаційну політику і подає на розгляд Верховній Раді України відповідні нормативно-правові акти.      4. Кабінет Міністрів України розробляє амортизаційну політику і подає на розгляд Верховній Раді України проекти відповідних нормативно-правових актів.  
144. Розділ VІІ      Розділ VІІ  
145. МЕТРОЛОГІЧНИЙ КОНТРОЛЬ, ДЕРЖАВНІ ВИПРОБУВАННЯ      МЕТРОЛОГІЧНИЙ КОНТРОЛЬ, ДЕРЖАВНІ ВИПРОБУВАННЯ І СЕРТИФІКАЦІЯ В СИСТЕМІ ІНЖЕНЕРНО-ТЕХНІЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ  
146. І СЕРТИФІКАЦІЯ В СИСТЕМІ ІНЖЕНЕРНО-ТЕХНІЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ       
147. Стаття 18. Метрологічний контроль і нагляд      Стаття 18. Метрологічний контроль і нагляд  
148. Метрологічний контроль і нагляд при створенні, виробництві, використанні, технічному обслуговуванні й ремонті технічних засобів для агропромислового комплексу, а також при державних випробуваннях технічних засобів та технологічних процесів і їх сертифікації здійснюється для забезпечення єдності вимірювань відповідно до чинного законодавства.   -85- Калінчук В.А.
Стаття 18. після слова "державних" доповнити словами "приймальних "  
Враховано   1. Метрологічний контроль і нагляд при створенні, виробництві, використанні, технічному обслуговуванні й ремонті технічних засобів для агропромислового комплексу, а також державних приймальних випробуваннях технічних засобів та технологічних процесів і їх сертифікації здійснюються для забезпечення єдності вимірювань відповідно до законодавства.  
149. Стаття 19. Державні випробування і сертифікація   -86- Калінчук В.А.
Стаття 19. доповнити словами "Приймальні " замінити "і" на "та"  
Враховано   Стаття 19. Державні приймальні випробування та сертифікація  
150. 1. Уповноважений центральний орган виконавчої влади з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу є замовником, який формує перелік технічних засобів та технологій їх технічного обслуговування, нових технологій виробництва, зберігання і переробки сільськогосподарської продукції, що підлягають обов'язковому державному випробуванню та оцінці відповідності розробленим технічним завданням, стандартам, технічним умовам.   -87- Калінчук В.А.
Стаття 19.п.1 замінити слово "обовязковому" на "приймальним і державним випробуванням"  
Враховано   1. Спеціально уповноважений орган виконавчої влади з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу є замовником, який формує перелік технічних засобів та технологій їх технічного обслуговування, нових технологій виробництва, зберігання і переробки сільськогосподарської продукції, що підлягають державним приймальним випробуванням та оцінці відповідності розробленим технічним завданням, стандартам, технічним умовам.  
151. 2. Державні випробування технічних засобів, а також технологій виробництва, зберігання і переробки сільськогосподарської продукції виконуються уповноваженими на це організаціями.   -88- Калінчук В.А.
Стаття 19. п. 2. доповнити "Приймальні і "  
Враховано   2. Державні приймальні випробування технічних засобів, а також технологій виробництва, зберігання і переробки сільськогосподарської продукції виконуються уповноваженими на це організаціями.  
152. 3. Нові зразки технічних засобів, технології технічного обслуговування та ремонту техніки, виробництва, зберігання та переробки сільськогосподарської продукції підлягають державним випробуванням. Замовник за наявності позитивних результатів випробувань та інших обумовлених технічними завданнями експертиз, приймає рішення про їх сертифікацію та дає рекомендації:   -89- Калінчук В.А.
Стаття 19. п. 3. після слова " підлягають" доповнити "Приймальним і "  
Враховано   3. Нові зразки технічних засобів, технології технічного обслуговування та ремонту техніки, виробництва, зберігання та переробки сільськогосподарської продукції підлягають державним приймальним випробуванням. Замовник за наявності позитивних результатів випробувань та інших обумовлених технічними завданнями експертиз приймає рішення про їх сертифікацію та дає рекомендації:  
153. 1) про постановку на виробництво та освоєння виготовлення нових зразків технічних засобів, технологій та послуг;      1) про постановку на виробництво та освоєння виготовлення нових зразків технічних засобів, технологій та послуг;  
154. 2) про включення технічних засобів і технологій у державний технічний та технологічний реєстри виробництва, зберігання і переробки сільськогосподарської продукції.      2) про включення технічних засобів і технологій у державний технічний та технологічний реєстри виробництва, зберігання і переробки сільськогосподарської продукції.  
155. 4. Обов'язкова сертифікація нових зразків технічних засобів, технологій виробництва, зберігання і переробки сільськогосподарської продукції, технологій з технічного обслуговування здійснюється відповідно до законодавства України.      4. Обов'язкова сертифікація нових зразків технічних засобів, технологій виробництва, зберігання і переробки сільськогосподарської продукції, технологій з технічного обслуговування здійснюється відповідно до законодавства.  
156. Розділ VІІІ      Розділ VІІІ  
157. ДЕРЖАВНИЙ ТЕХНІЧНИЙ НАГЛЯД У СИСТЕМІ      ДЕРЖАВНИЙ ТЕХНІЧНИЙ НАГЛЯД У СИСТЕМІ ІНЖЕНЕРНО-ТЕХНІЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ  
158. ІНЖЕНЕРНО-ТЕХНІЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ       
159. Стаття 20. Державне управління у сфері технічного нагляду      Стаття 20. Державний технічний нагляд у системі інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу  
160. та його суб'єкти       
161. 1. Державне управління в сфері технічного нагляду здійснюється Кабінетом Міністрів України, уповноваженим центральним органом виконавчої влади з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу, інспекціями державного технічного нагляду.   -90- Шпак В.Ф.
Стаття 20, частина 1 викласти в такій редакції: "1. Державне управління в сфері технічного нагляду здійснюється ...... , Державною інспекцією по нагляду за технічним станом машин, обладнання та якістю пально-мастильних матеріалів.  
Враховано   1. Державний технічний нагляд за відповідністю технічних засобів вимогам безпеки та якістю пально-мастильних матеріалів у системі інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу здійснюється інспекціями державного технічного нагляду відповідно до законодавства.  
    -91- Калінчук В.А.
Стаття 20.п. 1. . після слова " за" доповнити словом "відповідністю" замінити слова "станом машин, обладнання" на слова "засобів вимогам безпеки" та доповнити словами "уповноваженою Кабінетом Міністрів України"  
Враховано    
162. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування взаємодіють з органами державного технічного нагляду та сприяють у здійсненні їх функцій.   -92- Шпак В.Ф.
Стаття 20, частина 2 викласти в такій редакції: "2. Державний нагляд за дотриманням, встановлених законодавством вимог щодо обліку, реєстрації, експлуатації, ремонту та підтримання технічного стану технічних засобів, транспортування, зберігання та якості використовуваних нафтопродуктів, здійснюється Державною інспекцією по нагляду за технічним станом машин, обладнання та якістю пально-мастильних матеріалів шляхом періодичних перевірок суб'єктів виробничої діяльності в агропромисловій сфері.  
Відхилено   Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування взаємодіють з органами державного технічного нагляду та сприяють у здійсненні їх функцій.  
163. 2. Державне управління у сфері технічного нагляду реалізується шляхом перевірки особами органів державного технічного нагляду вимог, встановлених нормативно-технічною документацією за дотриманням правил технічної експлуатації, обліку та безпеки дорожнього руху, забезпечення контролю за виконанням законодавства у сфері захисту прав споживачів на придбану чи відремонтовану техніку, комплектуючі вузли і агрегати до неї, а також охорони навколишнього середовища при її використанні.   -93- Калінчук В.А.
Стаття 20.п. 2. після слова " обліку" доповнити слова "технічних засобів" та після слова " охорони" " доповнити слово " праці та "  
Враховано   2. Державний технічний нагляд у системі інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу реалізується шляхом перевірки посадовими особами органів державного технічного нагляду вимог, встановлених нормативно-технічною документацією за дотриманням правил технічної експлуатації, обліку технічних засобів та безпеки дорожнього руху, забезпечення контролю за виконанням законодавства у сфері захисту прав споживачів на придбану чи відремонтовану техніку, комплектуючі вузли і агрегати до неї, а також охорони праці та навколишнього середовища при її використанні.  
164. 3. Суб'єктами державного технічного нагляду виступають юридичні та фізичні особи, яким техніка належить на правах власності або вони виконують послуги по її ремонту, переобладнанню і реалізації.   -94- Шпак В.Ф.
Стаття 20, частина 3 викласти в такій редакції: "Суб'єктами державного технічного нагляду є юридичні та фізичні особи - власники технічних засобів та виконавці робіт з технічного сервісу."  
Відхилено   3. Суб'єктами відносин у сфері державного технічного нагляду є юридичні та фізичні особи, яким техніка належить на правах власності або вони виконують послуги по її ремонту, переобладнанню і реалізації.  
165. Стаття 21. Завдання державного технічного нагляду   -95- Шпак В.Ф.
Стаття 21, Зміст статті сформулювати коротко, як частину 4 статті 20  
Відхилено   Стаття 21. Завдання органів державного технічного нагляду  
166. Завдання організації державного технічного нагляду полягає у:   -96- Шпак В.Ф.
4. Державна інспекція по нагляду за технічним станом машин, обладнання та якістю пально-мастильних матеріалів забезпечує виконання завдань, визначених чинним законодавством.  
Відхилено   1. Завдання органів державного технічного нагляду полягає в:  
167. 1) забезпеченні контролю за виконанням законодавства у сфері захисту прав споживачів на придбану чи відремонтовану сільськогосподарську техніку та комплектуючі вузли й агрегати до неї;   -97- Шпак В.Ф.
Стаття 21, частина 1 викласти в такій редакції: "1. Наукове обслуговування системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу здійснюється науково-дослідними, дослідно-конструкторськими, машиновипробувальними установами й організаціями з використанням мережі суб'єктів єдиного науково-виробничого інформаційного простору."  
Відхилено   1) забезпеченні контролю за виконанням законодавства у сфері захисту прав споживачів на придбану чи відремонтовану сільськогосподарську техніку та комплектуючі вузли й агрегати до неї;  
168. 2) здійсненні нагляду за дотриманням чинного законодавства з охорони навколишнього середовища при експлуатації і технологічному обслуговуванні сільськогосподарської техніки, особливо машин для внесення добрив та хімічного захисту;   -98- Калінчук В.А.
Стаття 21.п. 2 після слова " охорони" " доповнити слово " праці " та замінити слова "сільськогосподарської техніки, особливо машин для внесення добрив та хімічного захисту; " на "технічних засобів"  
Враховано   2) здійсненні нагляду за дотриманням законодавства з охорони праці, навколишнього середовища при експлуатації і технологічному обслуговуванні технічних засобів;  
169. 3) здійсненні контролю за сплатою податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин;      3) здійсненні контролю за сплатою податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин;  
170. 4) проведенні контролю за експертною оцінкою сільськогосподарської техніки при її відчуженні;      4) проведенні контролю за експертною оцінкою сільськогосподарської техніки при її відчуженні;  
171. 5) здійсненні державної реєстрації та обліку техніки, що підлягає експлуатації на вулично-шляховій мережі загального користування, видача на них державних номерних знаків та відповідних реєстраційних документів;   -99- Шпак В.Ф.
Доповнити п. 5 ст.21словами: "автоматизованого обліку зареєстрованих машин та відомостей про їх власників ведеться з використанням єдиного Державного реєстру, держателем якого є уповноважений орган по нагляду за технічним станом машин, обладнання та якості пально-мастильних матеріалів; "  
Враховано   5) здійсненні державної реєстрації та обліку техніки, що підлягає експлуатації на вулично-шляховій мережі загального користування, видачі на них державних номерних знаків та відповідних реєстраційних документів, автоматизованого обліку зареєстрованих машин та відомостей про їх власників ведеться з використанням єдиного Державного реєстру, держателем якого є уповноважений орган по нагляду за технічним станом машин, обладнання та якості пально-мастильних матеріалів;  
172. 6) проведенні відповідно до чинного законодавства державних технічних оглядів технічних засобів, які зареєстровані в установленому порядку;      6) проведенні відповідно до законодавства державних технічних оглядів технічних засобів, які зареєстровані в установленому порядку;  
173. 7) здійсненні перевірок суб'єктів державного технічного нагляду за технічним станом і експлуатацією машин щодо дотримання ними чинного законодавства про державний технічний нагляд;   -100- Калінчук В.А.
Стаття 21.п. 7. після слова " машин" слова "щодо дотримання ними" вилучити а доповнити слова "які підлягають перевірці на підтвердження відповідності вимогам" та вилучити слова "про державний технічний нагляд"  
Враховано   7) здійсненні перевірок суб'єктів державного технічного нагляду за технічним станом і експлуатацією машин, які підлягають перевірці на підтвердження відповідності вимогам чинного законодавства;  
174. 8) видачі висновків щодо технічного стану проданих або відремонтованих машин в установленому порядку;   -101- Калінчук В.А.
Стаття 21.п. 8 доповнити словами "які підлягають перевірці на підтвердження відповідності вимогам чинного законодавства"  
Враховано   8) видачі в установленому порядку висновків щодо технічного стану проданих або відремонтованих машин, які підлягають перевірці на підтвердження відповідності вимогам чинного законодавства;  
175. 9) проведенні технічної експертизи та експертної оцінки технічних засобів, що стали непридатними внаслідок аварії чи стихійного лиха, та видача відповідних документів про доцільність їх подальшої експлуатації чи відновлення;      9) проведенні технічної експертизи та експертної оцінки технічних засобів, що стали непридатними внаслідок аварії чи стихійного лиха, та видачі відповідних документів про доцільність їх подальшої експлуатації;  
176. 10) прийманні екзаменів та видачу посвідчень трактористів-машиністів у встановленому порядку;   -102- Калінчук В.А.
Стаття 21.п. 10 доповнити словами "Організації підготовки та перепідготовки операторів управління технічними засобами"  
Враховано   10) організації підготовки та перепідготовки операторів управління технічними засобами, прийманні екзаменів та видачі посвідчень трактористів-машиністів у встановленому порядку;  
177. 11) проведенні державного нагляду за дотриманням правил технічного та сервісного обслуговування сільськогосподарської техніки та реалізації повнокомплектних машин, номерних вузлів і агрегатів.      11) проведенні державного нагляду за дотриманням правил технічного та сервісного обслуговування сільськогосподарської техніки та реалізації повнокомплектних машин, номерних вузлів і агрегатів.  
178. Розділ ІХ      Розділ ІХ  
179. НАУКОВЕ ТА ІНФОРМАЦІЙНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ      НАУКОВЕ ТА ІНФОРМАЦІЙНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ СИСТЕМИ ІНЖЕНЕРНО-ТЕХНІЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ  
180. СИСТЕМИ ІНЖЕНЕРНО-ТЕХНІЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ       
181. Стаття 22. Наукове обслуговування      Стаття 22. Наукове обслуговування  
182. 1. Наукове обслуговування системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу здійснюється в напрямі:   -103- Калінчук В.А.
Стаття 22.п. 1 замінити слово "в напрямі" на "науково-дослідними, дослідно-конструкторськими, машино-випробувальними установами й організаціями з використанням мережі субєктів єдиного науково-виробничого інформаційного простору"  
Враховано   1. Наукове обслуговування системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу здійснюється науково-дослідними, дослідно-конструкторськими, машинно-випробувальними установами й організаціями з використанням мережі суб'єктів єдиного науково-виробничого інформаційного простору. 2. Наукове обслуговування здійснюється в напрямі:  
    -104- Калінчук В.А.
Стаття 22.доповнити новим пунктом 2 в такій редакції "Наукове обслуговування здійснюється в напрямі:"  
Враховано    
183. 1) визначення пріоритетів технічної політики та програм розвитку системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу;      1) визначення пріоритетів технічної політики та програм розвитку системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу;  
184. 2) проведення наукових досліджень, дослідно-конструкторських розробок нових типів технічних засобів і технологій для агропромислового комплексу.   -105- Калінчук В.А.
Стаття 22.п.2 ч.2 доповнити словами "та їх випробування"  
Враховано   2) проведення наукових досліджень, дослідно-конструкторських розробок нових типів технічних засобів і технологій для агропромислового комплексу та їх випробування.  
185. 2. Координацію науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт здійснює уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу.   -106- Шпак В.Ф.
Стаття 22 Пропонується частину 2. викласти попереду пунктів 1),2) з таким змістом: "2. Координує роботу науково-дослідних, дослідно-конструкторських, машиновипробувальних установ і організацій уповноважений центральний орган виконавчої влади з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу."  
Відхилено   3. Координацію науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт здійснює уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу.  
    -107- Шпак В.Ф.
Стаття 22 , доповнити новою частиною 3 такого змісту: "3.Основними напрямками діяльності суб'єктів наукового обслуговування є: 1) виконання наукових досліджень та дослідно-конструкторських розробок технічних засобів для виконання технологічних операцій в новітніх технологіях вирощування, збирання, зберігання та переробки продукції, організації їх випробувань на відповідність технічній документації. 2) Моніторинг стану інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу, визначення пріоритетів державної технічної політики та розробка програм розвитку системи управління інженерно-технічним забезпеченням агропромислового комплексу. 3) науково-технічне інформування інших суб'єктів системи інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу з використанням мережі суб'єктів єдиного науково-виробничого інформаційного простору  
Відхилено    
    -108- Калінчук В.А.
Стаття 22 нумерацію.пункту 2 замінити на пункт 3.  
Враховано    
186. Стаття 23. Інформаційне забезпечення      Стаття 23. Інформаційне забезпечення  
187. Інформаційне обслуговування системи інженерно-технічного забезпечення організовує уповноважений центральний орган виконавчої влади з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу в напрямі:      1. Інформаційне обслуговування системи інженерно-технічного забезпечення організовує уповноважений центральний орган виконавчої влади з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу в напрямі:  
188. 1) формування єдиного інформаційного простору з власними засобами інформатизації, створення інформаційно-консультативних та дорадчих служб з базами даних про технічні засоби для агропромислового комплексу, запасні частини і агрегати до них, про їх виробників, технологічну приналежність, технічну, екологічну, економічну та іншу характеристики, ціну;      1) формування єдиного інформаційного простору з власними засобами інформатизації, створення інформаційно-консультативних та дорадчих служб з базами даних про технічні засоби для агропромислового комплексу, запасні частини і агрегати до них, про їх виробників, технологічну приналежність, технічну, екологічну, економічну та іншу характеристики, ціну;  
189. 2) реклами нових технічних засобів і технологій, ефективних форм технологічного та технічного сервісу, організації ярмарок та виставок, використання засобів масової інформації;   -109- Шпак В.Ф.
Стаття 23, пункт 2 викласти в такій редакції: "2) поширення об'єктивної інформації стосовно нових технічних засобів і технологій, ефективних форм технологічного і технічного сервісу з використанням засобів масової інформації та проведення ярмарок, виставок, інших форм пропаганди."  
Враховано   2) поширення об'єктивної інформації стосовно нових технічних засобів і технологій, ефективних форм технологічного і технічного сервісу з використанням засобів масової інформації та проведення ярмарок, виставок, інших форм пропаганди;  
190. 3) випуску каталогів нових технічних засобів для агропромислового комплексу, рекомендацій з їх використання, впровадження інноваційних технологій виробництва, зберігання та переробки сільськогосподарської продукції.   -110- Шпак В.Ф.
Стаття 23 , доповнити новим пунктом 4) такого змісту: "організації державного контролю за розробкою й розповсюдженням виробниками машин експлуатаційної та ремонтно-технологічної документації на їх вироби.  
Відхилено   3) випуску каталогів нових технічних засобів для агропромислового комплексу, рекомендацій з їх використання, впровадження інноваційних технологій виробництва, зберігання та переробки сільськогосподарської продукції.  
191. Розділ Х      Розділ Х  
192. МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО В СФЕРІ      МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО В СФЕРІ ІНЖЕНЕРНО-ТЕХНІЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ  
193. ІНЖЕНЕРНО-ТЕХНІЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ       
194. Стаття 24. Міжнародне співробітництво в сфері інженерно-      Стаття 24. Міжнародне співробітництво в сфері інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу  
195. технічного забезпечення агропромислового комплексу       
196. 1. Міжнародне співробітництво в сфері інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу здійснюється відповідно до законодавства та міжнародних договорів України в напрямах:      1. Міжнародне співробітництво в сфері інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу здійснюється відповідно до законодавства та міжнародних договорів України в напрямі:  
197. 1) участі України в міжнародних програмах створення, виробництва, обслуговування, використання технічних засобів та розробки і освоєння інноваційних технологій;      1) участі України в міжнародних програмах створення, виробництва, обслуговування, використання технічних засобів та розробки і освоєння інноваційних технологій;  
198. 2) обміну новими технологіями і технічними засобами виробництва, зберігання і переробки сільськогосподарської продукції з іноземними підприємствами або контрагентами;      2) обміну новими технологіями і технічними засобами виробництва, зберігання і переробки сільськогосподарської продукції з іноземними підприємствами;  
199. 3) організації спільних з іноземними фірмами підприємств та виробництв з виготовленням сільськогосподарської техніки;      3) організації спільних з іноземними фірмами підприємств та виробництв з виготовлення сільськогосподарської техніки;  
200. 4) залучення іноземних інвестицій для розвитку інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу;      4) залучення іноземних інвестицій для розвитку інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу;  
201. 5) організації та проведення міжнародних виставок, ярмарок, аукціонів, конференцій, симпозіумів, семінарів та інших заходів з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу;      5) організації та проведення міжнародних виставок, ярмарок, аукціонів, конференцій, симпозіумів, семінарів та інших заходів з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу;  
202. 6) навчання та підготовки інженерно-технічних і механізаторських кадрів;      6) навчання та підготовки інженерно-технічних і механізаторських кадрів;  
203. 7) участі України в розробці міжнародних стандартів, проведенні метрологічного контролю і нагляду, державних випробувань та сертифікації у сфері створення, виробництва, використання і обслуговування технічних засобів для агропромислового комплексу;      7) участі України в розробці міжнародних стандартів, проведенні метрологічного контролю і нагляду, державних випробувань та сертифікації у сфері створення, виробництва, використання і обслуговування технічних засобів для агропромислового комплексу;  
204. 8) приведення у відповідність з вимогами міжнародних стандартів екологічних показників технічних засобів для агропромислового комплексу;      8) приведення у відповідність з вимогами міжнародних стандартів екологічних показників технічних засобів для агропромислового комплексу;  
205. 9) створення інформаційно-маркетингових центрів для прискорення руху товарів та послуг на національні ринки держав.      9) створення інформаційно-маркетингових центрів для прискорення руху товарів та послуг на національні ринки держав.  
206. 2. Якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші вимоги, ніж ті, що передбачені законодавством України, то застосовуються правила міжнародного договору.      2. Якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені законодавством України, то застосовуються правила міжнародного договору.  
207. Розділ ХІ      Розділ ХІ  
208. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ВИКОНАННЯ ЗАКОНУ      ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЦЬОГО ЗАКОНУ  
209. Стаття 25. Відповідальність за виконання Закону      Стаття 25. Відповідальність за порушення цього Закону  
210. 1. Положення цього Закону враховуються при складанні державного бюджету на кожний наступний рік та розробці інших нормативно-правових актів України.       
211. 2. Відповідальність за виконання цього Закону покладається на Кабінет Міністрів України, уповноважений центральний орган виконавчої влади з інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу, регіональні органи виконавчої влади та місцевого самоврядування.       
212. 3. Юридичні та фізичні особи, винні в порушенні цього Закону, притягуються до відповідальності згідно з чинним законодавством.      Особи, винні в порушенні цього Закону, несуть відповідальність згідно із законом.  
213. Розділ ХІІ      Розділ ХІІ  
214. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ      ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ  
215. Стаття 26. Про набуття чинності та приведення       
216. нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом       
217. 1. Цей закон набирає чинності з дня його опублікування.      Цей Закон набирає чинності з 1 січня 2007 року.  
218. 2. Кабінету Міністрів України:      2. Кабінету Міністрів України:  
219. 1) внести до Верховної Ради України пропозиції щодо приведення законів України у відповідність із цим Законом;      1) внести до Верховної Ради України пропозиції щодо приведення законів України у відповідність із цим Законом;  
220. 2) привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;      2) привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;  
221. 3) забезпечити приведення центральними органами виконавчої влади своїх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.      3) забезпечити приведення центральними органами виконавчої влади своїх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.