Кількість абзаців - 216 Таблиця поправок


Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законодавчих актів України (01) РОЗДІЛ І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ (Друге читання)

№ п.п. Редакція, прийнята в першому читанні Пропозиції Висновки Остаточна редакція
0. ПРОЕКТ
 
   ПРОЕКТ
 
1. ЗАКОН УКРАЇНИ
 
   ЗАКОН УКРАЇНИ
 
2. Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законодавчих актів України
 
   Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законодавчих актів України
 
3. Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
 
   Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
 
4. І. Внести зміни до Митного кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2002 р., № 38-39, ст. 288), виклавши його в такій редакції:
 
   І. Внести зміни до Митного кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2002 р., № 38-39, ст. 288), виклавши його в такій редакції:
 
5. «МИТНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
 
   «МИТНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
 
6. Митний кодекс України визначає засади організації та здійснення митної справи в Україні, регулює економічні, організаційні, правові, кадрові та соціальні аспекти діяльності митної служби України.
 
-1- Пінчук А.П.
Преамбулу Митного кодексу України виключити.
 
Враховано .     
7. Кодекс спрямований на забезпечення захисту економічних інтересів України, створення сприятливих умов для розвитку її економіки шляхом спрощення процедур міжнародної торгівлі на основі впровадження міжнародних норм і стандартів у галузі митної справи, впровадження ефективних форм і методів роботи митних органів із залученням до участі у такому впровадженні учасників міжнародної торгівлі, гарантування прав та захист інтересів учасників міжнародної торгівлі і громадян, а також забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи.
 
-2- Шевчук О.Б.
Чуднов В.М.
Сухий Я.М.
Преамбулу викласти у наступній редакції:
«Митний кодекс України відповідно до Конституції України визначає засади організації та здійснення митної справи в Україні, встановлює порядок і правила переміщення та митного контролю товарів і транспортних засобів через митний кордон України, їх тимчасового зберігання під митним контролем та використання (розпорядження) згідно із вибраними митними режимами».
 
Відхилено . Преамбулу виключено.     
8. РОЗДІЛ І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
 
   РОЗДІЛ І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
 
9. Глава 1. Основи митної справи
 
   Глава 1. Основи митної справи
 
10. Стаття 1. Визначення основних термінів і понять
 
   Стаття 1. Визначення основних термінів і понять
 
11. У цьому Кодексі наведені нижче терміни і поняття вживаються у такому значенні:
 
   У цьому Кодексі наведені нижче терміни і поняття вживаються у такому значенні:
 
12. 1) валютні цінності:
 
   1) валютні цінності:
 
13. а) валюта України - грошові знаки у вигляді банкнотів, казначейських білетів, монет та в інших формах, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території України, а також вилучені з обігу або такі, що вилучаються з нього, але підлягають обмінові на грошові знаки, які перебувають в обігу;
 
   а) валюта України - грошові знаки у вигляді банкнотів, казначейських білетів, монет та в інших формах, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території України, а також вилучені з обігу або такі, що вилучаються з нього, але підлягають обмінові на грошові знаки, які перебувають в обігу;
 
14. б) іноземна валюта - іноземні грошові знаки у вигляді банкнотів, казначейських білетів, монет, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави, а також вилучені з обігу або такі, що вилучаються з нього, але підлягають обмінові на грошові знаки, які перебувають в обігу;
 
   б) іноземна валюта - іноземні грошові знаки у вигляді банкнотів, казначейських білетів, монет, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави, а також вилучені з обігу або такі, що вилучаються з нього, але підлягають обмінові на грошові знаки, які перебувають в обігу;
 
15. в) платіжні документи та інші цінні папери (акції, облігації, купони до них, векселі (тратти), боргові розписки, акредитиви, чеки, банківські накази, депозитні сертифікати, інші фінансові та банківські документи), виражені у валюті України, в іноземній валюті або банківських металах;
 
-3- Кармазін Ю.А.
У статті 1 у пункті 1 у підпункті в) виключити слово «інші» перед словами «цінні папери».
 
Враховано .  в) платіжні документи та цінні папери (акції, облігації, купони до них, векселі (тратти), боргові розписки, акредитиви, чеки, банківські накази, депозитні сертифікати, інші фінансові та банківські документи), виражені у валюті України, в іноземній валюті або банківських металах;
 
16. г) банківські метали - золото, срібло, платина, метали платинової групи, доведені (афіновані) до найвищих проб відповідно до світових стандартів, у зливках і порошках, що мають сертифікат якості, а також монети, вироблені з дорогоцінних металів;
 
-4- Пінчук А.П.
Доповнити статтю 1 пунктом такого змісту:
«вантаж експрес-перевізника - консолідовані за єдиним транспортним документом міжнародні експрес-відправлення чи міжнародні експрес-відправлення, що не увійшли до складу цих консолідованих міжнародних експрес-відправлень за своїм характером, розмірами або з інших причин, що переміщуються (пересилаються) експрес-перевізником через митний кордон України».
 
Враховано .  г) банківські метали - золото, срібло, платина, метали платинової групи, доведені (афіновані) до найвищих проб відповідно до світових стандартів, у зливках і порошках, що мають сертифікат якості, а також монети, вироблені з дорогоцінних металів;
1-1) вантаж експрес-перевізника - консолідовані за єдиним транспортним документом міжнародні експрес-відправлення чи міжнародні експрес-відправлення, що не увійшли до складу цих консолідованих міжнародних експрес-відправлень за своїм характером, розмірами або з інших причин, що переміщуються (пересилаються) експрес-перевізником через митний кордон України;
 
17. 2) вантажне відправлення - товари, що надходять в Україну на адресу осіб або відправляються ними за межі України або переміщуються транзитом через митну територію України, крім товарів, що належать громадянам та переміщуються ними у ручній поклажі, супроводжуваному та несупроводжуваному багажі;
 
-5- Хомутиннік В.Ю.
Доповнити статтю 1 пунктом такого змісту:
«ввезення товарів, транспортних засобів на митну територію України, вивезення товарів, транспортних засобів за межі митної території України - сукупність дій, пов’язаних із переміщенням товарів і транспортних засобів через митний кордон України у будь-який спосіб у відповідному напрямку».
 
Враховано .  2) вантажне відправлення - товари, що надходять в Україну на адресу осіб або відправляються ними за межі України або переміщуються транзитом через митну територію України, крім товарів, що належать громадянам та переміщуються ними у ручній поклажі, супроводжуваному та несупроводжуваному багажі;
2-1) ввезення товарів, транспортних засобів на митну територію України, вивезення товарів, транспортних засобів за межі митної території України – сукупність дій, пов’язаних із переміщенням товарів, транспортних засобів через митний кордон України у будь-який спосіб у відповідному напрямку;
 
18. 3) випуск товарів - надання митним органом права на користування та/або розпорядження товарами, щодо яких здійснюється митне оформлення, відповідно до заявленої мети;
 
   3) випуск товарів - надання митним органом права на користування та/або розпорядження товарами, щодо яких здійснюється митне оформлення, відповідно до заявленої мети;
 
19. 4)вільний обіг - обіг товарів, який здійснюється без обмежень з боку митних органів України;
 
   4) вільний обіг - обіг товарів, який здійснюється без обмежень з боку митних органів України;
 
20. 5) гарант - визнана спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі митної справи юридична особа, яка надає визнані митними органами України гарантії (забезпечення виконання зобов’язань перед цими органами);
 
-6- Хомутиннік В.Ю.
Пункт 5 статті 1 виключити, оскільки поняття «гарант» достатньою мірою розкривається у розділі 9 проекту.
 
Враховано .     
    -7- Кармазін Ю.А.
Пункт 5 статті 1 викласти в наступній редакції:
«гарант - визнана спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі митної справи юридична особа, яка надає гарантії (забезпечує виконання зобов’язань перед цими органами); , вилучивши слова: «визнані митними органами України».
 
Відхилено . Пункт 5 статті 1 виключено.   
21. 6) гарантія - визнане (прийняте) спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі митної справи забезпечення виконання зобов’язань перед митними органами України;
 
-8- Хомутиннік В.Ю.
Пункт 6 статті 1 виключити, оскільки поняття «гарантія» достатньою мірою розкривається у розділі 9 проекту.
 
Враховано .     
22. 7) громадяни - фізичні особи: громадяни України, іноземці, особи без громадянства;
 
   7) громадяни - фізичні особи: громадяни України, іноземці, особи без громадянства;
 
23. 8) декларант - особа, яка здійснює декларування товарів самостійно або таке декларування проводиться від її імені;
 
-9- Хомутиннік В.Ю.
Пункт 8 статті 1 викласти у такій редакції:
«8) декларант – особа, яка самостійно здійснює декларування або від імені якої здійснюється декларування».
 
Враховано .  8) декларант – особа, яка самостійно здійснює декларування або від імені якої здійснюється декларування;
 
    -10- Васильєв О.А.
Царьов О.А.
Рибаков І.О.
Бобильов О.Ф.
Буджерак О.О.
Гасюк П.П.
Гацько В.П.
Гейман О.А.
Денькович І.В.
Задирко Г.О.
Камчатний В.Г.
Каплієнко В.В.
Константинов Є.С.
Крук Ю.Б.
Курило В.С.
Мовчан П.М.
Плющ І.С.
Радовець А.А.
Сідельник І.І.
Сорочинська-Кириленко Р.М.
Трайдук М.Ф.
Чорновіл Т.В.
Боднар-Петровська О.Б.
Храпов С.А.
Кілінкаров С.П.
Царьков Є.І.
Викласти в наступній редакції частину 8 статті 1:
«декларант - особа, яка самостійно здійснює декларування товарів або від імені якої проводиться таке декларування; «.
 
Враховано редакційно .   
    -11- Кармазін Ю.А.
Пункт 8 статті 1 викласти в наступній редакції:
«декларант - особа, яка здійснює декларування товарів, що переміщуються через митний кордон України чи відносно яких змінюється митний режим, самостійно або таке декларування проводиться від її імені; «.
 
Враховано редакційно .   
    -12- Богуслаєв В.О.
Пункт 8 статті 1 залишити як в чинній редакції Митного кодексу України.
 
Відхилено . Редакцію пункту 8 статті 1 приведено у відповідність до загальновизнаних у світі норм.   
24. 9) декларація митної вартості - документ встановленої форми, який подається декларантом і містить відомості щодо митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України чи відносно яких змінюється митний режим;
 
   9) декларація митної вартості - документ встановленої форми, який подається декларантом і містить відомості щодо митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України чи відносно яких змінюється митний режим;
 
25. 10) дозвіл митного органу - надання права особі на вчинення певних дій усно, письмово (паперовим або електронним документом) чи шляхом проставляння особистої номерної відмітки на супровідних документах (деклараціях, відомостях);
 
-13- Хомутиннік В.Ю.
Пункт 10 статті 1 викласти у такій редакції:
«10) дозвіл митного органу – надання особі митним органом усно, письмово (паперовим або електронним документом) чи шляхом проставляння відбитку особистої номерної печатки на супровідних документах (деклараціях, відомостях) права на вчинення певних дій».
 
Враховано .  10) дозвіл митного органу – надання особі митним органом усно, письмово (паперовим або електронним документом) чи шляхом проставляння відбитку особистої номерної печатки на супровідних документах (деклараціях, відомостях) права на вчинення певних дій;
 
26. 11) дорогоцінні метали, дорогоцінне каміння - ці терміни вживаються у значенні, наведеному у Законі України «Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними»;
 
-14- Хомутиннік В.Ю.
Пункт 11 статті 1 викласти у такій редакції:
«11) дорогоцінні метали, дорогоцінне каміння, дорогоцінне каміння органогенного утворення, напівдорогоцінне каміння – терміни вживаються у значенні, наведеному у Законі України «Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними»;
 
Враховано .  11) дорогоцінні метали, дорогоцінне каміння, дорогоцінне каміння органогенного утворення, напівдорогоцінне каміння – терміни вживаються у значенні, наведеному у Законі України «Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними;
11-1) експрес-перевізник – перевізник, який з використанням будь-якого виду транспорту здійснює прискорене перевезення міжнародних експрес-відправлень за єдиним транспортним документом (загальні авіанакладні (АWВ - аіrwаybіll, МАWВ - mаstеr аіrwаybіll), СМR, ВІLL ОF LАDІNG (коносамент) тощо), а також забезпечує приймання, обробку, пред’явлення таких відправлень митним органам для митного контролю та митного оформлення в місцях їх митного оформлення та видачу одержувачам (повернення відправникам);
 
    -15- Пінчук А.П.
Доповнити статтю 1 пунктом такого змісту:
«експрес-перевізник – перевізник, який з використанням будь-якого виду транспорту здійснює прискорене перевезення міжнародних експрес-відправлень за єдиним транспортним документом (загальні авіанакладні (АWВ - аіrwаybіll, МАWВ - mаstеr аіrwаybіll), СМR, ВІLL ОF LАDІNG (коносамент) тощо), а також забезпечує приймання, обробку, пред’явлення таких відправлень митним органам для митного контролю та митного оформлення в місцях їх митного оформлення та видачу одержувачам (повернення відправникам)».
 
Враховано .   
27. 12) заходи нетарифного регулювання - термін вживається у значенні, наведеному у Податковому кодексі України;
 
-16- Хомутиннік В.Ю.
Пункт 12 статті 1 викласти у такій редакції:
«12) заходи нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності – не пов’язані із застосуванням мита до товарів, що переміщуються через митний кордон України, установлені законами України заборони та/або обмеження, спрямовані на захист внутрішнього ринку, громадського порядку та безпеки, суспільної моралі, на охорону здоров’я та життя людей і тварин, охорону навколишнього природного середовища, захист прав споживачів товарів, що ввозяться в Україну, а також на охорону національної культурної та історичної спадщини».
 
Враховано .  12) заходи нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності – не пов’язані із застосуванням мита до товарів, що переміщуються через митний кордон України, установлені законами України заборони та/або обмеження, спрямовані на захист внутрішнього ринку, громадського порядку та безпеки, суспільної моралі, на охорону здоров’я та життя людей і тварин, охорону навколишнього природного середовища, захист прав споживачів товарів, що ввозяться в Україну, а також на охорону національної культурної та історичної спадщини;
 
    -17- Васильєв О.А.
Царьов О.А.
Рибаков І.О.
Бобильов О.Ф.
Буджерак О.О.
Гасюк П.П.
Гацько В.П.
Гейман О.А.
Денькович І.В.
Задирко Г.О.
Камчатний В.Г.
Каплієнко В.В.
Константинов Є.С.
Крук Ю.Б.
Курило В.С.
Мовчан П.М.
Плющ І.С.
Радовець А.А.
Сідельник І.І.
Сорочинська-Кириленко Р.М.
Трайдук М.Ф.
Чорновіл Т.В.
Боднар-Петровська О.Б.
Храпов С.А.
Кілінкаров С.П.
Царьков Є.І.
Викласти в наступній редакції частину 12 статті 1:
«заходи нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності - не пов’язані із застосуванням мита до товарів, що переміщуються через митний кордон України, установлені законами України обмеження та заборони, спрямовані на захист внутрішнього ринку, громадського порядку та безпеки, суспільної моралі, на охорону здоров’я та життя людей і тварин, охорону навколишнього природного середовища, захист прав споживачів товарів, що ввозяться в Україну, на охорону національної культурної та історичної спадщини».
 
Враховано редакційно .   
28. 13) змішане (комбіноване) перевезення - міжнародне перевезення вантажів щонайменш двома різними видами транспорту відповідно до договору змішаного (комбінованого) перевезення з місця в одній країні, де вантажі переходять у відання оператору такого перевезення, до визначеного місця доставки в іншій країні;
 
-18- Шевчук О.Б.
Чуднов В.М.
Сухий Я.М.
Пункт 13 статті 1 перенести до частини 1 статті 111, виклавши у наступній редакції:
«Під змішаним (комбінованим) перевезенням розуміється міжнародне перевезення вантажів щонайменш двома різними видами транспорту відповідно до договору змішаного (комбінованого) перевезення з місця в одній країні, де вантажі переходять у відання оператору такого перевезення, до визначеного місця доставки в іншій країні».
 
Враховано .     
29. 14) зона митного контролю - місце, визначене митними органами в пунктах пропуску через державний кордон України або в інших місцях митної території України, в межах якого митні органи здійснюють митні формальності;
 
   14) зона митного контролю - місце, визначене митними органами в пунктах пропуску через державний кордон України або в інших місцях митної території України, в межах якого митні органи здійснюють митні формальності;
 
30. 15) іноземні товари - товари, що не є українськими відповідно до пункту 62 цієї статті, а також товари, що втратили митний статус українських відповідно до цього Кодексу;
 
-19- Хомутиннік В.Ю.
У пункті 15 статті 1 проекту слово «українських» доповнити словом «товарів».
 
Враховано .  15) іноземні товари - товари, що не є українськими відповідно до пункту 62 цієї статті, а також товари, що втратили митний статус українських товарів відповідно до цього Кодексу;
 
31. 16) інші платежі - плата за здійснення митних процедур поза місцем розташування митних органів або поза робочим часом, установленим для митних органів та інші платежі, що відповідно до закону справляються під час переміщення або у зв’язку з переміщенням товарів через митний кордон України та контроль за справлянням яких покладено на митні органи (за винятком грошового зобов’язання платника податків та будь-яких платежів, що сплачуються митним органам чи стягуються ними за дорученням інших державних органів), розмір яких обмежений вартістю наданих послуг;
 
-20- Хомутиннік В.Ю.
Пункт 16 статті 1 проекту виключити.
 
Враховано .     
    -21- Кармазін Ю.А.
Пункт 16 статті 1 викласти в наступній редакції з відповідною зміною за алфавітом нумерації пунктів:
«платежі - плата за здійснення митних процедур, яка відповідно до закону справляються під час переміщення або у зв’язку з переміщенням товарів через митний кордон України та контроль за справлянням яких покладено на митні органи (за винятком грошового зобов’язання платника податків та будь-яких платежів, що сплачуються митним органам чи стягуються ними за дорученням інших державних органів), розмір яких обмежений вартістю наданих послуг, а також інші платежі за здійснення митних процедур поза місцем розташування митних органів або поза робочим часом, установленим для митних органів».
 
Відхилено . Пункт 16 статті 1 проекту виключено.   
32. 17) контейнер - транспортне обладнання (клітка, зйомна цистерна або подібний засіб), що:
 
-22- Хомутиннік В.Ю.
У пункті 17 статті 1 слова «зйомна», «зйомці» замінити словами «знімна», «знімні».
 
Враховано .  17) контейнер - транспортне обладнання (клітка, знімна цистерна або подібний засіб), що:
 
33. а) являє собою повністю або частково закриту ємність, призначену для поміщення у неї вантажів;
 
   а) являє собою повністю або частково закриту ємність, призначену для поміщення у неї вантажів;
 
34. б) має постійний характер і завдяки цьому достатньо міцне, щоб слугувати для багаторазового використання;
 
   б) має постійний характер і завдяки цьому достатньо міцне, щоб слугувати для багаторазового використання;
 
35. в) спеціально сконструйоване для полегшення перевезення вантажів одним або кількома видами транспорту без проміжного перевантаження вантажів;
 
   в) спеціально сконструйоване для полегшення перевезення вантажів одним або кількома видами транспорту без проміжного перевантаження вантажів;
 
36. г) сконструйоване таким чином, щоб було полегшено його перевантаження, зокрема з одного виду транспорту на інший;
 
   г) сконструйоване таким чином, щоб було полегшено його перевантаження, зокрема з одного виду транспорту на інший;
 
37. ґ) сконструйоване таким чином, щоб його можна було легко завантажувати та розвантажувати;
 
   ґ) сконструйоване таким чином, щоб його можна було легко завантажувати та розвантажувати;
 
38. д) що має внутрішній об’єм не менше одного кубічного метра.
 
   д) що має внутрішній об’єм не менше одного кубічного метра.
 
39. Термін «контейнер» включає приналежності та обладнання контейнера, необхідні для цього типу контейнера, за умови, що такі приналежності та обладнання перевозяться разом з контейнером. Зйомні кузови прирівнюються до контейнерів;
 
   Термін «контейнер» включає приналежності та обладнання контейнера, необхідні для цього типу контейнера, за умови, що такі приналежності та обладнання перевозяться разом з контейнером. Знімні кузови прирівнюються до контейнерів;
 
40. 18) контрафактні товари - товари, що містять об’єкти права інтелектуальної власності, ввезення яких на митну територію України або вивезення з цієї території призводить до порушення прав власника, що захищаються відповідно до чинного законодавства України та міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку;
 
-23- Хомутиннік В.Ю.
Пункт 18 статті 1 викласти у такій редакції:
«18) контрафактні товари - товари, що містять об’єкти права інтелектуальної власності, ввезення яких на митну територію України або вивезення з цієї території є порушенням прав інтелектуальної власності, що охороняються відповідно до закону».
 
Враховано .  18) контрафактні товари - товари, що містять об’єкти права інтелектуальної власності, ввезення яких на митну територію України або вивезення з цієї території є порушенням прав інтелектуальної власності, що охороняються відповідно до закону;
 
41. 19) культурні цінності - об’єкти матеріальної та духовної культури, що мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення і підлягають збереженню, відтворенню та охороні відповідно до законодавства України;
 
-24- Хомутиннік В.Ю.
Пункт 19 статті 1 викласти у такій редакції:
«19) культурні цінності – термін вживається у значенні, наведеному у Законі України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей».
 
Враховано .  19) культурні цінності – термін вживається у значенні, наведеному у Законі України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей»;
 
42. 20) механічні транспортні засоби - транспортні засоби, що рухаються за допомогою встановленого на них двигуна;
 
-25- Хомутиннік В.Ю.
У пункті 20 статті 1 слово «механічні» замінити словом «моторні».
 
Враховано .  20) моторні транспортні засоби - транспортні засоби, що рухаються за допомогою встановленого на них двигуна;
 
43. 21) митна декларація - заява установленої форми, в якій особою зазначено митну процедуру, що підлягає застосуванню до товарів та передбачені законодавством відомості про товари, умови і способи їх переміщення через митний кордон України та щодо нарахування митних платежів, необхідних для застосування цієї процедури;
 
   21) митна декларація - заява установленої форми, в якій особою зазначено митну процедуру, що підлягає застосуванню до товарів, та передбачені законодавством відомості про товари, умови і способи їх переміщення через митний кордон України та щодо нарахування митних платежів, необхідних для застосування цієї процедури;
 
44. 22) митна процедура - обумовлений в залежності від мети переміщення товарів через митний кордон України набір митних формальностей та порядок їх здійснення;
 
-26- Хомутиннік В.Ю.
Пункт 22 статті 1 викласти у такій редакції:
«22) митна процедура - зумовлені метою переміщення товарів через митний кордон України сукупність митних формальностей та порядок їх виконання».
 
Враховано .  22) митна процедура – зумовлені метою переміщення товарів через митний кордон України сукупність митних формальностей та порядок їх виконання;
 
45. 23) митне забезпечення - одноразові номерні запірно-пломбові пристрої, печатки, штампи, голографічні мітки, засоби електронного цифрового підпису та інші засоби ідентифікації, що використовуються митними органами для відображення та закріплення результатів митного контролю та митного оформлення;
 
   23) митне забезпечення - одноразові номерні запірно-пломбові пристрої, печатки, штампи, голографічні мітки, засоби електронного цифрового підпису та інші засоби ідентифікації, що використовуються митними органами для відображення та закріплення результатів митного контролю та митного оформлення;
 
46. 24) митне оформлення - виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення;
 
   24) митне оформлення - виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення;
 
47. 25) митний контроль - сукупність заходів, що здійснюються митними органами в межах своєї компетенції з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку;
 
   25) митний контроль - сукупність заходів, що здійснюються митними органами в межах своєї компетенції з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку;
 
48. 26) митний режим - комплекс взаємопов`язаних правових норм, що відповідно до заявленої мети переміщення товарів через митний кордон визначають митну процедуру щодо цих товарів, їх правовий статус, умови оподаткування і обумовлюють їх використання після митного оформлення;
 
   26) митний режим – комплекс взаємопов’язаних правових норм, що відповідно до заявленої мети переміщення товарів через митний кордон визначають митну процедуру щодо цих товарів, їх правовий статус, умови оподаткування і обумовлюють їх використання після митного оформлення;
 
49. 27) митний статус товарів - належність товарів до українських або іноземних;
 
   27) митний статус товарів – належність товарів до українських або іноземних;
 
50. 28) митні платежі - термін застосовується у значенні, визначеному Податковим кодексом України;
 
-27- Хомутиннік В.Ю.
Пункт 28 викласти у такій редакції:
«28) митні платежі:
а) мито;
б) акцизний податок, що справляється при ввезенні підакцизних товарів на митну територію України;
в) податок на додану вартість, що справляється при ввезенні товарів на митну територію України;
г) інші податки, що відповідно до Податкового кодексу України справляються під час переміщення товарів через митний кордон України та контроль за справлянням яких покладено на митні органи».
 
Враховано .  28) митні платежі:
а) мито;
б) акцизний податок, що справляється при ввезенні підакцизних товарів на митну територію України;
в) податок на додану вартість, що справляється при ввезенні товарів на митну територію України;
г) інші податки, що відповідно до Податкового кодексу України справляються під час переміщення товарів через митний кордон України та контроль за справлянням яких покладено на митні органи;
 
51. 29) митні правила - встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред’явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем, або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом та іншими законами;
 
-28- Хомутиннік В.Ю.
У пункті 29 статті 1 слово «законами» доповнити словом «України».
 
Враховано .  29) митні правила - встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред’явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем, або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом та іншими законами України;
 
    -29- Кармазін Ю.А.
У пункті 29 статті 1 у визначенні поняття «митні правила» виключити слова «комерційного призначення « і далі - за текстом
 
Відхилено . Необхідно розмежовувати поняття «товари» і транспортні засоби комерційного призначення», оскільки інші транспортні засоби (наприклад, особистого користування) охоплюються поняттям «товари».   
52. 30) митні формальності - сукупність дій, що підлягають виконанню відповідними особами і митними органами з метою дотримання вимог митного законодавства;
 
-30- Пінчук А.П.
Статтію 1 проекту доповнити пунктом такого змісту:
«міжнародний транспортний документ - номерний товаросупровідний документ, який є договором між експрес-перевізником та замовником на перевезення кожного окремого міжнародного експрес-відправлення»;
 
Враховано .  30) митні формальності - сукупність дій, що підлягають виконанню відповідними особами і митними органами з метою дотримання вимог митного законодавства;
30-1) міжнародний транспортний документ - номерний товаросупровідний документ, який є договором між експрес-перевізником та замовником на перевезення кожного окремого міжнародного експрес-відправлення;
 
53. 31) міжнародні поштові відправлення - упаковані та оформлені відповідно до вимог актів Всесвітнього поштового союзу та Правил надання послуг поштового зв’язку листи, бандеролі, спеціальні мішки з позначкою «М», дрібні пакети, відправлення з оголошеною цінністю, поштові посилки, згруповані поштові відправлення з позначкою «Консигнація», відправлення міжнародної прискореної пошти «ЕМS», які приймаються для пересилання за межі України, доставляються в Україну або переміщуються через територію України транзитом операторами поштового зв’язку;
 
-31- Хомутиннік В.Ю.
Пункт 31 статті 1 після слова «листи» доповнити словами «поштові картки».
 
Враховано .  31) міжнародні поштові відправлення - упаковані та оформлені відповідно до вимог актів Всесвітнього поштового союзу та Правил надання послуг поштового зв’язку листи, поштові картки, бандеролі, спеціальні мішки з позначкою «М», дрібні пакети, відправлення з оголошеною цінністю, поштові посилки, згруповані поштові відправлення з позначкою «Консигнація», відправлення міжнародної прискореної пошти «ЕМS», які приймаються для пересилання за межі України, доставляються в Україну або переміщуються через територію України транзитом операторами поштового зв’язку;
 
54. 32) міжнародні експрес-відправлення - належним чином упаковані міжнародні відправлення з документами чи товарним вкладенням, які приймаються, обробляються, перевозяться експрес-перевізником будь-яким видом транспорту за міжнародним транспортним документом експрес-перевізника, з метою доставки одержувачу прискореним способом у визначений строк;
 
   32) міжнародні експрес-відправлення - належним чином упаковані міжнародні відправлення з документами чи товарним вкладенням, які приймаються, обробляються, перевозяться експрес-перевізником будь-яким видом транспорту за міжнародним транспортним документом експрес-перевізника, з метою доставки одержувачу прискореним способом у визначений строк;
 
55. 33) нерезиденти - термін вживається у значенні, наведеному у Податковому кодексі України;
 
   33) нерезиденти - термін вживається у значенні, наведеному у Податковому кодексі України;
 
56. 34) несупроводжуваний багаж - товари, що належать громадянам, і переміщуються через митний кордон України окремо від цих громадян або уповноважених ними осіб з оформленням багажних або інших перевізних документів;
 
-32- Хомутиннік В.Ю.
Пункт 34 статті 1 викласти у такій редакції:
34) несупроводжуваний багаж – товари, які відправляються їх власниками – громадянами з оформленням багажних або інших перевізних документів та переміщуються через митний кордон України окремо від цих громадян;
 
Враховано .  34) несупроводжуваний багаж – товари, які відправляються їх власниками – громадянами з оформленням багажних або інших перевізних документів та переміщуються через митний кордон України окремо від цих громадян;
 
57. 35) особи - юридичні та фізичні особи;
 
   35) особи - юридичні та фізичні особи;
 
58. 36) особисті речі - товари, нові й такі, що були у вжитку, призначені для забезпечення звичайних повсякденних потреб фізичної особи, які відповідають меті перебування зазначеної особи відповідно в Україні або за кордоном, переміщуються через митний кордон України у ручній поклажі, супроводжуваному та несупроводжуваному багажі, міжнародних поштових та експрес-відправленнях, і не призначені для підприємницької діяльності, відчуження або передачі іншим особам;
 
   36) особисті речі - товари, нові й такі, що були у вжитку, призначені для забезпечення звичайних повсякденних потреб фізичної особи, які відповідають меті перебування зазначеної особи відповідно в Україні або за кордоном, переміщуються через митний кордон України у ручній поклажі, супроводжуваному та несупроводжуваному багажі, міжнародних поштових та експрес-відправленнях, і не призначені для підприємницької діяльності, відчуження або передачі іншим особам;
 
59. 37) перевізник - особа, що здійснює перевезення товарів через митний кордон України та/або між митними органами на території України або є відповідальною за такі перевезення.
 
   37) перевізник - особа, що здійснює перевезення товарів через митний кордон України та/або між митними органами на території України або є відповідальною за такі перевезення;
 
60. 38) переміщення товарів через митний кордон України - ввезення товарів на митну територію України (у тому числі з метою транзиту) або вивезення їх з цієї території;
 
-33- Хомутиннік В.Ю.
Пункт 38 статті 1 виключити у зв’язку з доповненням статті пунктом 21.
 
Враховано .     
61. 39) підприємство – будь-яка юридична особа, а також громадянин, який здійснює підприємницьку діяльність без створення юридичної особи;
 
-34- Кінах А.К.
Пункт 39 статті 1 викласти в такій редакції:
„39) підприємство - будь-яка юридична особа, а також громадянин, який здійснює підприємницьку діяльність без створення юридичної особи, що є суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності; «.
 
Відхилено . У тексті проекту термін «підприємство» застосовується не тільки до суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності.  39) підприємство - будь-яка юридична особа, а також громадянин, який здійснює підприємницьку діяльність без створення юридичної особи;
39-1) платник податків – особа, на яку відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України та інших законів України покладено обов’язок зі сплати митних платежів;
39-2) повірений - особа, що діє на підставі договору доручення з експрес-перевізником і здійснює пред’явлення міжнародних експрес-відправлень митному органу за місцезнаходженням одержувача (відправника);
 
    -35- Кармазін Ю.А.
Пункт 39 статті 1 викласти у наступній редакції:
«39) підприємство - юридична особа, створена компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому Господарським кодексом України та іншими законами.».
 
Враховано редакційно .   
    -36- Хомутиннік В.Ю.
Статтю 1 доповнити пунктом такого змісту:
«платник податків – особа, на яку відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України та інших законів України покладено обов’язок зі сплати митних платежів».
 
Враховано .   
    -37- Пінчук А.П.
Статтю 1 доповнити пунктом такого змісту:
«повірений - особа, що діє на підставі договору доручення з експрес-перевізником і здійснює пред'явлення міжнародних експрес-відправлень митному органу за місцезнаходженням одержувача (відправника)».
 
Враховано .   
62. 40) попереднє повідомлення - завчасне повідомлення митного органу декларантом про намір увезти товари на митну територію України або вивезти їх за її межі;
 
   40) попереднє повідомлення - завчасне повідомлення митного органу декларантом про намір увезти товари на митну територію України або вивезти їх за її межі;
 
63. 41) попередній документальний контроль - контрольні заходи, які полягають у перевірці документів та відомостей, необхідних для здійснення державного санітарно-епідеміологічного, ветеринарно-санітарного, фітосанітарного, екологічного контролю та контролю за переміщенням культурних цінностей, та здійснюються митними органами в пунктах пропуску через державний кордон України стосовно окремих товарів, у тому числі продуктів та сировини тваринного походження, що ввозяться на митну територію України (у тому числі з метою транзиту);
 
-38- Ковзель М.О.
У пункті 41 статті 1 глави 1 розділу І замість слова «державного» записати слово «державних», - і далі по тексту.
 
Враховано .  41) попередній документальний контроль - контрольні заходи, які полягають у перевірці документів та відомостей, необхідних для здійснення державних санітарно-епідеміологічного, ветеринарно-санітарного, фітосанітарного, екологічного контролю, та здійснюються митними органами в пунктах пропуску через державний кордон України стосовно товарів, у тому числі продуктів та сировини тваринного походження, що переміщуються через митний кордон України;
 
    -39- Васильєв О.А.
Царьов О.А.
Рибаков І.О.
Бобильов О.Ф.
Буджерак О.О.
Гасюк П.П.
Гацько В.П.
Гейман О.А.
Денькович І.В.
Задирко Г.О.
Камчатний В.Г.
Каплієнко В.В.
Константинов Є.С.
Крук Ю.Б.
Курило В.С.
Мовчан П.М.
Плющ І.С.
Радовець А.А.
Сідельник І.І.
Сорочинська-Кириленко Р.М.
Трайдук М.Ф.
Чорновіл Т.В.
Боднар-Петровська О.Б.
Храпов С.А.
Кілінкаров С.П.
Царьков Є.І.
Викласти в наступній редакції частину 41 статті 1:
«попередній документальний контроль - контрольні заходи, які полягають у перевірці документів та відомостей, необхідних для здійснення державного санітарно-епідеміологічного, ветеринарно-санітарного, фітосанітарного, екологічного контролю, та здійснюються митними органами в пунктах пропуску через митний кордон України стосовно товарів, у тому числі продуктів та сировини тваринного походження, що переміщуються через митний кордон України; «.
 
Враховано редакційно .   
64. 42) посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов’язків відповідають за виконання вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи, укладеними в установленому законом порядку;
 
-40- Кармазін Ю.А.
Пункт 42 статті 1 викласти у наступній редакції:
«42) посадові особи підприємств - фізичні особи (резиденти та нерезиденти), які займають постійно чи тимчасово на підприємствах посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним повноваженням, та які відповідають за виконання вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи, укладеними в установленому законом порядку; «.
 
Враховано редакційно .  42) посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов’язків відповідають за виконання вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи, укладеними в установленому законом порядку;
 
65. 43) посадові особи представництв іноземних держав та міжнародних організацій - акредитовані в Україні: глави дипломатичних представництв та члени дипломатичного персоналу, посадові особи консульських установ, представники іноземних держав при міжнародних організаціях, посадові особи міжнародних організацій;
 
   43) посадові особи представництв іноземних держав та міжнародних організацій - акредитовані в Україні: глави дипломатичних представництв та члени дипломатичного персоналу, посадові особи консульських установ, представники іноземних держав при міжнародних організаціях, посадові особи міжнародних організацій;
 
66. 44) постійне місце проживання - термін застосовується у значенні, визначеному Податковим кодексом України;
 
-41- Хомутиннік В.Ю.
У пункті 44 статті 1 проекту слова «визначеному Податковим кодексом України» замінити словами «наведеному у Податковому кодексі України».
 
Враховано .  44) постійне місце проживання – термін застосовується у значенні, наведеному у Податковому кодексі України;
 
67. 45) право інтелектуальної власності, суб’єкти права та об’єкти права інтелектуальної власності - ці терміни вживаються у значенні, наведеному у законах з питань інтелектуальної власності;
 
-42- Хомутиннік В.Ю.
Пункт 45 статті 1 проекту викласти у такій редакції:
«45) об’єкти права інтелектуальної власності – об’єкти авторського права і суміжних прав, винаходи, корисні моделі, промислові зразки, торговельні марки, географічні зазначення (зазначення походження товарів) та сорти рослин».
 
Враховано .  45) об’єкти права інтелектуальної власності – об’єкти авторського права і суміжних прав, винаходи, корисні моделі, промислові зразки, торговельні марки, географічні зазначення (зазначення походження товарів) та сорти рослин;
 
68. 46) правовласник - особа, якій відповідно до закону належать майнові права на об’єкт права інтелектуальної власності, або представник такої особи, що діє в межах наданих йому повноважень;
 
-43- Хомутиннік В.Ю.
Пункт 46 статті 1 проекту викласти у такій редакції:
«46) правовласник – особа, якій відповідно до закону належать майнові права на об’єкт права інтелектуальної власності, або особа, яка діє від її імені в межах наданих повноважень».
 
Враховано .  46) правовласник – особа, якій відповідно до закону належать майнові права на об’єкт права інтелектуальної власності, або особа, яка діє від її імені в межах наданих повноважень;
 
    -44- Кармазін Ю.А.
Пункт 46 статті 1 виключити, змінивши подальшу нумерацію пунктів, оскільки відповідно до попереднього пункту 45 терміни: право інтелектуальної власності, суб’єкти права та об’єкти права інтелектуальної власності вживаються у значенні, наведеному у законах з питань інтелектуальної власності. Поняття «правовласник», яке наводиться в п. 46 відноситься до суб’єктів права інтелектуальної власності.
 
Відхилено . Термін «правовласник» в законах України з питань інтелектуальної власності не вживається, але застосовується у практиці роботи митних органів, тому визначення цього терміну в Митному кодексі України є необхідним.   
69. 47) припаси:
 
   47) припаси:
 
70. а) товари, призначені для споживання пасажирами та членами екіпажів (бригад) на борту транспортних засобів, незалежно від того, продаються ці товари чи ні;
 
   а) товари, призначені для споживання пасажирами та членами екіпажів (бригад) на борту транспортних засобів, незалежно від того, продаються ці товари чи ні;
 
71. б) товари, необхідні для експлуатації та технічного обслуговування транспортних засобів на шляху прямування та у пунктах проміжних стоянок чи зупинок (у тому числі паливно-мастильні матеріали), за винятком запасних частин та устаткування, які знаходяться у транспортних засобах на момент прибуття на митну територію України або які доставляються на них під час перебування на цій території;
 
   б) товари, необхідні для експлуатації та технічного обслуговування транспортних засобів на шляху прямування та у пунктах проміжних стоянок чи зупинок (у тому числі паливно-мастильні матеріали), за винятком запасних частин та устаткування, які знаходяться у транспортних засобах на момент прибуття на митну територію України або які доставляються на них під час перебування на цій території;
 
72. в) товари, які призначаються для продажу на винос пасажирам та членам екіпажів (бригад) транспортних засобів і знаходяться у цих транспортних засобах на момент прибуття на митну територію України або доставляються на них під час перебування на цій території;
 
   в) товари, які призначаються для продажу на винос пасажирам та членам екіпажів (бригад) транспортних засобів і знаходяться у цих транспортних засобах на момент прибуття на митну територію України або доставляються на них під час перебування на цій території;
 
73. 48) пропуск товарів через митний кордон України - надання митним органом відповідній особі дозволу на переміщення товарів через митний кордон України з урахуванням заявленої мети такого переміщення;
 
   48) пропуск товарів через митний кордон України - надання митним органом відповідній особі дозволу на переміщення товарів через митний кордон України з урахуванням заявленої мети такого переміщення;
 
74. 49) резиденти - термін вживається у значенні, наведеному у Податковому кодексі України;
 
   49) резиденти - термін вживається у значенні, наведеному у Податковому кодексі України;
 
75. 50) ремонт - операції, що здійснюються для усунення недоліків товарів, приведення їх у робочий стан, відновлення ресурсу або характеристик та не призводять до зміни коду цих товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності
 
   50) ремонт - операції, що здійснюються для усунення недоліків товарів, приведення їх у робочий стан, відновлення ресурсу або характеристик та не призводять до зміни коду цих товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності;
 
76. 51) ручна поклажа - товари, що належать громадянам, і переміщуються через митний кордон України разом з цими громадянами або уповноваженими ними особами без оформлення багажних чи інших перевізних документів;
 
   51) ручна поклажа - товари, що належать громадянам, і переміщуються через митний кордон України разом з цими громадянами або уповноваженими ними особами без оформлення багажних чи інших перевізних документів;
 
77. 52) спеціально виготовлене сховище (тайник) -сховище, виготовлене з метою незаконного переміщення товарів через митний кордон України, а також обладнані і пристосовані з цією ж метою конструктивні ємності та предмети, які попередньо піддавалися розбиранню, монтажу тощо;
 
   52) спеціально виготовлене сховище (тайник) – сховище, виготовлене з метою незаконного переміщення товарів через митний кордон України, а також обладнані і пристосовані з цією ж метою конструктивні ємності та предмети, які попередньо піддавалися розбиранню, монтажу тощо;
 
78. 53) судно каботажного плавання - судно, яке без заходу до портів інших держав здійснює каботажні перевезення між портами України, а також судно флоту рибного господарства, яке здійснює рибогосподарську діяльність у межах Азово-Чорноморського басейну;
 
-45- Хомутиннік В.Ю.
Пункт 53 статті 1 проекту виключити, оскільки в тексті проекту термін «судно каботажного плавання» не застосовується.
 
Враховано .     
79. 54) судно закордонного плавання - українське або іноземне судно, яке здійснює міжнародні перевезення, та прибуває на митну територію України або вибуває за її межі;
 
-46- Хомутиннік В.Ю.
У пункті 54 статті 1 проекту слово «перевезення,» замінити словами «перевезення товарів та/або пасажирів».
 
Враховано .  54) судно закордонного плавання - українське або іноземне судно, яке здійснює міжнародні перевезення товарів та/або пасажирів та прибуває на митну територію України або вибуває за її межі;
 
80. 55) суднове постачання - переміщення з митної території України на судна закордонного плавання суднового спорядження, суднових запасних частин та суднових припасів, а також проведення робіт та надання послуг;
 
-47- Хомутиннік В.Ю.
Пункти 55 та 56 статті 1 проекту виключити, оскільки в тексті проекту терміни «суднове постачання» та «суднове спорядження» не застосовуються.
 
Враховано .     
81. 56) суднове спорядження - предмети, крім суднових запасних частин, що розташовані і призначені для використання на судні, які є рухомими, але не мають споживчого характеру, включаючи рятівні шлюпки, рятівні засоби, меблі та інші предмети суднового спорядження і обстановки, товари, призначені для забезпечення збереженості об'єктів зовнішньоекономічних перевезень та безпеки таких перевезень (сепараційні матеріали, матеріали для фумігації тощо);
 
      
82. 57) супроводжуваний багаж - товари, що належать громадянам, і переміщуються через митний кордон України у багажних відділеннях транспортних засобів, якими прямують ці громадяни, з оформленням багажних документів;
 
-48- Хомутиннік В.Ю.
Пункт 57 статті 1 після слів «багажних» доповнити словами «або інших перевізних».
 
Враховано .  57) супроводжуваний багаж - товари, що належать громадянам, і переміщуються через митний кордон України у багажних відділеннях транспортних засобів, якими прямують ці громадяни, з оформленням багажних або інших перевізних документів;
57-1) тарифна квота – визначений обсяг товару, в межах якого ввезення/вивезення такого товару здійснюється за пільговою ставкою мита або без застосування мита;
 
    -49- Хомутиннік В.Ю.
Статтю 1 проекту доповнити пунктом такого змісту:
«тарифна квота – визначений обсяг товару, в межах якого ввезення/вивезення такого товару здійснюється за пільговою ставкою мита або без застосування мита».
 
Враховано .   
83. 58) товари - будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також всі види енергії.
 
-50- Васильєв О.А.
Царьов О.А.
Рибаков І.О.
Бобильов О.Ф.
Буджерак О.О.
Гасюк П.П.
Гацько В.П.
Гейман О.А.
Денькович І.В.
Задирко Г.О.
Камчатний В.Г.
Каплієнко В.В.
Константинов Є.С.
Крук Ю.Б.
Курило В.С.
Мовчан П.М.
Плющ І.С.
Радовець А.А.
Сідельник І.І.
Сорочинська-Кириленко Р.М.
Трайдук М.Ф.
Чорновіл Т.В.
Боднар-Петровська О.Б.
Храпов С.А.
Кілінкаров С.П.
Викласти в наступній редакції Частину 58 статті 1:
«товари - будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі».
 
Враховано .  58) товари – будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі;
 
84. 59) транспортні засоби - транспортні засоби комерційного призначення, транспортні засоби особистого користування, трубопроводи та лінії електропередачі;
 
   59) транспортні засоби - транспортні засоби комерційного призначення, транспортні засоби особистого користування, трубопроводи та лінії електропередачі;
 
85. 60) транспортні засоби комерційного призначення - будь-яке судно (у тому числі і самохідні та несамохідні ліхтери та баржі, а також судна на підводних крилах), судно на повітряній подушці, повітряне судно, автотранспортний засіб (механічні транспортні засоби, причепи, напівпричепи) чи рухомий склад залізниці, що використовуються в міжнародних перевезеннях для платного транспортування осіб або для платного чи безплатного промислового чи комерційного транспортування товарів разом з їхніми звичайними запасними частинами, приналежностями та устаткуванням, а також мастилами та паливом, що містяться в їхніх звичайних баках впродовж їхнього транспортування разом із транспортними засобами комерційного призначення.
 
-51- Хомутиннік В.Ю.
У пункті 60 статті 1 проекту слово «механічні» замінити словом «моторні», слово «приналежностями» – словом «приладдям»..
 
Враховано .  60) транспортні засоби комерційного призначення - будь-яке судно (у тому числі і самохідні та несамохідні ліхтери та баржі, а також судна на підводних крилах), судно на повітряній подушці, повітряне судно, автотранспортний засіб (моторні транспортні засоби, причепи, напівпричепи) чи рухомий склад залізниці, що використовуються в міжнародних перевезеннях для платного транспортування осіб або для платного чи безплатного промислового чи комерційного транспортування товарів разом з їхніми звичайними запасними частинами, приладдям та устаткуванням, а також мастилами та паливом, що містяться в їхніх звичайних баках впродовж їхнього транспортування разом із транспортними засобами комерційного призначення.
 
86. 61) транспортні засоби особистого користування - наземні транспортні засоби товарних позицій 8702, 8703, 8711 згідно з УКТЗЕД та причепи до них товарної підпозиції 8716 10 згідно з УКТЗЕД, катери та повітряні судна, що зареєстровані на відповідного повнолітнього громадянина та ввозяться або вивозяться цим громадянином у кількості не більше однієї одиниці на кожну товарну позицію, виключно для особистого користування, а не для промислового або комерційного транспортування товарів або пасажирів за плату або безкоштовно;
 
-52- Пінчук А.П.
У пункті 61 статті 1 слово та цифри «підпозиції 8716 10 згідно з УКТЗЕД» замінити словом та цифрами «позиції 8716 згідно з УКТЗЕД, які підлягають державній реєстрації», слово «повнолітнього» виключити.
 
Враховано .  61) транспортні засоби особистого користування - наземні транспортні засоби товарних позицій 8702, 8703, 8711 згідно з УКТЗЕД та причепи до них товарної позиції 8716 згідно з УКТЗЕД, які підлягають державній реєстрації, катери та повітряні судна, що зареєстровані на відповідного громадянина та ввозяться або вивозяться цим громадянином у кількості не більше однієї одиниці на кожну товарну позицію, виключно для особистого користування, а не для промислового або комерційного транспортування товарів або пасажирів за плату або безкоштовно;
 
87. 62) українські товари:
 
   62) українські товари:
 
88. а) повністю отримані (вироблені) на митній території України та не містять товарів, ввезених з-за меж митної території України. Товари, повністю отримані (вироблені) на митній території України, не мають митного статусу українських товарів, якщо вони отримані (вироблені) з товарів, які не знаходяться у вільному обігу на митній території України.
 
   а) повністю отримані (вироблені) на митній території України та не містять товарів, ввезених з-за меж митної території України. Товари, повністю отримані (вироблені) на митній території України, не мають митного статусу українських товарів, якщо вони отримані (вироблені) з товарів, які не знаходяться у вільному обігу на митній території України.
 
89. б) ввезені на митну територію України та випущені для вільного обігу на цій території;
 
   б) ввезені на митну територію України та випущені для вільного обігу на цій території;
 
90. в) отримані (вироблені) на митній території України виключно з товарів, зазначених у підпункті «б», або з товарів, зазначених у підпунктах «а» та «б» цього пункту;
 
   в) отримані (вироблені) на митній території України виключно з товарів, зазначених у підпункті «б», або з товарів, зазначених у підпунктах «а» та «б» цього пункту;
 
91. 63) умовне звільнення від оподаткування митними платежами - термін застосовується у значенні, визначеному Податковим кодексом України;
 
-53- Хомутиннік В.Ю.
У пункті 63 статті 1 слова «визначеному Податковим Кодексом» замінити словами «наведеному у Податковому кодексі».
 
Враховано .  63) умовне звільнення від оподаткування митними платежами – термін застосовується у значенні, наведеному у Податковому кодексі України;
 
92. 64) уповноважена особа (представник) - особа, яка на підставі договору або належно оформленого доручення, виданого декларантом, наділена правом вчиняти дії, пов’язані з проведенням митних формальностей, щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення від імені декларанта.
 
   64) уповноважена особа (представник) – особа, яка на підставі договору або належно оформленого доручення, виданого декларантом, наділена правом вчиняти дії, пов’язані з проведенням митних формальностей, щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення від імені декларанта.
 
93. Стаття 2. Митна політика
 
   Стаття 2. Митна політика
 
94. Митна політика - це система цілей, принципів, функцій, напрямів, засобів і механізмів діяльності держави, спрямованих на забезпечення національних митних інтересів та безпеки України, регулювання зовнішньої торгівлі та захист внутрішнього ринку, розвиток національної економіки та її інтеграцію до світової економіки, наповнення державного бюджету, які реалізуються через:
 
   1. Митна політика - це система цілей, принципів, функцій, напрямів, засобів і механізмів діяльності держави, спрямованих на забезпечення національних митних інтересів та безпеки України, регулювання зовнішньої торгівлі та захист внутрішнього ринку, розвиток національної економіки та її інтеграцію до світової економіки, наповнення державного бюджету, які реалізуються через:
 
95. 1) механізми тарифного та нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності;
 
   1) механізми тарифного та нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності;
 
96. 2) участь у митних союзах, зонах вільної торгівлі та міжнародних угодах (конвенціях) з митних питань;
 
   2) участь у митних союзах, зонах вільної торгівлі та міжнародних угодах (конвенціях) з митних питань;
 
97. 3) встановлення порядку переміщення товарів через митний кордон України та здійснення їх митного контролю;
 
-54- Кінах А.К.
Підпункт 3 статті 2 виключити.
 
Відхилено . Порядок переміщення товарів через митний кордон України та здійснення їх митного контролю є інструментами реалізації митної політики.  3) встановлення порядку переміщення товарів через митний кордон України та здійснення їх митного контролю;
 
98. 4) законодавство України з питань митної справи.
 
   4) законодавство України з питань митної справи.
 
99. Стаття 3. Митні інтереси та митна безпека
 
-55- Бондарєв К.А.
Статтю 3 виключити.
 
Відхилено . Митні інтереси та митна безпека є невід’ємними складовими економічних інтересів та економічної безпеки України.  Стаття 3. Митні інтереси та митна безпека
 
100. 1. Митні інтереси України - це її національні інтереси, забезпечення та реалізація яких досягається здійсненням митної справи.
 
   1. Митні інтереси України - це її національні інтереси, забезпечення та реалізація яких досягається здійсненням митної справи.
 
101. 2. Митна безпека - це стан захищеності митних інтересів України.
 
   2. Митна безпека - це стан захищеності митних інтересів України.
 
102. Стаття 4. Митна справа
 
   Стаття 4. Митна справа
 
103. 1. Установлені порядок і умови переміщення товарів через митний кордон України, їх митний контроль та митне оформлення, застосування механізмів тарифного та нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, справляння митних платежів, ведення митної статистики, ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, запобігання та протидія контрабанді, боротьба з порушеннями митних правил, організація і забезпечення діяльності митних органів та інші засоби, спрямовані на реалізацію митної політики України становлять митну справу.
 
-56- Хомутиннік В.Ю.
Частину 1 статті 4 викласти в наступній редакції:
«1. Установлені порядок і умови переміщення товарів через митний кордон України, їх митний контроль та митне оформлення, застосування механізмів тарифного та нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, справляння митних платежів, ведення митної статистики, обмін митною інформацією, ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, здійснення відповідно до закону державного контролю нехарчової продукції при її ввезенні на митну територію України, запобігання та протидія контрабанді, боротьба з порушеннями митних правил, організація і забезпечення діяльності митних органів, та інші заходи, спрямовані на реалізацію митної політики України становлять митну справу».
 
Враховано .  1. Установлені порядок і умови переміщення товарів через митний кордон України, їх митний контроль та митне оформлення, застосування механізмів тарифного та нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, справляння митних платежів, ведення митної статистики, обмін митною інформацією, ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, здійснення відповідно до закону державного контролю нехарчової продукції при її ввезенні на митну територію України, запобігання та протидія контрабанді, боротьба з порушеннями митних правил, організація і забезпечення діяльності митних органів, та інші заходи, спрямовані на реалізацію митної політики України становлять митну справу.
 
    -57- Васильєв О.А.
Царьов О.А.
Рибаков І.О.
Бобильов О.Ф.
Буджерак О.О.
Гасюк П.П.
Гацько В.П.
Гейман О.А.
Денькович І.В.
Задирко Г.О.
Камчатний В.Г.
Каплієнко В.В.
Константинов Є.С.
Крук Ю.Б.
Курило В.С.
Мовчан П.М.
Плющ І.С.
Радовець А.А.
Сідельник І.І.
Сорочинська-Кириленко Р.М.
Трайдук М.Ф.
Чорновіл Т.В.
Боднар-Петровська О.Б.
Храпов С.А.
Кілінкаров С.П.
Царьков Є.І.
Викласти в наступній редакції частину 1 статті 4:
«Установлені порядок і умови переміщення товарів через митний кордон України, їх митний контроль та митне оформлення, застосування механізмів тарифного та нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, справляння митних платежів, ведення митної статистики, ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, здійснення відповідно до закону державного контролю продукції при її ввезенні на митну територію України, запобігання та протидія контрабанді, боротьба з порушеннями митних правил, організація і забезпечення діяльності митних органів, та інші засоби, спрямовані на реалізацію митної політики України становлять митну справу».
 
Враховано редакційно .   
104. 2. Митна справа здійснюється із додержанням прийнятих у міжнародній практиці форм декларування товарів, методів визначення митної вартості товарів, систем класифікації та кодування товарів та системи митної статистики, інших загальновизнаних у світі норм і стандартів.
 
   2. Митна справа здійснюється із додержанням прийнятих у міжнародній практиці форм декларування товарів, методів визначення митної вартості товарів, систем класифікації та кодування товарів та системи митної статистики, інших загальновизнаних у світі норм і стандартів.
 
105. 3. Засади митної справи, зокрема, статус митної служби України та основні питання організації її діяльності, митна територія та митний кордон України, процедури митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, митні режими та умови їх застосування, заборони та обмеження щодо ввезення в Україну, вивезення з України та переміщення через територію України транзитом окремих видів товарів, умови та порядок справляння митних платежів, митні пільги, визначаються цим Кодексом та іншими законами України.
 
-58- Пінчук А.П.
У частині 3 статті 4 словосполучення «заборони та обмеження» замінити словосполученням «заборони та/або обмеження».
 
Враховано .  3. Засади митної справи, зокрема, статус митної служби України та основні питання організації її діяльності, митна територія та митний кордон України, процедури митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, митні режими та умови їх застосування, заборони та/або обмеження щодо ввезення в Україну, вивезення з України та переміщення через територію України транзитом окремих видів товарів, умови та порядок справляння митних платежів, митні пільги, визначаються цим Кодексом та іншими законами України.
 
106. 4. Безпосереднє керівництво митною справою покладається на спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади в галузі митної справи.
 
-59- Хомутиннік В.Ю.
З урахуванням положень Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» у частині 4 статті 4 і далі в тексті проекту словосполучення «спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у галузі митної справи» замінити словосполученням «центральний орган виконавчої влади у сфері митної справи» у відповідних відмінках.
Відносно інших центральних органів виконавчої влади слова «у галузі» (в галузі)» замінити словами «у сфері».
Словосполучення «орган виконавчої влади у сфері…» доповнити словом «центральний» (там, де це слово відсутнє).
 
Враховано .  4. Безпосереднє керівництво здійсненням митної справи покладається на центральний орган виконавчої влади в сфері митної справи.
 
    -60- Пінчук А.П.
У частині 4 статті 4 слова «митною справою» замінити словами «здійсненням митної справи».
 
Враховано .   
107. Стаття 5. Принципи здійснення митної справи
 
   Стаття 5. Принципи здійснення митної справи
 
108. Митна справа здійснюється на основі принципів:
 
   Митна справа здійснюється на основі принципів:
 
109. 1) виключної юрисдикції України на її митній території;
 
   1) виключної юрисдикції України на її митній території;
 
110. 2) виключної компетенції митних органів України щодо здійснення митної справи;
 
   2) виключної компетенції митних органів України щодо здійснення митної справи;
 
111. 3) законності та презумпції невинності;
 
-61- Кармазін Ю.А.
У пункті 3 статті 5 слова «презумпції невинності» замінити на «презумпції невинуватості».
 
Враховано .  3) законності та презумпції невинуватості;
 
    -62- Воропаєв Ю.М.
Викласти п. 3 статті 5 в наступній редакції:
«3) законності та презумпції невинуватості»;
 
Враховано .   
112. 4) єдиного порядку переміщення товарів, транспортних засобів через митний кордон України;
 
   4) єдиного порядку переміщення товарів, транспортних засобів через митний кордон України;
 
113. 5) спрощення законної торгівлі;
 
   5) спрощення законної торгівлі;
 
114. 6) визнання рівності та правомірності інтересів всіх суб’єктів господарювання незалежно від форм власності;
 
   6) визнання рівності та правомірності інтересів всіх суб’єктів господарювання незалежно від форм власності;
 
115. 7) додержання прав та охоронюваних законом інтересів осіб;
 
   7) додержання прав та охоронюваних законом інтересів осіб;
 
116. 8) заохочення доброчесності;
 
   8) заохочення доброчесності;
 
117. 9) гласності та прозорості;
 
   9) гласності та прозорості;
 
118. 10) відповідальності всіх учасників відносин, що регулюються цим Кодексом.
 
-63- Кармазін Ю.А.
Пункт 10 статті 5 перед словом «відповідальності» доповнити словом «невідворотності» і далі - за текстом.
 
Відхилено . Пропозиція не враховує того, що цей проект передбачає випадки, коли адміністративна відповідальність за вчинення порушень митних правил не настає (форс-мажор, компроміс).  10) відповідальності всіх учасників відносин, що регулюються цим Кодексом.
 
119. Стаття 6. Митна територія України
 
   Стаття 6. Митна територія України
 
120. 1. Територія України, зайнята сушею, територіальне море, внутрішні води і повітряний простір, а також території вільних митних зон, штучні острови, установки і споруди, які створюються у виключній морській економічній зоні України і на які поширюється виключна юрисдикція України, становлять митну територію України.
 
   1. Територія України, зайнята сушею, територіальне море, внутрішні води і повітряний простір, а також території вільних митних зон, штучні острови, установки і споруди, які створюються у виключній морській економічній зоні України і на які поширюється виключна юрисдикція України, становлять митну територію України.
 
121. 2. Для цілей застосування положень розділів VІІ та VІІІ цього Кодексу території вільних митних зон вважаються такими, що знаходяться поза межами митної території України.
 
   2. Для цілей застосування положень розділів VІІ та VІІІ цього Кодексу території вільних митних зон вважаються такими, що знаходяться поза межами митної території України.
 
122. Стаття 7. Митний кордон України
 
   Стаття 7. Митний кордон України
 
123. Межі митної території України є митним кордоном України. Митний кордон України збігається з державним кордоном України, за винятком меж штучних островів, установок і споруд, які створюються у виключній морській економічній зоні України і на які поширюється виключна юрисдикція України. Межі території зазначених островів, установок і споруд становлять митний кордон України.
 
   1. Межі митної території України є митним кордоном України. Митний кордон України збігається з державним кордоном України, за винятком меж штучних островів, установок і споруд, які створюються у виключній морській економічній зоні України і на які поширюється виключна юрисдикція України. Межі території зазначених островів, установок і споруд становлять митний кордон України.
 
124. Стаття 8. Законодавство України з питань митної справи
 
   Стаття 8. Законодавство України з питань митної справи
 
125. 1. Законодавство України з питань митної справи (митне законодавство) складається з цього Кодексу, інших законів України, міжнародних договорів України, які стосуються митної справи, у тому обсязі, в якому вони застосовуються в Україні.
 
-64- Пінчук А.П.
У статті 8:
1) частину 1 привести у відповідність до статті 9 Конституції України – слова «міжнародних договорів України, які стосуються митної справи, у тому обсязі, в якому вони застосовуються в Україні» замінити словами «а також міжнародних договорів з митних питань, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України»;
2) у частині 2 слова «в галузі» замінити словами «у сфері»;
3) у частині 4 слово «здійснюються» замінити словом «виконуються».
 
Враховано .  1. Законодавство України з питань митної справи (митне законодавство) складається з цього Кодексу, інших законів України, а також міжнародних договорів України, договорів з митних питань, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
 
126. 2. В галузі митної справи Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає нормативно - правові акти, обов’язкові до виконання.
 
   2. У сфері митної справи Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає нормативно-правові акти, обов’язкові до виконання.
 
127. 3. Відносини, пов’язані зі справлянням митних платежів, регулюються цим Кодексом та Податковим кодексом України.
 
   3. Відносини, пов’язані зі справлянням митних платежів, регулюються цим Кодексом, Податковим кодексом України та іншими законами України з питань оподаткування.
 
128. 4. Митні формальності здійснюються відповідно до цього Кодексу, інших актів законодавства України з питань митної справи, а також законодавства України про зовнішньоекономічну діяльність.
 
   4. Митні формальності виконуються відповідно до цього Кодексу, інших актів законодавства України з питань митної справи, а також законодавства України про зовнішньоекономічну діяльність.
 
129. 5. Якщо міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом та іншими законами України, то застосовуються правила міжнародного договору України.
 
   5. Якщо міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом та іншими законами України, то застосовуються правила міжнародного договору України.
 
130. Стаття 9. Особливості набрання чинності законами та іншими нормативно-правовими актами з питань митної справи
 
-65- Хомутиннік В.Ю.
Статтю 9 викласти у такій редакції:
«Стаття 9. Особливості набрання чинності законами України та іншими нормативно-правовими актами з питань митної справи
1. Закони України з питань митної справи, нормативно-правові акти з питань митної справи, видані Кабінетом Міністрів України та центральними органами виконавчої влади, набирають чинності через 45 днів з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самим законом або нормативно-правовим актом, але не раніше дня їх офіційного опублікування.
2. Офіційним опублікуванням закону України з питань митної справи, нормативно-правового акта з питань митної справи, виданого Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, вважається опублікування його повного тексту в одному з періодичних друкованих видань, визначених законодавством України як офіційні. Днем офіційного опублікування закону України з питань митної справи, нормативно-правового акта з питань митної справи, виданого Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, вважається день виходу в світ номера того відповідного офіційного друкованого видання, в якому повний текст зазначеного закону України або нормативно-правового акта було опубліковано раніше, ніж в інших офіційних друкованих виданнях. Якщо опублікування закону України з питань митної справи, нормативно-правового акта з питань митної справи, виданого Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, здійснювалося частинами, днем його офіційного опублікування вважається день виходу в світ того номера відповідного офіційного друкованого видання, в якому раніше, ніж в інших офіційних друкованих виданнях, було опубліковано останню частину зазначеного закону або нормативно-правового акта.
3. Закон України або інший нормативно-правовий акт з питань митної справи, який набирає чинності з дня офіційного опублікування, вважається чинним з 0 годин дня, наступного за днем офіційного опублікування зазначеного закону України або нормативно-правового акта.
4. Якщо для набрання чинності законом України або іншим нормативно-правовим актом з питань митної справи встановлено певний строк з дня його офіційного опублікування, визначений днями, цей строк починається з 0 годин дня, наступного за днем офіційного опублікування зазначеного закону або акта, і закінчується о 24 годині останнього дня відповідного строку.
5. Якщо момент набрання чинності законом України або іншим нормативно-правовим актом з питань митної справи визначено вказівкою на конкретну дату, цей закон або акт вважається чинним з 0 годин зазначеної дати.
6. Нормативно-правові акти з питань митної справи, видані митницями, набирають чинності через 45 днів після їх державної реєстрації та оприлюднення».
 
Враховано .  Стаття 9. Особливості набрання чинності законами України та іншими нормативно-правовими актами з питань митної справи
 
131. 1. Закони України з питань митної справи, нормативно-правові акти з питань митної справи, видані Кабінетом Міністрів України та центральними органами виконавчої влади, набирають чинності через 45 днів з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самим актом, але не раніше дня їх офіційного опублікування.
 
   1. Закони України з питань митної справи, нормативно-правові акти з питань митної справи, видані Кабінетом Міністрів України та центральними органами виконавчої влади, набирають чинності через 45 днів з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самим законом або нормативно-правовим актом, але не раніше дня їх офіційного опублікування.
 
132. 2. Офіційним опублікуванням закону з питань митної справи, нормативно-правового акта з питань митної справи, виданого Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, вважається опублікування його повного тексту в одному з періодичних друкованих видань, визначених законодавством України як офіційні. Днем офіційного опублікування закону або іншого нормативно-правового акта з питань митної справи вважається день виходу в світ номера того відповідного офіційного видання, в якому повний текст зазначеного закону або акта було опубліковано раніше, ніж в інших офіційних виданнях.
 
   2. Офіційним опублікуванням закону України з питань митної справи, нормативно-правового акта з питань митної справи, виданого Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, вважається опублікування його повного тексту в одному з періодичних друкованих видань, визначених законодавством України як офіційні. Днем офіційного опублікування закону України з питань митної справи, нормативно-правового акта з питань митної справи, виданого Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, вважається день виходу в світ номера того відповідного офіційного друкованого видання, в якому повний текст зазначеного закону України або нормативно-правового акта було опубліковано раніше, ніж в інших офіційних друкованих виданнях. Якщо опублікування закону України з питань митної справи, нормативно-правового акта з питань митної справи, виданого Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, здійснювалося частинами, днем його офіційного опублікування вважається день виходу в світ того номера відповідного офіційного друкованого видання, в якому раніше, ніж в інших офіційних друкованих виданнях, було опубліковано останню частину зазначеного закону або нормативно-правового акта.
 
133. 3. Закон або інший нормативно-правовий акт з питань митної справи, який набирає чинності з дня офіційного опублікування, вважається чинним з 0 годин дня, наступного за днем офіційного опублікування зазначеного закону або акта.
 
   3. Закон України або інший нормативно-правовий акт з питань митної справи, який набирає чинності з дня офіційного опублікування, вважається чинним з 0 годин дня, наступного за днем офіційного опублікування зазначеного закону України або нормативно-правового акта.
 
134. 4. Якщо для набрання чинності законом або іншим нормативно-правовим актом з питань митної справи встановлено певний строк з дня його офіційного опублікування, визначений днями, цей строк починається з 0 годин дня, наступного за днем офіційного опублікування зазначеного закону або акта, і закінчується о 24 годині останнього дня відповідного строку.
 
   4. Якщо для набрання чинності законом України або іншим нормативно-правовим актом з питань митної справи встановлено певний строк з дня його офіційного опублікування, визначений днями, цей строк починається з 0 годин дня, наступного за днем офіційного опублікування зазначеного закону або акта, і закінчується о 24 годині останнього дня відповідного строку.
 
135. 5. Якщо момент набрання чинності законом або іншим нормативно-правовим актом з питань митної справи визначено вказівкою на конкретну дату, цей закон або акт вважається чинним з 0 годин зазначеної дати.
 
   5. Якщо момент набрання чинності законом України або іншим нормативно-правовим актом з питань митної справи визначено вказівкою на конкретну дату, цей закон або акт вважається чинним з 0 годин зазначеної дати.
 
136. 6. Нормативно-правові акти з питань митної справи, видані митницями, набирають чинності через 10 днів після їх державної реєстрації, а ті, що не підлягають державній реєстрації, - з дня їх видання, якщо в цих актах не встановлено пізнішого строку набрання ними чинності.
 
-66- Кармазін Ю.А.
частину другу статті 9 викласти у такій редакції:
«2. Офіційним опублікуванням нормативно-правового акта з питань митної справи, виданого Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, вважається опублікування його повного тексту в одному з періодичних друкованих видань, визначених законодавством України як офіційні.»
 
Враховано редакційно .  6. Нормативно-правові акти з питань митної справи, видані митницями, набирають чинності через 45 днів після їх державної реєстрації та оприлюднення.
 
    -67- Кармазін Ю.А.
у частині першій статті 9 видалити слова: «Закони України з питань митної справи, «, а далі - за текстом.
 
Відхилено . Необхідно встановити єдиний строк набрання чинності для всіх законодавчих та інших нормативно-правових актів з питань митної справи.   
    -68- Кінах А.К.
частину 6 статті 9 викласти в такій редакції:
„6. Нормативно-правові акти з питань митної справи, видані митницями, набирають чинності через 10 днів після їх державної реєстрації.
Інші законодавчі акти з питань митної справи, що не підлягають державній реєстрації, набирають чинності з дня їх видання, якщо в цих актах не встановлено пізнішого строку набрання ними чинності».
 
Відхилено . Пропозиція не відповідає предмету правового регулювання частини 6 статті 9 проекту. Митниці не видають законодавчих актів.   
137. Стаття 10. Особливості дії законодавства з питань митної справи у часі
 
-69- Хомутиннік В.Ю.
Статтю 10 викласти у такій редакції:
«Стаття 10. Особливості застосування законів України та інших нормативно-правових актів з питань митної справи
1. При здійсненні митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, застосовуються виключно норми законів України та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, чинні на день прийняття митної декларації митним органом України.
2. У випадках, коли законодавством України передбачена можливість виконання митних формальностей без подання митної декларації, застосовуються норми законів України та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, чинні на день виконання таких формальностей.
3. Норми законів України, які пом’якшують або скасовують відповідальність за порушення митних правил, передбачені цим Кодексом, мають зворотну силу, тобто їх дія поширюється і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Норми законів України, які встановлюють або посилюють відповідальність за такі правопорушення, зворотної сили не мають.
4. У разі, якщо норми законів України чи інших нормативно-правових актів з питань митної справи допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов’язків підприємств та громадян, які переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України або здійснюють операції з товарами, що перебувають під митним контролем, чи прав та обов’язків посадових осіб митних органів, унаслідок чого є можливість прийняття рішення як на користь таких підприємств та громадян, так і на користь митного органу, рішення повинне прийматися на користь зазначених підприємств та громадян».
 
Враховано .  Стаття 10. Особливості застосування законів України та інших нормативно-правових актів з питань митної справи
 
138. 1. При здійсненні митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, застосовуються виключно нормативно-правові акти, чинні на день прийняття митної декларації митним органом України.
 
   1. При здійсненні митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, застосовуються виключно норми законів України та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, чинні на день прийняття митної декларації митним органом України.
 
139. 2. У випадках, коли чинним законодавством передбачена можливість проведення митних формальностей без подання митної декларації, застосовується законодавство, чинне на день здійснення таких формальностей.
 
   2. У випадках, коли законодавством України передбачена можливість виконання митних формальностей без подання митної декларації, застосовуються норми законів України та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, чинні на день виконання таких формальностей.
 
140. 3. Закони, які пом’якшують або скасовують відповідальність за порушення митних правил, передбачені цим Кодексом, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за такі правопорушення, зворотної сили не мають.
 
   3. Норми законів України, які пом’якшують або скасовують відповідальність за порушення митних правил, передбачені цим Кодексом, мають зворотну силу, тобто їх дія поширюється і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Норми законів України, які встановлюють або посилюють відповідальність за такі правопорушення, зворотної сили не мають.
4. У разі, якщо норми законів України чи інших нормативно-правових актів з питань митної справи допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов’язків підприємств та громадян, які переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України або здійснюють операції з товарами, що перебувають під митним контролем, чи прав та обов’язків посадових осіб митних органів, унаслідок чого є можливість прийняття рішення як на користь таких підприємств та громадян, так і на користь митного органу, рішення повинне прийматися на користь зазначених підприємств та громадян.
 
141. Стаття 11. Додержання вимог щодо конфіденційності інформації
 
   Стаття 11. Додержання вимог щодо конфіденційності інформації
 
142. 1. Уся інформація, що стосується митної справи, отримана митними органами від суб'єктів господарювання та інших джерел, щодо цих суб'єктів господарювання, інших суб'єктів господарювання та товарів, які переміщуються ними через митний кордон України, може використовуватися митним органом виключно для цілей, передбачених цим Кодексом, і не може без спеціального дозволу цих осіб чи органу, що надав таку інформацію, розголошуватися або передаватися іншим органи державної влади, органам місцевого самоврядування, їх посадовим та службовим особам, установам, організаціям, підприємствам та громадянам, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України.
 
-70- Хомутиннік В.Ю.
Текст статті 11 викласти у такій редакції:
«Інформація, що стосується митної справи, отримана митними органами може використовуватися ними виключно для митних цілей і не може без дозволу суб’єкта, осіб чи органу, що надав таку інформацію, розголошуватися, зокрема передаватися третім особам, в тому числі іншим органам державної влади, крім випадків, визначених законодавством України.
2. Інформація щодо підприємств, громадян, а також товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються ними через митний кордон України, що збирається, використовується та формується митними органами вноситься до інформаційних баз даних і використовується з урахуванням обмежень, передбачених для інформації з обмеженим доступом.
3. За розголошення інформації, зазначеної у цій статті, посадові особи митних органів несуть відповідальність згідно із законом.
4. Не вважається розголошенням надання знеособленої зведеної інформації для статистичних цілей, знеособленої аналітичної інформації, інформації щодо загальних питань роботи митниці, інформації, яка не стосується конкретних фізичних та/або юридичних осіб і не може становити комерційну таємницю, інформація, яка стосується правопорушень, а також публічне обговорення в засобах масової інформації та суспільстві проблем митної справи».
 
Враховано .  1. Інформація, що стосується митної справи, отримана митними органами може використовуватися ними виключно для митних цілей і не може без дозволу суб’єкта, осіб чи органу, що надав таку інформацію, розголошуватися, зокрема передаватися третім особам, в тому числі іншим органам державної влади, крім випадків, визначених цим Кодексом та іншими законами України.
2. Інформація щодо підприємств, громадян, а також товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються ними через митний кордон України, що збирається, використовується та формується митними органами вноситься до інформаційних баз даних і використовується з урахуванням обмежень, передбачених для інформації з обмеженим доступом.
3. За розголошення інформації, зазначеної у цій статті, посадові особи митних органів несуть відповідальність згідно із законом.
Не вважається розголошенням надання знеособленої зведеної інформації для статистичних цілей, знеособленої аналітичної інформації, інформації щодо загальних питань роботи митниці, інформації, яка не стосується конкретних фізичних та/або юридичних осіб і не може становити комерційну таємницю, інформація, яка стосується правопорушень, а також публічне обговорення в засобах масової інформації та суспільстві проблем митної справи.
 
    -71- Ковзель М.О.
У частині першій статті 11 глави 1 розділу І замість слова «органи» записати слово «органам», - і далі по тексту.
 
Враховано .   
    -72- Кінах А.К.
Статтю 11 доповнити абзацом другим такого змісту:
„Інформація, що збирається, використовується та формується митними органами щодо підприємств, громадян та товарів, що переміщуються ними через митний кордон України, вноситься до інформаційних баз даних і використовується з урахуванням обмежень, передбачених для інформації з обмеженим доступом».
 
Враховано по суті.   
143. ГЛАВА 2. Інформування та консультування з питань митної справи
 
   ГЛАВА 2. Інформування та консультування з питань митної справи
 
144. Стаття 12. Інформування про митні правила
 
   Стаття 12. Інформування про митні правила
 
145. 1. Митні органи інформують заінтересованих осіб про митні правила у встановленому законом порядку.
 
   1. Митні органи інформують заінтересованих осіб про митні правила у встановленому законом порядку.
 
146. 2. Для спрощення доступу заінтересованих осіб до такої інформації митні органи та організації застосовують інформаційні технології.
 
-73- Хомутиннік В.Ю.
У частині 2 статті 12 слова «та організації» виключити.
 
Враховано .  2. Для спрощення доступу заінтересованих осіб до такої інформації митні органи застосовують інформаційні технології.
 
147. Стаття 13. Інформація щодо митного законодавства
 
   Стаття 13. Інформація щодо митного законодавства
 
148. 1. Інформація щодо митного законодавства надається у встановленому законом порядку.
 
   1. Інформація щодо митного законодавства надається у встановленому законом порядку.
 
149. 2. Митні органи надають не тільки інформацію, яку запитувала заінтересована особа, але й будь-яку іншу інформацію, яка стосується запиту, якщо її доведення до відома заінтересованої особи вважається митним органом доцільним.
 
   2. Митні органи надають не тільки інформацію, яку запитувала заінтересована особа, але й будь-яку іншу інформацію, яка стосується запиту, якщо її доведення до відома заінтересованої особи вважається митним органом доцільним.
 
150. 3. Стислі довідки щодо основних положень митного законодавства, у тому числі щодо пільг, які надаються при переміщенні товарів через митний кордон України, розміщуються для загального ознайомлення в місцях розташування митних органів. Довідки друкуються українською мовою, офіційними мовами відповідних суміжних країн, а також іншими іноземними мовами, які є мовами міжнародного спілкування.
 
   3. Стислі довідки щодо основних положень митного законодавства, у тому числі щодо пільг, які надаються при переміщенні товарів через митний кордон України, розміщуються для загального ознайомлення в місцях розташування митних органів. Довідки друкуються українською мовою, офіційними мовами відповідних суміжних країн, а також іншими іноземними мовами, які є мовами міжнародного спілкування.
 
151. Стаття 14. Консультування з питань митної справи
 
   Стаття 14. Консультування з питань митної справи
 
152. Митні органи надають консультації з питань митної справи в порядку, встановленому законом.
 
-74- Пінчук А.П.
Текст статті 14 викласти у наступній редакції:
«1. За зверненнями підприємств та громадян, що переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України або провадять діяльність, контроль за якою відповідно до цього Кодексу покладено на митні органи (заінтересованих осіб), митні органи безоплатно надають ії з питань практичного застосування окремих норм законодавства України з питань митної справи.
2. ії з питань практичного застосування окремих норм законодавства України з питань митної справи надаються митницями місцем розташування підприємств (місцем проживання або тимчасового перебування громадян) або центральним органом виконавчої влади у сфері митної справи в усній, письмовій або, за бажанням заінтересованої особи, електронній формі у строк, що не перевищує 30 календарних днів, наступних за днем отримання відповідного звернення.
3. ія з питань практичного застосування окремих норм законодавства України з питань митної справи має індивідуальний характер і може використовуватися виключно особою, якій надано таку ію.
4. Центральний орган виконавчої влади у сфері митної справи періодично проводить узагальнення ій з питань практичного застосування окремих норм законодавства України з питань митної справи, які стосуються значної кількості осіб або значних сум митних платежів, та затверджує своїми наказами узагальнені ії, які підлягають оприлюдненню.
5. Не може бути притягнуто до відповідальності особу, яка діяла відповідно до ії з питань практичного застосування окремих норм законодавства України з питань митної справи, наданої в письмовій або електронній формі, а також до узагальненої ії, зокрема, на підставі того, що у подальшому такі ії були змінені або скасовані.
6. Консультація з питань практичного застосування окремих норм законодавства України з питань митної справи може бути оскаржена до органу вищого рівня в порядку, визначеному главою 3 цього Кодексу, або до суду, як правовий акт індивідуальної дії, якщо вона, на думку заінтересованої особи, суперечить нормам відповідного законодавчого акта. Визнання судом такої консультації недійсною є підставою для надання нової консультації з урахуванням висновків суду».
 
Враховано .  1. За зверненнями підприємств та громадян, що переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України або провадять діяльність, контроль за якою відповідно до цього Кодексу покладено на митні органи, (заінтересованих осіб) митні органи безоплатно надають ії з питань практичного застосування окремих норм законодавства України з питань митної справи.
2. ії з питань практичного застосування окремих норм законодавства України з питань митної справи надаються митницями місцем розташування підприємств (місцем проживання або тимчасового перебування громадян) або центральним органом виконавчої влади у сфері митної справи в усній, письмовій або, за бажанням заінтересованої особи, електронній формі у строк, що не перевищує 30 календарних днів, наступних за днем отримання відповідного звернення.
3. ія з питань практичного застосування окремих норм законодавства України з питань митної справи має індивідуальний характер і може використовуватися виключно особою, якій надано таку ію.
4. Центральний орган виконавчої влади у сфері митної справи періодично проводить узагальнення ій з питань практичного застосування окремих норм законодавства України з питань митної справи, які стосуються значної кількості осіб або значних сум митних платежів, та затверджує своїми наказами узагальнені ії, які підлягають оприлюдненню.
5. Не може бути притягнуто до відповідальності особу, яка діяла відповідно до ії з питань практичного застосування окремих норм законодавства України з питань митної справи, наданої в письмовій або електронній формі, а також до узагальненої ії, зокрема, на підставі того, що у подальшому такі ії були змінені або скасовані.
6. Консультація з питань практичного застосування окремих норм законодавства України з питань митної справи може бути оскаржена до органу вищого рівня в порядку, визначеному главою 3 цього Кодексу, або до суду як правовий акт індивідуальної дії, якщо вона, на думку заінтересованої особи, суперечить нормам відповідного законодавчого акта. Визнання судом такої консультації недійсною є підставою для надання нової консультації з урахуванням висновків суду.
 
    -75- Шевчук О.Б.
Чуднов В.М.
Сухий Я.М.
Статтю 14 викласти у наступній редакції:
«Стаття 14. Консультування з питань митної справи
1. На звернення заінтересованої особи митні органи або спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади в галузі митної справи безоплатно надають консультації з питань практичного застосування окремих норм митного законодавства.
2. Податкові консультації щодо мита, акцизного податку, податку на додану вартість, інших податків, які відповідно до податкового законодавства справляються у разі ввезення (пересилання) товарів і предметів на митну територію України або територію вільної митної зони або вивезення (пересилання) товарів і предметів з митної території України або території вільної митної зони надаються митними органами в порядку, передбаченому Податковим кодексом.
3. Консультації з питань практичного застосування окремих норм митного законодавства, які не відносяться до податкових консультацій, надаються в письмовій формі в порядку, передбаченому цим Кодексом, виключно з тих питань, які належать до компетенції митних органів або спеціально уповноваженого центрального органу в галузі митної справи.
4. Звернення приймаються і розглядаються, а консультації надаються в порядку і в строки, передбачені Законом України «Про звернення громадян».
5. Консультація не може містити просте дублювання норм законодавчого акту.
3. Консультація може використовуватись виключно особою, на звернення якої вона надана.
4. Не може бути притягнено до відповідальності будь-яку особу, яка діяла відповідно до наданої консультації індивідуального характеру, зокрема на підставі того, що у майбутньому така консультація була змінена або скасована.
5. Консультація може бути оскаржена до митного органу вищого рівня або до суду, як правовий акт індивідуальної дії, якщо вона, на думку заінтересованої особи, суперечить нормам або змісту відповідного законодавчого акту. Визнання судом такої консультації недійсною є підставою для надання нової консультації з урахуванням висновків суду.».
 
Враховано редакційно .   
153. Стаття 15. Відповідальність за порушення порядку надання інформації
 
   Стаття 15. Відповідальність за порушення порядку надання інформації
 
154. За умисне надання недостовірної інформації, а також за необґрунтовану відмову від надання відповідної інформації, несвоєчасне надання інформації та інші правопорушення у сфері інформаційних відносин посадові особи митної служби України несуть відповідальність, передбачену законом.
 
-76- Шевчук О.Б.
Чуднов В.М.
Сухий Я.М.
У частині першій статті 15 слово «умисне» виключити.
 
Враховано .  1. За надання недостовірної інформації, а також за необґрунтовану відмову від надання відповідної інформації, несвоєчасне надання інформації та інші правопорушення у сфері інформаційних відносин посадові особи митної служби України несуть відповідальність, передбачену законом.
 
    -77- Шпенов Д.Ю.
Статтю 15 викласти в такій редакції:
«Стаття 15. Відповідальність за порушення порядку надання інформації
За умисне надання недостовірної інформації, неповної інформації, а також за необґрунтовану відмову від надання відповідної інформації, несвоєчасне надання інформації та інші правопорушення у сфері інформаційних відносин посадові особи митної служби України несуть відповідальність, передбачену законом».
 
Враховано редакційно .   
155. Стаття 16. Доступ до судових рішень з питань митної справи
 
-78- Пінчук А.П.
Статтю 16 виключити як таку, що не має конкретного правового змісту.
Порядок доступу до судових рішень регулюється окремим законом.
 
Враховано .     
156. Усім заінтересованим особам забезпечується можливість ознайомлення з текстами судових рішень з питань митної справи. Порядок доступу до судових рішень визначається законом.
 
      
157. ГЛАВА 3. Оскарження рішень, дій та бездіяльності митних органів, організацій та їх посадових осіб та відповідальність за них
 
   ГЛАВА 3. Оскарження рішень, дій та бездіяльності митних органів, організацій та їх посадових осіб та відповідальність за них
 
158. Стаття 17. Сфера застосування цієї глави
 
-79- Пінчук А.П.
Тексти статей 17 та 18 включити до статті 20.
 
Враховано .     
159. 1. Положення цієї глави застосовуються у всіх випадках оскарження рішень, дій або бездіяльності митних органів, організацій та їх посадових осіб за винятком оскарження постанов по справах про порушення митних правил, а також випадків, коли законодавством України встановлено інший порядок оскарження зазначених рішень, дій чи бездіяльності.
 
      
160. 2. Оскарження податкових повідомлень-рішень митних органів здійснюється в порядку, встановленому Податковим кодексом України.
 
      
161. Стаття 18. Терміни, що застосовуються у цій главі
 
      
162. 1. У цій главі нижченаведені терміни застосовуються у такому значенні:
 
      
163. 1) рішення - окремі акти, якими митні органи, організації або їх посадові особи приймають рішення з питань, передбачених митним законодавством, а також задовольняють скарги, заяви, клопотання конкретних фізичних чи юридичних осіб чи відмовляють у їх задоволенні;
 
      
164. 2) дії - вчинки посадових осіб та інших працівників митних органів, організацій, пов’язані з виконанням ними обов’язків, покладених на них відповідно до цього Кодексу та інших актів законодавства України;
 
      
165. 3) бездіяльність - невиконання митними органами, організаціями, їх посадовими особами та іншими працівниками обов’язків, покладених на них відповідно до цього Кодексу та інших актів законодавства України, або неприйняття ними рішень з питань, віднесених до їх компетенції, протягом строку, визначеного законодавством.
 
-80- Шевчук О.Б.
Чуднов В.М.
Сухий Я.М.
Пункт 3 частини першої статті 18 доповнити реченням наступного змісту:
«Ненадання митним органом (посадовою особою митного органу) особі можливості самостійного фіксування в автоматизованій системі митного оформлення факту і часу подачі документів є бездіяльністю митного органу (посадової особи).».
 
Враховано у частині третій статті 89.     
166. Стаття 19. Відповідальність митних органів, організацій, їх посадових осіб та інших працівників
 
      
167. 1. За неправомірні рішення, дії, бездіяльність посадові особи та інші працівники митних органів та організацій несуть дисциплінарну, адміністративну, кримінальну та іншу відповідальність відповідно до закону.
 
-81- Хомутиннік В.Ю.
Статтю 19 розташувати після статті 25 та викласти її текст у такій редакції:
«1. Посадові особи та інші працівники митних органів, організацій, які прийняли неправомірні рішення, вчинили неправомірні дії або допустили бездіяльність, у тому числі в особистих корисливих цілях або на користь третіх осіб, несуть кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та іншу відповідальність відповідно до закону.
2. Шкода, заподіяна особам та їх майну неправомірними рішеннями, діями або бездіяльністю митних органів, організацій або їх посадових осіб чи інших працівників при виконанні ними своїх службових (трудових) обов’язків, відшкодовується цими органами, організаціями в порядку, визначеному законом».
 
Враховано .     
168. 2. Шкода, заподіяна особам та їх майну неправомірними рішеннями, діями або бездіяльністю митних органів, організацій або їх посадових осіб чи інших працівників при виконанні ними своїх службових (трудових) обов’язків, відшкодовується в порядку, визначеному законом.
 
      
169. Стаття 20. Право на оскарження
 
   Стаття 20. Право на оскарження
 
170. 1. Кожна особа має право оскаржити рішення, дії або бездіяльність митних органів та їх посадових осіб, якщо вважає, що цими рішеннями, діями або бездіяльністю порушено її права, свободи чи інтереси.
 
-82- Пінчук А.П.
Текст статті 20 викласти у такій редакції:
«1. Кожна особа має право оскаржити рішення, дії або бездіяльність митних органів, організацій, їх посадових осіб та інших працівників, якщо вважає, що цими рішеннями, діями або бездіяльністю порушено її права, свободи чи інтереси.
2. Предметом оскарження є:
1) рішення - окремі акти, якими митні органи, організації або їх посадові особи приймають рішення з питань, передбачених митним законодавством, а також задовольняють скарги, заяви, клопотання конкретних фізичних чи юридичних осіб чи відмовляють у їх задоволенні;
2) дії - вчинки посадових осіб та інших працівників митних органів, організацій, пов’язані з виконанням ними обов’язків, покладених на них відповідно до цього Кодексу та інших актів законодавства України;
3) бездіяльність - невиконання митними органами, організаціями, їх посадовими особами та іншими працівниками обов’язків, покладених на них відповідно до цього Кодексу та інших актів законодавства України, або неприйняття ними рішень з питань, віднесених до їх компетенції, протягом строку, визначеного законодавством.
3. Правила цієї глави застосовуються у всіх випадках оскарження рішень, дій або бездіяльності митних органів, організацій та їх посадових осіб за винятком оскарження постанов по справах про порушення митних правил, а також випадків, коли законодавством України встановлено інший порядок оскарження зазначених рішень, дій чи бездіяльності.
4. У випадках, встановлених законом, із скаргами або заявами про захист прав, свобод чи інтересів інших осіб мають право звертатися Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та підприємства.
5. Оскарження податкових повідомлень-рішень митних органів здійснюється в порядку, встановленому Податковим кодексом України».
 
Враховано .  1. Кожна особа має право оскаржити рішення, дії або бездіяльність митних органів, організацій, їх посадових осіб та інших працівників, якщо вважає, що цими рішеннями, діями або бездіяльністю порушено її права, свободи чи інтереси.
 
171. 2. У випадках, встановлених законом, із скаргами або заявами про захист прав, свобод чи інтересів інших осіб мають право звертатися Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи.
 
   2. Предметом оскарження є:
1) рішення - окремі акти, якими митні органи, організації або їх посадові особи приймають рішення з питань, передбачених митним законодавством, а також задовольняють скарги, заяви, клопотання конкретних фізичних чи юридичних осіб чи відмовляють у їх задоволенні;
2) дії - вчинки посадових осіб та інших працівників митних органів, організацій, пов’язані з виконанням ними обов’язків, покладених на них відповідно до цього Кодексу та інших актів законодавства України;
3) бездіяльність - невиконання митними органами, організаціями, їх посадовими особами та іншими працівниками обов’язків, покладених на них відповідно до цього Кодексу та інших актів законодавства України, або неприйняття ними рішень з питань, віднесених до їх компетенції, протягом строку, визначеного законодавством.
3. Правила цієї глави застосовуються у всіх випадках оскарження рішень, дій або бездіяльності митних органів, організацій та їх посадових осіб за винятком оскарження постанов по справах про порушення митних правил, а також випадків, коли законодавством України встановлено інший порядок оскарження зазначених рішень, дій чи бездіяльності.
4. У випадках, встановлених законом, із скаргами або заявами про захист прав, свобод чи інтересів інших осіб мають право звертатися Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та підприємства.
5. Оскарження податкових повідомлень-рішень митних органів здійснюється в порядку, встановленому Податковим кодексом України.
 
172. Стаття 21. Порядок оскарження рішень, дій та бездіяльності митних органів, організацій, їх посадових осіб та інших працівників до посадових осіб та органів вищого рівня
 
-83- Хомутиннік В.Ю.
Текст статті 21 викласти у такій редакції:
1. Посадовими особами вищого рівня по відношенню до посадових осіб та інших працівників митних органів, організацій є керівники цих органів, організацій.
2. Органами вищого рівня є:
1) по відношенню до митних постів – митниці, структурними підрозділами яких є ці митні пости;
2) по відношенню до митниць, спеціалізованих митних органів, митних організацій - центральний орган виконавчої влади у сфері митної справи;
3) по відношенню до центрального органу виконавчої влади у сфері митної справи - міністерство, керівник якого (міністр) спрямовує та координує діяльність зазначеного органу.
3. Скарга на рішення, дії чи бездіяльність посадової особи чи іншого працівника митного органу, організації (включаючи заступника керівника) подається керівникові цього органу, організації.
4. Скарга на рішення, дії чи бездіяльність керівника митного поста подається до митниці, структурним підрозділом якої є цей митний пост.
5. Скарга на рішення, дії чи бездіяльність керівника митниці, спеціалізованого митного органу, митної організації подається до центрального органу виконавчої влади у сфері митної справи.
6. Скарга на рішення, дії чи бездіяльність керівника центрального органу виконавчої влади у сфері митної справи подається до міністерства, керівник якого (міністр) спрямовує та координує діяльність зазначеного органу, якщо інше не передбачено законом.
7. Виконання оскаржуваного рішення може бути зупинено повністю або в певній частині посадовою особою або органом, які розглядають скаргу. Орган або посадова особа, які розглядають скаргу, зобов'язані надати особі, яка подала скаргу, належним чином обґрунтовану письмову відповідь у визначені законом строки. Виконання оскаржуваного податкового повідомлення-рішення здійснюється в порядку, передбаченому Податковим кодексом України».
 
Враховано .  Стаття 21. Порядок оскарження рішень, дій та бездіяльності митних органів, організацій, їх посадових осіб та інших працівників до посадових осіб та органів вищого рівня
 
173. 1. Посадовими особами вищого рівня по відношенню до посадових осіб та інших працівників митних органів, організацій є керівники цих органів, організацій.
 
   1. Посадовими особами вищого рівня по відношенню до посадових осіб та інших працівників митних органів, організацій є керівники цих органів, організацій.
 
174. 2. Органами вищого рівня є:
 
   2. Органами вищого рівня є:
1) по відношенню до митних постів – митниці, структурними підрозділами яких є ці митні пости;
 
175. 1) по відношенню до митниць, митних постів, спеціалізованих митних органів, митних організацій - спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у галузі митної справи;
 
   2) по відношенню до митниць, спеціалізованих митних органів, митних організацій - центральний орган виконавчої влади у сфері митної справи;
 
176. 2) по відношенню до спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі митної справи - міністерство, керівник якого (міністр) спрямовує та координує діяльність зазначеного органу.
 
   3) по відношенню до центрального органу виконавчої влади у сфері митної справи - міністерство, керівник якого (міністр) спрямовує та координує діяльність зазначеного органу.
 
177. 3. Скарга на рішення, дії чи бездіяльність посадової особи чи іншого працівника митного органу, організації (включаючи заступника керівника) подається керівникові цього органу, організації.
 
   3. Скарга на рішення, дії чи бездіяльність посадової особи чи іншого працівника митного органу, організації (включаючи заступника керівника) подається керівникові цього органу, організації.
4. Скарга на рішення, дії чи бездіяльність керівника митного поста подається до митниці, структурним підрозділом якої є цей митний пост.
 
178. 4. Скарга на рішення, дії чи бездіяльність керівника митного органу, організації (крім випадку, передбаченого частиною четвертою цієї статті) подається до спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі митної справи.
 
   5. Скарга на рішення, дії чи бездіяльність керівника митниці, спеціалізованого митного органу, митної організації подається до центрального органу виконавчої влади у сфері митної справи.
 
179. 5. Скарга на рішення, дії чи бездіяльність керівника спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі митної справи подається до міністерства, керівник якого (міністр) спрямовує та координує діяльність спеціально уповноваженого органу виконавчої влади в галузі митної справи, якщо інше не передбачено законом.
 
   6. Скарга на рішення, дії чи бездіяльність керівника центрального органу виконавчої влади у сфері митної справи подається до міністерства, керівник якого (міністр) спрямовує та координує діяльність зазначеного органу, якщо інше не передбачено законом.
 
180. 6. Виконання оскаржуваного рішення може бути зупинено повністю або в певній частині посадовою особою або органом, які розглядають скаргу. Митний орган або посадова особа, які розглядають скаргу, зобов'язані надати особі, яка подала скаргу, належним чином обґрунтовану письмову відповідь у визначені цим Кодексом строки.
 
   7. Виконання оскаржуваного рішення може бути зупинено повністю або в певній частині посадовою особою або органом, які розглядають скаргу. Орган або посадова особа, які розглядають скаргу, зобов'язані надати особі, яка подала скаргу, належним чином обґрунтовану письмову відповідь у визначені законом строки. Виконання оскаржуваного податкового повідомлення-рішення здійснюється в порядку, передбаченому Податковим кодексом України.
 
181. 7. Зупинення виконання рішення, пов’язаного зі сплатою митних платежів, можливе за умови забезпечення заінтересованою особою відповідних гарантій, встановлених розділом ІХ цього Кодексу.
 
-84- Воропаєв Ю.М.
Частину 4 статті 21 викласти в наступній редакції:
«4. Скарга на рішення, дії чи бездіяльність керівника митного органу, організації (крім випадку, передбаченого частиною п’ятою цієї статті) подається до спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі митної справи.»;
 
Враховано редакційно .     
    -85- Шевчук О.Б.
Чуднов В.М.
Сухий Я.М.
6. У частині четвертій статті 21 слово «четвертою» замінити словом «п’ятою».
 
Відхилено . Частину 4 статті 21 викладено в іншій редакції.   
    -86- Ковзель М.О.
У частині четвертій статті 21 глави 3 розділу І слова « (крім випадку, передбаченого частиною четвертою цієї статті)» виключити.
 
Відхилено . Частину 4 статті 21 викладено в іншій редакції.   
    -87- Кінах А.К.
Воропаєв Ю.М.
Частину 6 статті 21 викласти в такій редакції:
„6. Виконання оскаржуваного рішення, крім податкових повідомлень-рішень, може бути зупинено повністю або в певній частині посадовою особою або органом, які розглядають скаргу. Митний орган або посадова особа, які розглядають скаргу, зобов'язані надати особі, яка подала скаргу, належним чином обґрунтовану письмову відповідь у визначені цим Кодексом строки.
Виконання оскаржуваного повідомлення-рішення здійснюється в порядку, передбаченому Податковим кодексом України».
 
Враховано .   
    -88- Воропаєв Ю.М.
частину 6 статті 21 викласти в наступній редакції:
«6. Виконання оскаржуваного рішення, крім податкових повідомлень-рішень, може бути зупинено повністю або в певній частині посадовою особою або органом, які розглядають скаргу. Митний орган або посадова особа, які розглядають скаргу, зобов'язані надати особі, яка подала скаргу, належним чином обґрунтовану письмову відповідь у визначені цим Кодексом строки.
Виконання оскаржуваного повідомлення-рішення здійснюється в порядку, передбаченому Податковим кодексом України.»;
 
Враховано .   
    -89- Шевчук О.Б.
Чуднов В.М.
Сухий Я.М.
Частину 7 статті 21 виключити.
 
Враховано .   
    -90- Васильєв О.А.
Царьов О.А.
Рибаков І.О.
Бобильов О.Ф.
Буджерак О.О.
Гасюк П.П.
Гацько В.П.
Гейман О.А.
Денькович І.В.
Задирко Г.О.
Камчатний В.Г.
Каплієнко В.В.
Константинов Є.С.
Крук Ю.Б.
Курило В.С.
Мовчан П.М.
Плющ І.С.
Радовець А.А.
Сідельник І.І.
Сорочинська-Кириленко Р.М.
Трайдук М.Ф.
Чорновіл Т.В.
Боднар-Петровська О.Б.
Храпов С.А.
Кілінкаров С.П.
Царьков Є.І.
«Частину 7 статті 21 доповнити абзацом другим наступного змісту:
«Дія абзацу першого частини 7 статті 21 цього Кодексу не розповсюджується на оскарження податкових повідомлень-рішень, направлених платникам податків за результатами документальних перевірок, проведених митними органами».
 
Враховано редакційно .   
182. Стаття 22. Вимоги до форми та змісту скарги, строки її подання, порядок та строки її розгляду
 
   Стаття 22. Вимоги до форми та змісту скарги, строки її подання, порядок та строки її розгляду
 
183. 1. Вимоги до форми та змісту скарги фізичної особи, строки її подання, порядок і строки її розгляду, а також відповідальність за протиправні дії, вчинені у зв’язку з поданням скарги, визначаються Законом України «Про звернення громадян».
 
   1. Вимоги до форми та змісту скарги фізичної особи, строки її подання, порядок і строки її розгляду, а також відповідальність за протиправні дії, вчинені у зв’язку з поданням скарги, визначаються Законом України «Про звернення громадян».
 
184. 2. Скарга підприємства викладається на бланку цього підприємства із зазначенням усіх необхідних реквізитів і підписується керівником підприємства або особою, яка його заміщує. Якщо інше не передбачено законодавством, скарги підприємств подаються і розглядаються у тому ж порядку і в ті ж строки, що й скарги громадян.
 
-91- Хомутиннік В.Ю.
Частину 2 статті 22 викласти в такій редакції:
«2. Скарга підприємства повинна містити всі необхідні реквізити цього підприємства та бути підписана керівником зазначеного підприємства або особою, яка його заміщує. Якщо інше не передбачено законодавством, скарги підприємств подаються і розглядаються у тому ж порядку і в ті ж строки, що й скарги громадян».
 
Враховано .  2. Скарга підприємства повинна містити всі необхідні реквізити цього підприємства та бути підписана керівником зазначеного підприємства або особою, яка його заміщує. Якщо інше не передбачено законодавством, скарги підприємств подаються і розглядаються у тому ж порядку і в ті ж строки, що й скарги громадян».
 
    -92- Воропаєв Ю.М.
Частину 2 статті 22 викласти в наступній редакції:
«2. Скарга підприємства підписується керівником підприємства або особою, яка його заміщує, та скріплюється печаткою даного підприємства. Якщо інше не передбачено законодавством, скарги підприємств подаються і розглядаються у тому ж порядку і в ті ж строки, що й скарги громадян».
 
Враховано редакційно .   
    -93- Кінах А.К.
Частину 2 статті 22 викласти в такій редакції:
„2. Скарга підприємства викладається на бланку цього підприємства із зазначенням усіх необхідних реквізитів і підписується керівником підприємства, або фізичною особою - суб’єктом підприємницької діяльності, або уповноваженою особою. Якщо інше не передбачено законодавством, скарги підприємств подаються і розглядаються у тому ж порядку і в ті ж строки, що й скарги громадян».
 
Враховано редакційно .   
185. 3. Скарга повинна містити конкретну інформацію про предмет оскарження і бути належним чином аргументованою. У разі, якщо особа при поданні скарги не може надати відповідних доказів, такі докази можуть бути представлені пізніше, але в межах строку, відведеного законом на розгляд скарги, та з урахуванням часу, необхідного для вивчення цих доказів.
 
-94- Кармазін Ю.А.
у статті 22 у частині третій у другому реченні виключити слова «та з урахуванням часу, необхідного для вивчення цих доказів».
 
Враховано .  3. Скарга повинна містити конкретну інформацію про предмет оскарження і бути належним чином аргументованою. У разі, якщо особа при поданні скарги не може надати відповідних доказів, такі докази можуть бути представлені пізніше, але в межах строку, відведеного законом на розгляд скарги.
 
186. Стаття 23. Особливості задоволення скарг на рішення, дії чи бездіяльність митних органів та їх посадових осіб
 
   Стаття 23. Особливості задоволення скарг на рішення, дії чи бездіяльність митних органів та їх посадових осіб
 
187. 1. Якщо задоволення скарги на рішення, дії чи бездіяльність митних органів або їх посадових осіб пов’язане з виплатою грошових сум, їх виплата здійснюється за рахунок Державного бюджету України органами Державної казначейської служби України на підставі рішення суду в порядку, визначеному законом.
 
-95- Хомутиннік В.Ю.
Частину 1 статті 23 викласти в наступній редакції:
«Якщо задоволення скарги на рішення, дії чи бездіяльність митних органів або їх посадових осіб пов’язане з виплатою грошових сум, їх виплата здійснюється за рахунок державного бюджету органами Державної казначейської служби України на підставі рішення суду, органу чи посадової особи щодо задоволення скарги повністю або частково в порядку, визначеному законом».
 
Враховано редакційно .  1. Якщо задоволення скарги на рішення, дії чи бездіяльність митних органів або їх посадових осіб пов’язане з виплатою грошових сум, їх виплата здійснюється за рахунок державного бюджету органами Державної казначейської служби України на підставі рішення суду, органу чи посадової особи щодо задоволення скарги повністю або частково в порядку, визначеному законом.
 
    -96- Воропаєв Ю.М.
Частину 1 статті 23 викласти в наступній редакції:
«1. Якщо задоволення скарги на рішення, дії чи бездіяльність митних органів або їх посадових осіб пов’язане з виплатою грошових сум, їх виплата здійснюється за рахунок Державного бюджету України органами Державної казначейської служби України на підставі рішення суду, органу чи посадової особи щодо задоволення скарги повністю або частково в порядку, визначеному законом.»
 
Враховано редакційно .   
    -97- Шевчук О.Б.
Чуднов В.М.
Сухий Я.М.
8. Частину першу статті 23 після слів «рішення суду» доповнити словами
«, органу чи посадової особи щодо задоволення скарги повністю або частково».
 
Враховано .   
188. Стаття 24. Перевірка законності та обґрунтованості рішень, дій або бездіяльності митних органів та їх посадових осіб у порядку контролю
 
   Стаття 24. Перевірка законності та обґрунтованості рішень, дій або бездіяльності митних органів та їх посадових осіб у порядку контролю
 
189. Спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у галузі митної справи має право в порядку контролю за діяльністю підпорядкованих митних органів та їх посадових осіб скасовувати або змінювати їх неправомірні рішення, а також вживати передбачених законом заходів за фактами неправомірних рішень, дій чи бездіяльності зазначених органів та осіб.
 
   1. Центральний орган виконавчої влади у сфері митної справи має право в порядку контролю за діяльністю підпорядкованих митних органів та їх посадових осіб скасовувати або змінювати їх неправомірні рішення, а також вживати передбачених законом заходів за фактами неправомірних рішень, дій чи бездіяльності зазначених органів та осіб.
 
190. Стаття 25. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності митних органів та їх посадових осіб у судовому порядку
 
   Стаття 25. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності митних органів та їх посадових осіб у судовому порядку
 
191. 1. Рішення, дії чи бездіяльність митних органів чи їх посадових осіб можуть бути оскаржені безпосередньо до суду в порядку, визначеному законом.
 
   1. Рішення, дії чи бездіяльність митних органів чи їх посадових осіб можуть бути оскаржені безпосередньо до суду в порядку, визначеному законом.
 
192. 2. Якщо рішення, дії чи бездіяльність митного органу чи його посадової особи одночасно оскаржуються до органу (посадової особи) вищого рівня та до суду і суд відкриває провадження у справі, розгляд скарги органом (посадовою особою) вищого рівня припиняється.
 
   2. Якщо рішення, дії чи бездіяльність митного органу чи його посадової особи одночасно оскаржуються до органу (посадової особи) вищого рівня та до суду і суд відкриває провадження у справі, розгляд скарги органом (посадовою особою) вищого рівня припиняється.
Стаття 19. Відповідальність митних органів, організацій, їх посадових осіб та інших працівників
1. Посадові особи та інші працівники митних органів, організацій, які прийняли неправомірні рішення, вчинили неправомірні дії або допустили бездіяльність, у тому числі в особистих корисливих цілях або на користь третіх осіб, несуть кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та іншу відповідальність відповідно до закону.
2. Шкода, заподіяна особам та їх майну неправомірними рішеннями, діями або бездіяльністю митних органів, організацій або їх посадових осіб чи інших працівників при виконанні ними своїх службових (трудових) обов’язків, відшкодовується цими органами, організаціями в порядку, визначеному законом.
 
193. ГЛАВА 4. Інформаційні технології та інформаційні ресурси в митній справі
 
   ГЛАВА 4. Інформаційні технології та інформаційні ресурси в митній справі
 
194. Стаття 26. Застосування інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем і засобів їх забезпечення
 
   Стаття 26. Застосування інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем і засобів їх забезпечення
 
195. 1. Проведення передбачених цим Кодексом митного контролю та митного оформлення товарів здійснюється з використанням інформаційних технологій, у тому числі заснованих на інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних системах, а також засобів їх забезпечення.
 
   1. Проведення передбачених цим Кодексом митного контролю та митного оформлення товарів здійснюється з використанням інформаційних технологій, у тому числі заснованих на інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних системах, а також засобів їх забезпечення.
 
196. 2. Впровадження інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем здійснюється у відповідності з міжнародними стандартами та стандартами України. Під час їх впровадження митні органи проводять консультації із всіма безпосередньо заінтересованими сторонами.
 
   2. Впровадження інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем здійснюється у відповідності з міжнародними стандартами та стандартами України. Під час їх впровадження митні органи проводять консультації із всіма безпосередньо заінтересованими сторонами.
 
197. 3. У митній справі можуть застосовуватися інформаційні, телекомунікаційні та інформаційно-телекомунікаційні системи і засоби їх забезпечення розроблені, виготовлені й придбані митними органами.
 
   3. У митній справі можуть застосовуватися інформаційні, телекомунікаційні та інформаційно-телекомунікаційні системи і засоби їх забезпечення розроблені, виготовлені й придбані митними органами.
 
198. 4. Інформаційні, телекомунікаційні та інформаційно-телекомунікаційні системи, а також засоби їх забезпечення розроблені, виготовлені або придбані митними органами є державною власністю і закріплюються за відповідними митними органами.
 
   4. Інформаційні, телекомунікаційні та інформаційно-телекомунікаційні системи, а також засоби їх забезпечення розроблені, виготовлені або придбані митними органами є державною власністю і закріплюються за відповідними митними органами.
 
199. 5. Можливість використання для здійснення митної справи інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем і засобів їх забезпечення, а також порядок і умови їх застосування визначаються спеціально уповноваженим органом виконавчої влади в галузі митної справи.
 
-98- Хомутиннік В.Ю.
У частині 5 статті 27 слово «органом» доповнити словом «центральним».
 
Враховано .  5. Можливість використання для здійснення митної справи інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем і засобів їх забезпечення, а також порядок і умови їх застосування визначаються центральним органом виконавчої влади у сфері митної справи.
 
200. Стаття 27. Вимоги щодо відповідності національним стандартам інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем і засобів їх забезпечення
 
   Стаття 27. Вимоги щодо відповідності національним стандартам інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем і засобів їх забезпечення
 
201. Відповідність національним стандартам інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем, а також засобів їх забезпечення повинна бути підтверджена відповідно до законодавства.
 
   1. Відповідність національним стандартам інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем, а також засобів їх забезпечення повинна бути підтверджена відповідно до законодавства.
 
202. Стаття 28. Інформаційні ресурси митних органів
 
   Стаття 28. Інформаційні ресурси митних органів
 
203. 1. Інформаційні ресурси митних органів складаються із відомостей, що містяться у документах, що надаються під час проведення митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів, та інших документів.
 
   1. Інформаційні ресурси митних органів складаються із відомостей, що містяться у документах, що надаються під час проведення митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів, та інших документів.
 
204. 2. Інформаційні ресурси митних органів - це сукупність електронної інформації, що включає в себе електроні дані, створені, оброблені і накопичені в інформаційних системах митних органів.
 
   2. Інформаційні ресурси митних органів - це сукупність електронної інформації, що включає в себе електроні дані, створені, оброблені і накопичені в інформаційних системах митних органів.
 
205. 3. У випадках, визначених міністерством, керівник якого (міністр) спрямовує та координує діяльність спеціально уповноваженого органу виконавчої влади в галузі митної справи, документи, надання яких передбачено цим Кодексом, у тому числі митна декларація, надаються за допомогою електронних засобів передачі інформації із застосуванням засобів електронного цифрового підпису при дотриманні вимог про їх документування, а також інших вимог, визначених законодавством України. Порядок надання таких документів за допомогою електронних засобів передачі інформації визначається Кабінетом Міністрів України.
 
-99- Пінчук А.П.
Частину 3 статті 28 викласти у такій редакції:
«3.Документи, подання яких митним органам передбачено цим Кодексом, у тому числі митна декларація, надаються за допомогою електронних засобів передачі інформації із застосуванням засобів електронного цифрового підпису. Порядок надання таких документів за допомогою електронних засобів передачі інформації визначається Кабінетом Міністрів України. В окремих випадках, визначених центральним органом виконавчої влади у сфері митної справи, такі документи можуть надаватися в паперовому вигляді, зокрема за умови:
1) тимчасового виходу з ладу інформаційних і телекомунікаційних систем митних органів або декларантів чи уповноважених ними осіб;
2) подання документів на паперових носіях передбачено міжнародними договорами України;
3) подання інформації пасажирами, що не володіють прямим доступом до інформаційних і телекомунікаційних систем;
4) цим Кодексом передбачено здійснення декларування в усній формі або шляхом вчинення дій».
 
Враховано .  3. Документи, подання яких митним органам передбачено цим Кодексом, у тому числі митна декларація, надаються за допомогою електронних засобів передачі інформації із застосуванням засобів електронного цифрового підпису. Порядок надання таких документів за допомогою електронних засобів передачі інформації визначається Кабінетом Міністрів України. В окремих випадках, визначених центральним органу виконавчої влади у сфері митної справи, такі документи можуть надаватися в паперовому вигляді, зокрема за умови:
1) тимчасового виходу з ладу інформаційних і телекомунікаційних систем митних органів або декларантів чи уповноважених ними осіб;
2) подання документів на паперових носіях передбачено міжнародними договорами України;
3) подання інформації пасажирами, що не володіють прямим доступом до інформаційних і телекомунікаційних систем;
4) цим Кодексом передбачено здійснення декларування в усній формі або шляхом вчинення дій.
 
    -100- Шевчук О.Б.
Чуднов В.М.
Сухий Я.М.
9.Частину третю статті 28 викласти у наступній редакції:
„3. Документи, надання яких передбачено цим Кодексом, у тому числі митна декларація, надаються за допомогою електронних засобів передачі інформації із застосуванням засобів електронного цифрового підпису при дотриманні вимог про їх документування, а також інших вимог, визначених законодавством України. Порядок надання таких документів за допомогою електронних засобів передачі інформації визначається Кабінетом Міністрів України. В окремих випадках, визначених міністерством, керівник якого (міністр) спрямовує та координує діяльність спеціально уповноваженого органу виконавчої влади в галузі митної справи, такі документи можуть надаватися в паперовому вигляді, зокрема за умови:
1) тимчасового виходу з ладу інформаційних і телекомунікаційних систем митних органів або декларантів чи уповноважених ними осіб;
2) подання паперових носіїв передбачено міжнародними договорами;
3) подання інформації пасажирами, що не володіють прямим доступом до інформаційних і телекомунікаційних систем.
Існування практичних вимог щодо здійснення декларування усно, шляхом вчинення дій або іншим способом. Вимоги, зазначені в частині третій цієї статті не звільняють декларанта від обов’язку зберігати протягом строку, встановленого в цьому кодексу, первинні паперові носії таких документів (за їх наявності).».
 
Враховано редакційно .   
    -101- Воропаєв Ю.М.
Частину 3 статті 28 викласти в наступній редакції:
«За бажанням декларанта документи, надання яких передбачено цим Кодексом, у тому числі митна декларація, надаються за допомогою електронних засобів передачі інформації із застосуванням засобів електронного цифрового підпису при дотриманні вимог про їх документування, а також інших вимог, визначених законодавством України. Порядок надання таких документів за допомогою електронних засобів передачі інформації, а також випадки, коли документи не можуть надаватися у зазначений спосіб, визначається Кабінетом Міністрів України.»
 
Відхилено . Частину 3 статті 28 викладено в іншій редакції.   
206. 4. Порядок використання інформаційних ресурсів, що знаходяться у віданні митних органів, визначається цим Кодексом та іншими нормативно-правовими актами України.
 
   4. Порядок використання інформаційних ресурсів, що знаходяться у віданні митних органів, визначається цим Кодексом та іншими нормативно-правовими актами України.
 
207. Стаття 29. Інформаційні, телекомунікаційні та інформаційно-телекомунікаційні системи і засоби їх забезпечення, що використовуються суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності
 
   Стаття 29. Інформаційні, телекомунікаційні та інформаційно-телекомунікаційні системи і засоби їх забезпечення, що використовуються суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності
 
208. 1. Міністерством, керівник якого (міністр) спрямовує та координує діяльність спеціально уповноваженого органу виконавчої влади в галузі митної справи, встановлює вимоги, яким повинні відповідати інформаційні, телекомунікаційні та інформаційно-телекомунікаційні системи і засоби їх забезпечення, що використовуються:
 
-102- Пінчук А.П.
Абзац перший частини 1 статті 29 викласти у такій редакції:
1. Центральний орган виконавчої влади у сфері митної справи встановлює вимоги, яким повинні відповідати інформаційні, телекомунікаційні та інформаційно-телекомунікаційні системи і засоби їх забезпечення, що використовуються».
 
Враховано .  1. Центральний орган виконавчої влади у сфері митної справи встановлює вимоги, яким повинні відповідати інформаційні, телекомунікаційні та інформаційно-телекомунікаційні системи і засоби їх забезпечення, що використовуються:
 
209. 1) суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності при застосуванні спеціальних спрощених процедур;
 
   1) суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності при застосуванні спеціальних спрощених процедур;
 
210. 2) утримувачами складів тимчасового зберігання, митних складів, митними брокерами, іншими суб’єктами господарювання за їх бажанням для представлення документів і відомостей, передбачених цим Кодексом.
 
   2) утримувачами складів тимчасового зберігання, митних складів, митними брокерами, іншими суб’єктами господарювання за їх бажанням для представлення документів і відомостей, передбачених цим Кодексом.
 
211. 2. Використання для митних цілей зазначених систем допускається тільки після перевірки їх відповідності установленим стандартам (вимогам) та проведених консультацій за участі усіх безпосередньо заінтересованих сторін. Перевірка здійснюється спеціально уповноваженим органом виконавчої влади в галузі митної справи.
 
-103- Хомутиннік В.Ю.
У частині 2 статті 29 слово «органом» доповнити словом «центральним».
 
Враховано .  2. Використання для митних цілей зазначених систем допускається тільки після перевірки їх відповідності установленим стандартам (вимогам) та проведених консультацій за участі усіх безпосередньо заінтересованих сторін. Перевірка здійснюється центральним органом виконавчої влади у сфері митної справи.
 
212. 3. Митні органи та суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності можуть обмінюватися будь-якою інформацією, обмін якою окремо не вимагається згідно з митним законодавством, зокрема, з метою взаємного співробітництва в ідентифікації та протидії ризикам. Такий обмін може відбуватися на основі письмової угоди та може включати доступ митних органів до електронних інформаційних систем суб’єкта господарювання. Будь-яка інформація, що надається однією стороною іншій в ході співробітництва є конфіденційною, якщо обидві сторони не домовилися про інше.
 
   3. Митні органи та суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності можуть обмінюватися будь-якою інформацією, обмін якою окремо не вимагається згідно з митним законодавством, зокрема, з метою взаємного співробітництва в ідентифікації та протидії ризикам. Такий обмін може відбуватися на основі письмової угоди та може включати доступ митних органів до електронних інформаційних систем суб’єкта господарювання. Будь-яка інформація, що надається однією стороною іншій в ході співробітництва є конфіденційною, якщо обидві сторони не домовилися про інше.
 
213. Стаття 30. Захист електронної інформації в системах митних органів та суб’єктів, що беруть участь в інформаційних відносинах
 
   Стаття 30. Захист електронної інформації в системах митних органів та суб’єктів, що беруть участь в інформаційних відносинах
 
214. 1. Захист електронної інформації в інформаційних системах митних органів та суб’єктів, що беруть участь в інформаційних відносинах, здійснюється в порядку, визначеному законодавством.
 
   1. Захист електронної інформації в інформаційних системах митних органів та суб’єктів, що беруть участь в інформаційних відносинах, здійснюється в порядку, визначеному законодавством.
 
215. 2. Контроль за здійсненням захисту митної електронної інформації в системах митних органів, а також за дотриманням правил користування засобами захисту інформації здійснюють спеціально уповноважений орган виконавчої влади в галузі митної справи та інші уповноважені державні органи.

-104- Хомутиннік В.Ю.
У частині 2 статті 30 слово «орган» доповнити словом «центральний».
 
Враховано .  2. Контроль за здійсненням захисту митної електронної інформації в системах митних органів, а також за дотриманням правил користування засобами захисту інформації здійснюють центральний орган виконавчої влади у сфері митної справи та інші уповноважені державні органи.

    -105- Шевчук О.Б.
Чуднов В.М.
Сухий Я.М.
7. Статтю 30 доповнити частинами наступного змісту:
«Інформація, що стосується митної справи, отримана митними органами може використовуватися ними виключно для митних цілей і не може без дозволу суб’єкта, осіб чи органу, що надав таку інформацію, розголошуватися, зокрема передаватися третім особам, в тому числі іншим органам державної влади, крім випадків, визначених законодавством України.
За розголошення зазначеної інформації посадові особи митних органів несуть відповідальність згідно із законодавством України.
Не вважається розголошенням надання знеособленої зведеної інформації для статистичних цілей, знеособленої аналітичної інформації, інформації щодо загальних питань роботи митниці, інформації, яка не відноситься до конкретних фізичних та/або юридичних осіб, яка не може становити комерційну таємницю, яка стосується правопорушень, а також публічне обговорення в засобах масової інформації та суспільстві проблем митної справи.».
 
Враховано у статті 11.