Кількість абзаців - 213 Таблиця поправок


Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з оптимізацією функцій центрального органу виконавчої влади у сфері екології та природних ресурсів щодо надання документів дозвільного характеру (Друге читання)

№ п.п. Редакція, прийнята в першому читанні Пропозиції Висновки Остаточна редакція
0. Проект
 
   Проект
 
1. Закон України
 
   Закон України
 
2. Про внесення змін до деяких законодавчих актів у зв’язку з оптимізацією функцій центрального органу виконавчої влади у сфері екології та природних ресурсів (щодо надання документів дозвільного характеру)
 
   Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з оптимізацією функцій центрального органу виконавчої влади у сфері екології та природних ресурсів щодо надання документів дозвільного характеру
 
3. Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
 
   Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
 
4. І.Внести зміни до таких законодавчих актів України:
 
   І. Внести зміни до таких законодавчих актів України:
 
5. 1. У Водному кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 1995 р., № 24, ст. 189; 2000 р., № 45, ст. 390; 2006 р., № 22, ст. 199; 2006 р., № 22, ст. 184):
 
   2. У Водному кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 1995 р., № 24, ст. 189; 2000 р., № 45, ст. 390; 2006 р., № 22, ст. 184, ст. 199):
 
6. 1) пункт 7 статті 14 викласти в такій редакції:
 
-1- Даниленко В.А.
Пункт 7 частини 1 статті 14 Водного кодексу України після слів «для судноплавства» доповнити словами «видобуванням корисних копалин, буровими та геологорозвідувальними роботами».
 
Враховано   1) пункт 7 статті 14 викласти в такій редакції:
 
7. «7) встановлення порядку видачі дозволів на спеціальне водокористування; на проведення робіт на землях водного фонду пов’язаних з будівництвом гідротехнічних, лінійних та гідрометричних споруд, поглибленням дна для судноплавства, розчисткою русел річок, каналів та дна водойм, прокладанням кабелів, трубопроводів, інших комунікацій; на розробку проектів нормативів гранично допустимого скиду забруднюючих речовин у водні об’єкти із зворотними водами;»;
 
-2- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
Пункт 7 частини 1 статті 14 Водного кодексу України після слів «на спеціальне водокористування; на проведення» доповнити словами «будівельних та інших».
 
Враховано   «7) встановлення порядку видачі дозволів на спеціальне водокористування, на проведення будівельних та інших робіт на землях водного фонду, пов’язаних з будівництвом гідротехнічних, лінійних та гідрометричних споруд, поглибленням дна для судноплавства, видобуванням корисних копалин, буровими та геологорозвідувальними роботами, розчисткою русел річок, каналів та дна водойм, прокладанням кабелів, трубопроводів, інших комунікацій, а також на розробку проектів нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти із зворотними водами»;
 
    -3- Кармазін Ю.А.
У статті 14 у пункті 7 слова "нормативів гранично допустимого скиду забруднюючих речовин у водні об’єкти із зворотними водами" замінити на слова "нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин".
 
Враховано    
    -4- Петьовка В.В.
Зміни до статті 14 Водного кодексу України викласти у такій редакції: «7) встановлення порядку видачі дозволів на спеціальне водокористування; на проведення робіт на землях водного фонду пов'язаних з будівництвом гідротехнічних, лінійних та гідрометричних споруд, поглибленням дна для судноплавства, розчисткою русел річок, каналів та дна водойм, прокладанням кабелів, трубопроводів, інших комунікацій; на розробку проектів нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин»
 
Враховано    
8. 2) після пункту 7) статті 15 доповнити пунктами 8), 9) такого змісту:
 
   2) статтю 15 після пункту 7 доповнити новими пунктами такого змісту:
 
9. «8) видача дозволів на проведення робіт на землях зайнятих морями, прибережними захисними смугами уздовж морів, морських заток і лиманів, пов’язаних з будівництвом гідротехнічних, лінійних та гідрометричних споруд, поглибленням дна для судноплавства, видобуванням корисних копалин, прокладенням кабелів, трубопроводів, інших комунікацій, а також бурові та геологорозвідувальні роботи.
 
-5- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
Новий пункт 8 частини 1 статті 15 Водного кодексу України після слів «видача дозволів на проведення» доповнити словами «будівельних та інших робіт».
 
Враховано   «8) видача дозволів на проведення будівельних та інших робіт на землях, зайнятих морями, прибережними захисними смугами уздовж морів, морських заток і лиманів, пов’язаних з будівництвом гідротехнічних, лінійних та гідрометричних споруд, поглибленням дна для судноплавства, видобуванням корисних копалин, буровими та геологорозвідувальними роботами, прокладенням кабелів, трубопроводів, інших комунікацій;
 
    -6- Даниленко В.А.
У новому пункті 8 частини 1 статті 15 Водного кодексу України слова «прокладенням кабелів, трубопроводів, інших комунікацій, а також бурові та геологорозвідувальні роботи» замінити словами «буровими та геологорозвідувальними роботами, прокладенням кабелів, трубопроводів, інших комунікацій;»;
 
Враховано    
10. 9) видача дозволів на розробку проектів нормативів гранично допустимих скидів забруднюючих речовин у водні об’єкти із зворотними водами «;
 
-7- Кармазін Ю.А.
У статті 15 у пункті 9 слова: «нормативів гранично допустимих скидів забруднюючих речовин у водні об'єкти із зворотними водами» замінити словами: «нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин».
 
Враховано   9) видача дозволів на розробку проектів нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти із зворотними водами «.
 
11. У зв’язку з цим пункти 8), 9), 10), 11) вважати відповідно пунктами 10), 11), 12), 13);
 
   У зв’язку з цим пункти 8-11 вважати відповідно пунктами 10-13;
 
12. 3) у статті 16:
 
   3) статтю 16 після пункту 9 доповнити новим пунктом такого змісту:
 
13. після пункту 9) доповнити пунктом 10) такого змісту:
 
-8- Даниленко В.А.
У новому пункті 10 статті 16 Водного кодексу України слова «гідрометричних та лінійних» замінити словами «лінійних та гідрометричних»
 
Враховано      
14. видача дозволів на проведення робіт на землях водного фонду, пов’язаних з будівництвом гідротехнічних, гідрометричних та лінійних споруд, поглибленням дна для судноплавства, розчисткою русел річок, каналів та дна водойм, прокладанням кабелів, трубопроводів, інших комунікацій (крім робіт, що проводяться у прибережних захисних смугах уздовж морів, морських заток і лиманів);»;
 
-9- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
Новий пункт 10 частини 1 статті 16 Водного кодексу України після слів «видача дозволів на проведення» доповнити словами «будівельних та інших робіт».
 
Враховано   «10) видача дозволів на проведення будівельних та інших робіт на землях водного фонду, пов’язаних з будівництвом гідротехнічних, лінійних та гідрометричних споруд, поглибленням дна для судноплавства, розчисткою русел річок, каналів та дна водойм, прокладанням кабелів, трубопроводів, інших комунікацій (крім робіт, що проводяться в прибережних захисних смугах уздовж морів, морських заток і лиманів)».
 
15. У зв’язку з цим пункти 10), 11), 12), 13) вважати відповідно пунктами 11), 12), 13), 14);
 
   У зв’язку з цим пункти 10-13 вважати відповідно пунктами 11-14;
 
16. 4) назву та текст статті 38 викласти в такій редакції:
 
   4) статтю 38 викласти в такій редакції:
 
17. «Стаття 38. Нормативи гранично допустимого скиду забруднюючих речовин.
 
-10- Кармазін Ю.А.
Статтю 38 залишити в чинній редакції, а саме:
«Стаття 38. Нормативи гранично допустимого скидання забруднюючих речовин
Нормативи гранично допустимого скидання забруднюючих речовин встановлюються з метою поетапного досягнення екологічного нормативу якості води водних об'єктів.
Порядок розробки та затвердження нормативів гранично допустимого скидання та перелік забруднюючих речовин, що нормуються, встановлюються Кабінетом Міністрів України.».
 
Відхилено Нова редакція статті вдосконалює процедуру розробки проектів гранично допустимого скидання речовин у водні об’єкти, що сприятиме поліпшенню якості водних об’єктів та забезпечуватиме екологічну безпеку  «Стаття 38. Нормативи гранично допустимого скидання забруднюючих речовин
 
18. Нормативи гранично допустимого скиду забруднюючих речовин у водні об’єкти із зворотними водами встановлюються з метою поетапного досягнення екологічного нормативу якості води водних об’єктів.
 
   Нормативи гранично допустимого скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти із зворотними водами встановлюються з метою поетапного досягнення екологічного нормативу якості води водних об’єктів.
 
19. Розробка проектів нормативів гранично допустимого скиду забруднюючих речовин у водні об’єкти із зворотними водами здійснюється юридичними особами за дозволом, що видається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів строком до п’яти років у залежності від терміну акредитації лабораторії.
 
-11- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
У частині 2 статті 38 Водного кодексу України слово «п’яти» замінити на слово «семи».
 
Враховано   Розроблення проектів нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти із зворотними водами здійснюється юридичними особами на підставі дозволу, виданого спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів строком до семи років залежно від строку акредитації лабораторії.
 
20. Проекти нормативів гранично допустимого скиду забруднюючих речовин розробляються на замовлення водокористувачів, що здійснюють скидання зворотних вод у водні об’єкти та затверджуються в установленому порядку.
Порядок розробки та затвердження нормативів гранично допустимого скиду та перелік забруднюючих речовин, що нормуються, встановлюються Кабінетом Міністрів України.»;
 
-12- Даниленко В.А.
Частини 3 та 4 статті 38 Водного кодексу України замінити частинами 3, 4 та 5 такої редакції:
«Проекти нормативів гранично допустимого скиду забруднюючих речовин розробляються на замовлення водокористувачів, що здійснюють їх скидання у водні об’єкти, та затверджуються:
Центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища – у разі скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти загальнодержавного значення;
Радою Міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища – у разі скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти місцевого значення.»;
У випадках, коли скидання забруднюючих речовин здійснюється в межах населеного пункту або на ділянках водних об’єктів, що використовуються як джерела господарсько-питного водопостачання і для рекреаційних потреб, проекти нормативів гранично допустимого скиду забруднюючих речовин погоджується з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Порядок розробки та затвердження нормативів гранично допустимого скиду та перелік забруднюючих речовин, що нормуються, встановлюються Кабінетом Міністрів України.»;
 
Враховано   Проекти нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин розробляються на замовлення водокористувачів, які здійснюють їх скидання у водні об’єкти, та затверджуються:
центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища – у разі скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти загальнодержавного значення;
Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища – у разі скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти місцевого значення.
У разі якщо скидання забруднюючих речовин здійснюється в межах населеного пункту або на ділянках водних об’єктів, що використовуються як джерела господарсько-питного водопостачання і для рекреаційних потреб, проекти нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин погоджуються з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Порядок розробки та затвердження нормативів гранично допустимого скидання та перелік забруднюючих речовин, що нормуються, встановлюються Кабінетом Міністрів України";
 
21. 5) доповнити статтею 38-1 такого змісту:
 
   5) доповнити статтею 38-1 такого змісту:
 
22. «Стаття 38-1. Видача дозволу на розробку проектів нормативів гранично допустимих скидів забруднюючих речовин у водні об’єкти із зворотними водами.
 
   "Стаття 38-1. Видача дозволу на розроблення проектів нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти із зворотними водами
 
23. Строк видачі дозволу або надання письмового повідомлення про відмову у його видачі не повинен перевищувати 30 днів з дня надходження заяви та відповідних документів на розгляд.
 
   Строк видачі дозволу або надання письмового повідомлення про відмову у його видачі не має перевищувати 30 днів з дня надходження заяви та відповідних документів на розгляд.
 
24. Підставами для відмови у видачі дозволу є:
 
   Підставами для відмови у видачі дозволу є:
 
25. порушення вимог щодо оформлення і змісту документів та/або подання їх у неповному обсязі;
 
-13- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
Абзац 3 нової статті 38-1 Водного кодексу України «порушення вимог щодо оформлення і змісту документів та/або подання їх у неповному обсязі;» викласти у такій редакції:
«подання неповного пакета документів, необхідних для одержання дозволу, згідно із встановленим вичерпним переліком;».
 
Враховано   подання неповного пакета документів, необхідних для одержання дозволу, згідно із встановленим вичерпним переліком;
 
26. виявлення в документах, поданих розробниками проектів нормативів, недостовірних відомостей;
 
   виявлення в документах, поданих розробниками проектів нормативів, недостовірних відомостей;
 
27. відсутність власної акредитованої лабораторії для виконання аналізів якості стічних вод або договору на виконання зазначених робіт з відповідною акредитованою лабораторією;
 
   відсутність власної акредитованої лабораторії для виконання аналізів якості стічних вод або договору на виконання зазначених робіт з відповідною акредитованою лабораторією;
 
28. відсутність в установчих документах виду діяльності на виконання робіт з розробки проектів нормативів гранично допустимого скиду забруднюючих речовин у водні об’єкти із зворотними водами.
 
   відсутність в установчих документах виду діяльності на виконання робіт з розроблення проектів нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти із зворотними водами.
 
29. Підставами для переоформлення дозволу є зміна найменування розробника проектів нормативів або його місцезнаходження.
 
-14- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
Абзац 6 нової статті 38-1 Водного кодексу України «Підставами для переоформлення дозволу є зміна найменування розробника проектів нормативів або його місцезнаходження.» викласти у такій редакції:
«Підставами для переоформлення дозволу є зміна найменування розробника проектів нормативів або місцезнаходження, а також його злиття, приєднання чи перетворення.».
 
Враховано   Підставами для переоформлення дозволу є зміна найменування розробника проектів нормативів або його місцезнаходження а також його злиття, приєднання чи перетворення.
 
30. Підставами для видачі дубліката дозволу є його втрата або пошкодження.
 
   Підставами для видачі дубліката дозволу є його втрата або пошкодження.
 
31. Дозвіл анулюється органом, який його видав, у разі:
 
   Дозвіл анулюється органом, який його видав, у разі:
 
32. звернення розробника проектів нормативів із заявою про анулювання дозволу;
 
   звернення розробника проектів нормативів із заявою про анулювання дозволу;
 
33. припинення діяльності розробника проектів нормативів;
 
-15- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
Абзац 10 нової статті 38-1 Водного кодексу України викласти у редакції «припинення діяльності розробника проектів нормативів як юридичної особи»
 
Враховано   припинення діяльності розробника проектів нормативів як юридичної особи;
 
34. встановлення факту надання в заяві та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;
 
   встановлення факту надання в заяві та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;
 
35. порушення вимог розробки проектів нормативів гранично допустимого скиду забруднюючих речовин у водні об’єкти із зворотними водами;
 
   порушення вимог розроблення проектів нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти із зворотними водами;
 
36. визнання виданого дозволу недійсним у судовому порядку.
 
   визнання виданого дозволу недійсним у судовому порядку.
 
37. Рішення про анулювання дозволу надсилається розробнику проектів нормативів гранично допустимого скиду забруднюючих речовин у водні об’єкти із зворотними водами поштовим відправленням з описом вкладення не пізніше п’яти робочих днів з дня прийняття рішення. Дія дозволу припиняється через десять робочих днів з дня прийняття рішення про анулювання дозволу.
 
-16- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
Абзац 14 нової статті 38-1 Водного кодексу України викласти у такій редакції: «Рішення про анулювання дозволу надсилається розробнику проектів нормативів гранично допустимого скиду забруднюючих речовин у водні об’єкти із зворотними водами поштовим відправленням з описом вкладення не пізніше п’яти робочих днів з дня прийняття рішення. Дія дозволу припиняється через тридцять робочих днів з дня отримання рішення про анулювання дозволу.».
 
Враховано частково   Рішення про анулювання дозволу надсилається розробнику проектів нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти із зворотними водами поштовим відправленням з описом вкладення не пізніше п’яти робочих днів з дня прийняття рішення. Дія дозволу припиняється через п'ятнадцять робочих днів з дня отримання рішення про анулювання дозволу.
 
38. Видача дозволу, переоформлення, видача дубліката, анулювання здійснюється на безоплатній основі.»;
 
   Видача дозволу, переоформлення, видача дубліката, анулювання здійснюються на безоплатній основі»;
 
39. 6) назву та текст статті 86 викласти в такій редакції:
 
   6) статтю 86 викласти в такій редакції:
 
40. «Стаття 86. Проведення робіт на землях водного фонду
 
   «Стаття 86. Проведення робіт на землях водного фонду
 
41. На землях водного фонду на підставі дозволу проводяться роботи, пов’язані з будівництвом гідротехнічних, лінійних та гідрометричних споруд, поглибленням дна для судноплавства, розчисткою русел річок, каналів та дна водойм, видобуванням корисних копалин, прокладенням кабелів, трубопроводів, інших комунікацій, а також бурові та геологорозвідувальні роботи.
 
-17- Даниленко В.А.
У частині першій статті 86 Водного кодексу України слова «розчисткою русел річок, каналів та дна водойм, видобуванням корисних копалин, прокладенням кабелів, трубопроводів, інших комунікацій, а також бурові та геологорозвідувальні роботи» замінити словами «видобуванням корисних копалин, буровими та геологорозвідувальними роботами, розчисткою русел річок, каналів та дна водойм, прокладанням кабелів, трубопроводів, інших комунікацій»;
 
Враховано   На землях водного фонду на підставі дозволу проводяться роботи, пов’язані з будівництвом гідротехнічних, лінійних та гідрометричних споруд, поглибленням дна для судноплавства, видобуванням корисних копалин, буровими та геологорозвідувальними роботами, розчисткою русел річок, каналів та дна водойм, прокладанням кабелів, трубопроводів, інших комунікацій.
 
42. Місця і порядок проведення зазначених робіт визначаються відповідно до проектів.
 
   Місця і порядок проведення зазначених робіт визначаються відповідно до проектів.
 
43. Видача дозволу, переоформлення, видача дубліката, анулювання здійснюється на безоплатній основі спеціально уповноваженими центральними органами виконавчої влади відповідно до цього Кодексу та в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
 
-18- Дейч Б.Д.
Абзац п’ятий підпункту 6 пункту 1 розділу І проекту Закону після слів «спеціально уповноваженими центральними органами виконавчої влади» доповнити словами «, а на території Автономної Республіки Крим – органами виконавчої влади Автономної Республіки Крим».
 
Враховано   Видача дозволу, переоформлення, видача дубліката, анулювання здійснюється на безоплатній основі спеціально уповноваженими центральними органами виконавчої влади, а на території Автономної Республіки Крим – органами виконавчої влади Автономної Республіки Крим відповідно до цього Кодексу та в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
 
44. Строк видачі дозволу або надання письмового повідомлення про відмову у його видачі не повинен перевищувати 30 днів з дня надходження заяви та відповідних документів на розгляд.
 
   Строк видачі дозволу або надання письмового повідомлення про відмову у його видачі не має перевищувати 30 днів з дня надходження заяви та відповідних документів на розгляд.
 
45. Підставами для відмови у видачі дозволу є:
 
   Підставами для відмови у видачі дозволу є:
 
46. подання суб’єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання дозволу, згідно із встановленим вичерпним переліком;
 
   подання суб’єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання дозволу, згідно із встановленим вичерпним переліком;
 
47. виявлення в документах, поданих суб’єктом господарювання, недостовірних відомостей.
 
   виявлення в документах, поданих суб’єктом господарювання, недостовірних відомостей.
 
48. Підставами для переоформлення дозволу є зміна найменування суб’єкта господарювання або його місцезнаходження.
 
-19- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
Новий абзац 3 ст.86. викласти в редакції «Підставами для переоформлення дозволу є зміна найменування суб’єкта господарювання або його місцезнаходження, а також його злиття, приєднання чи перетворення.».
 
Враховано   Підставами для переоформлення дозволу є зміна найменування суб’єкта господарювання або його місцезнаходження, а також його злиття, приєднання чи перетворення.
 
49. Підставами для видачі дубліката дозволу є його втрата або пошкодження.
 
   Підставами для видачі дубліката дозволу є його втрата або пошкодження.
 
50. Дозвіл анулюється органом, який його видав, у разі:
 
   Дозвіл анулюється органом, який його видав, у разі:
 
51. звернення суб’єкта господарювання із заявою про анулювання дозволу;
 
   звернення суб’єкта господарювання із заявою про анулювання дозволу;
 
52. припинення діяльності суб’єкта господарювання;
 
-20- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
У статті 86 Водного кодексу України другу підставу для анулювання дозволу викласти у редакції «припинення діяльності суб’єкта господарювання як юридичної особи»
 
Враховано   припинення діяльності суб’єкта господарювання як юридичної особи;
 
53. встановлення факту надання в заяві та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;
 
   встановлення факту надання в заяві та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;
 
54. порушення умов, передбачених дозволом;
 
-21- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
У статті 86 Водного кодексу України четверту підставу для анулювання дозволу «порушення умов, передбачених дозволом;» викласти у такій: «грубе порушення умов, передбачених дозволом;»
 
Відхилено   порушення умов, передбачених дозволом;
 
55. створення перешкод суб’єктом господарювання під час проведення перевірки додержання вимог водного законодавства та законодавства про охорону навколишнього природного середовища;
 
-22- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
У статті 86 Водного кодексу України п’яту підставу для анулювання дозволу «створення перешкод суб’єктом господарювання під час проведення перевірки додержання вимог водного законодавства та законодавства про охорону навколишнього природного середовища;» виключити,
або викласти у такій редакції: «створення перешкод суб’єктом господарювання під час проведення перевірки додержання вимог водного законодавства та законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що унеможливили її проведення;».
 
Враховано   створення перешкод суб’єктом господарювання під час проведення перевірки додержання вимог водного законодавства та законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що унеможливили її проведення;
 
56. визнання виданого дозволу недійсним у судовому порядку.
 
   визнання виданого дозволу недійсним у судовому порядку.
 
57. Рішення про анулювання дозволу надсилається суб’єкту господарювання поштовим відправленням з описом вкладення не пізніше п’яти робочих днів з дня прийняття рішення. Дія дозволу припиняється через десять робочих днів з дня прийняття рішення про анулювання дозволу.
 
-23- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
У статті 86 Водного кодексу України нову частину «Рішення про анулювання дозволу надсилається суб’єкту господарювання поштовим відправленням з описом вкладення не пізніше п’яти робочих днів з дня прийняття рішення. Дія дозволу припиняється через десять робочих днів з дня прийняття рішення про анулювання дозволу.» викласти у такій редакції: «Рішення про анулювання дозволу надсилається розробнику проектів нормативів гранично допустимого скиду забруднюючих речовин у водні об’єкти із зворотними водами поштовим відправленням з описом вкладення не пізніше п’яти робочих днів з дня прийняття рішення. Дія дозволу припиняється через тридцять робочих днів з дня отримання рішення про анулювання дозволу.».
 
Враховано частково   Рішення про анулювання дозволу надсилається суб’єкту господарювання поштовим відправленням з описом вкладення не пізніше п’яти робочих днів з дня прийняття рішення. Дія дозволу припиняється через п'ятнадцять робочих днів з дня отримання рішення про анулювання дозволу.
 
58. Строк дії дозволу залежить від строків, необхідних для проведення відповідних робіт та визначених проектною документацією, але не може перевищувати п’ять років. Якщо суб'єкт господарювання не закінчує роботи у передбачений дозволом строк, він подає органу, який видав дозвіл, заяву про продовження строку дії дозволу з обґрунтуванням необхідності продовження проведення робіт. Заява розглядається з дотриманням процедури видачі дозволу. Строк дії дозволу може бути продовжений не більше одного разу.
 
   Строк дії дозволу залежить від строків, необхідних для проведення відповідних робіт та визначених проектною документацією, але не може перевищувати п’яти років. У разі якщо суб'єкт господарювання не закінчує проведення робіт у передбачений дозволом строк, він подає органу, який видав дозвіл, заяву про продовження строку дії дозволу з обґрунтуванням необхідності продовження проведення робіт. Заява розглядається з дотриманням процедури видачі дозволу. Строк дії дозволу може бути продовжений не більше одного разу.
 
59. Дозвіл на проведення робіт в зоні дії навігаційного обладнання і морських шляхів видається за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі транспорту.
 
   Дозвіл на проведення робіт в зоні дії навігаційного обладнання і морських шляхів видається за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі транспорту.
 
60. Строк видачі таких погоджень або надання письмового повідомлення про відмову у їх видачі не повинен перевищувати 30 днів з дня надходження заяви та відповідних документів на розгляд.
 
   Строк видачі таких погоджень або надання письмового повідомлення про відмову у їх видачі не має перевищувати 30 днів з дня надходження заяви та відповідних документів на розгляд.
 
61. Підставами для відмови у видачі погоджень є:
 
   Підставами для відмови у видачі погоджень є:
 
62. подання суб’єктом господарювання неповного пакета документів, згідно із встановленим вичерпним переліком;
 
   подання суб’єктом господарювання неповного пакета документів згідно із встановленим вичерпним переліком;
 
63. виявлення в документах, поданих суб’єктом господарювання, недостовірних відомостей.
 
   виявлення в документах, поданих суб’єктом господарювання, недостовірних відомостей.
 
64. Підставами для видачі дублікатів погоджень є їх втрата або пошкодження.
 
   Підставами для видачі дублікатів погоджень є їх втрата або пошкодження.
 
65. Видача погоджень або їх дублікатів здійснюється на безоплатній основі.
 
   Видача погоджень або їх дублікатів здійснюється на безоплатній основі.
 
66. Погодження анулюється органом, який його видав, у разі:
 
   Погодження анулюється органом, який його видав, у разі:
 
67. звернення суб’єкта господарювання із заявою про анулювання погодження;
 
   звернення суб’єкта господарювання із заявою про анулювання погодження;
 
68. припинення діяльності суб’єкта господарювання;
 
-24- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
У статті 86 Водного кодексу України другу підставу для анулювання погодження дозволу викласти у редакції «припинення діяльності розробника проектів нормативів як юридичної особи».
 
Враховано   припинення діяльності суб’єкта господарювання як юридичної особи;
 
69. встановлення факту надання в заяві та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації.
 
   встановлення факту надання в заяві та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації.
 
70. Порядок видачі погодження спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі транспорту встановлюється Кабінетом Міністрів України.».
 
   Порядок видачі погодження спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади в галузі транспорту встановлюється Кабінетом Міністрів України».
 
71. 2. У Земельному кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2002 р, № 3-4, ст. 27):
 
-25- Дейч Б.Д.
Пункт 2 розділу І проекту Закону виключити.
 
Відхилено повноваження центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, визначені Указом Президента від 13.04.2011 № 4521  3. У Земельному кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2002 р., № 3-4, ст. 27):
 
72. 1) частину першу статті 14 доповнити новим пунктом «д» такого змісту:
 
-26- Даниленко В.А.
У новому пункті «д» частини 1 статті 14 Земельного кодексу України після слів «стосовно яких» доповнити словами «у випадках, передбачених цим Кодексом»;
 
Враховано   1) частину першу статті 14 після пункту "г" доповнити новим пунктом такого змісту:
 
73. „д) погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, рішення стосовно яких приймається Кабінетом Міністрів, погоджується Верховною Радою України;»;
 
-27- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
Новий пункт д) частини першої статті 14 Земельного кодексу України після слів «Кабінет Міністрів» доповнити словом «України»
 
Враховано   „д) погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, рішення стосовно яких у випадках, передбачених цим Кодексом, приймається Кабінетом Міністрів України або погоджується Верховною Радою України".
 
74. у зв’язку з цим, пункти «д» та «е» вважати пунктами «е» та «є» відповідно.
 
   У зв’язку з цим пункти "д" та "е" вважати відповідно пунктами "е" та "є";
 
75. 2) частину восьму статті 118 доповнити абзацом четвертим такого змісту:
 
   2) частину восьму статті 118 після абзацу третього доповнити новим абзацом такого змісту:
 
76. «Якщо рішення щодо відведення земельної ділянки приймається Кабінетом Міністрів України або погоджується Верховною Радою України, погоджений проект подається Комісією на погодження центральному органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів.»;
 
-28- Петьовка В.В.
Зміни до статті 118 Земельного кодексу України викласти у такій редакції:
«Якщо рішення щодо відведення земельної ділянки приймається Кабінетом Міністрів України, погоджений проект подається Комісією на погодження центральному органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів».
 
Враховано редакційно   "Відведення земельної ділянки Кабінетом Міністрів України та/або погодження такого відведення Верховною Радою України у випадках, передбачених цим Кодексом, відбувається за висновком Комісії, погодженим з центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів".
 
    -29- Даниленко В.А.
У новому абзаці четвертому частини восьмої статті 118 Земельного кодексу України після слів «земельної ділянки» доповнити словами «у випадках, передбачених цим Кодексом»;
 
Враховано    
77. у зв’язку з цим, абзац четвертий вважати абзацом п’ятим відповідно.
 
   У зв’язку з цим абзац четвертий вважати абзацом п’ятим;
 
78. 3) частину четверту статті 123 доповнити абзацом четвертим такого змісту:
 
-30- Даниленко В.А.
У новому абзаці четвертому частини четвертої статті 123 Земельного кодексу України слова «Кабінету Міністрів України» замінити словами «у випадках, передбачених цим Кодексом приймається Кабінетом Міністрів України»;
 
Враховано   3) частину четверту статті 123 після абзацу третього доповнити новим абзацом такого змісту:
 
79. «Якщо рішення щодо відведення земельної ділянки Кабінету Міністрів України погоджується Верховною Радою України, погоджений проект подається Комісією на погодження центральному органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів.»;
 
-31- Петьовка В.В.
Зміни до статті 123 Земельного кодексу України викласти у такій редакції:
«Після рішення Кабінету Міністрів України щодо відведення земельної ділянки проект подається Комісією на погодження центральному органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів».
 
Враховано редакційно   "Відведення земельної ділянки Кабінетом Міністрів України та/або погодження такого відведення Верховною Радою України у випадках, передбачених цим Кодексом, відбувається за висновком Комісії, погодженим з центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів".
 
80. у зв’язку з цим, абзац четвертий вважати абзацом п’ятим відповідно.
 
   У зв’язку з цим абзац четвертий вважати абзацом п’ятим.
 
81. 3. У Лісовому кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 1994 р., № 17, ст. 99):
 
   1. У Лісовому кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 1994 р., № 17, ст. 99):
 
82. 1) у абзаці четвертому статті 48 слова «відповідно з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища» замінити словами «з центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів»;
 
-32- Дейч Б.Д.
Підпункт 1 пункту 3 розділу І проекту Закону після слів «з центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів» доповнити словами «, а на території Автономної Республіки Крим #102082
 
Враховано   1) в абзаці четвертому статті 48 слова "відповідно з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища" замінити словами "з центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, а на території Автономної Республіки Крим – за погодженням з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, екології та природних ресурсів";
 
    -33- Кармазін Ю.А.
У Лісовому кодексі України у статті 48 у абзаці четвертому слова: «з центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів» замінити на слова: «з відповідними територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів».
 
Відхилено Поправка суперечить статті 3 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади»   
83. 2) у абзаці другому статті 66 слова «органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища» замінити словами «центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів».
 
-34- Дейч Б.Д.
Підпункт 2 пункту 3 розділу І проекту Закону після слів «центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів» доповнити словами «, а на території Автономної Республіки Крим #102082
 
Враховано   2) в абзаці другому статті 66 слова "органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища" замінити словами "центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, а на території Автономної Республіки Крим – погодженим з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, екології та природних ресурсів";
 
84. 3) у тексті Кодексу слова «центральний орган виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища» у всіх відмінках замінити словами «центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів» у відповідному відмінку.
 
   3) у тексті Кодексу слова "центральний орган виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища" у всіх відмінках замінити словами "центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів" у відповідному відмінку.
 
85. 4. У Законі України «Про екологічну експертизу» (Відомості Верховної Ради України, 1995 р., № 8, ст. 54)
 
   4. Частину першу статті 13 Закону України "Про екологічну експертизу" (Відомості Верховної Ради України, 1995 р., № 8, ст. 54) викласти в такій редакції:
 
86. 1) частину першу статті 13 викласти у такій редакції:
 
      
87. «Державна екологічна експертиза організується і проводиться еколого-експертними підрозділами, спеціалізованими установами, організаціями або спеціально створюваними комісіями центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів стосовно об’єктів державної екологічної експертизи рішення щодо затвердження (схвалення) яких приймається Кабінетом Міністрів України, його органів на місцях щодо інших об’єктів державної екологічної експертизи із залученням інших органів державної виконавчої влади. Державна екологічна експертиза інвестиційних програм і проектів будівництва здійснюється згідно із статтями 8 та 15 Закону України «Про інвестиційну діяльність».
 
-35- Дейч Б.Д.
Абзац третій пункту 4 розділу І проекту Закону викласти в такій редакції:
«Державна екологічна експертиза організується і проводиться еколого- експертними підрозділами, спеціальними установами, організаціями або спеціально створюваними комісіями центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів стосовно об’єктів державної екологічної експертизи рішення щодо затвердження (створення) яких приймається Кабінетом Міністрів України, його органів на місцях, а на території Автономної Республіки Крим - органу виконавчої влади Автономної #102082
 
Враховано   "Державна екологічна експертиза організується і проводиться еколого-експертними підрозділами, спеціальними установами, організаціями або спеціально створеними комісіями центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів стосовно об’єктів державної екологічної експертизи, рішення щодо затвердження (схвалення) яких приймається Кабінетом Міністрів України, його органами на місцях щодо інших об’єктів державної екологічної експертизи із залученням інших органів державної виконавчої влади, а на території Автономної Республіки Крим - органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, екології та природних ресурсів. Державна екологічна експертиза інвестиційних програм і проектів будівництва здійснюється згідно із статтями 8 та 15 Закону України «Про інвестиційну діяльність".
 
88. 5. У Законі України «Про відходи» (Відомості Верховної Ради України, 1998 р., № 36-37, ст. 242):
 
   5. У Законі України «Про відходи» (Відомості Верховної Ради України, 1998 р., № 36-37, ст. 242):
 
89. 1) доповнити Закон статтею 7-1 такого змісту:
 
   1) доповнити статтею 7-1 такого змісту:
 
90. «Стаття 7-1. Основні вимоги до дозвільної системи у сфері поводження з відходами
 
   «Стаття 7-1. Основні вимоги до дозвільної системи у сфері поводження з відходами
 
91. Відповідно до цього Закону, документами дозвільного характеру, які необхідно одержати суб’єктам господарювання, є дозвіл та погодження.
 
   Відповідно до цього Закону документами дозвільного характеру, що необхідно одержати суб’єктам господарювання, є дозвіл та погодження.
 
92. Дозвіл видається:
 
   Дозвіл видається:
 
93. а) місцевою державною адміністрацією з терміном дії один рік:
 
-36- Дейч Б.Д.
Абзац п’ятий підпункту 1 пункту 5 розділу І проекту Закону викласти в такій редакції:
«а) Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями з терміном дії на один рік:»;
 
Враховано   а) Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями строком на один рік на:
 
94. на будівництво або реконструкцію об’єкта поводження з відходами на відповідній території;
 
-37- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
Абзац 4 нової статті 7-1 Закону України «Про відходи» «на будівництво або реконструкцію об’єкта поводження з відходами на відповідній території;» виключити.
 
Відхилено Поправка суперечить статті 20 Закону України «Про відходи»  будівництво або реконструкцію об’єкта поводження з відходами на відповідній території;
 
95. на експлуатацію об’єкта поводження з небезпечними відходами за межами населених пунктів;
 
   експлуатацію об’єкта поводження з небезпечними відходами за межами населених пунктів;
 
96. б) органом місцевого самоврядування з терміном дії один рік:
 
   б) органом місцевого самоврядування строком на один рік на:
 
97. на будівництво або реконструкцію об’єкта поводження з відходами на території селища або міста;
 
-38- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
Абзац 7 нової статті 7-1 Закону України «Про відходи» «на будівництво або реконструкцію об’єкта поводження з відходами на відповідній території;» виключити.
 
Відхилено Поправка не узгоджуватиметься зі статтею 21 Закону України «Про відходи»  будівництво або реконструкцію об’єкта поводження з відходами на території селища або міста;
 
98. на експлуатацію об’єкта поводження з небезпечними відходами на території селища або міста;
 
   експлуатацію об’єкта поводження з небезпечними відходами на території селища або міста;
 
99. в) центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів:
 
-39- Дейч Б.Д.
Абзаци одинадцять, шістнадцять підпункту 1 пункту 5 розділу І проекту Закону доповнити словами «, а на території Автономної Республіки Крим – за погодженням з органом виконавчої влади Автономної #102082
 
Враховано   в) центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, а на території Автономної Республіки Крим – за погодженням з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, екології та природних ресурсів на:
 
100. на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами з терміном дії один рік;
 
-40- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
Пункт в) частини 2 нової статті 7-1 Закону України «Про відходи» викласти у такій редакції:
«в) центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів:
на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами зі строком дії два роки;
на зберігання та видалення небезпечних відходів зі строком дії п’ять років;
погодження місця розміщення об'єктів поводження з небезпечними відходами на необмежений строк дії;
погодження проектів лімітів на утворення та розміщення небезпечних відходів зі строком дії два роки;».
 
Враховано   здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами строком на два роки;
 
101. на зберігання та видалення небезпечних відходів з терміном дії п’ять років;
 
   зберігання та видалення небезпечних відходів строком на п’ять років;
 
102. погодження місця розміщення об'єктів поводження з небезпечними відходами на необмежений термін дії;
 
   погодження місця розміщення об'єктів поводження з небезпечними відходами на необмежений строк;
 
103. погодження проектів лімітів на утворення та розміщення небезпечних відходів з терміном дії один рік;
 
   погодження проектів лімітів на утворення та розміщення небезпечних відходів строком на два роки;
 
104. г) територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів:
 
-41- Дейч Б.Д.
Абзаци одинадцять, шістнадцять підпункту 1 пункту 5 розділу І проекту Закону доповнити словами «, а на території Автономної Республіки Крим – за погодженням з органом виконавчої влади Автономної #102082
 
Враховано   г) територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, а на території Автономної Республіки Крим – за погодженням з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, екології та природних ресурсів на:
 
105. на здійснення операцій у сфері поводження з відходами (крім небезпечних відходів) з терміном дії один рік;
 
   здійснення операцій у сфері поводження з відходами (крім небезпечних відходів) строком на один рік;
 
106. на зберігання та видалення відходів (крім небезпечних відходів) з терміном дії п’ять років;
 
   зберігання та видалення відходів (крім небезпечних відходів) строком на п’ять років;
 
107. погодження проектів лімітів на утворення та розміщення відходів (крім небезпечних відходів) з терміном дії один рік.
 
   погодження проектів лімітів на утворення та розміщення відходів (крім небезпечних відходів) строком на один рік.
 
108. Строк видачі дозволу чи погодження або надання письмового повідомлення про відмову у їх видачі не повинен перевищувати 30 днів з дня надходження заяви та відповідних документів на розгляд.
 
   Строк видачі дозволу чи погодження або надання письмового повідомлення про відмову у їх видачі не має перевищувати 30 днів з дня надходження заяви та відповідних документів на розгляд.
 
109. Підставами для відмови у видачі дозволу або погодження у сфері поводження з відходами є:
 
   Підставами для відмови у видачі дозволу або погодження у сфері поводження з відходами є:
 
110. подання суб’єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання дозволу, згідно із встановленим вичерпним переліком;
 
   подання суб’єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання дозволу, згідно із встановленим вичерпним переліком;
 
111. виявлення в документах, поданих суб’єктом господарювання, недостовірних відомостей.
 
   виявлення в документах, поданих суб’єктом господарювання, недостовірних відомостей.
 
112. Підставами для переоформлення дозволу або погодження є зміна найменування суб’єкта господарювання або його місцезнаходження.
 
-42- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
Частину 5 нової статті 7-1 Закону України «Про відходи» викласти у такій редакції: «Підставами для переоформлення дозволу або погодження є зміна найменування суб’єкта господарювання або місцезнаходження, а також його злиття, приєднання, перетворення.».
 
Відхилено Поправка суперечить статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»  Підставами для переоформлення дозволу або погодження є зміна найменування суб’єкта господарювання або його місцезнаходження.
 
113. Підставами для видачі дубліката дозволу або погодження є їх втрата або пошкодження.
 
   Підставами для видачі дубліката дозволу або погодження є їх втрата або пошкодження.
 
114. Дозвіл або погодження анулюється органом, який їх видав, у разі:
 
   Дозвіл або погодження анулюється органом, який їх видав, у разі:
 
115. звернення суб’єкта господарювання із заявою про анулювання дозволу або погодження;
 
   звернення суб’єкта господарювання із заявою про анулювання дозволу або погодження;
 
116. припинення діяльності суб’єкта господарювання;
 
-43- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
У частині 7 нової статті 7-1 Закону України «Про відходи» другу підставу для анулювання дозволу викласти у редакції «припинення діяльності суб’єкта господарювання як юридичної особи;»
 
Враховано   припинення діяльності суб’єкта господарювання як юридичної особи;
 
117. встановлення факту надання в заяві та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;
 
   встановлення факту надання в заяві та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;
 
118. визнання виданого дозволу або погодження недійсним у судовому порядку;
 
   визнання виданого дозволу або погодження недійсним у судовому порядку;
 
119. створення перешкод суб’єктом господарювання під час проведення перевірки додержання вимог санітарного законодавства, законодавства у сфері поводження з відходами та законодавства про охорону навколишнього природного середовища;
 
-44- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
У частині 7 нової статті 71 Закону України «Про відходи» п’яту підставу для анулювання дозволу «створення перешкод суб’єктом господарювання під час проведення перевірки додержання вимог санітарного законодавства, законодавства у сфері поводження з відходами та законодавства про охорону навколишнього природного середовища;» викласти у такій редакції:
«створення перешкод суб’єктом господарювання під час проведення перевірки додержання вимог санітарного законодавства, законодавства у сфері поводження з відходами та законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що унеможливило її проведення;»
 
Враховано   створення перешкод суб’єктом господарювання під час проведення перевірки додержання вимог санітарного законодавства, законодавства у сфері поводження з відходами та законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що унеможливило її проведення;
 
120. порушення умов, передбачених дозволом чи погодженням.
 
-45- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
У частині 7 нової статті 7-1 Закону України «Про відходи» шосту підставу для анулювання дозволу «порушення умов, передбачених дозволом чи погодженням.» виключити,
або викласти у такій редакції:
«грубе порушення умов, передбачених дозволом чи погодженням.».
 
Відхилено   порушення умов, передбачених дозволом чи погодженням.
 
121. Рішення про анулювання дозволу або погодження надсилається суб’єкту господарювання або фізичній особі поштовим відправленням з описом вкладення, а місцевою державною адміністрацією, органом місцевого самоврядування та органами на місцях спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів – з обов’язковим повідомленням про це державного адміністратора, не пізніше п’яти робочих днів з дня прийняття рішення. Дія дозволу або погодження припиняється через десять робочих днів з дня прийняття рішення про їх анулювання.
 
-46- Дейч Б.Д.
Абзац тридцять третій підпункту 1 пункту 5 розділу І проекту Закону викласти в такій редакції:
«Рішення про анулювання дозволу або погодження надсилається суб’єкту господарювання або фізичній особі поштовим відправленням з описом вкладення центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, а Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціям, органом місцевого самоврядування, органами на місцях спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та #102082
 
Враховано   Рішення про анулювання дозволу або погодження надсилається суб’єкту господарювання або фізичній особі поштовим відправленням з описом вкладення центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, а Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціям, органом місцевого самоврядування, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, екології та природних ресурсів - з обов’язковим повідомленням про це державного адміністратора не пізніше п’яти робочих днів з дня прийняття рішення. Дія дозволу або погодження припиняється через п'ятнадцять робочих днів з дня отримання рішення про їх анулювання.
 
    -47- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
У частині 8 нової статті 7-1 Закону України «Про відходи» викласти у такій редакції:
«Рішення про анулювання дозволу або погодження надсилається суб’єкту господарювання або фізичній особі поштовим відправленням з описом вкладення, а місцевою державною адміністрацією, органом місцевого самоврядування та органами на місцях спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів – з обов’язковим повідомленням про це державного адміністратора, не пізніше п’яти робочих днів з дня прийняття рішення. Дія дозволу або погодження припиняється через тридцять робочих днів з дня отримання рішення про їх анулювання.
 
Враховано частково    
122. Видача дозволу або погодження, переоформлення, видача дубліката, анулювання здійснюється на безоплатній основі.»;
 
   Видача дозволу або погодження, переоформлення, видача дубліката, анулювання здійснюються на безоплатній основі «;
 
123. 2) у пункті «к» частини першої статті 20 після слів «природного середовища» доповнити словами «та/або центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів»;
 
-48- Дейч Б.Д.
Підпункт 2 пункту 5 розділу І проекту Закону викласти в такій редакції:
«2) у статті 20:
Назву статті викласти в такій редакції:
«Стаття 20. Повноваження Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій в сфері поводження з відходами»;
 
Враховано   2) у статті 20:
назву викласти в такій редакції:
"Стаття 20. Повноваження Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій у сфері поводження з відходами";
пункт "к" частини першої після слів "природного середовища" доповнити словами "та/або центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, екології та природних ресурсів";
 
    -49- Дейч Б.Д.
У пункті «к» частини першої статті 20 після слів «природного середовища» доповнити словами «та/або #102082
 
Враховано    
    -50- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
Зміни до статті 20 Закону України «Про відходи» виключити.
 
Відхилено    
124. 3) статтю 23 викласти у такій редакції:
 
   3) статтю 23 викласти в такій редакції:
 
125. «Стаття 23. Компетенція центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів у сфері поводження з відходами.
 
   "Стаття 23. Компетенція центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів у сфері поводження з відходами
 
126. До компетенції центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів у сфері поводження з відходами належить:
 
   До компетенції центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів у сфері поводження з відходами належить:
 
127. а) координація роботи інших центральних органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами та контролю за дотриманням вимог екологічної безпеки;
 
   а) координація роботи інших центральних органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами та контролю за дотриманням вимог екологічної безпеки;
 
128. б) проведення в установленому законодавством порядку державної екологічної експертизи науково-дослідних і технологічних розробок та проектно-кошторисної документації на будівництво і реконструкцію підприємств, установок, полігонів, комплексів, споруд, інших спеціально відведених місць чи об'єктів щодо дотримання вимог законодавства та нормативів під час утворення, оброблення, утилізації та видалення відходів;
 
   б) проведення в установленому законодавством порядку державної екологічної експертизи науково-дослідних і технологічних розробок та проектно-кошторисної документації на будівництво і реконструкцію підприємств, установок, полігонів, комплексів, споруд, інших спеціально відведених місць чи об'єктів щодо дотримання вимог законодавства та нормативів під час утворення, оброблення, утилізації та видалення відходів;
 
129. в) створення інформаційно-аналітичних систем і банків даних про обсяги утворення та поводження з відходами;
 
   в) створення інформаційно-аналітичних систем і банків даних про обсяги утворення та поводження з відходами;
 
130. г) видача відповідно до закону дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами;
 
   г) видача відповідно до закону дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами;
 
131. д) надання письмової згоди (повідомлення) на транскордонне перевезення небезпечних відходів;
 
   д) надання письмової згоди (повідомлення) на транскордонне перевезення небезпечних відходів;
 
132. е) погодження проектів лімітів на утворення та розміщення небезпечних відходів;
 
-51- Дейч Б.Д.
У підпункті 3 пункту 5 розділу І проекту Закону:
підпункт е) доповнити словами такого змісту:
« (крім проектів лімітів на утворення та розміщення небезпечних відходів на території Автономної Республіки Крим)»;
 
Враховано   е) погодження проектів лімітів на утворення та розміщення небезпечних відходів (крім проектів лімітів на утворення та розміщення небезпечних відходів на території Автономної Республіки Крим);
 
133. є) погодження місць розміщення об'єктів поводження з небезпечними відходами;
 
-52- Дейч Б.Д.
У підпункті 3 пункту 5 розділу І проекту Закону:
підпункт є) доповнити словами такого змісту:
« (крім місць розміщення об’єктів поводження з небезпечними відходами на території Автономної Республіки Крим)»;
 
Враховано   є) погодження місць розміщення об'єктів поводження з небезпечними відходами (крім місць розміщення об’єктів поводження з небезпечними відходами на території Автономної Республіки Крим);
 
134. ж) участь у розробленні та погодженні нормативних документів, що регулюють питання поводження з відходами;
 
   ж) участь у розробленні та погодженні нормативних документів, що регулюють питання поводження з відходами;
 
135. з) розроблення пропозицій щодо розміщення об'єктів для поводження з небезпечними відходами та їх перевезення по території України;
 
   з) розроблення пропозицій щодо розміщення об'єктів для поводження з небезпечними відходами та їх перевезення по території України;
 
136. и) укладення в передбаченому законом порядку міжвідомчих міжнародних договорів України щодо співробітництва у сфері поводження з відходами та контролю за транскордонним перевезенням відходів;
 
   и) укладення в передбаченому законом порядку міжвідомчих міжнародних договорів України щодо співробітництва у сфері поводження з відходами та контролю за транскордонним перевезенням відходів;
 
137. і) забезпечення обміну інформацією з відповідними органами влади інших держав та міжнародними організаціями у сфері поводження з відходами;
 
   і) забезпечення обміну інформацією з відповідними органами влади інших держав та міжнародними організаціями у сфері поводження з відходами;
 
138. ї) затвердження переліку небезпечних властивостей відходів за погодженням з державною санітарно-епідеміологічною службою України;
 
   ї) затвердження переліку небезпечних властивостей відходів за погодженням з державною санітарно-епідеміологічною службою України;
 
139. й) здійснення функцій компетентного органу виконавчої влади, який забезпечує виконання положень Базельської конвенції про контроль за транскордонними перевезеннями небезпечних відходів та їх видаленням;
 
   й) здійснення функцій компетентного органу виконавчої влади, який забезпечує виконання положень Базельської конвенції про контроль за транскордонними перевезеннями небезпечних відходів та їх видаленням;
 
140. к) формування і ведення державного банку даних щодо впроваджених в Україні технологій утилізації відходів;
 
   к) формування і ведення державного банку даних щодо впроваджених в Україні технологій утилізації відходів;
 
141. л) видача дозволів на зберігання та видалення небезпечних відходів;
 
-53- Дейч Б.Д.
У підпункті 3 пункту 5 розділу І проекту Закону:
підпункт л) доповнити словами такого змісту:
« (крім дозволів на зберігання та видалення небезпечних відходів на території Автономної Республіки Крим)».
 
Враховано   л) видача дозволів на зберігання та видалення небезпечних відходів (крім дозволів на зберігання та видалення небезпечних відходів на території Автономної Республіки Крим).
 
142. Центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів здійснює й інші функції, передбачені цим Законом.»;
 
   Центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів здійснює інші функції, передбачені цим Законом";
 
143. 4) доповнити новою статтею 23-1 такого змісту:
 
   4) доповнити статтею 23-1 такого змісту:
 
144. «Стаття 23-1. Компетенція територіальних органів центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів у сфері поводження з відходами.
 
-54- Дейч Б.Д.
Абзац другий підпункту 4 пункту 5 розділу І проекту Закону викласти в такій редакції:
«Стаття 23-1. Компетенція територіальних органів центрального органу виконавчої влади з питань #102082
 
Враховано   "Стаття 23-1. Компетенція територіальних органів центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів та органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, екології та природних ресурсів у сфері поводження з відходами
До компетенції органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, екології та природних ресурсів на території Автономної Республіки Крим належить:
а) видача відповідно до закону дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами (крім небезпечних відходів);
б) видача дозволів на зберігання та видалення відходів (крім небезпечних відходів);
в) погодження проектів лімітів на утворення та розміщення відходів (крім небезпечних відходів);
г) ведення реєстру об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів (крім небезпечних відходів).
 
145. До компетенції територіальних органів центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів у сфері поводження з відходами належить:
 
-55- Дейч Б.Д.
Абзац третій підпункту 4 пункту 5 розділу І проекту Закону викласти в такій редакції:
«До компетенції територіальних органів центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, а на території Автономної Республіки Крим – органу виконавчої влади #102082
 
Враховано   До компетенції територіальних органів центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, а на території Автономної Республіки Крим – органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, екології та природних ресурсів у сфері поводження з відходами належить:
 
146. а) видача відповідно до закону дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами (крім небезпечних відходів);
 
   а) видача відповідно до закону дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами (крім небезпечних відходів);
 
147. б) видача дозволів на зберігання та видалення відходів (крім небезпечних відходів);
 
   б) видача дозволів на зберігання та видалення відходів (крім небезпечних відходів);
 
148. в) погодження проектів лімітів на утворення та розміщення відходів (крім небезпечних відходів);
 
   в) погодження проектів лімітів на утворення та розміщення відходів (крім небезпечних відходів);
 
149. г) ведення реєстру об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів (крім небезпечних відходів).
 
-56- Кармазін Ю.А.
У Законі України "Про відходи" у статті 23-1 у частині другій:
слово "здійснює" замінити на слово "здійснюють і далі за текстом;
після слів "передбачені цим Законом" доповнити словами "та/або делеговані їм центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів у сфері поводження з відходами".
 
Враховано частково   г) ведення реєстру об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів (крім небезпечних відходів).
 
150. Територіальні органи центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів здійснює й інші функції, передбачені цим Законом.»
 
-57- Дейч Б.Д.
Абзац восьмий підпункту 4 пункту 5 розділу І проекту Закону викласти в такій редакції:
#102082
а) видача відповідно до закону дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами (крім небезпечних відходів);
б) видача дозволів на зберігання та видалення відходів (крім небезпечних відходів);
в) погодження проектів лімітів на утворення та розміщення відходів (крім небезпечних відходів);
г) ведення реєстру об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів (крім небезпечних відходів).
Територіальні органи центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, а #102082
 
Враховано   Територіальні органи центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, а на території Автономної Республіки Крим – орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, екології та природних ресурсів здійснюють інші функції, передбачені цим Законом";
 
151. 5) у тексті закону слова «спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища» у всіх відмінках замінити словами «центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів» у відповідному відмінку.
 
   5) у тексті Закону слова "спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища" у всіх відмінках замінити словами "центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів" у відповідному відмінку.
 
152. 6. У Законі України «Про охорону атмосферного повітря» (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., № 48, ст. 252):
 
   6. У Законі України «Про охорону атмосферного повітря» (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., № 48, ст. 252):
 
153. 1) у статті 11:
 
   1) частини п’яту, сьому і дев’яту статті 11 викласти в такій редакції:
 
154. Абзац четвертий викласти у такій редакції:
 
-58- Дейч Б.Д.
Абзаци другий та третій підпункту 1 пункту 6 розділу І проекту Закону виключити.
 
Враховано      
155. Місцеві органи виконавчої влади, у разі перевищення нормативів екологічної безпеки, на відповідній території розробляють та подають на затвердження до центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів відповідно до закону програми оздоровлення атмосферного повітря, здійснюють заходи щодо зниження рівня забруднення атмосферного повітря.»;
 
-59- Кармазін Ю.А.
У Законі України «Про охорону атмосферного повітря» абзаці четвертому статті 11 після слів "Місцеві органи виконавчої влади" доповнити словами "та органи місцевого самоврядування" і далі за текстом.
 
Відхилено У зв’язку з врахуванням поправки н.д.Дейча Б.Д. № 58     
    -60- Даниленко В.А.
Частину четверту статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» залишити у чинній редакції.
 
Враховано    
156. у абзаці п’ятому слова «після отримання дозволу» замінити словами «на підставі дозволу, виданого суб’єкту господарювання, об’єкт якого належить до другої та третьої групи», а слова «,який видається» виключити;
 
-61- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
З частини 5 статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» слова «на підставі дозволу, виданого суб’єкту господарювання, об’єкт якого належить до другої та третьої групи» виключити та викласти в редакції:.
"Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами здійснюються на підставі дозволу, виданого суб’єкту господарювання територіальним органом спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, а на території #102082
 
Враховано   "Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами здійснюються на підставі дозволу, виданого суб’єкту господарювання територіальним органом спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, а на території Автономної Республіки Крим – органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, екології та природних ресурсів. Дозвіл видається за погодженням з територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров’я";
 
    -62- Дейч Б.Д.
Абзац четвертий підпункту 1 пункту 6 розділу І проекту Закону викласти в такій редакції:
«у абзаці п’ятому слова «після отримання дозволу» замінити словами «на підставі дозволу, виданого суб’єкту господарювання, об’єкт якого належить до другої та третьої групи», слова «, який видається» виключити, після слів «органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів» доповнити словами: «, а на території Автономної Республіки Крим – органом виконавчої влади Автономної #102082
 
Враховано    
157. після абзацу п’ятого доповнити новими абзацами такого змісту:
 
      
158. «Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб’єкту господарювання, об’єкт якого належить до першої групи центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із органами санітарно-епідемічного нагляду.»;
 
-63- Дейч Б.Д.
Абзац шостий підпункту 1 пункту 6 розділу І проекту Закону доповнити словами: «, а на території Автономної Республіки Крим – за погодженням з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим #102082
 
Враховано      
    -64- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
Нову частину 6 у статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» «Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб’єкту господарювання, об’єкт якого належить до першої групи центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із органами санітарно-епідемічного нагляду.» виключити.
 
Враховано    
159. «До першої групи належать об’єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися найкращі доступні технології та методи керування. До другої групи належать об’єкти, які взяті на державний облік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися найкращі доступні технології та методи керування. До третьої групи належать об’єкти, які не входять до першої і другої груп.»;
 
-65- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
Нову частину 7 зі статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» «До першої групи належать об’єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися найкращі доступні технології та методи керування. До другої групи належать об’єкти, які взяті на державний облік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися найкращі доступні технології та методи керування. До третьої групи належать об’єкти, які не входять до першої і другої груп.» виключити.
 
Враховано      
160. у зв’язку з цим абзаци шостий, сьомий вважати абзацами восьмим, дев’ятим;
 
      
161. абзац дев’ятий викласти у такій редакції:
 
      
162. «Якщо за результатами спостереження за станом атмосферного повітря або розрахунковими даними встановлено зони, де внаслідок дії обставин об'єктивного характеру встановлено перевищення нормативів екологічної безпеки, приймається рішення про поетапне зменшення обсягу викидів забруднюючих речовин суб’єктами господарювання. Тривалість кожного етапу та обсяг, на який повинен зменшуватися на кожному етапі загальний обсяг викидів забруднюючих речовин встановлюються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням з спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань охорони здоров'я або його територіальними органами.»;
 
-66- Дейч Б.Д.
Абзац десятий підпункту 1 пункту 6 розділу І проекту Закону після слів «органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів» доповнити словами «, а на території Автономної Республіки Крим #102082
 
Враховано   "У разі якщо за результатами спостереження за станом атмосферного повітря або розрахунковими даними визначено зони, де внаслідок дії обставин об'єктивного характеру встановлено перевищення нормативів екологічної безпеки, приймається рішення про поетапне зменшення обсягу викидів забруднюючих речовин суб’єктами господарювання. Тривалість кожного етапу та обсяг, на який має зменшуватися на кожному етапі загальний обсяг викидів забруднюючих речовин, встановлюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів , а на території Автономної Республіки Крим – органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, екології та природних ресурсів за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань охорони здоров'я або його територіальними органами";
 
163. абзац десятий викласти у такій редакції:
 
      
164. «Порядок проведення робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, ведення обліку суб’єктів господарювання, яким видано такі дозволи встановлюється Кабінетом Міністрів України.».
 
   "Порядок проведення робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, ведення обліку суб’єктів господарювання, яким видано такі дозволи, встановлюється Кабінетом Міністрів України";
 
165. 2) доповнити статтею 11-1 такого змісту:
 
   2) доповнити статтею 11-1 такого змісту:
 
166. «Стаття 11-1. Видача дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
 
   «Стаття 11-1. Видача дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами
 
167. Строк видачі дозволу або надання письмового повідомлення про відмову у його видачі становить не більше 60 днів з дня надходження заяви та відповідних документів на розгляд.
 
   Строк видачі дозволу або надання письмового повідомлення про відмову в його видачі становить не більше 60 днів з дня надходження заяви та відповідних документів на розгляд.
 
168. Підставами для відмови у видачі дозволу є:
 
   Підставами для відмови у видачі дозволу є:
 
169. подання суб’єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання дозволу на викиди;
 
-67- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
Абзац 3 нової статті 11-1 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» «подання суб’єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання дозволу на викиди;» викласти у такій редакції: «подання суб’єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання дозволу, згідно із встановленим вичерпним переліком;».
 
Враховано   подання суб’єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання дозволу, згідно із встановленим вичерпним переліком;
 
170. виявлення в документах, поданих суб’єктом господарювання, недостовірних даних;
 
   виявлення в документах, поданих суб’єктом господарювання, недостовірних даних.
 
171. порушення вимог щодо оформлення та змісту документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, та/або подання їх у неповному обсязі.
 
-68- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
Абзац 5 статті 111 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» «порушення вимог щодо оформлення та змісту документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, та/або подання їх у неповному обсязі.» виключити.
 
Враховано      
172. Переоформлення дозволу здійснюється у разі:
 
   Переоформлення дозволу здійснюється в разі зміни найменування або місцезнаходження суб’єкта господарювання.
 
173. зміни найменування суб’єкта господарювання;
 
-69- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
Статтю 11-1 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» доповнити новим абзацом у такій редакції: «злиття, приєднання, перетворення суб’єкта господарювання.».
 
Відхилено Поправка суперечить статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»     
174. зміни місцезнаходження суб’єкта господарювання;
 
      
175. якщо ступінь забруднення атмосферного повітря зумовлює необхідність перегляду граничних значень викидів;
 
-70- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
Абзаци 9-12 статті 11-1 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» «якщо ступінь забруднення атмосферного повітря зумовлює необхідність перегляду граничних значень викидів;
використання істотних досягнень у сфері розроблення найдосконаліших доступних технологій дає змогу значно зменшити викиди без додаткових витрат;
якщо вимоги безпеки експлуатації під час виробничого процесу чи провадження діяльності зумовлюють необхідність застосування інших технологій;
зміни суб’єктом господарювання напряму виробничої діяльності, що може призвести до істотних негативних наслідків для здоров’я людей та стану довкілля.» виключити.
 
Враховано      
176. використання істотних досягнень у сфері розроблення найдосконаліших доступних технологій дає змогу значно зменшити викиди без додаткових витрат;
 
      
177. якщо вимоги безпеки експлуатації під час виробничого процесу чи провадження діяльності зумовлюють необхідність застосування інших технологій;
 
      
178. зміни суб’єктом господарювання напряму виробничої діяльності, що може призвести до істотних негативних наслідків для здоров’я людей та стану довкілля.
 
      
179. Органи, які відповідно до цього Закону уповноважені видавати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами протягом п’яти робочих днів з дня одержання заяви про переоформлення дозволу зобов’язані видати переоформлений на новому бланку дозвіл з урахуванням змін, зазначених у заяві про переоформлення дозволу.
 
   Органи, які відповідно до цього Закону уповноважені видавати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, протягом п’яти робочих днів з дня одержання заяви про переоформлення дозволу зобов’язані видати переоформлений на новому бланку дозвіл з урахуванням змін, зазначених у заяві про переоформлення дозволу.
 
180. Переоформлення дозволу з підстав, визначених у абзацах чотири-сім частини четвертої цієї статті, здійснюється у порядку і в строки, передбачені для видачі дозволу.
 
-71- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
Частину п’яту статті 11-1 "Переоформлення дозволу з підстав, визначених у абзацах чотири-сім частини четвертої цієї статті, здійснюється у порядку і в строки, передбачені для видачі дозволу".виключити
 
Враховано      
181. Підставами для видачі дубліката дозволу є його втрата або пошкодження.
 
   Підставами для видачі дубліката дозволу є його втрата або пошкодження.
 
182. Органи, які відповідно до цього Закону уповноважені видавати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами протягом п’яти робочих днів з дня одержання заяви про видачу дубліката дозволу зобов’язані видати дублікат дозволу замість втраченого або пошкодженого.
 
   Органи, які відповідно до цього Закону уповноважені видавати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, протягом п’яти робочих днів з дня одержання заяви про видачу дубліката дозволу зобов’язані видати дублікат дозволу замість втраченого або пошкодженого.
 
183. Дозвіл анулюється органом, який його видав, у разі:
 
   Дозвіл анулюється органом, який його видав, у разі:
 
184. звернення суб’єкта господарювання із заявою про анулювання дозволу;
 
   звернення суб’єкта господарювання із заявою про анулювання дозволу;
 
185. припинення діяльності суб’єкта господарювання;
 
-72- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
У статті 11-1 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» другу підставу для анулювання дозволу викласти у редакції «припинення діяльності суб’єкта господарювання як юридичної особи».
 
Враховано   припинення діяльності суб’єкта господарювання як юридичної особи;
 
186. встановлення факту надання в заяві та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;
 
   встановлення факту надання в заяві та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;
 
187. порушення умов передбачених дозволом;
 
   порушення умов,
передбачених дозволом;
 
188. визнання виданого дозволу недійсним у судовому порядку.
 
   визнання виданого дозволу недійсним у судовому порядку.
 
189. Рішення про анулювання дозволу або погодження надсилається суб’єкту господарювання або фізичній особі поштовим відправленням з описом вкладення, не пізніше п’яти робочих днів з дня прийняття рішення. Дія дозволу або погодження припиняється через десять робочих днів з дня прийняття рішення про їх анулювання.
 
-73- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
У статті 11-1 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» частину «Рішення про анулювання дозволу або погодження надсилається суб’єкту господарювання або фізичній особі поштовим відправленням з описом вкладення, не пізніше п’яти робочих днів з дня прийняття рішення. Дія дозволу або погодження припиняється через десять робочих днів з дня прийняття рішення про їх анулювання.» викласти у такій редакції:
«Рішення про анулювання дозволу або погодження надсилається суб’єкту господарювання або фізичній особі поштовим відправленням з описом вкладення, не пізніше п’яти робочих днів з дня прийняття рішення. Дія дозволу або погодження припиняється через шістдесят робочих днів з дня отримання рішення про їх анулювання.».
 
Враховано частково   Рішення про анулювання дозволу або погодження надсилається суб’єкту господарювання або фізичній особі поштовим відправленням з описом вкладення не пізніше п’яти робочих днів з дня прийняття рішення. Дія дозволу або погодження припиняється через п'ятнадцять робочих днів з дня отримання рішення про їх анулювання.
 
190. Видача дозволу, переоформлення, видача дубліката, анулювання здійснюється на безоплатній основі.
 
   Видача дозволу, переоформлення, видача дубліката, анулювання здійснюється на безоплатній основі.
 
191. Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами видається суб’єкту господарювання на термін п’ять років.
 
   Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами видається суб’єкту господарювання строком на п’ять років".
 
192. 3) Статтю 14 викласти у такій редакції:
 
-74- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
У статті 14 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» зміни виключити.
 
Враховано   3) текст статті 14 викласти в такій редакції:
 
193. «Викиди забруднюючих речовин для яких не встановлено відповідних нормативів екологічної безпеки, допускаються у виняткових випадках лише з дозволу виданого суб’єкту господарювання, об’єкт якого належить до першої групи центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, а до другої та третьої групи територіальним органом центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із органами санітарно-епідемічного нагляду. Рішення про видачу дозволу або надання письмового повідомлення про відмову у видачі приймається протягом 60 календарних днів після надходження документів.»;
 
-75- Дейч Б.Д.
У першому реченні абзацу другого підпункту 3 пункту 6 розділу І проекту Закону після слів: «органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів» доповнити словами «, а на #102082
 
Враховано   "Викиди забруднюючих речовин і вплив на стан атмосферного повітря фізичних та біологічних факторів, для яких не встановлено відповідних нормативів екологічної безпеки, допускаються у виняткових випадках лише з дозволу територіальних органів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, а на території Автономної Республіки Крим – органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, екології та природних ресурсів і територіальних органів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я за умови, що за цей період буде встановлено відповідний норматив та вжито необхідних заходів щодо охорони атмосферного повітря";
 
194. 4) доповнити новою статтею 14-1 такого змісту:
 
   4) доповнити статтею 14-1 такого змісту:
 
195. «Стаття 14-1. Видача дозволу на викиди забруднюючих речовин, для яких не встановлено відповідних нормативів екологічної безпеки.
 
   «Стаття 14-1. Видача дозволу на викиди забруднюючих речовин, для яких не встановлено відповідних нормативів екологічної безпеки
 
196. Строк видачі дозволу або надання письмового повідомлення про відмову у його видачі не повинен перевищувати 30 днів з дня надходження заяви та відповідних документів на розгляд.
 
   Строк видачі дозволу або надання письмового повідомлення про відмову у його видачі не має перевищувати 30 днів з дня надходження заяви та відповідних документів на розгляд.
 
197. Підставами для прийняття рішення про відмову у видачі дозволу є:
 
   Підставами для прийняття рішення про відмову у видачі дозволу є:
 
198. подання суб’єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання дозволу, згідно із встановленим вичерпним переліком;
 
   подання суб’єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання дозволу, згідно із встановленим вичерпним переліком;
 
199. виявлення в документах, поданих суб’єктом господарювання, недостовірних відомостей.
 
   виявлення в документах, поданих суб’єктом господарювання, недостовірних відомостей.
 
200. Підставами для переоформлення дозволу є зміна найменування та місцезнаходження суб’єкта господарювання або прізвища, імені, по-батькові фізичної особи-підприємця.
 
-76- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
Частину 3 статті 14-1 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» викласти у такій редакції: «Підставами для переоформлення дозволу є зміна найменування та місцезнаходження та злиття, приєднання, чи перетворення суб’єкта господарювання або зміни прізвища, імені, по-батькові фізичної особи-підприємця.».
 
Відхилено Поправка суперечить статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»  Підставами для переоформлення дозволу є зміна найменування та місцезнаходження суб’єкта господарювання або прізвища, імені, по батькові фізичної особи - підприємця.
 
201. Підставами для видачі дубліката дозволу є його втрата або пошкодження.
 
   Підставами для видачі дубліката дозволу є його втрата або пошкодження.
 
202. Дозвіл анулюється органом, який його видав, у разі:
 
   Дозвіл анулюється органом, який його видав, у разі:
 
203. звернення суб’єкта господарювання або фізичної особи-підприємця із заявою про анулювання дозволу;
 
   звернення суб’єкта господарювання або фізичної особи - підприємця із заявою про анулювання дозволу;
 
204. припинення діяльності суб’єкта господарювання;
 
-77- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
У частині 5 статті 14-1 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» другу підставу для анулювання дозволу викласти у редакції «припинення діяльності суб’єкта господарювання як юридичної особи».
 
Відхилено Поправка суперечить статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»  припинення діяльності суб’єкта господарювання як юридичної особи;
 
205. встановлення факту надання в заяві та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;
 
   встановлення факту надання в заяві та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;
 
206. визнання виданого дозволу недійсним у судовому порядку.
 
   визнання виданого дозволу недійсним у судовому порядку.
 
207. Рішення про анулювання дозволу або погодження надсилається суб’єкту господарювання або фізичній особі поштовим відправленням з описом вкладення не пізніше п’яти робочих днів з дня прийняття рішення. Дія дозволу або погодження припиняється через десять робочих днів з дня прийняття рішення про їх анулювання.
 
-78- Глазунов С.М.
Шпенов Д.Ю.
Частину 6 статті 14-1 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» Рішення про анулювання дозволу або погодження надсилається суб’єкту господарювання або фізичній особі поштовим відправленням з описом вкладення не пізніше п’яти робочих днів з дня прийняття рішення. Дія дозволу або погодження припиняється через тридцять робочих днів з дня отримання рішення про їх анулювання.».
 
Враховано частково   Рішення про анулювання дозволу або погодження надсилається суб’єкту господарювання або фізичній особі поштовим відправленням з описом вкладення не пізніше п’яти робочих днів з дня прийняття рішення. Дія дозволу або погодження припиняється через п'ятнадцять робочих днів з дня отримання рішення про їх анулювання.
 
208. Видача дозволу, переоформлення, видача дубліката, анулювання здійснюється на безоплатній основі.
 
   Видача дозволу, переоформлення, видача дубліката, анулювання здійснюється на безоплатній основі.
 
209. Дозвіл на викиди забруднюючих речовин, для яких не встановлено відповідних нормативів екологічної безпеки, видається терміном на п’ять років.».
 
   Дозвіл на викиди забруднюючих речовин, для яких не встановлено відповідних нормативів екологічної безпеки, видається терміном на п’ять років".
 
210. ІІ. Прикінцеві положення
 
   ІІ. Прикінцеві положення
 
211. 1. Цей закон набирає чинності з дня його опублікування.
 
   1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
 
212. 2. Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.

   2. Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.